STADSNIEUWS Kom, kom meneer niet zoo somber, er is toch nog I Haarlem, 7 Dec. GEHEEL GEBIT INCASSO-BANK N.V. De St. Vincentiusbibliotheken VOORSCHOTTEN EFFECTEN SAFE-DEPOSIT RADIO MOORSn v. m HERINGA WUTHRICH TANDHEELKUNDIG INSTITUUT ZATERDAG 7 DECEMBER 1935 R.K. VOLKSBOND Eerste ontwikkelingsavond PRIJSVRAGEN Teyler's Godgeleerd Genootschap L. Th. Swaalf t GELOOF EN WETENSCHAP Electra Philips Radiotoestellen COMITÉ VAN KATH. ACTIE „HET GASTMAAL DER KINDEREN" RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 35.- met gar- piinloos v anal I trekken inbegr V ogel-winterhulp BLOEMBOLLENCULTUUR Haarlem stelt dr. Verhage candidaat WEEKAGENDA Sint Josephs Gezellenvereeniging Haarlem I - Jansstraat 59 Wonderen van Zuid-Afrika LICHTWEDSTRIJD HaarlemOostelijk XI De kleine kolonel Shirley Temple Ziekenvervoer Kruisweg 59 HAARLEM Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie „de Graal" Rijksstraatweg 13 agenda H. V. B.-programma voor a.s. Zondag AGENDA Bioscopen 8 December Bioscopen 9 December Bioscopen Apotheekdiensten In het jeugdgebouw aan het Teylerplein had Vrijdagavond onder leiding van den heer P. Dekker de eerste der ontwikkelingsavonden plaats, welke de commissie voor arbeidersont wikkeling, onderafdeeling van den R. K. Volks bond, dezen winter geeft in verschillende deelen der stad. Dezen avond was spreker de Weleerwaarde Pater J. Kok, O. E. S. A., prior van het R. K. Lyceum met het onderwerp: „De beteekenis van het offerleven in de wereld- en kerkgeschiede nis". De wereld- en de kerk hebben beide zware offers gebracht. Zoolang de Kerk bestaat heeft zij altijd zware offers gebracht.» Het offer van den mensch dat gebracht moet worden, is het offer van het leven. Ziet naar de eerste drie eeuwen van het christendom. Toen moesten de katholieken kiezen tusschen den marteldood of heidendom. Nadat spr. eenige kerkvervolgingen had be sproken en speciaal de hervorming, toen Luther den strijd had aangebonden tegen de Moeder kerk. wees hij op Spanje. Mexico, Rusland en Duitschland, waar het concordaat met Rome geschonden wordt. De wereld heeft ook groote en zware offers gebracht. Te beginnen met het groote en mach tige Romeinsche Keizerrijk. Ziet eens naar Na poleon. die tenslotte op St. Helena verbannen werd; beoefenaars der sport, wat ontzeggen zij zich niet? Waarom de groote offers voor de Kerk door den Missionaris, die het vaderland en ouders en broeders verlaat? Alleen om de liefde tot God. Om de eer en d'e glorie tot God. Kijkt naar Pa ter Damiaan, een melaatschen-apostel, die den heldendood stierf uit liefde tot God. De zou- aven, de helden van den Paus, die wilden ster ven voor de Kerk. Ziet naar de liefdezusters. Wat is het einddoel? Het is de glorie van God en het vaderland. Vele offers worden ook nu gebracht, het of fer van werkloosheid en armoede. Geen moed verloren, mannen. Godsvertrouwen kan u red den; opgezien naar het Kruis. Het offer dragen met den Godd'elijken Kruisdrager. In het dankwoord van den voorzitter aan den Eerw. spreker, zeide deze, te hopen dat het ge sprokene van dezen avond wel zou women uit gedragen. Voorts uitte hij den wensch, dat de volgende bijeenkomsten beter bezocht zullen worden. Mijn kluis is in bovenstaand. kantoor.. 15.per jaar Directeuren van Teyler's Stichting en de leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap deelen mede, dat vóór 1 Januari 1935 vier antwoorden zijn ingekomen op de prijsvraag; Er wordt gevraagd een historisch-critisch onderzoek naar het waardevolle in de theo- sophische stroomingen (de anthroposophie daar onder begrepen). Drie dezer antwoorden konden voor bekro ning niet in aanmerking komen. Het vierde is een ernstige studie, hoewel ge zegd moet, dat zij niet een beantwoording is der gestelde vraag. Wat de auteur echter ge leverd heeft, getuigt van wetenschappelijken zin en van groote kennis op het gebied der theosophische stroomingen. Voor bekroning scheen ook deze verhandeling niet in aanmerking te kunnen komen. Tege moet komend aan den wensch der leden van Teyler's Godgeleerd Genootschap, hebben Di recteuren van Teyler's Stichting echter be sloten, een premie van twee honderd gulden toe te kennen aan den schrijver als belooning van het vele goede dat de auteur in zijn studie geboden heeft. Als schrijver meldde zich aan dr. D. H. Prins, leeraar aan het Gemeentelijk Lyceum in Den Haag, aan wlen de premie van f 200.dus werd uitgekeerd. Uitgeschreven blijven de volgende prijsvragen: I. Om beantwoord te worden vóór 1 Januari 1936; Er wordt gevraagd een historisch-critisch onderzoek naar den invloed van Sebastian Franck op het geestelijk leven in de Nederlan den van de zestiende en zeventiende eeuw. II. Om beantwoord te worden vóór 1 Januari 1937: III. Een historisch-critische beschouwing van de ideeën, onsterfelijkheid en eewig leven in haar onderlinge verhouding. III. Nieuw uitgeschreven wordt voor 1 Janu ari 1938 de volgende prijsvraag: Er wordt gevraagd een geschrift over de idee Harmonie en daarmee verwante voor stellingen in het godsdienstig en wijsgeerig leven der oude volken. De antwoorden, die ten hoogste drie duizend woorden mogen bevatten, moet worden inge zonden vóó 1 Januari, opdat zij vóór 1 Novem ber daaraanvolgend beoordeeld kunnen zijn. De prijs voor het beste antwoord, mits dat ook op zichzelf voldoende gekeurd wordt, be staat uit een gouden eerepenning, op den stem pel des Genootschaps geslagen, ter innerlijke waarde van vierhonderd gulden, of, zoo men daaraan de voorkeur mocht geven, in vierhon derd gulden. De prijs wordt uitgekeerd, zoodra de bekroonde verhandeling voor de pers ge reed is. De verhandelingen moeten, in het Neder- landsch, Fransch, Engelsch of Hoogduitse!) met de schrijfmachine geschreven, zonder naam en alleen met een spreuk onderteekend, vergezeld van een verzegeld couvert dezelfde spreuk ten opschrift voerend en van binnen des schrijvers naam en woonplaats behelzend, gezonden wor den aan het Fundatiehuis van wijlen den heer P. Teyler van der Hulst te Haarlem. De secretaris der Makelaarsvereniging schrijft ons: Vrijdagavond bereikte mij het bericht van het overlijden van den heer L. Th. Swaalf, lid der Ver. van Makelaars in Haarlem e.o. en voorheen voorzitter der Makelaarsver. in het Arrondisse ment Haarlem (uit welke laatste vereeniging door fusie met een zusterver. de eerstgenoemde vereeniging ontstond). Het zij mij vergund een oogenblik bij het heengaan van dezen verdienstelijken stadgenoot, bij vele lezers ongetwijfeld bekend, stil te staan. De makelaarsorganisatie verliest in den heer Swaalf een harer beste en onbaatzuchtigste fi guren. Toen hij in October 1934 moest besluiten zijn bestuursfunctie hij was toen geen voor zitter meer neer te leggen, omdat zijn ge zondheidstoestand hem toen reeds daartoe noopte, konden zijn collega's van het bestuur er heel moeilijk aan gewennen, dat zij dezen be scheiden doch misschien daarom juist temeer gezienen man niet meer in hun midden zagen. En hoe geliefd deze sympathieke mensch ih zijn vereeniging was bleek wel zeqr duidelijk toen hij eenigen tijd na zijn aftreden als be stuurslid weer eens op een makelaarsbijeenkomst kwam. Een ieder was verheugd hem weer te zien daar waar hij als het ware een lid van de groote makelaarsfamilie was en allen kregen weer hoop, dat hij de lichamelijke inzinking weer te boven zou komen, die overigens haar ^poren wel had nagelaten op de eenmaal zoo energieke gelaats trekken van onzen vriend. Swaalf was niet alleen een toegewijd leider zijner vereeniging, hij was ook een voorbeeld voor zijn collega's. Een voorbeeld wat karakter eigenschappen en vooral wat hooge plichtsbe trachting betreft. Dat zijn goede voorbeeld alle beoefenaren van het vak in dezen moeilijken tijd, die meer dan ooit mannen van karakter eischt, moge sterken. Een woord van dank aan het initiatiefrijke bestuur van G. en W. voor de gelegenheid, die het honderden katholieken Haarlemmers gis terenavond heeft geboden om dit stijlvolle pro duct van ons hedendaagsche Nederlandsche Tooneel te genieten, moge hier voorafgaan aan een korte aanvulling vap de reeds eerder in ons blad verschenen uitvoerige bespreking van Elec tra en het superieure spel der vertolkers. Een zoo goed als geheel gevulde stadsschouwburg was het bewijs, dat katholiek Haarlem derge lijke avonden op de juiste waarde weet te schatten. Wat bij deze opvoeringen van de Amsterdam- sche Tooneelvereeniging wel bijzondere voldoe ning geeft is de wetenschap, dat met wijlen Willem Rooyaards de groote tooneelgebeurte- nissen in ons land niet tot een mooie herinne ring zijn geworden. De knappe regisseur van Electra heeft getoond, dat ons Vaderlandsche Tooneel lééft en nog tot mooie prestaties in staat is. Indrukwekkend zijn de décors van Al- bert van Dalsum. De imposante Dorische zui len met de monumentale deur in het midden tegen den strakken achtergrond van de grauwe paleismuren brengen met de meesterlijke mu ziek van Biepenbrock de toeschouwers als bij tooverslag in de vereischte stemming. De vin ding van het verhoogde gedeelte in het mid den, waar in hoofdzaak de actie plaats vindt, heeft tot gevolg, dat de reien op bekoorlijke wjjze haar activiteit kunnen ontplooien en een beweeglijkheid hebben, die wij zelden zoo heb ben aangezien, terwijl het geheel in hooge mate rust en voornaamheid bevordert. En wat mooie effecten worden bereikt met de belichting, de kleeding en de klassiek-mooie standen! Hoe le ven b.v. de reien mee bij het leed van Electra als zij weent bij de urn, die, volgens haar, de asch van Orestes bevat en hoe sluiten zij het stuk bij de afstraffing van Aigisthos dramatisch af! Hoe suggestief is Electra, de hoofdpersoon van het drama, als zij aan het slot verdwijnt in een steeds kleiner wordenden lichtbundel. Het zijn maar enkele van de vele glanspunten der voortreffelijke vertolking van dit heerlijke Grieksche drama. Met Defresne als regisseur en Diepenbrock, die de geniale muziek bij dit werk schreef, is het ongetwijfeld Charlotte Köhler, die aan deze uitvoeringen beteekenis geeft. Zij is in Sopho- cles' tragedie de smartelijke, opstandige figuur, sterk in den haat tegen haar moeder tot het uiterste. Terwijl Orestes haar moeder Clytem- nestra doodt, roept zij uit „sla nogmaals toe." Fel en bewogen, soms te bewogen, met een prachtige mimiek, weet zij de geheele actie om zich te concentreeren. Bewonderenswaardig zijn de plastische standen van haar lenig lichaam, die herinneren aan de groote meesterwerken van de oudheid. Mooi is zij in haar klacht in het begin, in haar smart bij de herinnering aan haar vader en bij de doodstijding van Orestes; koninklijk is zij in haar spel met haar moeder; meesleepend als zij verslagen ter aar de ligt bij de urn van Orestes en ontzettend bij de wraak op Aigisthos. Electra zal niet on waarschijnlijk Charlotte Köhler's levensrol blij ven. Wilhelmina Duymaer van Twist mist als Clytemnestra wel wat de majesteit van een Grieksche Koningin. Zij kon niet bekoren. Nell Knoop geeft een teere vertolking van de rol van Electra's zuster. De tegenstelling tusschen twee karakters was prachtig. De frissche ver schijning van Frits van Dijk als Orestes had alle aantrekkelijkheid van den jongen Griek- schen held en een prachtige figuur ook was Louis van Gasteren, de opvoeder. Zijn ver haal van den dood van Orestes zal minstens zoo populair worden als het verhaal van den bode uit de Gysbreght. Het slot kreeg weer een overweldigenden gloed door het fraaie spel van Albert van Dalsum als Aigisthos. Het U. S. O. verzorgde het muzikale gedeelte. Aan het slot heeft de drukbezochte zaal staan de den executanten een minutenlang applaus gebracht, waarin alle medewerkenden deelden. Een schat van bloemen werd aangedragen, zoo dat gemakkelijker te vermelden zou zijn wie geen bloemen kreeg, dan wie wel gehuldigd werd. Maar de Amsterdamsche Tooneelvereeni ging mag aannemen, dat naar deze uitbun dige hulde de voldoening is af te meten, die alle aanwezigen gisterenavond van haar spel hebben gehad. Het was een genotvolle avond. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven! Maandag 9 December 9 uur: bestuursverga dering Reisvereeniging voor Katholieken in „De Leeuwerik". Dinsdag 10 December 8 uur: vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincentius-ver- eeniging in het St. Vincentiusgebouw, Groen markt 22. 8 uur; repetitie St. Caecilia in gebouw „St. Bavo". Donderdag 12 December 7.30 uur: Begincur- sus Esperantistenvereeniging „Abbé Richard son" bij Brinkmann voor Groep A. 8.15 uur: repetitie R.K. Tooneelvereeniging „Thalia" in den Jansschouwburg. 8.30 uurBureau vergadering R. K. Reclas- seeringsvereeniging in het Vincentiusgebouw, Groenmarkt 22. 8.45 uur: Begincursus R.K. Esperantistenver eeniging „Abbé Richardson" bij Brinkmann voor groep B. Vrijdag 13 December 2.30 uur: bestuursverga dering van de St. Martha-vereeniging in het Tehuis, Bloemhofstraat 1. Zaterdag 14 December: tentoonstelling van de Kerstkribben en de voortbrengselen van den Monica-Naaikrans, alsmede Fancy Fair, ten bate der werkloozen in Gebouw der St. Jozef gezellen, Jansstraat 59, georganiseerd door den R. K. Vrouwenbond. Teneinde eikaars bezoek niet te hinderen of te bemoeilijken, wordt allen R.K. vereer.igin- gen verzocht bij het uitschrijven van een ver gadering vooraf overleg te plegen met het Al gemeen Secretariaat mej. W van den Singel, Kleverlaan 194, telef. 23608, en bij vaststelling hiervan onmiddellijk mededeeling te doen. Zondag 8 December zal katholiek Haarlem kunnen genieten van het zeldzaam mooie en keurig opgevoerde mysteriespel van Henri Ghéon: „Het Gastmaal der kinderen." Het zal ter oriënteering van het publiek nuttig zijn, iets ter inleiding op dit spel te schrijven. Ghéon's Gastmaal is een mysteriespel van de allerbeste qualiteitenéén der beste van die ik de laatste jaren onder m'n oogen heb gehad, zegt de regisseur Anton Sweers. Een mysteriespel behandelt een of ander ge loofsmysterie. D'r zijn er verschillende van die spelen. D'r zijn er die het mysterie zoo zalvend, dik opgelegd, hyperoverdreven verwerken, dat de walm van valsche heiligheid en heilige valsch- heid je alle lust tot verder proeven van zulke verheven dingen tegenstaat. Aan het einde zeg je, net als een kok, als hij zijn spijzen gekookt heeft: ik heb er geen trek meer in. Het resultaat van zulk een stuk is de volgende tweevoudige be- of liever veroordeeling: Liever niet heilig dan zoo en vervolgens: dat is eens maar nooit meer. By Ghéon's mysteriespel zeg je noch het één, noch het ander, maar daarna zeg je zooals die Lisser, die me vroeg om een kaart voor de op voering in Haarlem: Heb je het spel dan in Lisse niet gezien? Natuuriyk, ik heb het al vijf maal gezien, maar ik wilde ook voor de zesde maal komen. Ik ben nog lang niet uitgekeken. Ghéon leert in zijn Gastmaal de vertrouwe- lijken omgang met. Jesus en Maria. Kinderen gaan met Jesus om zooals een vriend met een BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 9—12 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren: Dinsdag, Woensdag en Donderd. v 7-9 u. vriend en met Maria als een kind met zijn moeder. De fantasie der kinderen laat de beelden spreken en van hun voetstuk komen en handelend optredendus doet Ghéon dit ook in zijn spel. Jesus spreekt met de kinderen, komt van Zijn voetstuk, eet met hen. God vraagt van de menschen het offer van het beste wat zij bezitten. Hij vraagt veel. Jesus eet van het weinige brood dat arme kinderen meebrengen naar school en Hy vraagt het groot ste deel, zoodat de kinderen te weinig krijgen. Maar God geeft honderdvoudig terug wat de menschen Hem geven. Jesus zal de kinderen ten maaltijd noodigen en ze zoo overvloedig opdie nen, dat ze geen honger meer zullen hebben. Op Hemelvaartsdag neemt Hij ze bij Zich op in den hemel om ze Zijn gastmaal voor te zetten. Een gewaagd gegeven!! Inderdaad. En de Directeur der K.J.C. van Lisse merkte Anton Sweers op, dat het zeer gevaariyk was zulk een stuk door amateurs te laten opvoeren. 95 pet. kans dat het een profanatie zou worden of belachelijk. Als er iemand me de kans geeft, aldus de regisseur, om het op te voeren, dan zal ik bewijzen, dat u ongelijk hebt. En Anton Sweers kreeg de kans en de directeur van Lisse heeft een grandioze, maar verheugende neder laag geleden. Het succes van deze opvoering door het gezelschap uit Lisse heb ik verleden week reeds beschreven. 19 December gaat het gezel schap naar Nederlands hoofdstad, Amsterdam. In Leiden werd het opgevoerd aanvankeiyk alleen voor de leden van de K.J.C. Daarna zouden spelers uit Leiden het instudeeren en voor het- publiek opvoeren. Na de opvoering voor de jongens besloot het bestuur: Laten wij het niet instudeeren, maar het gezelschap uit Lisse laten komen. Verbeteren kunnen we het toch nooit. En het is nog tweemaal voor een uit verkochte zaal voor het publiek gespeeld. Dit ter inleiding. We vertrouwen, dat Haar lems publiek Zondag 8 December den weg weet te vinden naar den Schouwburg aan den Jansweg. Niemand zal er spijt van hebben. 8 uur precies begint de opvoering. Voorprogram en pauze zul len ongeveer 5 kwartier in beslag nemen, zoo dat plm. 9.15 uur het Gastmaal der kinderen begint. J. P. VAN ZON Pr., Rector. CHIEF WHIP Men schrift ons: Nu de winter voor de deur staat, komen vij weder een beroep doen op allen, jong en oud, om onze vogels te helpen in den langen, moei lijken wintertijd. Zij hebben dien steun zoo broodnoodig! En met een weinig liefde en goeden wil kun nen wy zooveel voor hen doen. Er zijn op 8 verschillende plaatsen in de stad voederbakken geplaatst. Onze meisjes en jongens kunnen mooi werk doen door te zorgen, dat die voeder bakken nooit leeg staan. Verder zijn aan het Dierenasyl van de Ver eeniging tegen het mishandelen van Dieren, Ridderstraat 11, de bekende vetbollen verkrijg baar a 10 cent per stuk. Een paar van die bol len, in den tuin aan een boomtak opgehangen, verschaffen aan honderden vogels een heerlijk maal en vreugde aan de bewoners door het voederen gade te slaan. Als het vriest kunnen we bakjes met water neerzetten! Bij flinke vorst sterven meer vogels van dorst da.n van honger. Vooral geen groote en geen witte bakken of schotels nemen. By de groote schotels bestaat het gevaar, dat de vogel er m gaat baden, waardoor later de vèertjes bevrie zen, terwijl de lichte kleur schrik aanjaagt. Liefst neme men de kleine bruine bakjes, die wel onder bloempotjes staan, met een middel- iyn van 8 a 9 C.M. Zet het schoteltje op 4 baksteenen. die zóó geplaatst zyn, dat in 't midden een hokje wordt gevormd, dan kan men met een Verkade-pitje in het gevormde hokje het water plm. 8 uur op goede temperatuur houden. Het spreekt vanzelf, dat zoo'n tuintje dan wel eenigszins „katvry" dient te zyn. Jammer genoeg echter is poes niet het voornaamste gevaar, waaraan onze vogels bloot staan. Er zijn helaas altyd personen, die van het zwermen in de voederbakken misbruik ma ken en die, wanneer de vogels vol vertrouwen den mensch naderen, klaar staan met lijmstok ken, om de gevangen slachtoffers in kooien op te sluiten of ze als Jekker hapje'' op tafel te laten verschijnen. Aan geregelde bezoekers en inwonenden van Den Hout wordt dan ook vriendelijk verzocht hierop te willen letten en wanneer het zich mocht voordoen, onmiddellyk èf de politie te waarschuwen öf den inspecteur der dierenbe scherming L. van 't Sant, Wagenweg 54, tele foon 13669. In de gisterenavond zeer druk bezochte ver gadering der Alg. Ver. voor Bloembollencul tuur, afdeeling Haarlem, werd met groote meerderheid besloten de candidatuur van Dr. Verhage, als algemeen voorzitter der veree niging te steunen. Steeds meer afdeelingen hebben een zelfde besluit genomen, zoodat de kansen voor Dr. Verhage, die thans adj.-secretaris der Veree niging is, zeer groot en bijna zeker zijn. Zondag geen spreekuur by Praeses; 12.00 1.00 repetitie van U. D.; 7.3010.30 gelegenheid tot ontspanning; 8.30 tafeltennisclub. Maandag 9.30 aspirantencursus voor alle aspirantleden; 8.30 zelatricenvergadering; 8.00 repetitie van Tooneel; 8.00 damclub T. E. P. Dinsdag 9.00 repetitie van Schola cantorum; 9.30 Esperantocursus. Woensdag 8.30 Verplichte avond. Donderdag 8.00 repetitie van U. D.; 8.45 ont wikkelingsclub. Vrydag 8.00 biljartclub. Zaterdag 8.30 tafeltennisclub. District Haarlem: Vi-Vgadering voor alle se niores van het district Haarlem op Vrijdag 13 December om 8.15 uur in het Centraalhuis Jansstraat 59. Donderdag 12 December wordt in het gebouw van den Protestantenbond de film „De Zeven wonderen van Zuid-Afrika" gedraaid. Deze film werd vervaardigd door Mr. Hustinx en de be langstelling voor dit bijzonder product was overal zeer groot.. De Maasbode schreef er o.a. over: Al aanstonds bleek, welk een uitstekende gids Mr. Hustinx voor zoo'n reis is. Niet alleen in zijn causerie, maar ook in zyn film bleef hij voortdurend frisch en onderhoudend. Afgezien van den inhouy ep de indeeljpg is de film van Mr. 'Hustinx ook als proeve van documentaire, zeer geslaagd te noemen. De beelden zijn door gaans met een pictorale visie op het object of het landschap genomen en krijgen daardoor een boeiende karakter. Telkens op andere wijze wist de operateur zijn onderwerp te benaderen en in het beeld ook de diepte te brengen, waardoor het leven zelf en niet alleen de beweging op de filmstrook is vastgelegd. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. 2d H'gom 2Vijfhuizen; Zandv. 2—Spaarnd.; EDO 6Heemstede; DIO 2Haarlem 5. 3a Bl'daal Vet.WH 3; Kenau 3Kenne- mers 8; RCH 10HFC 7; Hillinen 3EDO 9. 3b HFC 4VSV 4; HSV—Ripperda 3; Ken- nemers 5EHS 2; WB 2—Stormvogels 5. 3c Haarlem 6—HFC 5; IVO 2—Hillegom 3; DKTETO 2. 3d Sp.vogels 3—Haarlem 7; DIO 3Kenn. 6; DWO 2Beverwijk 3. 3e RCH 3DOA; Schoten 4Zwanenb; Droste 2Zandvoort 4; Zeemeeuwen 4DSK 2. 3f HSV 2—VSV 5; EDO 7—Brederode 2; H'stede 2Spaarnd. 2; THB 3Spaamestad 2. 3g EHS 3Zandvoort 6; EDO 8Kenau 4; Halfweg 4DIO 4. 3h HFC 6—VSV 6; WH 2—VI. Vogels 3; EHS 4DeCeO 3; Ripperda 5Kenn. 7; Bloe- mendaal 5VVB 3. 3j THB 5DWO 3; Vijfhuizen 2Heemste de 3. 3k DSK 3Ripperda 4; Haarlem 9RCH 11; VSV 7Kennemers 9; Brederode 3Schoten 5; Swastika 2Stormvogels 6. 31 Schoten 6—EDO 10; DeCeO 4—HSV 3; Kennemers 10IVO 3; Beverwijk 4DWO 4. Voor den hedenavond acht uur op het Haar lemterrein te spelen lichtwedstrijd Maarlem Oostelijk elftal is het Haarlem-elftal als volgt samengesteld Kaan, Verhappen, Van Gooi, Goedhart, Urban, Vreeken, Oldenburg, De Winter, Kammeijer Polanen, Hams tra. Dat een kind van zes jaar tot de be roemdste en meest geliefde figuren ter wereld behoort kan alleen een gevolg zijn van die eigenaardige aantrekkingskracht die de film op het publiek uitoefent. Shirley treft men aan op de film, op bonbondoozen, op briefkaarten en op sigarenbandjes. Zij is een modegeval geworden, volgens velen zelfs een funest modeverschijnsel. Reeds vroeger hebben wij er op gewezen, dat een meisje van zes jaar dat, als dit kind, in de publieke be langstelling staat, op een of andere manier een verkeerd figuur maakt, zooals zij dat doet in haar films, waar zy alle volwassen menschen om haar heen tot stumperds pleegt te maken door haar verregaande intelligentie, die on mogelijk juist kan zijn en die een kind van dien leeftijd tot een verschrikkelijk wezen zou maken. Zij ïykt een volwassen mensch, die klein gebleven is, en het is niet onmogelijk dat juist in dat feit haar succes schuilt. Duizenden maken deze distinctie niet en Vermeien zich in de sentimenteele aanbidding van de snoes, die als alle kinderen van dien leeftijd inderdaad een snoes is. Men zal het echter hopelijk met ons eens kunnen worden, dat wy een film als ,,De kleine kolonel", juist De bekende firma Bouckaert heeft haar be drijf uitgebreid met een modern geoutilleerde ziekentransportinrichting. Eenige prima zie kenauto's, die bediend zullen worden door vak kundig personeel, zyn aangeschaft. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie op de le pagina. VERSTREKT in Rekening-Courant tegen onderpand van (Financieel weekover zicht op aanvrage gratis verkrijgbaar) Loketten te huur van ƒ5.en hooger ZONDAG: 12 uur Dadenclub „de Pionier sters"; half 1 Dadenclub „de Populieren"; 12 uur Inwydingscursus. Precies half 7 komen alle leden in uniform op het clubhuis voor onze Mariahulde: ook alle adspiranten worden verwacht. MAANDAG: half acht Dadenclub „Helian- thus". WOENSDAG: half 8 „De Zwarte hoofden". VRIJDAG: half 8 Inkleedingscursus; kwart over 8 Liturgische cursus. Excelsior Vooruit! la SpaamestadVI. Vogels; EDO 5DWO; RCH 3—Kennemers 3; Kinheim 3Stormvo gels 4. lb Stormvogels 3Kinheim 3; Haarlem 4 Schoten 2; EDO 4Zeemeeuwen 2; Spaarne- vogelsRCH 4. 2a Kinheim 4Swastika; Kennemers 4- IVO; DamiatenV.VB; Schoten 3—DSK. 2b Zeem. 3Hillinen 2; Ripperda 2Kenau: VI. Vogels 2VOG; DeCeOBloemendaal 2. 2c RCH 6—Brederode; Bl'daal 3—B'wijk 2; WH—Droste. omwille van de onnatuurhjkheid der mensche- lijke gevoelens, die erin verwerkt worden via het medium-Temple, niet voor kinderen, Shir ley's genooten dus, geschikt achten. Anderen zal het zien van deze film uiteraard geen kwaad doen, al dient men tóch blyvend te bedenken dat de waarachtigheid der gevoelens in iedere film dient gerespecteerd te worden. Het verhaal, dat „De kleine kolonel" vertelt, komt hierop neer, dat Shirley haar lieftallige moeder weer vereenlgt met haar mopperenden grootvader, den kolonel, die lauweren oogstte in den Amerikaanschen vrijheidsoorlog. De film speelt namelyk in den ty'd der crinoline, hetgeen voor den regisseur een welkome ge legenheid was de kleine Shirley uit te dos- schen als een miniatuur-society-lady uit dien tyd. Mama was weggeloopen van huis, omdat zü een jongeman lief had, die tot de Noordeiyken behoorde, zoo dat Pa wel nooit toestemming zou geven. Hy doet dit inderdaad niet en als de familie, inmiddels tot drie aangegroeid, in de buurt van het buiten van den kolonel komt wonen, duurt het niet lang of de kleine dat is Shirley ontmoet den brombeer, die niet weet, wie zü is, Shirley, die natuurlijk veel knapper is dan opa, heeft hem echter al lang door. Zij haalt ondeugende streken uit op zijn grondgebied, vertoont een aanzieniyke minach ting ten overstaan van zijn bezittingen en zyn persoon en zegt eindelijk wie zy is. Nu neemt de kolonel haar in huis, omdat hij meent, dat zü niet goed wordt opgevoed en daar zitten ze dan samen te schaken en hate- ïykheden uit te wisselen, waarby de kolonel telkens aan het kleinste end trekt. De oude man gaat natuurlijk hevig van haar houden, kan haar niet meer missen en doet al het mogelijke om haar voor goed te houden. Het toeval komt ter hulp, zy het dan ook langs romantische wegexi. De vader van Shirley, ziek geworden, wordt bedreigd door moorde naars, die hem geld willen afpersen. De heeren hebben echter buiten het genie van Shirley gerekend, die op het critische oogenblik in- grypt, in koelen bloede plannen smeedt, groot- Gebouw „St. Bavo". Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen 47 uur; Cursus R.K. Volksbond 3 uur. Stadsschouwburg. Tooneelgroep „Het Mas ker" Opvoering van „Jonkvrouwe de la Seig- liére", kwart over 8. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stellingen, 107 uur. Frans Halsmuseum. Crisistentoonstelling „Kunst S. O. S.", 104 uur. Atelier Leo Halfen Bloemendaal 105 uur. Rembrandt-theater „Episode" Op het tooneel „3 Old Maids", Harmony Songs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halsmuseum „Suikerfreule", 2.3Ö 7 en 9.15 uur. Cinema Shirley Temple in „Hartedief' Op het tooneel Anny Myra, musical wonder star, 2.30, 7 en 9.15 uur. Stadschouwburg Centraal Tooneel; „De Figurant", kwart over 8. Gem. Concertzaal Concert H O. V., half 3. Schouwburg Jansweg. K. J. C. Haarlem Opvoering van „Het Gastmaal der Kinderen", 8 uur. Café-Restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. St. Augustinus, 8 uur. Frans Halsmuseum Tentoonstelling „Kunst S. O. S." 10 tot half 4. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling 24 uur. Atelier Leo Halpem Wagenweg Tentoon stelling 105 uur. ?1! PHILIPS RADIO KONINGSTRAAT 27, TELEFOON 14609 OFFICIEEL PHILIPS REPARATEUR Rembrandt-theater Zondagmorgenvoorstel ling „Pamir Het Laatste Zeilschip" en „Wind en water", half 12 „Episode" (geprolongeerd). Op het tooneel: „3 Old Maids Harmony Songs", 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Zondagmorgenvoorstel ling „Stormen over Mexico", half 13 „Suiker freule" (geprolongeerd)), 2, 4.30, 7 en ,9.15 uur, Cinema Shirley Temple in „Hartedief" (reprise) Op het tooneel: Anny Myra, mu- sical wonder star, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling 24 uur. Atelier Leo Halpern Wagenweg Tentoon stelling 105 uur. Shirley als de Kleine Kolonel Rembrandt „Episode" (geprolongeerd). Op het tooneel 3 Old Maids Harmony Songs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Shirley Temple in „Hartedief". Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Suikerfreule" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. De Zondags- en avonddienst der apotheken wordt van 7 tot en met 13 December waar genomen door Bosch en Vaartapotheek, Bosch- en Vaartstraat 26 en firma H. Remmers Zn., Kruisstraat 6. VOOR VERSPREIDING v. GOEDE LECTUUR Inschrijfgeld 10 cent. Catalogus inbegrepen. Leesgeld 3 cent per boek in de week. DE BIBLIOTHEKEN ZIJN GEOPEND: N. GROENMARKT 22 Woensdagmiddag 3 tot 4 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrijdagavond 8 tot 9 HAGESTRAAT 49 Woensdagmiddag 2.304 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 7.30-8.30; Vrydagavond 7.30-8.30 KLARENBEEKSTRAAT 60 Woensdagmiddag 1.30-2.30 (voor schoolkinderen) Woensdagavond 8 tot 9 - Vrydagavond 8 tot 9 GEN. DE LA REYSTRAAT Ï7 Woensdagmiddag 3.30—5 (voor schoolkinderen) Dinsdagavond 8.30-9.30 - Vrydagavond 8.30-9.30 EEMSTRAAT (Jongensschool) Woensdagmiddag 2.30—3.30 (v. schoolkinderen) Dinsdagavond v. 8 tot 9 - Vrydagavond v. 8 tot 9 vader waarschuwt en nog precies op tyd met den geweldige verschynt om de boeven te ont maskeren en grondig te beschadigen. Verzoe ning volgt en de film besluit met een in na- tuurlyke kleuren vertoonde familie-réunie, die er geen geheim van maakt, dat alles op de wereld volmaakt is, nu Shirley het geluk heeft terug gebracht. Ziedaar enkele van de vele groote daden van Shirley, welke_ te zien zyn in „De kleine ko lonel", naar wij meenen, geschikt voor perso nen boven de achttien. Rechterhelft J v.h. bord: wit linkerhelft: J roods rand, J m. rood door- i gestreepte zwarto P) Aan de linker- zijde d. straat de reehter- is parkeeren straathelit la verboden. I dus vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2