Vlootconferentie vlot niet oot m PHIIiPS^BI-ARLITA" JAPAN HOUDT VAST ^1oC*Cï1 oWde oog®» tUl'cU VERLAGING UITGAVEN ONDERWIJS X. BETER ZIEN: WOENSDAG 11 DECEMBER 1935 De anderen echter evenzeer Muziekprogramma's van den K.R.O. Hoe de omroep zijn program hoopt te reorganiseer en EERSTE KAMER EENIGE WETSONTWERPEN GOEDGEKEURD Mr, J. van Andel benoemd tot commies-griffier HET KORPS MARINIERS BESTAAT 270 JAAR Herdenkingsfeest te Rotterdam Naarmate de mensch ouder wordt, trekt de pupil Vart het oog zich meer samen ert laat dus minder licht door. Daarom hebben zij, die boven de vijftig zijn, veel en.veel meer licht noodig dan menscherv van twintig. En vooral een bezigheid als naai- en verstelwerk eischt ook afgezien van den leeftijd vee! meer licht dan lezen. Bij te weinig licht is het voor de oogen precies alsof U ze een donkeren bril opzet en ze tot een onge>- hoorde inspanning dwingt. Zorgt toch vooral voor goed licht bij alles wat D doet. Daarvoor bestaan aanwijzingen, dié' II kunt vinden in het boekje „Het Gezellige Huis"» dat U pp aanvrage gaarne gratis ons wordt toegezonden* Zendt slechts, onderstaande töu*' pon pan ons op» of schrijft ons even eeri briefkaartje. De Philips' „Bi-Arlita" lamp is de beste en zuinigste lamp, ooit door Philips vervaardigd en daarom de aangewezen lamp voor Uw huisverlichting» Straat Woonplaats ENKELE VOORWAARDEN Vuurgeknetter wekte slaper Sigarenwinkel te Den Haag uit gebrandbewoners konden tijdig het huis verlaten POSTZEGELS VOOR 'T KIND INBREKER WIST TE ONTSNAPPEN Met twee anderen van verschil lende inbraken verdacht DRONKEN AUTOBESTUURDER RIJDT FIETSER DOOD Tragisch ongeval te Eindhoven Fransche onderscheiding Het drama te 't Zand Verdachten voor de Alkmaarsche rechtbank Gewijzigde amendementen van de heeren Suring c.s. Schip veilig in haven geloodst STROOM LIJN-LOCOMOTIEF Begin Januari proefrijden MACHINIST VERGAT BORNE DOODELIJK ONGELUK Coördinatie van Het vervoer Amerika keurt gebruik Ford V-8-motor goed Onderscheiding De wel op het minst gelegen tijdstip te Londen aangevangen vlootconferentie, waaraan de vijf mogendheden, die inder tijd het vlootverdrag van Washington onder teekenden t. w. Engeland, Amerika, Japan, Frankrijk en Italië, deelnemen, dreigt, zooals trouwens te voorzien was, nu reeds vast te loo- pen op de vasthoudendheid der verschillende partijen. Men mag zich afvragen, of Engeland wel verstandig heeft gedaan om het initiatief voor deze conferentie juist thans door te zetten. De voorbesprekingen hebben aangetoond, dat er weinig uitzicht op overeenstemming was, en de indruk van de vruchteloosheid dier voorbe sprekingen, welke als eenig „nut" afwierpen, dat duidelijk bleek, hoe moeilijk de bestaande te genstellingen te overbruggen zouden zijn, was nog geenszins uitgewischt. Het argument, dat de tijd zou dringen, omdat eind 1936 het Vloot verdrag van Washington expireert, zoodat dit verdrag zoo mogelijk door een nieuw moet wor den vervangen, is niet zoo heel klemmend. In een jaar kan veel gebeuren, vooral op hec terrein der internationale politiek, waar machts verhoudingen voortdurend verschuiven en on voorziene feiten de situatie met één slag kun nen wijzigen. Zoowel de agressieve expansie-po litiek van Japan ten opzichte van China, welke door de autonomistische beweging in het Noor den in een nieuwe en hoogst bedenkelijke faze is getreden, als de niet minder agressieve expan sie-politiek van Italië ten opzichte van Abessi- nië, waartegen de Volkenbond en in het bijzonder Engeland zich schrap heeft gezet, beïnvloeden de conferentiesfeer buitengewoon ongunstig. Japan denkt er niet meer aan een vlootverhou- ding tusschen Amerika, Engeland en Japan van 5, 5, 3 te aanvaarden, gelijk die in 1922 te Was hington werd vastgesteld. Het eischt het recht op vlootpariteit, ook al zou de inwilliging van dezen eisch leiden tot versterking en uitbreiding van de marinebases van de Vereenigde Staten en van Groot-Brittannië in en rond den Paci fic, waar Japan zijn practisch al moeilijk aan te tasten positie nog wenscht te versterken. Amerika wil echter niets van een vlootpariteit met Japan weten, vooral niet nu de geschiede nis van de stichting van het Keizerlijk Mand- sjoekwo en de autonomistische beroering in Nrd.- China hebben aangetoond, hoe groot het gele gevaar wordt, te meer daar Amerika in een on bewaakt oogenblik om redenen van louter gel delijk winstbejag besloten heeft de banden met de Philippijnen geleidelijk aan los te maken. De pariteiteisch, door Japan gesteld, is meer een prestigekwestie dan een noodzakelijkheid voor Japan. Het is niet zoozeer Japans bedoeling ook wezenlijk zijn zeemacht tot het Amerikaansche en Engelsche niveau op te voeren als wel zich principieel het recht daartoe te verschaffen. Jipan, dat tengevolge van zijn kostbare expansie-besognes op het Aziatische vaste land en tengevolge van de economische wereldcrisis zwaar gebukt gaat onder zijn buiten proporties gezwollen militaire begroo tingen de minister van financiën Takahasji heeft kort geleden tot groote verontwaardiging der militaire doordrijvers verklaard, dat het Japansche volk de enome financieele lasten op den duur niet meer zal kunnen dragen is niet gebrand op een bewapeningswedloop met Amerika en Engeland. Vandaar dat het voorgesteld heeft een zoo laag mogelijke maximum-tonnage voor de groote zee-mo- gendheden vast te stellen, binnen welke maxi mumgrens, ifrelke voor allen gelijkelijk zal gel den, een ieder vrij zou zijn de schepentypen en hun onderlinge verhoudingen en quanta zóó te kiezen als het ieder overeenkomstig zijn behoeften het meest dienstig lijkt. Japan heeft een broertje dood aan zware slagschepen, die als drijvende forten met grooten actieradius zijn insulaire positie in gevaar kunnen brengen en bovendien zoo uitermate kostbaar zijn. Het wil de vliegtuigmoederschepen afschaffen, omdat deze vliegtuigmoederschepen als het ware vliegvelden vormen, welke tot vlak bij de Ja pansche kust kunnen worden gelegd. Maar van den anderen kant wenscht het de duikbooten te behouden; welke zoo bij uitstek geschikt zijn voor het belagen der lange verbindings wegen over zee van Amerika en Engeland. Japan heeft sleohts kleine en snelle kruisers van een weinig kostbaar type en vliegtuigen noodig om zich afdoende te beveiligen en daarom wil het zijn tegenstanders in den Paci fic tot afstand van zware slagschepen en vlieg tuigmoederschepen bewegen. Amerika noch Engeland, die geheel aan Japan tegengestelde behoeften hebben, zijn echter niet van plan op deze voorstellen in te gaan, terwijl Enge land juist tegen onderzeeërs een groot bezwaar heeft en die liefst afgeschaft zou willen zien. Japan staat stijf op zijn stuk en als er geen vlootverhouding naar Washingtonschen trant aanvaard wordt, lijkt een bewapeningswedloop ter zee onvermijdelijk. Amerika is bereid zulk een wedloop te accepteeren, wel wetend, dat Japan dan op den langen duur aan het kortste einde zal moeten trekken. Italië heeft bij de opening der conferentie onomwonden erop .gezinspeeld, dat het Italiaansch-Abessi- nisch conflict heeft bewezen, dat de machts positie in de Middellandsche Zee van doorslag- gevenden invloed op Italië's houding in vloot- aangelegenheden moet zijn. Italië wenscht de Middellandsche Zee te neutralise eren, terwijl Engeland er zijn positie zoekt te versterken. Italië heeft reeds besloten tot den bouw van „dreadnoughts" van 35.000 ton en daardoor een mogelijke beperking van de tonnenmaat van zware slagschepen problematisch gemaakt. Frankrijk is verontrust door het Engelsch- Duitsche vlootaccoord, waarbij Duitschland een Vloot mag bouw'en tot 35 pCt. van de totale Britsche vloot, en wenscht geen afstand te doen van zijn onderzeebooten. Zoo vormen de verschillende inzichten, alle gebaseerd op ver schillend en vaak tegenstrijdig eigenbelang, een puzzle, welke voor geen oplossing vatbaar schijnt. Pogingen om de bedreiging der onder zeebooten te beperken door internationale ver dragen, welke aanvallen van onderzeeërs op koopvaardijschepen verbieden, zijn van die humaniseeringen, welke in met alle humane be ginselen nu eenmaal strijdende oorlogen nim mer worden geëerbiedigd. Als de teekenen niet bedriegen, zullen de wapenfabrikanten straks weer in hun vette handen kunnen wrijven. Wij berichtten dezer dagen, dat de K. R. O. voornemens is zijn muziekuitvoeringen zoodanig te wijzigen, dat de gemiddelde luisteraar beter in staat zal zijn de ten gehoore gebrachte mu ziek te waardeeren. Naar aanleiding hiervan ontvingen wij van den muziek-adviseur van den K. R. O. een schrijven, waarin het reorganisatie-plan nauw keuriger staat omschreven. „Het zwaartepunt van de beoogde program ma-reorganisaties ligt in een leiding geven, door een doelmatiger programma-keuze en programma-indeeling bij een groot aantal mu zikale uitzendingen", aldus luidt het schrijven. „Wij zullen pogen, gaat het schrijven verder, om b.v. in den loop der eerstvolgende maanden eenig beter inzicht in den ontwikkelingsgang van de symphonie mogelijk te maken, door en kele representatieve werken uit verschillende tijdperken systematisch over de orkest-program ma's te verdeelen en telkens ervoor te zorgen, dat de luisteraar door woord en geschrift zich voldoende op deze werken kan voorbereiden." Een ander voorbeeld. „In de vele zangrecitals kan gevoeglijk wor den gestreefd naar eenige systematiseering in dien zin, dat in een aantal van dergelijke stan daard-uitvoeringen het kunstlied in zijn uitin gen door de eeuwen heen duidelijk wordt be licht. Bovendien kan men meer speciaal één lyrisch toondichter nemen we Hugo Wolf leeren kennen door de uitvoering van zijn thans vrijwel aan het groote publiek onbekende ju- weelen van liedkunst. Geleidelijk aan hopen wij alle gebieden van de toonkunst te bestrijken: de kerkmuziek, de orkestmuziek, de kamermuziek in haar tallooze schakeeringen zoo goed als de muziek-drama- tische kunst." Ter verdere verduidelijking laten wij hier nog een aantal voorbeelden volgen: Een systematisch overzicht van hetgeen Ne- derlandsche toondichters op het gebied van orkestmuziek hebben tot stand gebracht. Een inzichtgevende groepeering van de ontwikke ling van de orkestrale variatiekunst vanaf de klassieken tot in onze dagen. De ontwikkelingsgang, welken het strijkkwar tet heeft doorgemaakt. Een interessante blik in het werk, dat voor minder gebruikelijke instrumentale combina ties werd gecomponeerd. Twee dingen en hierop legt de schrijver den nadruk zullen vóór alles worden ver meden: zwaarwichtige overladenheid en dorre monotonie. Overigens toont deze beknopte toe lichting overduidelijk, dat voor deze fouten geen gevaar bestaat. Dinsdagavond vergaderde de Eerste Kamer onder voorzitterschap van W. L. Baron de Vos van Steenwij k. Aan de orde waren de volgende wetsont werpen 1. Bestendiging voor 1936 van de tijdelijke opcenten op de invoerrechten in Ned.-Indië. 2. Goedkeuring van twee besluiten van den Gouv.-Gen. van .Ned. Indië tot wijziging en aanvulling van Afdeeling UI van de begrooting van Ned. Indie voor 1935 (Verhooging bierac cijns en wijziging inkomstenbelasting). 3. Wijziging van de Luchtvaartwet. Deze wetsontwerpen werden zonder beraad slaging en zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Aan de orde was daarna de benoeming van een commies-griffier. Uitgebracht werden 47 stemmen, waarvan 1 blanco. Hiervan verkregen mr J. van Andel Gzn. 24; mr. S. Mok 7; mr. C. J. A. de Ranitz 6; jhr. mr. Beelaerts van Blokland 3; mr. E. Heringa 3; mr. De Wilde, jhr. Six en mr. J. de Brauw ieder 1 stem Benoemd werd verklaard mr. J. van Andel, Vervolgens werd overgegaan tot het trekken van de afdeelingen. De afdeelingen kozen tot haar voorzitters de heeren Van Citters, De Gijselaar, Nivard, v. d. Hoeven en Van Sasse v. IJsselt en tot onder voorzitters resp. de heeren Otten, Briët, De Savornin Lohman, Michiel's van Kessenich en Van Lanschot Ten slotte deelde de voorzitter mede, dat bij de al'gemeene beschouwingen over de Rjjksbe- grooting de spreektijd in eersten termijn als volgt zal zijn toegekend: ,R. K. 85 minuten; S. D. A. P. 85 minuten; A. R. 60 minuten; C. H. 60 minuten; V. B, 50 minuten en V.' D. 50 minuten. Dinsdagavond is in de Groote Doelenzaal te Rotterdam ter gelegenheid van het 270-jarig be staan van het Korps Mariniers een herdenkings feest gegeven. Tal van militaire en burgerlijke autoriteiten, de meesten van hun dames verge zeld, gaven blijk van hun belangstelling. Geheel het Korps was dezen avond aanwezig. Onder de hooge gasten bevond zich o.a. vice-admiraal De Graaff en schout bij nacht Kruys. Bij den aanvang van den feestavond heeft ko lonel C. J. O. Dorren, chef van het Korps Ma riniers een welkomstwoord gesproken. Daarna werden vele gelukstelegrammen voorgelezen, waaronder een van generaal Snijders en een van Minister Deckers. De burgemeester van Rotterdam, mr. P. Droogleever Fortuyn, woonde een deel van den avond bij. Op het tooneel werd een afwisselend program ma vertoond, dat door de Mariniers zelf werd verzorgd. Onder andere werden gymnastiek oefeningen en schermoefeningen vertoond. De avond werd besloten met pen gezellig, bal. Dt LA MAX Stuurt deze coupon in aan de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, Verkoopafdeeling Nederland en Koloniën, Eindhoven en U ontvangt gratis hel boekjeJtHel Gezellige Huis'y Naam: 8 - 2 VOOR Voor <atte werkzoamhederr, die bij kunst licht 'geschieden, beslaan minimum vef» tichlingseischen, waaraan, wannee» bet swerk niet direct onder de hoofdverlichting igeschiedf, slechts door voldoende biiver- ^ichting kan worden voldaan (2. Onder normale omstandigheden geldt nis minimum voor der» -totaal beschikbaren lichtstroom -van een woonvertrek 300 deka- ?umen. Hierdoor wordt de mogelijkheid (geschapen, hoofdverlichting, en bijverlich- iting afzonderlijk fe gebruiken, al naar de (bezigheid het voorschrijft. 3, De sterkte van de lichtbron voor hoofd- Verlichfing in normale vertrekken, in orna. vnenten op normole hoogte, welke al het llicht direct naar beneden werpen, moet (minstens 150 decalumen bedragen. 4. De lichtbron dient, zich op de plaofs wan het werk te bevinden. f5.. Vermijdt .sterke lichtcontrasten ols bijv, (ontstaan wanneer slechts één gedeelte wan de kamer voldoende verlicht is, om (te voorkomen dat bij de oogen, die voor bet zien bij verschillende helderheden zich telkenmale moeten, aanpassen, vermoeid heidsverschijnselen optreden. 6!» Vermijdt elke verblindende verlichting doof. het gebruik van afgeschermde licht- Ibronnerv en lampen «Het inwendig gesgti- ^veerden ballon.. In den afgeloopen nacht omstreeks twee uur heeft een felle uitslaande brand gewoed in den sigarenwinkel van den heer C. Coene aan de Koningstraat 441 b te Den Haag. De winkelier sliep in de achterkamer en werd gewekt door het knetteren van het vuur. Hij kon nog bijtijds den brandenden winkel verla ten en heeft toen onmiddellijk de bovenbewo ners gewaarschuwd. Dit waren de heer J. C. Boxen, diens vrouw en kind en een 30-jarige schoonzuster. Zij hebben ijlings het huis ver laten en zich aldus in veiligheid gesteld. Bij een zwager, die enkele huizen verder woont, hebben zij verder onderdak gevonden. Inmiddels was de brand langs de jalouzieën van het bovenhuis overgeslagen naar de eerste verdieping. De groote bovenkamer, een kabinet en de achterkamer zijn grootendeels uitge brand. De sigarenwinkel werd geheel door het vuur vernield. De winkelier heeft zijn geld en effecten kun nen meenemen. De oorzaak van den brand is vermoedelijk het vlam vatten van een stapel kistjes met sigaren, welke in de omgeving van een brandende kachel te drogen stonden. De sigarenwinkelier en de bovenbewoners waren beiden verzekerd. Twee agenten van politie, die op surveillance waren, hadden het vuur eveneens ontdekt en hebben de brand weer gewaarschuwd. Deze heeft met twee mo torspuiten gewerkt, één van de v. d. Venne- straat en één van den Rijswijkschen Weg. Een derde motorspuit, die ook was uitgerukt, be hoefde geen dienst te doen. Omstreeks half drie had de brandweer het vuur onder de knie. De nablussching nam nog geruimen tijd in beslag. Zou er nog iemand kunnen zijn, die niet weet: dat er op het oogenblik postzegels en brief kaarten verkrijgbaar zijn met een toeslag, wel ke ten goede korpt aan het misdeelde kind; dat deze dit jaar 150.000.moeten opbren gen; dat 350 vereenigingen erop rekenen haar aan deel hieruit te ontvangen? Men stelle zooveel verwachting niet teleur. De gemeente-politie te Tegelen heeft in den afgeloopen nacht een drietal inbrekers gear resteerd. Het zijn van O. en D., beiden uit Tegelen en K. uit Venlo. Het drietal wordt er van verdacht, verschil lende inbraken te hebben gepleegd te Venlo, Blerick en Tegelen. Te Roosteren hadden zij een fiets gestolen. In verband met deze inbraken werden zij he dennacht door de politie van hun bed gelicht: Van O. zag- tijdens zijn overbrenging naar het politiebureau kans te ontsnappen. Een achter volging werd ingesteld, doch tot nu toe is het niet gelukt hem te achterhalen. Dinsdagavond reed de 65-jarige wielrijder W. de j. over den Boschdijk te Eindhoven. Ter hoogte van de Electrische Centrale werd hij aangereden door een hem achteropkomenden auto. Hij werd tegen de voorruit van den auto geslagen en vervolgens tegen de straat gesmakt. Met een schedelbasisfractuur werd hij opgenomen en naar het ziekenhuis overge bracht waar hij hedenmorgen is overleden. De bestuurder van den auto, de 34-jarige Th. J. v. R. uit Tilburg, bleek onder den in vloed van sterken drank te zijn. Hij had veel te hard gereden. De politie stelde hem in arrest, terwijl de auto in beslag werd genomen. De zeereerw. pater J. Wijnen, missionaris te Hoibak, overste van de Montfortanen in Dene marken, geb. in Gulpen, is door de Fransche re geering begiftigd met de zilveren palmen van ,Pfficjer öcr Academie. Voor de arrondissementsrechtbank te Alk maar stonden Dinsdag terecht de 22-jarige chauffeur J. F. uit Haarlem en de 61-jarige ieeraar aan de zseva artschool te Den Helder, G. V., aan wie ten laste was gelegd, dat het aan hun schuld als bestuurder van een auto was te «rijten, dat op 30 Augustus een auto tengevolge van een aanrijding in het Noord- Hollandsch kanaal nabij 't Zand geraakte, v/aardoor twee inzittenden verdronken. De eerste verdachte verklaarde zooveel mo gelijk rechts van den weg te hebben gereden, doch niettegenstaande werd hij aangereden door een tegenligger, waardoor hij de macht over zijn stuur verloor en de wagen te water geraakte met het hierboven vermelde treurige gevolg. De tegenligger, een open wagen, door den heer V. bestuurd, kwam uit de richting Den Helder; ook zijn vrouw zat in den wagen; hij reed rechts van den weg, doch door den schok van de aanrijding kreeg verdachte een hersen schudding en hij wist zich nu niets meer van het ongeval te herinneren. Geruimen tijd werd hij in het ziekenhuis te Den Helder verpleegd. Luitenant v. d. Hulst, de bekende militaire deskundige, had een onderzoek ingesteld, waar van aan de rechtbank verslag werd uitge bracht. Deze deskundige was van meening, dat de beide bestuurders meer rechts hadden kun nen houden en voorts was hem gebleken, dat de stuurinrichting van den in het kanaal ge reden auto niet in orde was. De slachtoffers, de wed. Freger—Digeler en de scholier M. v. d. Mark, waren 20 minuten onder water geweest en werden dood opge haald. Dr. Boersma te 't Zand kon omtrent de doodsoorzaak niets pertinents verklaren. Nadat verschillende getuigen a décharge ge hoord waren, nam de officier requisitoir. Hij wees er op, dat verd. niets belette meer rechts te rijden; hij vond hun rijden roekeloos en ge vaarlijk; de voorzichtigheid was niet voldoen de betracht. Aan verd. was wel de schuld aan de aanrijdng, maar niet de schuld aan den dood der slachtoffers ten laste gelegd; de offi cier meende met een hooge geldboete te kun nen volstaan en requireerde tegen verd. F. 200 of 60 dagen en tegen verd. V. 300 of 80 dagen hechtenis en voor beiden 1 jaar ontzegging van rijbevoegdheid. Mr. Volkers pleitte voor verd. F. en conclu deerde tot vrijspraak; mr. Judell, die verd. V. verdedigde, concludeerde eveneens tot vrij spraak. Uitspraak 17 December. De heeren Suring c.s. hebben gewijzigde amendementen ingediend op het Wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. Het eerste amendement beoogt buiten twijfel te stellen, dat een onderwijzer met voorloopig pensioen zich het uitzicht op gezinspensioen kan verzekeren tegen een bijdrage van 5Hpct. Voorts is een tweede gewijzigd amendement ingediend strekkende om imperatief te bepalen, dat in de gevallen, dat indien en zoolang het hoofd der school of de onderwijzer een of meer minderjarige kinderen te zijnen laste heeft en indien en zoolang het aantal voor pensioen in aanmerking komende dienstjaren van het hoofd der schooi of den onderwijzer minder dan 36 bedraagt, de directe verplichting, om op 66- jarigen leeftijd voorloopig pensioen aan te vra gen niet bestaat. Door de zelfde Tweede Kamerleden is nog een ander gewijzigd amendement ingediend op genoemd wetsontwerp. Voorgesteld wordt na par. 15 in te voegen een par. 15 bis. De daarin vervatte bepalingen beoogen aan het werkzaam zijn van een ge huwde onderwijzeres of het genieten van wacht geld door haar een einde te maken wanneer dit zonder overwegende bezwaren voor de belang hebbende mogelijk is. Het toekennen van voorloopig pensioen aan 60-jarige onderwijzers, zoo merken de voorstel lers in de Memorie van Toelichting op, wordt door de Regeering voorgesteld om het te werk- stellen van wachtgelders en werklooze onder wijzers te bevorderen. De voorstellers zijn van meening, dat naast dezen maatregel, die ook niet zonder bezwaar kan worden geacht, niet mag worden verzuimd, eveneens ter verruiming van werkgelegenheid bij het onderwijs de ge huwde onderwijzeres niet-kostwinster te ont slaan. Aansluiting is gezocht aan de bepalingen, welke bij het toekennen van voorloopig pensioen ter voorkoming van onbillijkheden zijn voorge steld. De heeren Thijssen en K. ter Laan hebben drie amendementen ingediend op het wetsont werp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. De bedoeling van deze drie amendementen is, voor de plattelandsscholen de werking van het in artikel 1 van par. 7 voorgestelde te verzach ten door daar voor de kleine scholen ongeveer de bestaande leerlingenschaal te handhaven en de z.g. „centrale scholen voor zevende en acht ste leerjaar" wat de leerlingenschalen betreft, te behandelen als ULO-scholen. Dinsdagmorgen geraakte door den on ver wachten storm het schip „Johanna" (schipper Gn. Didden uit Arnhem) komende uit Belfeld bij Venlo en bestemd voor de Wieringermeer, nabij Onderdijk onklaar en dreef hulpeloos rond. Onmiddellijk trokken de bergingssleepboot .Annie" van de firma Bosker te Wieringen en de motorbooten Medemblik 3, schipper P. Snel en de Medemblik 6, schipper Wouda, er op uit om het schip, dat geladen was met pannen, te redden. Daar de storm steeds heviger werd is den ge- heelen dag gewerkt, tot ongeveer vier uur 's mid dags het schip in zinkenden toestand de haven is binnengesleept. Naar wij vernemen, zal de stroomlijn-locomo- tief niet, zooals oorspronkelijk gemeld werd, te gen Kerstmis klaar zijn. Vermoedelijk zal men eenigen tijd geduld moeten hebben, alvorens tot proefrijden zal worden overgegaan, hetgeen wel begin Januari zal worden. Een niet alledaagsch gebeuren heeft zich Dinsdag afgespeeld op het station te Bome. De trein van 9.30 uur, de eerste verbinding van Amsterdam met Twente, was in aantocht, reizigers spoedden zich naar het perron, post beambten stonden klaar met postzakken, doch de sneltrein reed met onverminderde vaart door. Passagiers voor Bome keken al uit de portieren, maar van uitstappen was natuurlijk geen sprake. Toen de machinist in Hengelo aankwam, kwam hij tot de ontdekking dat hij Bomehad vergeten. Eenige reizigers heb ben de hulp van de taxi ingeroepen, een an dere keerde met een losse machine naar Borne terug. De reeds bejaarde dienstbode mej. W. Beijer, in dienst bij de familie W. aan de Nieuwe Ha ven te Zwolle, gleed, terwijl zij het trapje van een z.g. buitenkelder afliep, van de laatste drie treden. Zij kwam daarbij op haar hoofd te vallen en is eenige uren later, zonder tot be wustzijn te zijn gekomen, aan haar verwon dingen in het ziekenhuis overleden. Op de jaarvergadering van het Ned. Wegen congres, welke Maandag 30 December as. in het hoofdgebouw van het Kon. Zoölogisch Bo tanisch Genootschap (Dierentuin) te 'sGraven- hage zal worden gehouden, zal worden behan deld het onderwerp: Coördinatie van het ver voer, dat door den heer W. B. K. Vester, direc teur van de N. V. Reederij v. d. Schuyt, te Rot terdam, zal worden ingeleid. De technische commissie van het Ministerie van Luchtvaart in de Vereenigde Staten heeft het gebruik van den Ford V-8 motor als vlieg tuigmotor goedgekeurd. Het is de eerste maal. dat een automobielmo tor deze goedkeuring verkregen heeft. Het Dagelijksch Bestuur van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (aan welk College het beheer van het Van Kesteren-Fonds is opge dragen) heeft besloten voor het jaar 1935 een bekroning toe te kennen aan de twee versche nen deelen van het „Handboek voor Spoorweg techniek". Het beschikbare bedrag van 400.zal in onderling overleg worden verdeeld tusschen. de „redacteuren enmedewerkers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5