Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan een „Omroeper" j voor 80.000 gezinnen KATHOLICKCN VOLTOOIT UW CIGGN UNIVGRSITGIT VOOR HET KIND De weerstoestand MAANDAG 9 DECEMBER 1935 auuiuiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiuiiiiiiiiimiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimniniimiinii? Moderne tunnelbouw Van Zuid-Afrika tot Zuid-Amerika PROPAGANDA NED. ZUIVEL PRODUCTEN In het Holland-Huis te Brussel BOEK EN BLAD j y jw en BRIEFKAARTEN IJSHOCKEY NIEUW SUCCES VAN DE STADE FRANCAIS Blauwe Zes met 95 geklopt DAMMEN PERSOONLIJK KAMPIOEN SCHAP VAN NEDERLAND Reeds in Januari en Februari a.s. HOE STAAT HET MET DEN WEERSTOESTAND? Modderschoenen met goud FOTOREPORTAGE Prof. Huib Luns bezig met een teekenstudie van de schaakmeesters dr. Euwe en dr. Aljechin tijdens de 28ste partij om het wereldkampioenschap welke Zondagavond in de militiezaal te Amsterdam is aangevangen Met het naderen van de Kerstdagen worden in de hoofdstad weer de voorbereidingen ge troffen voor de traditioneele Kerstboomenmarkt. Groote voorraden zijn reeds aangevoerd Bij het zeer ernstig auto-ongeluk dat Zaterdag op den verkeersweg tusschen Hippolytushoef en Den Oever (Wieringen) plaats had, werden vijf personen gedood en vier zwaar gewond. De vernielde auto's op de plaats waar het ongeval geschiedde Een der deelnemers aan de keurturnwedstrijden voor heeren tusschen Rotterdam en Amsterdam welke in de Maasstad zijn gehouden, tijdens een fraaien hoogstand Een der beide auto's, die bij de noodlottige botsing op Wieringen totaal vernield werd. Vijf personen kwamen hierbij om het leven, vier werden ernstig gewond Het voor rekening van de Hollandsche Stoomboot Mij. gebouwde motorschip .Amstelstroom" is Zaterdag van de verf va» C v. d. Giesen Zn. te Krimpen aan den Ussel te water gelaten. Het schip bereikt zijn element Parijs, November 1935 In het in de internationale politiek zwevend Tangervraagstuk heeft men zich tot een com promis op 12 jaar bereid verklaard en daarmee niet alleen 'n politiek strijdpunt uit de wereld geholpen, doch gelijktijdig interessante moge lijkheden geopend, welke aan 't Tangerprobleem zijn verbonden. Tenslotte is de beroemde tim nel, welken men onder de Straat van Gibraltar wilde doen loopen, in de laatste vijf jaren geen oogenblik uit de gedachte geweest van de poli tieke autoriteiten. Men droomde van een ver keersverbinding onder den grond, een verbin ding, welke, trots de voortschrijdende ontwik keling van vliegtuig en motorschip, niets aan haar belangrijkheid zal inboeten. Zooals bekend spreekt men om de twee a drie jaren van de noodzakelijkheid van den bouw van een tunnel, welke onder het Nauw van Calais zal dienen te worden aangelegd. Alle noodige boringen en opmetingen zijn reeds verricht. Ook de prijs voor de uitvoering van dit grootsche werk werd reeds gecalculeerd. Doch de ijver wisselt naar gelang de verhou dingen tusschen de beide in deze zaak belang hebbende landen, Frankrijk en Engeland. Daar bij moet onder het oog worden gezien, dat een dergelijke tunnelbouw ook in strategisch op zicht belangrijk is. Voor meer dan een jaar maakte Japan zekere Amerikaansche kringen er op opmerkzaam, dat men de projecten van een tunnelverbinding van Russisch Siberië naar Alaska geenszins moet beschouwen als een verschijnsel, waar tegenover Japan een welwillende neutraliteit zal aannemen. Werkelijk hebben Russische in genieurs aan de Beringstraat alle mogelijke pogingen aangewend. Het is onweerlegbaar, dat een tunnel, welke onder de Beringstraat zou worden gegraven, om alzoo Azië met Amerika te verbinden, van groot belang is. Men zou hierdoor in staat zijn een geregelde goederen- ruil tusschen Azië en Amerika te doen ont wikkelen, wanneer geregeld transport van goe deren b.v. in tijd van oorlog, onmogelijk zon- der groote moeilijkheden kan geschieden. Van daar de Japansche waarschuwing, welke geen enkele mogendheid over het hoofd zal durven zien. Sedert langen tijd bestaat reeds een plan, onder het Panama-kanaal een tunnel te gra ven en verder het Suezkanaal te ondertunnelen. Men heeft nog meerdere en stoutere plan nen. Men spreekt van een tunnel, welke onder den Bosporus moet voeren. Verder een tunnel, welke van Japan tot Korea moet voeren. Dit laatste idee schijnt niet zoo fantastisch, want reeds zijn voorbereidingen geroffen, om in het jaar 1936 te beginnen met de uitvoering der ondertunneling van twee zee-engten, welke drie Japansche eilanden met elkaar zal verbinden. Wanneer al deze tunneldroomen eens werke lijkheid zullen worden, dan zal het internatio naal verkeersnet er geheel anders gaan uitzien, als thans het geval is. Doch voorloopig is het nog niet zoover. En eer het zoover is, zullen de strategen en diplo maten wel eerst een woordje met elkaar te wisselen hebben! Het Zuivelbureau te Den Haag heeft Zondag avond voor de te Brussel wonende winkeliers in boter en kaas een bijeenkomst georganiseerd in het Holland-Huis te Brussel. Op deze bijeenkomst werd gewezen op het groote belang, dat de Brusselsche winkeliers heb. ben bij den verkoop van Nederlandsche zuivel producten. Verschillende kenmerken dezer pro ducten werden besproken, terwijl tevens mede- deelingen werden gedaan omtrent de behande ling en het étaleeren van Nederlandsche kaas en boter. Na afloop van dit officieele gedeelte, trad het gezelschap Van Riemsdijk op, dat met zijn vroolijke voordrachten en liedjes de genoodigden nog langen tijd gezellig bijeen hield. Dit is de eerste maal, dat in België een bui- tenlandsche organisatie van zuivelproducten direct contact zoekt met de winkeliers, die haar producten verkoopen. ,JL BESSINIË." Land en volk, door Kurt Lubinski. Uitg. Andries Blitz, Amsterdam. Dit boek is één lange, boeiende, vlotte cause rie over het rijk van den Negus. Oppervlakkig, als men wil, maar toch genoeg wetenswaardig en merkwaardigs bevattend om een amusanten en ook leerzamen indruk te krijgen van het laatste onafhankelijke Afrikaansche Keizerrijk, dat op bet oogenblik het centrum vormt van de ge spannen belangstelling der wereld. Kurt Lu binski heeft zijn reiservaringen zoo weten weer tc geven en te illustreeren met foto's, dat het een genoegen is met hem mee te reizen.... op papier. L. ELECTRO-HUISHOUDBOEK. Uit gave ,Jledover", Diergaardelaan 31b, Rotterdam. Van de Handelsonderneming .Redover", Dier gaardelaan 31b, Rotterdam, ontvingen wij een exemplaar van het „Electroi-Huishoudboek'', dat in een oplaag van 60.000 stuks is versche nen. Zooals de titel van het boek reeds doet vermoeden, is het doel propaganda te maken voor het geven van electrische geschenken, het propageeren van electrisch koken, wasschen etc. ets. Het ontwerp voor dit boek werd samengesteld in overleg met het V.E.H.I. (Verbond van Elec- trotechnischen Handel Industrie), terwijl de V.D.E.N. (Vereeniging van Directeuren van Electrische bedrijven in Nederland) te Arnhem, haar zeer gewaardeerde medewerking verleende zoover dit betreft het verstrekken van foto's en de technische correctie. Kerstnummer van „Het Landhuis" De vredige winterstemming, die de voorplaat weergeeft, is als het vhre een inleiding voor de Kerstliteratuur in dit nummer, dat in alle ar tikelen en afbeeldingen de Kerstgedachte naar voren brengt. Zoo noemen wij o.a. de afbeeldin gen van de geboorte van Christus naar een altaarstuk in het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht en één naar een schilderij uit het Centraal Museum te Utrecht, verder andere fraaie platen, Kerstverhalen, bloemen en plan ten voor Kerstmis, met beschrijving, kinderen onder een Kerstboom, toiletten om met Kerst mis te dragen, ja zelfs voor het Kerstdiner zijn wenken met afbeeldingen niet vergeten. NIEUWE UITGAVEN Verschenen zijn de deeltjes twee, drie en viel van de complete uitgaven van de werkjes van Mgr. Convert, ontleend aan de geschriften en het leven van den heiligen Pastoor van Ars, uit het Fransch door A. F. W. Pr. Het tweede deeltje draagt tot titel: „Mijn retraite met den H. Pastoor van Ars"; deel drie: „O. L. Vrouw van Ars van den heiligen Pastoor van Ars"; deel vier: „De H. Pastoor van Ars en het H. Sacrament van de biecht". De uitgave is van de Kruisvaarders van St. Jan te Rijswijk Z.H. Als nummer 22 van de Kath. Brochurenreefcs heeft de Kinheim-uitgeverij te Heiloo doen verschijnen de rede, door Dr. Jos. P. Chr. de Boer op den laatsten Katholiekendag te 's Gra- venhage gehouden, met als titel „Crisis en Godsvertrouwen". Als nummers 23 en 24 is uitgekomen een ver handeling door pater J. Zey S.J. over de deugd van ootmoed. No. 23 beantwoordt de vraag: Wat is eigenlijk ootmoed? No. 24 spreekt over de be oefening van den ootmoed. De zeer vaardige pen van pater Quirinus van Alphen O.M. Cap. bezorgt ons in de serie „Gods lieve Heiligen" twee korte levensbeschrijvingen, n.l. van de H. Barbara en van de zalige Gem ma Galgani. Uitgegeven bij de Kruisvaarders van St. Jan te Rijkswijk Z.H. Bij G.G.G. verscheen in de serie Leer en Leven „Het geloof en de waarde van de juiste kennis eener levenstaak" door Dr. Engelbert Krebs, uit het Duitsch vertaald door H. v. d. Heuvel R.K. Pr. Het voorwoord kondigt aan, dat in enkele brochures eenige voorname hoofd stukken van professor Krebs' werk „Dogma und Leben" het licht zullen zien. Dit werk is niet slechts een interessante parafrase van de Con- 4December tot 10 Januari a.s. cilie-uitspraken, maar de doorwerking er van in de Katholieke wereldbeschouwing. Van Marietti, uitgevershuis te Turijn, ontvin gen wij: Ordo divini officii recitandi sacrique peragen- di juxta kalendarium Ecclesiae universalis pro anno Domini MCMXXXVI. Institutiones Juris Canonici ad usum utrius- que cleri et scholarum. P. Matthaeus Conté a Coronato O.M.C. Volumen IV De delictis et poenis. Onder het schijnsel van de volle maan, be gunstigd door ietwat mistig, doch droog win terweer werd Zondagavond de vriendschappelij ke return-match gespeeld tusschen de Stade Frangais (Parijs) en de Blauwe Zes (Amster dam). De wedstrijd van Zaterdag, diendeFran- schen met 85 wonnen, telde mee voor de ijs- hockey-competitie van West-Europeesche ste den. Van deze competitie zijn door Amsterdam reeds drie wedstrijden gespeeld. Twee werden verlören n.l. van Parijs en Brussel. Een ge wonnen, n.l. van Brussel. Bij de Amsterdammers staat Van Marie weer in het doel. Nauwelijks is het spel weer begonnen of de Franschen openen het vuur op het Amsterdam- sche doel. Na vijf minuten zijn al drie doel punten gemaakt door Belhümeur, Mignaült en Besson. In den eersten speeltijd komen er nog twee punten bij zoodat het resultaat 50 voor Stade Frangais wordt. In den tweeden speeltijd vinden de Fran schen hun voorsprong groot genoeg en laten de Amsterdammers wat meer gelegenheid tot aanvallen. Dezen benutten hun kansen mooi. Door prach tig aangeven van F. v. d. Stok aan May, die op zijn beuft weer doorgeeft aan Paddy, komt 't eerste tegenpunt (5—1). Even later doet May de puck met een staaltje van buitengewone stick-techniek hij draait driekwart cirkel met de puck rond de schijf weer in het doel belanden (52). De Canadeezen leggen zich niet op scoren toe. Zij geven lesjes in rij-techniek; ze rijden alleen vijf, zesmaal met de puck om het Am- sterdamsche doel, met alle Amsterdamsche spe lers echter zich aan, die er niet in slagen het rubber meester te worden. Nadat May nog eenmaal heeft gescoord (53) breekt het einde van dezen speeltijd aan. De derde speeltijd brengt den climax van den wedstrijd. Snel wordt het 39 en Paddy Bowd maakt er na een fraaien solo-ren 94 van. Even later komt de stand op 95 door een fraai opgezetten aanval van May en Boyd. Zoo komt het einde van een ijshockeywedstrijd, dien Amsterdam reeds bij voorbaat gedoemd was te verliezen, doch die daarom niettemin buiten gewoon interessant was, door het prachtige spel der Franschen. „Het Damspel" van deze week meldt, dat de wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland reeds in Januari en Februari a.s. zal worden gehouden. De inschrijving voor hen, die den titel van meester voeren en aange sloten zijn bij een der bonds-vereenigingen, is opengesteld tot 25 December bij het bondssecre- tariaat. Ten aanzien van hen, die den titel van meester voeren en buitengewoon lid zijn van den bond, beslist het Dagelijksch Bestuur over toe lating. De wedstrijd wordt, zooals gewoonlijk, op Za terdagen en Zondagen gespeeld. Het zal van de inschrijving afhangen, of ook elders dan in Amsterdam zal worden gespeeld. De meesters, die gedurende de laatste drie ja ren niet in den kampioenswedstrijd zijn uitge komen, zijn verplicht om thans deel te nemen aan dit tournooi, willen zij niet automatisch het recht verliezen, dat aan den titel van meester is verbonden. Artikel 28 van het gewijzigde wed strijdreglement spreekt namelijk van het verde digen van die rechten in een bepaalden tijds duur. En aangezien verscheidene sterke meesters in deze positie verkeeren, kan het mogelijk zijn, dat de bezetting dit jaar zeer sterk zal worden. Wij teekenen bij het bovenstaande aan, dat het bondsbestuur den nadruk legt op het volgens dit bestuur bestaande verschil tusschen gewone en buitengewone leden. Reglementair is er ech ter geen sprake van een verschil; wel neemt het bondsbestuur het standpunt in, dat het de vrij heid bezit om een soepeler uitleg aan de regle menten te geven dan strikt volgens de letter noodzakelijk is. Juist in verband met de oorzaak van 't conflict Keller-NDB is de speciale vermel ding van deze alinea opmerkelijk vorige jaren was hiervan nimmer sprake en het is een be wijs te meer, dat het bondsbestuur zich niets aantrekt van' de conclusies van het rapport. In middels is Keiler lid geworden van een ver eeniging, dus hij behoeft met deze bepaling geen rekening te houden, doch merkwaardig is dit signaleeren van deze conditie wel! iiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiiiintia Met de komst van den winter wil het over het algemeen nog niet vlotten. De ontwikkeling van een voor vriezend weer gunstigen weers toestand in Oost-Europa, die eenigen tijd ge leden nogal waarschijnlijk leek, is sedert het optreden van een nieuwe periode van storm achtig weer over West-Europa, van veel min der beteekenis geworden. Het was intusschen sedert de zachte dagen aan het einde der vorige maand veel kouder geworden maar dit was een gevolg van het doordringen van een kouden luchtstroom uit het hooge Noorden naar West-Europa nadat de stormdepressie voorbij getrokken was. Deze afkoeling, hoewel zij een zeer lichte vorst bracht, heeft niet de beteekenis van een blij- venden vorstweertoestand. Men zegt wel eens, dat blijvende vorst verwacht kan worden als de wind door het Noorden naar het Oosten draait. Deze meening is zeer juist omdat wij de blij vende vorst moeten krijgen door den aanvoer van zeer koude lucht uit het Oosten, maar in dit geval kan niet worden verwacht, dat de Noordenwind naar het Oosten zal omloopen, althans niet de eerstvolgende dagen. Integen deel, de nadering van een nieuwe barometer- daling vanuit het Westen doet verwachten dat de wind terug zal loopen naar een Zuidweste lijke richting, voor zooverre dit niet reeds ge beurd is. Dit beteekent dan dat de toevoer van koude lucht uit het hooge Noorden vervan gen wordt door dien van warmere lucht uit het Zuiden. Overigens is na het stormweer van Zondag een vrij ingewikkelde weersstand over Europa tot ontwikkeling gekomen. Het geheele depres- siegebied verdeelde zich in eenige deelen, ieder met een eigen centrum van lagere lucht- drukking en het geheele aepressiegebiea ge raakte in een toestand van oplossing, tengevol ge waarvan o.a. hier te lande de wind sterk in kracht afnam. Doordat de hoogere luchtlagen nog zeer koud waren t.o.v. de onderste vielen tal van regen- en hagelbuien, die echter ook langzamerhand zwakker werden. Alleen in het Zuidelijkste gedeelte van het depressiegebied, over Engeland en de Golf van Biskaye ontwik kelde het weer nog nieuwe activiteit waarvan de gevolgen nog onzeker zijn. De eigenlijke winter met doorgaand vriezend weer blijft onder deze omstandigheden nog weg. (Nadruk verboden) JOHANNESBURG, 8 Dec. (A. P. P.) De cor respondent van de „Sunday Express" meldt, dat de mijnwerkers in de goudmijnen aan den Rand voortaan hun schoenen moeen schoonmaken al vorens het werk te mogen verlaten. De modder aan hun schoenen hoort -ian de onderneming, en gebleken is, dat in deze mod der nog aanzienlijke hoeveelheden goud zit. Ge durende eenige dagen heeft men de modder die van de schoenen der mijnwerkers afkwam, ver zamel en daarna gewaschen. Het bleek, dat er voor een waarde van 70 pond sterling aan goud uitkwam, die tot nog toe verloren ging.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4