Rede van Mussolini in de Italiaansche Kamer Het bombardement van Dessie Strijd zal worden voortgezet tot de troepen de beslissende eindoverwinning hebben behaald" Kleine verbetering in den toestand De autonomie in Noord-China Hoare confereert met Laval Het nieuws van heden ECHTER NIET AL TE OPTIMISTISCH! DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE! NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 8 DECEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 19686 De Duce beantwoordt op ironische wijze de rede van Hoare Italië's moreele kracht wmmËMmÊÊmm Het WeeriiiiiiiiiiiiiinMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM Er zou een oplossing gevonden zijn, welke ook voor Japan aanvaardbaar is Tsjang Kai-sjek premier van China X In het Kogoschima-gebied toerden dezer dagen door de Japansche troepen groote manoeuvres gehouden, die door den keizer werden bijgewoond. Groote aandacht werd geschonken aan oefeningen met luchtafweergeschut. Op den voorgrond be dienen manschappen een afstandmeter De a.s. vlootbespre- kingen Alle delegaties te Londen aangekomen De onrust in Egypte Nieuwe betoogingen en botsingen met de politie «gR p§iL Vele wijken van Bordeaux staan onder water, zoodat talrijke huisvrouwen in plaats van naar de waschhuizen te gaan, haar wasch in het gewassen water in de open lucht fioen Het hoofdkwartier der Abessiniërs totaal verwoest Gevechten ten Noorden van Dolo Een Italiaansche verklaring over den lurhtaanval Het 65ste legerbericht Volledige overeenstemming tusschen de Fransche en Britsche regeering Heden voortzetting der besprekingen Litausch politiechef ontvoerd Door Duitsche beambten DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES BLADZIJDEN Zondag heiliging Zondagheiliging bestaat niet in strakke gezichten en vervélende uren. Noch in thuiszitten of het in sleur volgen van allerlei kerkdiensten. Maar Zondagheiliging bestaat in den geest waarmede men den Zondag viert, dus mis hoort „met goede ma nieren" zooals het in de oude catechis mus staat en verder in gewijde over gave Vespers of Lof volgt. Zondaghei liging sluit vermaak en genot niet uit. Integendeel. Alberdingk Thijm noemde feestvieren een Roomschc deugd en de Zondag mag aan de deugd der blijheid gewijd worden. Als de geest van Gods vreugde er maar de heiliging aan geeft. De dood moet ons kunnen verrassen óók in spel en vermaak. Zondagheiliging kan nooit zijn een ontwrichten van den dag des Heeren tot een dag van luiheid wélke des duivels oorkussen is noch een ont kerstenen van dezen dag tot een ver vélende triestheid. Gods blijheid moet de Zondag heiliging doorstralen. De begrafenis van prinses Victoria Een eenvoudige plechtigheid GROOTE MANOEUVRES TE BOMBAY DE M MER-GASFORNUIZEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen regel 30 ct., tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 7 Dec. Het begin van de zitting van heden van de Italiaan sche Kamer, die bijeen was geroe pen voor de groote rede van Mus solini over de buitenlandsche poli tiek, was gewijd aan de inzameling van de gouden en zilveren oorlogs onderscheidingen en andere medail les, die de afgevaardigden als offer aan het vaderland afstonden, naar het voorbeeld van den president van de Kamer graaf Ciano. De orde- teekenen werden verzameld in een stalen helm en namens de geheele Kamer verklaarde de president te genover Mussolini, dat het Italiaan sche volk bereid was alle lijden te dulden en alle ontberingen door te maken. Toen kwam Mussolini aan het woord en als antwoord verzekerde hij deh Kariierpresident, dat het Italiaansche volk ook op den 365en dag van het economisch beleg door denzelfden geest van verzet be zield zou zijn als thans. „Er is geen beleg, dat ons op de knieën kan krij gen en ons van ons doel kan af brengen,"' verklaarde hij. Mussolini maakte een toespeling op de be spreking, die hjj' hedenmorgen met de ambas sadeurs van Engeland en Frankrijk had ge houden en gaf als zijn meening te kennen, dat op het laatste oogenblik misschien een ge ringe verbetering en een kleine verzachting ten aanzien van eenige door vooroordeel be- heerschte kwesties was ingetreden. Niettemin waarschuwde hij tegen onge rechtvaardigd optimisme. Beraadslagingen van deskundigen zijn nog geen politieke onderhandeling en zelfs wan neer deze beginnen is nog niet gezegd, dat zij tot een gelukkig resultaat zullen leiden. Men heeft Italië opnieuw verzocht zijn mi- nimum-eischen bekend te maken. Dit verzoek is echter niet op zijn plaats, want Italië heeft reeds in October zijn minimum eischen ter kennis van de Fransche regeering gebracht. Als antwoord waren daarop in November de sancties begonnen tegen een aanvaller, die in werkelijkheid door de bevolking van het z.g. aangevallen land met ongeduld werd verwacht, een bevolking, die dank zij dezen „aanvaller" de voordeelen der beschaving deelachtig werd. Voorts heeft men Italië zijn afweermaatregelen tegen den sanctie-oorlog verweten, hoewel Mussolini reeds in zijn rede van 2 October niet 'slechts tegen de militaire, doch ook tegen de economische sancties geprotesteerd en ge waarschuwd had. Het verzet van Italië tegen de sancties geschiedt uit noodweer. In de ge heele wereld en vooral in breede lagen van het Fransche volk en onder de Belgische frontstrijders wordt geprotesteerd tegen de toe passing der sancties. Allen, die aan deze pro testen deelnemen, zal Italië in de toekomst dankbaar blijven. Op ironische wijze beantwoordde Mussolini de verklaringen van den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Samuel Hoare, die deze Donderdag in het Lagerhuis heeft gehou den. Te Rome had men met voldoening kennis genomen van den wensch van het Foreign Of fice, dat er een sterk Italië zou zijn met een sterke regeering, wat volkomen van toepassing was op de fascisti^he regeering. Sedert 14 jaar voert Italië een hardnekkigen strijd voor zijn plaats in Europa en in de wereld. Doch Italië kan niet sterk zijn op de manier, die Hoare en die het zelf wenscht, wanneer niet de veilig heidskwestie voor zijn koloniën in Oost-Afrika is opgelost. Het Italiaansche volk wenscht zijn waardeering uit te spreken voor de woorden van Sir Samuel Hoare, doch oordeelt slechts naar de daden. Het petroleum-embargo, waartoe op 12 December besloten zal worden, doet de din gen niet onbevooroordeeld zien. Vooral in moreel opzicht voelt Italië zich door de sancties gekwetst en beleedigd. Het straf recht van den Volkenbond is nog nooit, ook niet in moeilijker en ernstiger gevallen, toegepast en zal ook geen toekomst hebben. Voor de eerste maal wordt het toegepast tegen Italië, dat zich slechts schuldig heeft gemaakt aan het bevrijden van slaven, te gen een Italië, dat sedert 50 jaar in Oost- Afrika onbetwistbare aanspraken op uitge strekte gebieden heeft. De methode van den economischen verstik kingsdood is nog nooit geprobeerd en zal waar schijnlijk ook nooit meer geprobeerd worden. Zij kan slechts thans en slechts tegen het aan grondstoffen arme Italië worden toegepast. De rijke volken, die het op dit kwetsbare punt van Italië voorzien hebben, hebben zich echter ver rekend. Zij hebben in de eerste plaats niet ge rekend op de moreele kracht van het nieuwe Italië, dat in staat is ook de materie in zijn dienst te stellen, om daaruit middelen tot ver zet te maken. Ten aanzien van de juridische behandeling van het Italiaansch-Abessinische conflict te Genève, sprak Mussolini de bekende Latijnsche spreuk: „Summum jus, summa injuria." („Het hoogste recht is het hoogste onrecht.") Het ging om een zuiver koloniaal conflict, zooals de andere staten zelf na den oorlog en na de stichting van den Volkenbond steeds weer door toepassing van geweld hadden opgelost. Een oplossing van dit conflict zou echter niet mo gelijk zijn zonder veiligstelling van de rechten en belangen van Italië. Inmiddels zal in Italië zoowel als in Oost-Afrika de campagne worden voortgezet, tot de Italiaansche troe pen en de zwarthemden het vader land de beslissende eindoverwin ning zullen hebben gebracht. Mussolini's rede, die herhaaldelijk door bij valsbetuigingen was onderbroken, werd aan he* slot stormachtig toegejuicht. Op voorstel van den Kamerpresident besloot de Kamer de rede door het aanslaan van plakkaten in het ge heele land bekend te maken. De zitting, 'die nauwelijks 50 minuten ge duurd had, werd na Mussolini's rede verdaagd tot Dinsdagmiddag. Verwachting; Zwakke tot matigen, Zui- H (lelijke tot Westelijken wind, nevelig tot j= zwaar of half bewolkt, weinig of geen j= neerslag, iets zachter. SE §1 Verdere vooruitzichten: Geleidelijk zach- ter. ^lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli NANKING, 7 Dec. (Reuter). Maarschalk Tsjang Kai-sjek heeft zich thans bereid verklaard, de functie van prenyer van China te aanvaarden, als opvolger van Wang Tsjin-wei, die onlangs na den op hem ge- pleegden aanslag is afgetreden. Tot voorzitter van de permanente commissie van het partijbestuur der Kwomintang is de Cantonnees Hoe Han-min gekozen; vice-voor- zitter is maarschalk Tsjang Kai-sjek. Tot voor zitter van den politieken raad der Kwomintang is de afgetreden premier Wang-Tsjin-wei ge kozen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat in de onderhandelingen van de laatste 24 uur een formule tot oplossing van de crisis in Noord- China is gevonden, welke aannemelijk is voor Japan. Vermoedelijk zal onder Soeng Tsje Joean een bestuur van Hopei en Tsjahar worden georga niseerd. Ook Nanking zou deze formule hebben aan genomen. LONDEN, 7 Dec. (A.N.P.) Leden van alle de legaties ter vlootconferentie, welke Maandag in de Locarno-zaal van het Foreign Office zal worden geopend, zijn thans te Londen aange komen. De delegaties zullen formeel in een openings toespraak van minister-president Baldwin wor den verwelkomd en vervolgens de Werkzaamhe den der conferentie bespreken. De verkiezing van een president, den vice-pre sident en andere functionarissen der conferen tie zal volgen, waarna afgevaardigden van alle deelnemende landen de bijeenkomst zullen toe spreken. Zij zullen in de volgende volgorde het woord voeren'. Vereenigde Staten, Australië, Canada, Frankrijk, Indië, Iersche Vrijstaat, Italië, Japan, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. De bijeenkomsten van de verschillende Co- mité's, welke zullen worden gevormd, zullen worden gehouden in Clarence House, Westmin ster. KAIRO, 7 Dec. (Reuter). De nieuwe verkla ringen van Sir Samuel Hoare hebben in alle politieke kringen groote ontevredenheid gewekt. Een duizendtal betoogers heeft voor de resi dentie met luide kreten geprotesteerd. Honderden studenten ■Verschenen aan de Ab- basbrug, gewapend met steenen. Er ontstond daarop een gevecht met de politie, die in de lucht moest schieten. Bij deze gevechten werden drie Britsche politieagenten gewond. Een hun ner liep een ernstige hoofdwonde op. Zestig personen werden gearresteerd. gUpr v v ADDIS ABEBA, 7 Dcc. (Reuter) Volgens de laatste opgaven bedraagt het aantal dooden te Dessie 80 en het aantal gewonden 200. Vandaag hebben de Italiaansche vlieg tuigen 17 ton bommen geworpen op dat ge deelte van het hoofdkwartier, waar de vlie geniers verwachtten, dat de Negus zou ver blijven. De toestellen keerden behouden te rug, niettegenstaande het hevige mitrailleur- vuur. Verscheidene duizenden tenten moe ten verbrand ziin. De speciale correspondent van Havas, die by het bombardement van Dessie werd gewond, is per vliegtuig overgebracht naar Addis Abe ba, waar hij in het Fransch hospitaal wordt verpleegd. De bijzondere correspondent van het D.N.B. meldt uit Asmara, dat volgens de laatste in het hoofdkwartier der Italianen binnengekomen be richten het hoofdkwartier der Abessiniërs in Dessie door het bombardement van Vrijdag to taal verwoest is. De Abessinische troepen zijn in een verwoed gevecht gewikkeld met de Italianen op 15 mij len ten Noorden van Dole. De verliezen aan beide zijden worden groot genoemd. ROME, 7 Dec. (Reuter) Bij het passeeren van Dzjiboeti verklaarde Corrige, de Fransche aviateur, die onlangs het vliegtuig van den Negus op diens reis naar het Oosten bestuurde, aan den verslaggever van de „Popoio di Ro ma", dat hij Abessinië verliet, om niet het risico te loopen, in het Italiaansch-Abessinisch conflict te worden betrokken. Hij vertelde voorts, dat de Abessinische luchtmacht bestaat uit 12 weinig snelle vliegtuigen, van onderling geheel verschillende typen, die tezamen geen noe menswaardige strijdmacht vormen. Een lucht gevecht behoeft men derhalve niet te verwach ten. ASMARA, 7 Dec. (Reuter) „Werken of anders opgegeten worden", is het vonnis, dat de Ita liaansche legerleiding heeft geveld over 18.000 kameelen, die de Italiaansche regeering in Saoedisch-Arabië heeft aangekocht. In eindelooze karavanen trekken deze die ren naar Makalle. Zij zullen, naar men aan neemt, gebruikt worden voor het vervoer der genietroepen, die Badoglio binnenkort zou wil len vormen! ROME, 7 Dec. (D.N.B.) Van Italiaansche zijde worden de Abessinische berichten over het ge beurde ,bij den luchtaanval op Dessie, vooral wat betreft den. aanval op het Amerikaansche hospitaal, met nadruk afgewezen. Men beweert, dat Italië, ondanks de verplich ting om daarvan opgave te doen, tot heden niet van de aanwezigheid van dit hospitaal in ken nis was gesteld. Het ook in het legerbericht van Zaterdag gemelde luchtbombardement zou uit sluitend betrekking hebben op het uitgebreide, in de omgeving van Dessie opgeslagen Abessi nische tentenkamp, dat bestond uit honderden tenten en door den luchtaanval zwaar geteisterd is. Ook de berichten, dat twee Italiaansche vlieg tuigen zijn neergeschoten, zouden onjuist zijn. Ondanks de groote activiteit van het Abessini sche luchtafweergeschut zijn alle achttien vlieg tuigen, die aan de actie hebben deelgenomen, weer op hun uitgangspunt teruggekeerd. ROME, 7 Dec. (Reuter) Het 65ste legerbe richt luidt als volgt: Maarschalk Badoglio te legrafeert: aan het front van het eerste leger corps hebben talrijke gevechten plaats gehad tusschen onze voorhoede en den vijand. In het gebied van den Gabat, ten zuidwesten van Makalle heeft een Eritreesche kolonne een sterke afdeeling van den vijand overvallen. 81 krijgsgevangenen werden gemaakt; bovendien verloor de vijand vijf dooden en waren er vele gewonden. De luchtmacht ontdekte nabij Dessie een groot kamp van enkele tienduizenden gewa pende Abessiniërs. Niettegenstaande het vuur van het luchtafweergeschut werd het kamp ge bombardeerd met groote uitwerking. Aan het Somalifront hebben de stamhoofden en notabelen van de stammen Ker Oegas en Noer hun onderwerping aangeboden aan de politieke autoriteiten van Gorahei en stelden hun wapenen tot onze beschikking. PORT SAID, 7 Dec. (Reuter) Tusschen 30 November en 5 December passeerden 4179 Itar liaansche militairen het Suez-Kanaal, verder 17.424 ton materieel, 2093 ton steenkool, 1181 werklieden en 10.500 kubieke meter timmer hout. T LONDEN, 7 Dec. (Reuter). Sir Samuel Hoare is vanochtend om 9 uur per trein naar Parijs vertrokken. Hij had het voornemen per vliegtuig te gaan, doch wegens den mist, welke vanoch tend boven Londen en Zuid-Engeland hing, was het onmogelijk te vliegen. De Engelsche minister is hedenmiddag te 14.50 uur te Parijs aangekomen. Aan het station werd hij ontvangen door den Britschen ambassadeur Sir Henry Clerk, den onderstaatssecretaris van het Foreign Office, Sir Robert Vansittart en den kabinets-directeur van het Fransche mi nisterie van buitenlandsche zaken, Rochat. Te half zes begaven de Engelsche minister, de ambassadeur en Sir Robert Vansittart zich met den Britschen deskundige Peterson naar de Quai d'Orsay voor de eerste bespreking met den Franschen minister-president Laval. Het onderhoud duurde tot kwart over acht. Hoare en zijn medewerkers keerden daarop terug naar de Britsche ambassade. In een communiqué wordt medegedeeld, dat er volledige overeenstemming bestaat tusschen de Fransche en Britsche regeering. Laval en Hoare zullen morgen de bespre- king^i voortzetten. KAUNAS, 7 Dec. (Reuter). Gustav Krausas, de chef van de Litausche grenspolitie is door Duitsche beambten ontvoerd, nadat hij wasuit- genoodigd tot een officieele besp^king bij Til sit. De Duitsche autoriteiten te Tilsit weigeren eiken uitleg. Litauen heeft een protest ingediend. REDE VAN MUSSOLINI IN DE ITALIAAN SCHE KAMER Hoofdkwartier der Abessiniërs te Dessie totaal verwoest. Litausch politiechef door Duitsche beambten ontvoerd. Hoaie confereert met Laval; volledige over eenstemming tusschen Engeland en Frankrijk; heden voortzetting der besprekingen, In Noord-China zou een oplossing van het conflict gevonden zijn, welke ook voor Japan aanvaardbaar is. Rede van I>r Schacht over de positie van Duitschland en de economische wereldcrisis. De „Standaard" veroordeelt de houding van dr. de Vlugt. Het Kon. besluit betreffende 5 pet salarisver laging voor het Rijkspersoneel is thans ver schenen. Ondanks verschil van meening met Nationaal Herstel mag mr. Westerman zijn Kamerzetel behouden. Euwe heeft de 27e partij tegen Aljechin zon der verder te spelen opgegeven. Groote overwinningen in de Engelsche League voor Sunderland, West Bromwich Albion, Man chester City en Grimsby Town. O LONDEN, 7 Dec. (A.N.P.) De Koninklijke fa milie is vanochtend van Buckingham Palace naar Windsor Castle vertrokken ter bijwoning van de uitvaartdiensten van de zuster van den Koning, prinses Victoria, die in den Koninklijken grafkelder in de St. George-kapel begraven is. Ten gevolge van den dikken mist, welke een groot gebied van Zuid-Engeland besloeg, zijn de vorstelijke personen eerder uit Londen ver trokken dan oorspronkelijk het geval was. Zij maakten de reis per auto. Het stoffelijk overschot van prinses Victoria was gisteravond van haar buiten in Bucking hamshire naar Windsor Castle overgebracht. Slechts een krans van den koning was op de baar geplaatst, welke met de Union Jack was bedekt. Alleen de Koninklijke familie en intieme vrienden van prinses Victoria woonden de bij zetting bij. Te Bombay worden groote manoeuvres gehou den, waaraan wordt deelgenomen door het Britsch-Indische leger, de vloot en de lucht strijdkrachten. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds v.a. 60 Imp. NA'. Techn. Handelsbur. G. de Boer. A'Oam Stand op Zondag 1 uur v.m.: 756 Vorige stand: 759.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1