IN EN OM HAARLEM 1 GEHEEL GEBIT Zilveren Abtsfeest te Oosterhout MARIA-STICHTING TANDHEELKUNDIG INSTITUUT VERZORGDE KLOOSTER STIJL DINSDAG It) DECEMBER 1935 Wat Armenzorg in Haarlem kost •Vlaamsche leute" VOOR DE STILLE ARMEN liif* RIJKSSTRAATWEG 16 HAARLEM-N. - TEL. 16726 Vanaf f 3S - met sar- pijnloos v anai r oo. inbegr. STANDPLAATSAFTREK NOORD-HOLLAND IN UIT DEN OERTIJD IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK wmiiw [ififiiiiiiimiiimtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiuimiiiiimiiiitiiiiiiiiiiittiiiiiiüiiiiiixuiiiitiitiiffttiiiiiiMfitfitinmvNfiimMfiiiiimuniiisiUB Voor ons ligt het, zoo juist uitgekomen, jaarverslag over 1934 van den Armenraad te Haarlem. Het is de moeite waard om eens na te gaan wat de armenzorg in Haarlem kost. Het verslag van den Armenraad, die een samenwerking tusschen de onderscheidene in stellingen van weldadigheid in Haarlem ten doel heeft, biedt daartoe een goede gelegen heid. De armenwet kent vier soorten van wel dadigheidsinstellingen. Allereerst de gemeente instellingen zooals het Burgerlijk Armbestuur oftewel Maatschappelijk Hulpbetoon; verder de instellingen der kerkelijke gemeenten, bestemd voor de armen eener bepaalde godsdienstige gezindte, zooals diaconieën en parochiale arm besturen; dan de instellingen door bijzondere personen, bestuurd en ingesteld zooals instel lingen voor uitdeeling van eetwaren, fondsen voor verzorging van oude lieden, hofjes en ten slotte instellingen van gemengden aard, in wier bestuur zoowel vertegenwoordigers van de overheid als particulieren zitting hebben. Door den Gemeentelijken Dienst van Maat schappelijk Hulpbetoon werd in 1934 als steun bedrag aan valide werkloozen uitgekeerd f 1.159.412.53 w.o. een bedrag van naar schat ting f 750.000 voor gesteunden volgens de steunregeling of gem. per week f 1500. Dit bedrag, gedeeld door het gemiddeld aan tal gesteunden, geeft als uitkomst per steun- geval f 10.75 per week. Aan rijkssubsidie werd over 1934 een bedrag ontvangen van f 184.985.04. Aan de groep invalide armlastigen werd in 1934 f 482.980.07 uitgekeerd of gemiddeld f 9.288 per week en gemiddeld per steungeval f 7.20 per week. Aan de groep valide armlastigen werd naar schatting f 409.412.53 uitgekeerd of gemiddeld f 7.847 (f 8.280) per week en gemiddeld per steungeval f 10.30 (f10) per week. In talrijke gevallen werd door het verstrek ken van een bedrag ineens, dan wel door een renteloos voorschot, de steun beëindigd, resp. geregelde ondersteuning voorkomen. Voor deze gevallen werd uitgegeven aan: uitkeering ineens f 11.345 en aan rentelooze voorschotten: f 17.568.22. Hiervan werd een be drag van f 9.952.50 terugbetaald. Verder werd steun in natura verstrekt: aan woonwagen- en woonschepenbewoners; aan logementsgasten in den vorm van een bon voor logies, al dan niet gepaard met een bon voor voeding; aan alcoholisten; als voorloopige voorziening, in afwachting van een definitieve beslissing op verzoeken om steun; aan uitgestotenen van de werkverschaffing; aan fraudeurs, wier onderneming voor een bepaalden tijd is stopgezet en die niettemin niet geheel zonder ondersteuning konden wor den gelaten en in bijzondere gevallen, als tijdelijke aanvul ling op de ondersteuning in geld. In Haarlems Kindertehuis (onder beheer van de Gemeente) werden in 1934 in totaal 126 kinderen opgenomen. In tegenstelling met het vorige verslagjaar waren in 1934 de bedden meer bezet dan in 1933. Weliswaar was het totale aantal opnamen kleiner dan in 1933, doch de gemiddelde verplegingsduur was veel langer. Vooral het aantal opgenomen grootere kinderen was kleiner. De oorzaak hiervan lag voornamelijk in het feit, dat, bij werkloosheid van den vader, de grootere kinderen tijdens de ziekte der moeder niettemin thuis verzorgd konden worden, zoodat alleen de kleinere tij delijk in het Kindertehuis behoefden te worden opgenomen. De uitgaven bedroegen f 18.285,22, terwijl aan verpleeggelden f 1.455.50 werd ontvangen. Door het Liefdewerk „Stille Armen" der St. Vincentius Vereeniging werd in 1934 f 7.779.21 uitgegeven. Hiervan werden 86 gezinnen onder steund, terwijl 16 gezinnen een gift ineens ont vingen. Voorschotten werden niet verleend. De Vereeniging „Weldadigheid naar Vermo gen" gaf in het verslagjaar f 1.873.50 uit, ter leniging van den nood der z.g. nieuwe armen. Tevens gingen voor rekening der Vereeniging 15 kinderen naar het Tehuis voor Schoolgaan^ de Kinderen in de Morinnesteeg en 7 kinderen naar de Crèche in de Asterstraat. Door de Vereeniging „Pro Juventute" werd in het verslagjaar, evenals vorige jaren, weder een kamp georganiseerd te Nunspeet. Ook wer den sport- en huisvlijtavonden georganiseerd. De Vereeniging tot Bestrijding 'der Tuber culose verstrekte aan 41 gezinnen een bijdrage in de huur. Voor hulp in de huishouding en voor waschgeld werd, vaak in samenwerking met de Gemeente of Kerkelijke instellingen, aan 18 gezinnen steun verstrekt. De Emma-bloemcollecte dezer Vereeniging bracht met nagekomen giften f 5.328.51 en de Lighal-uitvoering f 864.09 op. Door de Vereeniging „Het Brokkenhuis" wer den in 1934 23 middagen ter uitreiking van kleedingstukken en voorwerpen gehouden, ter wijl het aantal gezinnen, dat hiervan gebruik maakte ca. 365 bedroeg. Er werden 200 gezin nen geheel gratis geholpen. De overigen be-, taalden een kleine vergoeding. De opbrengst der verkochte goederen was f 104.17, terwijl f 574.41 werd uitgegeven voor het aanschaffen van nieuwe goederen. Door het Haarlemsche Crisis Comité werd in 1934 uitgekeerd een bedrag van f 16.305.48 en wel aan: 321 gezinnen van ongeorganiseerden en 801 gezinnen van georganiseerden. Deze uitkeeringen bedroegen; Kleeding f9.260.32; Schoeisel f2.057.92; Beddegoed f686.65; Levensmiddelen f205; Brandstoffen f61.95; Huisraad f219.82; Bons f 1.200; Spoor wegabonnementen f785; Materialen f494.68; Uitkeeringen in contanten f 1.033.24; Diverse uitkeeringen f300.90. De collecte, gehouden in 1934, bracht f 4.798.05 op. Wat betreft den arbeid en de werkwijze der verschillende Instellingen van Weldadigheid en van de Instellingen voor het verleenen van Maatschappelijken Steun zij vermeld, dat door deze instellingen in totaal was uitgegeven f 4.865.187. Van deze bijna vijf millioen werd aan subsidies ontvangen een bedrag van f 1.411.017 en gaf de gemeente Haarlem voor directen onderstand een bedrag uit van f 768.681. Hier volgen nog enkele interessante getallen. De diaconieën der verschillende kerk genootschappen brachten totaal op een bedrag van f 132.000, waarvan die der Ned. Herv. Gem. f 37.352, die der Doopsgezinde gemeente f 34.349 en die der Gereformeerde Kerk f 34.201. De totaal uitgaven voor directen onderstand van de R.K. Parochiale Armbesturen bedroegen on geveer f 50.000 en van de St. Vincentiusveree- nigingen f33.000. Het Liefdewerk der Stille Armen der St. Vincentiusvereeniging deelde uit f7799.21. Het Leger des Heils f3022; de Vereeniging Het Brokkenhuis f2615; de spijs- kokerij van St. Vincentius f26.187; de Veree niging van de H. Elisabeth f7304; R.K. Kraam- verzorging f4061; R.K. Centrale Vereeniging tot Bescherming van meisjes f9806; Katho lieke Kinderuitzending f4796; Leger des Heils (toevlucht voor dakloozen) f29.452; idem goed koop volkslogement f 8655, enz. Interessant zijn ook de opgaven van de op brengst van eenige collecten. De inzameling van de afdeeling Haarlem van de Christelijke Vereeniging voor de Verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte bedroeg f 1.329.88. Leger des Heils f 2.598.71. Afd. Haarlem en Omstreken van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie-Kolonies f 641.52(4. Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose (lighaluitvoering) f 864.09. Ned. Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen te Amsterdam f 337.29. Kweekschooluitvoering f 400.35. Afd. Haarlem van den R.K. Vrouwenbond f 392.84. Vereeniging „Het Brokkenhuis" f 782.50. Stichting „Hoenderloo" f 183.59. Vereeniging van Kinderbewaarplaatsen en voor Onderwijs in Kinderverzorging te Haar lem f450.02. Bovendien werden straatcollecten gehouden ten behoeve van de navolgende Instellingen: De Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose te Haarlem f 5.328.51. R.K. Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose „Herwonnen Levenskracht" f 1.258.96. Afd. Haarlem van de Vereeniging tot Bevor dering der Gezondheid in de Grafische Vak ken in Nederland f 673.51. Afd. Haarlem en Omstreken van de Verg. „Het Nederlandsche Roode Kruis" f 1.796.92. De Vereeniging „Zonnestraal" te 's Graven- hage f 2.444.32. De verkoop van kinderpostzegels van 10 De cember 1934 f 4927. Het aantal bij den Armenraad aangesloten instellingen bedroeg niet minder dan 98. Het bedrag aan geld, dat door deze vereeni- gingen wordt bijeengebracht is een getuigenis van den liefdadigheidszin van de Haarlem mers, maar in niet mindere mate daarvan het aantal vereenigingen. Wat een schat van barmhartigheid wordt door de bestuursleden van al die vereenigingen voor hun medemenschen gepleegd! Een inzameling van Kerstgaven Het vorige jaar heeft door de Nederlandsche Dagbladpers een oproep plaats gehad voor de Stille Armen. Deze inzameling is door de krachtige medewerking van de plaatselijke pers hier ter stede een groot succes ge weest, zoodat aan gezinnen (vreugde volle Kerstdagen zijn bereid. Aangezien door de Nederlandsche Dagbladpers dit jaar niet wederom het initiatief is genomen, heeft zich op voorstel van het bestuur van den Ar menraad een comité gevormd, waarvan de in stallatievergadering gistermiddag op het Stad huis heeft plaats gehad, onder leiding van mr. dr. W. P. Vis, den voorzitter van den Armen raad. Het Comité is samengesteld als volgt: Mevrouw A. A. Röell geb. Baronesse de Vos van Steenwijk, beschermvrouwe; mevrouw J. W. MaarschalkVan Coppenaal, eere-presi- dente; mr. dr. W. F. Vis, voorzitter van den Armenraad, voorzitter; S Bakker, mevrouw A. del BaereJiskoot, mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, mr. P. E. Barbas, H. M. van Bem- melen, ds. M. G. Blauw, A G. Boes, C. ten Boom, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen, F. A. v. d Breggen, mr. A. Bruch, ds. W. Bijleveld, ds. A. M. Boeyinga, K. Brants, ds. C. M. Briat, H J. M. Bekkers, mevrouw Chr. J. Cohen-TervaertKoch, J. C. Dirks, mevrouw Is. DroogDeckers, ds. G. J. Duyven- dak, G. J. Droste, ir. F. C. Dufour, mr. F. A. Davidson, D. van Egmond, mr. A. J. Enschedé, mr. J. Gerritsz, Th. Hooy, F. J. a. M. Haak man van den Bergh, dr A. H. Haentjes, mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen, notaris N. J. Hoeflake, dr. C. B. Hylkema, ds. H. J. Kastein, dr. L. C. Kersbergen, P. J. van Kessel, ds. F. Ch. F. Krafft, mevrouw M. E. LandDe Vries, §:t Eduard van Beinum, die, in de plaats van Hubert - Cuypers, benoemd is tot directeur van de R.K Oratorium-Ver- eeniging te Haarlem Uit de Vlaamsche film Uilenspiegel leeft nogvan Jan Vanderheyden. Links de ex-Witte B. W. Lasschuit, W. J. B. van Liemt, mevrouw T. van Loben SeisLucardie, mevrouw M. C. Lucassen van Idsinga, Ph. A. Moes, Pastoor C. F. Nieuwenhuyzen, G. M. Nieuwenhuis, J H. van Oosten, ds. C. J. van Paassen, R. Peère- boom, mevrouw N. H. M. Pliester—De Vries, jhr. J. van Reigersberg—Versluys, M. A. Rei- nalda, mevrouw C. Roeters van Lennep, A. Ph. Romeyn, W. Roodenburg, dr. J. Roorda, mevrouw M. A. van Rijn van Alkemade Gravin van Randwijck, mevrouw E. A. J. Scheltema— Conradi, F. H. Smit, deken H. C. J. Sondaal, dr. C. Spoelder, mevrouw C. H. Steenhuis— Polman, H. J. Steensel van der Aa, S. Staal, H. B. Swarte, J. C. Tadema, jhr. F. Teding van Berkhout Jr., P. J. M. van Tetering, mr. J. H. Thiel, J. J. Thöne, H. D. Tjeenk Willink Jr., E. v. d. Wall, dr. J. Weener, mr. Th. A. Wesstra, mevrouw de Wed. dr. C. W. J. Wes termanKoch, notaris G. Wolzak, mr. Th. Westerwoudt. Het comité stelt zich ten doel, gedurende de komende Kerstdagen vreugde te brengen in de talrijke gezinnen van z.g. stille Armen, die bijzonder zwaar zijn getroffen, omdat zij betere dagen hebben gekend en nu feitelijk niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, terwijl zij voor verschillende vormen van on dersteuning niet in aanmerking komen. De nood is grooter geworden dan verleden jaar. Er komen onder deze categorie velé uiterst tragische gevallen voor. Personen, die voor de buitenwereld nog een schijn van welstand weten te behouden, leiden in werkelijkheid dik wijls de bitterste armoede. Het is onze bedoe ling, een inzameling te houden, die zooveel mogelijk allen, die in staat zijn iets te doen, omvat. Zoowel groote als kleine bijdragen zijn welkom. Willen wij echter ons doel kunnen bereiken, dan zal men niet kunnen volstaan met een bijdrage te zenden, doch zal er door allen een offer moeten worden gebracht, in de verheugende zekerheid, dat hierdoor voor de komende feestdagen de drukkende zorg uit vele gezinnen wordt weggenomen en er ook in deze gezinnen blijdschap zal zijn. In verband hiermede doen wij een zeer dringend beroep op uwe weldadigheid. Wij ver trouwen, dat ook dit jaar de gaven wederom ruimschoots zullen toevloeien. Wij hebben in deze een reputatie te handhaven. Bijdragen kunnen worden gestort op het kantoor van ons blad of bij de N.V. Twentsche Bank, alhier, postgiro No. 4000. Desgewenscht zullen giften ook aan huis worden afgehaald. Wij verzoeken u bij de giften uw adres te vermelden. Het Comité voor de Stille Armen, Mr. dr. W. P. VIS, Voorzitter. Mr. P. E BARBAS, Secretaris. De verdeeling der ingekomen gelden zal door ons comité geschieden met medewerking en onder controle van den Armenraad. BESLIST PIJNLOOZE BEHANDELING Spreekuren alle werkdagen: van 912 en 14 uur. Zaterd. 912 uur. Avondspreekuren Dinsdag, Woensdag en Donderd. v. 7-9 u. Een motie van provinciale ambtenaren De algemeene vergadering van personeel, in dienst der Provincie Noord-Holland, georgani seerd in den Nederlandschen Bond van Perso neel in Overheidsdienst, gehouden op Zaterdag 7 December 1935, in een der zalen van Café- Restaurant Brinkmann, Groote Markt, te 1 laarlem, welke vergadering mede werd bijge woond door vertegenwoordigers van den Cen- tralen Nederlandschen Ambtenaarsbond, heeft een motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat het plattelandskarakter zich in het alge meen en in het bijzonder in de dichtbevolkte provincie Noordholland belangrijk heeft gewij zigd dat de verschillen in de kosten van levens onderhoud, huren, belastingen, schoolgeld, enz., tusschen het platteland, middelgroote en groote steden in de provincie Noordholland, invoering van een standplaatsaftrek niet wettigen; dat de salarisverhoudingen in de provincie Noord- holland door op hoogerhand gelaste herzie ning reeds ernstig ontwricht zeer nauw ver band houden met de bijzondere belangen van de provinciale diensten en bedrijven en door invoering van een standplaatsaftrek volledig worden uiteengescheurd. In de motie spreekt men zich uit tegen invoering van een stand plaatsaftrek, overwegende, dat de belangen van de provinciale diensten en bedrijven en die van het personeel daardoor in ernstige mate worden geschaad. Vrachtauto zonder remmen Geheel zonder remmen was de vrachtauto eigenlijk niet, want de handrem speelde het nog klaar het zeswielig vehikel bij een vaart van 30 K.M. na 24 meter tot stilstand te brengen. De politie vond het meer dan erg en liet het voertuig, dat zij op den Rijksstraatweg aantrof, tot herstel naar een garage brengen. Tegen den chauffeur een 50-jarigen groenten- handelaar uit Haarlem, werd proces-verbaal opgemaakt. Haarlemsche Reddingsbrigade voor drenkelingen Maandag 16 December houdt de Haarlemsche Reddingsbrigade een buitengewone algemeene ledenvergadering in hotel „Royal", Stations plein, aanvang 20.15 uur. De agenda vermeldt o.a.: Bespreking concept Statuten en Huishoudelijk Reglement. St. Christoffel De Ned. R. K. Vereeniging van Handels reizigers en Handelsagenten „St. Christoffel", afd. „St. Paulus", te Haarlem, houdt een ver gadering op Vrijdag 13 December in hotel „Royal." De agenda vermeldt o.a.: Installatie van den heer A. J. Buis en even- tueele in te dienen voorstellen voor de alge meene jaarvergadering. Na afloop gezellig samenzijn. Uilenspiegel leeft nog" Jhn Vanderheyden, de onvermoeibare Vlaam sche producer en regisseur, is thans aan zijn derde film toe met „Uilenspiegel leeft nog", op gedragen aan Vlaanderen en zijn gullen lach, zooals het in de titellijst heet. Ernest Claes, die ook de scenarist van „De Witte" was, heeft het manuscript gegeven en men herkent dan ook in den gang van het verhaal den auteur, die in Vlaanderen het monopolie heeft der kwajon gensstreken in de litteratuur, subsidiair de film. Een uitgebreide „cast" verleende zijn mede werking en in de Cinetone-studio's te Amster dam heeft Max Tak het orkest aangevoerd, zoo. dat men in deze film van een Vlaamsch-Neder- landsche samenwerking kan spreken. Het resultaat van deze samenwerking is niet bepaald verbluffend te noemen. De Vlamingen zijn ook thans nog een flink stuk achterge bleven bij de Nederlanders, niet alleen in tech nisch opzicht, maar ook op het stuk van ex pressiviteit. Wat dit beteekent, kan men weten, wanneer men bedenkt, dat ook de Nederland sche film nog in de kinderschoenen staat. Het kan ons onder deze omstandigheden niet zwaar vallen het jongste Vlaamsche experiment te zien als een niet-onsympathieke, doch in elk geval mislukte poging om een film te maken. Buiten beschouwing gelaten, dat een film in den goeden zin van het woord een eigen ex pressie-middel dient te zijn, blijven er toch nog vele facetten over, die een rolprent noodzake lijkerwijs moet hebben, wil zij den indruk ma ken iets anders te zijn dan een bepaald aantal achter elkaar vertoonde tafereelen, die ieder voor zich bestaan uit een zanger en een liedje, een verzoeninkje na een ruzie, een bierfeest, een vechtend fanfarecorps of een door Jefke Bruy- ninkx heldhaftig volbrachte deugnietenstreek. Vlecht door dit alles een reeks dialogen, waar van de „sappigheid" culmineert in uitvallen als „Ezelskop" of „Stommenezel", en begeleidt een en ander met enkele kiekjes van het schil derachtige Brugge en ge hebt ongeveer het ge geven, alsmede het karakter van de film in de kern getroffen. Te beweren, dat deze verzameling goedwil lende pogingen eenigermate verwant zouden zijn aan den stijl van Tijl Uilenspiegel, zou ge tuigen van een al te zonnig gemoed bij hen, die Uilenspiegels streken anders hebben leeren waardeeren. Ik neem dan ook gaarne aan, dat de Vlaamsche neiging tot goedmoedige leut en bierdrinken zich stijlvoller manifesteert in de dagelijksche werkelijkheid dan in deze film, die er niet in slagen kan Tiji's levensblijheid syn thetisch samen te vatten in een gave en ge- nietelijke uiting. De gevoelens, die de gelieven in het Vlaam sche filmland onder woorden brengen, wedijve ren met elkaar in primitiviteit en passen als zoodanig precies in het kader van deze film techniek, die zich eveneens met uiterst primi tieve vormen tevreden stelt. Eenzelfde arge loosheid spreekt uit de grappen, die Jefke als de klassieke schavuit plichtmatig uithaalt, doch die hij in zijn gewonen doen alles behalve jolig zou vinden. Allicht mag men van de Vlaam sche film nog niet eischen, dat zij wat levens echter zal zijn, maar wanneer men nu eenmaal de tooneelklucht op den filmband wil vastleggen, zonder zich te bekommeren om een filmomzet ting, die een en ander zou kunnen zijn, dan ware het toch niet geheel ondoenlijk, daarvoor een bestaande tooneelklucht te vinden. Het principieele onderscheid tusschen tooneel en film gaat hier dus wel geheel verloren en zoo zou Jan Vanderheyden, wiens energie be wonderenswaardig blijkt te zijn, zich een vol gende maal de medewerking kunnen verzekeren van een vakman, die zich in de keuken van de film beter thuis voelt dan hijzelf. Men zal intusschen ook deze Vlaamsche film wel willen zien. Het Nederlandsch publiek heeft tot dusver voor de Vlaamsche rolprenten het zelfde zwak vertoond als voor de vertellingen en lezingen van Felix Timmermans, die overi gens met beide beenen in het Vlaamsche land staat, terwijl Vanderheyden en zijn gezelschap van tijd tot tijd gaarne op Nederlandsche taal gebieden grasduinen. Aan succes zal het deze film dus waarschijn lijk niet ontbreken, hetgeen dan een troost moge zijn voor de critiek, die de film ongetwij feld zal uitlokken, een critiek, waarom Vander heyden moedig genoeg was te vragen. Er wordt onder katholieken wel eens geklaagd over gebrek aan stijl in de ontmoetingen en den omgang van hun huiselijk en openbaar leven. Zondag na het zilveren abtsfeest te Oosterhout is door intellectueele leeken, die het bijwoon den, de opmerking gemaakt, dat een ver nieuwde katholieke omgangskunst weer evenals in de middeleeuwen zou kunnen groeien uit het benedictijnsche klooster leven. Ze hadden in een uithoek van N. Brabant de vanbinnenuit gestyleerde welle vendheid meegemaakt bii dit abtsfeest, ze namen zich voor, haar bij gelegenheid ook boven den Moerdijk ter leering te gaan zien in Egmond. Inderdaad was het zilveren feest, dat Zondag in de Sint Paulus-abdij te Ooster hout zes Hoogwaardige Abten en talrijke aanzienlijke vreemde en Nederlandsche gasten bijeenzag, een hoogtepunt van ons kerkelijk en katholiek openbaar leven. Dat de bevolking er, vooral in de omgelegen buurten, aan deelnam door de vlag uit den gevel, was een teeken van hartelijkheid aan den buitenkant. De abdij zelf was den geheelen dag een middelpunt van de meest spontane bezoeken en het overbrengen van dankbaarheid voor de zegeningen van een Abt, onder wiens kromstaf en in de scha duw van wiens abdij muren het goed leven is. Het was een uitgelezen dag voor het mo- niale feest met een schat van schakeerin gen in de liturgische plechtigheden op het motief over de volheid der vreugde in den Heer, waarmee de Introïtus op de Onbe vlekt Ontvangene opent. Een kwart eeuw geleden ontving uit de handen van wijlen Z. H. Exc. Mgr. H. van de Wetering de Hoogwaardige Jubilaris van heden, Dom J. de Puniet de Parry O. S. B. de abtswijding, mijter en staf, om onder de bescher ming van de Maagd het hem toevertrouw de convent te herderen volgens den regel van Sint Benedictus, en thans werd de maagdelijke vruchtbaarheid van vijf en twintig jaar door bevolking en vrienden der abdij gevierd. Uit de ingetogenheid van het gestrenge nachtofficie en de gepsalmodieerde uren, begon tegen negen uur de vreugde te orge- len voor de plechtige Conventsmis, wier blijde boodschap door de kloosterklok over de contreien werd geluid. En met de ge- koorhemde dragers van staf en mijter voorop, schreed uit de geclausuurde gang de plechtige abbatiale stoet, die den Jubi laris tot het altaar ging geleiden, om nog zijn jeugd uit het Offer te vernieuwen. De Hoogeerw. Dom de Puniet werd aangeleid door den Hoogw. Abt der vermaarde moe derabdij van Solesmes, Dom Germanus Cozien, Algemeen Overste van de Congre gatie der Benedictijnen van Solesmes. Zijn violette calot bracht een heldere noot in den stroom van de zwarte monniken-ha bijten. Vooraf schreden de Hoogeerw. Abten: de geleerde liturgist Dom Ferdi nand Cabrol, van S. Michel van Farnbo- rough, de abdij welke indertijd door keizerin Eugenie aan de Benedictijnen werd ge schonken, die het graf van haar tragisch omgekomen zoon en Napoleon III bewa ken; Dom Bernardus Laure, van S. Maria Magdalena te Haute-combe in Savoye, Dom Augustinus Savaton, van St. Paul te Wisques; Dom Henricus Demagure, van St. Anne de Kergonan in Bretagne, alle abdijen met een groot verleden. Volgens den kloosterlij k-liturgischen eeredienst nam de Abt van Solesmes den gewonen abtszetel in, aan de evangelie zijde van het altaar geflankeerd door de andere Abten, zetelend volgens waardig heid en jaren. Als presbyter assistens voor het H. Offer assisteerde Dom Huyben, Prior van Egmond, en als eerste troon- diaken Dom Pierre de Puniet, broeder van den Jubilaris en die zelf zijn veertigjarige professie herdacht op dezen uitgelezen dag, welke mede door de uit Frankrijk overgekomen familie de Puniet werd bij gewoond. Tweede troondiaken was Dom R. Schutte, die een kwart eeuw geleden ook bij de wijding van Vader Abt assisteerde. Grootsch en stichtend was het uiterst verzorgde ceremonieel, waarin de Te Deum- stemming van de Metten de blijdschap bleef bijhouden in de responsoria van het „Vidi signum magnum" en de plechtige processie door de kloostergangen als een indrukwekkende optocht van vreugde. In dezen ommegang.naar het kerkelijk Jeru zalem volgden mede Z. Excellentie Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck en vele geeste lijke en wereldlijke gasten. Van de terts af «leef de Hoogw. Abt van Solesmes in den abtszetel de ceremo nie voorzitten, die aan het hoofdaltaar m de architecturaal prachtige kloosterkerk, het meesterwerk van Dom Bellot, door het toegewijd en harmonisch volbrengen van alle liturgische bijzonderheden onvergete lijk blijft van genadenrijk beleven en schoonen luister. Na deze plechtigheid der kloosterge meenschap, die haar jubileerenden Abt zoo indrukwekkend God had helpen dan ken, bleef de stemming feestelijk in de gangen, spreekkamers en tuin. Ter re ceptie wisselden autoriteiten, geestelijken, oblaten, vrienden van Egmond, eenvoudige volksmenschen en ontelbaren af, die in hun persoonlijk leven of gemeenschap den zegen der abdij hebben geweten. Ook de telegrammen, schriftelijke gelukwenschen en geschenken bleven aanstroomen. Deze laatsten, in de boekerij gedragen, vormden daar een kleine tentoonstelling van kerke lijke kunst, waarin de schoone vormen van de overlevering en de nieuwe opvattingen met elkander harmonieerden. In het bij zonder noemen wij het gouden borstkruis, geteekend door Dom van der Laan en ver vaardigd in de ateliers Brom, een gesty- leerd kunstwerk met in het midden een kostbaren, groenen smaragd; een mitra preciosa, ontworpen door Dom Boer en waarin de figuren van St. Jan en den pro feet Isaias herinneringen aan een gees telijken cursus, door den Jubilaris in het kapittel ontwikkeld in harmonieuze kleuren zijn verwerkt tusschen amethyst, diamanten en parels; een paarse koorkap voor pontificale gelegenheden, een wit kazuifel, twee groene stola's, liturgische boeken met bewonderenswaardig bindwerk, prachtige miniatuur, die bewijzen dat die middeleeuwsche kunst neg in de kloosters levende kunstenaars en kunstenaressen vindt, drie reliekschrijnen, kerkelijke ge waden en andere paramenten, een door kleur uitmuntend schilderij der Olibevl. Ontvangenis kunstwerk van Frère Fran- Qois een tapijt, vervaardigd door Haar lemsche dames, o.w. vele Oblaten, voorts lichtdrukken enz. enz. Wie deze geschenken ging bewonderen, vond daarheen den weg door een tuin van bloemenmanden, geschenken van vrienden der abdij, en een langs de wanden der gangen tusschen palmen en taxisslingers zinrijk aangebrachte wapens van Ooster hout drie wassende manen Egmond zilveren roos op blauwen band Bra bant, de abdijen en Benedictinessen-kloos ters van Solesmes. Ook de refter, architecturaal een der meest geslaagde gedeelten van den kloos- terbouw deelde in deze versieringen. On der den hoofdzetel, waar voor den feest maaltijd de Hoogeerw. Jubilaris plaats nam, zag men het wapen der Puniets de Parry, een dubbelen ridder-handschoen Poig- net met daaronder een geluipaarden Leeuw. Rechts van den zetel was het wa pen van Dom Guéranger aangebracht met naarnaast dat van zijn geeste lijke dochter, de Abdisse Sint Caeeilia. Voorts naast de wapens van de andere Ab ten dat van Z. Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck blauwe vaas op zilveren schild die hieronder plaats nam naast den Abt Jubilaris, aan wiens andere zijde de Hoogw. Abt van Solesmes was gezeten en Dom Cabrol. In den refter, die aan den te genover gelegen wand de wapens van Ne derland en Frankrijk droeg en versierd was met talrijke andere o. a. van baron van Oldeneel van Oldenzeel zaten voorts o. a. aan: Mgr. dr. J. van Gils, de hoog geachte Familie van den Jubilaris, de leden van het feestcomité, baron Sloet tot Ever- loo, baron van Oldeneel, in het geheel een dertigtal gasten, wier tafels met bloemen waren versierd. Van den kloosterregel werd evenwel ook niet tijdens den door den Broeder-kok zeer verzorgden feestmaaltijd afgeweken. Van den ambon, hoorden con vent en gasten lecties over het gezag van den Abt en zijn verantwoordelijkheid. Vóór de Vespers kwamen monniken en gasten bijeen in de kapittelzaal, waar Dom de Puniet, weder onder het hooge abbatiale geleide, bij het binnentreden werd toege zongen met een antiphoon in denzelfden Gregoriaanschen stijl als in den morgen reeds zoo verrukkelijk was gehoord en die den zang van Oosterhout^Solesmes voor beeldig blijft maken. Weer trof de hiërar chische orde van de plaatsing en het schoone verloop der bijeenkomst, die ge opend werd door de voorlezing de Abt van Solesmes vervulde deze taak onder applaus van het voornaamste der tele grammen, die vandaag van kerkelijke hoog- waardigheidsbekleeders waren binnenge komen. Het was een door Z. Em. Kardinaal Pacelli onderteekende zegen van Z. H. den Paus, die in vaderlijke woorden zijn gelief den zoon en de feestvierende Communau- teit gelukwenschte. Hierna nam Z. Exc. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck het woord, om eerst in het Nederlandsch, daarna in het Fransch de hulde te improviseeren van degenen, die zich bij het initiatief van het Feestcomité hadden aangesloten. Hij deed het met geestige zetten en hartelijkheid van het Nederlandsche gemoedsleven, dat jegens den herbouwer van Egmond en den her steller van de Benedictijnsche tradities in ons land de dankbaarheid blijft bewaren, waarvan het aangeboden gouden borst kruis met album en een som gouds mede uitdrukking gaven. Ook de Hoogw. Abt van Solesmes bracht met warmte de gelukwenschen der geheeie Congregatie over, herinnerend aan de vor ming en het groote moniale werk van den Jubilaris, die ten slotte dankte God, zijn Congregatie en de vrienden van Holland en Egmond met ontroerde en ontroerende stem. De plechtige Vespers besloten dezen dag, dien de Heer gemaakt had. DAMMEN Kwartet wedstrijd en Dam vereeni ging „Het Oosterkwartier" De door de Dam vereeniging „Het Ooster kwartier" georganiseerde wedstrijden om „De Graaf's wisselbeker" (waaraan de vijf Haar lemsche vereenigingen elk met vier harer sterk ste spelers deelnemen) worden Donderdag- as. 12 dezer in het clubgebouw van boven genoemde vereeniging voortgezet (clubhuis speeltuinvereeniging aan de Zomervaart). Op dezen avond spelen tegen elkander: „Het Oosterkwartier"Haarlemsche Dam club. Damclub „Het Noorden"Damvereeniging „D. O. S.". Damclub „Haarlem" is vrij.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5