St. Clarahuis te Aerdenhout 51REIHOLDU5HU15 Er gaan kisten naar zee! LAATSTE NIEUWS De autoramp op Wieringen ST00MEN 1.95 w. ZE TE HELPEN VULLEN EEN SCHOONE TAAK! STRIJD IN NOORD-CHINA BIJGELEGD GESTAPO-AGENTEN IN ONS LAND ZONDAG 8 DECEMBER 1935 STADSNIEUWS RUSTHUIS EN KAPEL Naast Alverna is voor de Zusters Franciscanessen een waardig, sober en doelmatig gebouw verrezen Na een werkzaam leven De kapel vergroot 15 December klaar WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN 11 December filmavond MEVR E. L. WOUTERSEN VAN DOESBURGH Eere-tentoonstelling ter gelegen heid van haar zestigsten verjaardag EEN PATERSPRAATJE OVER DE FILM 9 t.m. 14 December WINTERJASSEN D EMI -S AISON S REGENJASSEN Tevens 20% korting op ALLE STOOM- en VERFPRIJZEN Woningbouw GR.HOUTSTR. 166 BURGERLIJKE STAND J. P. MAAS Zn. EEN ANTWOORD VAN GOUDGEHALTE LAMPEN SPECIAALZAAK D. S. LEEFLANG f f f j Hoe een glimp van Kerstvreugd aan duizenden zeelieden, ver van huis en haard, wordt gebracht Allen gaat het aan! Meer dan 30 kisten, kleine en grootere, (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Nadere bijzonderheden over deze vreeselijhe botsing Verschrikkelijke aanblik Een Chineesch-Japansche com promis-oplossing NIJVERHEIDSONDERWIJS Commissie voor georganiseerd overleg door den minister geïnstalleerd Niet-ambtelijke medewerking van de politie? Amnestie in Polen Ministerraad keurt ontwerp- amnestie-wet goed Herderlijk schrijven van Oostenrijks Episcopaat Over den socialen toestand der arbeiders Hulpkerk in Betondorp Voormalige school aan Zuivel- plein wordt daartoe ingericht DE GEARRESTEERDE BANK-DIRECTEUR Justitie houdt hem in arrest DOODELIJK ONGEVAL TE WASSENAAR Naast Huize Alverna te Aerdenhout is thans verrezen Huize St. Clara voor rustende en bejaarde Zusters Franciscanessen der geheele Nederlandsche Provincie. Het gebouw voorziet in een reeds lang gevoelde behoefte en is, zij het indirect, een- nieuw monument der Katho lieke Charitas. De bouw van het St. Clarahuis begon met een zeer gevaarlijk werkje. Op de plaats waar het hu verrezen is, stond nog voor korten tijd een prachtige grot temidden van veel bloemen en planten. De grot, met een gewicht van veertig vijftig ton moest verplaatst worden en men wist niet precies hoe zij gefundeerd en gecon strueerd was. Na een moeizamen en kostbaren arbeid van 14 dagen gelukte het dit gevaarte 50 meter verder op haar nieuwe grondvesten zonder beschadiging te plaatsen. Een mooi Werk! De architect Henri Klein Schiphorst heeft van het nieuwe huis een even waardig, sober als uiterst doelmatig gebouw gemaakt. Het staat twee meter diep op staal en de onder grond is een vaste zandplaat. Onder het geoouw bevinden zich enkele provisiekelders. Boven den beganeh grond zijn nog twee verdiepingen en een zolder opgetrokken en bijna de geheele ruimte is gebruikt voor de 54 wooncellen voor de rustende zusters. Voorloopig zullen er dertig in gebruik genomen worden en voor de toe komst is nog gerekend op uitbreiding met 6 cellen door een eenvoudige nieuwe indeeling van den zolder. Daar dit huis voor religieuzen op leeftijd is, spreekt het vanzelf, dat de cellen een goed ver antwoorde combinatie moeten hebben met den „centralen post." Daartoe is 'n electrisch alarm signaal op alle kamers aangebracht. Iedere verdieping heeft een linnenkamer, badkamer, toiletten en een keuken met warm en koud water. De spijzen worden bereid in het oude huis en in het rusthuis warm gehouden en opgediend. De verwarming is vanuit het Noviciaat (de kelder ligt 200 meter verder) doorgetrokken, zoodat alleen maar controle noodig is. Het trappenhuis is licht, agn den voorkant gelegen en begrensd door een 'glas in loodraam doorloopend van boven naar beneden. De benedengang is 45 M. lang, de andere zijn 35 M. Naast den eenvoudigen, maar voorna men ingang zijn twee spreekkamers gelegen en even verder de kamer van de Moeder. Als een groote serre is aan het huis een refter getrokken. Deze zaal is 8 bij 14 Meter, waar van een gedeelte weer is gescheiden door schuif deuren met glas in lood en voor naaikamer bedoeld is. In dezen refter heerscht volkomen rust, er is geen verdieping boven en er E. slechts natuur rondom. Aan den refter grenst de keuken en een groot luik brengt de commu nicatie nog inniger tot stand. Een moderne, breede ziekenlift maakt trappenloopen onnoo- dig. De bestaande kapel zou veel te klein zijn als het St. Clarahuis in gebruik genomen werd. Daarom is deze aanmerkelijk vergroot en nog meerverfraaid! Een gedeelte van de ka pel werd gesloopt en een prachtig architectoni sche kruisbeuk, met een oppervlakte van 200 M2. werd er bij getrokken. Het interieur bestaat uit gele baksteen en de gewelven zijn in den stijl van het oude ge deelte gehouden. In den mozaïekvloer (77.000 te geltje-s!) zijn de symbolen van geloof, hoop en liefde gelegd. Het ligt in de bedoeling de groote vrije ruimte voor het verheven altaar vrij te laten en speciaal te gebruiken bij de professie plechtigheden of anderszins. De kunstschilder Frans Belendong te Haarlem heeft eenige zeer goed geslaagde glas-in-lood ramen aangebracht. Links ziet men Christus en de Vijf Wijze Maagden, rechts Christus als Koning der Engelen. De ramen voorstellende Elisabeth en Clara en Hubertus en St. Joannes den Dooper zijn in de nieuwe omgeving ge plaatst. Alle glas-in-lood ramen zijn geschon ken door een dankbaren patiënt. Voor slecht ter been zijnde inwonenden is in de kapel een loggia gebouwd, waardoor zij van de eerste verdieping direct in Gods Huis kun- hen komen. De vergrooting van de kapel bracht ook ver grooting van het koor, van de sacristie en mo derniseering van de biechtstoelen etc. mede. Het geheele complex der Zusters sluit in el kaar en is ook door middel van een speciale installatie telefonisch verbonden. Achter de kapel is een lijkenhuisje gebouwd, terwijl ook op gemakkelijke overbrenging der lijken is gerekend. 15 December zal het geheel opgeleverd wor den, zoodat wellicht binnenkort de plechtige inwijding zal plaats hebben. Het werk werd door den aannemer J. P. Ne- Men schrijft ons: Voor den filmavond, waarop de film „Naar den hoogsten top der aarde" zal worden ver toond, zijn al zeer veel kaarten verkocht, doch de groote zaal van het Concertgebouw is nog lang niet uitverkocht. Weliswaar scheiden ons nog drie dagen van ll December en kan er nog veel gebeuren, doch het zou voor de Vereeniging „Weldadigheid haar Vermogen" veel aangenamer zijn, als ieder, die nog kaarten voor dezen avond wil hemen, dit thans onmiddellijk deed. Vanaf Maandag 9 December zijn ook kaarten Verkrijgbaar bij den bureaulist van het Ge- hieentelijk Concertgebouw en verder aan de na- Volgende adressen: Bureau Weldadigheid naar Vermogen, Jans straat 38: Gerzon's Modemagazijn, Groote Hout straat 54; A. Vernout, Warmoesstraat 10; A. 'Vernout, Bloemendaalscheweg 53, Bloemendaal: W. Daudey, Raadhuisstraat 10, Heemstede. Laat niemand de gelegenheid voorbijgaan de V'onderschoone film van de Mount-Everest ex peditie te zien en daarbij tevens te bewijzen, dat het werk vai Weldadigheid naar Vermogen 'eders steun verdient. lissen aangenomen (inclusief kapel) voor f 106.000Opzichter was de heer J. v. d. Ven, uitvoerder de heer Alders. Het schilderwerk werd verzorgd door den heer J. I. van Dijk, het sanitair geplaatst en geleverd door de fir ma Rybroek, allen te Haarlem. Ir. Engeler uit Amsterdam ontwierp alle technische installaties. Het St. Clarahuis zal ongetwijfeld de sympa thie van velen krijgen. Eenvoudige, hardwerken de zustertjes in onze ziekenhuizen, in vele scho len, in seminaria etc. hebben zeker recht op een rustigen en onbezorgden ouden dag. Bepalen wij ons ten aanzien van Haarlem eens tot de Mariastichting. Wie daar eens verpleegd is geworden weet hoe de zusters niets en nooit iets te veel is, hoe zij druk bezig zijn van den vroegen morgen tot soms in diepen nacht en hoeveel weldaden zij aan de armen bewijzen. En wanneer die zusterkens na een welbesteed leven het werk aan jongeren moeten overlaten, zullen zij in het heerlijke St. Clarahuis te mid den der prachtige Aerdenhoutsche bosschen worden opgenomen. Deze zorg voor de ouden van dagen mag met reden voorbeeldig en prijzenswaardig ge noemd worden. Min of meer in aansluiting op de „Spaak"- tentoonstelling, welke in de bovenzaal van Kunstzaal Reeker wordt gehouden, is gisteren middag in de benedenzaal van dezen kunst handel een eeretentoonstelling geopend van het werk van mevr. E. Woutersenvan Does- burgh, bij gelegenheid van haar zestigsten ver- jaaroag. Rond drie uur was een uitgebreid gezelschap in de expositieruimte bijeengekomen, tallooze vrienden en kennissen van de jubilaresse en vele kunstenaars uit Haarlem en omgeving. De voorzitter van „de Spaak", de heer G, Huysser, die met zijn medeleden deze tentoon stelling had ingericht, begroette de aanwezigen en gaf allereerst het woord aan den heer G. D. Gratama, directeur van het Frans Halsmuseum, die namens het feestcomité de jubileerenae schilderes zou toespreken. De heer Gratama getuigde van de oprechte bewondering, welke allen, die er ooit mee ken nis maakten, hebben voor het werk van mevr. Woutersenvan Doesburgh. Uit den grooten kring van vrienden en kennissen (en hoeveel modellen zijn daar niet onder, die de schilderes portretteerde) werd een comité gevormd om dezen feestdag op waardige wijze te herdenken. Spreker deelde mede, dat de burgemeester van Haarlem en zijn echtgenoote verhinderd waren bij de operiag dezer eeretentoonstelling tegenwoordig te zijn. Vervolgens sprak de heer Gratama over de fijne kunst van deze zestig jarige. De bekende Allebé, later Hauch en niet het minst de Haarlemmer J. Ritsema waren haar leermeesters. Toen zij haar studies vol tooid had, kreeg zij de beschikking over een nieuw, ruim atelier. Zij heeft er slechts zelden in gewerkt. Liever zocht zü de sfeer van de vertrouwelijke huiskamer, die zooveel beter overeenkwam met de intimiteit van haar kunst. Meestentijds schilderde of teekende zij portret ten en in korten tijd is zij de Nederlandsche miniatuur-schilderes bij uitnemendheid gewor den. In ruimen kring werd zij bekend door haar bijdragen voor het tijdschrift „De Vrouw en haar huis." Toen de opdrachten voor portretten tenge volge van de tijdsomstandigheden zeldzamer werden, heeft mevr. Woutersenvan Does burgh zich met veel succes op het stilleven toegelegd. En één van deze doeken, het „stil leven met de roode laarzen" heeft het comité aangekocht voor het Haarlemsche Frans-Hals museum. „Par droit de conquête" behoort de naam van mevr. Woutersenvan Doesburgh in het Haar lemsche Stadsmuseum niet te ontbreken. Haar werk heeft er recht op een eereplaats. De heer Gratama overhandigde de jubila resse een boek met de namen van allen, die voor dezen aankoop het hunne hadden bijge dragen. Spreker besloot zijn toespraak met den wensch uit te spreken, dat de onverzwakte ac tiviteit van de 60-jarige schilderes nog langen tijd onverzwakt zal blijven, tot groote voldoe ning van allen, die het goed meenen itet de Nederlandsche kunst. De heer H. F. Boot, voorzitter van „Kunst zij ons Doel" bracht namens dit college vele hartelijke gelukwenschen over en overhandigde de jubilaresse een fraaie bouquet. De heer Huysser huldigde namens de „Spaak"-genooten mevr. Woutersenvan Does- burgn om haar hartelijke colle'gialiteit en bood haar een portefeuille aan, waarvoor een 25-tal Nederlandsche kunstenaars teekeningen en gra- phisch werk afstonden. De jubilaresse sprak een kort, maar hartelijk dankwoord. Zij zeide, welk een voldoening het voor haar was, dat haar arbeid aanleiding was geweest tot zulk een groote belangstelling en dankte in het bijzonder de stille werkers, die deze feestviering met veel moeite hadden voor bereid. Nog geruimen tijd bleven de aanwezigen bij een tot het bezichtigen van de uitgebreide ek- positie. Op het tentoongestelde komt onze kunst-recensent nader terug. Katholieken van Haarlem Gü weet allen, dat de film een geweldig pro pagandamiddel is voor allerlei mogelijke ideeën, goede zoowel als kwade. Dieper dan de zwarte letters van de courant, suggestiever dan de stem voor de microfoon, grijpt en spreekt het levende beeld op het witte doek. Plaatjes kijken is niet alleen een aanlokkelijke bezigheid voor kleine maar ook voor groote menschen. O. L. Heer zelf hield er al rekening mee in Zijn pa rabels en gelijkenissen. Er gaan dan ook over de geheele wereld in één week 350 millioen menschen naar de bioscoop. En wat krijgen die menschen al niet te slikken! Helaas! Veel prul lerig en nietswaardig gedoe, om van andere dingen nog maar te zwijgen. Ook hier in Nederland! Daar moet nu eindelijk eens een einde aan gemaakt worden. En we moeten niet rusten voordat wij naast een R.K. Pers en Radio ook hebben een eigen R.K. Filmwezen, dat niet on der maar naast den Nederl. Bioscoopbond staat, welke jammer genoeg alles te vertellen heeft en naar wiens pijpen iedere bioscoop exploitant moet dansen. Immers wat baten ons alle R.K. Volksuniver siteiten, alle ontwikkelingscursussen, Geloof en Wetenschap, katholieke romans, als dat gewel dige terrein, 't terrein van de film voorbij wordt gezien? Wat baat het aan den voorkant een brandend gebouw met een straal water te blusschen, wanneer aan den achterkant aan de vlammen voortdurend nieuw voedsel wordt ge geven? Wat baat 't den chirurg aan den eenen kant van de wonde het kankergezwel weg te snijden, wanneer de bacillen aan den anderen kant in gesloten gelederen naar binnen kunnen marcheeren? Katholieken van Haarlem! Daarom gaan wij ook in uw stad onze propaganda-tocht begin nen voor de „Gezinsfilm," de filmactie die een fonds wil vormen om daaruit katholieke films te vervaardigen en die de dictatoriale macht van den Bioscoopbond wil breken. Ze noemt zich „Gezinsfilm" omdat de eerste film een film zal zijn die de katholieke gedachte uit draagt over het huisgezin. Katholieke films! Daarmee bedoelen wij niet: sentimenteele, duffe, muffe, onnatuurlijke heili genlevens, maar films, vitaal en berstens vol leven, dat leven uitbeeldend met zijn hoogten en diepten, zijn lijden en zijn strijd, films, span nend en boeiend, films up to date, en daar over uitgeworpen de katholieke gedachte. Katholieken van Haarlem! Werkt ook gU mede aan dat moderne Apostolaat, waarvan niemand minder dan Z.H. de Paus zelve zoo- g eldig voor goederen die wij ontvangen in de week van Waterproofmaken 50 c. extra veel heil verwacht. En wanneer dan binnen kort de ijverige Propagandaclub van Haarlem, die ons haar medewerking verzekerd heeft, haar propagandisten over Haarlem zal uitstor ten, wanneer ook de andere heeren- en dames propagandisten, die door mij in Haarlem reeds zijn aangesteld, uw medewerking vragen door een financieele bijdrage, door donateur te wor den van onze Actie, weigert dan niet maar weet dat er een groote zaak op het spel staat en dat de arbeid voor een betere film, zooals de Paqs zegt, hét Apostolaat is van onzen mo dernen tijd! Pater AUX. VAN SCHALEN O.F.M. Voorzitter van „Gezinsfilm," Franciscanenklooster, Woerden Namens de Woningbouwvereenigingen .Bint Jozef" en ,De Voorzorg" is door den architect Jacques van Velsen het bouwen van vijftien woningen voor ouden van dagen aan de Van Wassenaerstraat opgedragen aan de aannemers firma Boer Dekker te Wormerveer. Geboren: 6 December. W. PelKolk, z. L. E. L. de Zwart—Spiegeler, z. M. M. Bauer—Kwar ten, d. J. M. G. LoomanRevers, d. 7 Dec. N. W. PeltenburgBotje, z. M. A. Clayde Waal, z. J. Lauerv. Gend, z. Overleden: 5 December. C. Hazevoet, 74 jaar, Eendjespoortstraat. E. H., 5 mnd., d. van W. H. Molenaar, Dr. Schaepmanstraat. 6 Dec. L. T. Swaalf, 62 jaar, Lorentzplein. (Nadruk verboden). Met Kerstmis schaart ieder gezin zich gaarne om den Kerststal. Hoe mooier de Kerstgroep, des te meer aandacht er aan besteed wordt. Leelijke bazar-Kerstgroepen, beantwoorden niet aan hun doel, doch artistieke beeldjes dragen niet weinig bij, de j devote Kerststemming te verhoogen. In het St. Reinoldushuis treft U alleen artistieke KERSTSTALLEN en -GROEPEN. De prijzen zijn billijk. Een paar eigen ont werpen munten uit door origineele compo sitie en bijzonder artistieke afwerking. BEELDHOUWERS - EMMASTRAAT 16 Waarom geniet onze zaak steeds de voorkeur, wanneer 't een Lamp betreft? Omdat(en hier 't volmaakt prachtige antwoord van het publiek)Omdat jullie MENSCHEN IN JE DIENST HEBT, die de kunst verstaan een smaakvolle lamp te maken; zoomede is de inrichting voortreffelijk, zelfs eenig in Haarlem te noemen. HAARLEM LANGE VEERSTRAAT Eigen* ateliers Vaardige vrouwenhanden maken pakjes in deze dagen: tientallen pakjes, honderdtallen. Groote kis ten worden er zorgzaam mee ge vuld en van dag tot dag gaan die kisten de deur uit, aan boord van schepen, op weg naar hun bestem ming. Niemand kent die kisten, niemand ziet die kisten, maar als het groote feest van Kerstmis is aangebroken, vervullen zij ver van hier een schoone taak. Ergens in Amsterdam worden die pakjes ge maakt. Er gaat van alles in: kleine, nuttige zaken, die een man gebruiken kan, een man, die alleen staat. Zeep gaat er in en pijpen en tabak, een boek, postpapier, een portemonnaie. gezelschapsspelen, een aschbakje. Ook van die welkome nuttige dingen- als sokken, overhem den, zakdoeken. Verder een kalendertje voor het nieuwe jaar. gaan er op weg: naar Nederlandsche sche pen in den vreemde, op uit- of thuisreis, naar de lichtschepen ook, die waken voor de kust. En in die kisten zit een brief voor de bemanning der schepen en verder voor elk lid een pakje, dat hem straks op het feest van Christus' geboorte blij zal verrassen en hem een glimp zal brengen van de Kerstvreugd, thuis in het vader land. Als het Kerstfeest is, zal de kapitein, vol gens de mooie traditie van reeds vijf achter eenvolgende jaren, de bemanning van zijn schip om zich heen verzamelen en haar den brief voorlezen, welke daartoe in de kist is bij gesloten. In dien brief zal een wensch, een ge dachte worden uitgesproken, herinnerend aan den blijden dag, die anders wellicht, in de sleur van het zeemansleven, als alle andere zou zijn. En in menig zeemanshart zal dit blijk van medeleven in zijn lot van vergeten en vergeten worden iets warms en iets goeds brengen, iets van de Kerstvreugde en vrede, die voor allen is. En dan zal de kapitein aan ieder, van hoog tot laag, zijn pakje uitreiken, waarin de zee man, al naar behoefte iets vindt, dat hij ge bruiken kan en ook iets, dat een feestelijke stemming kan wekken op dezen dag, die door leefd wordt ver van het vaderland, ver van huis, familie en verwanten en ver, helaas, soms ook van God. Zoo wordt aan een paar duizend Nederland sche zeelieden op Kerstmis iets goeds gedaan, iets goeds naar den geest, want stoffelijk wil deze gave In de eerste plaats niet zijn, daarvoor is zij te bescheiden en dat vraagt de varende zeeman trouwens ook niet. Het comité „Kerst mis op Zee", afdeeling van het Nederlandsche Apostolaat ter Zee verricht dit schoone werk van 't jaar voor de vijfde maal. Nog een ander werk is daar bijgekomen. Vorig jaar is ook op bescheiden schaal begon nen met Kerstbezoek bij zeelui thuis, meer speciaal in de gezinnen waar men het niet al te breed heeft. Daar werden de moeders de eenzame zeemansvrouwen daar werden de kinderen bedacht. Dit jaar zal dit werk, zoo mogelijk, nog worden uitgebreid. Het Comité „Kerstmis op Zee" doet een beroep op ons, Nederlanders, om het in zijn werk financieel te steunen. Wij zijn een zeevarend volk en zelfs de meest ver- landelijkte onder ons heeft toch nog er gens in zijn bewustzijn een warm gevoel be waard voor het wijd-spoelend water, voor het wel en wee van den zeeman. Zal het beroep van het Comité dus niet vergeefsch zijn? Honderden, duizenden pakjes komen gereed in deze dagen. Er staat op: voor den matroos, voor den stoker, voor den tremmer, voor den olieman, zoo goed als: voor den machinist, voor den stuurman. Niemand wordt vergeten; daar voor zijn trouwens van de scheepvaartmaat schappijen volledige lijsten verkregen. In de weken, die ons nog van Kerstmis scheiden, gaan de kisten naar zee, naar de schepen, naar de varende volksgenooten. Laat deze echt-christelijke daad van broederzin ge steld worden met de hulp van zeer velen. Hoe talrijker de groote of kleinere gaven zijn, hoe meer beteekenis dit mooie werk krijgt. Ons allen gaat het aan! Het is hier geen geven uit deernis of medelij den, in den gebruikelijken zin des woords. Dit medelijden heeft de werkende zeeman niet noodig. Maar we geven, zooals we vrienden en verwanten bedenken, met een geestelijke in tentie, hier: om meer vreugde, Tneer Kerst vreugde te brengen in de harten van een zame broeders op zee. Geldelijke bijdragen kan men zenden aan mevr. M. A. W. RademakerVullinghs, Antho ny van Dyckstraat 3, Amsterdam-Zuid. Post giro No. 224820. Wie eventueel iets In natura geven wil wij gaven boven reeds een op somming van enkele ingrediënten en de eigen fantasie kan dit rijkelijk aanvullen gelieve dit te sturen aan Rector J. G. Welsch, Hage- doornplein 6, Amsterdam-Noord Omtrent de autoramp op den Wieringschen betonweg, welke vier dooden eischte, terwijl vier personen naar het Ziekenhuis moesten worden overgebracht, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden Kort voor half tien zag een Hongaar, Sandor genaamd, die zich nabij den betonweg, welke op Wieringen buiten de bebouwde kommen naar den Afsluitdijk loopt, bevond, twee auto's uit tegenovergestelde richting met zeer groote snel heid elkaar naderen. Hij schatte de vaart op tachtig K.M. Met, deze vaart raakte de uit Zeist afkomstige auto, welke op weg was naar Fra- neker, met het rechter voorwiel een der langs den weg staande gewapend betonnen mistpaal- tjes, dat afknapte. Hierdoor kwam de wagen met dit wiel terecht in den door de regens der laatste dagen zacht geworden berm. De be stuurder, die den auto weer op den weg wilde brengen, stuurde hierop scherp naar links, maar door het te groote effect draaide de wagen om zijn as en botste eerst met den achterkant daar na met de voorzijde tegen den van den Afsluit dijk komenden auto. Deze onderhield een z.g. wilden autobusdienst van Sloten in Friesland naar Hillegom. De gevolgen van de botsing waren verschrik kelijk. De Friesche auto werd in het langs den weg loopende water geduwd, waar hij op één kant bleef liggen. Toen Sandor, die het ongeluk had zien gebeuren, nabij gespoed was, zag hij een vrouw door een raampje een kind omhoog houden. Hij pakte dit aan en trok daarna de vrouw op het droge. Het waren Aaltje Roovers, echtgenoote van H. van Wijngaarden en haar driejarig dochtertje. De vrouw, die gehuwd is met den ondernemer van den „wilden dienst" kende haar medereizigers niet. Toen, nadat toegeschoten menschen verder de behulpzame hand hadden geboden en meenden alle slachtoffers op het droge te hebben ge bracht en de takelwagen den zwaar gehavenden auto op den kant zette, werd daarin het lijk van den chauffeur aangetroffen. Dr. de Groot uit Hippolytushoef was onmid dellijk op de plaats des onheils aanwezig en stelde den burgemeester van Wieringen op de hoogte, die de Rijkspolitie te Oosterland en te Den Oever waarschuwde. Deze was tien minu ten na het gebeurde op de plaats van het on geval, die midden tusschen Hippolytushoef en Oosterland ligt. Zij nam foto's van het ge beurde en legde beslag op de lijken en op de auto's. Dr. de Groot legde den gewonden een voor loopig verband aan en deed hen overbrengen naar nabijgelegen huizen. Hier vandaan zijn vier personen later naar het Marinehospitaal te Den Helder vervoerd. Van de zeven personen, welke in den uit Sloten komenden auto zaten, werden gedood de 35-jarige gehuwde chauffeur Taeke Zeilstra uit Sneek, de 65-jarige Jacoba Tietema, echt genoote van T. de Jong uit Bolsward en de heer HÖhle uit Sneek. Naar het Marinehospitaal te Den Helder werd overgebracht het echtpaar Schukken üit Bolsward, van wie de vrouw het zwaarst ge wond is. De vrouw van den ondernemer is met haar dochtertje naar Sloten teruggekeerd. Van de vier personen, die in den Zeister auto zaten, werd gedood de veertigjarige gehuwde agent van politie W. Wiersma uit Zeist, ter wijl zijn zestienjarige zoon lichtgewond werd. Naar het Marinehospitaal moesten worden ver voerd de chauffeur-eigenaar van den auto H. C. van Gerven uit Zeist en de twintigjarige O. Bruinsma uit Franeker. De toestand van de gewonden, die vooral aan het hoofd zijn getroffen, is van dien aard, dat hun nog geen verhoor kon worden afgenomen. PEKING, 7 Dec. De autonomie-besprekingen tusschen de Japansche onderhandelaars, heb ben heden, zooals reeds in het kort gemeld, tot overeenstemming geleid door de aanvaarding van een als compromis te beschouwen overeen komst, waardoor het dreigende scherpe, con flict over de Noord-Chineesche kwestie schijnt te zijn bijgelegd. Volgens deze overeenkomst zal de regeering te Nankng voor de provincies Hopel en Tsja- har een te Peking gevestigde politieke com missie instellen onder voorzitterschap van ge neraal Soeg Tsje Joean. Leden zullen zijn vooraanstaande bestuursambtenaren van beide provincies en mannen, die het vertrouwen heb ben van Japan, uit de kringen der voormalige ambtenaren, die na de mislukking van de po ging om een Japansch-gezinde Chineesche po litiek te voeren, in de jaren 19181919 hun ont slag moesten nemen. Uit Tokio, waar men van Japansche zijde een bevestiging van dit bericht heeft ontvangen, wordt gemeld, dat behalve overste Kita ook overste Nemoto van het Japansche ministerie van oorlog zich naar China zal begeven In ver band met de daar noodzakelijk geworden mili taire reorganisatie. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Zaterdag in een der zalen van het departement geïnstalleerd de com missie voor georganiseerd overleg inzake den rechtstoestand van het onderwijzend personeel werkzaam bij het nijverheidsonderwijs. In zijn rede wees de minister er oa. op. dat in deze commissie personeel, besturen en amb tenaren samenwerken, wat aan den arbeid moge ten goede komen. De minister was in dit opzicht vol vertrouwen. Door het beleid van den voorzitter en de leden zou het ongetwijfeld gelukken vruchtbaren arbeid te leveren, on danks de talrijkheid der commissie. De voorzitter der commissie, ir. G. Hofstede, inspecteur-generaal van het nijverheidsonder wijs, beantwoordde de rede van de minister met een kort woord, waarin hij om. deed uitkomen, dat het installeeren van deze commissie strookt met de wenschen van verschillende organisaties van onderwijzend personeel. Te loven is, dat in deze commissie ook bestuursorganisaties zijn vertegenwoordigd, hetgeen allicht tot veelzijdig heid van de besprekingen zal leiden. Nadat de minister de bijeenkomst had ver laten hield de commissie haar eerste vergade ring. Het communistisch Tweede Kamerlid Schal- ker had bij de behandeling van de begrooting van Justitie in de Tweede Kamer mededeelingen gedaan, die hem ter kennis waren gekomen over het werken van Gestapo-agenten in Ne derland tegen geëmigreerde Duitsche anti-fas cisten en de wijze waarop daaraan door Ne derlandsche politie-autoriteiten niet-ambtelijUe medewerking wordt verleend. Naar de heer Schalker ons mededeelt heeft hü thans de documenten die op een dergelijk geval betrekking hebben, aan den Minister van Justitie ter hand gesteld. Deze documenten bestaan uit een door de betrokken Gestapo-agenten afgelegde en door haar geteekende verklaring over haar samen werking met politiebeambten aan een Amster- damsch advocaat, een correspondentie in ge heimschrift tusschen deze agente en haar su perieuren in Duitschland, haar door bemidde ling van Nederlandsche politiemannen toege zonden, eenige schriftelijke uitnoodigingen tot een bespreking aan deze agente gezonden door een Nederlandsch politiebeambte, onder een pseudoniem en een brief van dezen beambten ter begeleiding van een bedrag van 10 gulden aan de bedoelde Gestapo-agente. WARSCHAU, 7 Dec. De Poolsche minister raad heeft heden de ontwerp-amnestiewet goed gekeurd, die o. a. inhoudt kwijtschelding van straffen voor een reeks misdaden, die zijn be gaan voor 11 November van dit jaar. De am nestie geldt echter niet voor vergrijpen tegen de bescherming van den staat en voor het vervalschen van geld en waardepapieren ten nadeele van de schatkist. WEENEN, 7 Dec. (D. N. B.) De Aartsbisschop pen en Bisschoppen van Oostenrijk hebben in een herderlijk schrijven, „Sociale Kerstbood schap" genaamd, waartoe op de jongste bis schopsconferentie was besloten, aandacht ge wijd aan de moeilijke positie der Oostenrijksche arbeidersklasse en de klachten der arbeiders over hun slechte sociale positie. De Bisschop pen verklaren, dat de Oostenrijksche regeering alles doet om te voorkomen, dat de rechten der arbeiders worden aangetast. Met toestemming van het Hoogwaardig Kapittel van het Bisdom Haarlem zal, waar schijnlijk reeds in Januari, een hulpkerk van de parochiekerk „St. Petrus Banden" te Die- men worden ingericht in het z.g. Betondorp Watergraafsmeer. De zielzorg zal worden waargenomen door de Paters van de H. Fa milie te Kaatsheuvel. De hulpkerk, alsmede een assistenten-klooster, worden onderge bracht in een voormalige gemeenteschool aan het Zuivelplein. De justitie heeft den directeur van de Hol- landsche Escompto Bank te Amsterdam, die Vrijdag is gearresteerd, in bewa ring gesteld. De Officier van Justitie, mr. dr. J. A. van Thiel, verzoekt allen, die zaken deden met de bank, zich met even- tueele klachten tot de justitie of tot t hoofd bureau van politie, kamer 80, te wenden, tot het verstrekken van inlichtingen. Zaterdagavond laat wilde mej. P., in dienst bij een familie te Wassenaar, den Rijksstraat weg aldaar oversteken, toen zij door een auto, bestuurd door den heer W. uit Oegstgeest ge grepen werd. Mej. P. werd tegen den grond geslingerd en was op slag dood. De politie heeft den auto in beslag genomen en stelt een onderzoek naar de schuldvraag in-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3