S TA D S N I E U W S LEIDSCHE WOLLEN DEKENS ifloSYi!,- KAART VAN ABESSÏNIE KAART VAN ABESSÏNIE Laatste Nieuws N.Z.H. pleit voor stadslijnen Vlootconferentie geopend Haarlem, 9 Dec. BESTELBILJET VALSCHE MUNTERSBENDE GEARRESTEERD De weerstoestand MAANDAG 9 DECEMBER 1935 Mogen bussen uit de Haarlemmer meer straks naar het station rijden? Talrijke adhaesies KERSTGAVEN VAN DEN R.K. MIDDENSTAND Groote inzameling Donderdag 12 December DE DIRECTEURSWISSELING BIJ DE R.K.O.V. De heer Cuypers zal in het open baar worden gehuldigd KERSTACTIE R.K. VROUWEN BOND 150 x 200 ƒ4.90 160x210 „5.90 .,nHl'!!!!i"llll„. 190 x 230 „7.90 GEMEENTEWERKEN AANBESTEED Personalia Esperanto Gevonden voorwerpen en dieren BLOEMBOLLENCULTUUR Ledenvergadering der afdeeling Haarlem Deze kaart is voor onze lezer verkrijgbaar: In te zenden aan de Administratie van ons blad of bij een onzer agenten. Ondergeteekende wenscht kaarten van Abessinië te ontvangen. J NAAM: ADRES: (s.v.p. duidelijk invullen) De betaling geschiedt contant. Plantsoenen en speelvelden in Haarlem-Noord ONGELUK OP KUNSTIJSBAAN Haarlemmer breekt een been De toestand van den heer P_ J. van Kessel BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE CORPS DER MARINIERS Het 270-jarig bestaan De Britsche minister-president Baldwin opent de bijeen komst in de Locarno- zaal Vijf mogendheden vertegenwoordigd Prof. Mengelberg onderscheiden BALK DOODDE FIETSER Ernstig ongeval te Den Haag AGENDA Bioscopen 10 December Bioscopen INSTELLINGEN Dertien personen te Rotterdam achter slot en grendel LICHTE VORST 'S NACHTS De spoorlijnen in de Haarlemmermeer wor den 1 Januari opgeheven en het reizigersver- voer wordt daardoor overgelaten aan de auto busondernemingen. Tot nu toe mocht -ie dienst der N. V. Autobusonderneming te Aals meer in Haarlem, niet verder dan het Lorentz- plein komen. Daar de reizekers meenen recht te hebben op vervoer tot aan het station, werd een aanvrage daartoe bij Ged. Staten ingediend. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten werd deze kwestie Maandag in Haarlem behan deld. De N. Z. H. T. M. maakte groote be zwaren tegen de aanvrage, die officieel luidde „wijziging van den autobusdienst van Haarlem naar Nieuw-Vennep en terug en van Hoofd dorp naar Amsterdam, in dier voege, dat de dienst wordt doorgetrokken naar het station te Haarlem". Aan deze behandeling werd een zelfde verzoek gekoppeld van den heer L. A. Kors om zijn lijn Schiphol—Haarlem te mogen wijzigen door over Vijfhuizen te rijden. Namens de ondernemers sprak de heer Kraak Steeman, die opperde, dat de menschen uit Haarlemmermeer, die de spoorlijn gaan missen, nu recht hebben op een busaansluiting tot het station Haarlem. De N. Z. H. stelt daartegenover, dat dit vervoer slechts noodig is tot den rand der gemeente, omdat de vervoermiddelen der groote stad voor de rest zorgen. Spr. meende, dat de stadsvervoermiddelen alléén voor de gemeente zijn. In Utrecht gaan alle autobussen naar het station, dat moet hier ook. Men kan de Spoorwegen toch niet verbieden, van Rotterdam-Beurs naar D. P te rijden, omdat er een stadstram op dit traject gaat! Een vervoerverbod in de gemeente aan vaardde spr. natuurlijk. Een groot aantal adhaesie-betuigingen voor deze aanvragen las de voorzitter, mr. J. B. Bomans daarna voor. Het belangrijkste docu ment was van het Staatsbedrijf dér P. T. T., dat ter wille van een vlugge verbinding met de posttreinen op inwiliging aandrong. Wij noemen voorts nog aanbevelingen van de gemeenten Haarlemmermeer, Alkemade, Rijnzaterswoude, Alphen a. d. Rijn, Aalsmeer, van den Haarlemmermeerpolder een hondertal in gezetenen, van de Centrale Aalsmeersche Vei ling, den Aalsmeerschen Tuinbouwbond, de Coöperatieve Bloemenveiling „Aalsmeer" e. a. De directeur der N. Z. H. T. M., de heer W. Burgersdijk, meende, dat de toekomst van de lijn, bij zooveel adhaesie, schoon zou zijn. Tot nu 'toe zag hij echter nog niet zooveel reizi gers. De overheid heeft, volgens spreker, niets met adressen te maken, maar uitsluitend met de verkeerseconomie. Spr. heeft overleg gevraagd met de aanvragers en stelde voor, dat zij de lijn zouden inkorten tot Heemstede, daardoor (wegens kostenbesparing) een half uur- in- plaats van een uurdienst zouden invoeren en een gemeenschappelijk tarief zouden ontwerpen. Daar wilde men echter niets van weten. De heer Kraak Steeman verklaarde daarover ernstig te hebben nagedacht. Maar deze rege ling is onaanvaardbaar omdat het- publiek er niet mede gediend is. Toen de Spoorwegen in 1916 nog niet gefusionneerd waren, beconcur reerde men elkaar onder de leuze: ,Als je mijn lijn neemt, kun je lekker blijven zitten". Zoo is het nu nog. Wil men de concurrentie van taxi's het hoofd bieden, dan is snel en recht- streeksch vervoer geboden. De heer Bomans merkte op, dat de N. Z H. geen schade kan hebben, omdat de menschen, die de aanvragers nu willen hebben, vroeger met den trein gingen. De burgemeester van Aalsmeer en de secre taris van Haarlemmermeer drongen vervolgens met klem aan op goedkeuring der aanvragen in het belang van de bevolking. De heer Burgersdijk zeide nog, dat de bussen, volgens besluit van de gemeente Haarlem, ach ter het station hun standplaats hebben, dat de passagiers dus een heel eind moeten loopen, maar met de tram niet. Daartegenover merkte de heer Kraak Stee man op, dat de bussen wel mogen stoppen voor het station, zoodat de spitsvondigheid niet op zou gaan. Spr. deelde verder mede, dat aan vragers de frequentie van hun lijnen straks belangrijk zullen verhoogen, juist omdat de spoorwegverbinding verbroken is. Ten aanzien van de gevraagde wijziging vcor den dienst Schiphol—Haarlem maakte de heer Burgersdijk geen bezwaar tegen het rijden over Vijfhuizen, maar wel voor de verlenging van Adriaan Pauwlaan naar station-Haarlem. Spr. meende, dat een vervoerverbod niet veel uit haalt, gezien het groot getal overtredingen. De heer Kors verklaarde ten slotte nog, dat hij de wijziging mede heeft gevraagd om het personeel der K. L. M. te kunnen bedienen. De beslissing in Ged. Staten volgt later. 1 Goedgekeurd werden de begrooting voor 1936 en de rekening „Flora 1935" met het voorstel f 5000 beschikbaar te stellen uit de middelen der Vereeniging tot vermindering van het te kort. Na eenige discussie werd bij meerderheid van stemmen goedkeuring gehecht aan het prae- advies van het Hoofdbestuur inzake de voor stellen der afdeelingen Bovenkarspel en om streken en Wassenaar betreffende de sanee- ringsmaatregelen, ten opzichte van het voor stel der afdeeling Voorhout tot verlichting der saneeringsmaatregelen en ten opzichte van het voorstel der afdeeling Heemstede tot oprich- .ting van een economische afdeeling bij het bureau der Algemeene Vereeniging. Als afgevaardigden naar de algemeene ver gadering werden aangewezen de heeren J. J. Kuyper en A. Sabelis en als plaatsvervangers de heeren J. Mooy Jr. Als secretaris werd her kozen de heer C. L. F. Sarlet de Soiron, die periodiek aftrad en benoemd werden in de com missie tot herziening van het Huishoudelijk Reglement de heeren O. de Wit, Th. Hoog en dr ir. M. D. Dijk. Onder instemming der vergadering werd be sloten een bijdrage te verleenen aan de Com' missie voor den dezer dagen gevormden tuin bouwcursus, waaraan 29 jongelui deelnemen. De leden van de R. K. Middenstandsvereeni- ging hebben gisteren in hun brievenbus ge vonden een aankondiging van dezen grooten inzameldag. Maar misschienzijn er ook niet- leden, die toch gaarne meedoen met deze ac tie en die óók iets in natura (of in geld) wil len afstaan. Eén briefje of één telefoontje aan het secretariaat H. Th. Fibbe, Nassaustraat 14, telefoon 13781, en auto's komen uw giften afha len a.s. Donderdag. Maandagavond is er een bespreking over de regeling dezer actie bij Brinkmann Groote Markt, om 8.15 uur. Dagelijks bereiken het comité nog giften in groote hoeveelheden. Duizenden stuks verduur zaamde levensmiddelen en huishoudelijke arti kelen zijn reeds in ons bezit en.... nu moet de inzameling eigenlijk nog maar beginnen. Wij verwachten dan ook dat deze actie schitterend slaagt en uitdrukking zal geven aan de groote naastenliefde die Haarlems R. K. Middenstand gevoelt voor de minder bedeelden. Het bestuur der R. K. Oratoriumvereeniging schrijft in de circulaire omtrent het heengaan van den heer Hub. Cuypers als dirigent het vol gende: „De R. K. Oratoriumvereeniging zal dus voortaan de sterke leiding van den heer Cuypers, zijn stuwende kracht en den glans van zijn groot Kunstenaarschap moeten missen. Nu wij voor deze ontslagname staan, gaan onze gedachten terug over heel dat 5-jarig tijdvak, dat onze ver eeniging bestaat en herinneren wij ons den ont zaglijken en moeilijken arbeid, dien de heer Cuy pers zich voor onze vereeniging heeft willen ge troosten. Hij heeft haar bekendheid gegeven en haar gebracht tot in de eerste rijen der zang- vereenigingen in Nederland. Wij stellen ons voor den heer Cuypers in het openbaar te huldigen. Voor heden volstaan wij met een woord van op rechten en hartgrondigen dank aan onzen groo ten dirigent, den grondvester van onze bloeiende vereeniging. Voor den heer Cuypers zal het eene voldoening zijn, dat de heer van Beinum zijn op volger heeft willen wezen." Bovenstaand bericht zal door geheel muziek - minnend Haarlem met groote belangstelling worden vernomen. Is het bedanken van den heer Cuypers als dirigent voor de R. K. Oratorium vereeniging een met te onderschatten verlies, het feit, dat de heer Ed. van Beinum zijn taak over neemt, zal de verwachtingen zeker hoog span nen. De heer van Beinum heeft als dirigent een grooten naam. Ook in Haarlem heeft hij zijn sporen als zoodanig verdiend. Het bestuur verwacht dan ook, dat vele dames en heeren onder de directie van den heer van Beinum willen zingen. Gaar ne stelt het daarvoor de gelegenheid open. Een dezer dagen beginnen de repetities voor de vol gende uitvoering. O. m. zullen dan worden uit gevoerd het Te Deum van Diepenbrock en een viertal liederen van Verdi. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij de 2e secretaresse der vereeni ging, mej. J. Schlaghecke, Kenaustraat 3, Haar lem. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond ver zoekt ons opname van het volgende. Vóór een tiental dagen werd den leden het programma van de maand December toegezon den. Daarin staat, dat dit jaar wederom een oproeping gericht is tot de werkloozen om kerstkribben te vervaardigen. Een zestigtal huisvaders nam het aardige en zoo echt chris telijke werkje ter hand. Te midden van hun gezin zijn ze nu reeds geruimen tijd bezig en naarmate de kribbe vordert, groeit ook de kerst stemming! Oudergewoonte zullen alle ingeleverde kribben tentoongesteld worden. Dit zal van t jaar ge beuren in het St. Jozefgezellenhuis, Jansstraat 59; de plechtige opening heeft plaats op Za terdag 14 December te half vier. Schrijft plaats dag en uur op, want niemand, die wat voor de arme werkloozen volgt, mag daar ontbreken. Dus 14 December te half vier Jansstraat 59. Zegt het voort! Behalve de kerstkribben zult u daar vinden een kerncollectie kleedingstukken, gemaakt door de dames van den St. Monica-naaikrans. Het zal u goed doen te zien waartoe de naastenliefde ook weer dit jaar in staat was; ja, het zal u ongetwijfeld opwekken om, wanneer ge dat nog niet deed, u aan te sluiten bij degenen, die door middel van de tweestuks- of de twee- pondsactie ons in staat stelden om zulk een tentoonstelling tot stand te brengen en zooveel harten gelukkig te maken. Alles wat nog vóór Donderdag 12 December bezorgd wordt bij mevrouw Vissers, Verwulft 3, kan nog op tijd geplaatst worden. Bedenk: het is wel heerlijk te ontvangen, maar het is nog veel heerlijker te geven. Bij voorbaat danken wij u allen hartelijk, in naam van het Goddelijk Kerst kindje en zijn groote vrienden, de armen. Zij, die liever bons voor levensmiddelen of een geldelijke bijdrage geven, kunnen dat nog doen aan het adres van mej. Th. Teppema, de penningmeesteresse, Jelgersmastraat 14. De tentoonstelling blijft Zaterdag geopend tot tien uur, en wordt heropend op Zondag 15 De cember na de Hoogmis tot denzelfden tijd. Attracties Bedenkt: wie aan de armen geeft, die leent aan God den Heer. Dat leenen is niet alleen veilig, maar het wordt honderdvoudig terugge geven. Ge kunt dus zaken doen, die zeker succes opleverden; wat 'n buitenkansje in dezen tijd! Tot slot wijzen we nog op het triduum voor de vrouwen van werkloozen, ook voor niet-leden van den Vrouwenbond, op 17, 18 en 19 Decem ber in de Kapel van de Eerw. Zusters, Koning straat, te 7.15 en te 9.15 uur. Heerlijk zielebad! Tot nu toe gaven zich nog pas 20 personen bij den heer G. Scholte, St. Bavogebouw, Sme- destraat op. Dat kan en moet meer worden. Haast u dus! ''Hill BARTELJORI5STRAAT 13- 17 Van de Haarlemsche wachtgelders bij het openbaar onderwijs zijn benoemd te Zuid-Schar- woude mej. P. den Baars, te Roodeschool mej. P. J. van den Berg en te Woudrichem mej. M. de Boer. Blijkens het Schoolblad is door het Hoofd bestuur van het Ned. Onderwijzers-Genoot schap aangewezen als gedelegeerde In het On dersteuningsfonds de heer P. Krabbendam, hoofd eener school te Beverwijk. Deze is reeds gedelegeerde in het Crisisfonds (steun bij studie van werklooze jongere on derwijzers) Te Den Haag zijn geslaagd voor het examen radio-telegrafist de heeren C. C. Postma te Haarlem, J. F. Stada te Santpoort en J. E. J. van der Werff te Zandvoort. Dr. L. L. Zamenhof, de meester van het Esperanto, werd te Byelostok in Polen op 15 December 1859 geboren. De esperantisten van Haarlem en omstreken houden 17 December in de concertzaal te Haarlem een groote vergade ring om gezamenlijk dezen dag te herdenken. Deze bijeenkomst wordt belegd door de Fe deratie van Arbeiders esperantisten in het district Haarlem en de neutrale Esperanto-ver- eeniging Komprenado faras Pacon. Handschoenen en ceinturen, politiebureau Smedestraat; bankbiljetten, Huis in 't Veld, Zoetestraat 21: heerendas, de Groot, Prinsesse- kade 46; étui inh. schrijfbehoeften, politiebur. Smedestraat; handbeschermer, de Jong, Kana riestraat 83; hond, Kennel Fauna, Fr. Varkens- markt; colbertjasje, City-tax, Rozenstraat 49; katten, Kennel Fauna, Fr. Varkensmarkt; por- temonnaie met inhoud, Damveld, Gen. Botha- straat 90; idem, Negenborn, Rechthuisstraat 50; portemonnaie, Zoete, Lange Raamstraat 25; postzegels, de Looze, H. van Alphenstraat 26; parapluie, Brederode, Groote Markt 21; rijwiel plaatje, v. Velzen, Leidschestraat 126; tasch met inhoud, Stokvis, Floresstraat 60; actetasch met inhoud, Aardsen, Zwaardstraat 10; dames- tasch met inhoud, Fakkeldij, Brouwersvaart 142. In de Vrijdagavond gehouden druk bezoch ce vergadering der Afdeeling Haarlem van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur bracht de voorzitter, de heer J. M. C. Hoog, wijzend op het aanstaand heengaan van den heer E. H. Krelage als algemeen voorzit ter, in herinnering hoe het geheele geslacht Krelage meer dan een eeuw lang ontzaglijk veel voor de bloembollencultuur heeft gedaan, hoe vooral de heer J. H. Krelage en de heer E A. Krelage zich buitengewoon verdi xstelijk hebben gemaakt jegens de Vereeniging in hun functie van voorzitter, die ze vervulden op een wijze boven allen lof verheven. Êen warm woord van waardeering zoo meende hij mocht hier niet achterwege blijven. Met een langdurig applaus stemden de aan wezigen met deze woorden in. Daarop werd candidaat gesteld voor het voorzitterschap de heer Dr. A. J. Verhage. Voor de vacature-Valkering is als candidaat aangewezen de heer P. F. Seignette te Beverwijk; voor de vacature Van der Meer de heer W. Jonkheer te Hillegom en voor de vacature-Roes de heer A. J. Braam te Heem stede. Ten einde onze lezers ln staat te stellen de krijgsverrichtingen in Abessinië nauwkeurig te kunnen volgen, stellen wij ter beschikking van onze abonné's de in ons blad afgedrukte Deze kaart wordt gedrukt op karton en voorzien van een tintplaatje, dat het land beter laat uitkomen en de over zichtelijkheid dus ten goede komt. Wij wijzen er nog op, dat de hoogte op deze kaart is aangegeven in Engelsche voeten (3 Engelsche voeten 1 meter), zoodat men ieder getal door drie moet deelen om de hoogte in meters uitgerekend te krijgen afgehaald aan ons bureau of bij onze jl agenten O Ccili Ook verkrijgbaar ln den boekhandel. Franco toezending per post na ontvangst van postwissel of girozending (gironummer 22884) van 15 cent. Hedenmorgen werd door den directeur van Openbare Werken te Haarlem in het Raadhuis alhier aanbesteed: Het graven van een vijver, het ophoogen van terreinen bestemd voor plantsoenen, speelweide en speelvelden, met bijkomende werken, in Haarlem-Noord. Ingekomen waren 12 biljetten. Laagste in schrijvers waren De Lader en Meyers te Oegst- geest voor f 7450 (met 1450 manweken). Het ophoogen van een wegbaan langs de Delft, met bijkomende werken. Ingekomen waren 20 biljetten. De laagste in- schrijfster was de N.V. De Geruischlooze Weg te Heemstede voor f 23.600 (met 280 manweken). Het ophoogen van een wegbaan in het ver lengde van de Van Nesstraat, met bijkomende werken. Ingekomen waren 17 biljetten. De laagste in schrijvers waren De Lader en Meyers te Oegst- geest voor f 13.900 (met 280 manweken). Het normaliseeren van een gedeelte van de Delft, met bijkomende werken. Ingekomen waren 17 biljetten. Laagste in schrijver was G. Hulsebosch te Bloemendaal voor f 7199 (met 239 manweken). De gunningen zijn aangehouden. VWVWWWWWWVW Op de kunstijsbaan is Zondag een bewoner van Haarlem gevallen en zoo ongelukkig te recht gekomen, dat hij een been brak. Per ziekenauto is hij naar zijn woonplaats vervoerd. De toestand van den heer P. J. van Kessel, president van den Bij zonderen Raad van de St. Vincentiusvereeniging is, de omstandighe den in aanmerking genomen, gunstig. Er is alle hoop, dat de zwakte, ontstaan na de zware operatie, overwonnen zal kunnen wor den. Getrouwd, 9 December: M. Otger en E. H. Unger. Geboren, 7 December: A. Hackfoort-Mense, z. S. C. Snoek-v. d. Horst, d. 8 December: D. A. K. Theil-Hollandt, d. 5 December: C. C. Heeremans-Hoenderdos, z. 7 December: W. J. E. de Mare-Vos v. Zalinge, d. 5 De cember: M. v. Heeschwijk-Bun, z. 7 Decem ber: A. A. M. Spithoven-Ruiter, d. A. van Dijk-Cordes, z. 6 December: C. J. Loenen- Blonk, z. W. J. Franse-v. Veenendaal, z. 9 December: J. H. de Kort-Fagel, d. Overleden, 8 December: C. M. Snuit-Gijlstra 74 j., Westerhoutpark S. M. T. v. Rugge-Ber- veling 68 j., Tugelastraat C. C. v. Noort, 62 j., Riviervischmarkt A. Peperkoorn 77 j„ Kamperlaan 6 December: D. J. Kolenbran der, 83 j., Schreveliusstraat 7 December: J. C. Minck, 70 j., de Witstraat. Gevonden dieren en voorwerpen. Terug te bekomen bij: Carpentier, Camplaan 58, rijwiel- belastingmerk in étui; T. Verhoef, Raadhuis straat 62, glacé handschoen: T. M. Geeve, Iepenlaan 33, kosteloos rijwielbelastingmerk in étui; Nieuwendijk, Raadhuisplein 21, Engelsche Fox Terrier; B. v. d. Ham, Ispenlaan 31. bruin keeshondje; mevr. Dutjnstee, Cloosterweg 49. bankbiljet; mevr. Lubinski, Clivialaan 14, wit met bruin gekleurd hondje; Prins, Binnenweg 197, Glacé handschoen en portemonnaie; C. de Groot, J. v. Goijenstraat 20, wollen das; Koele- meij, Zandvoortschelaan 159, portefeuille met inhoud; Overmeier, Raadhuisstraat 47, bood- schappentasch; A. Vroon, bureau van politie, Raadhuisstraat, bril; G. C. Tromp, School straat 26, Lisse, dames vulpen; Rijpma, Heus- senstraat 22, Haarlem, rijwielbelastingmerk in étui; K. Prijde, Kerklaan 35, nijptang. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Voor het front van den troep van de mari niers op het Schuttersveld te Rotterdam zijn zes reserve-luitenants bij de infanterie ten twee den male beëedigd. Ditmaal als reserve-officie- ren der marine bij de Koninklijke Marinereser ve. Dit zestal was gekozen uit ongeveer 100 can didates die zich na de oproeping in 1934 had den aangemeld. Nadat de mariniers, onder commando van kapitein F. Lugt, in orde van parade waren op gesteld en het vaandel naar voren was getreden, sprak kolonel C. J. O. Dorren, chef van het corps, de te beëedigen officieren toe. In zijn hand legden zij daarna op het vaandel den eed af. De troep heeft vervolgens voor de zes luite nants gedéfileerd. Daarna marcheerde men naar de exercitie- loods, waar de eerste plechtigheid plaats had in verband met het- 270-jarig bestaan van het corps der mariniers. In de excercitieloods heeft generaal-majoor C. W. Cazaux van Staphorst aan kolonel Dorren een vaandel-bandelier aan geboden als geschenk van de officieren en oud officieren der mariniers. Namens de onderofficieren is daarna den ad judant-vaandeldrager W. H. van Druyten een kastje voor den bandelier aangeboden. Kolonel Dorren heeft in een toespraak voor de aangeboden geschenken dank gezegd. In de kazerne aan het Oostplein heeft kolonel Dorren den nieuw-beëdigden reserve-officieren een maaltijd aangeboden. LONDEN, 9 Dec. (Reuter.) De vloot-confe- rentie werd hedenmorgen geopend door den Britschen premier Baldwin. Aanwezig zijn de vijf mogendheden, welke de vlootverdragen van Washington en Londen hebben onderteekend. De plechtige openingsvergadering had plaats in de zaal, waar precies tien jarfen geleden het verdrag van Locamó werd onderteekend. Tal rijke diplomaten, politici, admiraals en vloot- deskundigen waren aanwezig, waaronder ver tegenwoordigers van heel het Britsche Rijk, der Vereenigde Staten, van Frankrijk, Italië en Japan. Baldwin gaf na korte woorden van welkom uitdrukking aan de hoop, dat het zou mogen gelukken, een overeenkomst over de beperking der vloten te bereiken. De conferentie heeft een hoogst gewichtige taak. De beide verdragen, die het volgend jaar afloopen, behelzen bepalingen, welke het houden van een conferentie in. dit jaar voorschrijven, om in plaats van de oude nieuwe verdragen te scheppen. Ons is dus de onontkoombare plicht opgelegd, om het werk der vroegere conferenties voort te zetten en alles, wat in onze macht staat, te doen, om aan de wereld een nieuwen wedstrijd van be wapening ter zee te besparen. Baldwin gaf dan een omschrijving van het Engelsche standpunt. De Engelsche regeering is bereid de grondslagen van Washington en Londen te verlengen, met dien verstande, dat er eenige veranderingen en verbeteringen moe ten worden aangebracht in verband met de veranderde internationale omstandigheden en de behoeften der mogendheden afzonderlijk. De Britsche regeering stelt er prijs op, dat beper king naar kwaliteit en getal gehandhaafd blijve. Engeland zou gaarne zien een vermindering der tonnage aller grootere scheepstypen en even eens een vermindering der geschutsbewapening. Engeland komt nog immer met den meesten nadruk op voor afschaffing der onderzeebooten Wanneer op dit gebied een overeenkomst moge lijk zou zijn, zouden groote besparingen mogelijk worden. Tijdens de voorbesprekingen heeft men er op aangedrongen, zulke en andere voorstellen op de conferentie aan te nemen. De mogend heden hebben klaar inzicht in elkanders behoef ten. Het is duidelijk dat geen enkele mogend heid precies dat kan doorzetten, wat zij gaarne zou willen. De hoofdzaak is, dat de huidige con ferentie tot beperkingen komt die zooveel speel ruimte openhouden als redelijkerwijze voor ieder noodig is, maar welke een nieuwen bewapenings wedloop uitsluiten. Als het onmogelijk zou zijn, tot een overeen komst te komen, de onderzeebooten af te schaf fen, dan zou het van groote beteekenis zijn, tot een verdrag te komen dat het misbruik maken dezer booten verhindert. Deel IV van het Londensche vlootverdrag be vat bepalingen voor de behandeling van han delsschepen door onderzeebooten in tijden van oorlog. Deze regels gelden reeds tusschen de Vereenigde Staten, Japan en het Britsche Rijk. Italië en Frankrijk hebben thans medegedeeld, dat zij ook zich onder deze bepalingen willen stellen, wanneer er een modus is te vinden, die deze materie regelt buiten het eigenlijke vlootverdrag, in een eigen verdragsinstrument Wij hopen, dat de andere vlootmogendheden dit voorbeeld zullen volgen, óm een onbeperkten duikbootoorlog in de toekomst onmogelijk te maken. Norman Davis stelde voor als president te benoemen Samuel Hoare en als vice-president Lord Monsell. De Fransche vertegenwoordiger Corbin steunde dit voorstel. Grandi stelde voor als secretaris-generaal Adrian Holman. Admi raal Magano steunde dit voorstel. Ten slotte werden alle voorstellen aangenomen. Daarop lazen de verschillende vertegenwoor digers der vijf mogendheden op ernstigen toon verklaringen voor. Norman Davis gaf kennis van een schrijven van president Roosevelt. Ter herdenking van het eeuwfeest van Ca- mille Sains-Saëns voerde het Concertgebouw orkest Zondagmiddag de Derde Symphonie van dezen grooten componist uit onder leiding van prof. W. Mengelberg. Dit concert werd o.m. bijgewoond door den Franschen gezant baron De Vitrolles. Deze heeft na afloop van het concert den dirigent de medaille geschonken, welke de Fransche re geering heeft doen vervaardigen ter herinne ring aan het eeuwfeest. Louis Zimmerman werd verheven tot Ridder van het Legioen van Eer. Hedenochtend is op de Hooftkade nabij de Ko ningsstraat te Den Haag een ernstig ongeval gebeurd. Van een bouwwerk aan het weeshuis op de Hooftkade werd een stelling afgebroken. De balken van deze stelling werden door werk lieden getransporteerd van de zesde naar de derde verdieping. Een van deze balken is waar schijnlijk door de gladheid losgeschoten en kon niet meer worden tegengehouden. De balk kwam neer op een juist passeerenden wielrijder, den 25-jarigen G. v. R., die in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, alwaar hij enkele uren later aan de bekomen verwondingen is bezweken. Gebouw „St. Bavo" R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Kunsteaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling 24 uur. Atelier Leo Halpem Wagenweg Tentoon stelling 105 uur. Rembrandt „Episode" (geprolongeerd). Op het tooneel 3 Old Maids Harmony Songs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Shirley Temple in „Hartedief'. Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star, 7 en 9.15 uur. Frans Hals Suikerfreule" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" St. Caecilia 8 uur Rechtkundig bureau 8 uur Cursus R.K. Volks bond 8 uur Haarlems Kerkzangers kwart over acht Bestuur Winterhulp, 8 uur Gecombi neerde besturen kleermakers 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. R.K. Kapperspatroons, half 9. Gem. Concertzaal Concert Haarl. Bachver- eeniging, 8 uur. Kunstzaal Reeker Wagenweg Tentoon stelling 10—7 uur. Atelier Leo Halpem Bloemendaal Ten toonstelling 105 uur. Rembrandt „Episode" (geprolongeerd). Op het tooneel 3 Old Maids Harmony Songs, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace 'Shirley Temple in „Hartedief." Op het tooneel: Anny Myra, Musical Wonder Star, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „Suikerfreule" (geprolongeerd) 2.30, 7 en 9.15 uur. St. Elisabethsvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 uur; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht 70 Geopend dagelijks van 10 tot 5 en van 7 tot 9 uur; 's Maandags van 2 tot 5 en var 7 tot 9 uur De centrale recherche te Rotterdam is over gegaan tot de arrestatie van een dertiental personen in verband met het maken van val- sche rijksdaalders. Het zijn de 27-jarige loswerkman K. de V. uit Rotterdam, de 25-jarige vrouw M. L. B. uit Rotterdam, de 35-jarige expeditieknecht H. A. C. uit Rotterdam, de 26-jarige commissionnair M. J. M. uit Rotterdam, de 35-jarige vrouw P. B. uit Schiebroek, de 26-jarige fruithande laar A. W. A. uit Rotterdam, de 25-jarige café- houder C. v. d. M. uit Schiebroek, de 24-jarige A. C. v. d. M. uit Schiebroek, de 34-jarige mon teur P. R. H. te Rotterdam, de 27-jarige los werkman P. H. te Hazerswoude, de 38-jarige vischboer T. H. V. en de 27-jarige chauffeur C. E. B., beiden te Rotterdam. Vanaf October was het de politie opgevallen, dat weer zeer veel valsche rijksdaalders in om loop werden gebracht. Deze rijksdaalders waren zoo goed nagemaakt, dat een leek ze niet van dé echte kon onderscheiden. BD banken viel de valschheid echter op. Niet minder dan honderdvijftig valsche rijks daalders werden in beslag genomen. Aanvankelijk had de politie een kleinen draad in handen, die werd aangedikt toen de burge meester van Hazerswoude mededeelde, dat al daar de 27-jarige los werkman K. de V. was aangehouden, die in het bezit was van een volledige uitrusting om valsch geld te maken. Omdat deze de V. ook reeds te Rotterdam was verdacht, besloot de politie onmiddellijk bij anderen verdachten in deze zaak niet minder dan dertien personen een inval te doen. Dit geschiedde Zaterdagavond laat en het resultaat was verrassend. Bij verschillende verdachten werden pak jes met valsche rijksdaalders aangetroffen, terwijl anderen, toen de politie een inval deed, deze bezig waren met het dompelen van valsche rijksdaalders in een vloeistof. Toen de politie bij C. E. B. een inval deed was juist bij hem op bezoek de 28-jarige T. H. V., die nog niet verdacht was. Deze is toen ook medegenomen, omdat zij bezig was het valsche geld te maken. Uit het onderzoek is voorts gebleken, dat het complot goede sier gemaakt heeft. Er werd veel valsch geld uitgegeven te Rot terdam, te Leiden, te Vlaardingen en te Schie dam.. K. de V. was de hoofdpersoon van het com plot. Hij zorgde hoofdzakelijk voor de fabri catie, terwijl de anderen de „finisting touch" aan de rijksdaalders gaven en het geld uitgaven. Alle verdachten zijn in het Huis van Bewa ring ingesloten. iiiiiiiu iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiii i ui iiiii mi in iiiih De depressie, welke Zaterdagmorgen ten Zuidwesten van IJsland was gelegen, is eerst langzaam daarna sneller naar het Zuidoosten getrokken. Gisteren was zij over de Noordzee gelegen, waarbij zij in ons land regen en sneeuw bracht; hedenmorgen bevond haar kern zich ten Zuiden van ons land en had zij zich met de Middelandschezee-depressie vereenigd. Over België en Frankrijk brengt zij thans nog be trokken en regenachtig weer. Intusschen ontwik kelde zich in den afgeloopen nacht een hooge- druk rug over de Britsche Eilanden, terwijl ook over Skandinavië, de Oostzee en de Rand staten een hoogedrukgebied tot ontwikkeling kwam. Over Skandinavië ging het optreden van de hooge drukking met toenemende vorst ge paard (Sarna meldde hedenmorgen minus 27 graden). Ook over Duitschland werd de vorst licht tot matig. In onze omgeving was de oehtendtemperatuur iets hooger dan gisteren. Het is te verwachten, dat de thans heer- schende Oosten wind toestand nog blijft aanhou den. Men mag daarbij aanvoer van koudere lucht verwachten, zoodat des nachts lichte vorst, overdag temperaturen om het vriespunt op zullen treden. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2