Laatste offerte aan Mussolini? IBIS SHAG Dobbelmann leb Iter... mem! Nieuwe stranding n Een zieke vrouw overvallen LAVAL ENHOAREZIJN HET EENS DUYS UIT DE S.D.A.P. GEROYEERD VICKS H0ESTB0NB0NS MAANDAG 9 DECEMBER 1935 Doet Engeland con cessies? Overstroomingen in Montenegro Tien dorpen staan onder water Een mededeeling van 't Soc.-Dem. Partijbestuur Het ontslag van een burgemeester Wat er aan vooraf ging TAAK DER PERS IN ONZEN TIJD Prof. Huizinga in den Jour nalistenkring Finsche houtboot onder Castricum op zandbank geloopen DE GESTRANDE SCHEPEN TE EGMOND Bemanning van de „Kerkplein" heeft het gezellig TOESTAND VAN RIJKS PERSONEEL „Het materieele recht mag niet méér worden aangetast dan noodzakelijk is" Het zilveren jubileum van Dom de Puniet de Parry te Oosterhout. De generaal Abt Dom Cozien van Solesmes wenscht den jubilaris geluk Drie gemaskerde bandieten sprin gen op klaarlichten dag een woning binnen Groot bedrag gestolen Een smokkelaarsbende aangehouden De bedriegers bedrogen MIST OP CROYDON Staking bij de Etna? Hoofdbesturen tot ultimatum gemachtigd Steun aan tuinbouw De vierde steunuitkeering3x/i millioen binnenkort verstrekt HET GEHEIMZINNIG GEVAL TE WOERDEN Zwerver blijkt overreden te zijn INBESLAGNAME BOEKEN VAN Fraude gepleegd te Woerden? DE TYPHUSGEVALLEN TE TILBURG Kerkelijk leven Dom J. de Puniet de Parry Groote belangstelling bij diens zilveren Abtsjubileum TH. VAN HEUGTEN S.C.J, f Plechtige uitvaart en begrafenis te Stockholm H.H. WIJDINGEN Bij de Paters Montfortanen ZUSTERS VAN LIEFDE 75 jaar in Strijp R.K. ORATORIUMVEREENI- GING TE HAARLEM Hubert Cuypers bedankt als diri gent; Ed. v. Beinum zijn opvolger DE MAASKANALISATIE BIJ MEGEN 200 tewerkgestelden ontslagen wegens hoog water Het dreigend petroleumembargo heeft Mussolini niet bijster murw gemaakt, integendeel. Zijn groote rede, gehou den bü de opening van de Kamer, was een weinig bemoedigend antwoord op de kennelijk verzoeningsgezinde rede van sir Samuel Hoare, die een ernstig beroep op Italië's medewerking aan een vreedzame oplossing van het Ita- liaansch-Abessinisch conflict had gedaan, zon der evenwel de Britsche vastberadenheid om zoo noodig tot strengere sancties over te gaan te verbloemen. De Duce trok al de zware basregisters van zijn oratorisch orgel open en liet de oude heroïsche melodieën hooren van het bitter miskende en onrechtvaardig behandelde Italië, dat men verhinderen wil beschaving aan het onbeschaafde Abessiinië te brengen, van de weergalooze offervaardigheid van het Italiaan- sche volk, dat zichzelf met tegensancties ver dedigt, en van het leger, dat niet geremd kan worden in zijn onweerstaanbaren opmarsch naar een uiteindelijke overwinning. Hij zeide, dat Italië's minimum-eischen bekend zijn en dat hij daar niets aan toe had te voegen. Men weet, wat deze eischen behelzen. De door de Abes- siniërs indertijd veroverde randgebieden moe ten bij de Italiaansche koloniën worden in gelijfd, de niet Amharische gebieden moeten onder Italiaansch mandaat worden gesteld en de kern van het rijk van den Negus zou met hulp van den Volkenbond op een wijze, waarbij Italië een toonaangevende rol zou spelen, moe ten worden bestuurd, gereorganiseerd en be schaafd. Deze minimum-eischen van Italië gaan zooveel verder dan», de maximale conces sies, waartoe Engeland en de Volkenbond, om van den Negus zelf nog maar niet te spreken, tot nu toe bereid bleken, dat er een onover brugbare klove is blijven bestaan, welke door Mussolini's rede geen handbreed smaller is geworden. Toch meende Mussolini in zijn rede te moeten constateeren, dat er misschien een lichte verbetering in den toestand was geko men, al waarschuwde hij tegelijkertijd tegen een voorbarig optimisme. Dat deze lichte ver betering niet aan een grootere toegevendheid van Italië, maar aan een bijdraaien der an deren te danken zou zijn, bleek duidelijk uit den toon en inhoud van Mussolini's betoog. Aan deze opmerking van den Duce hebben sommigen een overdreven waarde gehecht, welke niet in overeenstemming was met de rest van hetgeen Mussolini zeide. Mussolini's prestige-politiek vertoont de neiging scherper te reageeren naarmate de tegenstand grooter wordt. Hij schijnt nog steeds niet ervan overtuigd te zijn, dat het tot een petroleumembargo zal komen. De laatste pogingen door Engeland en Frank rijk aangewend om met behulp van koloniale deskundigen een nieuw bemiddelingsvoorstel te formuleeren, dat door Italië niet zonder meer als basis van besprekingen zal kunnen worden afgewezen, moeten den indruk, dat zijn tegen spelers alles in het werk willen stellen om een gevaarlijk geacht petroleumembargo alsnog te voorkomen, bij den Duce hebben versterkt. Mussolini beschouwt deze pogingen als een be wijs van zu'akheid van zijn tegenstanders en van het goed recht van de zaak, welke hij voorstaat. Ondertusschen ontwikkelen de Ita lianen op de fronten in Abessinië 'n verhoogde activiteit, alsof zij nog gauw zooveel mogelijk gebied op den Negus willen veroveren, vóórdat zy tot onderhandelen kunnen worden gedwon gen doordat men de groote petroleumkraan toch dicht draait. En zoo viel het zware rheto- rische orgelspel van Mussolini samen met de gruwelijke berichten over de bombardementen van de open stad Dessie, waar de Negus ver toefde. De Negus moet zich daarbij niet slechts met den mond, maar ook met de daad als een held hebben gedragen. Onmiddellijk heeft de Abessinische regeering officieel geprotesteerd tegen deze bombardementen, die de Abessini sche bevolking tot razernij heeten te hebben gebracht en waarbij het Amerikaansche hospi taal, ofschoon het met een geweldig rood kruis was gemerkt, totaal is verwoest. Deze bombar dementen zullen er niet toe bijdragen, den Negus en de Amerikanen milder te stemmen, zoodat de kansen van het door Laval en Hoare bekokstoofde bemiddelingsvoorstel er niet en die van het petroleumembargo, voor zoover dit van de medewerking van de Vereenigde Staten afhankeiyk is, er Wel door worden verbeterd. Over den inhoud van het verzoeningsplan van Hoare en Laval, welke laatste weer met grooter gezag uit den door hem ge wonnen parlementairen stryd te voorschijn is gekomen, is nog niets officiëel bekend, maar wel worden daaromtrent tal van gissingen ge uit. Het zou gebaseerd zijn op gebiedsruil tus- BELGRADO, 8 Dec. (A.N.P.) De bladen melden, dat in Montenegro groote overstroo mingen zijn ontstaan tengevolge van den aan houdenden regenval in de dalen. Tien dorpen staan reeds onder water. In de meeste plaatsen gingen de voorraden levens middelen en veevoeder verloren, zoodat hon gersnood voor mensch en dier dreigt. Er is dan ook een dringende oproep om hulp gedaan. Men vreest, dat binnenkort ook het Scoetari-meer buiten zijn oevers zal treden, hetgeen den toe stand nog veel ernstiger zou maken. De ver binding tusschen Scoetari en Tirana, de hoofd stad van Albanië, is reeds verbroken. Het officieuze blad „Vrome" meldt dat in de rerschilende gebieden 400 huizen onder water staan. schen Abessinië en Italië. De rede van Mus solini zou Laval ertoe gebracht hebben zich geheel met de Britsche visie te vereenzelvi gen, nadat deze visie aanmerkelijk in toege- venden zin gewijzigd zou zijn. Mag men de verschillende geruchten daaromtrent gelooven, dan zou het thans geconcipiëerd voorstel het laatste en het uiterste zijn, waarop Mussolini zal moeten ingaan om aan het gevreesde pe troleumembargo te ontkomen. Dat Engeland daarin tot grootere concessies dan tot nog toe bereid zou blijken is geenszins onwaarschijn lijk. Immers de onrust in Egypte heeft opnieuw gevaarlijke afmetingen aangenomen en de ont wikkeling der Japansche politiek in Noord- China wekt in Engeland groote bezorgdheid, terwijl bij de heden te Londen beginnende vlootconferentie het Middellandsche Zeevraag- stuk en dus ook Italië van het allergrootste belang is. Vanavond zal de Duce opnieuw een groote rede houden, dezen keer in den senaat. Wellicht, dat uit deze rede zal biyken, of het bemiddelingsvoorstel dan wel het petroleum embargo de ontwikkeling van het Italiaansch- Abessinisch conflict zal gaan beïnvloeden. Namens het partybestuur van de S. D. A. P. wordt ons het volgende medegedeeld: Het partijbestuur van de S. D. A. P. nam kennis van den brief van Mr. J. E. W. Duys aan de Soc. Dem. Tweede Kamerfractie, hou dende mededeeling, -dat mr. Duys van dien datum af geen deel meer wenschte uit te ma ken van die fractie en zich ook niet meer als zoodanig zal beschouwen. Het partijbestuur constateert, dat volgens het Huishoudelijk Reglement der S. D. A. P. een lid der Tweede Kamer, lid der S. D. A. P., zich niet, zonder het Reglement der Partij te schen den, kan onttrekken aan het lidmaatschap der Tweede Kamerfractie, als hij niet tegelijkertyd voor het lidmaatschap der Partij bedankt. Doet hy dit laatste, dan dient hy terstond ook als lid der Tweede Kamer af te treden. Het P. B. nam ook kennis van de uitvoe rige publicatie, die mr. Duys aan de Nederland- sche dagbladen van 29 November heeft doen verstrekken. Die publicatie getuigt van de be hoefte om de partij, hare organen en eenige van hare leden in het openbaar te beleedigen. Zij geeft blijk van zulk een diep-vijandige ge zindheid jegens de Party, dat verdere samen werking van hem met de Partij en van de Party met hem, volkomen onmogelijk is gewor den. Een en ander leidt het Partijbestuur tot de conclusie, dat mr. Duys door zijn gedrag als lid der Party en als lid der Tweede Kamer de Partij heeft benadeeld en voortgaat te bena- deelen. Nu mr. Duys zelf niet het lidmaatschap der Partij heeft opgezegd, en ook niet voor nemens schijnt te zijn dat te doen, ziet het Partijbestuur zich verplicht, met toepassing van artikel 12 van de Statuten van de S. D. A. P., dat van een besluit tot royement door het P. B. beroep op den Partijraad mogelijk maakt, mr. J. E. W. Duys als lid der Partij te royeeren. Het spreekt vanzelf aldus besluit het com muniqué dat mr. Duys het lidmaatschap der Tweede Kamer, dat hij als candidaat der Partij heeft verworven, onverwijld had behooren neer te leggen en dit alsnog behoort te doen. In verband met de ontslagaanvrage van den burgemeester van Ambt-Hardenberg verneemt de Telegraaf nog het volgende: Jaren geleden, liet de burgemeester zich in met een onderneming tot exploitatie van veen derijen. Deze relatie had evenwel een zoo slecht verloop voor hem, dat verleden jaar een fail lissement over hem werd uitgesproken, waarbij het passief ongeveer 100.000 bedroeg. De financieele moeiiykheden waarin hy daarna verkeerde, zouden den burgemeester er toe gebracht hebben eenigen tyd een bedrag van 475 van den gemeente-ontvanger te leenen. Hy zou daarbij van meening zyn geweest, dat B. hem dit geld uit zijn eigen middelen verstrekte. Bij het onderzoeken der admini stratie van den ontvanger vond men ook de kwitantie voor dit geleende bedrag, dat uit de kas der landarbeidersvereeniging bleek te zijn genomen. Hiermede zou de burgemeester niet bekend zijn geweest. Na deze onthulling echter ontving de burge meester, op wien reeds eenige malen in ver band met zijn particuliere omstandigheden aan drang was geoefend om zijn functie neer te leggen, van hoogerhand een wenk om onmid dellijk zijn ontslag te nemen, hetgeen thans ge schied is. De Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. Slotemaker de Bruine, de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. De Wilde en vermoedelijk ook de Minister president, dr. Colijn, zullen Zaterdag a.s. de buitengewone algemeene vergadering van den Nederlandschen Journalistenkring bijwonen, waarin prof. Huizinga zal spreken over het onderwerp: "De taak der pers in onzen tijd". Minister De Wilde zal ook deelnemen aan den maaltijd, welke na afloop der vergadering aan prof. Huizinga wordt aangeboden. Vicks VapoRub ingrediënten verwerkt in de smakelijke Vannacht om twee uur is bij mistig weer op het strand onder Bakkum, gemeente Cas tricum, ter hoogte van kilometerpaal 44, de Finsche houtboot „Diana" op de derde zand bank vanuit de kust geloopen. De boot ligt ver uit de kust. Reddingsbooten uit IJmuiden en Egmond aan Zee zijn in de nabijheid, terwijl ook twee sleepbooten ter ssistentie aanwezig zijn. De kapitein van de gestrande boot wei gert echter tot dusver elke assistentie. Hy zal bij hoog water trachten vlot te komen. Er is een kalme zee en er bestaat geen gevaar voor de bemanning. Te omstreeks half zeven is de reddingboot van Egmond uitgevaren. Van Den Helder is de sleepboot „Utrecht" van het bureau wysmuller en van IJmuiden zijn de sleepbooten „Nestor" en „Stentor" ter assistentie uitgevaren. Omtrent de stranding van de houtboot „Diana" op de derde zandbank vanuit de kust van Bakkum gemeente Castricum vernemen Wij nog nader: Drie sleepbooten, de „Hector" en de „Nestor" Uit IJmuiden en de „Utrecht" uit Den Helder, alle van de firma Weismüller en Co., bevinden zich bij de „Diana," evenals een kleine sleep boot van de visschery uit IJmuiden. Maandagochtend zes uur werd de stranding ontdekt door den strandjutter Engel de Groot Uit Egmond. Onmiddeliyk waarschuwde deze de kustwacht. Om half acht uur was 'n roeireddingsboot van Egmond aan Zee by het schip. Om half negen kwam de „Neeltje Jacoba" uit IJmuiden by de „Diana" aan. Daar assistentie van deze reddingsbooten niet noodig was, keerden zij tegen half elf weer naar hun standplaatsen terug. Zooals reeds gemeld zal de kapitein trachten bij hoog water het schip op eigen kracht we der vlot te krijgen. Zaterdag heeft het bergingsvaartuig de „Meer min" nieuwe ankers voor de „Jos Maria" ge bracht. Heden zou men met het uitlaten van de sel beginnen. Daar zullen wel een paar weken mee gemoeid zijn en eerst dan zal het schip vlot gesleept kunnen worden. Dat zal wel heel wat vlugger gaan dan met de „Kerkplein", waar men de laatste week niets aan heeft kunnen doen. De „Kerkplein" is Zondag door den storm een stuk verzet. Men verspeelde daarbij één van de vier zuigpompen, die inmiddels door een duiker weder opgedoken is. Toen moest alles weder op zijn plaats gezet worden en nu kan men dan by gunstig weer verder gaan met zuigen. De bedoe ling is, het schip aan de ankers te winchen, d.w. z. naar zee te trekken en eerst als het vlot ligt kan sleepboot-assistentie baten. Zoolang het schip vast zit, zouden de sleepbooten er eenvou dig naar toe getrokken worden. Ook als de „Kerkplein" vlot is, zal het werk er nog niet af zyn. We waren dezer dagen in de ge legenheid eens een kykje aan boord te nemen. In de machinekamer zijn buizen afgeknapt als riet, zware ijzeren palen van een decimeter dikte zijn krom gebogen, yzeren platen zijn ontzet. Het schip maakt vrij veel water. En nog voortdurend werkt" het schip. Het zal moeten dokken en grondig nagezien moeten worden, als het vlot komt. Het is voor de bemanning aan boord nog -wel uit te houden, al zou de stuurman liever op weg zijn naar Buenos Aires, dan als beste stuurman aan den wal te fungeeren! In den salon brandt gezellig de haard en daar legt men 's avonds een kaartje. De radio zorgt voor muziek of an dere verstrooiing. En als ook dat verveelt, gaat men eens passagieren in Egmond en profiteert van een uitnoodiging voor bioscoop of dilettan- ten-tooneel. Sinterklaas werd gezellig aan boord gevierd, waarby de Egmondsche bevolking zorg de voor taai-taai en speculaas! En zoo leeft de bemanning aan boord als in Abrahams schoot. Van de stranding van de „Jos Maria" heeft men in het geheel niets gemerkt, 's Morgens ontdekte men pas, dat men buren gekregen had. Rustig wacht men op den dag. waarop de „Kerkplein" zee zal kiezen. Of die dag spoedig zal aanbreken? In de te Amsterdam gehouden bestuursver gadering van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijks Dienst heeft de voor zitter een rede gehouden, waarin hij den toe stand geschetst heeft, waarin het rykspersoneel is geraakt. Einde 1933 waren de achtereenvolgende sa lariskortingen der vorige jaren in een alge meene salariskorting van 10 pet. omgezet, ter wijl de bydrage in de pensioenpremie met VA pet. werd verhoogd. Het salarispeil was daar door met U'A Pct- gedaald. In 1935 werden allerlei middelen toegepast, om de personeelsformaties goedkooper te maken. Nu zal met ingang van 1 Januari het rijks personeel een nieuwe verlaging krijgen van 5 pet. De onder de classificatie vallende amb tenaren ontvingen van deze verlaging uitstel tot 1 Juli 1936. v Verder dreigt verlaging van de jeugdsala rissen. Van regeeringszyde schijnt men er nog al prijs op te stellen, dat de rechtspositie van de ambtenaren geen verdere veranderingen on dergaat dan hoogst noodzakelijk is. De rechtspositie houdt evenwel tweeërlei recht in, n.l. het formeele en het materieele recht. Het eerste te behouden heeft, ook al verliest het personeel een gedeelte van het tweede, groote beteekenis. Het materieele recht mag evenwel niet méér worden aangetast, dan de uiterste noodzake- ïykheid meebrengt. De grens is daarbij thans overschreden. Het materieele recht waarborgt op velerlei gebied niet meer de juiste verhouding tot het algemeene welvaartspeil. De organisatie heeft daarom al haar krachten in te spannen op dit gebied haar taak te vervullen. 8S88S8Ï Zaterdagmorgen zijn drie ge maskerde bandieten een woning te Putten (N.-Br.) binnengedrongen, waar mevrouw Hendichs, die se dert geruimen tijd ziek is, alleen was achtergebleven. Met een revolver bedreigden zij haar, zoodat zij gedwongen was de plaats aan te wijzen, waar haar geld lag. Daarop verdwenen de dieven weer, met medeneming van een groot bedrag aan geld. Een der indringers, meldt het N. v. d. D. nog, hield een revolver op haar gericht, terwyi de twee andere bandieten haar gelastten, de plaats te wijzen, waar het geld was geborgen. Steeds hield men het vuurwapen op haar ge richt, met de waarschuwing, dat zij bij het minste gerucht zou worden doodgeschoten. Twee dieven doorzochten het huis, terwijl de derde met de revolver bij het bed van de vrouw bleef staan. Al het geld, dat een zeer groot be drag moet uitmaken, is door de dieven gestolen. Men meent, dat de daders met de situatie op de hoogte moéten zyn geweest. De woning waar in de overval is gepleegd, is in de Dorpsstraat van Putten gelegen, recht tegenover het Neder- VOOR DE PIJP ROOKT IBIS EN GÉÉN ANDERE SHAG De recherche te Heerlen heeft een goeden slag geslagen door het aanhouden van een smokkelaarsbende. Zekere P. deed by de recherche aangifte, dat H. J. een aanzienlek bedrag aan geld ver duisterd had. Bij onderzoek bleek, dat P. aan H. J. deze som had gegeven om in België boter en suiker te koopen en deze waar naar Neder land te doen oversmokkelen. H. J. maakte ech ter het bedrag in België op en kwam zonder geld of koopwaar Vrijdagavond in Heerlen te rug. Hij werd toen door de recherche aange houden en zeide het ontvangen geld te hebben verbrast. Maar tevens begon hij ook te vertel len van een beruchte smokkelaarsbende. Naar aanleiding van dit verhaal werd een uitgebreid onderzoek door de recherche in gesteld, met het gevolg, dat by een zekeren K. twee automobielen in beslag werden ge nomen en K. met verscheidene andere personen werd gearresteerd. Tegen hen werd proces-verbaal opgemaakt. P. wordt heden ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Maastricht. Het Nederlandsche vliegtuig, dat Zaterdag Croydon wegens mist niet kon bereiken en te Lympne moest landen, was het Douglas DC2— K.L.M.-toestel „Toekan", bestuurd door Mol. De machine is Zondag naar Londen doorge vlogen. landsche douanekantoor, waar echter op het oogenblik van den overval nog niemand aanwe zig was. Vóór de indringers zich toegang tot de woning hadden verschaft, waren de heer Hendichs en zijn zoon uitgegaan zonder de deur te sluiten Men vermoedt, dat de dieven van deze gewoonte op de hoogte zijn geweest. Niemand in de om geving heeft iets van het gebeurde gemerkt. Een meisje van vijf jaar, dat in haar bedje lag, had alles stilzwijgend aangezien; zoodra de mannen waren vertrokken, is zij in nachtgewaad naar haar tante gevlucht om aan deze het heele relaas te doen. Onmiddeliyk werd de politie gewaarschuwd, die om het onderzoek niet te bemoeilijken, eeni gen tijd niets over het gebeurde losliet. Men vermoedt, dat de daders naar België zyn ge vlucht. De toestand van de vrouw is door den schrik belangrijk verergerd; men heeft haar dan ook naar het ziekenhuis te Antwerpen moeten over brengen. De R. K., Chr. en moderne metaalbewerkers bonden hebben Zaterdag te Breda vergaderd, in verband met de door de directie van de „Etna aldaar aangekondigde loonsverlaging van 10 pet. Met algemeene stemmen is besloten de hoofdbesturen te machtigen een ultimatum te stellen aan de directie. Indien deze niet aan de eischen der werknemers toegeeft, zal de staking, welke ongeveer 200 man omvat, op 10 Decem ber a.s. ingaan. Aan de diverse veilingen worden thans de voorbereidende maatregelen getroffen voor de vierde uitkeering van een voorschot op de steun gelden, die voor den tuinbouw over 1935 be schikbaar zijn gesteld. Voor deze uitkeering is een bedrag van ƒ3.500.000 beschikbaar, en met de uitbetaling zal spoedig worden begonnen. Na deze uitkeering zal voor wat betreft 1935, nog een bedrag van ruim 454 millioen be schikbaar zyn, omdat nog pl.m. een half mil lioen voor de uitkeering van minimumprijzen der doorgedraaide producten zal worden uitge keerd. De uitbetaling van deze gelden zal echter eerst in het begin van het volgend jaar kunnen geschieden, waarbij dan ook zeer waarschijn lijk de producten die tot nu toe niet in de steunregeling waren opgenomen, eenigen toeslag zullen verkrijgen. De uitkeering welke thans plaats vindt is de grootste van die welke tot nu toe over 1935 hebben plaats gehad. Het hoogste bedrag dat werd uitgekeerd was 2.500.000 in October jJ. Het ongeval te Geestdorp onder Woerden, waar de 66-jarige H. G. met zware verwon dingen in een stal werd gevonden, blijkt thans een gevolg te zyn van een aanrijding en niet, zooals men aanvankelijk had vermoed, van 'n treinongeluk. De oude man, een zwerver uit Leiden, is door een auto aangereden; de auto mobilisten hebben hem in een schuur gelegd en zyn daarna spoorloos verdwenen. G. is, na van de H.H. Sacramenten der Ster venden voorzien te zijn, in het R.K. Zieken huis te Leiden overleden. Onder groote belangstelling van de zyde van het publiek zijn van een industrieele onder neming te Woerden door de Justitie uit Utrecht alle boeken enz. uit het kantoorlokaal gedra gen en overgebracht naar het parket te Utrecht, daar de Justitie vermoeden had, dat in de boeken van de firma, welke door het geheele land handel dreef, fraude was ge pleegd. Het aantal typhusgevallen te Tilburg is, naar wij vernemen, tot dertien gevallen uitgebreid. Drie personen zijn reeds aan deze ziekte over leden. De Geneeskundige Dienst te Tilburg heeft den inwoners aangeraden de grootst mogeiyke zinde lijkheid te betrachten; melk moet voor het ge bruik gekookt worden, groenten en fruit goed gewasschen. Reden tot bijzondere ongerustheid is er niet. Zondag heeft in de St. Paulus-Abdij te Oos terhout de Abt dom J. de Puniet de Parry zyn zilveren jubileum als Abt gevierd. Om negen uur droeg de jubilaris een ponti ficale Hoogmis op, waarby de hoogeerwaarde heer Huybers, prior te Egmond, als presbyter- assistens fungeerde. Na de H. Mis hield de jubilaris receptie, waarop vele vooraanstaande geesteiyken uit Opsterhout en omgeving verschenen om hem geluk te wenschen. Na den middag werd een byeenkomst belegd in de abdü, waarbij de oud-minister-president, Jhr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, namens Ka tholiek Nederland den Jubilaris een gouden kruis aanbood, vergezeld van een album met handteekeningen, alsmede een som gelds. De Generaal-Abt, dom Cozien, Abt te Soles mes, deed voorlezing van een telegram van Z. H. den Paus, waarin Zijne Heiligheid den jubi leerenden Abt gelukwenschte en hem Zyn Apostolischen Zegen verleende. Dom de Puniet dankte allen, die hem op zyn feestdag hun gelukwenschen hadden aangebo den en noemde het telegram van Z. H. den Paus het mooiste, wat hem op dezen dag was ten deel gevallen. Maandag j.l. had te Stockholm de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van den z.eerw. pater Th. van Heugten S.CJ., Provicaris van Zweden. Per hjkauto werd het stoffehjk overschot van Djursholm, een voorstad van Stockholm, naar de St. Eugenia-kerk in Stockholm vervoerd. Mgr. Miiller, die de plechtigheden leidde, wachtte by den ingang der kerk het stoffelijk overschot op, geassisteerd door de z.eerw. pa ters Meijerink S.C.J, en Vemooij S.CJ„ res pectievelijk als diaken en subdiaken. Naast den hoogeerw. Pater Provinciaal H. M. Finke S.C.J., woonde bijna heel de geestelijkheid van Zweden de plechtigheden by: o.a. waren aanwezig Mgr. Asserson, dr. van Mierlo, Pastor Theeuwes, P. Kuipers S.C.J., P. Overschie S.C.J., P. Leander O.S.B., verschillende Paters Jezuïeten, enkele Paters Dominicanen en Salesianen, terwyi ook 'n drietal Zuster-Congregaties vertegenwoordigd waren, o.a. de Zusters-Brigitinessen, waarover de overledene de zielzorg uitoefende in Djurs holm. Nadat de Lauden waren gezongen celebreerde Mgr. Miiller de plechtige Requiemmis, waarvan de gezangen in het Gregoriaansch werden uitgevoerd. De hjkrede werd gehouden door pater Meijerink S.C J. Na de absoute werd het lijk gebracht naar het R.K. Kerkhof te Stockholm, een der weinige plaatsen in Zweden welke een eigen katholiek kerkhof bezit, en in. een nieuw priestergraf bijgezet. Na de beaar- ding sprak Mgr. Miiller nog een treffend af-.:. scheids woord, en nadat alle aanwezige priesters 17 in getal nog eenmaal de lijkkist met wijwater hadden besproeid en deze met wat zand bestrooiden, was de droeve plechtigheid ten einde, onder de talrijke aanwezigen een diepen indruk achterlatend. Zaterdag 21 December zal Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogenbosch het H. Dia conaat toedienen aan de volgende Montfor- taansche Scholastieken: C. Holthulzen uit Veenendaal, J. Linssen uit Hoensbroek, G. de Greeve uit Amsterdam, J. Jacobs uit IJmui den, J. Bokeloh uit Amsterdam, H. Lagro uit Beek, G. Tesser uit Nymegen, H. Huynen uit Kerkrade, A. v. d. Berg uit Limmel, H. Leistra uit Hoensbroek, J. Flachs uit Valkenburg, H. Wansink uit Amsterdam, A. van Heusden uit Zaltbommel, en J. Menten uit Sweykhuizen. Zondag hebben de Zusters van Liefde den 75sten verjaardag gevierd van haar vestiging in Strijp. Om kwart voor tien werden zy door bruidjes afgehaald om de Hoogmis in de St. Trudo-kerk bij te wonen. Om 12 uur werden de feestgaven der parochianen aangeboden in ge sloten couvert, waarna receptie werd gehouden. Door zeer vele geestelijken en vooraanstaande leeken werd hiervan gebruik gemaakt om den Zusters geluk te wenschen. Des middags werd door de harmonie een muzikale hulde gebracht. Woensdag as. wordt het feest gevierd door de kinderen der parochie. In een circulaire aan de werkende leden van de R.K. Oratoriumvereeniging te Haarlem deelt het bestuur mede, dat de heer Hubert Cuypers, de tegenwoordige dirigent, den wensch te ken nen heeft gegeven zyn functie neer te leggen, en dat het den heer Eduard van Beinum, tweeden dirigent van het Concertgebouworkest te Amster dam, oud-dirigent van de Haarlemsche Orkest- vereeniging, bereid gevonden heeft den heer Cuypers als dirigent op te volgen. I In verband met den hoogen waterstand van de Maas, waardoor de werkzaamheden aan de Maaskanalisatie by Megen gedeeltelijk moeten worden stopgezet, zijn thans 200 personen, die bij de werkverschaffing waren tewerk gesteld, ontslagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5