Uitzicht door beslagen ruiten Een fout hersteld HET JUBILEUM VAN DE MARINIERS Kerkelijk leven ZAL ABESSINIËWORDEN OPGEOFFERD? Vervolgde Kerk DINSDAG 10 DECEMBER 1935 Onderwijsen „Sociale Zaken X Herdenkingsrede van kolonel Dorren Blik op de historie Koloniaal beleid Verdeeling van de kosten der vloot Suriname LANDSVAARTUIGENDrENST SURINAME Het Kamerlidmaatschap van mr. Westerman Zijn opvolgers op de lijst zijn geen lid meer van Nat. Herstel HERHALINGSOEFENINGEN IN 1936 HET „ROYAL WELSH LADIES' CHOIR" PASTOOR Q. J. TE MEY Oprichting gemengd bedrijf Onder het Lof door een beroerte getroffen BENOEMING IN HET AARTSBISDOM In het bisdom Haarlem Zingt Vrijdagavond in Haarlem Prof Dr. J. H. ABERSON OVERLEDEN De eenige zuivere sleutel DREIGEND CONFLICT BIJ DE ETNA Woensdag bespreking met Rijksbemiddelaar HET RECHT VAN DEN VERDACHTE CONTINGENTEERINGEN DE AANDUIDING VAN GRENSKANTOREN Spoedige plaatsing der nieuwe borden gewenscht PERSONEEL IN OVERHEIDS DIENST Comité van Zes overlegt met den Minister RIJKSWEG AMSTERDAM- HAARLEM Doelmatige verlichting spoedig noodig Kerncommissie-industrie Niet alle bezuinigingen die in den loop der laatste jaren op het onderwijs werden toegepast waren even ge lukkig gekozen. Slechts weinige echter hadden een zoo ongelukkig gevolg en wa ren ook zoo volkomen in strijd met alle logische crisispolitiek als de krachtige n- krimping, die het nijverheidsonderwijs al héél in het begin moest ondergaan. Men kwam daar weliswaar hevig tegen in verzet met de alleszins juiste opmer king, dat in een tijd als deze, nu duizen den jonge arbeiders en arbeidsters zonder werk op straat terecht komen, de gelegen heid tot het volgen van vakonderwijs eer der moet worden uitgebreid dan ingekrom pen. Doch het baatte weinig. In het nij verheidsonderwijs is de regeering om zoo te zeggen almachtig. Alles wordt aan haar overgelaten, niemand heeft eenige rechten, de wet is een paskwil, waar met zéér veel woorden niets anders in staat dan „vraag het maar aan den minister". Zij kon dus haar gang gaan en zij ging haar gang. Met gevolg, dat wat op „onderwijs" be zuinigd werd, aan „sociale zaken" weer Wegvloeide in de zorg voor de jeugdige werkloozen ten wier behoeve speciale cur sussen, centrale werkplaatsen en korte en lange kampen werden ingericht. Scherp komt deze verhouding aan het licht in het uiterst verdienstelijke kamp werk dat op het kasteel „Bouvigne" wordt georganiseerd voor het werklooze fabrieks meisje. Object van dit kampwerk is de vorming der meisjes tot dienstboden. Een prachtig stuk arbeidEen oplossing van de werkloosheid, die nu eens géén lapmid del is, maar een oplossing die dus geneel ligt in de lijn der critiek, die destijds op de gesties van „Onderwijs" werd uitge oefend. „Sociale Zaken" is hier bezig de fouten van „Onderwijs" te herstellen. Natuurlijk hebben wij daar vrede mee. Wie een begane fout herstelt doet weinig terzake, als ze maar hersteld wordt. Maar het feit op zichzelf verdient toch wel in het licht te worden gesteld. Zal „Onderwijs" zelf de nijverheidsoplei ding nu eens uit een ruimeren hoek gaan bekijken om haar, zoo mogelijk, door mid del van het leerlingenstelsel op een grond slag te plaatsen, zóó breed als in dezen tijd van breede werkloosheid gewenscht, ®f liever dringend noodzakelijk is? Het ware oprecht te hopen! Vandaag is het 270 jaar geleden, dat het korps mariniers op initiatief van Mich. A.zn. de Ruyter en Johan de Witt werd opgericht. Ter gelegenheid van dit jubileum heeft de chef van het korps ma riniers, kolonel C. J. O. Dorren, vanmor gen om kwart over acht op de binnen plaats van de kazerne aan het Oostplein te Rotterdam in tegenwoordigheid van de officieren, onder-officieren en manschap pen een herdenkingsrede uitgesproken. Op u, zoo zeide spr., rust de taak de tradi tie van het oudste korps der JNederiandsche Weermacht hoog te houden en voort te zet ten, niet door u daarop te verheffen of daarop te teren, maar door haar als richtlijn te ne men voor uw daden. Daartoe wijke nimmer uit uwe gedachten de bijzondere taak weike gu bij de landmacht heot te vervuilen, ai zijn ue Wjuen veranaeru, al heeit ae zeemacht in aen loop der jaren door de snelle vorderingen der techniek eeu geheel ander aanzien gekregen, het begrip ma rinier of zeesoldaat is in net wezen der zaak niet veranderd. Daarom moet gij uw karakter als zoodanig behouden en onverschillig waar en onder welke omstandigheden gij dient, te land ol ter zee, in moederland, overzeesche ge westen of in den vreemde uw traditie getrouw zeesoldaten in hart en nieren biijven. De offi cieren en onder-officieren zullen de manschap pen hierin voorgaan en hun dien geest in prenten; zij vormen met hun detachement de eenheid, waarvan het kader ais het ware de ruggegraat is Zoo was het voorheen, zoo heb ben uwe voorgangers hun roem geoogst, laat dat zoo blijven. Zonder dien geest is er geen ziel en geen ideaal, dus ook geen ware tucht en samenwerking. Spr. zeide voorts over eenige dagen een over zicht te zullen geven van de geschiedenis van het jubileerende korps. Maar toch wilde hij nu reeds een enkel woord daaruit aanhalen, waar- Uit blijkt, dat die korpsgeest bij een klein de tachement van 30 mariniers, opgelost in een tienvoudige scheepsbemanning onder moeilijke omstandigheden in een moordend klimaat zich kranig manifesteerde. Het was in 1868. Z. M. ^Metalen Kruis" de- barkeerde een landingsdivisie bij Kommandah aan de kust van West-Afrikaansch Guinea. Hierbij bevond zich een sectie mariniers onder commando van den eersten luitenant der ma riniers van Braam Houckgeest, den lateren commandant van het korps. De bewoners van het aan de kust gelegen Krom verzetten zich hevig tegen den overgang onder Nederlandsen gezag. Zij verlieten hun dorpen en bestookten de landingsdevisie van uit de bosschen. In het rapport over deze krijgsverrichting, welke leid de tot de onderwerping van de Commandeezen wordt met den hoogsten lof gewag gemaakt van dit kranige troepje mariniers, waarvan na terugkeer in het vaderland de luitenant de sergeant en twee mariniers werden beloond: met het ridderkruis der Militaire Willemsorde. Hier, zoo zeide spr. vervolgens, had zich bij een klein detachement ver van de moederka zerne krachtig gemanifesteerd die geest van »,Ik dien" en „Ik zal handhaven" het gulden devies van ons vaandel en van ons korpsem bleem, hetwelk ons korps steeds heeft hoog ge houden. Hare Majesteit de Koningin gaf dien geest in zoo treffende woorden weer op den onvergetelijken vaandeldag. Immers zoovele Harer Doorluchtige voorvaderen hebben de lotgevallen der mariniers gedeeld, hen door hun voorbeeld bezield en aldus den historischen band van trouw en aanhankelijkheid aan het roemrijke Huis van Oranje vastgelegd. Blijve die band hecht en onverbrekelijk zoolang ons Korps deel uit zal maken van de Nederland- sche Weermacht en bekrachtigen wij, zoo be sloot spr, dien vurigen wensch met een „Leve de Koningin". Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het departement van Kolo niën. De minister verzekert daarin, dat hem ook onder de huidige tijdsomstandigheden voldoen de gelegenheid overblijft voor de leiding inzake de koloniale aangelegenheden. De verdeeling der vlootkosten zal definitief worden geregeld, zoodra omtrent de materieels- en de personeelsorganisatie van de vloot een beslissing zal zijn genomen. Het bij art. 35 uitgetrokken bedrag van 12 millioen gulden is bedoeld als een tyjdrage aan de algemeene geldmiddelen van Ned.-Indië; er bestaat geen verband tusschen de grootte van dat bedrag en bepaalde vlootuitgaven. Daarlatende of het juist is, dat van de Nederlandsch-Indische jongelieden, die aan de universiteit te Leiden studeeren, ten minste 80 percent de communistische begin selen is toegedaan, moge de minister mede- deelen, dat op de gedragingen van deze studenten wordt acht geslagen. De aanschaffing van drie zware mitrailleurs voor Suriname heeft geen andere strekking dan om de bezetting uit te rusten voor haar normale taak. Verdere wijziging in de uitrus ting ligt niet in de bedoeling. Met betrekking tot het bedrag van ƒ330.000, waarop de kosten van de afbakening zoowel van de grens tusschen Brazilië en Suriname als tusschen dit gewest en Britsch Guyana ge raamd zijn, zij erop gewezen, dat daarbij op een duur van de werkzaamheden van ten minste 3 jaren is gerekend. De meening, dat bij de handhaving van het Koloniaal Instituut imperiale belangen op den voorgrond staan en dat Nederland uit die in stelling meer voordeelen trekt dan Indië, kan de minister niet deelen. Ofschoon het ondoen lijk is de bij het Instituut betrokken belangen nauwkeurig tegen elkander af te wegen vestigt kennisneming van de werkzaamheden der in stelling toch wel zeer sterk den indruk, dat Ned.-Indië en zijn bevolking daarvan groote directe en indirecte voordeelen genieten. Naar aanleiding van de bekende kwestie in bet Verbond voor Nationaal Herstel wordt het Vad. medegedeeld, dat de beide candidaten die achtereenvolgens aan de beurt zouden zijn om eventueel mr. Westerman als lid van de Twee de Kamer op te volgen, Prof. Mr. Eigeman en de heer W. P. Hillen, geen lid meer zijn van Nationaal Herstel. De situatie is dus deze dat in 1933 gekozen werd generaal Snijders die echter niet de be doeling had als Kamerlid zitting te nemen, dat diens opvolger Mr. Westerman door het Verbond verloochend is en dat nummer 3 en 4 door het Verbond niet als Kamerlid gewenscht geacht kunnen worden, daargelaten of zij zit ting zouden willen nemen voor een partij waar voor zij bedankt hebben. Nummer 5 op de lijst is de heer B. J. Gel der te Amsterdafti. In dit verband verdient ook vermelding dat de laatste candidaat op de lijst de heer M. A. Henny, thans lid van de N.S.B. en redacteur van het Haagsche orgaan van deze partij is. In 1936 zullen voor herhalingsoefeningen on der de wapenen komen de lichtingen 1930 en 1932 bij: de Regimenten infanterie; het Regiment wielrijders; de Regimenten huzaren, met uit zondering van de postduivenverzorgers en van de paardenverzorgers, die de eerste oefening hebben vervuld bij het Remonte-depót; de Re gimenten veldartillerie; het Korps rijdende ar tillerie; het Regiment Motorartillerie; het Re giment kustartillerie; het Korps luchtdoelartil lerie; het Regiment Genietroepen; de School- compagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de eerste en tweede ploeg; de Schoolcompagnie torpedisten; het Korps motordienst en de Compagnie inten dancetroepen. De lichting 1930 van de Compagnieën genees kundige troepen, met uitzondering van de De kenverplegers. De lichting 1932 van de Compagnieën genees kundige troepen. De lichtingen 1929 en 1931 van de Schoolcom pagnie pontonniers, voor zoover betreft de dienstplichtigen, die ten aanzien van de eerste oefening behoorden tot de derde ploeg. Het „Royal Welsh Ladies-Choirin costuum, die een tournee door ons land maken. Geheel rechts de 77-jarige dirigente Madame Clara Novello Davies In een nota van wijziging op de begrooting van het Departement van Koloniën wordt ge zegd: De minister is tot de overtuiging gekomen, dat in verschillend opzicht met de uitvoering van den Landvaartuigendienst in Suriname niet langer op den bestaanden voet kan worden voortgegaan. Nagenoeg de gansche vloot, waar mede deze dienst wordt uitgeoefend, is geheel verouderd en versleten, zoodat voortdurend groote kosten van onderhoud en kostbare repa raties gevorderd worden. Als gevolg van een en ander is een economische exploitatie niet mogelijk en moet jaarlijks ten laste van de Surinaamsche begrooting daarop een belangrijk bedrag worden toegelegd. Besprekingen en overleg met deskundigen en belangstellenden hebben de mogelijkheid ge opend om een gemengd bedrijf in het leven te roepen, waarin particulieren en het Rijk ieder voor óe helft deelnemen en waardoor na gron dige reorganisatie, een onder deskundige leiding staande exploitatie zal kunnen worden ver kregen, welke goede perspectieven biedt. Het aandeelenkapitaal zal groot zijn f 100.000. Tijdens het celebreeren van een Lof, is de z.eerw. pastoor Q. J. te Mey te Monster door een beroerte getroffen. Pastoor te Mey verloor het bewustzijn, en zijn toestand verminderde snel. Maandagavond laat was de toestand van den pastoor hoogst zorgwekkend. Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der Paters Minderbroeders Francisca nen heeft Z.H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht benoemd tot kapelaan te Montfoortden weleerw. pater J. H. I. Nieuwenhuijzen, OJF.M. Z. D. H. de Kapittel-Vikaris heeft krachtens Apostolische volmacht benoemd: Tot pastoor te Scheveningen (H. Antonius Abt) den weleerw. heer W. J. Pompe; tot pastoor te Rotterdam (H. Theresia van het K. J.) den weleerw. heer J. B. Schuyt, thans kapelaan te Amsterdam (H. Bonifacius). Maandagavond arriveerde bovengenoemd ensemble, een koor, gevormd uit 33 bekende Engelsche solo-zangeressen, onder leiding van de 77-jarige dirigente, Madame Clara Novello Davies, voor een korte tournée door Neder land te 's-Gravenhage. Aan dit koor, dat in dezen vorm reeds ruim veertig jaar bestaat, is, naar men ons meedeelde de volgende geschiedenis verbonden, die we, met enkele andere bijzonderheden, hieronder laten volgen: Dank zij de hulp van den uitgever der „Western Mail'' mr. Lascalles Car, werd in 1893 een fonds gevormd, waaruit de kosten werden bestreden om het eerste koor onder leiding van Madame Novello Davies naar Ame rika te brengen, waar op de wereldtentoon stelling te Chicago de eerste prijs werd be haald. Beroemd geworden door de groote successen in Amerika werd Madame Novello Davies met haar koor uitgenoodigd om voor Koningin Victoria een concert te komen geven op Wind sor Castle. Hoe het concert door Hare Majesteit werd gewaardeerd, moge blijken uit het feit, dat zij de dirigente "vereerde met een zeer kostbare gouden broche, voorzien van het Koninklijk Wapien, terwijl het koor het recht verkreeg om den naam „Koninklijk" aan zijn naam toe te voegen. Hierna volgde het optreden in het enorme Trocadero te Parijs, waar Saint-Saëns de dirigente kroonde met een kroon, vervaardigd uit gouden laurierbladeren. Daarna kwamen verscheidene ware triomf tochten door Amerika en Engeland, waarvan wij nog speciaal mogen noemen het concert in het Metropolitan Opera House te New York, waar Madame Novello Davies een koor van duizend stemmen leidde, waarbij Alda ep Caruso als solisten optraden. Een groot aantal concerten werd aange boden aan de zieken in de sanatoria en zieken huizen, terwijl veel ten bate der liefdadigheid werd gedaan. Vele officieele personen, zooals ministers, kamerleden, burgemeesters, wethouders, enz. hebben de concerten bijgewoond en hebben op verschillende manieren blijk gegeven van de groote waardeering voor de prestaties van koor en dirigente. Koning George en Koningin Mary noodigden het koor uit om een tweede concert op Wind sor Castle te geven, waarbij bijna de geheele Engelsche Koninklijke Familie aanwezig was. Bij deze gelegenheid bood de Koning Madame Novello Davies een gouden broche aan, waarin de letters G en M in diamanten zijn gezet. Wij vermelden nog dat de Walesche goud koning Morggan haar met een gouden diri geerstok vereerde, waarmede ook de Neder-) landsche concerten zullen worden geleid. Het wereldberoemde koor met zijn oude en energieke dirigente zal nu ook in Nederland nog eenige concerten geven, waarbij de inter nationale vriendschap als doel voorop staat. Het koor zal, zooals gezegd, bestaan uit 33 bekende solozangeressen, waaronder vele dochters zijn van de dames, die deel uitmaakten van het origineele Walesche koor. Verscheidenen zijn zelf dirigenten van koren, dê»: voor de'Engelsche Koninklijke familie zijn op getreden; anderen zijn winnaressen van vele prijzen; één dame bezit zelfs 280 prijzen. Een groot aantal dames heeft belangrijke contracten opgeofferd om te kunnen deelnemen aan dit tournée, ten dienste van den vrede. Het koor zal optreden in het Walesche costuum, met hooge hoeden en kleurige shawls, terwijl zij op het tooneel zitten te breien. De leden van het koor ontvangen geen gelde lijke vergoeding en zullen voor zoover mogelijk worden ondergebracht bij families in 's Graven- hage, Haarlem en Amsterdam, om in aanraking te komen met het Nederlandsche familieleven. Tot zoover de eenigszins reclame-achtige bij zonderheden. Vrijdagavond concerteert het beroemde koor met zijn beroemde dirigente in den Stadsschouw burg van de Haarlemsche veste. Laten we hopen, dat de roep, welke dit ensemble voorafgaat, ook hier bevestigd moge v/orden, en dat het vredesdoel, dat aan deze be weging verbonden is, niet primair moge zijn bo ven het artistieke peil van het ensemble. Want wanneer men den vrede door de kunst wil hel pen bevorderen mag men verwachten dat ook in allen ernst getracht wordt goede kunst te brengen. Er is inmiddels niets wat ons noopt het tegen deel te verwachten, en we gelooven dus wel, dat we de bezoekers van dit wel zeer bijzondere concert met folkloristischen inslag een even leer- zamen als prettigen avond kunnen voorspellen. Te Groningen is hedenmorgen op 78-jarigen leeftijd plotseling overleden prof. dr. J. H. Aber- son, oud-hoogleeraar aan de Landbouwhooge- school aldaar. 18 September 1928 trad de overledene af. Hij is de eerste rector-magnificus geweest. De regeering erkende zijn verdiensten door zijn benoeming tot ridder in de Orde van den Nederlanöschen Leeuw en Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts benoemde de Senaat der Landbouw- hoogeschool hem in 1928 tot doctor honoris causa in de landbouwkunde. Van zijn hand verscheen een groot aantal pu blicaties over zijn onderzoekingen op landbouw- scheikundig gebied. Als belangrijkste moet wor den vermeld zijn monografie over de oorzaak der veenkoloniale haverziekte. De overledene was nog voorzitter van de Com missie van Advies voor de Rijkslandbouwproef stations. De ruiten, welke uitzicht bieden op de internationale politiek zijn geducht be slagen en het is moeilijk te onderschei den, wat zich daarachter precies afspeelt. Op de berichten, dat Engeland en Frankrijk, alias sir Samuel Hoare en Pierre Laval, in vriend schap, samenwerking en eensgezindheid een verzoeningsformule hebben uitgebroed, welke volgens hun oordeel zoowel door Italië, als Abessinië als den Volkenbond aanvaard zal kunnen worden, zijn thans geruchten gevolgd, dat deze verzoeningsformule van een dusdanige slapheid zou zijn, dat zoowel het internationale recht als de Volkenbond en Abessinië erdoor „verraden" zouden worden. Aan Italië zou veel meer Abessinisch grondgebied worden toege stopt dan het Engelsche parlement heeft goed gevonden en in overeenstemming te brengen zou zijn met de door Engeland aanvankelijk zoo streng geïnterpreteerde Volkenbondsbegiu- selen. Laval, die in het Fransche parlement van een wonderlijken wedstrijd in edelmoedigheid tusschen rechts en links wist te profiteeren om zijn politieke leven te redden; maar thans we derom stuit op het verzet der partijen, welke bitter berouw1 hebben over dit onbewaakt oogenblik van inschikkelijkheid, zou van de moeilijke omstandigheden, waarin Engeland door de onlusten in Egypte, het autonomistisch geknoei in Noord-China en de weinig uitzicht biedende vlootconferentie te Londen verkeert, partij hebben getrokken om Sir Samuel Hoare over te halen tot een weinig consequente toe geeflijkheid ten opzichte van Italië. Onder de huidige omstandigheden moet de Engelsche re geering wel de tendenz hebben om het hache lijk Italiaansch-Abessinisch conflict zoo spoedig mogelijk te liquideeren en het zou daarom niet onwaarschijnlijk zijn, indien zij zich door den Franschen bemiddelaar, die van den beginne af slechts aarzelend aan de Volkenbondspoli- fiek deelnam en alles in het werk stelde om de Italiaansehe vriendschap te behouden, heeft laten verleiden om zóóveel water in den vre- deswijn te doen dat deze alleen Italië nog kan smaken. Al wijzen de ontstemming in Britsche conservatieve kringen Anthony Eden zou zelfs met aftreden als Volkenbondsminister ge dreigd hebben en het zich baanbrekend op timisme in Italië ook op een dergelijken gang van zaken, zekerheid daaromtrent bestaat er nog niet, aangezien de inhoud van het Fransch-Engelsche bemiddelingsvoorstel nog steeds angstvallig door de betrokken regeerin gen wordt geheim gehouden en alles, wat over dien inhoud is gepubliceerd, nog slechts het karakter van min of meer waarschijnlijke ver onderstellingen draagt. Mocht echter het Fransch-Britsche be middelingsvoorstel werkelijk verder gaan dan met het Volkenbondsprsti- ge en met de nog altijd erkende souvereiniteit van Abessinië te rijmen is, dan bestaan er verschillende mogelijkheden. Ofwel Italië aan vaardt het plan niet en zet zijn veldtocht te gen den Negus door en dan maken Frankrijk en Engeland met hun vergeefsche toegevend heid een poover figuur, terwijl zij gedwongen zullen worden tot een petroleum-embargo over te gaan. Ofwel Italië aanvaardt het plan, maar de Volkenbond en de nog steeds niet verslagen Negus weigeren het te legaliseeren, en dan hebben Engeland en Frankrijk zich enkel ge compromitteerd. Ofwel alleen de Negus teekent verzet aan. In dit laatste geval kan de Negus misschien tot toegeven gedwongen worden, maar dan zal het prestige van den Volkenbond weer een van zijn weinige overgebleven veeren moeten laten en de indruk bevestigd worden, dat met internationaal veroordeeld geweld in deze wereld toch uiteindelijk méér te bereiken is dan met vreedzaam overleg. Tenslotte is 't nog denkbaar, dat alle partijen op het voorstel zullen ingaan om erger te voorkomen en ook dan nog zal het internationale rechtsgevoel onbevredigd blijven. Deze gunstigste van alle kansen is echter tevens de minst waarschijn lijke. Wij zullen dienen af te wachten, hoe de bemiddelingsformule er in werkelijkheid uit ziet om er een definitief oordeel over te vellen, maar reeds thans is er groote ongerustheid gewekt over den aard dier formule. Het komt er niet alleen op aan het Italiaansch-Abessi nisch conflict momenteel uit den weg te rui men, ten koste van alles, maar het moet op gelost worden op een rechtvaardige en prin- cipieele wijze, welke zoowel den Volkenbond als Abessinië bevredigt en Italië's aanspraken, voor zoover deze gerechtvaardigd zijn en ook geen handbreed verder, eerbiedigt, zoodat Ita lië niet als machtsoverwinnaar, maar als rechtsaanvaarder zijn belangrijke taak in Eu ropa zal kunnen vervullen. Dat men voor dit schier onoplosbaar schijnend probleem nu op eens den sleutel zou hebben gevonden, lijkt minstens twijfelachtig. Met onzuivere sleutels worden probleemsloten echter geforceerd en soms onherstelbaar beschadigd. De rijksbemidelaar prof. mr. Aalberse zal Woensdag in het Tweede Kamergebouw een conferentie hebben met partijen betrokken bij het dreigend conflict aan de N.V. Uzergieterij en Emailleerfabriek de „Etna" te Breda. Voor deze bespreking is mede uitgenoodigd de R.K. Vereeniging van Werkgevers in de metaal nijverheid, Een voor den rechter geroepen getuige is verplicht een verklaring af te leggen, en wei' gering wordt met gijzeling gestraft. Bij den verdachte is dat echter anders; hij is niet verplicht te antwoorden op hem gestelde vragen. Bij het nieuwe wetboek van strafvor dering werd aan den ambtenaar, die een ver dachte voor het eerst ondervraagt, de plicht opgelegd hem vooraf met dit zijn recht bekend te maken. Nu heeft dezer dagen het gerechtshof te Arnhem een geval te berechten gekregen, waarbij de verdachte, die een bekentenis had afgelegd en daarop later terug kwam, zich erop beriep, dat hem niet was medegedeeld dat hij niet tot antwoorden verplicht was en dat dus zijn verklaring die daarenboven ook overi gens niet in volle vrijheid zou zijn afgelegd niet als bewijsmiddel tegen hem mocht worden gebezigd. Het Hof besliste, dat hier ook, door verkla ringen van andere zijde voldoende was komen vast te staan dat hem de bedoelde mededee- ling door den verhoorenden ambtenaar inder daad niet was gedaan, maar dat deze omstan digheid toch het vonnis, waarbij deze aldus af gelegde verklaring als bewijsmiddel was ge bruikt, niet' nietig maakt. Ook verwierp het Hof het verweer van den verdachte, dat hij zijn bekentenis niet in volle vrijheid zou heb ben afgelegd. Wanneer deze uitspraak vaste jurisprudentie mocht worden, en de mededeeling, dat de ver dachte niet tot antwoorden verplicht is, dus niet meer strikt noodig zal zijn omdat het be wijsmiddel daardoor niet wordt verminderd, dan verliest natuurlijk het bedoelde wetsvoorschrift veel van zijn beteekenis. De verdediger van den verdachte heeft even wel tegen deze uitspraak cassatie aangetee- kend, zoodat spoedig zal blijken of de Hooge Raad het gevoelen van het Hof ten deze deelt. Men verzoekt cms mede te deelen dat, naar mag worden verwacht, bij de verlenging der hiema te noemen contingenteeringen per 1 Januari as. de navolgende bepalingen betref fende de autonome percentages en de perioden zullen worden vastgesteld. Percentage 25 gewicht 100% waarde 40 gewicht 20 40 100 80 100 80 100 80 m 80 80 90 90 Vet Echte zijde Leder Verpakkingsglas Schroefbouten Steunmateriaal Druk- en schrijfpap. Cellophaan Pak- en viltpapier Bestreken papier en car. on Luxepapier, envelopp. geplakte zakken Kantoor- en schrijf boeken, boeken, muziek-druk- en drukwerk Papierwaren Behangselpapier Asphaltd^kpapier In de tot dusver geldende basistijdvakken is geen wijziging gebracht, met uitzondering van dat voor echte zijde, dat is vastgesteld op 1934. Er wordt voorts op gewezen, dat als basis voor de toewijzingen voor leder het jaar 1934 zal gelden. De aandacht wordt erop gevestigd, dat boven genoemde percentages alleen op de autonome landencontingenten betrekking hebben, derhalve niet op de bij handelsverdrag verleende contin genten, welke in yele gevallen hooger zijn. Periode 1 Jaar 8 mnden 1 jaar 1 - 1 1 1 1 - 1 M 1 1 - 1 1 1 1 - „God sterke onze broeders" Eerst in later tijd zal de geschied schrijver een overzicht kunnen geven van de heldhaftigheid, waarmee het Katholicisme, dat uit het geloof leeft, de vervolgingen in Rusland, Mexico et} andere landen, als Duitschland, weerstaat. Maar hij zal daarbij niet de stichtende geloofs- sterkte vergeten, waarmee ook andere kerkgenootschappen hun godsdienst ver dedigen tegen het onrecht, dat him door tijdelijke machthebbers wordt aangedaan. De haat tot in de hoogste instanties van het Duitsche nationaal-socialisme tegen de Katholieke Kerk en het oud-testamen- tische kerkgenootschap der Joden is open baar. Maar ook Luther wordt niet meer in zijn eigen land gespaard. Terwijl de nazi-organen schamperen te gen Rome, omdat het „den deviezensmok- kelbisschop Legge" nog niet heeft afgezet, en dreigen met wraak door opzegging van het Concordaat, wordt de christelijke Be- lij deniskerk onder controle en censuur van den Staat geplaatst. Daar zij haar Synode heeft doorgezet tegen het ministerieele verbod en de staatspolitie in, hebben thans haar voornaamste leiders de officieele waarschuwing ontvangen, dat ze bij verder verzet tegen de decreten van Minister Kerrl gestraft kunnen worden wegens hoogverraad, dat is met levenslange ge vangenisstraf of den kogel. Volgens Reuter antwoordden zij: „Ook Jezus is beschul digd van hoogverraad en op grond van die beschuldiging ter dood gebracht. Wij vol gen Zijn voetstappen door Minister Kerrl gehoorzaamheid te weigeren." Ook de Katholieke Christenen, getroffen door dit voorbeeld van geloofskracht, bid den den Christus-belijders in Duitschland toe: „God sterke onze broeders!" De K.N.A.C. heeft in een adres aan den mi nister van Financiën er de aandacht op ge vestigd, dat de aanduiding van de verplichting om stil te houden in de nabijheid van een douanekantoor in Nederland plaats heeft door vierkante zwarte borden met oranje letters, welke ingevolge het bepaalde in het Motor- en Rijwielreglement en de Motor- en Rijwielbe schikking eerlang zullen moeten worden ver vangen door ronde witte borden met rooden rand en zwarte letters en teeken (horizontale balk met op- en onderschrift „douane"). Nu zou wel is waar de vervanging van de betreffende borden eerst in 1939 behoeven plaats te hebben, maar de KN.A.C. is van meening dat het belang van het internationale verkeer medebrengt, dat juist deze borden ten spoedig ste door de internationaal vastgestelde borden worden vervangen opdat de Nederlandsche douaneposten niet door buitenlanders worden voorbij gereden. Zulks klemt te meer daar gebleken is, dat de Duitsche en Belgische douanekantoren aan de Nederlandsche grens reeds zijn aangeduid door de bedoelde internationale borden. Thans zijn de betreffende borden bij de Nederlandsche douanekantoren soms aange bracht aan de linkerzijde van den weg, maar er lijkt veel voor te zeggen bij de verwisseling van deze borden, de nieuwe teekens aan weers zijden van den weg te doen aanbrengen, opdat ten duidelijkste de opmerkzaamheid van het verkeer op deze zeer belangrijke .gebodsborden" worde gevestigd. Dezer dagen heeft de Minister van Binnen- landsche Zaken in audiëntie ontvangen het comité van zes, gevormd uit de Christelijke, Roomsch-Katholieke en Moderne algemeene bonden van ambtenaren en werklieden in over heidsdienst, en dit comité in de gelegenheid gesteld met den minister de bezwaren van het comité te bespreken tegen de bekende ministe rieele circulaire van 7 November aan de ge meenten. Het onderhoud had vooral betrekking op de de punten 2 en 3 van de circulaire, waarbij de minister de werkelijk betaalde loonen in het particuliere bedrijf in de plaats stelde van de bij collectief contract geregelde loonen, alsmede punt 11, waarin wordt vastgesteld, dat, wanneer het plaatselijk loonpeil hooger ligt dan dat van het rijkspersoneel, dit laatste peil als grondslag door de gemeentebesturen moet worden aan vaard. De minister heeft toegezegd nadere over weging van de beteekenis van punt 1L In verband met de omstandigheid, dat de be hoefte aan een goede verlichting van de Rijks wegen 's GravenhageRotterdam en Amster damHaarlem, welke behooren tot de Rijks wegen met de grootste verkeersintensiteit, uit een oogpunt van veiligheid van het verkeer steeds urgenter wordt, heeft de A. N. W. B. in een adres aan den Minister van Waterstaat verzocht, het daarheen te willen leiden, dat deze wegen zoo spoedig mogelijk zullen worden voorzien van een doelmatige verlichting. De Minister van Sociale Zaken heeft met in gang van 1 Januari aan mr. H. H. Steneker te Amsterdam op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid van de Commissie van Advies, be doeld in artikel 8 der Bedrijfsradenwet (kern commissie-industrie), onder dankbetuiging voor de in die functie bewezen diensten, en heeft benoemd tot lid van die Commissie, mr. A. Hoekstra, secretaris van de Christelijke Werkgevers Vereeniging te Heemstede.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9