STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar i Personeel? 1 Plaatsdan ri„ voor 80.000 gezinnen j N TROUWE KLANT De vredespogingen De 28e partij remise De Spaansche kabinetscrisis DINSDAG 10 DECEMBER 1935 giiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiuiiiiinimnnnnninnnnmnmnnmniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiniiiiflmfmimnig SEALTIEL, DE DUIZEND KUNSTENAAR Haarlemsche politie bewondert zijn vaardigheden Wagen of gebouw? Eigenaardige kwestie voor den Haarlemschen kantonrechter JHR. OTTO VAN LENNEP OVERLEDEN Oud-commandant van de Haarlemsche Burgerwacht VOOR DEN POLITIERECHTER De hoogbejaarde weegschaal College van verdachten Zeldzaamheid Ontwikkelingsavonden Gevonden dieren en voorwerpen Aanbestedingen der Genie ""1 111111111111111111 Spelmoment uit den voetbalwedstrijd IerlandNederland (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Abessini'è zou afstand van grond gebied onredelijk achten EXTRA-WINTERHULP AAN WERKLOOZEN SCHAKEN Na 63 zetten door Aljechin aangeboden Uitnemend eindspel van onzen kampioen Revanche? Doodehand-belastïng Wijziging der beperking van den schuld enaftrek Kunstijsbaan overdekt Een sporthal met wielerbaan De onlusten in Egypte Gemeenteraadszitting te Kairo geschorst BIJ AANRIJDING DOODELIJK GEWOND De bestuurder van den auto merkte niets BRAND IN EEN KETELHUIS WANDELEND ECHTPAAR AANGEREDEN Vrouw ernstig gewond; kinder wagen geheel vernield Hoogloopende echte lijke twist Man door schaar zwaar gewond Fransche leening Berichten opgenomen in een deel van ons vorig nummer Kabinetscrisis in Spanje MADRID, 9 Dec. (Reuter). De regeering Chapaprieta is afgetreden. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiuiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH In de koffiekamer van den schouwburg aan den Jansweg ontving Sealtiel Maandagmiddag een groot aantal Haarlemsche politie-autoritei- ten en persvertegenwoordigers. Wie is Sealtiel en wat is hij? Sealtiel is de cosmopolitische naam voor een prettigen Zwitser in den bloei van zijn leven. Maar zelfs na de uitvoerige séance in de koffie kamer aan den Jansweg kunnen we niet zon der meer vertellen, wat hij verder eigenlijk is. Sealtiel is een duizendkunstenaar van onge woon formaat. Aan een respectabele politiemacht legt hij ge duldig uit, op hoeveel manieren men valsch kaart kan spelen en even later (de aanwezigen waren aan het een-en-twintigen geslagen) legt hij telkens een-en-twintig punten open, zondei dat iemand kan controleeren hoe hij dat heeft aangelegd. In enkele oogenblikken maakt hij uw handteekening na en schrijft hij uw naam in spiegelschrift, zco goed, dat de strengste onder wijzer het niet met minder dan „negen plus" zou moeten beloonen. Lees Sealtiel dertig genummerde woorden voor en na een kwartier vertelt hij u nog, dat achter nummer zooveel dat en dat was genoemd. Zijn zakkenrollerspop is een getrouwe copie van de poppen, waarmee de internationale gauw dieven door jarenlang experimenteeren hun am bacht leeren. Een vernuftige alarminstallatie, deed zelfs de hooge politieautoriteit, die zijn be hendigheid op de pop wilde toetsen, verschrikt terugdeinzen. Maar Sealtiel rooft de zakken van cie pop leeg zonder dat u er iets van bemerkt. Wat kan Sealtiel niet? Sealtiel is valschspeler, schriftvervalscher, gauwdief, snelteekenaar, ge- beugenphenomeen eneen alleraange naamst causeur. De Haarlemsche politie kan echter gerust zijn. Sealtiel denkt er niet aan zich in onze goede stad op het duister pad der misdaad te wagen. Hij zal valsch spelen, handteekeningen namaken en zakkenrollen, maar niet buiten de schouw burgzaal aan den Jansweg, waar hij, tezamen met Georges du Bree, deze week eenige voorstel lingen zal geven. Voor de vele belangstellenden verwijzen we naar de advertenties, waarin deze soirées nader zullen worden aangekondigd. Voor den Haarlemschen kantonrechter stond Maandag terecht de 34-jarige bloemist v. V. uit Overveen. Hij zou volgens de dagvaarding in de maand November zonder vergunning van B. en W. van Bloemendaal op zijn bloemkweeke- rij een houten gebouwtje van 4 M. lang. 3 M. breed en 2 M hoog hebben neergezet. Dit ge bouwtje stond op wielen en de bloemist be schouwde het dan ook als een wagen, waar voor hij geen vergunning noodig had. Het ge meentebestuur van Bloemendaal, de kweeke- rij ligt aan de Julianalaan in die gemeente dacht er echter anders over en toen de bloemist geen zin had om het gebouwtje te verwijderen, ondanks herhaalde vorderingen daartoe van B. en W., lieten dezen door gemeentepersoneel af breken. De ondergrond van dit strafproces is dan ook de principieele kwestie, of het door den bloemist geconstrueerde bouwsel een wagen of een gebouw is in den zin der Woningwet. Be slist de kantonrechter ten gunste van de eer ste dan wordt door den bloemist tegen het ge meentebestuur van Bloemendaal een proces om schadevergoeding terzake van het afbreken in gesteld. De bloemist verklaarde ter terechtzitting, dat het bouwsel een houten constructie was, gemon teerd op twee ijzeren assen, waaraan vier autowielen zonder banden eromheen. De assen konden niet draaien, doch de wieien hadden zooveel speling, dat het bouwsel bij het verrol len naar zijn standplaats vlot een bocht had kunnen maken. Het bouwsel was neergezet op een verhoogd gedeelte van de bloemkweekerij aan den weg en diende tot winkel in het win terseizoen. Het lag in de bedoeling van den bloemist om het bouwsel na dit seizoen weer te rollen naar het lager gedeelte van zijn bloem kweekerij, omdat de bloemenverkoop in de an dere seizoenen in zoo'n winkeltje niet loonend is. Omdat zijn kweekerij lager dan den weg ligt en daardoor niet in het oog valt, had de bloemist al eerder aan B. en W. van Bloemen daal vergunning verzocht een winkeltje aan den weg te mogen oprichten. Deze vergunning was hem echter geweigerd en daarom had hij het met dezen z.g. wagen geprobeerd. en even zoo de kous op den kop gekregen. Als getuigen werden gehoord de verbalisant en een aannemer, die mede het bouwsel had helpen maken. Zou de financieele opbrengst van den winkel niet gunstig geweest zijn, dan zou hij naar een terrein in Aerdenhout zijn verrold. De Ambtenaar van het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat iedereen, die onbevooroordeeld is, het bouwsel om zijn afmetingen tot een ge bouwtje stempelde. Het is geen wagen, je kan er immers geen paard voor gespannen, het heeft zelfs geen stuurinrichting. Het is slechts ver plaatsbaar. Volgens de jurisprudentie wordt een schuur om zijn groote afmetingen ook als een gebouw in den zin der Woningwet genoemd en zoo is het ook met dit bouwsel. De Zandvoortsche kiosk-op-wielen werd destijds door den kanton rechter om zijn groote als een gebouw be schouwd en dit bouwsel is ook een kiosk, al zijn de wielen wat grooter.. Spr. kon het principieele van de kwestie niet erkennen en eischte 25 boete of 10 da gen hechtenis. De raadsman van verdachte, mr. P. v. d. Goot, zette eerst uiteen dat het bouwsel niet een gebouwtje is volgens het spraakgebruik en vervolgens dat het geen gebouw was in den zin der Woningwet. De Hooge Raad heeft beslist dat de bestemming van een bouwsel bepaalt of iets roerend dan wel onroerend goed is. De eigenaar van het bouwsel in dit geval, had be paald dat het slechts tijdelijk op zijn plaats zou blijven staan. Het was dus een tijdelijk ge bouw (roerend goed) en valt dus niét onder de Woningwet, die zich niet bemoeit met tijde lijke gebouwen. De opvatting van den Ambtenaar van het O. M. zou, aldus spr., iedere snoeptent-op-wie- len of zelfs een woonwagen bij een caroussel tot een gebouw maken. Als voorbeeld haalde spr. nog aan een badkoetsje dat door de Alk- maarsche rechtbank ook niet als een gebouw wordt beschouwd. Spr. concludeerde tot vrij spraak. Na re- en dupliek deelde de kantonrechter mede, dat hij over veertien dagen schriftelijk uitspraak zal doen. Te Haarlem is overleden jhr. Otto van Len- nep, oud-commandant van de Haarlemsche Burgerwacht. Na zijn opleiding bij de marine werd jhr. Otto van Lennep in 1885 benoemd tot adelborst. Na zijn langdurige zeemansloop baan werd hij als kapitein-luitenant gepen- sionneerd. Hij behoorde tot de oprichters van de Prins Hendrikstichting te Esmond a. Zee, was bestuurslid van de Kweekschool voor de Zee vaart te Amsterdam en bestuurslid van de so ciëteit „Trou moet blycken" te Haarlem, waar van hij eenige jaren factor was. In 1918 richtte hij met jhr. Sandberg de Haarlemsche burger wacht op, waarvan hij commandant werd en dat bleef tot aan de reorganisatie, welke eenige jaren geleden plaats had. Het geval had zich als volgt toegedragen. Op de Maandagmarkt kocht een juffrouw van een koopman een pond druiven, tenminste meende dat pond te koopen, want het pond was geen pond. Maar daar was de juffrouw eerst later achter gekomen, of eigenlijk al heel spoe dig, want ze had de druiven juist in haar hand, toen die haar door een mijnheer van de politie werden afgenomen. De politieman liet de druiven nauwkeurig nawegen en kwam tot de ontdekking, dat het gewaande pond in werkelijkheid slechts even vier ons woog. Toch had hjj gezien, dat de weegschaal goed was doorgeslagen, had hij zelfs waargenomen, dat de koopman aan de juffrouw gul een toegiftje gaf. De geest van den politieman was de situatie spoedig meester: daar moest geknoeid zijn. Een onderzoek ter plaatse bracht werkelijk aan het licht, dat de weegschaal niet deugde. De listige koopman had onder aan de schaal een stukje lood aangebracht en liet listiglijk op de andere schaal steeds een gewicht staan om niet te laten merken, dat zijn instrument niet deugde. Maandag kwam de geheele geschiedenis voor den politierechter. De weegschaal als corpus delicti, de koopman, de gedupeerde juffrouw, de ijverige politieman en de expert, die een nader onderzoek naar de kwaliteiten van het weegtoestel had ingesteld. Het oordeel van dezen laatsten was verpletterend. De weeg schaal, waarvan de koopman emphatisch be weerd had „dat ie al zoo lang had meegegaan", vertoonde zulke ouderdomsgebreken, dat ze voor haar functie ten «enenmale ongeschikt was geworden. Het stuk lood was nog niet het ergste. Erger was, dat het instrument zulke grillen vertoonde, dat het hoegenaamd niet meer te vertrouwen was. En hoe de koopman ook betoogde, dat het stuk het noodzakelijke evenwicht moest her stellen, de Officier van Justitie bleef van mee ning, dat hij zich aan een zeer ernstig ver grijp had schuldig gemaakt. Hij eischte daar om f 30 boete of een hechtenis van 30 dagen. Gezien de minder rooskleurige omstandig heden, waarin de koopman verkeerde, gezien ook het feit, dat hij zeker geen geldboete zqu kunnen betalen, veroordeelde de politierechter, die eveneens van oordeel was, dat de koopman zeer had misdreven, den verdachte tot tien dagen gevangenisstraf. De politierechter zat kleintjes achter zijn groene tafel tegenover de zwaar bezette beklaag denbank. Een vijftal jongelui trachtte het zich in de beklaagdenbank gemakkelijk te maken. Het ging niet. Zelfs met de grootste inschikke lijkheid van de vereenigde beklaagden kon de bank geen vijf personen bergen. Twee ervan waren gedwongen zich min of meer op den beganen grond te bevinden. Het sterk ontwik kelde eerlijkheidsgevoel van den deurwaarder verhinderde dezen ambtenaar, de verdachten erop te wijzen, dat zij, als ze niet worden onder vraagd, van de zitbank gebruik kunnen maken. Dus bleef het geheele college staan, vijf man tegenover den éénen politierechter. Met die vijf man liep het echter gelukkig nogal los. Het waren vijf jongens, waarvan er twee nog minderjarig waren. In September hadden ze uit een garage te Velsen-Noord een auto weggehaald en waren daarmee een toertje gaan maken. In Beverwijk hadden ze zich nog meester gemaakt van een hoeveelheid ruwe petroleum, maar desondanks had de auto het na enkele kilometers opgegeven. Op dat oogen- blik, toen de auto niet meer verder wilde en zij door duwen den wagen weer op gang wilden brengen, had de gerechtigheid hen achterhaald, in casu: had het vijftal op het zien van een brigadier van de Rijksveldwacht het hazenpad gekozen. De brigadier had een der vluchtelingen herkend en zoodoende de hand op de misdadi gers kunnen leggen. De getuig envertelden het verhaal van den dfëlstal nog eens met de uitvoerigheid, die de politierechter van hen verwachtte. Om bij den auto te kunnen komen hadden de jongelui een hangslot moeten verbreken en uit de opslag plaats van een autobusonderneming hadden zij 25 a 30 liter petroleum, althans brandbare vloei stof ontvreemd. De verdachten begonnen met een spreekkoor aan te heffen, da£ zij het met z'n allen hadden gedaan. Even later echter werd de roerende eensgezindheid aanmerkelijk zwakker en ontspon zich zelfs een technisch dispuut, waarin het college van verdachten er niet over tot overeen stemming kon komen, wie nu precies de ge specificeerde misdaden had gepleegd. Toen de politierechter deze taak van het college vaderlijk overnam, kwam vast te staan, dat alle gegadig den ongeveer evenveel tot het welslagen van den avond hadden bijgedragen. Tot deze conclusie kwam althans de Officier van Justitie, die van meening was, dat voor alle verdachten het be wijs voldoende geleverd was. Hij meende den politierechter te moeten ad- viseeren, de zaak terug te verwijzen naar den rechter-commissaris om naar de geestvermogens van den voornaamsten verdachte een psychia trisch onderzoek in te doen stellen en van de andere verdachten, die voor een groot gedeelte de schuld op hun minder schranderen kameraad wilden schuiven, een reclasseerings-rapport in te winnen. Aldus besloot de politierechter en schorste de behandeling van deze zaak tot nader order. In een kweekerij te Beverwijk staat een wilde Orchidee in bloei, welke verleden jaar uit de wildernis in onze overzeesche gewesten mee gebracht is. Donderdag 12 December in het St. Hubertus- huis aan den Rijksstraatweg en Donderdag 19 December in het Leonardushuis aan de Leid- schevaart, telkens des avonds acht uur, zal pater J. Kok O.E.S.A. het onderwerp behandelen: „De beteekenis van het offerleven in de we reld- en kerkgeschiedenis". Deze ontwikkelingsavonden gaan uit van de commissie van arbeidersontwikkeling, onderaf- deeling van den R.K. Volksbond en zijn gratis toegankelijk. Ook de dames zijn van harte wel kom. Ceintuurs en handschoenen: Politiebureau, Smedestraat 9; Broche met bl. steenen, Schou ten, le Vooruitgangstraat 11; Boek Fransche woorden, A. Dekenstraat 10; Bril in koker, Van Boone, Langendijkstraat 20; Bankbljet van f 10, Schoorl, Leidschestraat 45: Deksel met glas van armbandhorloge, Politie bureau Smedestraat 9; 'Damesarmbandhorloge, Dings- dag, Gen. Bothastraat 66; Doublé dameshor loge, Nuyens, Heerenweg 2>3 C, Heemstede; Heerenarmbandhorloge, Hofstra, Ooievaarstraat 21; Hondje, Niesen, K. van Manderstraat; Hond, Jansen, Sperwerstraat 64; Vijf paar da meshandschoenen, Vroom Dreesmann, Groote Houtstraat; Lederen motor handschoen, Post kantoor; Jas van brievenbesteller, Kok, Z. B. Spaarne O. Z. 25; zwarte kat. Van Rossum, 2e Z.-Polderstraat 66 rd.; zakmesje, Zander meier, H.. Mullierstraat 40; acht damespara- pluies, Vroom Dreesmann, Groote Houtstr.; Kinderportemonnaie met inhoud, idem; idem, Dekker, R. Holplein 1 Heemstede; idem, Visser, Maasstraat 50; Damesportemonnaie met inh., Smit, Gr. van Wiedstraat 19; idem, Beelen, Doelstraat 30; Keerenportemonnaie met inhoud. Metz, Trompstraat 1; Hondenpenning, Lauren - burg, Linschotenstraat 42; Kinderpistooltje, Braam, Indischestraat 69; Postzegels van V4 cent. Wevers. Scheepersstraat 12; Rozenkrans in étui, Van Wonderen, Beukenstraat 15; Rijw. bel. plaatje, Leijb, Coltermanstraat 2B rd.; idem, Treffers, Rozenprieelstraat 4; Regenpij pen, Kuyer, Gen. De Wetstraat 52; Rozenkrans en medaille, Der Kinderen, Hof van Egmond no. 21; Gymnastiekschoen, Loerakker, Elzen plein 12; Kinderschoentje, De Blouw, Mentawi- straat 7; Ring sleutels, Vroom Dreesmann, Gr. Houtstraat; Shawl (Blauw-wit), idem; Speelgoedtrein, idem; auto-slinger, Politie bureau, Smedestraat 8; damestasch met flesch- jes, Vogelenzang, Serlunisstraat 8. De eerstaanwezend ingenieur heeft te Haar lem, in de voormalige infanteriekazerne aan den Koudenhorn, aanbesteed: Het éénjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken ten Oosten van Haarlem en in den Haarlemmermeerpolder. Ingekomen wa ren 14 biljetten. Laagste inschrijver was A. C. Kleer voor f 8546. Raming was f 10.100. Het éénjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken te Den Helder. Ingekomen waren 15 biljetten. Laagste inschrijver was J. Ph. van Os voor f 13320. Raming was f 14.550. Het éénjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken te Haarlem c.a. Ingekomen waren 20 biljetten. Laagste inschrijver was N. Kieft voor f 10747. Raming was f 13330. Het éénjarig onderhoud van de militaire ge bouwen en werken te Uitgeest tot Velsen en bij IJmuiden. Ingekomen waren 8 biljetten. Laag ste inschrijver was P. A. v. Essen voor f 9173. Raming was f 10800. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaa,- motiveeren. LONDEN, 9 Dec. (Reuter). Naar uit Addis Abeba wordt gemeld, twijfelt men er in regeeringskringen aan of Abessinië zal toestemmen in een regeling van het Ita- liaansch-Abessinisch conflict, volgens het Zondag te Parijs opgesteld ontwerp. Men wijst er alhier op, dat de oorlog die meer dan twee maanden duurt, nog geen bijzonder groot succes heeft opgeleverd voor de Italiaan- sche legers. De Abessiniërs beschouwen den terugtocht der Italianen aan het Noordelijk en Zuidelijk front als een aanmoediging hun grondgebied te ver dedigen. Zij beschouwen dan ook elk vredesvoorstel dat met afstand van grondgebied gepaard gaat, als onredelijk. Het Britsche kabinet kwam Maandagavond te 8 uur bijeen in een buitengewone zitting ter behandeling van de Fransch-Britsche vredes voorstellen. De zitting duurde vijf kwartier. Nadere bijzonderheden omtrent eventueel ge nomen besluiten zijn nog niet bekend. Volgens in parlementaire kringen bestaande aanwijzingen zou het ministerie in zijn geheel gunstig oordeelen over den inhoud van het voorstel van de ministers Laval en Hoare. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het tiende hoofdstuk A der Rijksbegroo- ting voor 1934, waarbij het eindcijfer wordt verminderd met f 1.755.487. Onder steeds groeiende belangstelling werd Maandagavond half zeven de 28ste partij van de match EuweAljechin om het wereldkam pioenschap tusschen dr. Euwe en dr. Aljechin in het Carltonhotel te Amsterdam hervat. Dr. Euwe was vroegtijdig aanwezig. Precies half zeven werd de enveloppe met den door Euwe afgegeven zet geopend. Wit's 41ste zet bleek te zijn g3xf4. Dr. Aljechin liet op zich wachten. Aangezien hij in het Carltonhotel vertoefde en geen be richt voor een geldige verhindering was inge komen, werd zijn klok aan het loopen gebracht. 20 minuten te laat arriveerde de wereldkam pioen, vergezeld van zijn echtgenoote en zijn arts, in de speelzaal. Op wensch van Aljechin werd een fotograaf uit de zaal verwijderd. Toen de fotograaf zijn apparaat in een hoek had achter gelaten, vor derde Aljechin eveneens de verwijdering van het toestel. Het fotografeeren werd verder ver boden op last van den wedstrijdleider, omdat het dr. Aljechin kennelijk hinderde. Flohr, de Tsjechische schaakmeester, had bij alle voorafgaande partijen steeds in de zelfde speelruimte gezeten als beide spelers met hun secondanten. Voor de eerste maal gedurende de match moest Flohr op verzoek van Aljechin een andere plaats zoeken. De stand Dij het afbreken was: Wit dr. Euwe: Kd2; Pe3; pionnen op b2, d4, f3, g3, h2. Zwart dr. Aljechin: Kd6; Lb5; pionnen op a4, a6, e6, f4. g5, h6. Het verdere verloop was: Dr. Euwe Dr. Aljechin 41. 42. 43. 44. 45. 46. 47. 48. 49. 50. 51. 52. 53. 54. 55. 56. 57. 58. 59. 60.- 61. 62. 63. g3xf4 g5Xf4 Pe3g2 e6e5 d4xe5 Kd6xe5 Kd2c3 Lb5fl Pg2el Ke5d5 Pel—c2 Kd5c5 Pc2d4 Lflh3 Pd4e2 Lh3g2 Pe2 X f 4 Lg2xf3 Pf4—d3+ Kc5b5 Pd3e5 Lf3h5 Pe5c4 Pc4d6 Pd6—f7 Pf7e5 Pe5c4 Pc4d2 h2h4 Pd2c4 -Pc4—d6+ Lh5g4 Kb5c5 h6h5 Lg4—f5 Lf5e4 Le4g2 Kc5d5 Kd5e4 Ke4d5 Pd6e8 Kd5c5 Pe8—f6 Lg2—f3 b2b3 Remise gegeven. De slotstand was: Wit dr. Euwe Kc3; Pf6; pionnen op b3 en h4. Zwart dr. Aljechin: Kc5; Lf3; pionnen op a4, a6, h5. De stand is thans geworden: Euwe 14Vz punt, Aljechin 13y2 punt. Het eindspel werd door dr. Euwe uitmuntend gespeeld en de wijze, waarop Euwe zich van den slechten stand in het middenspel wist te be vrijden en zelf zich tegenkansen te verschaffen, verdient hoogste bewondering, aldus de heer S. Landau. Aljechin deed alle moeite door lavee- ringstactiek iets te bereiken, maar tevergeefs. Euwe weerde zich uitstekend en ontnam zijn tegenstander alle illusies. De 29ste partij vangt niet Dinsdag-, doch Donderdagavond a.s. te Amsterdam aan. De plaats wordt nog nader bepaald. De laatste partij wordt eveneens te Amsterdam gespeeld en begint Zondag 15 December a.s. Dit is hoofdzakelijk een gevolg van het feit, dat op den post „Extra-subsidie aan het Natio naal Crisis Comité voor bijzonderen B-steun voor éénmaal aan werkloozen, gedurende den winter 1934-1935 zoomede verhooging van den gebruikelijken Kersttoeslag" een bedrag van f 1.780.492.ongebruikt bleef, voornamelijk door dat met de beschikbaarstelling van den ver hoogden B-steun eerst in het voorjaar van 1935 kon worden begonnen. Het ligt in de bedoeling de overgebleven gel den te bestemmen voor verhooging van bijzon deren B-steun voor éénmaal toe te kennen aan werkloozen gedurende den winter 1935-36, waar voor een suppletoire verhooging van hoofdstuk XA der Rijksbegrooting voor 1935 binnenkort zal worden ingediend. Een wetsontwerp is ingediend tot wijziging van de beperking van den schuldenaftrek voor de belasting van de doode hand. De toelichting zegt, dat de bestaande bepa ling om cumulatie van schuldenaftrek ën vrij stelling tegen te gaan, in haar eenvoud tot on billijkheden heeft geleid. Niet zelden beperkt zij de mogelijkheid van schuldenaftrek in ster kere mate dan voor den samenhang van vrij stelling en aftrek wordt gevorderd. Dit wetsontwerp nu brengt een nieuwe tech nische wijziging, waardoor de werking der wet wordt verzacht. Aan de memorie is als bijlage een afzonder lijke nota toegevoegd, welke door middel van een voorbeeld de verzachtende werking van de wetswijziging verduidelijkt. MADRID, 9 Dec. (Reuter). De President der Republiek die Dinsdag de onderhandelingen zal voortzetten, ontving Maandagavond den leider der Republikeinsche Unie, Martinez Barrio, die hem adviseerde de Cortes te ontbinden, vervol gens Gil Robles den demissionnairen minister van Oorlog en leider der Agrarische Volkspartij alsmede De Velasco, den demissionnairen mi nister van Buitenlandsche Zaken. Deze beide laatsten waren van meening dat de nieuwe regeering op een parlementaire meer derheid zal moeten steunen. Het wisselvallige klimaat heeft het bestuur van de Sportfondsen-Kunstijsbaan ook dit jaar doen gevoelen, dat het voor een regelmatig ge bruik van de baan wenschelijk zou zijn, deze te overkappen. De plannen, die hiertoe verleden jaar bestonden, hebben thans een vasteren vorm aangenomen. Het bestuur stelt zich n.l. voor een groote sporthal te stichten, waarin naast de kunstijsbaan een wielerbaan zal worden ge bouwd. De mogelijkheid blijft voorts bestaan om des zomers het geheel als een zwem- en zonnebad in te richten. Men hoopt zoo spoedig mogelijk met de ver schillende werkzaamheden aan te vangen, daar het in de bedoeling ligt de sporthal omstreeks 1 October 1936 in gebruik te nemen. De wielerbaan, die in deze sporthal zal komen te liggen, zal 200 M. lang zijn. Zij wordt ge bouwd geheel volgens het model' van de baan, die onlangs te Dortmund is geopend en die be schouwd wordt als een van de snelste banen van Europa. De mogelijkheid bestaat om op deze baan wedstrijden achter motoren te houden. Ook bestaan er plannen om in de sporthal een Zesdaagschen Wielerwedstrijd te organiseeren, waarbij 12.000 toeschouwers zullen kunnen wor den geborgen met op elke plaats uitstekende zichtmogelijkheid. De 12.000 plaatsen zullen hoofdzakelijk bestaan uit zitplaatsen. Bij ge wone wielerwedstrijden en ijshockeywedstrijden zullen 9 a 10.000 toeschouwers de sportieve ge beurtenissen kunnen volgen. Bij een Zesdaag schen Wielerwedstrijd ligt het in de bedoeling om de ijsplaat te laten smelten en hierdoor ont staat een middenterrein, waarop enkele duizen den staanplaatsen vrijkomen. Het bestuur van de N.V. Sportfondsen-Kunst ijsbaan is reeds in contact getreden met een groep personen uit wielersportkringen, die zich met de exploitatie van de wielerbaan zal belas ten. Reeds is een licentie van de Nederlandsche Wielren Unie voor het bouwen van de wieler baan verkregen. De wielerbaan wordt op een dergelijke wijze gebouwd, dat zij uit de sporthal kan worden genomen, waardoor een prachtige ruimte vrij komt voor een concours hippique in de win termaanden, een groote bijeenkomst e.d. In de zomermaanden zal het mogelijk blijven van het complex een zwem- en zonnebad in te richten, waarbij het dak dan geheel weggereden kan worden. Des winters zal door het wegschui ven van het dak het schaatsenrijden in de open lucht kunnen worden beoefend. De bouw van de sporthal zal geschieden door het bouwbureau van de „Sportfondsen" in sa menwerking met het architectenbureau Merkel- bach, Karsten Duiker. KAIRO, 9 Dec. (Reuter). Tijdens de zitting van den gemeenteraad brachten eenige leden de regeerings-politiek in debat. Als gevolg van eenige demonstraties, die ont stonden, werd de zitting geschorst. Maandagavond omstreeks kwart voor negen is op den Wouwschenweg, halfweg den speeltuin „De Ketel" aan den spoorwegovergang, de ruim 45-jarige N.S.B.-colporteur Anton Smit, wonen de aan de Moerstraatschebaan te Bergen op Zoom, het slachtoffer geworden van een auto ongeluk. Smit liep ter rechterzijde van den weg op het rijwielpad in de richting Bergen op Zoom. Ach ter hem naderde een luxe-auto, bestuurd door den oud-wereldkampioen-wielrennen J S. Deze is blijkbaar na het nemen van de bocht te ver naar het rechtergedeelte van den weg uit geweken, waardoor hij op het rijwielpad den voetganger aanreed. Het slachtoffer kwam op den bumper terecht, werd over eenigen afstand meegesleurd en kwam ten slotte in een langs den weg loopenden sloot met het hoofd op een betonnen paaltje terecht De man werd dood opgenomen. De bestuurder van den auto reed door. Eeni ge ooggetuigen hadden echter het nummer op genomen en zoo kon de politie, die spoedig ter plaatse was, zeer kort daarna den bestuurder en den auto achterhalen. De bestuurder ver klaarde niets van het ongeluk te hebben be merkt. De auto is in beslag genomen. Te Zaandam is Maandagavond te zes uur door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de Eerste Nederlandsche Stoom-Ouwel Fabriek, gelegen aan de Westzijde. De brand is ontstaan in het ketelhuis dat van steen is gebouwd en los van de fabriek staat. Ondanks de aanwezigheid van een groote hoeveelheid houtkrullen en -zaagsel wist de brandweer het vuur spoedig te bedwingen, zoo dat de schade niet groot is en zich in hoofd zaak. bepaalde tot de houten betimmering van het ketelhuis, terwijl ook de ketel zelf geleden heeft. Het bedrijf zal echter geen of weinig stagnatie ondervinden. Tegen half zeven Maandagavond reed een luxe-auto op den Lagerwijkschen dijk ter hoogte van het U.V.V.-terrein te Utrecht op een echt paar, dat daar met een kinderwagen wandelde. De auto botste eerst tegen den man, een agent van politie te Utrecht en reed dan den kinder wagen omver, terwijl daarna de vrouw gegrepen werd, die door den schok viel. De politie-agent, die in burger was, bleef met een vrij ernstige hoofdwonde liggen. De vrouw kreeg een zoo danige kwetsuur aan het linkeronderbeen, dat dit lichaamsdeel zal moeten worden geampu teerd. De kinderwagen werd geheel vernield. Wonderlijk genoeg bleef de daarin liggende baby ongedeerd. Vermoed wordt dat de bestuurder van den auto verblind werd door den rook van een juist passeerenden trein. Een nader onderzoek wordt ingesteld. Tijdens een hevigen twist heeft een vrouw in de Tweede Wittenburgerdwarsstraat te Am sterdam haar man met een schaar een diepe steekwonde in den rug toegebracht. De man werd in bewusteloozen toestand een aangrenzend huis binnengedragen, vanwaar hij naar een der ziekenhuizen is vervoerd. De vrouw werd aangehouden. PARIJS, 9 Dec. (Reuter). Vermoedelijk zal binnenkort een leening worden uitgeschreven van 2 of 214 milliard tegen een rente van 5 cCt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4