TEGENVOORSTELLEN VAN MUSSOLINI? Abessinië uit de gratie der Engelschen Zware lijdensweg van een Katholiek volk Het nieuws van heden SMIT v. RIJSBERGEN HIJ TRACHT TIJD TE WINNEN ZIJ WENSCHEN VREDE MET ITALIË DE VERVOLGING MEXICO NIEUWE MOEILIJKHEDEN IN GRIEKENLAND U-Tax - Uw Tax DE BAROMETER Luchtdienst over den Oceaan VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN": voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19695 iH De Duce zal zooveel mogelijk profiteeren van Engelands slappe houding Wordt vredesplan door Genève afgewezen? Waarom het Britsche kabinet toegaf Vredesvoorstellen te Addis Abeba overhandigd De katholieke weekbladen eischten het eerst beter begrip van Mussolini's standpunt Japansche kanonneer boot naar Kanton Ter bescherming der Japansche kolonie Sterke pressie op de regeering Het herstel der grond wet in Egypte Het immuun In 1937 viermaal per week van Engeland naar de V.S. én terug Een warnet! Een telegraafpaal in Asmara. De berichtendienst voor het oorlogsnieuws Bezoek bij een vervolgden bis schop, die een zolder kamertje tot schuil plaats heeft De communisten aan het werk DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN VOOR BETERE MAATKLEEDING KLEERMAKERS ZIJLSTRAAT 87 - TELEFOON 16963 Vijf jongens ontsnapt uit een tuchthuis Twee professoren vermoord GOEDKOOP T elef oon 1.6.1.5.8 'L- NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. 7" In het veroverde gebied zitten de inboorlingen vreedzaam neer bij de Italiaansche legertenten ROME, Donderdag. Het ziet er naar uit, dat Mussolini niet van plan is, zich te haasten met het be antwoorden der Parijsche bemidde lingsvoorstellen, die hem gisteren door de Britsche en Fransche am bassadeurs zijn overhandigd. Vermoedelijk zal hij tegelijker tijd met het aanvaarden van de voorstellen als een basis voor on derhandelingen tegenvoorstellen doen, die veel verder gaan dan de Parijsche. De indruk bestaat in zekere kringen, dat de Duce zich voorstelt, zooveel mogelijk te pro fiteeren van wat men de verslapping van En gelands houding noemt. Hij zal veel meer vra gen, zoo zegt men, dan hij ook maar in de verste verte denkt te krijgen. Hoewel men al gemeen aanneemt, dat hij den inhoud der voorstellen, waarover thans onderhandeld moet worden, reeds van buiten kende, kan de Duce, indien hij zich daartoe geroepen voelt, tijd winnen om de Volkenbondsprocedure zoo lang mogelijk op te houden. Hij kan dat bij voorbeeld bewerken door het vragen van toe lichting aan de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk. Tot dusverre bestudeert hij de voorstellen echter „met welwillendheid en met volle belangstelling", zooals een vertegenwoordi ger der regeering mededeelde. Men verwacht, dat het wel eerrige dagen zal duren, alvorens het dictatoriale „ja", „neen" of „misschien" zal worden uitgesproken. Het optimisme in Italiaansche kringen is stijgende, nu Engeland, zooals men dat hier noemt, zijn tegenstand heeft opgegeven. Van officieele zijde heeft men de pers echter ge waarschuwd niet al te optimistisch te zijn, omdat daardoor de zaken alleen maar inge wikkelder zouden kunnen worden. Men verwacht, dat Genève slechts door mid del van de Engelsche en Fransche ambassa deurs te Borne in kennis zal worden gesteld van het Italiaansche antwoord, want hier wordt nog steeds met nadruk verklaard, dat de voorstellen afkomstig zijn van de Fransche en Engelsche regeeringen en niet van den Volkenbond. De Italianen bekommeren zich niet in het minst om de categorische verwerping der Pa rijsche voorstellen door Addis Abeba. Zij be schouwen dit als een feit in hun voordeel, om dat daaruit de onredelijkheid van den Negus zou blijken. (Auteursrecht News-Chronicle-A.N.P.) LONDEN, 13 Dec. (Keuter). De kern van de commentaren in de ochtendbladen is 'n zucht van verlichting, dat het vredesplan van Hoare en Laval bijna zeker door den Volkenbondsraad van de hand zal worden gewezen. De verzekering van Eden, dat de voorstellen uitsluitend maar als vredesdenkbeelden be doeld zijn, heeft ertoe bijgedragen, de onrust weg te nemen. De algemeene stroomingen in de Britsche openbare meening over de geheele aangelegen heid zijn op uitstekende wijze opgesomd in het hoofdartikel van de „Times," waarin gezegd wordt, dat de ta'ak van bemiddeling, welke aan Frankrijk en Engeland door den Volkenbond is toevertrouwd, voortaan geleid zal moeten wor den door de ervaring van deze week, en vooral door de vastberaden uitingen der publieke meening, welke lang in herinnering zullen blijven. De regeering kan de diepte en de kracht van de gevoelens, die gewekt zijn, zelfs reeds door de algemeene strekking van de te Parijs be sproken voorstellen, moeilijk hebben misver staan. Deze gevoelens hebben zich op rustige en nauwkeurige wijze in de geheele pers weer spiegeld, want van bijna elk vertegenwoordi gend en onafhankelijk blad in het geheele land komt dezelfde waarschuwing. De „Morning Post" meent de redenen te we ten, waarom het Britsch kabinet ertoe gekomen is de Parijsche voorstellen te aanvaarden. Met het oog op het gevaar, dat Mussolini een petro leum-embargo als een daad van oorlog zou beschouwen, is aan Laval verzocht, met de grootste snelheid toebereidselen te willen ma ken voor een krachtige steunverleening aan Engeland ter zee. Hierop zou Laval geantwoord hebben dit niet te kunnen doen, voordat aan Mussolini vredes voorstellen in den geest van het plan Hoare- Laval zouden zijn overhandigd en door hem verworpen. Het blad meent, dat de meeningen in den boezem van het kabinet aanvankelijk verdeeld zijn geweest, maar dat verwerping der voorstel len tot het aftreden van Hoare zou hebben geleid. De socialistische „Daily Herald" richt een scherpen aanval op Sir Samuel Hoare en dringt aan op zijn aftreden. ADDIS ABEBA, 13 Dec. (Reuter). De gezan ten van Frankrijk en Engeland hebben heden op het ministerie van Buitenlandsche Zaken van Abessinië de Fransch-Britsche vredesvoor stellen overhandigd. KANTON, 13 Dec. (Beuter) Een Japan sche kanonneerboot is van Hongkong naar Kanton gezonden. Volgens nadere berichten is de Japansche kanonneerboot gestuurd in ver band met demonstraties op reusachtige schaal, ter bescherming van de Japansche kolonie. De betoogingen te Peking tegen de autono- mie-beweging in Noord-China hebben overal in China levendigen weerklank gevonden. Te Sjanghai zelf protesteerden alle studenten met hun leeraren en vertegenwoordigers van 800.000 arbeiders. Groote optochten werden ge houden en manifesten verspreid, waarin teger. het binnendringen van vreemde elementen wordt geprotesteerd. Onze Londensche correspondent is van meening, dat de Engelsche publieke opi nie ten ongunste van Abessinië is ge draaid. Hij bewijst dezen omzwaai door tal van citaten. Hij schrijft: Nu is er één ding waaraan niet getwijfeld kan worden: de openbare meening in Engeland heeft nooit veel voor een politiek van sancties tegen Italië gevoeld, en de laatste maanden is zij er bovendien voortdurend min der voor gaan voelen. Hiermede heeft de Brit sche Regeering rekening te houden. Het zou haar zeker zeer kwalijk genomen worden indien zij een breuk in de traditioneele Engelsch-Italiaansche vriendschap niet wist te voorkomen. Men heeft kunnen waarnemen dat de gevoe lens van het Britsche publiek ten opzichte van de strijdende partijen een aanmerkelijke ver andering ondergaan hebben. Behalve in de socialistische en liberale pers leest men geen artikelen meer waarin het „Ethiopische Rijk" verheerlijkt wordt, en de Abessiniërs worden voorgesteld als een onschuldige, door een over macht aangerande natie. De sympathie voor het Afrikaansche land en voor zijn heerscher is grootendeels verdwenen. In enkele dagen hebben wij een groot aantal artikelen gelezen welker schrijvers omtrent Abessinië waarhe den vertelden welke allerminst strooken met de geestdriftige lofliederen, enkele maanden geleden nog door een deel der pers op dat land t gezongen. De December-maandbladen („Reviews") bevatten verscheidene bijdragen, welke alles behalve geschikt zijn om ons geest driftig te stemmen voor het land van den Ne gus onverschillig of het door Italië onrecht matig aangevallen is. De „National Review" kiest zonder voorbe houd partij voor Italië. In de „Contemporary Review" schrijft Majoor E. W. Poison New man een gruwelijk artikel over „slavernij in Abessinië". J. L. Garvin heeft juist in de „Observer" schrijvers van verschillende natio naliteiten (doch geen Italianen) die Abessinië bezocht hebben aangehaald om te bewijzen dat het z. g. Ethiopische Rijk een „barbaarsche mengelmoes" is, een halve eeuw geleden ge schapen door de moorddadige veroveringen van het eigenlijke Abessinië, dat slechts het vierde deel van dat Rijk uitmaakt, en dat bovendien nog geheel beheerscht wordt door de Amhara, die een betrekkelijk geringe minderheid vor men. De populaire agitatie van Britsche zijde, schrijft Garvin, sproot voort uit een verbijsterende onbekendheid met de aardrijkskundige en rassen-elementen van het probleem. Er bestaat een volmaakt verschil tusschen „Abessinië" en het „Ethiopische Rijk". Deze namen worden met elkaar verward, maar moeten wel van elkaar onderscheiden worden. Zelfs het eigenlijke Abessinië is geen natie in den Europeeschen zin van het woord, maar een mengsel. Het heerschende ras is de Amhara- minderheid. Garvin is een democratisch conservatief, en hij is steeds een standvastig verdediger van KAïRO, 13 Dec. (Reuter). Het herstel van de grondwet heeft een golf van enthousiasme doen ontstaan en verscheidene incidenten ver wekt. Gisteravond had een optocht plaats van 4000 personen, die „volledige onafhankelijkheid" eischten. De uitingen van volksvreugde ver oorzaakten groote stagnatie van het verkeer. In plaats van de autobussen en trams aan te vallen, drong het publiek de wagens binnen om voor niets te rijden. Een ongelukkige viel onder de tram en werd gedood. den Volkenbond geweest. In internationale aan gelegenheden heeft hij jarenlang onvermoeid het Duitsche standpunt (althans in hoofdlij nen) verdedigd, tot op het oogenblik waarop Duitschland uit den Volkenbond trad. Sinds dien heeft hij gewaarschuwd tegen het gevaar dat naar zijn meening van Duitsche zijde dreigt. Wij herinneren hieraan omdat eruit blijkt hoezeer deze befaamde schrijver den Volkenbond als den maatstaf beschouwt waar naar recht en onrecht beoordeeld moeten wor den. Wanneer hij hierbij fouten gemaakt heeft, dan waren deze hierin gelegen dat hij vaak al te dogmatisch aan het Volkenbondsbeginsel vasthield en andere realiteiten uit het oog ver loor. Toch verzet geen man zich met meer kracht en overtuiging tegen anti-Italiaansche Volkenbondssancties dan hij. Men meene niet dat hij zich laat leiden door sympathieën voor het land van Mussolini. Zijn persoonlijke nei gingen gaan, zoo wij ons niet vergissen, vol strekt niet uit naar de „latijnsche" naties. Hij is een verklaard tegenstander van het Fascis me. G. arvin is de verpersoonlijking van de reactie welke zich in alle behalve in links-politieke kringen openbaart op de aanvankelijke ophemeling van Abessinië, waarvan bijna niemand iets afwist. De Katholieke weekbladen zijn onder de eer sten geweest die aangedrongen hebben op een juistere waardeering van het Italiaansche standpunt en van Italië's positie. Thans mo gen wij zeggen dat de overgroote meerderheid van het voorgelichte deel van het volk een po litiek verlangt, welke gericht is op het her stel van de goede betrekkingen met Italië. Het is niet onmogelijk dat de Regeering thans be gonnen is aan deze pressie toe te geven. Verwachting: meest zwakke Oostelijke tot Noord-Oostelijken of Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, lichte vorst tot temperatuur om :-f het vriespunt, EE Hoogste barometerstand: 773.8 te Aber- EE deen. Laagste barometerstand: 751.8 te Er Vardö. EE Zon op 8.03 - onder 3.45 - Licht op 4.15 EE Maan op n.m. 7.32 onder v.m. 10.25 li EE Laatste kwartier 17 December WASHINGTON, 13 Dec. (Reuter). In den zomer van 1937 zal men vier maal per week van Amerika naar Engeland en terug kunnen vliegen. De plaatsvervangende onderstaatssecretaris van Buitenlandsche Zaken, Walton Moore, die Reuter op de hoogte stelde van de plannen voor een regelmatigen luchtdienst over den Oceaan, deelde verder mede, dat er tusschen een Amerikaansche en een Engelsche maat schappij een overeenkomst 'is gesloten, doch dat andere landen niet van deelneming zijn uitgesloten. Er is reeds toestemming verleend voor de noordelijke route-Canada, Newfound land, Ierland, Engeland en voor de Zuide lijke route over de Bermuda's en Portorico naar Engeland. In Amerika zullen de vliegtuigen landen te New-York, Norfolk en Charleston. Over het postvervoer zal nog onderhandeld worden. Het aan kunstschatten rijke kasteel van Pansin (in Duitschland) is Jiagenoeg ge heel door brand verwoest. Slechts een waardevolle bibliotheek en de historische kro ningszetel van koning Frede rik 1 konden worden gered Uit een brief van een Amerikaansch geestelij ke, die van een reis uit Mexico terugkeerde, knippen wij het volgende: In Guadalajara hoorde ik met groote bewon dering spreken over den heldhaftigen Bisschop Mgr. Mauriquez, den dapperen Kerkvorst van Huejutla die zijn kudde niet verlaten heeft, maar die zijn volk steeds aanspoort en be moedigt om te volharden. Deze Bisschop is een martelaar voor zijn ge loof. Toen hij in de gevangenis zat hebben de trawanten van Calles hem vreeselijke lichame lijke en geestelijke folteringen doen ondergaan. Gedurende meer dan een jaar was hij opgeslo ten in een kleine afschuwwekkende cel. Om de ze kerkerstraf nog verschrikkelijker te maken, werden beurtelings de meest laagstaande indi viduen en krankzinnigen aan dezen heldhafti gen Kerkvorst tot gezelschap gegeven. Maar zijn vijanden hebben zijn geestelijke kracht en zielegrootheid niet kunnen verbrijzelen. Ik heb niet precies kunnen nagaan hoeveel geld door de politie op het hoofd van dezen Bisschop is gesteld maar er zijn in zijn Bis dom 250.000 Indianen die een vreeselijke wraak zullen nemen, indien hun Bisschop ooit weer werd gevangen genomen of gedood. Mgr. Mauriquez is een buitengewoon ontwik keld man, een uitstekend redenaar, die ook over een welversneden pen beschikt. Hij heeft altijd zijn groote talenten uitgebuit om den geloofs moed van zijn Diocesanen aan te wakkeren. Het Mexicaansche volk stelt in hem, evenals in den Aartsbisschop Orozco, het grootste vertrouwen. Mgr. Mauriquez was de eerste Mexicaansche Bisschop die onverbiddelijk weigerde zich te schikken naar de grillen der Communisten. Hij heeft alles voor zijn volk opgeofferd. Op het cogenblik leeft hij in de grootste armoede. Reeds geruimen tijd zou hij hebben kunnen terug- keeren naar zijn Paleis of naar zijn Kathedraal in Huejutla indien hij aan de Communisten had toegestaan bezit te nemen van de zielen der kinderen. Maar deze Bisschr- is onverzettelijk en hij geeft er de voorkeur aan om zelf in de grootste armoede te leven en standvastig de Ka tholieke beginselen te handhaven. Overal waar men in Mexico komt, hoort men zijn naam met eerbied noemen. Ik was in de gelegenheid om een bezoek te brengen aan dezen moedigen Kerkvorst die thans op een klein zolderkamertje woont. Hij was gekleed in een versleten toog, die reeds her haalde malen versteld was. Op het zolderka mertje stonden een oud ijzeren ledikant en een kleine waschtafel 'en op zijn schrijftafel lagen 'n stapel papieren en een penhouder. Aan mijn gids vroeg ik waarom men toch niet kon zor gen dat de Bisschop wat beter gehuisvest werd. De Priester glimlachte: „Mgr. Mauriquez zou nooit willen hebben dat men daarvoor eemg geld besteedde: hij zou dat veel liever aan de armen hebben gegeven. Hij is onverzettelijk en hij wil niet dat men een nieuwen toog voor hem koopt." „Wij kunnen geen compromis afsluiten met onze beulen" zoo verklaarde mij de Bisschop. „De communisten Calles, Cardenas en Canabal zullen hun politiek tegenover Kerk en Godsdienst nooit prijs geven. "Wanneer zij ooit vrede zouden sluiten met de Kerk, dan zou dit nog slechts van zeer tjjdelijken aard zijn: terug wijken om beter te kunnen springen. Want de ze menschen willen niets anders dan den gods dienst vernietigen. Zij zouden God zelf willen uitbannen. Wij leven thans in een tijd, waarin wij dezelfde kracht en dezelfde energie aan den dag moeten leggen, als de eerste martelaren in het oude Rome hebben getoond te bezitten. Men kan met wilde beesten geen verbond sluiten. In dien uw huis in brand staat, zoudt gij toch trachten om het vuur te stuiten. Indien krank zinnigen uw woning bestormen, dan kunt gij geen compromis met hen sluiten." Zal Mussolini tegenvoorstellen doen? Men ge looft, dat hij tijd tracht te winnen. Nieuwe moeilijkheden, in Griekenland; drei gende kabinetscrisis. Ged. Staten van Utrecht stellen voor, de Utrechtsehe Universiteit bij haar driehonderd jarig bestaan een geschenk te geven. Beraadslagingen in de Eerste Kamer over de al- of niet-toelating van Graaf De Marchant et d'Ansembourg. O ATHENE, 13 Dec. Nieuwe moeilijkheden zijn ontstaan door het besluit van den vroegeren minister-president Tsaldaris om de nationale vergadering bijeen te roepen. Tsaldaris, die de regeering-Demerdzis het recht betwist, zonder Nationale Vergadering te regeeren, heeft opdracht gegeven, de hand- teekeningen van 150 afgevaardigden te ver zamelen, welke volgens de wet noodig zijn voor een voorstel tot bijeeixroeping der vergade ring. Demerdzis heeft het voornemen zich met een verzoek tot ontbinding der vergadering tot den koning te wenden, indien een dergelijk voorstel inderdaad wordt gedaan. Indien de koning tot ontbinding besluit, zouden kort daarna nieuwe verkiezingen worden uitgeschre ven. Indien de koning echter geen ontbinding wil, is een ministercrisis waarschijnlijk. De koning heeft gisteren den minister van onderwijs bij zich ontboden en zijn verwonde ring er over uitgesproken, dat aan de scholen van den staat door zooveel communistische leerkrachten les wordt gegeven. Hij zeide, dat hierin onverwijld verandering moet worden gebracht, aangezien hij van oordeel is. dat communisten niet geschikt zijn om als opvoe ders der jeugd op te treden. EL RENO (Oklahoma), 13 Dec. (Reuter) Een vijftal jongens zijn uit het opvoedingsge sticht alhier ontsnapt, door twee bewakers met messen te bedwingen en als schild te gebruiken. De overige bewakers konden niet schieten zonder hun collega's te raken. D^vluchtelin gen voerden de bewakers zoo 250 mfter mee en lieten hen toen vallen en ontsnapten. NEW-YORK, 13 Dec. (Reuter.) Een 55-jarige Rus, Victor Koessof genaamd, heeft twee pro fessoren van de tandheelkundige faculteit der universiteit van Columbia met revolverschoten gedood en een derden gewond. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. Koessof, die. hoewel hjj een goede opvoeding had genoten, slechts een ondergeschikte be trekking aan de universiteit bekleedde, had des morgens getracht een collega te wurgen. Hij werd daarop ontslagen, doch kwam ge wapend met een revolver terug, en schoot op de in de zaal aanwezige personen. v w v v u i u 111 1 Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 768.0 Vorige stand: 772,1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1