Dessie, een stad van leed De vredesonderhandelingen De vlootconferentie FEL DEBAT TE GENEVE VERWACHT VELE DOODEN PLECHTIG BEGRAVEN PRESIDENT VAN CUBA AFGETREDEN Het nieuws van heden De vliegramp bij Croydon DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE, A||P||1I f III M r||A Pil IV" AAII A A ■"V1 Avondblad voor Haarlem en Agentschappen per III IbA^ IV I Iff 11 li I liftilTI W wl Ik kr I I Ittl Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 Ingez week 25 cents per kwartaal f 3.25; per mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 ceni Dost oer kwartaal f3.58biivooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor Als Abessinië de Parijsche voor stellen verwerpt, zal Engeland toch een uitstel olie embargo steunen Diplomatiek échec van Engeland? Abessinië wil Ogaden niet afstaan Rome in afwachting Geruchten dat de Abessinische hoofdstad vandaag door de Italianen gebombardeerd zal worden Paniek te Addis Abeba Het Weer Engeland en de V. S. staan onwrik baar tegenover de Japansche eischen Nagano vraagt Tokio om instructies Het sterven van de katholieke pers Valsch alarm? Radio-station te Havana buiten werking gesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Lijken onherkenbaar verminkt De kabinetscrisis in Spanje Cortes tot 1 Februari op reces? De trans-Atlantische luchtlijn Resultaten der onderhandelingen te Washington morgen gepubliceerd INBRAAK IN DE KATHEDRAAL VAN ORLEANS Zware storm in het Kanaal De dienst DoverCalais en Folke stoneBoulogne gestaakt De chaos in China Talrijke dooden en gewonden bij den aanval op Koejoean De ramp van. de Sabena nabij TateJield. Em overzichJL van het wrak m de plaats van het onheil ~^roN'38" N FUWF HflAnLEmSCHF CDUnANÏ - - - - 9 Q® kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. De vlootconferentie te Londen is Maandagochtend plechtig door Baldwin geopend. Hierboven de gedelegeerden der vloot-mogendheden in de conferentie-zaal LONDEN, 11 Dec. De politieke corres pondent van de „Daily Telegraph" meldt, dat het kabinet Woensdagochtend zijn we- kelijksche zitting zou houden, doch dat het onderzoek naar het Parijsche vredesplan afgeloopen is. De correspondent keert zich tegen zekere „al te fantastische" Fran- sche berichten over den inhoud van het plan en zegt, dat deze bij de leden van alle parlementspartijen groote bezorgdheid hebben veroorzaakt. De aanhangers der regeering in het Lagerhuis laken het, dat de overdreven berichten niet zijn ontze nuwd door een duidelijk dementi. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meldt uit Parijs, dat het vre desplan slechts kleine correcties voorstelt aan de grenzen tusschen Eritrea en Tigre in het uiterste Westen, waardoor kleine oneffenheden uit den weg worden geruimd. In het Oosten wordt feitelijk erkend, dat deelen van Tigre reeds door de Italianen zijn bezet, wien de daar gevestigde opperhoofden trouw hebben gezworen. Overigens heeft de Negus nog in den afge loopen zomer zijn bereidheid uitgedrukt deelen van het Danakil-gebied af te staan. Op deze basis hebben de Britsche en de Fransche des kundigen en staatslieden besluiten genomen over een grenscorrectie. Het plan van Hoare en Laval voorziet er nadrukkelijk in, dat Italië, indien het zich voor de vredesonderhandelin gen meester mocht maken van verdere uitge strekte gebieden van Abessinië, de ontrui ming dezer gebieden zal worden verzocht. Om evenwel tegemoet te komen aan de erkende be hoefte van Italië aan ruimte voor koloniale expansie in daarvoor geschikte gebeiden, wordt voor Zuid-Abessinië een mandaat-systeem in overweging genomen. In een andere mededeeling van den diplo- matieken correspondent van de „Daily Tele graph" uit Parijs, wordt verklaard, dat Enge land en Frankrijk er van overtuigd zijn, dat hun voorstellen een minimum basis vormen, waarop de snelle beëindiging der vijandelijk heden zou kunnen worden tot stand gebracht. Men heeft reden te veronderstellen, dat Mus solini het plan zal aannemen als tósis voor bespreking. Italië en Abessinië zouden dan worden opgewekt de vijandelijkheden te sta ken van het oogenblik af, dat de vredesonder handelingen zullen worden geopend. Men ver wacht evenwel niet, dat deze toestand nog in deze week zal kunnen worden bereikt. Indien gunstige antwoorden worden ontvangen uit Rome en Addis Abeba, zou de Geneefsche commissie van achttien direct op de hoogte worden gesteld, waarna zij zich vermoedelijk zou verdagen. De diplomatieke correspondent van de „Daily Herald" schrijft, dat de Britsche regeering heeft besloten een uitstel van het embargo op petroleum te steunen, in dien Abessinië de Parijsche voorstellen zou verwerpen. De correspondent verwacht Donderdag te Genève een heftig debat, aangezien noch Sowjet-Rusland, noch de kleine Europeesche staten zouden toe stemmen in het Engelsch-Fransche plan en het haar nooit vergeven zou worden, wanneer zij „verraad pleegde aan het collectief systeem en agressie op lichtzinnige wijze beloonde." Het blad schrijft, dat het niets goeds betee- kent, dat men te Rome de Parijsche voorstel len wellicht aannemelijk acht. Wanneer Musso lini successen behaalde en de. Volkenbond machteloos gebleken ware, dan zouden deze slechte voorwaarden wel als onvermijdelijk be schouwd moeten worden. Een feit is echter, dat de veldtocht mislukt, en de Volkenbond een hecht geheel vormt. Dit oogenblik hebben de Fransche en de Britsche regeering blijkbaar geschikt ge acht, om Mussolini een overwinning toe te kennen, die hij met de wapenen nooit had kunnen behalen. De kleine Volkenbondsstaten zouden zich tegen een door Engeland aanvaard plan nauwelijks kunnen verzetten, doch voor de Britsche regeering moet het een ernstige diplomatieke nederlaag beteekenen. De socialistische „Daily Herald" acht het zeker, dat den aanvaller in het vredesplan een groote belooning voor zijn aanval wordt toege kend. Het blad verlangt, dat Baldwin het plan ge heel zal terugtrekken en Laval in overweging zal geven, naar eigen goeddunken te handelen. Uit Addis Abeba wordt gemeld, dat de Abes- sinische minister van buitenlandsche zaken Dinsdag een bezoek heeft gebracht aan den Britschen gezant Sir Sydney Barton en dezen heeft gevraagd of hij berichten heeft ontvan gen over den inhoud van het Fransche vredes plan. Het antwoord luidde ontkennend. Van vooraanstaande Abessinische zijde wordt verklaard, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, dat Abessinië bereid zal zijn zich in te laten met vredesonderhandelingen, zoo lang ook nog maar een enkele Italiaansche soldaat op Abes- sinischen bodem zal staan. Het zg. voorstel de provincie Ogaden aan Italië af te staan wordt te Addis Abeba be lachelijk genoemd, aangezien de Italianen in het Zuiden sedert het uitbreken van den oor log nauwelijks voortgang hebben gemaakt. Een afdeeling van den Geneeskundigen dienst, bestaande uit zestien vrachtauto's is Dinsdag uit Berbera (Britseh-Somaliland) ver trokken in de richting van de Abessinische grens. De colonne is voorloopig voor Harrar bestemd. ROME, 11 Dec. (Reuter). Men wacht hier kalm tot de Fransch-Britsche voorstellen be kend worden. Hedenochtend werd de zitting van het Britsche Lagerhuis bekend en hoewel de pers nog geen commentaar geeft, maakt het verslag van de zitting op den doorsnee Italiaan den indruk, dat de regeeringen van Parijs en Londen zoover als mogelijk zijn gegaan in een compromis. Een nieuw element is de aansporing tot ver zoening, welke de „Osservatore Romano" gis teren publiceerde: Hedenochtend elf uur waren de Fransch- Britsche voorstellen te Rome nog niet bekend. DESSIE, Dinsdag. Gisteravond luister de ik in mijn tent naar de radio. Een Ita- liaansch spreker sprak van Asmara uit over de deugden der Italiaansche cultuur. De stad Dessie, die vandaag in rouw is over de slachtoffers der hevige Italiaansche luchtaanvallen, welke de vorige week zijn uitgevoerd, biedt een scherp contrast met de radiovoordracht van den Italiaan. Deze „stad van geluk" dit is de letterlijke vertaling van „Dessie" is veranderd in een stad van leed. Verminkte lichamen van mannen en vrouwen, verbrand door de Italiaansche Verwachting: krachtige tot matigen, Oostelijke wind, afnemende bewolking, weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts, overdag kou- E= EE der. Hoogste barometerstand; 78(1.8 te Sarna, Laagste barometerstand: 757.9 te Jan jE Mayen. Zon op 8.01 - onder 3.45 - Licht op 4.15 Maan op non. 5.03 onder v.m. 9.20 1= Laafste kwartier 17 December LONDEN, 11 Dec. (Reuter). De marine medewerker van de „Dail^ Telegraph" toont zijn instemming met de houding van Engeland en de Vereenigde Staten op de vlootconferen tie. Beide mogendheden hebben duidelijk doen uitkomen, dat zij gesloten en onwrikbaar staan tegenover den Japanschen eisch inzake alge- meene pariteit voor de vijf canferentie-mo- gendheden. Aan de Japansche delegatie is te verstaan gegeven, dat de onderhandelingen ter vlootconferentie niet op deze basis kunnen worden gevoerd. De Japanners hadden blijkbaar minstens oo den steun van Frankrijk en Italië gerekend, doch deze is uitgebleven. In verband hiermede heeft admiraal Nagano zich naar verluidt met Tokio in verbinding gesteld. In de gisteren gehouden zitting van de eer ste commissie der vlootconferentie is het plei dooi voor vermindering van de tonnage der oorlogsschepen door Britsche gedelegeerden door de Amerikanen gesteund. Naar verluidt, aldus het blad, zijn de Ver eenigde Staten bereid, bij den bouw van slag schepen vermindering der tonnage met ver scheidene duizenden tonnen en vermindering van het kaliber van het geschut van 40 tot 35 centimeter te overwegen. Dit zou een besparing van 750.000 pond sterling voor elk nieuw Britsch slagschip beteekenen. Aan duikbooten verlangt Frankrijk 126JOOO ton, wat een vloot van ongeveer 150 duikboo ten beteekent. Volgens betrouwbare mededee lingen wordt echter door Fransche marine deskundigen toegegeven, dat Frankrijk reeds zooveel duikbooten heeft als het in bedrijf kan houden. De Britsche en Amerikaansche gedelegeer den zullen trachten, den Franschen eisch tot 72.700 ton te verminderen. Met ingang van 1 Januari a.s. wordt het Aken- sche R. K. dagblad „Echo der Gegenwart", met als bijblad „Limburger Tageblatt" opgeheven. Het blad bestond 78 jaren. De eerste zitting van de Londensche vlootconferentie. Minister-president Baldwin naast den Franschen verte genwoordiger Corvin brandbommen, worden in groote aantallen uit de huizen gedragen en door vrienden begraven. Een aangrijpend schouwspel! Deze primitieve Abessinische bevolking, die tot voor kort nau welijks wist van het bestaan van vliegtuigen, heeft thans de dooden te begraven, welke het vreeselijke luchtwapen heeft geëischt. Men heeft hier groote bewondering voor den moed van dokters en verpleegsters. Hoewel bij den laatsten luchtaanval vijf-en-dertig Italiaansche vliegtuigen boven de stad vlogen, bleven alle artsen op hun post. Te Dessie waardeert men dit te meer, waar de bevolking van meening is, dat de Italianen een speciale voorliefde heb ben voor het bombardeeren van lazaretten en hospitaals. (Auteursrecht News Chronicle A. N. P.) In den afgeloopen nacht zijn te Addis Abeha berichten binnengekomen, waarin een bombardement door de Italiaansche vliegers op Addis Abeba werd aangekondigd. Om half vier vanmorgen begon de ontruiming der stad door de bevolking, en bij duizenden te gelijk vluchtten de inwoners in lange optochten en begeleid door autocolonnes naar de buiten de stad gelegen bergen. Europeanen en inboorlingen huurden vracht auto's tegen prijzen van 50 tot 100 gulden, om uit de stad weg te komen. Om 8 uur vanmorgen was boven de stad nog geen enkel Italiaansch vliegtuig waargenomen. Men denkt dan ook dat het een valsch alarm was. Nu de geruchten over een aanval van vlieg tuigen op de hoofdstad geen werkelijkheid blij ken, keert de bevolking weer naar de huizen terug; in de stad heerscht een voorbeeldige orde, evenwel is de politie uit voorzorg ver sterkt. Op de hoeken der straten zijn groote ton nen met water geplaatst om de uitwerking van brandbommen tegen te gaan. In de centrale bestuursvergadering te Utrecht herdacht de R.K. Middenstands bond zijn 20-jarig jubileum. Tweede van links, dr. van Beurden, oud-adviseur. Naast hem mr. van Hellenberg Hubar; vervolgens de heeren Struyken, Koops en de adviseur pastoor van der Heijden De vlootconferentie; Engeland en de V. S. staan onwrikbaar tegenover de Japansche eischen Te Dessie zijn de slachtoffers van de Italiaan sche luchtaanvallen plechtig begraven; wordt vandaag Addis Abeba gebombardeerd? Mendieta als president van Cuba afgetreden. Inbraak in museum te Amersfoort. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot bescherming tegen luchtaanvallen met 812 stemmen aangenomen. HAVANA, 11 Dec. (Reuter). Kolonel Cara- lo Mendieta, de president van Cuba, is af getreden. Naar men zegt, heeft Mendieta hiertoe besloten, om zich bij de komende verkiezin gen candidaat te kunnen stellen. Emilio Barnet, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, is tot waarnemend pre sident benoemd. Het kabinet heeft eveneens zijn ontslag aangeboden, doch Barnet heeft dit geweigerd. Mendieta verklaarde: Er heerscht verzet te gen mijn ontwerp-kieswet. Ik wensch de toe komst. van Cuba niet in den weg te staan. LONDEN, 11 Dec. (Reuter). Den geheelen nacht hebben reddingsploegen gewerkt om de slachtoffers van het verongelukte vliegtuig te bergen. De lijken werden in auto's naar het lijken huls van de Londensche voorstad Caterham gebracht, zij zijn evenwel onherkenbaar ver minkt. Op het oogenblik bevindt zich de inspecteur van het ministerie van luchtvaart op de plaats van het ongeluk. Mendieta trad af, enkele uren nadat het ra diostation door mitrailleurvuur buiten werking was gesteld. MADRID, 11 Dec. (Reuter). In de wandel gangen van de Cortes gelooft men algemeen dat, indien Martinez de Velasco op moeilijkhe den mocht stuiten, die het hem onmogelijk ma ken een regeering te vormen, de Cortes inge volge de grondwet tof 1 Februari met vacantie gezonden zouden kunnen worden en een over gangskabinet tot genoemden datum zou kun nen regeeren, zonder zich aan het parlement te hebben voorgesteld. WASHINGTON, 11 Dec. (Reuter). De of- ficieele resultaten van de besprekingen tus schen de vertegenwoordigers van de burger luchtvaart van Engeland, Canada, Ierland en de Amerikaansche autoriteiten, inzake het plan tot oprichting van een trans-Atlantische luchtlijn, zullen morgen gepubliceerd worden. Volgens berichten uit betrouwbare bron, zal geen enkele overeenkomst worden gesloten, waarbij eventueele deelneming van andere lan den uitgesloten is. Vertegenwoordigers van de Nederlandsche en Duitsche luchtvaartmaatschappijen zijn kort geleden naar Washington gekomen en een Fran sche delegatie heeft de zaak hier reeds in het begin van het jaar besproken. Toen reeds hadden de Amerikaansche auto riteiten de verzekering gegeven, dat niets defi nitief zou worden overeengekomen, zonder voor afgaand overleg met de Fransche belangen, en hieraan hebben zij zich gehouden. LONDEN, 11 Dec. (Reuter). In verband met den storm, die in het Kanaal woedt, zijn van morgen de schepen van den dienst DoverCa lais en FolkestoneBoulogne niet vertrokken. Tweehonderd reizigers wachten sedert gisteren middag te Boulogne om zich in te schepen. Het s.s. „Prince Leopold" dat gisteravond om half negen uit Ostende te Dover werd ver wacht, is pas vanmorgen te Newhaven bin- nengeloopen. De dienst DieppeNewhaven is nog niet gestaakt. Uit Croydon zijn alle voor het continent be stemde vliegtuigen vertrokken. TOKIO, 11 Dec. (Reuter). Naar aan het blad „Asahi Sjimboen" wordt gemeld, zijn gis termorgen bij den aanval van Mandsjoerijsche soldaten op Koejoean talrijke dooden en ge wonden gevallen. De Chineesche en Japansche autoriteiten bespreken de zaak. HANKAU, 11 Dec. (Reuter). De gouver neur van Hopei, generaal Tsjang Tsjoen, Is benoemd tot minister van Buitenlandsche Za ken. als opvolger van Wang Tsjing Wei, die, nadat onlangs een aanslag op zijn leven is ge pleegd, is afgetreden. de opschorting van het embargo op pe troleum. De protesten in de liberale en socialistische pers tegen het Abessinische vredesplan zijn vanmorgen, na de rede van Eden, verstomd. De „News Chronicle" is echter nog steeds achterdochtig, en waarschuwt de regeering, dat PARIJS 11 Dec. (Reuter) In de beroemde kathedraal van Orleans is een inbraak gepleegd. Gistermiddag werd op het station een kostbare kelk gevonden, die, naar later vastgesteld werd, tot de schatten van de kathedraal behoorde Het onderzoek wees uit, dat de sleutels uit de sacristie verdwenen waren. Men is thans tot in ventarisatie overgegaan, om na te gaan, wat ge stolen is. Stand op Woensdag 1 uur njn.: 772, .Vorige stand 771.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1