I WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Tentoonstelling te Enschede VOOR HET KIND l }#r rtïWjii' i£l*-»v X. *-v De weerstoestand J Dagfilm VRIJDAG 13 DEC. DONDERDAG 12 DECEMBER 1935 Installatie van een twintigtal commissies door den burgemeester Twente blijft paraat SUPPLETOIRE INDISCHE BEGROOTINGEN Exploitatie particuliere landerijen Uitvoerrecht op rubber Werkverschaffing wordt tijdelijk stopgezet Gedurende de weken waarin Kerstmis en Nieuwjaar vallen Défilé voor H.M. de Koningin Vastgesteld op Maandag 16 Dec. KORPS MARINIERS Gelukwenschen van den G.-G. bij zijn jubileum DE INSLUITING BIJ V. D. Een dure uitrusting BRANDSTICHTING TE BLOEMENDAAL Banketbakker veroordeeld tot een jaar GASLEVERING-GESCHIL Tusschen Beverwijk en Heemskerk JH SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT LICHTE VORST DES NACHTS Overdag temperatuur om het vriespunt RETRAITEN In de Thabor te Rotterdam K.R.O. -PR OGRAMMA ANDERE STATIONS gramofoon i GOLFLENGTEN I V. Examens Het is geen geheim meer, dat te Enschede plannen bestaan om in de Au- gustus-maand van het volgend jaar, ter gelegenheid van de opening van de En- schedesche Haven en van het 40-jarig bestaan der Lonneker Landbouw-Zuivel- Coöperatie een grootsch opgezette tentoon stelling te organiseeren op het gebied van landbouw, tuinbouw, nijvereid, kunst zijde-industrie, electrotechniek en verkeers wezen. Achter de schennen is reeds geruimen tijd aan de voorbereiding dezer plannen gewerkt, met als voorloopig resultaat, dat Woensdagmiddag in de Groote Sociëteit aoor den Burgemeester van Enshede, den heer J. J. G. E. Rückert, een twintigtal commissies zijn geïnstalleerd, die ieder op hun eigen terrein zullen voortwerken aan de plannen, welke op deze bijeenkomst na der werden ontwikkeld en door de ruim 130 aanwezigen met veel enthousiasme zijn ont vangen. De Burgemeester heeft als algemeen voorzitter van het #ten toons tellingscomité ge wezen op het feit, dat er in dezen tijd voor alle groepen der bevolking een stimulans noodig is om de toekomst, zij het ook dat deze nog zeer vele onzekere factoren in zich draagt, met meer vertrouwen tegemoet te zien. Gezien in dit licht, is er dan ook alle reden, dat Twente toont, dat de oude energie nog niet is gedoofd. Spr. hoeft daarbij gewezen op de bijzondere struc tuur van de gemeente, waarvan hij het be stuur in handen heeft. Spr. is er van over tuigd, dat bij alle mogelijke economische oe- aangen-tegenstellingen gestreefd moet worden, vooral in dezen tijd, naar een poging tot sa- menbinding en saamhoorigheid. Dat spr. niet geaarzeld heeft zijn onvoorwaardelijken steun te verleenen. vindt niet 't minst zijn reden m de krachtige wijze, waarop van meet af de plannen zijn geëntameerd en tot een begin van voorbereiding zijn gebraht. Een en ander heeft hem de overtuiging geschonken dat de thans gelegde basis ruimschoots voldoende is, om het slagen der plannen te waarborgen. Twente wil door deze tentoonstelling laten 4en, dat de geestkracht nog ongebroken is. Twente leeft ondanks alles en blijft paraat. Hierna hebben de heeren Peteri en Robers, respectievelijk voorzitter en secre taris-penningmeester van het alg. tentoonstel- lingsbestuur, de plannen, zooals ze thans op gezet zijn, aan de vergadering nader uiteen gezet. Beide sprekers hebben nog eens met na druk onderstreept dat voor de verdere ontwik keling van Twente een eendrachtige samen werking van alle bedrijfsgroepen eerste ver- eiscbte is. Ook zij zien in de tentoonstelling yin doelbewuste poging om langs den weg de- samenwerking te geraken tot een her- riieuwden bloei van dit gewest. Vervolgens installeerde de burgemeester de diverse commissies, waarna de heer Van Heek een warm woord van opwekking heeft gesproken. Aanvankelijk stond spr. sceptisch tegenover de plannen zooals ze hem bij ge ruchte ter oore waren gekomen Uit den geest echter, welke de vergadering van hedenmiddag bezielt, heeft hij de overtuiging kunnen putten, dat hier met enthousiasme een taak wordt aan vaard, welke haar invloed niet zal kunnen mis sen. Wanneer er zich in den loop van het vol gend jaar =een bijzondere gebeurtenissen voor doen, zijn alle factoren aanwezig voor een vol komen slagen dezer tentoonstelling. De vergadering onderstreepte dit betoog met een warm applaus, waarna de diverse commis sies hare werkzaamheden aanvingen. In 2ijn Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer over eenige suppletoire Indische begrootingen 1935 zegt de Minister van Koloniën: De minister kan de verzekering geven, dat overeenkomstig de herhaaldelijk gedane toezeg ging, geen stappen zullen worden gedaan tot defi nitieve doorvoering van de bestuurshervorming in de Buitengewesten, voordat aan den Volksraad en aan de Staten-Generaal de gelegenheid zal zijn geboden, omtrent de desbetreffende plan nen met de Regeering van gedachten te wisse len. De indiening bij den Volksraad van een be- grootingsvoorstel, waarbij een uiteenzetting van de terzake bestaande voornemens zal worden verstrekt, wordt thans voorbereid. Ofschoon met zekerheid kan worden ver wacht, dat bij de exploitatie van de eventueel aan te koopen particuliere landerijen door een semi-officieel lichaam zal worden gestreefd naar een humaan beheer en naar verlichting van te drukkende lasten voor de opgezetenen, erkent de minister, dat de voorgedragen oplossing niet volmaakt is, wijl aan het bestaan van de parti culiere landerijen geen einde wordt gemaakt. Dat desondanks dezen vorm is gekozen, is ge grond op de overwegingen: le. dat een betere oplossing thans niet bereik baar is; 2e. dat bij dezen vorm reeds dadelijk naaf op heffing van misstanden kan worden ge streefd, en 3e. dat de mogelijkheid wordt geopend om bij dc intrede van gunstiger omstandigheden de gronden tot het Landsdomein terug te brengen tegen de thans geldende prijzen. Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp ter bekrachtiging van een door den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch-Indië vastgestelde ordonnantie betref fende een uitvoerrecht op rubber: Ook de Minister is van oordeel, dat het be lastingstelsel in het algemeen op een zoo gelijk mogelijke verdeeling van den belastingdruk ge richt behoort te zijn. In tegenstelling met hen, die in een afzonderlijke heffing als de onder havige een inbreuk op dat beginsel zien, meent hij echter, dat men bij de beoordeeling van de toelaatbaarheid dezer heffing zich geheel moet losmaken van de voor normale tijden en nor male omstandigheden geldende maatstaven en zich terdege rekenschap moet geven van de zeer bijzondere verhoudingen, welke door de met medewerking van de Overheid tot stand ge komen internationale restrictie voor de rubber cultuur geschapen zijn. Dat de voorgestelde heffing onjuist en on redelijk zou zijn, omdat daaraan het karakter van een winstbelasting ontbreekt, kan de mi nister in dit verband niet toegeven en evenmin kan hij de meening onderschrijven als zou daarbij niet in het minst met de bedrijfsresul taten rekening worden gehouden. Dit laatste zou alleen dan het geval geweest zijn, indien het uitvoerrecht hij eiken markt prijs, hoe laag ook, zou worden geheven. Zulks geschiedt evenwel niet. De bij een minimum prijs van 18 cents per half kilogram ingaande hef fing laat integendeel een groot deel van de rubberopbrengsten onbelast. Een heffing, die op de bedrijfsuitkomsten en de draagkracht der onderscheiden ondernemin gen ingesteld is, zou een zoodanig gedifferen tieerd karakter moeten dragen dat zij practisch niet denkbaar was. De door sommige leden gestelde vraag, of de Regeering zich wel rekenschap geeft van de werking van het uitvoerrecht ten opzichte van rubberfabrikaten, kan bevestigend worden be antwoord. Te dier zake werd reeds overleg met de Indische Regeering geopend. De Minister van Sociale Zaken heeft aan de inspecteurs der werkverschaffing verzocht het volgende schrijven te richten tot alle besturen van de gemeenten in hun ressort, welke met subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds werk verschaffen: Namens den Minister van Sociale Zaken heb ik de eer Uw college mede te deelen, dat het wfenschelijk is gedurende de weken, waarin de Kerstdagen en de Nieuwjaarsdag vallen, de werkverschaffing tijdelijk stop te zetten, dus gedurende twee werkweken. De redenen, welke tot dit besluit hebben ge leid zijn deze: dat in den loop der jaren is ge bleken, dat juist in die weken, mede door de weersomstandigheden, zich verschillende moei lijkheden voordoen. Een en ander wordt dit jaar nog verzwaard door het feit, dat de feest dagen midden in de week vallen en daardoor de inkomsten van hen, die bij de werkverschaf fing zijn geplaatst, in belangrijke mate ten ongunste worden beïnvloed. Gedurende de beide weken, dat de werkver schaffing stil staat kunnen de werkloozen, die anders in die Week in de werkverschaffing zou den zijn opgenomen, overeenkomstig de bepa lingen van de steunregeling worden geholpen. Dit opent dus. de mogelijkheid om him, die In deze beide weken uitkeering uit de werkloozenkas ontvangen aangezien zij anders in die weken in de werkverschaffing zouden werken, voorzoover zij overigens daarvoor in aanmerking komen, ingevolge de bepalingten van de steunregeling, aanvullende hulp te verleenen. Nadrukkelijk zij er op gewezen, dat de zoogenaamde vorststeun- regeling, welke het vorige jaar nog heeft ge golden, is ingetrokken ten onder geen beding meer mag worden toegepast. Indien in uw gemeente de gewone steunrege ling nog niet is ingevoerd, dan gelieve u zich onverwijld met het Department van Sociale Zaken te verstaan, dat u dan de noodige in lichtingen zal verstrekken. Verder verzoekt dc minister mij uw college mede te deelen, dat op het netto-steunbedrag, dat in de week, waarin de beide Kerstdagen vallen, wordt uitgekeerd aan hen, die die week in de steunregeling zijn opgenomen, omdat zij anders in de werkverschaffing zouden zijn ge plaatst, een Kersttoeslag mag worden gegeven van 25 pCt. van dit netto-steunbedrag. De toepassing is dus geheel dezelfde als voor de gesteunden, die den Kersttoeslag krijgen over de steunweek, voorafgaande aan de hier- bedoelde week. In geen geval mag dus aan één persoon tweemaal een Kerstbijslag worden uit gekeerd. De afrekening zoowel van het gewone steun bedrag, als van den Kersttoeslag dient op de ge bruikelijke wijze, zooals dit met de steunrege ling het geval is, te geschieden. Voor zooveel noodig wordt en hierbij nog op gewezen, dat de steunregeling alleteu kan gelden voor bona-fide valide arbeiders, die in het vrije bedrijf in loon dienst werkzaam zijn geweest. Zelfstandigen, die bij de "werkverschaffing zijn geplaatst, kunnen derhalve noch tijdens de Kerst- en Nieuwjaarsweek, noch tijdens vorst, noch bij rouleering in de steunregeling worden opgenomen. Eventueele hulp aan de zelfstan digen zal in voren bedoelde gevallen derhalve langs anderten weg dienen te worden verleend. Naar wij vernemen, is het défilé der Mari niers voor H. M. de Koningin, dat aanvankelijk op 10 December bepaald was, doch wegens een lichte ongesteldheid van H. M. geen doorgang kon hebben, thans vastgesteld op Maandag 16 dezer. Het jubileerende corps zal dan te elf uur op de Maliebaan te Den Haag voor H. M. de Ko ningin defileeren. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de kaarten, die voor het défilé van 10 December waren uitgereikt, ook voor den zestienden De cember geldig zijn. Zij, die niet meer in het bezit van zulk een kaart mochten zijn, kunnen een nieuwe aanvragen bij den chef van het corps Mariniers te Rotterdam. BUITENZORG, 12 Dec. (ANETA) Bij het 270-jarig jubileum van het korps Mariniers deed de Gouverneur-Generaal aan den com mandant van de Zeemacht het volgende seinen: De Landvoogd verzoekt u aan het corps Mariniers, ter gelegenheid van de herdenking van het 270-jarig bestaan, zijn gelukwenschen te willen overbrengen en spreekt het vertrouwen uit in de voortzetting van een eervolle korps traditie. Voor de Haarlemsche Rechtbank stond 14 da gen geleden terecht een 22-jarige slagersknecht zonder bekende woonplaats, die zich in den avond van 28 September liet insluiten in het ge bouw van Vroom en Dreesmann te Haarlem, zich in het nachtelijk duister een complete uit rusting aanmat en vervolgens via een luifel in de armen van een passeerend chauffeur terecht kwam. De Officier van Justitie eischte 8 maanden ge vangenisstraf, waarvan de rechtbank hedenmor gen zes maanden maakte. Een 28-jarige banketbakker uit Bloemendaal stichtte in den avond van 19 September j.l. brand op den zolder van zijn winkelpand. Hij verliet met zijn knecht het liuis cn later op den avond sloegen de vlammen Uit het dak. De brandweer was er echter spoedig bij en de ensceneering voor de brandstichting werd gevonden. De officier van Justitie eischte anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. L. C. van Dam vroeg een voorwaardelijke veroordeeling. De rechtbank veroordeelde den banketbakker hedenmorgen tot één jaar gevangenisstraf. Sedert 1931 bestaat tusschen de gemeenten Beverwijk en Heemskerk een geschil over de uitlegging van de bepalingen van het contract inzake de gaslevering. De gemeente Heemskerk meende aanspraak te kunnen maken op een aandeel van de winst, door het gasbedrijf van Beverwijk gemaakt. Beverwijk daarentegen ontkent dat deze be doeling bij het sluiten van het contract zou hebben voorgezeten. De kwestie werd aan een door de Rechtbank benoemde arbitrage-commissie voorgelegd, die Beverwijk veroordeelde om de door Heemskerk verlangde gegevens te verstrekken en de proces kosten te betalen. Heemskerk werd dus in het gelijk gesteld. Daarmede was het geschil echter de wereld niet uit. Heemskerk kon zich met de gegevens niet vereenigen en er ontstond kwestie over den gasprijs. Intusschen waren de wethouders van Heems kerk tot de conclusie gekomen, dat er een eind aan moest komen. Zij zochten contact met- het gemeentebestuur van Beverwijk, waarvan tenslotte het resultaat was, dat een nieuw contract werd gesloten, waarin o.m. de uitkee ring aan Heemskerk werd beperkt tot de winst, op de gaslevering in die gemeente gemaakt, terwijl aan deze bepaling terugwerkende kracht werd verleend tot den datum van den aan vang der gaslevering aan Heemskerk. De raden van beide gemeenten hechtten hun goedkeuring aan dit nieuwe contract, met uit zondering van den burgemeester van Heems kerk, die op het standpunt bleef staan dat zijn gemeente eenmaal verkregen rechten niet moet prijsgeven. Hij verzocht dan ook aan Ged. Staten om het betrokken raadsbesluit niet goed te keuren. Woensdagmiddag werd deze zaak in de open bare vergadering van Ged. Staten behandeld en konden de betrokken partijen hun stand punt nader toelichten. De burgemeester van Heemskerk, de heer W. Vreugde, die met zijn beide wethouders van meening verschilde, zette uiteen, dat hij een consequente gedragslijn wil volgen en derhalve vasthouden wil aan eenmaal verkregen rechten. De heer Duivenvoorde, wethouder van Heems kerk, zeide aanvankelijk van meening te zijn geweest, dat zijn gemeente in haar recht stond. Tenslotte echter waren spr. en zijn collega tot de conclusie gekomen, dat men den verkeerden weg bewandelde. Vandaar dat zij contact ge zocht hebben met Beverwijk om tot een ver gelijk te komen. Spr. vroeg zich af welk voor deel Heemskerk bij deze zaak kon hebben. Valt de beslissing gunstig uit, dan komt het geld toch aan het Rijk, want Heemskerk is een noodlijdende gemeente. Aan den anderen kant echter zou Beverwijk het toch weer verhalen op den gasprijs en dat zou voor de noodlijden de tuinders funest zijn. De heer J. Henneman, wethouder van Heems kerk noemde de bepaling in het oude contract, betreffende de winstuitkeering immoreel. Bij het afsluiten van het contract heeft niet de bedoeling voorgezeten om Heemskerk te laten deelen in de winst van het Beverwijksche be drijf, ten deele afkomstig uit andere gemeenten. Spr. wees eveneens op het gevaar van gas prijs verhooging. De burgemeester van Beverwijk, Mr. H. J. J. Scholtens, zette uiteen, dat het uitgangspunt bij de onderhandelingen is geweest: voor Heemskerk een zoo laag mogelijken gasprijs te verkrijgen. Het oude contract was zeer slordig geredi geerd en gaf aanleiding tot allerlei kwesties. Dit is natuurlijk te betreuren, want beide ge meenten hebben gemeenschappelijke belangen. Op de gaslevering in Heemskerk wordt thans verlies geleden en in de komende jaren zal dit wel zoo blijven. Beverwijk had het recht den gasprijs te verhoogen. In het nieuwe contract is echter bepaald, dat de gasprijs in beide ge meenten even hoog zal zijn. Beverwijk deed dus inderdaad een concessie, terwijl Heemskerk slechts beweerde rechten (op aandeel in de ge- heele winst) prijs gaf. Tenslotte is het niet de weg om voortdurend procedures te voeren. Getracht moet worden om een zoo laag mogelijken gasprijs te verkrij gen. De voorzitter, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll, merkte op, dat men door het sluiten van het nieuwe contract, precies doet of er geen arbitrage ge weest is. Intusschen achtte spr. het zeer in het voordeel van Beverwijk, al zien de wethouders van, Heemskerk er geen belang in voor hun ge meente. Nadat nog eenige opmerkingen waren ge maakt, werd-de openbare behandeling gesloten. Ged. Staten zullen later uitspraak doen. „4- December loi 10 Januari a.s._ POSTZEGELSenBRIEFK AARTEN VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD i DER R.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1— PER j JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG miiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiiiiiiuiff De hooge druk over Scandinavië neemt in zijn kern in beteekenis af; de hoogste barome terstand is thans 779,9 te Karlstadt tegenover 786.6 van gisteren. .In Zindelijke richting breidt zich echter het maximum nog uit, terwijl het thans ook weer over IJsland versterking schijnt te krijgen. De depressie over de Poolzee trok Oostwaarts, die over de Midde'landsche Zee vulde op. De hooge druk bleef zijn somber ka rakter nog bewaren; alleen ten Oosten klaarde het wat op, doch overigens heerscht nog overal betrokken lucht. In Oost-Duitschland en Polen sneeuwt het, motregen wordt nog uit Midden-Frankrijk en plaatselijk uit Groot-Brittannië gemeld; zware neerslag viel in Noord-'Scandinavië. In het grootste gedeelte van het waarne mingsgebied daalde de temperatuur, in Duitsch- land komt lichte vorst voor, evenals in het Oos ten van ons land, strenge vorst wordt nog in Zuid-Scandinavië aangetroffen. Het werd warmer over het Westen van de Britsche Eilanden, Zuid-Frankrijk en Noord- facandinavië. Hoewel de hooge drukking in haar kern aan vankelijk nog wel in beteekenis zal blijven ver liezen, is aanhouden van den Oostenwindtoe stand waarschijnlijk. Hierdoor zal wat koudere lucht uit het Oosten worden aangevoerd, ter wijl bij opklarend weer ook eenige stralingskou te wachten is. Lichte vorst des nachts en tem peratuur om het vriespunt overdag zijn te ver wachten. Een storing in het Oosten kan weer eenige bewolkingstoeneming geven, de kansen op neer slag zijn klein. Zondag 1518 Dec.: Kloosterroepingen en voor haar, die meer godsdienstig willen leven. Zondag 22—25 Dec.: Ongeh. dames. Zaterdag 28—31 Dec.: Meisjes. Maandag 6—9 Jan.: Gehuwden. Zondag 1215 Jan.: Meisjes. Maandag 20—23 Jan.: Gehuwden. Zondag 26—29 Jan.: Meisjes. Zondag 25 Febr.: Jongedames. Maandag 1013 Febr.: Gehuwden. Zondag 16—19 Febr.: Dames verpleegsters. Maandag 2427 Febr.: Meisjes. Maandag 25 Maart: Gehuwde dames. Maandag 9—12 Maart: Verloofde meisjes. Zondag 1518 Maart: Meisjes, om te komen tot de keuze van een levensstaat. Maandag 2326 Maart: Meisjes. Maandag 30 Maart—3 April: Dames deftigen stand. Woensdag 8—11 April: Ongeh. dames en on- derw. Dinsdag 14—17 April: Meisjes. 8.00 Gewijde gramofoonmuziek 8.15 Gramofoonmuziek (Morgen concert) 9.1510.00 Geen uitzending van den K. R. O. 10.00 Gramofoonmuziek (Dr. Weisz- mann met symphonie-ork.) 10.30 Gramofoonmuziek (Muzlek- uitzending voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek (Boston Symphonie-orkest) 11.30 Halfuurtje voor zieken en ouden van dagen. (Voorafge gaan en gevolgd door gewijde gramofoonmuziek) 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (Hawaiian- muziek met o.a. Gino Bordin, hawaii gitaar) 12.30 De KRO-boys o. 1. V. Piet Lus- tenhouwer 1.15 Gramofoonmuziek (Fragm. ..Fledermaus" van Joh. Strauss) 1.45 De KRO-boys (vervolg) 2.30 Gramofoonmuziek (Wereld vermaarde symphonie-ork.) 3.00 Een kwartier zenderverzor- ging 3.15 Gramofoonmuziek („Les clo ches de Coirneville" van R. Planquette) 4,20 Het KRO-kamerorkest o. 1. v. Johan Gerritsen (m. m. v. Piet Hartvelt viool en G. Ver meulen altviool) 5.00 „Het dorpsleven van voor heen en thans" door G. Kre kel berg 5.20 Het KRO-orkest o. 1. V. Johan Gerritsen 6.00 Land- en tuinbouw causerie door Th. Arts 6.20 Opera programma door het KRO-orkest o. 1. v. Johan Gerritsen 7.00 Politieberichten 7.15 Medische causerie „Huwelijks voorlichting" door dr. J. Dee len 7.35 Gramofoonmuziek 7.45 Gramofoonmuziek („Musica Catholica" Gregoriaansche gezangen) 8.00 Nieuwsberichten 8.05 „Mozaiek van Woord en Mu ziek" De KRO-boys o. 1. v. Piet Lustenhouwer (m. m. v. Lies de Leeuw, zang en Jack Mossel, zang) 9.00 „De onbewogen maan". Een lach, een traan plusde maan) 9.20 Solistenconcert door het K. R. O.-symphonie-ork. (U. S. O.) o. 1. v. Henri v. Goudoe ver. 10.05 Hobo-soli door Toon van Don gen, a. d. vleugel Fred. Bos- hart 10.20 Het KRO-symphonie-ork. (U. S. O,) o. 1. v. Henri van Goudoever 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Het KRO-symphonie-ork. (TT. S. O.) o. 1. v. Henri van Goudoever 11.00 Gramofoonmuziek ORGELBESPELING 11.20 Droitwich (Fredric Bayco) 12.30 Hilversum I (Pierre Valla, con certorgel, Jean du Bela, zang) 9.30 Weenen (orgel- en piano-reci tal) ORKEST-CONCERTEN 12.50 Luxemburg (concert) 12.50 Brussel I (Omroeporkest) 12.50 Brussel II (Salonorkest) 2.00 Hilversum I (Omroepork.) 3.20 Milaan (concert) 4.20 Parijs 1 (concert) 4.50 Beromünster (Omroepkleinor- kest speelt Italiaansche mu ziek) 5.35 Droitwich (Mantovani's Ti- pica-orkest) 8.20 Toulouse (concert) 8.20 Brussel II (Salonork.) 8.50 Toulouse (Weensch concert) 8.50 Hamburg (Omroepork.) 8.55 Parys II (concert) 9.20 Brussel II (Salonork.) 9.25 Luxemburg 9.55 Luxemburg (Sibelius-progr.) 10.20 Luxemburg (concert) 10.40 Droitwich (B. B. C.-ork.) 10.50 Toulouse 12.05 Toulouse (Symphonie-conc.) 11.20 11.30 12.10 12.20 12.50 1.05 1.40 2.20 3.20 5.15 5.30 6.20 6.20 7.35 7.35 8.30 8.50 9.00 9.50 9.55 10.05 10.20 10.20 10.20 10.20 10.25 10.50 11.35 11.40 12.35 8.00 8.20 8.20 8.50 12.00 12.15 12.17 12.20 1.35 1.50 4.00 5.50 6.05 6.10 6.20 6.40 7.05 LICHTE MUZIEK Kaiundborg Hamburg Droitwich (varlété-ork.) Luxemburg Droitwich (BBC-Dansork. o. 1. v. Henry Hall) Deutschlandsender (gev. con cert) Hamburg (vrooltjk concert) Kaiundborg Deutschlandsender (Barnabas v. Geczy's orkest) Brussel II (Dansmuz.) Hilversum I (variatie-conc.) Deutschlandsender Hilversum I (variatie-conc.) Luxemburg Deutschlandsender (Emil Roosz' ork). Beromünster (vroolijk progr.) Droitwich (variété-ork.) Luxemburg Rome (Dansmuz.) Toulouse (Accordeonmuz.) Beromünster (oude dansmu ziek) Brussel II (cabaret-progr.) Deutschlandsender (dansmu ziek) Kaiundborg (dansmuz.) Toulouse Weenen (Dansmuz.) Toulouse (Filmmuz.) Droitwich (Dansmuz.) Toulouse (Dansmuz.) Toulouse (militaire marschen) Hilversum I Brussel I Brussel II Brussel II Hilversum I Parijs II Brussel II Brussel I Langenberg Brussel I Hilversum I Brussel I Luxemburg Brussel I Langenberg Miska) Parijs II Brussel II (kapel Karkas 7.35 Brussel II 8.00 Milaan 10.30 Brussel I 10.50 Parijs II 11.00 Hilversum I (Jazzprogr.) 11.20 Luxemburg (Dansmuz.) 11.30 Hilversum I (Pop. mus.) KAMERMUZIEK 10.35 Hilversum I (Harry Lew's Ra dio Three) 11.00 Hilversum I (Harry Lew's Ra dio Three) 11.20 Langenberg (Kamerork.) 12.35 Parijs I (Kamerork.) 1.15 Hilversum I (Lyra-Trio) 1.35 Droitwich (Damesstrijkkwar- tet) 3.30 Langenberg (bariton, gitaar, cembalo) 5.50 Parijs I (Kamerork.) 6.35 Brussel H (Kamerork.) 6.50 Brussel I (Sonate op. 32 St. Saëns voor piano en cello) 7.10 Beromünster (Omroep-vocaal- kwartet) 8.20 Parijs I (Kamermuziek) 8.20 Droitwich (Alfredo Campoli- Trio) 8.30 Luxemburg (Kwintet) 9.40 Kaiundborg (vocaal-kwartet) 11.05 Parijs I (Kamerorkest) SOLISTEN-CONCERTEN 3.20 Rome (Vioolrecital) 3.50 Beromünster (Solisteneonc.) 4 20 Droitwich (Solistenconcert) 5J5 Brussel I (Emile v. Herck sp. eigen pianocomposities) 5.20 Deutschlandsender (zang en pianospel) 7.35 Brussel I (zang) 8.20 Milaan (Solistenconcert) 8.20 Brussel I (Solistenconcert) 9.05 Kaiundborg (viool-recital) 9.50 Deutschlandsender (Liederen v. Fr. Zipp) 11.00 Luxemburg (Zang) OPERA EN OPERETTE 6.50 Weenen („Clivia", operette v. Ch. Amberg) 7.30 Boedapest („Lohengrin" opera v. Wagner 2e en 3e acte) 8.10 Toulouse (opera-fragm.) 9.05 Parijs I („L'enfant prodique", operette v. Wormser. fragm. v. Mam 'selle Nitoriche" v. Hervi, solisten, koor en ork.) 10.10 Toulouse (operettemuz.) VARIA 10.15 Hilversum I (Voordracht: a. Het toonbeeld, b. De verschop peling) 11.00 Hilversum I (Voordracht: fr. uit „Het taaie ongerief") 2.50 Hilversum I (Dr. P. H. Ritter Jr. bespreekt boeken voor de jeugd) 5.00 Milaan (reportage uit Asmara) 5.00 Hilversum I (Na schooltijd) 6.50 Droitwich (De grondslagen der muziek. Schütz-progr.) 9.20 Rome (Vrouwenkoor) PERSBERICHTEN 7.50 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsender 10.45 Hilversum I BERLIJN 356.1 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. I BRUSSEL I 483.9 M. BRUSSEL II 321.9 M. I DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. s HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARA) HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. i LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. I PARIJS I 1648 M. PARIJS H 312.8 M. ROME 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Het export-quotum, voor het rubberrestric tie-jaar 1936 bedraagt over het tijdvak Jan. tot en met Maart 60 pCt., terwijl het quo tum voor het vierde kwartaal van het loo- pende jaar ook 60 pCt. bedraagt. De basis quota voor Nederlandsch-Indië zijn voor de jaren 1936, 1937 en 1938 evenwel verhoogd voor bevolkingsrubber. Volgens de „Javabode" rekent men er op, dat bij een binnenlandsche consumptie van suiker van 325.000 ton 's jaars en een ge middelde export van 80.000 ton per maand en na aftrek van een reserve-stock van 10.000 ton de voorraad Java-suiker einde April 1937 nagenoeg zal zijn uitverkocht. De directie van de Besoeki-Mij. deelt mede dat, aan de hand van de opbrengst-cijfers van den oogst 1934/35, verschillende becijfe ringen zijn gemaakt van het vermoedelijk verlies over 1935 en dit verlies om en nabij f 150.000 zal zijn. De begrooting van de Zwitsersche spoor wegen over 1936 toont een tekort aan van Zw. fr. 60 millioen. ■<r De invoer van Zwitserland bedroeg in No vember Zw. fr. 113.3 millioen tegen Zw. fr. 116.6 millioen in October. De uitvoer beliep Zw. fr. 79.4 millioen tegen Zw. fr. 75.9 mill. De goudprijs te Londen is met 2% d. tot 141/2% gestegen. 268.000 werd aan goud omgezet. -e De Canadian Pacific boekte in de eerste 11 maanden aan bruto-ontvangsten 3.26 mill, meer dan in dezelfde periode van het vorig jaar. De netto-ontvangsten waren einde Augustus 2.54 mill, minder dan einde Aug. 1934. Zoolang de netto's ten achter blijven bij het overeenkomstig tijdvak van het vorig jaar, hebben de houders van preferente aandeelen weinig kans op een uitkeering. Volgens Senator Thomas, zilver-inflatio nist, heeft het Amerikaansch ministerie van Financiën als gevolg van den val der zilverprijzen in de laatste twee dagen een verlies op zijn zilvervoorraden geleden van 35 mill. De huidige zilvervoorraden van het ministerie bedragen naar raming 700 mill, ounces. Volgens „Iron Age" bedroeg de staalpro- duclie in de afgeloopen week 56 pCt. der ca paciteit tegen 57 pCt. de vorige week. De prijs van staalschroot te Pittsburgh is met 0.50 tot 14.50 per ton verhoogd, zijn de de hoogste prijs van dit jaar. Het electrisch stroomverbruik in Amerika was in de week per 7 December 13 pCt. hoo- ger dan in de overeenkomstige week van het vorig jaar. De vorige week bedroeg de stij ging 11.5 pCt. en twee weken geleden 14.5 pCt. Opnieuw is een vrij sterke vraag naar benzine voor tankdoeleinden in de mid- continent ingetreden, hetgeen verband houdt met de aanhoudende vermeerdering van het verbruik. De prijzen zijn vast, om dat de productie bij de raffinaderijen is terug geloopen. De Western-Union boekte in October aart bruto-ontvangsten 7.80 mill, tegen 7.31 mill, in October 1934. De netto's beliepen 716.000 tegen 232.000 en in de eerste tien maanden 4.13 mill, tegen 1.90 mill, in dezelfde periode van het vorig jaar. De dachtermijen van de Radio-Corpora tion of American boekten in October aan netto-ontvangsten 57.000 tegen 42.000 in October 1934; in de eerste tien maanden 204.000 tegen 490.000 in het overeen komstig tijdvak van het vorig jaar. De Amerikaansche regeering heeft door middel van de beurs-contröle commissie ge vraagd, het proces, door de Eastern Pennsyl vania Distribution Corp. te Philadelphia aanhangig gemaakt, waarin de grondwettig heid wordt bestreden van de wet op de hol- dingmijen, niet ontvankelijk te verklaren. 5$. De Dollar noteerde gisteren te New-York 1.4765 tegen 1.4771 eergisteren. s». Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.277.28% (vorig slot 7.27%); de Frank op 9.7414—9.76 (vorig slot 9.74%) en de Dollar op 1.47%—1.47% (vo rig slot 1.4711/16). De Nivas verkocht 230 ton melasse aan Japan en voorts 1178 ton afgekeurde supe rieure suiker. ESPERANTO-EXAMENS A ARNHEM, Geslaagd de dames B. Hesselink Guettler; J. H. Ruiter, B. J. van Santen—Bulk, D. Sibbinga, J. H. van Vendeloo, W. E. M. van der Voort en de heeren A, L. de Bruijn, C. J. Beumer, C. P. J. van Vlierden, D. Vosseberg, te Arnhem; de heer J. F. Admiraal te Amers foort; de dames A. M. E. Depondt en G. M, Saraber te Beek; de heer J. M. Dullens te Brunssum; de dames A. G. Bergen en M. H. Lejenne te Heerlen; mevrouw J. A. Tam—Nij- burg te Oosterbeek; de heer T. E. J. Kolkhuis te Rheden; mej. G. J. J. O. Leurs te Sittard, mevrouw A. C. G. van Roekei—Riemer te Velp. DORDRECHT. Geslaagd de heer H. A. Bou wer te Delft; dé dames J. M. Baan, A van Dijk, C. Fontijne, B. Koning, A. de Keijzer; A. de Snoo, A. Traarbach, A. H. Vogelsang, J. E. v. Waardhuizen; de heeren H. Bar, C. W. v. d. Berg, J. Brommer, C. W. Buizert, W. C. Leij- dekkérs J. Louwman, W. Smits, A. van Waard huizen te Dordrecht; de heer B. Visser te Pa- pendrecht. E SPER ANTO-EX AMEN® B ARNHEM. Geslaagd 28, n.l.: te Amsterdam: mej. H. W. A. van Campen; te Apeldoorn: mej. C. J Huter; te Arnhem: mej. C. J. T. Schaffers; te Deventer, de heeren H. Timmer en J. M. Toorneman; te Ede: mevrouw M. C. Bosch van Hunnik; te Eindhoven: de dames J. M. E. C. Holten en C P. J. v. d. Vijver—Van Vlerken; de heeren F. H. J. Kooken en H. J. van Schagen; te Den Haag: mevrouw D. C. W. Kosters— Enuma en de heer A. de Boer; te Haarlem: de heeren A. Schijf en G. A. van Ulden; te Hilversum: mevrouw W. G. BloemsmaBone bakker en de heer P. H. J. Uittenbogaard; te Leerdam: mej. H. de Boer; te Maastricht: de heeren P. M. E. Bingen en J. Gielkens; te Nij megen: de dames I. S. M. van Marwijk en J. C. G. M. Niesten; te Papendrecht: de heer M. Thijs; te Rijswijk: mej. M. L. Bakhuis; te Rotterdam: mevrouw J. M. van Bövene en de heeren C. J. Vink en Aa de Winter; te Veur: de heer D. A. Muusers; te Zwolle: mej. X. IJ. Z. Kühlemaijer,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6