Het bombardement van Dessie I Nieuw succes voor Laval Japan zet door Het nieuws van heden 32 PERSONEN GEDOOD, 200 GEWOND DE VREDESVOORSTELLEN DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19684 Te Addis Abeba heeft men den indruk dat eerst thans de oorlog werkelijk begint Gondar opnieuw gebom bardeerd Uitbreiding der Abes- sinische bewapening Negus protesteert bij den Volkenbond Negus zelf achter een machinegeweer Het 64ste legerbericht Von Mackensen 86 jaar Hitier beleedigd in Deensch blad Duitsche gezant protesteert; minis ter betuigt zijn leedwezen Londen koestert weinig hoop De rede van Hoare Weinig Italiaansch commentaar ister*/, Frankrijk bouwt pantserschepen DE UITVAART VAN PRINSES VICTORIA Niet eerder tevreden, dan wanneer de provincies in Noord-China volledige autonomie heb ben verworven China van plan beroep te doen op Genève Kamer spreekt met 351 tegen 219 stemmen haar vertrouwen uit in de regeering Drie ingrijpende wets ontwerpen ingediend Het Roode Kruis in Abessinië DE OPSTAND IN BRAZILIË Gelukkig maken! Deviezenprocessen Nieuwe uitspraken Sluiting Suezkanaal gevraagd Als economische druk niet helpt L. Z. 129 DIT JAAR GEREED NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek DESSIE, 6 Dec. (Reuter)Bij het bombardement op Dessie zou den 32 personen om het leven zijn gekomen en 200 gewond. De spe ciale correspondent van Havas te Dessie, Goyon, is ernstig gewond. Volgens de nog verwarde geruch ten uit Dessie is een verpleegster van het Amerikaansche hospitaal een been afgerukt en zouden twee kin deren zijn gedood. Het gerucht, dat een Italiaansch vliegtuig omlaag zou zijn gestort, wordt niet bevestigd. Men heeft te Addis Abeba den indruk, dat met het bombardement van Dessie de oorlog werkelijk begint. Deze indruk wordt nog versterkt, indien men rekening houdt met het nog niet bevestigde gerucht, dat ook het gebied van Jijiga aan het Ogaden-front werd gebombardeerd. Te Addis Abeba is men van meening, dat de Italianen het gemunt hadden op den Ne gus, die momenteel te Dessie vertoeft. De Ita lianen denken, dat wanneer de Negus is ge dood of gewond de binnenlandsche moeilijk heden te groot zullen worden. Zes Italiaansche vliegtuigen hebben Gon dar opnieuw gebombardeerd. Er vielen zes dooden. Er zijn geruchten in omloop, volgens welke in het gebied van Dolo aan het Tigre-front een slag geleverd zou worden. Er zouden 400 manschappen gesneuveld zijn. WASHINGTON, 6 Dec. (Reuter). Het de partement van buitenlandsche zaken heeft van de Amerikaansche Legatie geen enkele offi- cieele mededeeling ontvangen aangaande het bombardement van het Amerikaansche hospi taal in Dessie. De zegsman van de Amerikaansche regee ring verklaarde, dat men, alvorens de noodig geoordeelde maatregelen te treffen, de diplo matieke rapporten zal afwachten. De correspondent van de „Petit Parisien" te Asmara geeft een overzicht van den ver- moedelijken stand van de bewapening van Abessinië. Een Europeiesche firma heeft 7500 Belgi sche geweren en 350.000 patronen geleverd, alsmede 800 mitrailleurs, waarvan 750 Hotchkiss. Een an4ere firma leverde 200 000 geweren (kaliber 7.92), 1000 revolvers, 400 mitrailleurs, 200 mijnenwerpers en 500.000 granaten. Verder beschikt het Abessinische leger over 30 stukken licht Maxim-snelvuur- geschut, 500 zware mitrailleurs, 25.000 Mausers, 10.000 snelvuurgeweren, 2800 Vickers- mitrailleurs en 500 Lewis-mitrailleurs, als mede 15 millioen patronen. GENèVE, 6 Dec. De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft een telegram van den kei zer van Abessinië ontvangen, dat als volgt luidt: „Sedert het begin der vijandelijkheden is het ons duidelijk geweest, dat het de taktiek der Italiaansche regeering is, ons volk niet door haar eigen troepen te vernietigen, maar door het gebruik maken van mechanische middelen en inheemsche troepen uit de Italiaansche ko- Bij het neerslaan van de revolutie in Brazilië moesten de regeering stroepen de opstandelingen tot in het oerwoud vervolgen loniën. Zij kan zich hellicht gerechtigd ach ten, ons te bombardeeren, wanneer wij onze hoofdstad verlaten om de gevaren van onze soldaten te deelen en om onzen bodem te ver dedigen. Maar het bombardeeren van open steden als Dabat en Gondar en van talrijke dorpen met een vreedzame boerenbevolking en zonder troepen en verdedigingsmiddelen, alsme de het dooden van vrouwen en kinderen en het bombardeeren van lazaretten van het Roode Kruis zfjn zonder eenigen twijfel schendingen van het volkenrecht. De beschieting van een hospitaal heeft heden te Dessie plaits gehad en is geconstateerd door de vier artsen Das- sius, Lob, Schuppler en Bellot en door de cor respondenten van Associated Press, Times, Reuter, Chicago Tribune en Daily Express. Wij zelf hebben het dooden van een vrouw en twee kinderen geconstateerd. Het Amerikaan sche hospitaal te Dessie, dat met goedkeuring het kenteeken van het Roode Kruis draagt, is ernstig beschadigd. Ofschoon Italië zijn verplichtingen tegenover Abessinië nooit is nagekomen, meenen wij u te moeten verzoeken, den staten, die lid van den Volkenbond zfjn, op de hoogte te willen stellen van deze nieuwe schending der internationale wetten en gebruiken door Italië." ADDIS ABEBA, 5 Dec. (Reuter) Uit Dessie wordt gemeld, dat het laatste bombardement door de Italiaansche vliegtuigen plaats had om 9.35 uur hedenmorgen. Men meldt, dat de Negus groot gevaar liep, daar hij zich persoonlijk in den tuin van het paleis begaf en zich vervolgens richtte naar het Iuchtafweer-geschut, waar hij zelf een machine geweer bediende. Te midden van de bommen, die op 5 meter afstand van hem uit elkaar sprongen en de soldaten verwondden, behield de Negus zijn koelbloedigheid. Maarschalk Badoglio seint Aan het geheele Eritreesche front hebben de gevechten tusschen onze patrouilles en vijandelijke groepen een meer intensief karak ter aangenomen. Overal werden gewapende Abessiniërs ver slagen en op de vlucht gedreven. Zij hebben 24 dooden achtergelaten. Aan Italiaansche zijde zijn 3 zwarthemden gedood en een gewond. De Italiaansche luchtstrijdkrachten hebben een colonne gewapende Abessiniërs, welke op trok tusschen Gondar en Dabat, verrast en met bommen bestookt. STETTIN, 6 Dec. (A.N.P.) Generaal-veld- maarschalk Von Mackensen viert heden zfjn 86sten verjaardag. Hij is ter gelegenheid daar van tot eereburger der stad benoemd. Tallooze gelukwenschen heeft de generaal in ontvangst moeten nemen. Ook rijkskanselier Hitier en de Rtjksweerminister Von Blomberg hebben hem gelukgewenscht. KOPENHAGEN, 6 Dec. (A.N.P.) De Duitsche gezant heeft bij het ministerie van Buitenland sche Zaken bezwaar ingebracht tegen een ca- ricatuur in de „Sozialdemokraten", die als een beleediging voor Hitier wordt beschouwd, en tegen een artikel van den sociaal-democrati- schen fractieleider in het Folketing, Hartvig Frisch. In verband met deze publicatie is de regee ring geïnterpelleerd door een lid der linksche boerenpartij en door een afgevaardigde der conservatieve volkspartij. Minister-president Stauning verklaarde, dat de pers de politieke leiders in andere landen niet moet beleedigen en zich niet moet mengen in de binnenland sche aangelegenheden van andere landen. De minister van Buitenlandsche Zaken Munch be tuigde zijn leedwezen over het gebeurde en drong er bij de pers op aan, in het vervolg geen beledigende of provoceerende artikelen of afbeeldingen betreffende buitenlandsche po litici of naties .te publiceeren. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiü VERWACHTING; Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, nevelig tot S lialf of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, iets zachter overdag. VERDERE VOORUITZICHTEN: geleide- lijk zachter. illllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllliË LONDEN, 6 Dec. (Reuter) Naar Reuter ver neemt koestert men te Londen niet te veel hoop inzake de vredes-voorstellen, welke Laval en Sir Samuel Hoare morgen te Parijs zullen bespreken. Nagr te Londen wordt vernomen is nog geen enkel definitief plan uitgewerkt en voor zoo ver men weet zijn te Rome nog geen aanwij zingen, dat men bereid is vredesvoorstellen te bespreken. Van Sittart is vanmorgen naar Parijs ver trokken, Sir Samuel Hoare gaat morgen. MILAAN, 6 Dec. (Reuter) In een lang artikel van de „Popoio d'Italia" wordt verklaard, dat Italië niet alleen zal weigeren met de overige landen samen te werken tot het vestigen van den vrede in Europa, doch ook zal weigeren lan den die sancties toepassen in gevaar bij te staan. Het is niet onmogelijk dat Mussolini zelf de schrijver van dit artikel is. ROME, 6 Dec. (A.N.P.) De Italiaansche bladen leveren in het geheel geen commentaar op de rede, welke minister Hoare gisteren in het Lagerhuis heeft uitgesproken. Zelfs de verzeke ring, dat Engeland de positie van Mussolini niet wil verzwakken en het fascisme niet wil vernie tigen, doch veeleer een sterk Italië wenscht, wordt niet besproken. Wel publiceert de „Gior- nale d'Italia" felle artikelen aan het adres der geestelijkheid van de Anglicaansche kerk. Even koel-gereserveerd zijn de toonaangevende kringen, die weliswaar de vriendelijke woorden van Hoare aan het adres van Italië met eenige erkentelijkheid aanstippen, doch er veel meer den nadruk op leggen, dat in de rede niet ge sproken is van een nieuwe basis, waarvan een verbetering in den toestand zou verwacht kun nen worden. Te Londen is een nieuwe under gr ound-lijn in gebruik genomen. De burgemeester (2de rij in het midden) was met zijn gevolg in oude kleedij aanwezig PARIJS, 6 Dec. (Reuter) De Fransche re geering heeft den onderteekenaars van het vloot- verdrag van Washington medegedeeld, dat op 22 October op een werf te Brest de kiel gelegd is voor het eerste pantserschip van 35.000 ton. Het tweede pantserschip van deze afmeting zal op stapel wotden gezet, zoodra het verdrag van Washington afloopt, hetgeen op 1 Januari 1936 het geval is. LONDEN, 6 Dec. (A.N.P.) Vanmiddag is de koning van Noorwegen, die tegenwoordig zal zijn bij de uitvaart van prinses Victoria, te Londen aangekomen. Op het station werd hij verwelkomd door den hertog van Gloucester, waarna hij zich naar Buckingham Palace be gaf, waar ook de koningin van Noorwegen, die sedert eenigen tijd in Engeland vertoeft, was aangekomen. In den avond is ook de koning van Denemarken te Londen gearriveerd. PEKING, 6 Dec. (Reuter)Hier verluidt, dat de Japansche generaal Doihara, die een groote rol heeft gespeeld bij de pogingen om de vijf provincies in Noord-China auto noom te verklaren, gisteren de re geering van Nanking heeft medege deeld, dat Japan niet eerder tevre den zal zijn, dan wanneer deze pro- vincies volledige autonomie hebben verworven. Binnenkort zullen meer dan 50 Japansche vliegtuigen naar Tientsin worden gezonden. Dit nieuws heeft bij de regeering van Nanking groo te ongerustheid gewekt. De bevolking van Peking is verontrust door de Japansche verkennings- en bombardements vliegtuigen, welke over de stad vlogen. De woordvoerder van de Japansche militaire autoriteiten verklaarde, dat de vliegtuigen ver kenningen uitvoerden in verband met de rappor ten, dat troepen van generaal Sang Tsjeng de gedemilitariseerde zone naderden. Uit Nanking wordt gemeld, dat Tsjang Kal Sjek zich zal belasten met het voorzitterschap van de Executieve Joean en de commissie van militaire zaken. Generaal Tsjan Tsjoeng, de gouverneur van Hopei zal Wang Tsjing Wei vervangen als mi nister van buitenlandsche zaken. LONDEN, 6 Dec. (Reuter) China is wel voornemens een beroep te doen op den Volken bond wegens schending van het Negenmogend- heden-Verdrag door Japan, doch het wenscht zooveel mogelijk zeker te zijn van zijn positie, ten einde een herhaling van het fiasco van 1931 te vermijden. Naar hot agentschap Rengo uit Peking meldt, zouden de Chineesche minister van oorlog, ge neraal Ho Jing Tsjin, en de verzoeningscommis- PARIJS, 6 Dec. De Fransche Kamer heeft Vrijdagavond haar vertrouwen in de regeering uitge sproken met 351 tegen 219 stem men. Bfj het begin van de namiddagzitting der Kamer heeft minister-president Laval den tekst van drie door de regeering ingediende wetsontwerpen voorgelezen. Het eerste ontwerp voorziet in de ontbin ding van alle organisaties, die het karakter van strijdhonden of van particuliere militie hebben. Verder bevat het een uniform- en in signeverbod. Het tweede ontwerp regelt het dragen en in bezit hebben van wapens, terwijl het derde een aanvulling van de perswet van 1880 bevat in dien zin, dat aanzetting tot doodslag in de pers in het vervolg met strengere straffen be dreigd. zal worden. Laval Laval verzocht, deze drie ontwerpen dringend te behandelen. De Kamerzitting werd daarop verdaagd om da commissie voor burgerlijk recht gelegenheid te geven, haar rapport uit te werken. De meer derheid van de kamer had luide haar instem ming met de regeeringsvoorstellen betuigd. Slechts de uiterste linkerzijde bleek het er niet mede eens te zijn. Voor de Kamer uiteenging, las de president drie moties voor, waarover gestemd zou wor den na de besprekingen over de ontwerpen der regeering. Bij de hervatting van de Kamerzitting stel de de Radicaal-Socialist Fotut voor eenvoudig tot de orde van den dag over te gaan. Laval stelde hierop de kwestie van vertrouwen. De Kamer sprak daarop, zooals boven ge meld, haar vertrouwen in de regeering uit met 351 tegen 219 stemmen. De zitting werd hierna verdaagd tot 21 uur. Dan zullen de debatten over de door de re geering ingediende wetsontwerpen beginnen. Tsjang 'Kai Sjek saris Soeng Tsje Joean het in principe over de autonomie van Noord-China eens geworden zijn. Er is een autonomie-commissie gevormd, wel ke onder leiding zal staan van den verzoenings commissaris Soeng Tsje Joean, terwijl de le den van de commissie zullen bestaan uit lei dende persoonlijkheden der autonomische be weging. De afdeelingschef van den Japanschen genera- len staf, kolonel Kita, staat op het punt met nieuwe instructies voor generaal Tada inzake de autonomie-kwestie naar Noord-China te ver trekken. Een dozijn dokters op een millioen soldaten dat is, wat men het Abessinische Roode Kruis noemt. En daarbij komt, dat dit millioen strijders verspreid is over duizenden kilometers grenzen, woeste gebergten, dorre woestijnen, stinkende moerassen waar zij den een of an deren dag op den vijand zullen stooten, gewond worden en sterven, in weerwil van de gebrek kige hulp, die de medische dienst hun sai kun nen verleenen. Alleen aan het Zuidelijke front staat een kolonne van het Roode Kruis te velde, onder leiding van een Amerikaan, Dr. Robert W. Hoekman, bijgestaan door drie blanke en gekleurde assistenten. Dit is de geheele medi sche dienst van het Ogadenfront; en naast de verzorging van de gewonden moeten deze me dici ook nog de koorts en de scheurbuik be strijden. Men is bezig, nog andere kolonnes samen te stellen; doch dit gaat langzaam in zijn werk en buitendien bestaat er gebrek aan de noo- digAe geneesmiddelen en verbandstoflen. Ook zijn er enkele ambulances uit het buitenland onderweg; doch het zal nog geruimen tijd du ren, voordat deze werkelijk dienst kunnen doen. In de hoofdstad is wel een handjevol men- schen, die een open oog hebben voor de nood zaak 'van een goede verzorging der gewonden. Onder de leiding van de echtgenooten der Euro- peesehe diplomaten vervaardigen de Abessini sche vrouwen pluksel en andere verbandstoflen. In het hoofdkwartier van het Roode Kruis zijn de missionarissen onvermoeid bezig om te trachten, medicamenten bijeen te brengen en hulpkolonnes naar het front te zenden Doen daar hebben de Abessiniërs strijd te voeren te gen een vijand, wiens moderne wapens ontzet tende wonden veroorzaken; en naar alle waar schijnlijkheid zullen zij ook verder moeten blij ven strijden, zonder eenige andere dan de pri mitieve hulp, welke de soldaten elkaar in geval van nood verleenen. Het is trouwens een feit, dat zij zich weinig bekommeren om medische hulp. Is hun vrouw in de nabijheid, om hen uit de vuurlijn te slee pen en hun wonden te verbinden, zoo goed en zoo kwaad als het gaat, nu, des te beter; zoo niet, dan berusten zij in hun noodlot. Dr. Hoek man aan het Zuidelijke front weet het beste, hoe weinig de Abessinische soldaat om aulp van den dokter geeft. De gewonden, die in zijn lazaret komen, na een paar honderd kilometer in een vrachtwagen te hebben afgelegd over wegen, die in ontzettenden toestand verkeeren. laten zich zijn behandeling wel stilzwijgend welgevallen, doch staan er volstrekt niet op. Wat men in de eerste plaats noodig zou neb ben, zijn vliegtuigen, voor een sneller vervoer der gewonden. In Addis Abeba en in enkele andere, ver van elkaar verwijderd liggende plaatsen zijn wel goede dokters en voldoende uitgeruste hospitalen, doch zij zijn van het front gescheiden door honderden kilometers wildernis, koorts en infectie. Volgens officieele mededeelingen zijn in to taal 2461 militairen, die zich gecompromitteerd hebben bij den jongsten opstand in Brazilië, ge arresteerd. Bij het bombardement van Dessie zonden 32 per sonen zijn gedood en 200 gewond; Gondar op nieuw gebombardeerd. Japan eischt volledige autonomie in Noord- China; China voornemens beroep te doen op Genève. Fransche Kamer spreekt met 351 tegen 219 stemmen haar vertrouwen uit in de regeering. Inval bij de Hollandsche Escompto Bank te Am sterdam; boeken en bescheiden in beslag geno men; directeur in arrest; vele cliënten benadeeld. Na goedkeuring van de nieuwe Warenwet heeft de Tweede Kamer de begrooting van Handel, Nijverheid en Scheepvaart besproken- De letterkundige Frans Erens overleden. Is het niet heerlijk iemand gelukkia te kunnen maken? En och, deze Sinterklaastijd leert, dat daarvoor geen schatten noodig zijn. Een jon gensillusie wordt vervuld, wanneer hem een Verkennersuitrusting door den Sint wordt toebedeeld. Een meis- jeshart klopt van vreugde bij het ont vangen van een o zoo goedkoop boek waarop ze nu eenmaal haar zinnen had gezet. Ook in het gewone leven zijn er geen wereldschokkende feiten, geen geld verslindende dingen voor noodig. Het betrachten der rechtvaardigheid, het geven van wat liefde, het versprei den van wat vriendschap doet alreeds zoo.veel! Een blijk van instemming, een bemoedigend woord, een hartelijke handdruk zijn méér waard dan te ve len begrijpen. En danzie goed toe waar gebrek geleden wordt en help op tactische wijze zonder te kwetsen hen die in kommernis zijn voor de hunnen. Is het niet heerlijk iemand gelukkig te maken? De rechtbank te Berlijn heeft Vrijdag uit spraak gedaan in het deviezenproces tegen vijf leden der orde van de Barmhartige Broeders uit Trier. De voornaamste beklaagde is veroordeeld tot 5 jaar tuchthuisstraf, 5 jaar eerverlies en een boete van 141.000 RM. De generaal-overste is veroordeeld tot 2i/2 jaar gevangenisstraf en een boete van 15.000 RM. Beiden zijn gemeen schappelijk aansprakelijk voor een bedrag van 100.000 RM. De prior werd veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf; twee leekenbroeders tot 4 maan den, die door het voorarrest als ondergaan gel den. Het bestuur van de Volkenbondsvereeniging heeft in een te Londen gehouden zitting een motie aangenomen, inhoudende, dat indien de economische druk op Italië niet de verwachte uitwerking heeft, tot sluiting van het Suez- Kanaal dient te worden overgegaan. Dr. Eckener heeft in een interview verklaard, dat het nieuwe luchtschip L. Z. 129 nog dit jaar gereed zal komen. Stand op Zaterdag 1 uur von. 750 Vorige stand 755.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1