s Aljechin wint de 27e partij New-Yorksche Bears AFGODSBEELDJES DE NIEUWE MAESTRO Dl CAMERA" Rede van Schacht Sport en spel IJSHOCKEY— ZONDAG 8 DECEMBER 1935 Italië's strijd tegen de sancties Winkels moeten 's avonds om 7 uur sluiten Duitschland en de economische wereldcrisis Koning Haakon doet een uitvinding Mahatma Gandhi ziek Mr. Westerman en het Nationaal Herstel Ondanks verschil van meening, mag hij zijn Kamerzetel behouden Houding tegenover N.S.B. Daar hy geen kans meer zag tot behoud van remise, gaf Euwe zonder verder te spelen gewonnen Euwe heeft nog een punt voorsprong Een tournooiboek BILJARTEN WERELDKAMPIOENSCHAP PEN EENBANDSPEL Resultaten van den tweeden dag Om het kampioenschap van Nederland tweede klasse Blauwe zes-Stade francais Groote overwinning voor Sunderland Manchester City slaat Aston Villa met S0 Eerste afdeeling Tweede afdeeling Onze voetballers in Ierland Ontvangst bij De Valera. - Beide elftallen zullen volledig uitkomen Wijzigingen I. V. C. B.-programma FAILLISSEMENTEN STOOMVAARTLIJNEN WISSELKOERSEN door FR. L PACKARD R Nc l Ni t Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De karakteristieke figuur van Mgr. Caccia Dominioni. den .maestro di camera", dien mil- lioenen pelgrims dertien jaar lang bij alle audiënties aan de rechterzijde van den H. Va der hebben gezien, zal na den zestienden De cember op deze plaats worden vervangen door Mgr. Alberto Arborio Mella di S. Elia, een der „participeerende" geheime kamerheeren des pausen. De „camerieri segreti participanti" vormen met de „prelati palatini" (de prelaten van het paleis) en den Grootmeester van het H. Hospitie prins Ruspoli de „camera secreta" van den paus. De „prelati palatini" zijn: de majordomus mgr. De Samper, de „maestro di camera" mgr. Caccia Dominioni, de auditor mgr. Cattani Ama- dori (die eveneens onder de as. kardinalen is) en de „meester van het paleis," de Dominika- nerpater Marco Sales. De geestelijke participeerende kamerheeren zijn elf in getal: de geheimaalmoezenier, de se cretaris voor de brieven aan vorsten, de secre taris van het geheimschrift, de beheerder der Datarie, de secretaris der Latynsche brieven, de .schenker", de „bode", drie „vestiarii" en de prefect der kapel. De nieuwe „maestro di ca mera" droeg tot heden den titel van „coppiere" of schenker. Naast deze geestelijken omvat de „camera segreta" nog een viertal leeken-kamerheeren „met kap en degen", nl. den groot-foerier mar kies Sacchetti, den opperstalmeester markies Serlupi, den postmeester prins Massimo en den commandant der Zwitsersche lijfwacht kolonel Sury d'Aspremont. De nieuwe „maestro di camera" stamt uit een Sardinisch gravengeslacht; zijn vader was ad judant van koning Umberto en zijn broeder bekleedde het ambt van ceremoniemeester aan het Italiaansche hof. In 1889 geboren, studeerde hij in de rechten aan de universiteit van Sassari, waar hij ook gedurende korten tijd de advocatenpraktijk uit oefende. In 1903 kwam hij naar Rome en werd door Pius X als leek tot geheim kamerheer „di cappa e spada" benoemd. In 1907 besloot graaf Arborio, den geestelijken staat te omhelzen; hij studeerde theologie en kanoniek recht in het Capranica-College en de Academie der Geeste lijke Edelen en verwierf beide doctorstitels. In 1908 werd hij tot priester gewijd en in 1912 tot „participeerend" kamerheer benoemd, welk ambt hij sindsdien onder drie pausen heeft bekleed. Mgr. Arborio Mella di S. Elia is tevens kanun nik van St. Pieter en kapelaan der Nobelgarde. De nieuwe geheimaalmoezenier, mgr. Giusep pe Migone, is Genuees van geboorte, evenals paus Benedictus XV, wiens secretaris hij was van 1907 tot 1914, toen mgr. Delia Chiesa aarts bisschop van Bologna was. Als paus benoemde Benedictus hem tot geheim kamerheer en ka nunnik van St. Pieter. ROME, 7 Dec. (Reuter). In verband met de besparing van electrischen stroom in geheel Italië, welke noodig is in den strijd tegen de sancties, zullen met ingang van Maandag alle winkels vroeger sluiten. Een aigemeene winkel sluiting is gelast om 7 uur 's avonds, terwijl le vensmiddelenzaken een half uur langer mogen openblijven. Theaters, café's, restaurants en bil jartzalen moeten een half uur voor middernacht sluiten. Er zijn slechts enkele uitzonderingen gemaakt, o.a. voor stationsrestaurants. In het geheele openbare leven wordt het thans ernst met de bezuinigingsmaatregelen. In na volging van het koningspaar hebben thans ook vele leden van de koninklijke familie aanzien lijke hoeveelheden goud en zilver aan den staat geschonken. Het voorbeeld van de koninklijke familie en van de geestelijkheid wordt ook na gevolgd door de aristocratie en andere kringen der bevolking. Dagelijks komen groote hoeveel heden goud en zilver binnen, terwijl uit sport kringen duizenden bekers, medailles en andere gewonnen voorwerpen by de verzamelplaatsen worden ingeleverd. MüNCHEN, 7 Dec. De president van de Ryks- bank, dr. Schacht, heeft heden voor den Bono van Vrienden van de Technische Hoogeschool te München een rede gehouden over het onder werp: Duitschland en de economische wereld crisis. Hij was van meening, dat het vredes verdrag van Versailles en do mislukte herstel- politiek van de overwinnaars uit den wereld oorlog de voornaamste oorzaken van de eco nomische wereldcrisis na den wereldoorlog wa ren. Pas in den laatsten tyd was in eenige lan den de binnenlandsche conjunctuur eenigszins verbeterd. Dr. Schacht ging na, welke gevolgen deze verbetering voor de wereldmarkt had en besprak in dit verband de betrekkingen tus- schen wapenleveranties en schuldbetalingen. Een biyvende verbetering van den ecor.omi- schen toestand was naar zyn meening echter tenslotte een politieke kwestie. Als minister voor economische zaken wilde hy dan ook open lijk uiteen zetten welke houding Duitschland inzake de wereldeconomie aanneemt. Duitsch land erkent het belang van de wereldeconomie en wyst autarkie af. Het is bereid zyn schulden te betalen, doch kan dat slechts doen door le veringen in natura. In wezen kan Duitschland slechts daar grondstoffen betrekken, waar het zijn eigen producten kan ruilen. Hieraan weet hy de bestaande verhouding op handelspolitiek gebied tusschen Duitschland en de Vereenigde Staten, die Duitschland de gevolgde ruilpolitiek verwijten. Waarmede kan Duitschland echter Amerikaansche katoen koopen? Producten ac cepteeren de Vereenigde Staten niet als beta ling en het clearingsysteem werkt niet meer. Ook de beschuldiging dat Duitschland zijn in voer kunstmatig wil beperken wees Schacht af, want zonder invoer is geen uitvoer mogeiyk en zonder uitvoer zou Duitschland zijn schul den niet kunnen betalen. Duitschland zou het toejuichen, wanneer de wereldhandel door han delsverdragen op langen termijn weer een solide basis zou krijgen. Dank zy den door Hitier nieuw gewekten levenswil zal het Duitsche volk in staat zyn de moeiiykheden van de buiten- landsche schulden en het gebrek aan grond stoffen te overwinnen. Daarnaast zijn de poli tieke gelijkgerechtigdheid van Duitschland en Duitschlands positie als groot-consument van handelsproducten van de wereldmarkt twee be langrijke actieve posten op de balans eener toekomstige wereldeconomie. OSLO 7 Dec. (A.N.P.) Naar men te Oslo ver neemt heeft koning Haakon van Noorwegen, die groote belangstelling heeft voor de radiotechniek en op dit gebied ook dikwijls zelf werkzaam is, een uitvinding gedaan, waardoor naar men zegt, de geluidsweergave door de radio belangrijk zou worden verbeterd. BOMBAY, 7 Dec. (Reuter). De gezondheids toestand van Gandhi baart eenige zorg. De Ma hatma lijdt aan overspanning en moet volkomen rust houden. Het Hoofdbestuur van het Verbond voor Na tionaal Herstel deelt mede, dat het met den afgevaardigde van het Verbond, mr. dr. W. M. Westerman, te rade is gegaan over het feit, dat deze laatste ten aanzien van verschillende belangrijke onderwerpen opvattingen huldigt, welke volgens het oordeel van het Hoofdbestuur afwijken van de in het algemeen in het Ver bond heerschende. In verband hiermede heeft de heer Wester man gemeend zijn zetel in de Tweede Kamer ter beschiking te moeten stellen, van welk aan bod door het Hoofdbestuur geen gebruik is ge maakt, omdat het Hoofdbestuur van oordeel is, dat de nationale gedachte hierdoor in het alge meen niet gediend zou worden en de wensche- ïykheid gevoeld wordt, dat de heer Westerman, ook ai mogen zyn uitingen niet meer als re presentatief voor het Verbond voor Nationaal Herstel worden aangemerkt, in de gelegenheid zal biyven gedurende den loopenden zittings- termyn in de Volksvertegenwoordiging als on- afhankeiyk nationaal afgevaardigde zyn stem te doen hooren. Zulks is geheel niet in strijd zoo deelt het Hoofdbestuur voorts mede met het uitgangs punt van het Verbond, dat, beweging zynde, de verkiezingen niet als doel, doch slechts als middel aangrijpt om in de vertegenwoordigin gen een nationaal geluid te laten hooren. Te Den Haag is Zaterdag een vergadering gehouden van den Centralen Raad van het Verbond voor Nationaal Herstel. De eere-voorzitter, generaal Snyders, heeft daar gesproken over „Het Verbond voor Na tionaal Herstel en het huidige Nationaal Re veil". Hy behandelde o.m. de houding tegenover de N. S. B. en wees op punten van overeen- konfst en van verschil. Ten slotte vroeg spr. welk standpunt en wel ke gedragslün het Verbond tegenover de N.SB. behoorde aan te nemen? Hy stelde voorop: De Nationaal Herstellers zullen het Leidersbeginsel nimmer aanvaarden. Overigens is er geen re den om tegen bedoelde beweging een vijandige houding aan te nemen. Het Verbond zal tegenover de N.S.B. zyn on- afhankelyk, eigen standpunt handhaven. Van een samensmelting of gemeenschappely- ke actie van het Verbond met de N.S.B. kan geen sprake zijn, tenzy in bepaalde gevallen, geheel informeel, zonder afspraak of overeen komst, voor gemeenschappeiyk nationaal doel. Zaterdagmiddag waren talrijke belang stellenden naar rotel „Witte Brug" te Den Haag gekomen om de voortzetting van de Vrijdagavond afgebroken 27ste partij van de match EuweAljechin om het wereld kampioenschap by te wonen. Tot groote teleurstelling moeste nzy echter vernemen, dat Euwe medegedeed had niet verder te spelen, daar hy geen mogelijkheden tot be houd van remise zag. De stand van de match is thans zoo gewor den, dat Euwe 14 punten heeft en Aljechin 13. De wereldkampioen heeft 8, Euwe 9 partijen gewonnen, terwyi de overige tien in remise zijn geëindigd. De 28ste partij vangt hedenavond in de Mili tiezaal te Amsterdam aan. Zoo spoedig mogelijk na beëindiging van den wedstrijd om het wereldkampioenschap Schaken tusschen dr. A. Aljechin en dr. M. Euwe, zal met medewerking van het Comité voor dezen wedstrijd om het wereldkampioenschap Schaken by A. W. Sijthoff's Uitgeversmaatschappy N.V. te Leiden een Tournooiboek verschijnen waar in de partijen geanalyseerd zijn door dr. A Aljechin en dr. M. Euwe. De resultaten van de partijen, gespeeld op den tweeden dag van het tournooi om het we reldkampioenschap eenbandspel te Nice lui den: Eipeldauer (Oostenrijk) 150 55 14 2.72 Davin (Frankrijk 137 55 26 2.49 Bovil (Spanje) 150 58 11 2.58 Tobias (België) 131 58 11 2.25 Albert (Frankrijk) 150 54 15 2.77 Pesch (Duitschland) 107 54 14 1.98 Reicher (Oostenrijk) 150 46 14 8.26 Domingo (Spanje) 95 46 20 2.05 Reicher (Oostenrijk) 150 41 32 3.65 Tobias (België) 130 41 16 3.17 Pesch (Duitschland) 150 52 15 2.88 Bovil (Spanje 106 52 8 2.03 Davin (Frankryk) 150 63 21 2.38 Domingo (Spanje) 129 63 12 2.04 Albert (Frankryk) 150 62 9 2.41 Eipeldauer (Oostenryk) 138 62 13 2.22 Te Amsterdam werden Zaterdagmiddag in café d'Ysbreecker de wedstrijden om het kam pioenschap van Nederland, tweede klasse groot biljart, cadre 45/2 voortgezet. De belangstel ling was zeer goed. Begonnen werd met de partijen tusschen Van EymerenGehrels en PenningKatoen. In eerstgenoemde party ging het reeds di rect in een vlot tempo. Gehrels was ver in de meerderheid en na 10 beurten was hy reeds ongeveer een honderd punten voor. De cüfers werden: Gehrels Van Eymeren 300 169 23 23 63 36 13.04 7.34 Aan de andere tafel ging het in heel wat langzamer tempo. Het is hier van begin tot eind een mooie strijd tusschen beide spelers geweest met wisselende kansen. De cyfers werden: Penning Katoen 300 281 46 46 43 30 6.52 6.10 De laatste party van Zaterdag was die tus schen Van Eymeren en Beuming. In Öezc party nam eeratgeno Imde revanche voir zijn zoo juist geleden nederlaag tegen Gehrels. De uitslag was: 1EDEN 20 u. 15 KUNSTIJSBAAN Na afloop vry rijden Zitpl. 0.90 efi 1.50. Staanpl. 0.30 De uitslagen van de Zaterdag in de Engel- sche League gespeelde wedstrijden luidden: BirminghamHuddersfield Town 41 Blackburn Rovers—Sheffield Wednesday 3—2 ChelseaPortsmouth Grimsby TownBrentford Leeds United—Derby County LiverpoolPreston North End Manchester City—Aston Villa Stoke CityWolverhampton Wanderers 4—1 Sunderland—Bolton Wanderers 7—2 West Bromwich Albion—Everton 6—1 De stand in de eerste divisie is thans; 12 gestaakt 6—1 1—0 2—1 5—0 Sundetrland 18 13 2 3 28 Derby County 18 9 5 4 23 Huddersfield Town 18 9 5 4 23 Arsenal 17 7 6 4 20 Manchester United 17 9 2 6 20 Middlesbrough 17 8 3 6 19 Bolton Wanderers 17 7 5 5 19 Birmingham 18 7 5 6 19 Leeds United 18 6 7 5 19 Liverpool 18 7 4 7 18 Stoke City 18 8 2 8 18 Sheffield Wednesday 18 6 5 7 17 Chelsea 17 7 3 7 17 Blackburn Rovers 17 7 2 8 16 Wolverh. Wand. 18 7 2 9 16 West Bromw. A. 18 7 2 9 16 Preston N. E. 18 6 3 9 15 Portsmouth 16 5 4 7 14 Grimsby Town 17 7 0 10 14 Everton 18 5 3 10 13 Brentford 17 4 4 9 12 Aston Villa 18 4 4 10 12 Van Eymeren Beuming 300 137 25 25 58 35 12.— 5.48 Blackpool—Manchester United 4—1 Bradford—Barnsley 3—0 BuryFulham 0—0 Doncaster RoversPort Vale 20 Leicester CityHull City 22 Norwich City—Newcastle United 1—0 Nottingham ForestTottenham Hotspur 41 Sheffield United—Plymouth Argyle 0—0 SouthamptonBradford 00 Swansea TownChariton Athletic 12 Aan den kop der tweede divisie ziet de stand er aldus uit: Leicester City 18 11 2 5 24 36—23 Tottenham Hotspur 18 10 3 5 23 43—27 Charlton Athletic 18 9 5 4 23 33—22 Doncaster Rovers 18 10 3 5 23 27—24 Blackpool 19 9 4 6 22 41—31 New Castle Utd. 17 9 2 6 20 39—33 Fulham 18 6 8 4 20 33—24 Southampton 18 7 6 5 20 23—21 Zaterdagmorgen om elf uur, nadat een be zoek was gebracht aan het Iersche rijksmu seum, waarby o.a. eenige büzonder mooie Rem- branats te bewonderen zijn, is het Nederland- sche elftal met zyn begeleiders en de aanwe zige persmenschen van Nederlandsche bladen officieel ontvangen door den president van den Ierschen Vrijstaat, den heer De Valera. Het was een eenvoudige ontvangst, zoo ge heel in overeenstemming met den persoon en de opvattingen van dezen president, die zoo maar even uit zyn drukke werk liep om het Nederlandsche elftal vriendeiyk toe te spreken. De heer De Vries, de leider van de tournee, stelde spelers en officials voor. Daarna hield de president van den Ierschen Vrystaat een korte rede, waarin hy deed uitkomen, hoe zeer het Iersche volk zich verheugt in de komst van de Nederlandsche voetballers. wy zyn, aldus de heer De Valera, beide klei ne staten, die dikwyis dezelfde moeiiykheden te overwinnen hebben en elkander zooveel mo- geiyk moeten helpen. Omae voetballers zijn altyd heel hartelijk ontvangen in uw land en ik hoop dat de ontvangst in Ierland welke u te beurt is gevallen, niet minder harteiyk zal zijn geweest. Tenslotte sprak de president de hoop uit, dat het een goede en sportieve wedstrijd zal mo gen zün en hy verliet daarop onmiadellyk de ontvangstkamer, zoodat niemand de gelegen heid kreeg hem voor zyn vriendelyke woorden dank te zeggen. In den namiddag heeft het Nederlandsche elftal den rugby-wedstrijd van Ierland tegen de All Blacks uit Nieuw-Zeeland bygewoond, welke ontmoeting door de Nieuw-Zeelanders met 17—9 werd gewonnen. Er gingen geruchten, dat Moore heden niet zou spelen, maar volgens eenige leden van de technische commissie, is 'hy behoorlijk fit en zal hij Zondag in ieder geval meespelen. Er komt derhalve in geen van beide teams eenige wijziging. De leider van de tour, de heer De Vries, heeft telegrafisch enkele aanmoedigingen ont vangen: Van Karei Lotsy en van Herberts na- tuurlyk, die hun jongens een „tanden op elkaar" toewenschten, van dr. Euwe onzen schaak kampioen, die op deze wyze van zyn medele ven deed blijken, van Jan van den Berg, den directeur van het Olympisch Stadion en van De Boer van Blauw-Wit. Uitgesteld werd: Tweede klasse West 2a: Wassenaar: Blauw ZwartSantpoort 2. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V? (Afd. Handelsinformaties) 5a Dec4 H.rkjaawijkmeijer, zonder beroep, Den Ha.Lg' Jde Dompel in tender beroep, Nieuwveen, \y Aanhane Dzn., Katwijk a. d. Rijn, Wasse- naarscheweg^3^^ Haag, Danckertstraat 43. 6 Dec. H. van Halen, landarbeider. Wijsier gem. Bellen^ gterkenborg. koopman, Zoutkamp gem'. ül!.Umjoh. Boerema, kapper, Uithuizen. In de week van 2 tot 7 Dec. 1935 werden in Nederland 84 faillissementen uitgesproken Opgeheven het faillissement van H. F. Steln, wagenmaker, Breezand. (Hiermede vervalt deop- gave van eindiging door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst, zooals door ons eerder abusievelijk werd opgegeven). S. Gutman, handelende onder dennaam Vlaardingsche Meubelfabriek, Amsterdam, Parnas- susweg 30^ Jacot)S hoopman in reflectoren, Hul- CN-H.). Nw. Bussummerweg 76. H. v. d. Woude, rijwielhandelaar, Amsterdam, Floris Versterstraat 14 hs. Opgeheven wegens gebrek aan actief de faillis- °CB.e var" denwel. Sliedrecht; G. Wennink Rijs- wiik- G. M. S. Kerkhof. Den Haag; N.V. Bloem- bollénkweekerij en Export Maatschappij voorn. L. van Leeuwen Zn., in liq., Sassenheim: K. Mul der Finsterwode; K. Sobering, Groningen; Bembo. Eindhoven; Jos. Kuppers Nuenen M. Pijpem'an. Amsterdam; Max Huenerborg, Amster dam; A. J. Hilhorst, Hilversum; J. J. M. Wolffen buttel. Amsterdam; P. Post, Amsterdam, H. Boer, Bussum. OpC21flNovember 1935 werd failliet verklaard J. Theunissen, Weert. Onze opgaaf luidde toen J. Theunissen, koopman, Weert, Geelstraat 4, Juister is echter: J. Theunissen. schoenmaker, Beekstraat 4, Weert. In het op 13 April 1933 uitgesproken faillisse ment van de N.V. M. Smith Co. s Trading Cy. en het op 1 December 1933 uitgesproken faillisse ment Van de N.V'. Amsterdamsche Cementhandel ie fip niants van mr. V. IX Krone henoemo tot curator mr. Jaap van Gelderen, Vondelstraat 80. Amsterdam. In de plaats van mr. V. D. Krone is mr. Jaap van Gelderen benoemd tot bewindvoerder in de surséance van de N.V. Maatschappij tot Uitvoe ring van Timmer- en Bouwwerken voorh. Honde Leenheer, Amsterdam. SCHEEPSBOUW. AMSTERDAM, 7 Decc. Van de drie Russische houcschepen, die bij de Nederlandsche Scheepsb.- Mij. in aanbouw zijn, is de laatste, „Kosarew ge naamd. heden met goed gevolg te water gelaten. De afmetingen van het schip zyn 8ehJh aan de 26 October te water gelaten „Walerii Meshlauk en „A. Andreew". SCHEPENVERKOOP. Het m.s „Geertruida", groot bruto 147 ton, ge bouwd in 1929, van K. Drost te Groningen, is naar het buitenland verkocht. binnenlandsche havens. IJMUtDEN. Aangek. 6 Dec.: Ussuri, s., Lenin grad; Vechtstroom, s„ Huil. 7 Dec.; Marvel, s„ Oslo; Ask. s., Calais; Su dani, s., Newcastle. Vertrokken 6 Dec.: Agility s„ Falmouth. 7 Dec.: Gudvelg, s., Odda; Zeester, s., St. Malo; Gateshaed, s., Newcastle; Euterpe s. Bor deaux; Jamaica, Merchant, s.. Kingston, Mont- ferland, s. Hamburg; Borthwick, s„ Leith; Per seus. s„ Kopenhagen; Oberon, s., Hamburg; Ariad ne., s., Aarhuus; Alt, s., Goole; Poelau Bras, m.s., Hamburg; Vechtstroom, s., Hull; Hontestroom, s., Londen. AMSTERDAM. Aangek. 7 Dee.: Hull stukgoed en steenkolen, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij; Ussuri, Leningrad hout, Houtha ven. Gebr. Scheuer; Marvel, Oslo, ledig, Rietlan den. Havenbedrijf, De Rietlanden. Aangek. 7 Dec.: Mulan, m.s.. Memel, hout. Hout haven, Salomon's Kustvaartbedrijf; Wea, m.s„ Skarrehage, steenen. Kostverlorenvaart, idem; Ask, Calais, stukgoed. Zeeburgerkade, Verg. Cargadoors- kantoor; Sudani. Newcastle, steenkolen, Rietlan den. Scheepv. Steenk. Mij. KONINKL. HOLL. LLOYD. AMSTELLAND, thuisreis, 6 Dec. n.m. 3 uur van Las Palmas. SALLAND, uitreis, was 6 Dec. 11 uur 25 v.m. 35 mijlen Z.W. van Niton. MONTFERLAND, 7 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. KONINKL. NEDERL. STOOMB. MIJ. AGAMEMNON, 7 Dec. van Valencia naar Am- sterdam COSTA RICA, thuisreis, 7 Dec. te Havre; wordt 8 Dec. n.m. 12 uur 30 te Amsterdam verwacht. FAUNA, 6 Dec. van Izmir te Aliaga. SIMON bolivar, 5 Dec. van Curacao n. Puerto Cabello TELAMON, 6 Dec. van Livorno n. Napels. VULCANUS, 6 Dec. van Rotterdam n. Middl. Zee. VESTA 6 Dec. van Vostizza naar Lipari. THESEUS, 7 Dec. van Amsterdam te Kopenh. BREDA, 6 Dec. van Curacao n. Cristobal. HERCULES, 7 Dec. van Amsterdam te R'dam. BACCHUS. 7 Dec. van Amsterdam te R'dam. TRAJANUS, 7 Dec. van Amsterdam te R'dam'. AURORA, Middl. Zee naar R'dam, pass. 7 Dec. V.m. 8 uur Finisterre. POSEIDON, 6 Decc. van Malta te Alexandrie. HEBE, wordt 7 Dec. n.m. 6 uur van Middl. Zee te Rotterdam en 10 Dec. te Amsterdam verwacht. PERSEUS, 7 Dec. van Amst. naar Kopenhagen'. OBERON, 7 Dec. Van Amsterdam naar Hamburg. EUTERPE, 7 Dec. van Amsterdam n. Bordeaux. ARIADNE 7 Dec. van Amsterdam n. Aarhuus. COSTA RICA, wordt volgens nader bericht 8 Slotkoersen Dec. 7 6 5 4 Ulied Chemical 1611/, 1611/g 161 163% Am. Tel. lec 159% 159% 158'/, 158 Am. Tobacco B lOOV, 101 lol'/. 101 Anaconda Copp. 2 8i/2 271/3 28 277/ft Bait. Ohio 17% 171/8 17% 17% Can. Pacific 117/8 11% ll3/4 12 Case Treshing 102% 100 ICO3/, 101% Cons. G. oi N.Y. 331/3 32% 323/4 32 Dup. de Nem. 1393/4 1383/, 138 139 Gen. Electric 38 37% 381/4 381/2 Gen. Motors 55 54% 55% 55% Kon. Olie 47Vo 46% 473/g New-York Centr. 29 28% 283/4 291/4 Radio Corp. 12 11% li3/. 12 Stand, Oil N.J. 49 48% 49% 49 U. S. Steel Corp. 48% 47% 477/s 48% Westingh. Elect. 931/s 92% 93 94% NEW-YORK Dec. 7 6 5 4 Londen 4.93 I 4.92VJ 4.93%| 4.93V2 Parys I 6 60%| 6 60Vil 6.58V;| 6.58% Dec. v.m. 10 uur 30 van W.-Indië te Amst. verw. AMOR, 6 Dec. van New-York naar W.-Indië. ODYSSEUS, 6 Dec. van Belize n. Cristobal. BARNEVELD, thuisreis, 5 Dec. van Callao. MIJ. NEDERLAND. JOHAN DE WITT, thuisreis, 7 Dec. van P.-Said. TAWALI, thuisreis, 6 Dec. van Singapore. POELAU BRAS, 7 Dec. van Amsterdam naar Hamburg. SILVER—JAVA—PACIFIC LIJN. TOSARI, 5 Dec. van Calcutta te Los Angeles. SIANTAR, 5 Dec. van San Francisco te Houston HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. HELDER, uitreis, 6 Dec. te Lagos. REGGESTROOM, 7 Dec. van R'dam n. Hamburg VEREEN. NEDERL. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND—AFRIKA LIJN. JAGERSFONTEIN. 6 Dec. 's nachts 12 uur Van Dover naar Teneiiffe; is op de Schelde in aan varing geweest, doch bekwam slechts lichte schade. EOSCHFONTEIN, uitreis, 6 Dec. te Lorenzo Marques. NIJKERK, 6 Dec. n.m. van O.-Afrika te R'dam. RANDFONTEIN, thuisreis, 6 Dec. van Mombassa. HOLLAND—AUSTRALIË LIJN. TAJANDOEN, uitreis, 7 Dec. van Whyalla. HOLLAND—O.-AZIË LIJN. ZUIDERKERK, 7 Dec. v.m. van Hamburg te Rotterdam. JAVA—NEW-YORK LIJN. PALEMBANG, 7 Dec. van Singapore n. N.York. KOTA PINANG, 5 Dec. van New-York n. Phi ladelphia. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. TJIKARANG, 5 Dec. van Manilla n. Hongkong. ROTTERD. LLOYD. KEDOE, 7 Dec. van Java te Rotterdam. KOTA NOPAN, thuisreis, 7 Dec. verm. 6 uur te Genua. HOLLAND—AMERIKA LIJN. DELFTDIJK, thuisreis, 6 Dec. te Glasgow. SPAARNDAM, 6 Dec. van Norfolk te N.-York. DINTELDIJK, 5 Dec. van Vancouver n. R'dam. BLOMMERSDIJK, 5 Dec. van Houston te New- Orleans. DAMSTERDIJK, R'dam n. Pacific Kust 6 Dec. te Swansea. EDAM, Rotterdam' naar New-York, pass. 6 Dec. Lizard. 3 HALCYON LIJN. STAD ARNHEM, naar Rotterdam, was 6 Dec. 10 uur 50 v.m. 80 mijlen O. van Lands End. FLENSBURG, 6 Dec. van Narvik. MIJ. OCEAAN. POLYDORUS, Amsterdam naar Java, 7 Dec. te Belawan. KONINKL. PAKETV. MIJ. BARENTSZ, 5 Dec. van Durban n. Lorenzo Marques. RANTAUPANPJANG, 6 Dec. van Reunion naar Beira. BONTEKOE, 5 Dec. van Shanghai te Cebu. HOUTMAN, 5 Dec. van Hongkong n. Shanghai. NIEUW HOLLAND, 6 Dec. van Singapore te Melbourne. DIVERSE SCHEPEN. AALSUM, B.-Aires naar Londen, .pass. 6 Dec. LEERSUM, 7 Dec. van Archangel te B.-Aires. WOLSUM, Leningrad n. B.-Aires, pass. 6 Dec. Bruhsbuttel. KEILEHAVEN, 5 Dec. Van Tabou naar La Pallice. MAASHAVEN, 6 Dec. van Bremen te Hamburg. ST. ANNALAND, 6 Dec. van Rotterdam te Methil. JONGE JOHANNA, 6 Dec. van R'da mte Oran. JONGE JACOBUS. Gandia naar Londen en Rotterdam, pass. 6 Dec. Gibraltar. BERNISSE, 6 Dec. van Rotterdam te Hamburg. GADILA, 6 Dec. van Cuxhaven naar Rouaan. WIERINGEN, Rotterdam naar B.-Aires, pass. 6 Dec. Finisterre. ST. ANNALAND, 7 Dec. van Methil n. Kopenh. BEYERLAND, 7 Dec. van de Tyne n. Amsterdam HOOGLAND, 6 Dec. van Bremen naar de Tyne WESTLAND. 7 Dec. Van Leith naar Rotterdam. SCHOKLAND, 7 Dec. van de Tyne n. Antwerpen ST. PHILIPSLAND, 7 Dec. van de Tyne naar Kopenhagen. ST. JANSLAND, 7 Dec. van de Tyne n. Hamb. MERWEDE, 6 Dec. van New-York te Cork. JONGE ELISABETH. 7 Dec. van Londen te Antwerpen. JONGE ANTHONY, naar Londen en Antwerpen, pass. 7 Dec. Ouessant. MAAS, 6 Dec. van Las Palmas naar Dakar. VECHT, Rotterdam naar Libreville, pass. 6 Dec. Finisterre. LAUWERZEE, sleepboot, Pernambuco naar Rot terdam, pass. 6 Dec. St. Vincent. MAASHAVEN. 7 Dec. van Hamburg n. Rotterdam THEANO, Belfast naar Amsterdam, 7 Dec. te Fowey. TARA, T Dec. van Havre te Antwerpen. EBRO, sleepboot, 6 Dec. van Falmouth te Bizerta. GOOTE, 4 Dec. van Nice te Valencia. BATAVIER VIII, 6 Dec. van Rotterdam te Bordeaux. DORDRECHT, naar Londen, pass. 6 Dec. Praw- lepoint. TRITO, Rotterdam' naar Dublin en Belfast, pass. 6 Dec. Dover. TELA, Rotterdam naar Rio Janeiro, pass. 6 Dec. Dungeness. DEN HAAG, naar Gothenburg, was 6 Dec. 1 uur 40 n.m. 65 mijlen Z.W. van Lands End. LETO. naar B.-Aires, was 5 Dec. 6 uur 50 n.m. 120 mijlen Z.O. Van Lands End. MIJDRECHT, naar Havre, was 6 Dec. 12 uur 's middags 470 mijlen W. van Lands End. SCHIE, naar Casablanca, was 6 Dec. 8 uur 50 v.m. 70 mijlen Z.W. van Niton. "Twee gestolen 52 Zoo kon hy het dus niet aanleggen dat zou krankzinnig zijn! Bovendien zou het geiyk staan met zelfmoord om hun te vertellen, dat kapitein de Schram of iemand anders al op weg was om den schat te halen. Wat dan? Er bleef hem maar één keus: Hy moest zooveel bekennen, dat het voor hen van belang was, hem nog in leven te laten zoo kon hy ook tyd winnen. Dat was het eenige, wat hij doen kon! Hy wendde zich kortaf tot Java Dick en Chen-su. „Jullie kunt wel gelyk hebben!" zei hy kalm. „Het helpt niet, of ik er al om lieg. Ik nam het echte geheimschrift uit het beeldje en vervalsch- te het. Dat is waar maar het is ook waar, dat ik 't echte stuk heb verscheurd en dat ik het niet heb." Java Dick haalde simpend adem. Chen-su's oogen werden smaller, zyn .olieach tige glimlach bredeer. „Waarom zou Zyne Excellentie, wiens wysheid ik geprezen heb, zichzelf tot dwaas uitroepen?" vroeg hij ver wy tend. Bob Kingsley dwong zich met uiterste krachts inspanning tot een rustigen glimlach. Zyn geest was verpletterd hy moest er iets op vinden, zonder dat hy iets had, wat hem tot leidraad kon dienen hy was bang, te veel of te weinig te zeggen by zyn poging om uitstel te krijgen, zij het maar voor vannacht. Dat was op het oogenblik zyn eenige kans uitstel. Als hy tyd won, kon er misschien iets gebeuren. Die zin bleef in zyn hoofd hameren. Als hy iyd won, kon er misschien iets gebeuren. „Je hebt me niet uit laten praten," antwjprdde hij. „Ik heb jullie verteld, dat ik 't geheimschrift vernietigde dat deed ik ook. Maar ik zei niet, dat ik het niet uitgewerkt had. Ik hèb net uit gewerkt. Jullie weet, dat Mindar Singh me gis terenavond den sleutel gaf; je hebt hem dat afgeperst." „En we zullen nog wel meer van hem te we ten komen, op die manier, vóór we met hem klaar zijn!" kraste Java Dick. „In orde, jongetje, je schijnt eten beetje verstand te krijgen. Op het papiertje komt het niet aan, omdat, nu het ver scheurd is, niemand anders het krijgen kan. Nu stellen we je deze vraag: „Welke plaats ver meldde het, als de bergplaats van den schat van Hsi Yan?" Bob Kingsley aarzelde een oogenblik, toen zei hy op goed geluk af: „Als ik het fcje zeg, wil je juffrouw Lyle dan laten gaan?" „Zeker!" gaf Dick by na te vlot toe. „En jij?" Bob Kingsley wendde zich tot Chen-su. „Dat, in den hemel geborene," antwoordde Chen-su minzaam, „is al wat ik verlang." Bob Kingsley glimlachte droevig. Wat hielp het al, of hy hun bewees wat voor leugenaars ze> waren. Hij wist het reeds. Maar er was kans, al was het maar efen millioenste, dat zyn voorstel zou worden aangenomen. „Heel goed dan!" zei hy. „Ik zal jullie zeggen, wat ik doen zal. Dan kun je de finesses regelen, zooals je zelf wilt. Hoe je dat doet, kan me niet schelen. Breng ons desgewenscht weg in een auto, dan kun je me later mee terug nemen, zon der dat je gevaar loopt, dat ze je vangen. Maar laat mij zien, dat juffrouw Lyle de deur binnten- gaat van een Engelschman hier in Singapore, dien ze zelf uitkiest, en ik zal jullie vertellen, waar de schat van Hsi Yan is." „Het wantrouwen, dat heerscht in het nart van den in den hemel geborene," merkte Chen-su minzaam op, „baart wantrouwen zelfs Dy zoo'n eenvoudig iemand als mijn persoontje. Vergeet de in den hemel geborene, waarom het meisje hier naar toe werd gebracht?" „Maar je zou my toch nog in je macht heb- bfen!" antwoordde Bob Kingsley gevat. „Als ik geen woord hield, zou je me hebben, waar je wilde." „Waarachtig niet!" bromde Java Dick. „Ik heb je al gezegd, dat ik je soort ken. Je zou al grijnzend sterven, als je daar zin in had, om ons te pesten. Het meisje is een goede inzet! Dat andere zal je niet lukken!" Bob Kingsley stak de handen weer in den zak balde ze tot vuisten. Het was een impasse! „Nu, wat stel je dan voor?" vroeg hy strak. „Voorstellen!" zei Java Dick met een spot- tenden grijnslach. „Ik stel niets voor! Maar ik zal je vertellen, wat je moet doen en wat wij zullen doen. Jij zult ons vertellen, waar de buit is, dan breng je er ons heen, en het meisje gaat mee om er voor te zorgen, dat je je ver vloekt geheugfen niet verliest op het laatste oogenblik. En als je gaat probeeren, ons om den tuin te leiden, dan kun je zelf wel begrij- pen wat deze bende eerst het meisje en dan jou zal aandoen. Vooruit, zeg op! Als je eeriyk bent, dan ben je vry en het meisje ook." „Ja," stemde Chen-su minzaam in, „den in den hemel geborene hoeft ons maar naar den schat te brengen en dan zal gebeuren, wat Java Dick gezegd heeft." Weer een leugen natuuriyk! Bob Kingsley keek naar de deur. Verna was er nog, maar hy kon haar gezicht niet zien. Er waren nu te veel van die gluiperig kykende Chineezen tus- schfen hen in. Een leugen maar die betee- kende een uitstel van een paar dagen. En hy deed juist pogingen om uitstel te krijgen. In dien tyd kon er misschien iets gebeuren. Zou hij ze de waarheid vertellen of ze om den tuin leiden? Hy kon efen dag of twee uitwin nen door een plaats te noemen, die verder was dan Luala; bovendien was kapitein de Schram in Luala, en kon in hun handen vallen. Hy was zich plotseling bewust, dat Chen-su ironisch glimlachte. „Als de in den hemel geborene de bekoring krijgt om iets te verzinnen," merkte Chfen-su liefjes op, „laat de in dfen hemel geborene er dan aan denken, dat op de reis, toen Hsi Yan den schat vond, allen, die hier zyn, behalve Java Dick, met Hsi Yan op de jonk waren en dat wij wéten aan welke plaatsen hy een be zoek bracht." Bob Kingsley glimlachte op zijn beurt. Hij voelde dfen steek maar daarom hoefde Chen- su het nog niet te weten! Hy moest nu wel hy kon niet anders. Vema ging vóór de Schram en de Schram zou de eerste zyn, om hem daarin geiyk te geven; bovendien was het nog niet zeker, al vonden ze de Schram in Luala, dat hem een ramp zou treffen; de Schram was slim genoeg, hy wist zijn weetje wel, en de Iola was mogelyk een middel tot ontsnappen. Hy, Bob Kingsley, wist niet waar Hsi Yan op zijn reis aangelegd had op één plaats na. Als hy probeerde hen te misleidfen en verkeerd raadde zou Verna moeten boeten. „In het geheimschrift van Hsi Yan stond Luala," antwoordde hy. Er kwam plotseling een begeerige schitte ring in de oogen van Chen-su. „Het is waar, dat Hsi Yan in Luala iandde," zei hy. „Ook herinner ik my waar hy landde. Welnu, in den hemel geborene?" Weer lachte Bob Kingsley gedwongen weer was er niets aan te doen. „In het geheimschrift ging het over een kreek," zei hij. Chij-su knikte. „Dat is ook waar," zei "hy. „En verder?" Bob Kingsley haalde de schouders op. Luala en de kreek! Als ze dat wistten, had hy er niet veel aan om te probeeren, de rest te verzwijgen. „Als men volgens 't geheimschrift een halve mijl ver de kreek opvaart," zei hy, „is er wat Hsi Yan een afgebrokkelden heuvelrug noemde en 'n verbrande boom; vyftig pasen ten Westen van dezen boom is een vlakke rots. De ope ning, wat die ook zyn moge, is onder de vlakke rots." v Chen-su wendde zich vlug tot Java Dick en sprak fluisterend met hem en terwyi Bob Kingsley toekeek, zag hy Java Dick met het hoofd knikken en grinniken. Toen klapte Chen-su bevelend in de handten. Weer keek Bob Kingsley naar de deur. Vema was er niet meer. Ze was het laatst binnen gekomen en was het eerste ijprdwenen. De ka mer stroomde leeg. In de deuropening verdron gen zich Chineezen, die nu opgewonden praat ten en reeds weggingen. Hy had zich niet bewogen. Hy bewoog zich niet, toen Chen-su, die het laatst wegging, van uit de deur tegfen hem sprak. „Wil de in den hemel geborene een oogen blikje geduld hebben?" smeekte Chen-su quasi onderdanig. „Er moeten regelingen getroffen worden, opdat hij bediend zal worden als zyn hooge rang vereischt; maar vóór den morgten zal alles klaar zijn en we zullen aan boord gaan van het schip, dat Java Dick de eer heeft ter beschikking van Zyne Excellentie te stellen. Wat de in den hemel geborene over Luala zegt en over de kreek, kan niet ontkend worden; dus zullen allen, die hier waren ten die met ge noegen luisterden, het meisje en ook nog één ander, die zyn oogen te goed wil doen aan den schat, tezamen met den in den hemel geborene naar Luala reizen, in de hoop, dat al zyn woor den, waar zijn," (Wordt vervolgd) N; Verr beja Ned in het liek< D< zeer nu prac plar k vi Wist Stru arbc 50 zone Wer] D van als staa gror bevi begc een ruin de 1 in j kom cellc van Di spre anti „cer sign verc toile Wati huis opg< D keld zooc H gele dooi D 35 men en 1 een getr van deu bedc rust sieei de 1 nice bree dig. D het Daa mee pel sche M2. H gew deel geit liefi Vryc late plec D hee: ram en Kor Elis den Plas ken V de de hen D gro der H kaa ins* A ter' lijk 1 der: inw F N Y der toe de lanj H heS nas ied hei 1 ver mg Vol 1 str str Ve J. Wc Pe* he iec

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2