Edammer kaas-conflict in Weenen De vlootconferentie De Negus verwerpt vredesvoorstel Hoare naar Rome? VOOR WINTERJASSEN De arrestatie van Dr. Bannasch De oorlog in Oost Afrika Petroleum naar Italië DE VREDESVOORSTELLEN DUMPINGPOLITIEK Het nieuws van heden De kabinetscrisis in Spanje VOOR AVONDKLEEDING SMIT EN VAN RIJSBERGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 Stilstand in de operaties Verontwaardiging over de luchtaanvallen SMIT V. RIJSBERGEN KLEERMAKERS ZIJLSTRAAT 87 - TELEF. 16963 Uit Texas werden sinds 1 October een millioen vaten verscheept BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19693 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per III ttlH V V IBB I IV Ml Ml I MBMBIVI^H Mil 1MB BB Ml Ml III Ml M I Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent post per kwartaal f358biivooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 per regel, bij contract sterk verlaagde prijzen, voor Geen verbinding tusschen Eritrea en Italiaansch Somaliland Abessinië krijgt toegang tot de zee Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii| Ontploffing in munitie depot Het zou van belang zijn ten spoedigste tot overeen stemming te komen Gedaan is tot heden niets Het sterven van de Katholieke Pers De Negus overziet met zijn veldkijker de verwoestingen, die de Italiaansche vliegers te Dessie hebben aangericht KLEERMAKERS ZIJLSTRAAT 87 TELEFOON 16963 Japan bereid aan Engeland supe rioriteit ter zee toe te staan, als het even sterke vloot zal mogen hebben als de V. S. Heden een verklaring van Norman Davis? Norman Davis De bemiddelingsactie van Kard. Bertram en den nuntius Mgr. Orsenigo schijnt mislukt Proces verwacht Chapa Prieta weigert een regeering op breede basis te vormen Badoglio geeft toe dat hij op de zelfde moeilijkheden stuit als zijn voorganger DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Maarschalk Badoglio ASMARA, 12 Dec. Maarschalk Badoglio heeft bij een ontvangst der speciale verslaggevers, naar United Press aan de „Tel." meldt, indirect toegegeven, dat hij bij den opmarsch in Noord-Abessinië op dezelfde moeilijkheden stuit als zijn voorganger maarschalk de Bono en dat het hem daarom niet mogelijk is, het verder oprukken te bespoedi gen, zooals hij bij aankomst van plan was. Ter motiveering van den stilstand in de operaties zeide hij: „Gij moet er rekening mede houden, dat wij 150.000 soldaten moeten voeden en voor hun lichamelijk welzijn moe- te'n zorgen. Daaruit moet reeds blijken, dat wij ons niet in een verdedigingspositie bevin den, doch dat er slechts een pauze is ingetre den, waarvan gebruik wordt gemaakt om de verbindingslinies voor den aanvoer van voor raden aan te leggen, alvorens wij weer tot den aanval overgaan." Wanneer het volgende Ita- liaansche offensief verwacht kan worden, deel de de maarschalk niet mede. DE3SIE, Woensdag. De verontwaardi ging over de luchtbombardementen van Dessie is nog altijd zeer hevig en in het bijzonder blijft men het den Italianen in heftige be woordingen verwijten, dat zij bommen op het hospitaal hebben laten vallen. Intusschen ontkennen de Italianen, dat zij het Roode Kruis-hospitaal hebben gebombar deerd. In Abessinische kringen wordt gezegd, dat deze Italiaansche ontkenning doet denken aan de dwaze uitvluchten van een kind. dat op heeterdaad wordt betrapt, terwijl het zijn vinger in den jampot steekt. Nu is het een feit, dat twintig buitenland- sche journalisten, die zich op het oogenblik van het bombardement in het hospitaal be vonden, getuigenis kunnen afleggen van de ver woesting, die in het gebouw is aangericht door de Italiaansche bommen. Bovendien zijn groote pakken persfoto's, waarop de schade te zien is. naar Europa onderweg. Wanneer deze foto's zullen zijn aangekomen, zal ook de laatste twijfel worden weggenomen. Het is bekend, dat de Italianen verder ver klaard hebben, dat zij niet wisten, dat zich in Dessie een hospitaal bevond. Zij waren er niet van in kennis gesteld, aldus zeiden zij. De Abes- siniërs echter wijzen er in dit verband op, dat in de stad vele jaren lang een Italiaansch consulaat was gevestigd, zoodat de Italianen nauwkeurig op de hoogte moeten zijn van de ligging van elk gebouw in Dessie. De dokters hebben nog steeds hun handen vol aan de operaties, die zij moeten verrichten bij inwoners, welke bij de luchtaanvallen ge wond zijn. De stad zelf is overigens vrijwel ge heel verlaten. Het laatste deel der te Dessie geconcentreerde troepen heeft de stad eenige dagen geleden verlaten en op het oogenblik is nog slechts een handjevol soldaten der kei zerlijke wacht te Dessie gestationneerd. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) DALLAS (Texas), 12 Dec. (Reuter) Sedert 1 October werden ongeveer een mil lioen vaten ruwe petroleum uit de havens van Texas naar Italië verscheept, terwijl binnen een week nog. 300.000 vaten met de zelfde bestemming zullen vertrekken. De havencommissie van Hauston in Texas deelt mede, dat in de maand September 11.143 ton ruwe petroleum naar Italië werd verzon den, terwijl in September 1934 in het geheel geen petroleum naar dat land werd uitgevoerd. Voor de eerste 10 maanden van 1935 zijn de verschepingen van ruwe petroleum 18 maal zoo groot als die voor het geheele jaar 1934. De kapitein van een Italiaansche petroieum- boot, die in de haven van Hauston voor anker ligt, deelde mede, dat zijn schip door de Ita liaansche regeering werd bevracht voor het vervoer van petroleum voor de vloot-operaties. De agenten van Corpus Christi ruwe Olie Maatschappij verklaarden, dat hun maat schappij een contract heeft met de Italiaansche regeering voor de levering van petroleum in 1936. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT r 1 9 de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. DESSIE, 12 Dec. (Reuter). De Negus verwerpt met beslistheid het Fransch-Britsche voorstel. Hij verklaarde aan den vertegen woordiger van Havas: De Abessi nische regeering herinnert aan haar vroegere verklaringen, o.a. die van 8 October j.l., namelijk: Abessinië heeft nooit den oorlog gewild, en thans wil het ook geen oorlog, doch moet het zijn grond gebied verdedigen, dat Italië heeft geschonden. Op de conferentie te Parijs heeft Abessinië zich bereid verklaard tot alle concessies, die in overeenstemming te brengen zou den zijn met zijn waardigheid, ten einde een Italiaanschen aanval te vermijden, en niettemin is deze aanval gedaan. Wij kunnen niet wijken voor ge weld, dat wij nooit uitgelokt heb ben, want dit zou een premie voor den aanvaller beteekenen. LONDEN, 12 Dec. (Reuter.) De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" bericht uit Parijs, dat het Zuid-Abessinische gebied, dat hij het Fransch-Britsche plan onder eco- nomischen invloed van Italië zal komen, de volgende grenzen heeft: In het Oosten Italiaansch Somaliland, in het Zuiden Britsch Kenya, in het Westen den 35sten lengtegraad en in het Noorden den 6den breedtegraad. Volgens andere berichten zouden deze beide laatste grenzen de 8ste breedtegraad en de 36ste lengtegraad zijn, hetgeen een veel uit gestrekter gebied zou zijn. Dit gebied zou onder den Negus blijven res sorteeren, bestuur en politiedienst zouden even wel in handen van 'n Volkenbonds-commissaris komen, die dan de verantwoordelijkheid zou dragen voor de veiligheid van de kolonisten hier. Laval en Hoare waren van oordeel, dat Italië hiermede tevreden moet zijn, aangezien dit een uitsluitend Italiaansche invloedssfeer wordt. Als werkelijke gebiedsuitbreiding zou Italië dan een strook langs Somaliland 1 VERWACHTING: Matige tot zwakken, Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind, =j half tot zwaar bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst des nachts, over- dag om het vriespunt. StormwaarschuwingsdienstGeseind van De Bilt, hedenmorgen te 9.50 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". Hoogste barometerstand: 779.9 te Karlstad. Laagste barometerstand: 754.7 te Ingö. Zon op 8.02 - onder 3.45 - Licht op 4.15 Maan op n.m. 6.17 onder v.m. 9.57 Laatste kwartier 17 December iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiis PARIJS, 12 Dec. (Reuter). De bijzondere correspondent van het „Journal" bericht, dat men te Rome een bezoek van Sir Samuel Hoare aan Italië mogelijk acht. Hoare vertoeft momenteel in Zwitserland. Met een auto is hij in drie kwar tier aan de Italiaansche grens. Wel is het op het oogenblik nog prematuur hierover te spreken, doch een bezoek van Hoare aan Italië is zeer wel mogelijk als de zoozeer gewenschte besprekingen in een ver der stadium zijn. krijgen, die reeds 7 of 8 jaar in Italiaan sche handen is. Dit is weliswaar een stuk woestijn, doch bij doelmatige indamming van de Webbe Sjebeli en andere rivieren is het vrucht baar te maken. De Negus heeft zich reeds eerder bereid ver klaard dit gebied af te staan in ruil voor een corridor naar de Roode Zee. Een verbinding met Italiaansch Eritrea met Somaliland is niet voorzien, aangezien deze door het gebied van Harrar en dü Fransche invloedssfeer zou loopen. In het Noorden zou Abessinië het grootste deel van Tigre af moeten staan, als ruil voor een toegang tot de zee, aangezien Abessinië toch niet alleen in staat zou zijn geweest hier een indringer te verdrijven en omdat het geen Amhariseh gebied is, dat voor den slag van Adoea in 1896 in Italiaansche handen was. Van deze gebieden is het Zuiden wel het be langrijkste en de correspondent vraagt zich af, hoe het verarmde Italië kolonisatie hier kan financieren. PARIJS, 12 Dec. Het munitie-depót van de kazerne der rejSublikeinsche garde te Lérouville by St. Michel (departement Meuse) is in den nacht op Woensdag in de lucht gevlogen. De opslagruimte werd geheel vernield. Ten gevolge van de ontploffing is in de kazerne brand uitgebroken, welke evenwel spoedig kon worden gebluscht. Men schrijft ons uit Weenen: Zooals bekend, sloot de vorige Oostenrijk- sche zaakgelastigde in Den Haag von Alexich voor zijn terugkeer naar Weenen nog een Nederlandsch-Oostenrijksch, handels verdrag, waarin door zijn toedoen voor den uitvoer van Nederlandsche kaas het voor ons gunstige maximum van 150.000 K. G. per jaar voorkwam. Vastgesteld werd tevens, dat de prijs van de Nederlandsche kaas duurder moest blijven dan de Oostenrijksche, waarna men overeen kwam, dat het verschil minstens 10 pCt. zou bedragen. De Hollandsche importeurs be reikten echter die 150.000 K. G. niet en kon den slechts de helft van dit gewicht aanbren gen. Het feit, dat onze Edammer kaas, die men hier om onnaspeurlijke redenen Eidammer noemt, door de Oostenrijksche boeren vrij goed wordt nagemaakt, zal hiertoe ook het zijne hebben bijgedragen. De Oostenrijksche kaasfa- bricatie is de laatste jaren überhaupt enorm toegenomen. Het is eenigszins te begrijpen, dat de hier bestaande zuiveiproductenbedrijven naar een methode zochten om de Hollandsche kaas van de Weensche markt te verdrijven. Ze de den dit echter door weinig lofwaardige mid delen. Eerst stelde men den grootsten importeur hier ter stede voor, vrijwillig een derde van zijn normalen invoer van Edammer te laten vallen en daarvoor in de plaats Oostenrijksche kaas te koopen. De importeur weigerde met verwijzing naar het handelsverdrag. Daarmee was de zaak echter niet afgeloopen. Eenige agenten van de toonaangevende zuiveiproduc tenbedrijven besloten tot 'n dumpingpolitiek. Ze kochten in Nederland kaas tegen normalen prijs en boden die op de Weensche markt aan voor 2.57 sch. p. K.G., denzelfden prijs, dien de Oostenrijksche Eidammer kaas maakt. De Hol landsche importeurs mochten echter volgens overeenkomst geen kaas verkoopen onder 2.83, moesten zelfs om redelijke winst te maken, hun kaas aanbieden voor 3.15 sch. per K.G. Het gevolg was een protest van Nederlandsche zij de. De zaak werd onderzocht en inderdaad moest men op buitenlandsche zaken toegeven, dat er een partij verkocht was tegen 2.57 sch. maar, zoo zeiden de betreffende agenten, leden van den Bauernbund, dat was een oude partij, die men tegen ramsprijzen had moeten oprui men om haar voor bederf te bewaren. Officieuze controle van Nederlandsche zijde wees echter uit, dat deze zgn. oude partij zich in niets van de beste Hollandsche Edammer kaas onderscheidde en dat deze dumpingpoli tiek den betreffenden Oostenrijkschen bedrijven ongeveer te staan kwam op 6000 sch. per wagon. Dat is voor een betrekkelijk onderge schikte affaire nogal kostbaar. Zoo dachten de agenten er ook over en maakten onlangs de bepaling, dat alleen hij, die voor 50 pCt. Oos tenrijksche kaas koopt en voor 50 pCt. Neder landsche, de Hollandsche voor Oostenrijkschen prijs kan krijgen. Wie alleen Hollandsche wil betaalt 2.70 sch. per K. G. Deze prijs blijft nog altijd een ver liespost voor de Nederlandsche importeurs, die hoegenaamd niets meer verkoopen. Reeds heeft men eenige landbouwkundige referenten uit Heimwehrkreisen, die met genoegen tegen een dergelijke handelwijze van niet-Heimwehrgroe- pen zullen ageeren, op de affaire attent ge maakt. Gedaan is tot op heden nog niets Het zou zeker in het belang van de Nederlandsch- Oostenrijksche vriendschap zijn. wanneer men in deze zaak ten spoedigste tot een overeen komst kon geraken. Koning George II van Griekenland heeft voor de eerste maal een militair feest bij gewoond van het garnizoen te Athene Naar wij vernemen, zal de „Badische Beo- bachter" aan het einde van dit jaar ophouden te verschijnen. Het blad, dat thans drie en zeventig jaargangen achter zich heeft, was het vroegere leidende orgaan van het Badische Cen trum. Spoedig na de overname der macht door Hitier werd het gedwongen gelijkgeschakeld. De oplaag, kort geleden nog boven de 10.000, is on der 6000 geslonken. Alweer dus een katholiek blad, dat in het Derde Rijk sneuvelt. Er zijn er niet veel meer. Wel langzaam, maar zeker verdwijnt de geheele katholieke pers. In Amerika schijnt men een machine te hebben uitgevonden waarmee katoen machinaal kan worden geoogst. De machine zou in één uur 1200 pond katoen kun nen plukken; een handarbeider brengt het slechts tot 90 pond per uuY t LONDEN, 12 Dec. (A.N.P.) De Japansche delegatie ter 5-mogendheden vlootconferen tie heeft Woensdag te kennen gegeven, dat Japan bereid is Groot-Brittannië de supe rioriteit ter zee toe te staan, indien het even sterke maritieme strijdkrachten zal mogen hebben als de Vereenigde Staten. Admiraal Osami Nagano zeide, dat wanneer de Japansche meening zou zijn goedgekeurd, de conferentie de kwetsbaarheid en de verschil lende behoeften aan veiligheid van iedere mo gendheid zou kunnen bestudeeren en dat in dat verband dan kleine wijzigingen zouden kunnen worden aangebracht. Men interpreteerde de verklaring van Nagano zoodanig, als zou hij het oog hebben op een schikking, waarbij de vloten van Japan en de Vereenigde Staten even groot zouden zijn, ter wijl Groot-Brittannië dan een hooger tonnage zou mogen hebben. De verhouding der vloot- sterkte zou in dat geval kunnen zijn als 5:4:4. Nagano noemde deze cijfers evenwel niet. Men verwacht, dat de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten Norman Davis Donderdag het standpunt van Amerika zal uiteenzetten te genover de Japansche eischen inzake pariteit. Men gelooft, dat hij de Japansche eischen van de hand zal wijzen door er den nadruk op te leggen, dat de Vereenigde Staten voorstanders zijn van gelijkheid van veiligheid, hetgeen niet noodzakelijk gelijkheid van tonnage behoeft mede te brengen. Vlootdeskundigen zijn van meening, dat de Japansche delegatie ter vlootconferentie van Londen der conferentie definitieve cijfers -1 voorleggen met betrekking tot de gemeenschap pelijke hoogste limiet, doch slechts, wanneer de Japansche plannen voor de gemeenschappelijke hoogste limiet als formule voor ontwapening worden aanvaard. „Ko Immin" geeft vergelijkende cijfers van de vlootsterkte der vijf-mogendheden. Oorlogsschepen beneden de leeftijdsgrens: En geland 151 schepen met 984.823 ton; Amerika 94 schepen met 807.995 ton; Japan 154 schepen met 691.542 ton; Frankrijk 151 schepen met 498.422 ton en Italië 123 schepen met 310.753 ton. Het aantal oorlogsbodems boven de leeftijds grens is als volgt: Engeland 147 schepen met 227.536 ton; de Vereenigde Staten 259 sche pen met 278.500 ton; Japan 49 schepen met 55.943 ton; Frankrijk 53 schepen met 82.989 ton en Italië 69 schepen met 87.739 ton. Terwijl de heele wereld reeds lang wist, dat de procurator der Duitsche bisschoppen te Berlijn, Mgr. Dr. Bannasch was gearresteerd door de Gestapo, is gisteren pas het Duitsche publiek door een D. N. B.-bericht van dit feit in kennis gesteld. De „Angriff" van Rijksmi nister Goebbels drukt dit bericht triomfeerend af over de geheele breedte van zijn eerste pa gina. „De Telegraaf" meldt in verband hiermede uit Berlijn: De publicatie van het D.N.B.-be richt wordt in katholieke kringen beschouwd als het besluit der nationaal-socialistische re geering, een proces tegen dr. Bannasch en ver schillende vicarissen-generaal in het rijk te voeren. De bemiddelingspogingen van kardinaal Bertram van Breslau, die, zooals gemeld, in overleg met den bisschop van Berlijn en den pauselijken nuntius alhier een officieel protest bij Hitier en bij minister Kerrl indiende, worden als mislukt beschouwd. De gegronde vrees bestaat, dat de nationaal- socialistische regeering de „kwestie-Bannasch" in denzelfden geest zal behandelen, als de de- viezenprocessen, n.l. in volle openbaarheid en met de noodige publiciteit in de Duitsche pers. MADRID, 12 Dec. (Reuter). Te Middernacht telegrafeerde staatspresident Zamora met Cha pa Prieta en bood hem aan een nieuw kabinet te vormen op breede basis. Chapa Prieta antwoordde: „Nu de regeering er niet in kan slagen het financieele werk te volbrengen, dat ik verdedig de, heb ik geen lust de regeering te presideeren." Men vermoedt, dat Zamora in dfen loop van den ochtend iemand zal aanwijzen voor het vormen van een dergelijk kabinet; misschien Portela Valladares, die herhaaldelijk In dit ver band wordt genoemd. NEGUS VERWERPT DE FRANSCH-BRIT SCHE VREDESVOORSTELLEN. Bezoek van Hoare aan Rome? Maarschalk Badoglio erkent op dezelfde moeilijkheden te stuiten als zijn voorganger Be Bono; stilstand der operaties. Autonomistische beweging in Oost-Sjantoeng onderdrukt; leiders terecht gesteld. In Augustus 1936 zal te Enschedé een tentoon stelling gehouden worden op het gebied van land- en tuinbouw, nijverheid, enz. Uitspraken in Ossche strafzaken. Werkverschaffing wordt stopgezet in de weken, waarin Kerstmis en Nieuwjaar vallen. De vlootconferentie; Japan bereid onder be paalde voorwaarden de superioriteit ter zee van Engeland te erkennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1