vtxAdk scfaxjot voor 49 cent Zuiderzeefonds Voorkoming van executies SCHOENEN VAN SMIT Gebr. v. Duivenboden Coöperatie „De Eendracht" U.A. De Iersche senaat afgeschaft WOLLEN DEKENS GESTIKTE DEKENS TER KENNISMAKING MET ONZE ARTIKELEN VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 DE VREDESVOORSTELLEN HEDEN SPECIALE VERKOOP FIJNHOUTHANDEL J. VAN ROODE De Regeering is voornemens op korten termijn te beginnen met de verdere inpoldering Steun aan visschers Zuid erzeesteunwet qe Noordoostelijke polder R.K. SCHAAKBOND TE HAARLEM Vi—u Kosten De Regeering heeft eenige wijzi gingen in het wetsontwerp aangebracht Vrij mandaat voor Eden UIT DEN OMTREK BENNEBROEK HEBBEN PASVORM EN SNIT Nassaustr. 1 - Haarlem - Tel. 13490 WOLLEN BONKERS LEEREN JEKKERS Centrale Tandheelkundige Kliniek HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE aMl Meisjesjurk OPTICIEN VINK VAN 16 t/m 21 DECEMBER 1 pond PRUIMEDANTEN 18 cent y2 SAMARKAND ABRICOZEN 15 cent 1 ROZIJNEN 10 cent 1 JAVARIJST 13 cent Totaal 56 cent TEL. 15667 - ROLLANDSTR. 55-57 - HAARLEM (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Ontleend is aan de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over de begrooting van het Zuiderzeefonds 1836: De minister moet verklaren, dat de aanne ming van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven de financieele situatie niet in zoodanige mate heeft verbeterd, dat thans zon der zorgen voor de toekomst met de voortzet ting van de inpolderingen kan worden aange vangen. Het ligt in het voornemen op korten ter mijn een begin van uitvoering te maken, terwijl wel als vaststaande mag worden aan genomen, dat de werkverruiming niet op één plaats zal geconcentreerd blijven. Het eerste werk, dat in verband met het maken van den N.O.-polder in uitvoering zal moeten komen, is het maken van een werk- haven bij TJrk. Intusschen is in het oorspronkelijk plan voor den N.O.-polder wijziging gebracht voor zoovee! betreft de bemaling van het westelijk deel van den polder. Het zuidelijk gemaal van den polder met schutsluis zal daarbij niet, als vroeger werd aangenomen, gebouwd worden tusschen Urk en Schokland, maar bij eerstgenoemd eiland en wel aan de te maken werkhaven. Overwogen zal worden, gelijktijdig een aansluitend dijkvak van beperkte lengte uit te voeren. Verwacht wordt, dat de aanbesteding zal kunnen plaats hebben zoodra dit wetsontwerp door de Eerste Kamer der Staten-Generaal zal zijn aangenomen. Het komt den minister voor, dat aan een re geling, als destijds met de M.U.Z. getroffen, thans geen behoefte meer bestaat, hetgeen niet uitsluit, dat de M.U.Z. wellicht gegadigde voor de uitvoering van werken onder normale aanne- mingsvoorwaarden zal blijken te zijn. De minister stelt zich voor binnenkort een nota inzake de uitgifte van gronden en de Staatsexploitatie in de Wieringermeer in te zen den. Inderdaad acht de minister het mogelijk, vooi 1937 verdere vermindering van uitgaven te kun nen bereiken, in verband met den te verwacnten voortgang der liquidatie. Hij kan niet toegeven dat de uitkomsten van het visscherybedrijl gaandeweg slechter worden. Integendeel, de uit komsten van de visscherij op het IJselmeer in 1S34 overtroffen verre de verwachting. De minister meent bij herhaling blijk te heb ben gegeven, dat hij de toezegging, dat de Zui- deTzeesteunwet op soepele wijze zou worden toe gepast wenscht na te komen. Door de verdeeling der visschers naar den aard van hun bedrijf wordt bevorderd, dat aan deté belanghebbenden bij de vervorming van hun bedrijf op de meest doelmatige wijze hulp kan worden verleend. Omtrent de wiervisschers op Texel is de Mi nister nog steeds wachtende het rapport van de speciale Commissie, welke voor dit deel werd ingesteld. Naar hij heeft vernomen, kan dit rapport thans spoedig worden tegemoetgezien. Het was den Minister aangenaam te mogen vernemen, dat vele leden met instemming ken nis hebben genomen van de instelling van een beroepsinstantie. Het aantal bezwaarschriften bedroeg in 1935 tot 1 November 305. In 250 gevallen werd door den Minister een beslissing genomen. In 136 van die gevallen week het advies van de subcom missie voor de bezwaarschriften af van de be schikking van den Rijksdienst. Van de 250 be slissingen week de minister in 11 gevallen van het advies der Commissie af. In dit verband zü vermeld, dat het aantal beschikkingen van den Rijksdienst over dezelfde periode ongeveer 14500 bedroeg. Aan deze Memorie van Antwoord is toege voegd een zeer uitvoerige nota betreffende den Noordoostelijken polder. Het in cultuur brengen der gronden zal bij zondere zorg eischen. Aangezien het uit finan cieel oogpunt onmogelijk bleek om den polder in gedeelten droog te leggen, zal na het droog- malen een oppervlakte van rond 48000 ha. tn cultuur zijn te brengen. Het is uitgesloten met de werkzaamheden voor het ontwateren en het in cultuur brengen van de geheele oppervlakte aanstonds aan te vangen. Aangenomen is, dat niet meer dan vier com plexen, dus in totaal 24000 ha. bruto, overeen komende met ongeveer 22000 ha. netto, gelijk tijdig voorloopig in exploitatie zijn. Zoodra de gronden voldoende vastheid hebben verkregen, zal een aanvang moeten worden gemaakt met den bouw van boerderijen. Na voltooiing van den ringdijk zal met het droogmalen kunnen worden aangevangen, dat in het vijfde jaar geëindigd zal zijn. In het 6e jaar worden de ontwateringswerken aangevangen. Gedurende het 7e en 8e jaar zul- ST. BAVO, HeemstedeDDO, Velsen-Noord 1ste klas 1. H. v. d. WeidenJoh. Beentjes 0—1 2. J. VermeulenJac. Kroon 1—0 3. G. BootA. de Br"Ti 1—0 4. A. VoordehakeH. Vermey 1—0 5. J. BootA. Leeuwes 0—1 6. J. OlyerhoekH. v. d. Plas 0—1 7. G. de ZwartH. Harsveld 1—0 8. E. VoordehakeB. Wulms V4 9. F. BotingA. de Reus 0—1 10. G. v. TongerenG. Olgers 2de Klas 1. P. Voordehake- W. Laurent 10 2. A. Peperkom—N. Olgers 10 3. MooyenkindA. Bakker 10 4. C. v. d. MeyM. Bijwaard 0—1 5. G. v. d. EemR. v. d. Bos 01 6. H. VoordehakeJ. v. Hesseling 10 ST. BAVO, Heemstede—„ZILK", te Zilk len telkens twee complexen in, cultuur worden genomen, ter gezamenlijke oppervlakte van rond 22000 ha. netto. Omtrent de kosten wordt geraamd: Waterbouwkundige werken, totaal uitgaven f 97.000.000; ontginning enz. totaal uitgaven f 67.000.000; Totaal inkomsten i 37.900.000; Saldo uitgaven ontginning enz. f 29.100.000; Totaal saldo uitgaven t 126.100.000. In de begrooting is 2.3 millioen gulden opge nomen voor werken, welke niet ten laste van den polder komen; deze zal dus volgens de ra ming uiteindelijk zijn belast met een bedrag van 123.8 millioen gulden voor aanlegkosten. Aangezien de polder 47.600 ha. groot zal zijn, komt dit neer op een bedrag van f 2600 per ha. Uit de becijfering van de rente concludeert de minister, dat bij den huidigen toestand der werkloosheid het geldelijk voordeel van de te verkrijgen werkverruiming geacht mag worden op te wegen tegen den aangenomen rentelast gedurende de bouwperiode. De Minister besluit deze nota met de ver zekering, dat de raming van kosten met zoo danige voorzichtigheid is opgezet, dat deze als een betrouwbare grondslag voor de geleverde financieele en economische beschouwingen mag worden aanvaard. lste Klas 1. G. BootP. v. d. Ploeg 2. A. VoordehakeJ. Gelswijk 3. J. BootH. Vreeburg 4. Wè HerbstB. Nederstigt J. OlyerhoekL. Duivenvoorde G. de ZwartB. Heemskerk 5. 6. 7. E. VoordehakeH. van den Berg 1—8 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 Aan de memorie van antwoord aan de Twee de Kamer inzake het wetsontwerp, houdende bijzondere maatregelen ter voorkoming van on redelijke terugvordering van onder verband van hypotheek op onroerend goed uitgeleende gel den, wordt het volgende ontleend: De Regeering is bereid ten aanzien van de materie der vaste lasten de gerezen bezwaren zoo mogelijk te ondervangen, maar zij wil uit het feit, dat zij bereid is tot nader overleg, niet de gevolgtrekking zien gemaakt, dat het ont werp niet goed doordacht zou zijn. De Regeering vertrouwt, dat, wanneer de be trekkelijke wetgevende maatregelen ook in verband met het vaste-lasten-ontwerp tot stand zullen zijn gekomen, de rust in de ge lederen der geldgevers weldra zal wederkeeren. Het denkbeeld de credieten te doen overne men door een Rijksvoorschotbank of andere met Rijksgarantie werkende instellingen, is niet voor verwezenlijking vatbaar. De Regeering streeft ernaar, de verschil lende onderdeelen van het onderwerp der vaste lasten ineen te doen sluiten. Zij hoopt, dat het interdepartementaal overleg spoe dig zoover zal zijn gevorderd, dat de me mories van antwoord over de beide andere aanhangige ontwerpen binnenkort kunnen worden ingediend. De crediethypotheken zijn thans aan de wer king der voorgestelde bepalingen onttrokken. Heeft de schuldenaar een vrij goed, dan valt hij niet in de termen voor hulp ingevolge deze wet. Art. 1 is eenigszins gewijzigd en tengevolge daarvan kan de schuldenaar eerst dan een verzoek indienen, wanneer gerechtelijke of bui tengerechtelijke uitwinning hem dreigt of een derde is aangesproken of het goed van een derde wordt bedreigd. Bedreiging met uitwin ning van het den schuldenaar toebehoorend huisraad is ook voldoende om den schuldenaar tot requestreeren bevoegd te maken. Aangezien hypotheek kan zijn verleend voor andere schuld dan voor geldleening is de redac tie zoodanig verruimd, dat de wet toepasselijk is bij bedreiging met uitwinning wegens niet- nakoming van de verplichting tot betaling van welke hoofdsom ook, tot waarborg waarvan hypotheek is bedongen of tot betaling van an dere dan in art. 2 lid 1 sub le b genoemde tusschentijdsche aflossing van door hypotheek gewaarborgde hoofdsommen. De regeering wil in zooverre medewerken om aan het inderdaad als een euvel te qualificeeren verschijnsel der vexatoire beslagen een einde te maken, door een door de Vereeniging van Di recteuren van Hypotheekbanken voorgestelde regeling een plaats te geven in het ontwerp. Wordt dit voorstel wet, dan, zoo mag worden verwacht, zal een concurrente sehuldeischer, alvorens beslag te leggen op een verhypothe keerd goed, zich terdege afvragen, of op de opbrengst zijn vordering kan worden verhaald. Van de voorgestelde regeling mag dus een groote preventieve werking worden verwacht. De redactie van art. 10 is gewijzigd in dien zin, dat ook de verlenging van uitstel voor niet langer dan een jaar kan plaats vinden. Gehoord en overwogen de verschillende voor stellen omtrent de werkingssfeer der wet (le. werking ook voor na 1 September 1935 verleen de hypotheek; 2e. werkjng alleen ten aanzien van vóór 18 October 1935 gesloten overeenkom sten; 3e. werking alleen ten aanzien van vóór 1 September 1935 gesloten overeenkomsten) meent de regeering haar oorspronkelijk voor stel te moeten handhaven. Vermits inderdaad de gunstige invloed op de credietverhoudingen veeleer is te verwachten van de bepaling, dat de wet niet werkt voor nieuwe hypothecaire vorderingen dan van het voorschrift, dat de wet in ieder geval vóór 1 Januari 1938 zal worden ingetrokken, is laatstbedoeld voorschrift thans geschrapt. Bij het nader door de commissie van voor bereiding met de Regeering gevoerde mondeling overleg meende de Regeering, dat er geen reden is, de werking van het ontwerp tot concurrente vorderingen uit te breiden. Naar aanleiding yan een nadere vraag uit de Commissie verklaarde de Regeering zich be reid, het vraagstuk der scheepshypotheken nader onder de oogen te zien. Voorts verklaarde de Regeertng zich be reid, het ontwerp alsnog zoodanig te wij zigen, dat voor de gevallen, waarin de be dongen periodieke aflossing minder dan 2 pet. per jaar bedraagt, die aflossing kan worden teruggebracht tot de helft van het bedongen bedrag. Verder stelt de Regeering alsnog voor, een uitersten termijn op te nemen voor het indie nen van een voorstel tot intrekking van deze wet, en dezen termijn te stellen op 5 jaar. De term „executiewaarde" wordt alsnog vervangen door „verkoopwaarde". DUBLIN, 13 Dec. (Reuter) De resolutie van De Valera tot afschaffing van den Senaat werd met 76 tegen 57 stemmen aangenomen. GENEVE, 12 Dec. (Reuter). De vast stelling van de bijeenkomst van den Volken bondsraad op volgende week Woensdag, nog voor het debat in de commissie van 18 met betrekking tot de eventueele uitbrei ding der sancties zal plaats vinden, geeft den regeeringen van Rome en Addis Abeba een volle week tijd om een beslissing te nemen met volledige kennis van zaken en in algeheele onafhankelijkheid. De commissie van 18 zal zich Vrijdag be palen tot een technische beschouwing van de huidige sancties. De bijeenkomst zal gevolgd worden door een officioele mededeeling aan de beide staten, leden van den Volkenbond, van het Fransch- Britsche voorstel tot regeling van het Itali- aansch-Abessinisch conflict. In geval van, zooals algemeen wordt aange nomen, een Abessinische weigering tot onder handelen en een aanvaarden daarvan van Ita- liaansche zijde, zal de Volkenbondsraad een beslissing moeten nemen of hierdoor het voor stel waardeloos is geworden of dat de poging tot bevrediging bij beide partijen moet worden voortgezet. Tegelijkertijd zal dan de vraag rijzen van het handhaven der sancties of de uitbreiding daar van tot de petroleum. Doch deze laatste maatregel, die thans reeds ernstige bedenkingen doet rijzen als gevolg van de dreigende gevolgen die hij kan hebben voor den vrede, zal zeer zeker ernstig worden be streden door de met Italië bevriende mogend heden indien tevoren de leiders der politiek van dit land van hun verzoenings-gezinde houding hadden blijk gegeven. Naar verluidt heeft Eden voor zijn vertrek naar Genève voor de komende belangrijke be sprekingen van de Britsche regeering vrij man daat gekregen inzake de pogingen tot bijlegging van het Italiaansch-Abessinisch conflict. Over eenkomstig den wensch van zijn regeering moet zijn optreden natuurlijk binnen het kader der Volkenbondspolitiek blijven. In wel-ingelichte kringen interpreteert men dat aldus, dat Engeland zoowel wat betreft de vredesonderhandelingen als een eventueel nood zakelijk wordende verscherping der sancties prijs blijft stellen op collectief optreden. De Liberale Fractie van het Lagerhuis diende een motie in waarin wordt veroordeeld: „Elke regeling van het Italiaansch-Abessinisch geschil, waarbij de politieke of territoriale on schendbaarheid en de economische onafhanke lijkheid van Abessinië ten gunste van den tot aanvaller bestempelden staat, wordt aangetast." Gemeenteraad Donderdagavond kwam de Raad in voltallige zitting bijeen, onder leiding van burgemeester Baron van Bardenbroek. De rekening van de Gezondheidscommissie over 1933 sloot met een voordeelig saldo van f 2702.26. De vaststelling van een verordening inzake het motor- en rijwielreglement, behelsde dat bij verordening is vastgesteld, dat auto's en mo torrijwielen, die onder een brandende lantaarn staan, zonder licht kunnen parkeeren, doch dat nu ook vele bakfietsen onder dat reglement vallen. Bij de wijziging van de politie-verordening. zeide de voorzitter, dat de baldadigheid helaas in de gemeente toeneemt en dat de politie-ver ordening niet in alle gevallen voorziet en dat daarom de verordening aangevuld dient te worden met het verbod om zich te mogen op houden op hoeken van straten, wegen, pleinen en ook op bruggen. Voorts mag men zich niet meer begeven op gemeentegronden, zooals de gazons van de plantsoenen. Voorts deelde de voorzitter mede een voorstel te willen doen om de maximum-snelheid van 20 K.M. op 40 K.M. te brengen. Door den heer Dubbis werd opgemerkt, dat 40 K.M. te snel was in de kom der gemeente en in Heemstede 30 K.M. was vastgesteld. Ook de heer B. Heemskerka was met het voorstel niet tevreden, vooral met het oog op de Schoollaan. Na ampele bespreking werd het voorstel aan genomen. De wijziging op de winkelsluitingswet voor sigarenzaken en dergelijke op Zondag, werd op verzoek veranderd van 12 tot 4 uur op 2 tot 6 uur. De burgemeester stelde voor aan B. en W. bevoegdheid te geven, die vaststelling naar om standigheden te regelen, doch de heeren J. Dubbis en C. de Vries waren als C. D. U,-ers er tegen. Bij stemming werd het voorstel aangenomen. Een voorstel om de perceelen 15 en 17 aan den Rijksstraatweg onbewoonbaar te verklaren, werd aangenomen. Een voorstel van Ged. Staten tot verlaging met 5 pet. van de jaarwedden van Burge meester, secretaris en ontvanger, gaf aan- dlng tot langdurige bespreking. Het voorstel werd tenslotte aangenomen. De behandeling van het prae-advies van B. en W. op een schrijven van Ged. Staten in zake de opheffing van de O. L. school werd uitvoerig besproken. In het prae-advies was op het feit gewezen, dat de O. L. school geheel' verbeterd is en dat aan de verlangens van de gezondheidscommis sie was voldaan. Door de Pers en de inwoners was veel moeite gedaan voor behoud van de school, doch de voorzitter maande aan, niet op eigen houtje te gaan ageeren, daar het geen goed aan de zaak zou doen. B. en W. zullen alles in het werk stellen om de school te behouden. De heeren Dubbis en Van Bakel onderschre ven het advies van B. en W. en zeiden niet in de rechten van de ouders te mogen tre den. Ten slotte was door den gemeente-architect, den heer Kuyt, verzocht hem voor den dienst verder ongeschikt te verklaren. Door deskundigen was echter kennis gege ven, dat een langdurig verlof hem ten goede kon komen, zoodat B. en W. voorstelden aan genoemden ambtenaar een ziekteverlof te ver- leenen van zes maanden. In de tijdelijke vacature zal door den wet houder van publieke werken worden voorzien. Aangenomen. Na een korte rondvraag sloot de voorzitter de vergadering. Bloembollencultuur. De afdeeling Benne- broek-Vogelenzang van de algemeene vereeni ging voor Bloembollencultuur hield een leden vergadering. Als voorzitter van de algemeene vereeniging', in de plaats van den heer Krelage werd na eenige bespreking en na stemming candidaat gesteld dr. Verhage. Dr. Dijt kreeg 19 stemmen, dr. Verhage 26, P. C. de Zeeuw 1 en blanco 2 stemmen. Geko zen dr. A. J. Verhage te Haarlem. Vervolgens had de stemming plaats voor drie leden van het hoofdbestuur, in de plaats van de heeren J. Valkering, J. C. van der Meer en J. Roes. Gekozen werd, voor den heer Valkering de heer P. F. Seignette te Beverwijk, voor den heer J. C. van den Meer de heer G. van de Marei te Wassenaar en voor den heer J. Roes de heer P. C. de Zeeuw te Nieuw-Vennep. Na bespreking werd goedgekeurd de Flora- begrooting. Van Bovenkarspel en Wassenaar was een voorstel ingekomen om de Saneeringsmaatrege- len ten spoedigste op te heffen en ook iedere bedrijfsbeperking, welk voorstel door den heer de Zeeuw werd aanbevolen. Het voorstel van het hoofdbestuur om uit stel tot 1936 werd aangenomen. Door de afdeeling Voorhout was prae-advies gevraagd op eenige voorstellen o.m. verlichting van de saneeringsmaatregelen. Het hoofdbe stuur acht deze voorstellen niet uitvoerbaar. Tot afgevaardigden naar de Algemeene Ver gadering werden gekozen de heeren B. Heems kerk en P. Kramer, als plaatsvervanger de heer A. Belle. Voorts werd de heer Jansen Hendriks met algemeene stemmen tot afdeelingssecretaris herkozen. Tot commissaris werd de heer P. Kramer gekozen in de plaats van den heer J. Stammes. Door den heer Joh. Blankenburg werd de on billijkheid bij het surplusfonds naar voren ge bracht, wat het bestuur nadeT zal onderzoeken. Na de traditioneele wildverloting werd de vergadering gesloten. Vaccinatie. Woensdag 18 December zal in de O. L. School alhier gelegenheid worden ge geven tot kostelooze inenting van des namid dags twee uur af. R. K. Volksbond De leden van den R. K- Volksbond vergaderden in het R. K. Vereeni- gingsgebouw onder leiding van den voorzitter, den heer R. B. Lommerse. Als spreker voor dezen avond trad op de heer Loerakker int Hillegom. Voordat deze het woord kreeg wer den enkele huishoudelijke zaken afgedaan w.o. de herkiezing van den heer R. B. Lommerse en den heer F. Vermeijs. De heer Loerakker behandelde den politieken toestand in dezen crisistijd en het belang, dat de betrokken arbeiders hebben bij nog te nemen maatregelen en welk standpunt moet worden ingenomen. De steunregeling geeft steeds moei lijkheden. Loonsverlagingen moesten niet wor den toegepast. Laat men bij de verschillende instanties bedenken, dat eer een toeslag moest worden gegeven om den arbeidenden stand een beter bestaan te verzekeren. Uitvoerig behan delde spr. de bedrijfsorganisaties, de verorde ning op de bedrijfsraden en de arbeidersorga nisaties. De zeer interessante rede werd met groote belangstelling gevolgd. Op zekere vra gen, die gesteld werden, gaf de heer Loerakker de noodige verklaring. De voorzitter dankte den spreker, waarna werd overgegaan tot de rondvraag. Verschillende leden betuigden hun ontevre denheid er over, dat op het St. Nicolaasfeest eenigen ouders met kinderen de toegang tot de zaal was geweigerd. Hierop antwoordde de voorzitter, dat het reglement moest worden toegepast en dat de besluiten, die eenmaal ge nomen waren, door het bestuur gehandhaafd moesten blijven. *St. icolaasfeest Donderdagavond te ruim 6 uur vertrokken de kinderen vergezeld van St. Nicolaas en met de muziek voorop van af het Wilhelminaplein naar de zaal van ,,Oud Berg en Dal." In verband met de koude werd de oor spronkelijke route verkort. In „Berg en Dal" werd eerst een tooneelstukje opgevoerd dat veel succes oogstte, evenals een voordracht door een 10-tal kleuters. Het meest sloeg echter in, het bekende liedje „Grootmoeder ,,wat zal je me geven" voorgedragten door een zeer jong meisje en jongetje. Nadat eenige versnaperingen waren rondge deeld en ieder een ballon had gekregen, trok het troepje omstreeks half negen, zeer opgetogen en tevreden huiswaarts. Hierna werden de ledten van Bennebroeks Belang en winkeliers toege sproken door den voorzitter den heer La Fleur. Spr. voelde zich gedrongen nog even te memo- reeren dat er critiek op de beoordeeling van de jury van den étalage-wedstrijd was uitgeoefend. Dit werd betreurd omdat d^ze critiek niet op bouwend was, doch niet anders dan kleinzielige fitterij. Vervolgens kwam een der juryleden de heer H. Kroon aan het woord die zijn spijt uitdrukte, niet, dat er critiek was geleverd, dit zal er al tijd zijn en kan dikwijls e enzeer goede uitwer king hebben, maar dat deze critiek juist in dezen, voor den middenstand zoo slechten tijd, een af breken en onderling gekibbel was geweest. Juist de hoofdzaak moest men voor oogen houden, n.l. dat er mtenschen op de been worden ge bracht, waardoor de kans op grooteren omzet wordt verhoogd. Vervolgens werd door spr. het standpunt, van welke de jury was uitgegaan, nader uiteen gezet en volgde de prijsuitdeeling. Door den 2den prijswinnaar den heer F. Lom merse, voor zitter van de „Hanze", werd in zijn dankwoord tevens verklaard, dat thans iets voor den middenstand was gedaan, dat tot heden nooit in Bennebroek had plaats gehad. Na eiken prijs, zette de muziek eten korte fan fare in en na de uitreiking werd door den voor zitter nog een kort woord van opwekking gespro ken. In den loop van dfën avond werd de uitslag van de prijsvraag bekend gemaakt. Er waren in totaal 177 oplossingen ingezonden, waarvan 114 goede, 41 foutieve en 22 ongeldigen. De oplossing van de twee zinnen was: „Bennebroek's Belang is aller belang". Koopt in uw woonplaats, u zult zeker slagen". en koopt men beter in een oud en vertrouwd adres als VAKKLEDINGMAGAZVN PAARLAAR STEEG 1.TEU 12 842 Haarlem - Kenaupark 26 a - Telefoon 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 9-11 1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur Gemeenteraad. Woensdagmorgen vergader de de raad der gemeente Haarlemmerliede en Spaarnwoude onder voorzitterschap van bur gemeester L. H. Simons. Verkoop O. L. school. B. en W. stellen voor, op aandrang van Ged. Staten, de voormalige O. L. school in den Houtrakpolder publiek te verkoopen. Nadat de heer Biesheuvel heeft ge vraagd om aan dezen verkoop vooral voldoende ruchtbaarheid te geven, wordt het voorstel z. h. st. aangenomen. Van Ged. Staten is een schrijven gekomen, waarin advies gevraagd wordt over een verla ging van 5 pet. voor de salarissen voor Burge meester, Secretaris en Ontvanger, ingaande 1 Januari 1936. Het advies van B. en W. luidt afwijzend. Het voorstel van B. en W. om geen verlaging te adviseeren wordt na discussie met 7 tegen 4 stemmen aangenomen (tegen de heeren Duijn- hoven, Biesheuvel, Molenaar en Vink). Dan komt aan de orde de behandeling der begrooting voor 1936. De heer BIESHEUVEL ziet eenige gunstige factoren. De uitgaven voor werkverschaffing en steunverleening zijn onder de raming gebleven. Bovendien stijgt het inwonertal. Door de lage belastingen worden de menschen aangetrokken zich in de gemeente te vestigen. Het ligt vol gens spr. op den weg van het gemeentebestuur om dit niet te stuiten. Spreker uit zijn teleur stelling over het feit, dat de tarieven van het P.E.N. nog steeds niet worden verlaagd. Hij meent voorts, dat het gemeentebestuur te kort is geschoten in de toepassing van de Zondags heiliging en Zondagsrust. Tenslotte merkt de heer Biesheuvel op, dat verschillende landerijen in slechten toestand verkeeren en dat het college van B. en W. niet deskundig genoeg is op landbouwgebied om hierin te voorzien. De heer TABAK brengt dank aan den afge treden wethouder, den heer Van der Laan, en heeft tot zijn vreugde geconstateerd, dat het in het nieuwe college ook uitstekend gaat. Spreker is dankbaar, dat het lot van de jeugdige werk- loozen wordt aangetrokken en dat het aantal werkloozen afneemt. Spreker vraagt naar de brug over de Polanenkade, wellicht kunnen B. en W. deze thans spoedig aan de orde stellen. Spreker besluitm et het college van B. en W. de kracht voor zijn verderen arbeid toe te wen- schen. De VOORZITTER antwoordt, dat de belas tingbetalers in Halfweg inderdaad in een do rado wonen. Ook indien de voorstellen tot ver hooging van belasting worden aanvaard, zal dit nog zoo zijn. Haarlemmerliede en Spaarnwoude behoort, aldus spreker, tot de 32 gemeenten met de laagste belasting. Maar deze eilandjes wor den schaarscher en door de werkloosheid zal elke gemeente gedwongen worden zijn belastin gen op een hooger peil tebr engen. B. en W. be treuren het met den heer Biesheuvel, dat de tarieven van het P.E.N. nog niet zijn verlaagd. Wel zal een verlaagd tarief voor de straatver lichting worden voorgelegd, dat met terugwer kende kracht zal gelden. Spreker zegt, dat de kwestie van een brug over de Polanenkade bij B. en W. in behandeling is. Wethouder VAN ESSEN zegt, dat hij zich niet als deskundig op landbouwgebied wil be schouwen, doch onder het vorige college was de toestand met de landerijen precies gelijk aan dien van nu. De heer VAN DER LAAN zegt, dat hij als wethouder in het vorige college over den toe stand van de landerijen gewaarschuwd heeft, maar dat de meerderheid van het college van meening was, dat het land nog kon blijven liggen. Naar aanleiding van eenige gestelde vragen antwoordt de voorzitter, dat er een aanmer kelijke toeneming in het gasverbruik is te be speuren, ten opzichte van het vorig jaar. De verlaging van de tarieven heeft hier dus wel gunstig gewerkt. Een gedeelte van deze toe name moet echter op de uitbreiding van Half weg worden geschoven. Men onderzoekt mo menteel de mogelijkheid van gasvoorziening aan het Liewegje. De Liedeweg is tot heden niet in bespreking gekomen. Deze begrooting wordt vervolgens z, h. s. aangenomen, evenals de be grooting van het Grond- en Woningbedrijf en het Algemeen Burgerlijk Armbestuur. Alvorens de begrooting te behandelen stelt de voorzitter de subsidie voor verschil lende instellingen aan de orde. De heer TABAK is verbaasd, dat men thans, na hetgeen het vorige jaar is voorgevallen, weder komt met een voorstel tot subsidieverlee- ning aan de Halfwegsche Zwemvereniging. Het geldt hier een principieele kwestie. Er wordt nog steeds gelegenheid gegeven tot gemengd zwemmen. Spreker houdt vervolgens een uit voerig betoog over den slechten invloed van familiebaden. Wethouder VAN ESSEN zegt, dat men uit een oogpunt van hygiëne metd it voorstel is geko men. Spreker heeft nog dezen zomer in een katholieke streek herhaaldelijk gemend ba den gezien. De heer BIESHEUVEL zegt, dat de overheid niet alleen voor de hygiëne te zorgen heeft, maar ook tot taak heeft te waken voor de goede zeden en daarom dit verzoek om subsidie niet mag inwilligen. Met 8 tegen 3 stemmen (vóór de heeren Van Essen, de Graaf en De Rooy) wordt het voor stel van B. en W. verworpen. De VOORZITTER antwoordt, op een vraag van den heer De Rooy, dat een commissie is ingesteld, om werkobjecten voor jeugdige werk loozen te onderzoeken. De begrooting wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld. De heert BIESHEUVEL betreurt hét, dat B. en W. zijn gekomen met nieuwe belastingvoor stellen. Het platte land draagt meer dan vol- doende de lasten der gemeente. Spreker wil in het geheel geen belastingverhooging of invoe ring van een straatbelasting. Het tekort kan dan uit de reserve worden bestreden. Na bespreking wordt een voorstel van den heer Biesheuvel, om dit jaar geen nieuwe be lastingen te heffen, na eenige stemmingen (één der leden had zich vergist)met 6 tegen 5 stem men verworpen. (Vóór de heeren Biesheuvel, Van Duijnhoven, Van der Laan, Molenaar en Vink). De voorstellen van B. en W. tot invoering van een straatbelasting en verhooging van de Per- soneele Belasting, worden hierna aangenomen, eveneens met 6 tegen 5 stemmen. Nadat de vooorzitter nog eenige vragen heeft beantwoord, sluit hij de laatste vergadering van dit jaar. van prima geruite wollen stof, met wit piqué kraagje, zijden strik en lederen ceintuur, diverse dessins en kleuren, maatóO 30 ets. stijg. p. maat 1W O D M A4G A Z U W N Er is geen opticien zoo kundig, dat hij zich boven de voor schriften van den oogarts ver heven mag achten. Zijn prak tische ervaring kan zeer groot zijn, toch is, door zijn studie van het oog en deszelfs ziekten en afwijkingen, de oogarts zijn meester. Raadpleeg daarom den oogarts voor Uw oogge breken en voor den bril, dien hij U voorschrijft, SPEKSTRAAT NUMMER EEN Voor reparaties ook: Acacia laan 2, Bloemendaal en Pega- susstraat 75, Haarlem-Noord. 2-Pers. WARME DEKENS ƒ1.75 - 1.50 - 1.39 2-Pers. ZUIVER WOLLEN DEKENS ƒ3.90 - 2.50 - 1.95 De allerbeste 2-pers. zuiver WOLLEN DEKENS, van de Aa Bee en Zaalberg-fabrieken ƒ5.90 - 6.90 - 7.90 SATINET DEKENS, goed gevuld en doorstikt, alle fleuren en maten ƒ3.90 - 3.50 - 2.90 ZIJDEN DEKENS in prima kwaliteiten en maten 5.90 - 5.60 - 4.90 Door etaleeren en op andere wijze eenigszins be schadigde wollen dekens worden voor spotprijzen van de hand gedaan. GED. OUDE GRACHT 118—119 - TELEFOON 17165 tegenover onze Meubel- en Tapijtzaak, bij de KI. Houtstr. Donkere Spaarne 40 - Tel. 130661 Middenweg 2 - Tel. 22677 Brouwersplein 1 - Tel. 13754 HEEMSTEDE Kruistochtstraat 1 - Tel. 10897 Binnenweg 96 A TeL 28917 Wü leveren IEPEHOUT, EIKEN, BEUKEN, ESSCHEN, enz. Ook op maat gezaagd en geschaafd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2