Nieuwe voorstellen aan Italië I Het bombardement op Dessie Complot ontdekt in Estland Nieuwe onlusten te Kairo Lawineramp in Rusland Het nieuws van heden DE VERMOEDELIJKE INHOUD hK DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per pos^ Per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling MAANDAG 9 DECEMBER 1935 Avondblad DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19687 De voorstellen zullen zoo spoedig mogelijk aan Mussolini over handigd worden Tekst wordt nog geheim gehouden Uiterste concessies gedaan Hoare naar Zwitserland vertrokken Samenzweerders wilden zich met geweld van de regeering meester maken De moord op president Obregon Was Calles er bij betrokken? De lijfwacht van den Engelschen koning vormde de eerewacht bij de begrafenis van prinses Victoria Studenten bekogelden de politie met steenen en vielen de trams en autobussen aan Honderden arrestaties v- Weer een kabinetscrisis in Spanje? Treinongeluk bij Moskou SJP 88 dooden, 44 gewon- den Het WeeriiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiniiii Volgens Stefani zou Addis Abeba valsche en tendentieuze be richten verspreiden Een pantsertrein, waarmede de Japanners in verband met de autonomistische be weging in Noorfl-China tot op ongeveer 20K.M. ten Zuiden van Peiping zijn door gedrongen Theater-schandaal te Kopenhagen Schaljapin maakte ruzie met artisten Onlusten op Kreta Stond op alle tenten het Roode Kruis? Tegenspraak van Abessinië De Italiaansche senaat heden bijeen Rede van Mussolini verwacht Amerika's luchtmacht Minister Dern kondigt een vijf jaren-plan aan DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Sabotage bij herstel van Britschen kruiser? Autoriteiten bewaren he stilzwijgen Is thans Zuid-China aan de beurt? Kolonel Nirosji Nemoto gaat de situatie bestudeeren De f 20.000 op nummer 17342 HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct„ ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pog. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek De FranschEngelsche bespre kingen zijn Zondagavond tegen half zeven beëindigd. Na afloop dezer besprekingen hebben Laval en Hoare de -volgen de officieele verklaring afgelegd: Bezield door den zelfden geest van verzoening en in het besef van een nauwe Fransch-Engelsche vriendschap hebben wij tijdens de langdurige besprekingen van giste ren en vandaag de formules gezocht, welke als basis kunnen dienen voor een vreedzame oplossing van het Italiaansch-Abessinisch conflict. Voorloopig moet nog worden afgezien van een publicatie dezer formules. De Britsche re geering is er nog niet van op de hoogte ge steld. Indien haar toestemming zal zijn ont vangen, zal het noodig zijn de formules ter goedkeuring voor te leggen aan de belang hebbende regeeringen. Wij hebben gewerkt in het streven zoo spoedig mogelijk een vreedzame en eervolle oplossing te waarborgen. Wij zijn beiderzijds tevreden met het bereikte resultaat. In goedingellichte kringen te Parijs hecht men groote beteekenis aan het officieele com muniqué, dat gepubliceerd is na afloop van het onderhoud tusschen Laval en Hoare. Frankrijk en Engeland, aldus verklaart men, hebben op 3 November van de staten-leden van den Volkenbond de opdracht ontvangen de basis te zoeken voor een vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessinisdh conflict. Het officieele communiqué bevestigt hun vas ten wil deze opdracht uit te voeren. De be vestiging is van te meer belang daar de door Mussolini in de Kamer uitgesproken redevoe ring voor de beide ministers niet bemoedi gend was. Men verwacht, dat de voorstellen, welke waarschijnlijk morgenochtend te Parijs zul len worden uitgewerkt onverwijld bij de regeering te Rome zullen worden overhan digd, opdat Frankrijk en Engeland op 12 December in de gelegenheid zullen kunnen zijn de andere leden van den Volkenbond op de hoogte te stellen van hun bemoeiin gen, zoodat de Commissie van 18 dan ook haar definitief standpunt zal kunnen be palen in de kwestie van het embargo op petroleum. PARIJS, 9 Dec. (Reuter). Men neemt alhier een absoluut stilzwijgen in acht omtrent de grondslagen, waarop de overeenkomst van Zon dag tot stand kwam. Men staat er op den onderhandelingen de meest mogelijke kansen op een welslagen te geven en indiscreties zouden dit in gevaar kunnen bren gen. De huidige voorstellen zouden van dien aard zijn, dat zij een aanvaarden door Mus solini mogelijk maken, daar zij eerlijk en voordeelig zijn. De door Laval gedane poging bestond, evenals vooi een groot deel ook voor Hoare, in een tot het uiterste gaan met concessies die vereenigbaar zijn met het Volkenbonds pact en die ook de goedkeuring van den Negus zouden kunnen wegdragen. Onmiddellijk na den terugkeer van Peterson te Parijs zal de tekst aan Mussolini worden medegedeeld, dis trouwens zeer spoedig reeds in het bezit zal zijn van officieuze mededeelin gen dienaangaande. Mussolini zal worden verzocht zijn meening vóór den 12en December, den dag der bijeen komst van de Commissie van 18 te doen ken nen. Tevens zal men Italië verzoeken Aloisi naar Genève af te vaardigen voor de onderhande lingen, want men is van meening, dat de ge dane voorstellen een basis voor onderhandelin gen kunnen vormen. Woensdag zal de Britsche ministerraad bijeen komen teneinde zich officieel omtrent het stuk uit te spreken en de laatste instructies aan Eden te geven voor de bijeenkomst van de Commissie van 18. Minister Hoare is Zondagavond 22 uur 15 naar Zwitserland vertrokken. De deskundige voor Afrikaansche zaken van het Engelsche ministerie van Buitenlandsche Zaken Peterson, is Zondagavond naar Engeland teruggekeerd. Hij zal Baldwin de voorstellen tot oplossing van het conflict voorleggen. Indien Baldwin, hetgeen zeer waarschijnlijk is te achten, de voorstellen goedkeurt, zal Pe terson Maandag weder naar Parijs terug- keeren. Het Fransche ministerie van buitenland sche zaken heeft in den nacht op Maandag de volgende mededeeling gepubliceerd: „Sir Samuel Hoare en Laval hebben de door hen vastgestelde formules voor overeenstem ming, welke als basis moeten dienen voor een regeling van het Italiaansch-Abessijnsch conflict, niet gepubliceerd, omdat ze nog niet ter kennis zijn gebracht van de belanghebben de regeeringen. Alle berichten, welke te de zen aanzien worden gepubliceerd, kunnen slechts als vermoedens worden beschouwd." Niettemin meent de „Oeuvre" den inhoud der voorstellen als volgt te kunnen weerge ven: 1. De basis van het plan is een gebiedsruil tusschen Italië en Abessinië. Abessinië ver krijgt de haven van Assab in Italiaansch Eri trea met een „corridor", welke deze ha ven met Addis Abeba verbindt. Indien Italië deze concessie zou weigeren, dan zal de Brit sche regeering bereid zijn Abessinië de haven van Zeila af te staan. Indertijd heeft men van dit reeds eerder gedane voorstel afgezien, om dat het de Fransche haven van Dzjiboeti zou benadeelen. Zondag heeft Laval evenwel geen bezwaren meer gemaakt. 2. De provincie Tigre wordt met uitzonde ring van de heilige stad Aksoem geheel aan Italië toegewezen; 3. Italië verkrijgt de volledige souvereiniteit over de provinciën Ogaden en Danakil; 4. Italië verkrijgt een kolonisatie-gebied, dat de vestiging van V/2 millioen kolonisten ver oorlooft. Dit gebied wordt begrensd in het Noorden door den 8sten breedtegraad, in het Westen door den 36sten lengtegraad, in het Zuiden door de Britsche kolonie Kenya en door den Soedan. 5. Den Negus zal worden verzocht voor het Amharisch deel van Abessinië de bescherming van den Volkenbond te eischen. Dit zou tot uitdrukking komen door het zenden van tech nische deskundigen voor het Abessinische be stuur, waarbij ook Italiaansche deskundigen in aanmerking zouden komen. REVAL 9 Dec. (Reuter). Het Estlandsche Telegraaf Agentschap meldt officieel: „De politie heeft bq verrassing een geheime ver gadering eener illegale beweging ontdekt van tz. g. oud-strijders.. Twintig aanwezigen zqn in hechtenis genomen. Uit de in beslag genomen geschriften blijkt, dat de beweging beoogde zich met geweld van de regeering meester te maken en de huidige re geering te vervangen door een regeering onder leiding van den naar Finland uitgeweken Ar thur Sirk. Toen de politie het vertrek, waar de plannen werden beraamd, binnendrong, trachtten eeni- ge samenzweerders hun papieren te verbranden doch de politie slaagde er in, de meeste docu menten in beslag te nemen. Hieruit bleek, dat de samenzweerders voor nemens waren het staatshoofd, den hoofdcom mandant van het leger en de ministers te ar resteeren tijdens het congres der vaderlandsche unie, waaraan zij zouden deelnemen. Tevens heeft men documenten gevonden met de samenstelling van de revolutionnaire regee ring en die van het nationaal congres. In het geheele land heerscht thans rust. MEXICO, 9 Dec. „Prensa" heeft sensatio- neele onthullingen gepubliceerd over de om standigheden, waaronder indertijd de tot pre sident gekozen Obregon werd vermoord. Het blad beschuldigt Calles, die toentertijd nog pre sident was, en den minister van Nijverheid, Mo renes, er van, dat zij daarbij betrokken zijn ge weest. De procureur-generaal heeft verklaard, dat in dien deze onthullingen, waarnaar een onderzoek wordt ingesteld, juist blijken te zijn, iedere be schuldigde, zonder aanzien des persoons zal wor den gestraft. KAIRO, 8 Dec. Zondagochtend hebber, zich te Kaïro opnieuw ernstige botsingen voorgedaan. Reeds vroeg was in de stad een spanning merkbaar, welke de politie aanlei ding gaf door manschappen te voet en te paard te laten patrouilleeren. Overvalauto's waren gereed, terwijl de politie voorts de beschikking had over eenige pantserauto's. Bij het ziekenhuis van de medische fa culteit der universiteit kwam een groote, in hoofdzaak uit studenten bestaande, me nigte bijeen, die de politie met steenen be kogelde. Zij vormden spreekkoren, waarin zij de on afhankelijkheid edsdhten en de afkondiging van een grondwet. Ten slotte vielen de betoogers autobussen en tramrijtuigen aan. De passagiers werden gedwongen alt te stappen. Eenige wa gens werden in brand gestoken. De politie loste eenige salvo's. Eenige politie-beambten wer den gewond. Sedert Zaterdagavond heeft de politie hon derden belhamels gearresteerd. De bij de exces sen van Zaterdag gewonde Britsche luitenant kolonel Lucas, de commandant der politie, moest vandaag worden geopereerd. Zijn verwondingen zijn zoo ernstig, dat mm verwacht, dat hij een oog zal moeten missen. Bovendien waren Zaterdag een Britsche politie beambte en twee Egyptische agenten gewond. Bij de betoogingen is groote schade aange richt, vooral aan de huizen. MADRID 9 Dec. (Reuter). Heden zal een mi nisterraad worden gehouden. Ondanks de ver klaringen van Chapaprieta, dat hij slechts zou aftreden, indien de Cortes zouden weigeren zijn wetsontwerpen aan te nemen, is het toch mogelijk, dat er tijdens den ministerraad een minister-crisis uitbreekt, wegens het aftreden van een of meer ministers. MOSKOU, 8 Dec. (Reuter). Te Abyralowska, gelegen tusschen Moskou en Gorki, op 20 K.M. van de hoofdstad, heeft zich een ernstig spoor wegongeluk voorgedaan. Verscheidene wagons zijn omgevallen, maar de oorzaak van het onge luk en het aantal slachtoffers zijn niet bekend, daar de autoriteiten een volkomen stilzwijgen in acht nemen. Half December zal de „Gneisenau" van den Norddeutschen Lloyd een proef tocht maken. Het schip is bestemd voor de Oost-Azië-lijn MOSKOU, 8 December. (A. N. P.) In de stad Kirowsk (vroeger Moermansk geheeten) op het schiereiland Kola zijn twee huizen van twee verdiepingen volkomen weggeveegd door sneeuwlawines, die neerstortten van den berg Joekspor, die in de onmiddellijke nabijheid der stad ligt. Een derde huis werd ernstig beschadigd. De ramp eischte 88 dooden, terwijl 44 menschen gewond werden. Naar het agentschap „Tass" meldt, werden 85 der slachtoffers op slag gedood. Drie men schen bezweken later aan hun verwondingen. Tweeduizend arbeiders werken aan de berging der bedolvenen. De regeering heeft een com missie tot onderzoek naar de oorzaak der ramp ingesteld en een bedrag van 300.000 roebels be schikbaar gesteld voor de nagelaten betrekkin gen der slachtoffers. Verwachting: zwakke tot matigen, Oos- telijke tot Noord-Oostelijken wind, gedeel- telijk bewolkt, weinig of geen neerslag, 5= lichte vorst des nachts, overdag om het vriespunt. H Hoogste barometerstand: 773.6 te Riga. Laagste barometerstand: 759.3 te Br us- sel. Zon op 7.59 - onder 3.46 - Licht op 4.16 Maan op n.m. 2.58 onder v.m. 7.24 Volle Maan 10 December KOPENHAGEN, 9 Dec. (D.N.B.). De beroem de Russische zanger Feodor Schaljapin, die alhier als gast zou optreden in Gouncd's Opera „Faust" heeft een theater-schandaal veroor zaakt. De zanger maakte overal aanmerkingen op, critiseerde het decor, beleedigde de artisten en was tijdens de repetities zoo opgewonden, dat de artisten weigerden met hem tezamen op te treden. De opera-directie verklaarde zich solidair met de artisten en lastte de voorstelling af. Schaljapin keerde hierop naar Parijs terug. ATHENE, 7 Dec. (D. N. B.) Op Kreta is het in den afgeloopen nacht tot bloedige botsingen tusschen Venizelisten en hun tegenstanders ge komen, naar aanleiding van de feesten ter eere van den terugkeer van den vroegeren generaal Piastiras. Bij de schietpartijen werden een per soon gedood en eenige gewond. Naar verluidt zou het ook in andere plaatsen in Griekenland tot botsingen met de Venizelisten zijn ge komen. ASMARA, 9 Dec. (Stefani) Ten aanzien van het luchtbombardement van Dessie op 6 De cember verspreidt Addis Abeba valsche en ten dentieuze berichten, welke doen gelooven, dat de stad niet verdedigd was en dat hospitalen van het Roode Kruis zijn gebombardeerd. In werkelijkheid werd de stad verdedigd door eenige tienduizenden krijgers, hetgeen blijkt uit de berichten van de laatste dagen uit Ad dis Abeba, en de talrijke stukken luchtafweer geschut, geplaatst rond het Paleis en de om ringende heuveltoppen. In feite zijn alle 18 vliegtuigen, die aan het bombardement deelna men getroffen door gepeer-, mitrailleur- of kanonskogels. Alleen de militaire centra zijn door de Itsflianen gebombardeerd hetgeen blijkt uit de genomen foto's; deze plaatsen zijn het kruitmagazijn, het paleis, het vliegveld, de te lefoon-centrale en de militaire kampen. Volgens mededeelingen van officieren en journalisten lagen in het hospitaal geen ge wonden, doch was het ingericht als onderdak voor de militaire leiders. Verkenningsvluchten hadden aangetoond, dat bijna alle tenten van het vliegveld en andere plaatsen geteekend wa ren met het Roode Kruis. Uit de berichten van journalisten te Dessie blijkt, dat de verpleegster en de correspondent van Havas, die werden gewond, getroffen wer den in de verwarring door de kogels van Abes sinische wapenen. De Abessinische regeering publiceert hierop onmiddellijk een tegenspraak. De regeering verklaart, dat zich sn Dessie geen enkele soldaat bevond, behalve de politie. Aangaande het bombardement van j.l Vrijda" zegt de regeering, dat de slachtoffers zeer tal rijk zijn, maar het is nog niet mogelijk het aantal te bepalen, want er bevinden zich nog talrijke lijken onder de puinhoopen. De Negus heeft allen burgers gelast Dessie te ontruimen, dat zoodoende thans vrijwel een doode stad geworden is. Ras Koeksa heeft een oproep verzonden aan eenige vooraanstaande Abessiniërs en gezegd: „Ik heb mij aan de zijde van Italië geschaard om mijn land van den ondergang te redden. Ik bezweer u mijn voor beeld te volgen." Een Italiaansch vliegtuig heeft een flesch om laag geworpen met een brief aan de bevolking van Dessie, waarin o.a. geschreven staat: „Wij brengen de Italiaansche driekleur en den Licto ren-bundel, als boodschappers van de Romein- sche beschaving. Groet den Negus en vraagt hem of hij zijn biscuits al gegeten heeft." Aan Abessinische zijde is men hierover zeer verontwaardigd. Men wil den brief aan den Volkenbond sturen. DJIDJIGA, 9 Dec. (Reuter) Abessinië voert groote hoeveelheden materiaal in, o.a. gasmas kers, lucht-afweergeschut en tenten, die des nachts met vrachtauto's het land binnenko men. ROME, 9 Dec. (Reuter.) Vandaag zal de Se naat in tegenwoordigheid van Mussolini her opend worden. Naar verluidt, zal de Duce in deze zitting het woord voeren. Men gelooft, dat indien dit het geval is, hij moeilijk de bespre kingen kan verwaarloozen, welke op het oogen- blik te Parijs gehouden worden tusschen Laval en Hoare. WASHINGTON, 9 Dec. (Reuter) In zijn jaarverslag aan president Roosevelt deelt de mi nister van oorlog, Dern, mede, dat tijdens het loopende dienstjaar de leger-effectieven gebracht zullen worden op een sterkte van 165.000 man. Hij adviseert het officierscorps tot 14.000 man uit te breiden. In zake de luchtmacht kondigt hij een vijf jarenplan aan, krachtens hetwelk jaarlijks 800 vliegtuigen van verschillende modellen zouden worden gemaakt. De helft hiervan zou dienen om oud materiaal te vervangen, de andere helft om de luchtmacht te vergrooten. Na deze periode van vijf jaar zou het land minstens 3000 gevechtsvliegtuigen van moder nen bouw bezitten en een aanzienlijk aantal op- leidings- en transporttoestellen. Het Amerj^aan- sche volk, zegt Dern, is zich het laatste jaar steeds meer bewust geworden van de noodzaak, om een vollediger en moderner verdedigingsstel sel te bezitten. Frankrijk en Engeland zullen nieuwe voorstel len aan Italië doen. Lawine-ramp in Noord-Rusland; 88 dooden en 44 gewonden. Nieuwe onlusten te Kairo. Mislukte revolutieplannen in Estland Finsche houtboot onder Castricum gestrand. Mr. Duys door het S.D.A.P.-bestuur als lid der partij geroyeerd. Vierde steunuitkeering aan den tuinbouw, ten bedrage van 3 'A millioen, binnenkort te ver wachten. Zieke vrouw te Putten door drie gemaskerde bandieten overvallen en beroofd. Zilveren Abtsjubileum van Dom J. Puniet de Parry. HET NEDERLANDSCHE VOETBAL-ELFTAL WINT TE DUBLIN MET 5—3 VAN DEN IER- SCHEN VRIJSTAAT. I.V.C.B.-competitie: Groote zege van Brabantia. Nederlaag van 's Heerenberg tegen Altior. Onze Gezellen klopt E.M.M. De 28e partij tusschen Euwe en Aljechin afge broken in een stand, waarbij kans op remise groot is. O LONDEN, 9 Dec. (Reuter) Te Plymouth gaat het gerucht, dat door sabotage de herstel werkzaamheden aan den Britschen kruiser Royal Oak", die te Devonport in dok ligt, met drie dagen zijn vertraagd. In den electrischen kabel, welke van de cen trale van het dok naar den pantsertoren van het schip liep, moet een naald zijn gestoken, waardoor kortsluiting ontstond. Aangezien de naald was afgevijld en de lood- manel van den kabel weer hersteld, kon men eerst na drie dagen zoeken de storing vinden. Volgens de „Daily Telegraph" zou de geheele bewapening van het schip beschadigd zijn. De admiraliteit en de politie zouden reeds een onderzoek ingesteld hebben, waarvoor zij de hulp van Scotland Yard zouden hebben inge roepen. De autoriteiten weigeren de mogelijkheid van sabotage te bevestigen of tegen te spreken. De „Daily Herald" schrijft, dat de bemanning van de „Royal Oak" zich onder eede heeft moe ten verplichten, over het gebeurde het stilzwij gen te bewaren. Sommige geruchten spreken voorts van sabo tage op de onderzeeboot „Oberon", die eve- eens te Devonport in reparatie lag. TOKIO, 9 Dec. Kolonel Nirosji Nemoto, de chef van de afdeeling perszaken van het ministerie van Oorlog, zal naar Zuid-China gaan om den toestand te be studeeren sedert de zilvemationalisatie. Het doel is een nauwer contact met de Japansche autoriteiten tot stand te brengen, overeen komstig het voorbeeld van kolonel Kita, die naar Noord-China is vertrokken. Men verwacht, dat kolonel Nemoto op 15 De cember uit Tokio naar Zuid-China zal scheep gaan. Een aantal studenten heeft te Peking gede monstreerd tegen het Chineesch-Japansch ac- coord, waarbij de autonomie van Oost Hopei wordt ingesteld. De poorten der stad werden gesloten om den studenten van de faculteiten, welke buiten de muren liggen, te beletten de stad binnen te komen. In de 2e klasse der Staatsloterij is de 20.000 gevallen op nummer 17342. v wwwww '\ivii ii Ti r T-r-tsV Stand op Maandag 1 uur n.m.: 761.8 Vorige stand: 756

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1