Volkenbondsraad bijeengeroepen Zijn kerstboomen on-katholiek? Het nieuws van heden De vredespogingen VERBOD DEZER BOOMEN IN ITALIË De autonomie in Noord-China senaat geopend DE BAROMETER VLIEGTUIG-ACTIE AAN HET NOORDELIJK FRONT De onlusten te Kairo De Italiaansche VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG ÏO DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19688 DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 De kabinetscrisis in Spanje tie om het vredesontwerp in een ministerraad te bespreken Fransche ministerraad vergadert heden Fascistische partij verbiedt den Kerstboom als buitenlandsche gewoonte en een schade voor den boschbouw Onjuiste opvatting der Oss. Rom. Strafexpeditie geëischt tegen Jin Joe Keng De positie van Tsjang Kai Sjek Boekarest onrustig Betoogingen en incidenten bij het Paleis van Justitie Zware mist in Engeland Het 66e legerbericht Krijgt Ierland een eigen vloot? In verband met de totstandkoming van een Engelschlersche overeenkomst Betoogingen van trouw aan Duce en koninklijke familie Ankober, ISO K.M. ten Noord- Oosten van Addis Abeba, zou gebombardeerd zijn Abessinische troepen naderen de Italianen Het WeeriHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinm I Stormwaarschuwingsdienst f Baldwin verlaat de vlootconferen- Onder schijn-motiveering van be handeling der vestiging van Assyriërs in Irak? V redes-mogelijkheden de eigenlijke reden? Ook Maandag weer studenten demonstraties Met den christelijken groet HAARLEM COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. s-. Een student werd door een kogel in de borst gewond. De studenten demonstreerden bij de Arras- brug, welke door politie was afgezet. In de medische faculteit werd heden geen enkele student toegelaten. De kalmte schijnt thans te zijn hersteld. Troepen bezetten de Arrasbrug en de voor stad Giza. Vanochtend heeft Nessim Pasja een onder houd gehad met den Britschen Hoogen Com missaris en morgen zal hij vermoedelijk door den Koning worden ontvangen. Gistermiddag waren de voornaamste demon stranten niet de mannelijke, doch de vrouwelijke studenten, zij weigerden naar de leslokalen te gaan en demonstreerden in het gebouw en schreeuwden tegen de politie, welke buiten het gebouw stond. Toen zij het gebouw wilden verlaten, werden zij door de politie weer naar binnen gedrongen. Een student, die gistermiddag door een schot in de borst werd gewond, is overleden. Gistermiddag hebben studenten nabij de ka thedraal van de H. Maria trams met steenen geworpen en lantaarns vernield. MADRID, 9 Dec. (Reuter). De Staatspresi dent heeft hedenmiddag na het aftreden van de regeering de besprekingen met de leidende politici geopend. Een Italiaansch vliegtuig is over Djidjiga ge vlogen, in verband waarmede te Harrar de alarmtoestand heerscht. Italiaansche vliegtuigen zouden nog steeds doorgaan met verschillende centra in Ogaden te bombardeeren, en aldus schade aan te richten. De krijgers, die uit het binnenland komen en naar Ogaden trekken, geven blijk moreel in goede conditie te zijn. De bevolking is kalm. LONDEN, 9 Dec. (Reuter.) Onmiddellijk Volgens een onbevestigd gerucht zouden Italiaansche vliegtuigen Ankober gebombar deerd hebben, op 150 K.M. ten Noord-Oosten van Addis Abeba. De Abessinische regeering bewaart hierom trent het stilzwijgen. na zijn rede in de openingszitting van de Vlootconferentie, verliet Baldwin de zaal en had een bespreking met Eden en Peter sen, die in Parijs heeft onderhandeld over het Abessinisch conflict. Maatregelen zijn genomen voor een bijeenkomst van de re- Onze Romeinsche correspondent schrijft ons: De secretaris der fascistische partij heeft een verordening uitgevaardigd, waarbij hij de pro vinciale secretarissen herinnert aan reeds in 1931 gegeven instructies „tot afschaffing van de vroegere, volkomen uit het buitenland ge- importeerde gewoonte van den Kerstboom. Aan deze gewoonte, die de oorzaak is van ernstige schade voor den boschbouw, moet ééns en voor al een eind gemaakt worden." De partij-secretaris geeft daarom last, door politie en militie streng te laten waken tegen het weghalen van kleine boomen uit de her- beboschte gebieden en tegen het afhakken van boomtoppen uit de bosschen en verder tegen het verkoopen van zulke boomen in steden en dorpen. Terwijl de fascistische partij-secretaris den Kerstboom alleen wil uitroeien als een buiten- landsche gewoonte en een schade voor den boschbouw, noemt een commentaar op deze ver ordening onder de „Italiaansche Berichten" van de „Osservatore Romano" hem „heidensch en protestantsch". „Reeds in voorgaande jaren," zoo leest men hier, „werd gewezen op het ver dienstelijke werk van de Italiaansche hand werkersfederatie voor de verdediging van de traditioneele, Italiaansche en Franciscaansche In de beruchte San Bernardino straat bij de Philippijnen bralc, na stranding op een bank, een Engelsch schip middendoor. De opvarenden werden door een Amerikaan- schen torpedojager gered van een vlot, waarop de bemanning twee dagen had rondgezwalkt SJANGHAI, 9 Dec. (Reuter). Talrijke gouverneurs der provincies Hopei, Sjan- toeng, Sjensi en Anhoei hebben hun instem ming betuigd met het telegram van Lioe Hsjang, den gouverneur van Setsjoean, aan de Nanking-regeering, waarin een straf expeditie geëischt wordt tegen Jin Joe Keng, die de autonome regeering van Oost-Hopei in het leven geroepen heeft. Terwijl honderden studenten zich voor de Poorten van Peiping verzamelden, betoogden 2000 anderen in de stad voor het hoofdkwar tier van Ho Jing Tsjin. Zij uitten kreten als: „Roep het land onder de wapenen voor een oorlog tegen Japan", „Weg met de autonomis- ten" en „Zal China een Japansche kolonie wor den?" Vele studenten werden licht gewond in de botsing met de politie die met stokken ge wapend hen trachtte te verspreiden. Een aantal studenten werd gearresteerd. Uit Nanking wordt gemeld: Maarschalk Tsjang Kai Sjek is gekozen tot plaatsvervan gend voorzitter van den centralen raad der party. Van de negen leden van de permanente party- commissie behooren zes en van de 29 leden van den centralen raad der party 17 tot de aan hangers van Tsjang Kai Sjek. Twee aanhangers van Tsjang Kai Sjek zyn benoemd tot vice-voorzitter van de rijks con- tröle-commissie en van de wetgevende com bi issie. Ia het nieuw gevormde ministerie van nartii- organisatie behoort de minister en in het pas opgerichte ministerie van propaganda de staats secretaris tot de aanhangers van Tsjang Kai Sjek. In politieke kringen noemt men de aanvaar ding van de macht door Tsjang Kai Sjek een krachtige aaneensluiting van alle krachten, die er op gericht zijn de tegenwoordige crisis te overwinnen en den heropbouw van China te bespoedigen. BOEKAREST, 9 Dec. Ter gelegenheid van de verkiezingen voor den raad van discipline van de Kamer van Advocaten te Boe karest is het in de buurt van het Paleis van Justitie tot verschillende incidenten ge komen. Aanhangers van een der candidater. probeerden hun tegenstanders te hinderen by het uitbrengen der stemmen. Er zijn 130 personen gearresteerd. Nadat het des avonds nog eenigen tijd rumoerig was ge weest, kon de orde worden hersteld. De onlusten schijnen veroorzaakt te zyn door jonge advocaten, aanhangers van Mimesco. Mimesco werd gekozen; zijn tegenstander was de vroegere minister van Justitie Junian. In de antisemietische relltejes na de verkie zing werden vier christenen en twee joden gewond. LONDEN, 7 Dec. (Reuter.) Vier vliegtuigen, een Nederlandsch, een Fransch en twee Duit- sche, alle bestemd voor Croydon, waren van daag wegens den mist gedwongen te Lympne te landen. De passagiers vervolgen hun reis per auto. Vele luclildiensteu werden stonaezet. Voorts wordt gemeld, dat vanmorgen op nieuw Italiaansche vliegtuigen boven Dessie vlogen, zonder echter bommen uit te werpen. Te Addis Abeba kwamen een zestal vracht auto's aan met gewonden van het bombarde ment van Dessie, dat Vrijdag en Zaterdag j.l. plaats vond. Generaal Graziani, de bevelhebber der Ita liaansche troepen in Somaliland, is bevorderd tot legercommandant. Hij blijft echter corps commandant in Oost-Afrika. Legerbericlit No. 66 luidt als volgt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: aan alle fronten wordt de actie van verkenningspa trouilles voortgezet. Talryke vliegtuigen van de luchtmacht m Erythrea bombardeerden een Abessinisch le gerkamp ten Noorden van Dessie. Aan het Zuidelijk front ontdekte de lucht macht troepenconcentraties van den vijand tusschen Filtu en Neghelli, naby het kanaal DoriaNaua-Parma. De vijand opende een hevig vuur op de vliegtuigen, aan onze zijde werd een officier gedood. Onze vliegtuigen bombardeerden den vijand en keerden naar hun basis terug zonder in cidenten. LONDEN, 9 Dec. (ANP) Men meldt uit Dublin, dat Ierland een eigen vloot zou orga- mseeren. Deze mededeeling is gedaan in ver band met de aanstaande totstandkoming van een Engelschlersche overeenkomst, welke be halve dat zij een einde maakt aan den econo- mischen oorlog tusschen Groot Brittannië en Ierland, voorziet in de reorganisatie van ler sche vlootstrijdkrachten en het overnemen door de regeering van den Ierschen Vrijstaat van de verantwoordelijkheid voor de geheele kust verdediging ten tijde van oorlog en vrede. Deze overeenkomst zou Ierland tegenover Groot Brittannië in dezelfde positie brengen als Australië. Groot Brittannië zou den Ier schen Vrijstaat 20 a 30 oorlogsbodems verkoo pen tegen een prijs, welke ongeveer gelijk is aan het bedrag van de betwiste land-annuïteiten, welke president De Valera heeft geweigerd te betalen sedert hij aan het bewind is gekomen. De Valera hoopt vóór de bevelvoering van de nieuwe lersche vloot de medewerking te ver krijgen van Ïersch-Amerikaansche officieren. De Britsche garnizoenen, welke thans ge vestigd zijn in de haven van den Ierschen Vrij staat. zullen worden teruggenomen. ROME, 9 Dec. De zitting van den Senaat is heden geopend. Aanwezig waren de kroonprins, zes prinsen van het Huis van Savoye, alle leden van het Hoogerhuis, de Duce en de leden der regeering. Alle sena toren waren in zwarte hemden gekleed. De tribunes waren stampvol. Voor den aan vang der zitting hebben de Senatoren het land hun medailles aangeboden. Het woord werd gevoerd door den president van den Senaat, Federazoni. Er hadden groote betoogingen van trouw plaats voor den Duce en de koninklyke familie door de zeer vele aanwezigen. De Senaat nam met algemeene stemmen een dagorder aan, waarin solidariteit met het werk van Mussolini wordt uitgesproken. Nadat de stemming had plaats gevon den, verklaart Mussolini: „Ik dank den Senaat voor deze stem ming, die van zeer groote beteekenis is. De Senaat kan er zeker van zijn dat de Europeesche en Afrikaansche belangen met de uiterste energie zullen worden ver dedigd." De dagbladen melden, dat bij de goudinzame ling in de Kamer en den Senaat 1200 medailles zijn overhandigd, die een waarde van ongevee: 30.000 goudlire hebben. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 764,2 yorige stand; 761,8 Kribbe tegen de buitenlandsche en protestant- sche mode van den Kerstboom, die het over blijfsel is van een heidenschen natuurdienst." De „Osservatore" prijst dan ook den maatregel van den partij-secretaris .definitieve afschaf fing van dit nordische gebruik." De Kerstboom-mode, waartegen de verorde ning van den fascistischen partij-secretaris zich wendt, is in Italië nog uiterst weinig verbreid. Zy beperkt zich veelal tot de kringen der in Italië wonende vreemdelingen, die den Kerst boom als een vaderlandsche gewoonte trouw blijven en verder tot zeer kleine groepen van Italianen. Bij deze laatsten kan zij inderdaad een uiting van de, heden zoo streng veroor deelde „esterofilie" of voorkeur voor buiten landsche dingen zyn en als men in deze krin gen de Kerstkribbe door den Kerstboom wil verdringen, kan daarin een protestantsche, hei- densche of in elk geval onkatholieke bedoeling liggen. Sterk verbreid is de Kerstboom daarentegen natuurlijk in Zuid-Tirol en hier ligt de zaak ietwat anders. Voor deze Italianen van Duit- sche taal en zeden zou de „afschaffing van den Kerstboom" het verlies van een dierbaar ge bruik beteekenen. Deze katholieke Tirolers die, evenals de Duitsche katholieken gewoonlijk on der den Kerstboom ook de Kribbe hebben staan, hebben waarlijk nooit gedacht, dat zij daarmee een „protestantsch" of „heidensch" gebruik volgden. Het gebruik van den Kerstboom, sym bool van het licht, dat in den donkeren win ternacht opbloeit, kan wellicht van heidenschen oorsprong zyn, evenals zoovele andere symbolen, maar in het Duitsche gevoel mag het zeker vol komen verchristelijkt heeten en verzinnebeeldt het, in den stijl van het Noordsche klimaat, de geboorte van den Verlosser. Ook draagt de Kerstboom in Duitschland geen protestantsch karakter. Wel is waar tracht de moderne Ger manen-kult er, misschien opnieuw, een heiden- sche verklaring aan te geven. Het commentaar van de „Osservatore Ro mano" schijnt dan ook slechts op Italiaansche toestanden toepasselijk te zijn. De Kerstboom heeft inderdaad in Italië, waar hij het veld met groene struiken, met mimosa's en zelfs met rozen deelen moet, weinig zin. Ook al zou den de bosschen (zooals in Duitschland) de schade wel kunnen dragen. geering, vermoedeiyk in het Lagerhuis. In dezen ministerraad zal Baldwin zyn col lega's op de hoogte brengen met de voorstellen, welke gisteren te Parijs zyn uitgewerkt. De Dinsdag te houden Fransche ministerraad zal in het bijzonder aan de begrooting gewijd zyn. Overwogen zal worden de parlementaire pro cedure te wijzigen, teneinde de stemming snel ler te kunnen doen geschieden. Laval zal een uiteenzetting geven van zijn besprekingen met Hoare, die geleid hebben tot een ontwerp voor een vreedzame regeling van het Italiaansch-Abessinisch geschil. Vóór de kabinetszitting, die Maandagavond te acht uur in de kamer van den eersten minister in 't Lagerhuis begon, ontving ko ning George den Volkenbondsminister An tony Eden. Waarschijnlijk heeft de koning zich op de hoogte laten stellen van de Fransch-Engelschë vredesplannen tot by- legging van het Italiaansch-Abessinische conflict. ROME, 9 Dec. (Reuter) Van officieele züde wordt medegedeeld, dat de regeering' nog geen mededeeling heeft ontvangen over de te Parijs opgestelde voorstellen tot regeling van de Abes sinische kwestie. Men blijft derhalve in deze ge reserveerd. VOLKENBONDSRAAD OP 17 DECEMBER BIJ EENGEROEPEN: ZIJN VREDES-MOGELIJK- HEDEN DE EIGENLIJKE REDEN HIERVAN? Baldwin zal in een kabinetsraad het vredes ontwerp van Hoare en Laval bespreken. Vliegtuig-actie aan het Noordelijk front; An kober zou gebombardeerd zijn. De Italiaansche Senaat geopend; korte toe spraak door Mussolini. Zitting van de Vlootconferentie verdaagd tot hedenmorgen. De Berlijnsche Oberbürgenneister, Dr. Sahm, vraagt en verkrijgt ontslag. Het jubileerende corps mariniers ten stadhuize te Rotterdam ontvangen. Commissie van advies inzake een Energieraad geïnstalleerd. De Finsche houtboot, die bij Castricum was ge strand, is op eigen kracht vlot gekomen. O ADDIS ABEBA, 9 Dec. (Reuter). Aan het Zuidelijk front heerschte groote rust. Van het Noordelijk front wordt echter levendige lucht-actie gemeld. De Abessinische troepen komen in zeer sterke formaties nader bij de Italiaansche. VERWACHTING: meest matige, aan- vankelijk tijdelijk krachtige, Noordooste- jj| ïyke wind, half bewolkt, weinig of geen sneeuw, temperatuur om het vriespunt. M Verdere vooruitzichten: lichte vorst tot en om het vriespunt. =j Geseind te De Bilt Maandag te 19.55 uur aan alle posten: „Weest op uw hoede". illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliilillllllllllliillllllllllllllllll GENEVE, 9 Dec. (ANP) Op ver zoek van den voorzitter van de door den Volkenbondsraad ingestelde commissie voor de vestiging van Assyriërs in Irak, heeft de waarne mende voorzitter van den Volken bondsraad, de Argentijnsche ver tegenwoordiger Ruiz Guinazi, den Volkenbondsraad bijeengeroepen in een niet-openbare zitting op 1 7 De cember a.s., des morgens te 1 1 uur. Men neemt aan, dat deze motiveering slechts dient om den Volkenbondsraad bijeen te kun nen roepen ter bespreking van de nieuwe fase, die in de diplomatieke besprekingen inzake het Italiaansch-Abessinische conflict is ontstaan. Men verwacht, dat een beslissing, die men in den loop van Januari tegemoet zag, thans reeds vóór Kerstmis mogelijk is. De byeenroeping van den Volkenbondsraad op 17 December as., heeft te Genève even groote verrassing gewekt als de motiveering van dit besluit. Men geeft echter toe, dat het een gelukkige samenloop van omstandigheden is, dat deze bijeenroeping juist valt op een tydstip, dat in verband met de Parysche be sprekingen de verschillende Volkenbondsin stanties zich toch met het Italiaansch-Abes- nisch conflict moeten bezig houden. KAIRO, 9 Dec. (Reuter). Hedenochtend heeft de politie geschoten op een menigte, die steenen wierp naar autobussen en lan taarns vernielde. De politie ontkent echter geschoten te hebben. Menigmaal leest men als een „ver meldenswaardig" feit aan 't eind van een verslag, dat de vergadering, die met den christelijken groet geopend was, ook met den christelijken groet werd gesloten. Het gébruik van den christelijken groet is een schoon ge bruik en over 't algemeen toont de vergadering begrepen te hebben wat ze aan dezen christelijken groet ver schuldigd is. Maar soms, soms blijken de vergaderden toch niet goed den zin van den broedergroet-in- Christus te hebben verstaan. We le zen dan van félle débatten, van per soonlijke aanvallen, van bedenke lijke beschuldigingen, van moties waarbij 'n bestuur ten onrechte wordt heengestuurdMaar toch: zoo'n vergadering is geopend en wordt ge sloten „met den christelijken groet." En zoo bepeinst de verslaggever dan: „had hier althans dien groet maar liever achterwege gelaten ofhaa er naar gehandeld!" Gelukkig zijn zulke gevallen uitzon deringen. Intusschenhet is toch goed dat allen zich den waren zin van dezen broedergroet-in-Christus klaar voor den geest halen, opdat het zeg gen van zoo'n groet geen sleur maar waarachtige beleving van onze katho liciteit worde! Braziliaansche regeeringstroepen aan boord van een troepentransportschip op weg naar Natal. In verband met de jongste onlusten zijn verschillende posten in de op standige gebieden versterkt In verband met de Olympische winterspelen, welke te GarmischPartenkirchen zullen worden gehouden, zal de stad op vele plaatsen worden versierd. De voorbe reidende werkzaamheden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1