Met onverflauwde animo verder Sétlatcucui wJbodvril SMAKEN VERSCHILLEN ZONDAG 8 DECEMBER 1935 Salarismaatregelen in onze Oost Uiteenzetting van de Regeering Een Fransch oplichter Te Tandjong-Priok gearresteerd DIRECTIE VAN ANETA NED. TUINBOUWRAAD Crisismaatregelen besproken SALARIEERING NIJVERHEIDS ONDERWIJS Georganiseerd Overleg is tegen verdere korting KERSTMIS EN NIEUWJAAR Goedkoope telegrammen en gesprekken ^iiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini!iuiig^g^j5CHE BRIEVEN Alles is weer „bedekt" met de lagen van den tijd 't Jaar '35 is omgevlogen Donkere dagen 1 voor Kerstmis NIEUW K. R. O.-ENSEMBLE OP TOURNEE Een vroolijke tocht van zeven weken WET OP UITVERKOOPEN Flinke geldboeten tegen Groning- sche winkeliers geëischt ERASMUS' STERFDAG WORDT HERDACHT Landelijke C.A.O. voor de bouwvakken JEUGDWERKLOOSHEID Postvluchten R. K. Universiteit Academische examens UIT DE STAATSCOURANT V erzekeringskamer Burgemeester Curator Techn. Hoogeschool ONS PRIJSRAADSEL Wederom bleek 't aantal gegadig den voor de vier uitgeloofde rijksdaalders zeer groot te zijn Een lettergreep-kruis- puzzle De invulpuzzle Het nieuwe raadsel Populaire liedjes BATAVIA, 6 Dec. (Aneta) De uiteenzetting van de Regeering ten aanzien van de salaris maatregelen is thans aan den Volksraad aan geboden. Hierin worden achtereenvolgens con form de toezegging van den Regeeringsgemach- tigde voor algemeene ambtenarenzaken de voornaamste maatregelen ten aanzien van de bezoldiging van landsdienaren besDroken. De voorstellen zullen in de openbare bijeenkomst van het College van Gedelegeerden uit den Volksraad worden behandeld op Donderdag 12 December a.s. Hierbij kunnen tegelijk even- tueele moties worden ingediend, terwijl bij de zitting 'n tweetal gemachtigden der Regeering aanwezig zullen zijn. De Nota begint met de behandeling van de overbrenging van A-betrekkingen naar de B- schaal en terugbrenging naar het regionale peil. Vervolgens worden de gewestelijke regionen be schouwd, zoomede overbrenging van betrekkin gen van 't Herziene Bezoldigingsbesluit Lands dienaren naar het maandlooners-reglement, de geleidelijke afschaffing van de overgangsbezoi- diging in vier jaar, vermindering van de maand- en dagloonen en geleidelijke afschaf fing van de overgangs-loonen, waarbij van al deze maatregelen in 1936 op den salarispost een besparing wordt verwacht van 7.300.000. De aangekondigde besparing van 10.000.000 wordt dus door deze maatregelen alleen niet gevonden. De noodzakelijkheid om deze bespa ring van 10.000.000 te bereiken, is echter in niet geringer mate aanwezig dan toen het voor nemen daartoe werd kenbaar gemaakt. Bij dc herziening van bezoldigingen, verbonden aan ambten, die nader in de Nota worden gespecifi ceerd, zal nog 1.000.000 verder kunnen worden bespaard. Dit in aanmerking genomen, is het rest eerend tekort, naar het oordeel van de Regeering, niet zoo groot, dat thans ook nog tot een lineaire salariskorting zal moeten worden overgegaan, zoodat de bezwaren aan dien maatregel verbon den, tenslotte zwaarder hebben gewogen dan dc noodzakelijkheid om de volle besparing ad 10.000.000 te bereiken. Tot de bedoelde korting meent de Regeering derhalve thans niet te moeten overgaan. De gepoemde bezuiniging ad ƒ7.300.000 kan worden gespecificeerd als volgt: Regionale schalen ƒ3.800.000; overbrenging betrekkingen van 't H.B.B.L. naar het Maand looners-reglement' 100.000; afschaffing van de overgangsbezoldigingen ƒ800.000; bestendiging van de overgangskorting ƒ900.000; de regeling bij Staatsblad 1935 betreffende de aansVjlling van nieuwe landsdienaren op 80 procent van de bezoldiging, vastgelegd in 't* H.B.B.L., ƒ200.000; vermindering van de maand- en dagloonen 1.500.000. BATAVIA, 7 Dec. (ANETA) Bij zijn aan komst te Tandjong-Priok met de „Op ten Noort", werd gisteren aldaar gearresteerd een Franschman, R. L., die verdacht wordt van oplichting. Hij is in Marokko tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, waarna hij wist te ontvluchten. In verband hiermede, werd zijn aanhouding verzocht. Een verzoek tot zijn uit levering moet thans, conform de bestaande bepalingen, binnen twee maanden door den Pranschen consul-generaal zijn ingediend, daar anders de betrokkene weer wordt losgelaten. Inmiddels beweert de gearresteerde, die hier onder een valschen naam aankwam en thans voorloopig achter slot en grendel werd gezet, dat hij reeds te Saigon werd aangehouden en daar zijn vier maanden gevangenisstraf heeft uitgezeten. Bovendien verklaart hij nog on schuldig te zijn veroordeeld. Hij moet echter nog voor verschillende an dere oplichterijen terecht staan. De consul- generaal van Frankrijk verklaarde echter, dat zijn bewering, dat hij vier maanden reeds te Saigon heeft uitgezeten, onjuist is. BATAVIA, 7 Dec. (ANETA) De jaarverga dering van Aneta benoemde tot directeur, naast den heer H. Salomcnson, den heer F. Branden burg van Oltsende. Voorts werd aangenomen de wijziging van de statuten, o. m. inhoudende verandering van den naam in „Algemeen Nederlandsch Indisch Persbureau Aneta De practische violist. JSlaap, kindje, slaap!! In het gebouw Javastraat 80 te Den Haag is dezer dagen een vergadering van den Neder- landschen Tuinbouwraad gehouden. Bij de opening der vergadering deelde de voor zitter de heer J. Mensing, mede, dat door het aftreden van den heer Tom. M. H. van Waveren als voorzitter van den Bond van Bloembollen- handelaren diens plaats in het Dagelijksch Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad thans is ingenomen door den heer A. Verduyn, den nieuwen voorzitter van den Bond van Bloembollenhandelaren. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over de te nemen maatregelen met betrekking tot de inmiddels door den Minister van Landbouw en Visscherij benoemde Commissie voor onder zoek naar eventueele wijzigingen in de land- bouw-crisismaatregelen, enz. Besloten werd den Groepen uit den Raad te adviseeren eerst in eigen kring hunne eventueele wenschen met betrekking tot deze aangelegenheid te formu leeren, opdat daarna in breederen kring een meer vruchtdragende bespreking kan volgen. Mededeeling werd gedaan van een schrijven van den heer C. Thim, die de vergadering van den Raad niet kon bijwonen, betreffende de saneering van den bloemenhandel. In verband met het feit, dat men algemeen van oordeel was, dat de crisiswetgeving op dit gebied er is ten behoeve van producenten en handelaren geen producenten zijn, werd besloten het schrij ven voor kennisgeving aan te nemen. Uitvoerige mededeelingen werden gedaan over de medewerking van den Raad aan den Tuin aanleg om het Nederlandsche Paviljoen op de Wereldtentoonstelling te Brussel. Het bleek, dat men op aller volle medewerking heeft kunnen redenen en dat de Nederlandsche tuinbouw zich waardig heeft doen vertegenwoordigen. Aan het einde der vergadering nam de heer E. H. Krelage afscheid van den Raad. De voorzitter dankte hem voor zijn vele be moeiingen gedurende een lange reeks van ja ren in het belang van den Nederlandschen tuinbouw. In haar vergadering van 7 December 1935 heeft de Commissie voor Georganiseerd Over leg voor het Nijverheidsonderwijs besproken het ontwerp-algemeenen maatregel van bestuur tot wijziging en aanvulling van het Salarisbesluit N. O. 1935, strekkende tot vermindering van de bezoldigingen van het onderwijzend personeel, werkzaam bij het nijverheidsonderwijs, met 5 pet. met ingang van 1 Januari 1936» Uit de besprekingen bleek, dat de door de organisaties aangewezen leden in groote meer derheid van oordeel zijn, dat, ook gezien de vroeger reeds toegepaste kortingen, de billijk heid vordert, dat geen verdere kortingen op de salarissen van bedoeld personeel worden toe gepast. Evenals vorige jaren kunnen van 14 Decem ber tot en met 6 Januari a.s. Kerst- en Nieuw jaarstelegrammen tegen sterk verlaagd tarief worden verzonden in het binnenlandsch ver keer, in het verkeer met de meeste landen in Europa en de voornaamste bestemmingen in andere werelddeelen alsmede met schepen op zee. Evenzoo kunnen van 21 December tot en met 5 Januari goedkoope Kerst- en Nieuwjaarsge- sprekken gevoerd worden in het radiotelefoon- verkeer via Berlijn met Egypte, Argentinië (allen Buenos Aires), Brazilië, Japan, Palestina. Siam, Syrië, Uruguay en Venezuela. Ten slotte kunnen van 23 December tot en met 6 Januari goedkoope Kerst- en Nieuw- jaarsgesprekken gevoerd worden met Neder landsche schepen, die voorzien zijn van een installatie voor radiotelefonie. iiiiiiiiiiitiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ULVENHOUT, 3 December 1935 Menier, Wintermaand, Advent. Donkere dagen voor Kerstmis. 't Jaar, hoe slecht 't ook ge weest is. hoe armoedig 't het menschdom bedeelde, hoe zorgenvol de dagen, de honderden dagen ook waren, 't jaar "35 is weer omgevlogen! Den schoonen, den kleurigen, den glanzenden sonnezomer is alweer zóó lang henen, dat we 'r haast geen herindeling meer aan hebben, nou het hout kaal teugen de lage, grijze lochten ge- teekend staat. Nou den storm wekenlang om de huizekes spookt. In de schoorsteenen loeit. Zelfs 't safranen Najaar, gesierd met de gloeiende tinten van geciseleerd goud, staat nog slechts als 'n bleeke schim ons voor den geest. t Is alles weer „bedekt" met de lagen van den tijd, met de duistere dagen, die stuk voor stuk de herinderingen overstuiven. Vooral en dat is 'n klein geheim van 't groote Scheppingsmysterie vooral de herin deringen aan trieste, aan harde, aan wreede gebeurtenissen zijn 't, die door allen dag het dichtste onderstoven worden. (Waar dan ook vandaan zal komen de zeg wijze: „den goeien ouwen tijd.") Want leed, want pijn zelfs, 't is allegaar zoo rap vergeten. Wat, tusschen 2 haakskes, maar goed is, anders was de weareld rap uit gestorven! Wat ik daar allemaal mee zeggen wil, amico? Wel, dittei Gelijk reeds werd medegedeeld zal de K. R O. 1936 inzetten met een groote propaganda- tournée. Hoewel de jubileumdrukte en de voor bereiding tot tal van nieuwe plannen deden vreezen, dat er ditmaal van een propaganda- tocht niets zou kunnen komen, is de K. R. O. er toch toe overgegaan aan de vele aanvragen voor propaganda-avonden gehoor te geven. Het is nX mogelijk gebleken om het jongste K. R. O.-ensemble, de K. R. O.-Troubadours ge naamd, in te zetten op „Vroolijke Golf". De succesvolle uitzendingen en de wijze, waarop de luisteraars op het programma hebben gerea geerd, bieden ruimschoots waarborg dat, als vanouds, er avonden zullen worden gegeven van beschaafde vroolijkheid en jolijt. Wil men een omschrijving van deze Trou badours? Een ensemble van tien ervaren en allround musici, met groote mogelijkheden als orkest. Koor, Koor met solozang, xylofoons, marimba's, vioraloons accordeons enz. Als deze „Vroolijke Golf" zich over de schouwburg- en conertza- ien van ons land zal storten, dan zullen ook aanwezig zijn de bekende tenor Clas Mar, de ca baretier Jan Hahn e.a. Totaal zal men van 2 Januari tot en met 24 Februari in 44 plaatsen, verspreid over het ge- heele land optreden. Het kantongerecht te Groningen heeft Vrij dag arie overtredingen van de wet op de uit- verkoopen en opruiming behandeld. Een manufacturier had een blaadje uitgege ven, waarin onder het opschrift „Geweldige Re clame Uitverkoop" een groote korting op eor- setten werd beloofd. De ambtenaar van het O. M., mr. van der Hoeven, eischte eer. geldboete van 500 subs. 2 maanden hechtenis. Een andere manufacturier had pamfletten- doen verspreiden, die den indruk wekten, dat hij gedurende een week een goedkoope aanbie ding deed. „Door den enormen verkoop in Sep tember en October hebben wij van 2 tot 7 No vember een groot aantal Coupons." Mr. v d. Hoeven was van oordeel, dat door het woord coupon het publiek wordt voorge houden, met een goedkoope aanbieding te doen te hebben. Hij achtte In dit geval een strengere straf noodig en eischte 1000 boete of drie maanden hechtenis. In beide zaken zal de kantonrechter op 20 Dec. a.s. vonnis wijzen. Een winkelier, die voor de ramen van zijn zaak reclamebiljetten had aangebracht met het opschrift: „Groote Verkoop" en in de étalage had gepiaatst de aanprijzing „Elk stuk op zich zelf een reclame", noorde een geldboete van 1 of 1 dag hechtenis tegen zich eischen. De kantonrechter, mr. W J. M. Weesma, achtte het ten laste gelegde feit niet strafbaar en ontsloeg den winkelier van rechtsvervolging. Zaterdag 11 Juli 1936 zal te Rotterdam een plechtige herdenking worden georganiseerd van Erasmus, bij gelegenheid van diens vierhon derdsten sterfdag. De herdenkingsrede zal worden uitgesproken door prof. dr. J. Huizinga (Leiden. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIF- Als 't nen kwajen dag weer is, als de weareld gesmoord zit in den reuzen vuist van storm- en-ontij, dan is het, of de zon nooit meer schijnen zal. Als de wegels zwart zijn van water, den buiten duister van ender tot ender dan kunt g'oew eigen geen zonnige wegels, geenen peer- lenden buiten meer voorstellen. Den mensch z'n zielement is lijk 'n weerglas, 't Ondergaat, met 'n trilling in z'n spanveer, de stemmingen van buiten. Zoomin 't weerglas hersens heeft, zoomin heeft 't zielement hersens. Beiden reageeren op spanningen van buiten; op mooi weer en geluk, op storm en teugenslag. Maar wel heeft den mensch naast z'n ziele ment zijn verstand, den regulator van zijn „weerglas". Sommigten daarnaast nog huilie vast Geloof, den zachten olie voor den regulateur van t weerglas. En de kunst om het instrument „mensch" perfect te laten loopen de ware levens kunst, is: „weerglas", „regulateur" en „olie" te laten samenwerken, om de mensch- machine tot éénen harmonieuzen toerengang te voeren. Dan dat wilde-n-ik zeggen, amico, dan kan zijn „weerglas" zoodikkels „slecht weer" aanwijzen als de tijen ook brengen, maar dan ook reguleert den olievetten regulateur de „machine". Dan ook wéét den mensch, dat ahe leed uitzichtloos 1 ij k t, maar dat de zon tóch ooit weer schijnen zal! Dat is, wa 'k zeggen wilde. 't Is van zoo'n groot belang deuze eenvoudige Bord met o o d e n rand, rood kruis en blauw veld Waar zoo'n bord staa^ mag geen enkel voer tuig stoppen Vrijdag is te Amsterdam de eerste conferen tie gehouden tusschen de bouwvakarbeiders bonden en de patroonsbonden in de bouwvak ken, over de vernieuwing van een landelijke C. A. O. in het bouwbedrijf. De besprekingen, die over algemeene beschou wingen gevoerd werden, wilden niet vlotten, zoodat men niet tot overeenstemming kon ko men. De besturen zullen zich in eigen kring nader beraden. De minister van sociale zaken heeft alsnog tot leden van de rijkscommissie inzake het vraag stuk van de werkloosheid onder de jeugd be noemd de dames J. F. Beumer en M. M. A. Mi- chels, inspectrices van het nijverheidsonderwijs. dingen goed te weten! Deuze dingen, die den mensch tóch al weet, toch beter te leeren weten! Want het maakt zoo'n eindeloos-groot ver schil, hoé ge oew kruiske torst. En de wea reld is vól van kruisdragers! Ik heb tenminste in heel m'n lange leven nog niemand gekend, of hij was geteekend met de lidteekens van zware kruisbalken, die op z'n schouwers hadden gedrukt. Die lidteekens doen geen pijn! Ja, één toch! Dat van zelfverwijt. Dat blijft schrijnen. Maar den mensch, die dat voorkomt, die is 'n goed end op dreef om 's morgens z'n kruis over den schouwer te gooien en te zeggen: „Kom maar óp, knaap; 't is rap avond en dan zet ik oe weer in den hoek." 'n Zwaargedragen kruis komt van 'n licht- gewogen geloof. Waarmee niet gezegd is, dat ge Onzenlieven- heer van z'n kruis mot bidden om 'n „wonder", 'n Echt geloof zit dieper, dan in „hulproepen". Ik ben den Blaauwe wel 's teugengekomen, dat ie liep te fluiten, zijnen kop 'n bietje ge bogen, de handen in de zakken. En dat ik dan vroeg: „Ollee, Tiest, gaat ie goed?" Den Blaauwe lachteflauwkes maar hij lachte. Stopte z'n fluitdeuntje en zei: „Dré, 't gaat zoo beroerd, da 'k ginnen uitweg meer zie!" Meteen wieren z'n oogen troebel-rood. „As ik oe helpen kan, Tiest? Ge wit, gèren!" Hij schudde zijnen kop, keek peinzend naar de bosschen of zooiets, lachte weer 'ns, schudde weer zijnen bleeken kop en zei: „Olleen Onzen- lievenheer kan me uit deus moeilijkheden ha len, Dré, saluu!" En zacht-fluitende beende-n-ie verder. Op 'nen Zondagmorgen, in de kerk, sloeg den Fielp, 't was dalijk na de consecratie, twee rijen over met z'n „schepnetje", z'n collecte- zakske. ik denk zoo: „wa zou er aan den Fielp haperen?" Na de Mis wachtte-n-ik 'm op. „Ha, den Fielp! Alles kits, bakker?" Zijnen mond trok ineens als 'nen zwaren kerf aoor zijnen grooten, witten kop. „Mneeë," zuchtte-n-ie: „de kwetsie is deuze, De Sperwer, thuisreis, is uit Jodhpur te Bag dad gearriveerd. De Lijster, uitreis, is te Rome gearriveerd. De Koetilang, uitreis, is te Gaza gearriveerd. NIJMEGEN. Candidaatsexamen in de rechten B. W. Drion te Breda. AMSTERDAM. Cand. ex. klass. letteren mej. R. Th. L. C. Kettlitz en de heer S. Breemer. LEIDEN. Doctoraal examen Indisch recht mej. J. H. M. A. Heus en de heer Soemardi. Bij K.B. zijn benoemd bij de Verzekerings kamer te Amsterdam: tot inspecteur F. H.- de Zwart, thans refe rendaris; tot referendaris J. Dunker, thans hoofdcom mies; tot hoofdcommies M. J. J. Stemps, thans commies; tot commies H. J. B. Rosenland, thans ad junct-commies; Bij K.B. is aan A. H. C. M. Vos de Wael op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1936, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Westervoort, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem in die be trekking bewezen. Bij K. B. is benoemd tot lid van het college van curatoren der Technische Hoogeschool te Delft: prof. ir. J. Klopper, directeur der Neder - landsch-Indische Spoorwegen, te 's-Gravenhage. Oppasser, heb je Nero zooals ik ge zegd had wat rum in zijn drinkwater gegeven.... tegen het hoesten? Jawel, meneer de directeur.... maar nu hoesten de andere leeuwen als ver roeste stofzuigers da ze m'n iepeteek ebben hopgezeed en da 'k gin meugelijkheid zie, om aan 'n nuuwe te komen!" „Sodemearel, Fielp! En nouw?" „En nouw? Nouw verkoopen ze m'n huis, m'n zaak, m'n bakkerij, onder m'ngewit- wei uit en danWitte gij 't Dré?" „Ga-d-'s naar ,,'k Ben ieveraans al gewiest! 'k Loop al drie maanden van Erodus naar Pilatus, maar Toen zweeg ie. Ik zweeg ook. Prakkizeerde. Ineens zei ie: „Dré, denkt er om. Vanmiddag 'n half uurke vroeger in „de Gouwen" veur de propperij. Me motten de kwetsie van den pot regelen. Die is weer 'n jaar houd. Dus we mot ten de pot vertering hurgeliseerenOudoe!" In dezelfde week kwam ie me vertellen, dat den Notaris 'm had gezegd: „has ie duuzend gulden hafdee, zou den iepeteek-ouwer z'n iepe- tikske laten stóón!" Ik wil maar zeggen, amico: ook op ons dorpke vallen de klappen van den tijd. Maar Sinterklaas zal er niet onder gebukt gaan! Verlejen week heb ik oe al een en ander ge schreven over de viering van 't feest. Over den Fielp, die ,,'nen schoonen mensch, flink ge bouwd, 'nen statigen ruiter, 'nen man van woor den, van beschaving" had uitgezocht, volgens z'n eigen verklaringen: „om als Sinterklaas op den witten schimmel" 'n goed figuur te slaan!" En hoe ie toen Zondag zélf voor den dag kwam als den goeien Sint, onder den strijdkreet: „Hul- venout mot hekselsior!" Van 't bonnenstelsel heb ik oe al iets laten weten. De daarvoor aangemelde middelstaanders (en ik geloof niet dat zelfs 't pettenwinkeltje over sloeg) geven bonnen, voor alles wat we bestejen, van verlejen week af! Tot de kasteleins doen er aan mee! En ik kan oe zeggen: daar wordt hard gewerkt voor den eersten prijs....! Onze winkeliekes ochèrm, groote winke liers zijn er hier niet, varen er wèl bij! Zelfs den Fielp heeft z'n eigen gewaagd aan marsepeinen kunststukken. Van alle mogelijke dingen bij 'm thuis heeft ie vormen gegoten. Zoodat ge bij 'm koopen kunt: zijnen voorzittershamer in suikergoed. Zijnen inktpot (nog van z'n Raadslid jubileum), Na de reprise van ons cij ferraadsel volgde een invulpuzzle, die zich eveneens in een flinke belangstelling mocht verheugen. De animo was wederom zeer groot en er waren heel wat gegadigden voor de uit geloofde prijzen. „De smaken verschillen" is een bekend spreekwoord, waarvan ons de waarheid dezer dagen nog eens werd aangetoond. Volgens den een was zoo'n „gezellig rijtje woorden" met het te vinden middenstuk in de puzzle van deze week aantrekkelijker dan het „zware ding" van vorige week schoon men het na onze toe lichting toch niet zoo lastig meer vond en vol gens een ander was deze opgaaf weer eens een eenvoudig nummertje ter verpoozing na het echte puzzle-werk, dat „je in zoo'n probleem als het vorige te genieten krijgt." „Verandering van spijs doet eten" is hier dus ook heel toepasselijk en het „houdt er den moed maar in!" evenzoo voor degenen, die lich telijk verzuchtten, dat hun ijverig meedoen nog niet werd beloond, en met zoo'n verleidelijk riks je bekroond Sommige vrinden hebben nu den goeden Sint in den arm genomen „Och, goede Sint! Gij, beste vrind, Geef, dat mijn oplossing een prijsje wint!" De vier prijzen vielen deze week ten deel aan: Mej. M. VAN TOL, Lumeystraat 39, Amsterdam. en de heeren: F. GRIMMON, Hugo de Grootkade 76 hs, Amsterdam. H. A. v.d. BERG, Plein 18, Haarlem Ph. D. C. BRIEDé Asselschestraat 237, Apeldoorn, aan wie een postwissel van f2.50 moet worden toegezonden. Bij goede oplossing van onze invulpuzzle kreeg men de volgende vijftien woorden: nadeel gitaar ijsbeer Spanje nestel gevaar siësta staker natnur staart keurig aanwas geluid Raalte crisis Zoo dat zich in het midden als het gevraagde spreekwoord vertoont; „De beste stuurlui staan vaak aan wal". zijnen tabakspot in chocola. De beeldekens uit z'n vrouw heuren salon staan allemaal in kleu ren en geuren voor z'n raam, tot de schemer- lamp-van-de-kermis toe Alle Ulvenhoutsche Sinterklaastafels kunnen gemeubileerd worden, met den Fielp z'n huis raad. „Rijksdaalders" en „guldens"Genoeg om alle „iepetikskes" af te doen van „eel Hulven- out", liggen te glimmen voor z'n raam. Ook is er 'n Wedstrijd gaande, dien ik verlejen week al aankondigde als ,,'nen soortement van schoonheidswedstrijd voor mannen!" Ge verstaat, zoo 'nen wedstrijd en dan van Mannen van Ulvenhout, die 's Zaterdags by den Guust komen mee 'nen baard waarteugen zijn messen 't grif afleggen, ge verstaat dat hier wat schoons te beleven is, op den oogenblik. Want ze hebben d'r eigen allemaal laten fotografeeren, na dat ze op z'n mooist waren. Ik heb ook maar meegedaan, omdat de prop- club, hors concours dan alty, buiten mede dinging, wilde meewerken teropluiste ring! Sinterklaas staat er natuurlijk ook bp! Schit terend met den rooien tabbaard, den glanzend gryzen baard en den gouwen staf. Alleen heeft ie, „om den wedstrijd moeilijk te maken," 'n bolhoedje op z'n hoofd, 'n Hoedje dat er in z'n soort best zal mogen zijn, maar dat er uitziet als 'n idiootje, omdat den Fielp zijnen kop veul te „uitgebreid" is. (Vanwege zyn „brein", denk ik.) In ieder geval: Sinterklaas met 'n bolhoedje is iets nieuws. We staan dan ook ferm voor schandaal tusschen den Fielp zpn suikeren huisraad in zijn étalage. Den Blaauwe is Zwar ten knecht, Assiepan. Die heeft 't ook moeiiyk willen maken en dus 'n kapothoedje opgezet met 'n veerke en keelbandjes. Dat zwarte smoel, met die heel lichte oogskes van 'm, onder dat kapotje maakt 't schandaal byna volmaakt. Den Joep vader van elf kinders en die thuis de rol vervult van „oudsten zeun," dus onge nadig onder den pantoffel zit, den Joep is heelegaar onkenbaar! Hy stelt voor: „de vrouw met den baard." Hij draagt 'nen baard tot z'n middel en loopt-op-alle-dagen. Trui d'ren bon ten schort omspant "m met veul moeite. Verder kykt ie zoo scheel (om 't moeiiyk te maken!) Thans leggen wij onzen lezers als eerste De- cember-nummer een lettergreep-kruiswoord- puzzle voor. Opnieuw wachten er vier rijksdaal ders om onder de goede oplossers te worden verloot. In de vakjes moet men dus geen letters, maar lettergrepen plaatsen ter vorming van de twee-, drie- of meer-lettergrepige woorden naar de volgende gegevens: Horizontaal: 1. Aziatisch deel van Rusland; 4. dorp in Zuid-Holland; 7. kunstmest; 8. fabrieksarbeider; 9. Italiaansche munt; 11. tezamen; 13. verbond; 14. mannen van adel; 16. handelsbetrekking; 17. contrarie; 18. verzet, verdediging; 20. naarge lang; 23. ras, soort; 24. aan den onderkant; 26. wapen; 27. bestelling; 28. zijn hersens aan het werk zetten; 30. redevoering; 31. bericht, me dedeeling. Vertikaal: 1. Eiland in de Middellandsche Zee; 2. afk. meisjesnaam; 3. keurbende, uitgelezen schare; 4. opnieuw; 5. tor; 6. afvaardiging, gezantschap; 10. verstand; 12. iemand, die auto's verhuurt en stalt; 13. kleur; 15. mooi weer in het voor jaar; 16. spreker, orator; 18. vis-a-vis; 19. als 23 horiz.; 21. larve; 22. weerspannigheid; 24. met elkaar; 25. herinnering, souvenir; 27. regel maat; 29. wetenschap, bekende. Oplossingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utree!1 „Waar de blanke top der duinen...." moet zeker worden gerekend tot onze popu lairste liedjes, die bij jong en oud bekend zijn. -JJ i 318 Bovenstaande teekening stelt een liedje van geheel anderen aard voor, dat daarom echter niet minder populair is. In ons vol gend Zondagochtendblad, zullen wij aan de lezers, die dit niet hebben kunnen achter halen, den titel mededeelen. als 'nen otter en op zijnen kop zit 'n kanten muts met venijnige blommekes. Den kleinen Joost, 't weareldkampioeneke, is aangetrejen in den Jaan zijn uniform (Janus gaat toch met pensioen.maar omdat voor al de pet te groot was, wat met geen twintig kranten te redden viel, heeft ie den Fielp zijnen myter opgezet. Oók 'n heel origineel gedacht op 't gebied van Veldwachters. Vooral omdat den mijter ook te groot was en dus op zijnen rug en op z'n wenkbrauwen staat. Ikzelvers compareer als matrooske en 'k zie er zoo „schattig" uit, dat Trui me herkend heeft aan m'n wratje onder m'n strot, want ik heb natuurlijk 'n bloot halske, vanwege den branie kraag. Trui heeft naar aanleiding van mijn medewerking aan deuzen schoonheidswedstrijd, 'n gloedvolle toespraak teugen me gehouwen. Vanweuge den gloed, kan de toespraak niet in oewen krant In alle winkels staan dergeiyke foto's van den Ulvenhoutschen middelstaand. Maar dan personeelsgewnze Wij vormen de eenige groep, 'n dichtexiyke vrijheid ons „toegestaan" door ons, omdat we buiten mededinging blijven, (om anderen 'n kans op prijs te geven!). Ge begrypt: daar is zoo nog al iets komen luien toen onze groep in den Fielp z'n brood sjees by den fotograaf kwam. Vooral omdat alle standen en houdingen gewetensvol werden uitgeprobeerd. Zoo wou den Joep eerst op den Fielp zynen schoot zitten't Was 'n aardig spanneke, den gebolhoeiden Sint met de vrouw-met-den- baard. „Maar om redenen van triptiek, van trictrac, van tactiek," raaide Sint Fielippus deuze pose haf! 'n Leut g'ad, amico, 'n leut.... Ik heb op 'n oogenblik m'n matrozenpetje aan flarden ge beten. Ja, 't is 'nen kwaaien tyd. En nou schei 'k er af, want Trui maakt zoo'n lawyt met den pappot en de twee lepels, of er 'n duel op den sabel gevoerd wordt daar achter de plattebuis. Dus: veul groeten van Trui en als alty geen haarke minder van oewen toet a voe DRÉ.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6