Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Onverkwikkelijk incident in de 29e partij Stadsnieuws Wat de tong streelt FIJN EN NIET DUUR LAATSTE NIEUWS ALJECHIN WEIGERT DEN 41en ZET AF TE GEVEN PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEF. 11078 De oppositie in de Fransche Kamer ONTSLAGEN VAN RECHTS VERVOLGING GRONDWET IN EGYPTE HERSTELD mMWHiHWUffiiiaiimiHmmiiiitiiiniiiiiiniiimniiiiiiiiiimtiHiiHiinmnHiiiiiiHiniHHuiiH VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 s sr suiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiUiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiHiniiiiuifiiiuiuimuiiiiniiiininuna WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN Hij speelde den zet op het bord, waarna Euwe zich tenslotte be reid verklaarde zijn 41en zet (zwart) in de enveloppe te sluiten In remise-stelling afgebroken Groote consternatie Aljechin weigerde met beslistheid Euwe kreeg een ovatie Incorrecte houding van den wereldkampioen 1 m mv,I N.V. HAARLEMSCHE HYPOTHEEKBANK Afscheid Mr. Miedema AUTOMOBILIST IN HOOGER BEROEP Het Hof is clement VAN ONZE RECHTBANK Hoogverraad Verdachte staat bekend als De sjachermotor HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND Clubcompetitie 1ste klas St. Bavo slaat H. R. K. D. R.K Damclub T.E.P. 750ste „Eva Bonheur" Afscheids-voorstelling Schoop-Ballet KERSTMIS-AANBIEDING J. A. ELDERING - Poelier ROASTBEEF HOOFDKAAS LEVER GEKOOKTE RIB Eerste uitspraak in de zaak betreffende de wet op uitverkoopen PATER B. v. d. EERENBEEMT Dr. KORTENHORST NIET NAAR DUITSCHLAND Mededeeling als een tegen zijn persoon gerichte bedreiging beschouwd WIELRENNEN Nederland en de ronde van Frankrijk Het aanbod van Desgrange PAARDENSPORT Int. concours hippique te Amsterdam Van 17 tot 21 Juni a.s. in het Olympisch Stadion Regeering treedt niet af I alilUlllllUlllliinilllUlllIllllllUlilJlJJUiUUIUliUllllUliillUliliiliUlliJliilUliillilllllllillllllilHIIiilllIIIIIIIllllS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De belangstelling was Donderdagavond b« den aanvang van de 29ste partij tus- schen Euwe en Aljechin in de Militiezaal te Amsterdam, overweldigend groot. Op het Singel maakten de schaakliefhebbers queue en de politie moest er bij te pas komen om het publiek in groepjes van tien veilig bin nen te loodsen. In de zaal heerschte een nerveuze span ning, hetgeen, den stand 14'/213<4 in aan merking genomen, geen verwondering be hoeft te wekken. Toen de partij echter na veertig zet ten zou worden afgebroken, kwam het tot een zeer onverkwikkelijk in cident, daar Aljechin weigerde om den 41 en zet af te geven, wat groote consternatie bij de aanwezigen ver wekte. De partij had na vrij snellen ruil van all" lichte officieren tot een stelling gevoerd, waar in wit een pion meer had en alle torens nog in het spel waren. Euwe, die met Zwarte speel de wist met zijn Dame en Torens druk te oefe nen op twee pionnen van Wit, doch Aljechin speelde zoo fijn tegen, dat hij zich aan dien druk ontworstelde en ernstige tegenkansen kreeg. HU verzuimde echter de sterkste voort zetting, terwyl Euwe op zijn beurt nu zeer sterk tegenspeelde. Juist bij den 40sten zet van Wit, had Euwe den pion achterstand terugge wonnen en een volkomen remisestelling be reikt, waarover ook alle aanwezige meesters 't eens waren. Toen Euwe zijn 40sten zet had gedaan, kwam de wedstrijdleider, de heer Kmoch, naar den wereldkampioen toe, om zijn af te geven 41sten zet te vragen en in een enveloppe te sluiten, zooals tot nog toe was geschied en ook uitdrukkelijk was afge sproken. Tot groote verbazing van Kmoch deed Aljechin den 41sten zet echter op het bord. De teleurstelling over den duidelij- ken remisestand, dien Euwe had bereikt, had Aljechin klaarblijkelijk niet kunnen verkroppen. Hij was zichzelf niet meer meester en zat met een grijnslach aan het bord, toen hij de consternatie om zich heen zag. Want wat moest geschieden? De wedstrijdleider had het recht van in grijpen, maar aarzelde, omdat Euwe, de bedaardheid zelve, rustig aan het bord bleef zitten studeeren. „Als Euwe niet protesteert, wil ik niet in grijpen", zeide de heer Kmoch, maar zoowel de aanwezige schaakautoriteiten als het Comi té vroegen zich in stijgende verontwaardiging af, wat er gebeuren moest. De spelers verwy- derden zich van het bord en liepen in de klei ne speelruimte rond, confereerende met dezen en genen. Kmoch eischte op dat oogenblik, dat Alje chin zyn 41sten zet, die al op het bord stond, in couvert zou afgeven. Aljechin weigerde met de meeste beslistheid. Kmoch bracht hem on der het oog, dat hij daarmede het reglement voor den wedstrijd overtrad. „wys mij dan maar eens, waar het staat" zei Aljechin. En inderdaad, in de stukken was de bepaling niet te vinden, dat de partij na den 40sten zet zou worden afgebroken. Toen bleek echter, dat de afspraak daartoe, als een gentlemen-agreement, in tegenwoordigheid van spelers, secondanten en comitéleden voor het begin van de match was gemaakt. Toch wei gerde Aljechin en eischte voortzetting van de party, tot de speeltyd van vijf uren was ver streken. Dit was in strijd met de practijk, tot heden gevolgd. Hij bleef echter op zijn stuk staan en voegde ieder, die ftem benaderde, allerlei onhebbelijkheden toe. De heer Levenbach verklaarde aan het bord den 41sten zet niet te erkennen en in het open baar zijn besluit te zullen mededeelen. „Dan geef ik den wedstryd op, als U dat in het openbaar zegt", was het opgewonden ant woord van Aljecl 'n, die in hoogst nerveuzen toestand rondliep. Euwe kwam ook bij hem pra ten, maar kreeg ten antwoord: „ik feliciteer U met Uwe wereldkampioenschap, want ik speel met u toch niet verder". Niettegenstaan de dit een zeer onhebbeiyke uitlating was te gen Euwe, die zich ais altijd uiterst cor rect had gedragen, negeerde Euwe deze uit lating totaal. Ten einde raad riep het comité den wedstrijd leider, de secondanten en de spelers even in een afzonderiyk zaaltje byeen, het publiek in de grootste opwinding en verontwaardiging achterlatend. Aljechin's eigen secondant, Lan dau, verklaarde evenals alle andere officials, dat de wereldkampioen volkomen ongelijk had en indertijd het genUemen-agreement had aan vaard. Aljechin zeide deze afspraak aldus be grepen te hebben, dat hij bij den 41sten zet mocht afbreken, maar niet verplicht was het te doen. Het slot van deze hoogst onaangename geschiedenis was, dat Euwe zich bereid ver klaarde, zijn 41sten zet (dus van Zwart) af te geven, hetgeen tegen alle gebruiken in ging, omdat Wit altijd behoort af te geven. Maar Euwe, inschikkelijk als altijd, deed het. Landau maakte nog de opmerking, dat nu in ieder geval diende vastgesteld te worden, wat er bij de 30ste en laatste partij zou geschieden. Aljechin zeide accoord te gaan, dat de partij dan in ieder geval by den 41sten zet zou wor den afgebroken. Daarop verschenen de spelers weer in de zaal, zetten zich achter het bord en Euwe dacht lang na over (Is stelling. Hij gaf zijn 41sten zet in couvert af. Aljechin had zijn jas alvast aangetrokken en keek toe. Toen Euwe opstond kreeg hij een donde rende ovatie, waartegen hij zich met een handgebaar dringend verweerde. Maar de ovatie, zich uitdrukkend in een daverend applaus en een luid gejuich, zwol aan. Het publiek moest zijn emotie luchten. Nerveus en verlegen lachend stond de wereld kampioen tusschen de officials. Hij had in de conferentie apart Euwe nog de verzekering ge geven, dat hij niet de bedoeling heeft gehad hem Euwe van streek te brengen. Euwe heeft dit als een excuus aanvaard en nam met een handdruk afscheid van Aljechin, de afspraak makend, dat de partij hedenmid dag drie uur in de Militiezaal zou worden voortgezet. Zoo scheidden de kampioenen nog uiterlijk goed, maar het publiek heeft zijn verontwaar diging over de hoogst incorrecte houding van Aljechin niet onder stoelen of banken gestoken. Aljechin verliet in gezelschap van zijn echt- gencote het gebouw door den achteruitgang in de Handboogsteeg, tot de deur uitgeleide ge daan door.... een rechercheur in burger. Het is wel verschrikkelijk, dat een match, waarin uitsluitend met de schoonste geestelijke wapens gestreden wordt en groote intellecten elkan ders krachten toetsen, zoo moet eindigen. Dat Aljechin de slag van het remise dezer 29ste partij zwaar treft, dat hij in den uitslag van de match, met een vol punt achter en nog maar één partij voor de boeg, geen vertrouwen meer heeft, dat hij zijn wereldkampioenschap voelt wankelen en daarmede zijn bestaan en zijn trots ziet breken, het is alles heel begrij pelijk en eigenlijk ook innig-tragisch, maar het verontschuldigt zijn zeer betreurenswaardige houding niet. Zijn naam heeft een onuitwisch- bare:, smet gekregen. Na zijn vorige misdragin gen hij was gisteravond echter volkomen nuchter zal het groote publiek hem dit ignobele slot kwalijk meer vergeven. Het verloop der partij was: WIT: Aljechin ZWART: Euwe Aljechinverdediging 1. e2e4 Pg8—f6 2. e4e5 Pf6d5 3. d2—d4 d7d6 4. c2c4 Pd5b6 5. Pgl—f3 Lc8g4 6. Lfle2 d6xe5 7. c4c5 e5e4 8. C5xb6 e4xf3 9. Le2xf3 Lg4xf3 10. Ddlxf3 a7xb6 11. Df3xb7 Fd8d7 12. Lel—f4 e7e5 13. Lf4xe5 Fd7xe5 14. d4xe5 Lf8b4+ 15. Pbl—c3 Lb4xc3f 16. b2xc3 0—0 17. 0—0 Dd8—e7 18. Tfl—el De7c5 19. Tel—e3 Ta8a3 20. Db7—f3 Tf8—e8 2'1. h2h3 Ta3a5 22. Tal—dl Dc5e7 23. Df3c6 Ta5c5 24. Dc6d7 g7—g6 25. f2—f4 Tc5c4 26. Dd7xc7 Tc8xe7 27. Tdl—d4 Tc4c5 28. Kgl—f2 c7c6 29. a2a4 Te7—a7 30. Td4b4 b6—b5 31. a4xb5 c6xb5 32. Kf2f3 Ta7c7 33. Tb4b3 Kg8—f8 34. g2g4 Kf8—e7 35 f4—f5 g6xf5 36. g4xf5 f7—f6! 37. Kf3—f4 f6xe5t 38. Te3xe5 Tc5xe5 39. Kf4xe5 Tc7c5i 40. Ke5e4 Ke7—f6 41. Tb3a3 stand bij het afbreken was: WIT Aljechin: Ke4;Ta3; pionnen op c3, f5; h3. ZWART Euwe: Kf6; Tc5; pionnen op b5, h7. Zwart: dr. M. Euwe Weet je waar ik nu aan denk, diendertje? Wij met z'n vieren zijn 2X Watt en Half Watt, dat is 2X1 'A Watt, maakt 3 Watt. (Blanc et Noir). In de Donderdag gehouden buitengewone Algemeene Vergadering van aandeelhouders der N.V. de Haarlemsche Hypotheekbank werd op zijn verzoek aan den directeur mr. A. S. Miedema eervol ontslag verleend met ingang van 1 Januari a.s. De president-commissaris mr. Woltman sprak een woord van waardee ring uit voor hetgeen de aftredende directeur in de 32 jaar van zijn directeurschap voor de Bank had gedaan. De heer 't Hoen, oud-ver tegenwoordiger der Bank, voegde daaraan toe een woord van erkentelijkheid en afscheid na mens aandeelhouders. De heer Miedema bracht in zijn dankwoord hulde aan oprichters en com missarissen, zoowel als aan vertegenwoordigers en medewerkers ten kantore. Het salaris van den nieuwbenoemden direc teur, mr. de Groot van Embden, werd overeen komstig het voorstel van den Raad van Toe zicht vastgesteld. Voor het gerechtshof te Amsterdam stond in hooger beroep terecht de 27-jarige chauffeur W. J. B., die wordt verdacht, schuldig te zijn aan een verkeersongeluk, tengevolge waarvan een wielrijder het leven verloor. Op 19 November van het vorige jaar reed hij met een vrachtauto in de Haarlemmermeer, wilde uitwijken voor een tegenligger, een waterwagen, zag oen wielrijder niet, die voor hem uitreed, en kwam met dezen in botsing. De rechtbank te Haarlem had hem wegens veroorzaken van dood door schuld veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar. Verdachte voerde tot verweer aan, dat hij bij het uitwyken was geslipt, doch het remspoor wees erop, dat dit niet het geval geweest is. De procureur-generaal, mr. A. baron van Ha- ringxma thoe Sloten, was van meening, dat verdachte op een onverantwoordelijke en op on oplettende wijze had gereden. Zelfs als hij ge slipt was, zou dit aan hem zelf te wijten zijn geweest, daar zijn vrachtauto drie geheel afge sleten banden had, waarmede op een gladden weg r.iet gereden mag worden. Daar verd. nooit eerder is veroordeeld en intrekking van het rij bewijs hem zijn broodwinning zou ontnemen, wilde spr. in dezen het vonnis van de rechtbank niet volgen. Hij requireerde een hechtenisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. J. van Zutfen, bepleitte een voorwaardelijke hechtenisstraf. Wit; dr. A. Aljechin Een inwoner van de van Speykstraat in IJmuiden-Oost, met een naam, die de historie der Nederlandsche bouwkunst siert, had zijn beroemden naam al heel weinig eer aangedaan, door overtredingen van de Landbouwcrisiswet. Wegens deze overtredingen had de kantonrech ter te Haarlem hem veroordeeld tot 2 x 14 da gen hechtenis. Hiervan was de nazaat van den bouwmeester van het paleis-op-den-Dam in hooger beroep gegaan. Zijn misdaad bestond hierin, dat hij zyn al te overvloeaigen vrijen tijd trachtte ten nutte te maken door zich toe te leggen op de fabri cage van bakkersvet en margarine, zonder dat hij was aangesloten bij de duizend-en-een cri sisorganisaties, die tot redding van deze kwij nende industrie in het leven zijn geroepen. Hy had byv. niet eens een diploma als „vetsmel- ter"! Nu zou het er beslist raar gaan uitzien, als ai dergelijke overtreders achter slot en grendel moesten, want we hebben al hooren vertellen, dat minstens een vierde van alle huismoeders haar eigen margarine bereiden. We zouden in staat zijn tientallen moeders van onbesproken levenswandel voor het gerecht te sleepen. Onze Jurgensv-in-zakformaat dan was van zijn zware vonnis in hooger beroep gegaan om een mildere straf te krijgen, want hij had het niet uit armoede gedaan. De officier van justitie eischte wegens hoog verraad bevestiging van het vonnis. Uitspraak op 23 December. Wegens een minstens even schandelijk ver grijp had zich te verantwoorden een, overigens achtenswaardig burger uit Bloemendaal. Deze had de zolder van een vroegere bergplaats voor inboedels laten gebruiken als timmermanswerk plaats, ofschoon de bouwverordening van zijn gemeente nadrukkeiyk verbiedt aan een gebouw een andere bestemming te geven, dan waarvoor het in Sint Bureaucratius' boeken staat inge schreven. Door het kantongerecht was de „verdachte" veroordeeld tot 50 cent boete subs. 1 dag „cayenne", maar hiervan was de ambtenaar van het O. M. in beroep gegaan, in het voordeel van verdachte. De rechtbank had den indruk, dat men hier te doen had met een poging van Bloemendaals gemeentebestuur om zich op een slinksche wij ze te ontdoen van een minder fraai gebouw. Het pakhuis, dat indertyd door brand ge deeltelik verwoest is, mocht n.l. niet meer op gebouwd worden, en ook niet meer worden in gericht als meubelpakhuis, noch ais timmer- winkel. De officier van justitie vroeg vryspraak. een motor door de Metzgerstraat in Zandvoort gereden had met pl.m. 65 K.M. snelheid, zonder ï-ybewijs en zonder nummerbewijs. Die motor had een rijke historie. Verdachte had haar daags tevoren voor 20 geleend geld van een neef gekocht van den vader van zijn vriend zyn nicht die er ƒ29 voor betaald had en had hem denzelfden dag al weer verkocht aan een kameraad in Haarlem voor ƒ25. Tijdens een proefrit had hij zijn drievoudig proces-verbaal gekregen. Een agent zag hem aankomen en plaatste zich met zijn fiets op den weg. De motorrijder zag toen geen anderen uitweg meer dan een z.g. „moordbocht" te ma ken en te trachten een zijstraat in te slaan, anders had hij den dapperen agent tot bouillon gereden. De manoeuvre lukte maar half, want in de zijstraat kwam hij tegen een tuinmuur tje terecht. De motor vond daar een tragisch, doch eervol einde. De duorijder werd van zijn zitplaats ge slingerd en maakte het geval nog gecompliceer der dan het al Vas, want op de terechtzitting verklaarde verdachte, dat de duorijder er best was afgekomen, terwijl de agent ambtseedig verklaarde, dat zijn heele hoofd in elkaar lag. De officier van justitie achtte geen gronden aanwezig voor een mildere veroordeeling. Bij een behandeling in hooger beroep is al menige zaak, die aanvankelijk als een wereld schokkend misdrijf was voorgesteld, tot juis tere proporties teruggebracht. Zoo ook het geval van een automobilist R„ die door den kantonrechter veroordeeld was tot boeten van 100, 60 en 7 maanden intrek king van het rijbewUs voorwaardelijk, omdat hij op 16 Juli met groote snelheid van de Groote Markt de Zijlstraat te Haarlem was ingereden zonder te letten op den dienstdoenden verkeers agent, waardoor deze, naar hy zeide, zich door opzij te springen, van een wissen dood moest redden. In de Zijlstraat had verdachte bijna een botsing met een autobus veroorzaakt. Toen verdachte later terugkeerde, had de agent hem willen aanhouden, maar zijn stop- teeken werd veronachtzaamd en wéér gaapte de dood hem aan. Na de uitvoerige verhooren bleek, dat de automobilist zyn wagen tamelijk snel had laten optrekken, toen het verkeer uit zijn richting werd vrijgegeven en in het begin van de Zijl straat in zijn uitzicht belemmerd was door par- keerende auto's. (Er is daar een parkeerverbod, wegens de gevaarlijke situatie!) Met een vrij gewaagde „capriool" zooals hij het zelf ook noemde had hij toen de bus moeten ontwijken. Het bewuste stopteeken bleek, ook uit de an dere getuigenverklaringen, niet al te duidelijk te zyn geweest en was door den bestuurder dan ook aangezien voor een wenk aan een ander. In het proces-verbaal stond vermeld, dat verdachte bekend staat als iemand, die reeds veel overtredingen begaan had. Dit bleken achteraf slechts eenvoudige be keuringen van geheel anderen aard. De president wees er dan ook op, dat het niet te pas komt, dat de politie zco maar luk raak, zonder verdere aanduiding dergelijke ver zwaringen in een proces-verbaal aanbrengt. De officier van justitie eischte op formeele gronden vernietiging van het vonnis en ver oordeeling van verdachte tot een zelfde straf. De verdediger, Mr. Simons, bepleitte vrij spraak, subs, een veel clementer straf, in ver band met den niet zoo rooskleurigen finan- cieelen toestand van verdachte. Uitspraak in deze zaken eveneens op 23 De cember. Een werklooze timmerman uit Zandvoort was veroordeeld tot boeten van 40, ƒ6 en 3 met 1 jaar intrekking van rybewys, omdat hij met Voor bovengenoemde competitie vond in het rt. K. Vereenigingsgebouw de belangrijke wed stryd St. BavoHRKD plaats. Het is eerst genoemde gelukt den kampioenen een grooten nederlaag toe te brengen. De gedetailleerde uitslag was als volgt: St. Bavo—HRKD B. H. StevensW. Hopstaken 11 J. DrayerG. Elzing 1I J. WarmerdamC. Stynman 2—0 P. VeenJ. Lucas 20 J. StevensTh. Bandsma 20 J. v. d. ZwanM. Herben 02 L. v. d. VoortH. v. Gastel 2—0 J. WeyersJ. Bosse 0—2 A. MasteüngA. v. Rossum 2—0 C. Prins—P. v. Rossum 2—0 Totaal 146 Voor de tweede klas werd gespeeld St. Bavo IIGez. Samenzyn II. Na uiterst spannenden stryd wist laatstgenoemde met 119 te win nen. Voor de onderlinge competitie werden de vol gende partijen beëindigd. A. BronstringH. de Reus 11, J. ValkJ. Overtoom 02, H. de ReusJ. Overtoom 20, J. v. d. KroftA. Bronstring 11, J. DytC. Castricum 20, J. ValkC. Klaver 02, J. v. d. KroftP. Hollenberg 02, P. KlaverB. v. d. Kroft 02; J. ValkJ. Dijt 20, J. Overtoom A. Bronstring 02, C. CastricumJ. v. d. Kroft 11, P. HollenbergJ. v. d. Kroft 2—0. Het De Boer-Van Rijk-ensemble zal in den Janswegschouwburg op Woensdagavond 18 De cember één enkele populaire voorstelling geven van „Eva Bonheur", een genoeglijk spel in drie bedrijven door Herman Heijermans ter viering en herdenking van de 750e vertooning. Het stuk is voor deze gelegenheid geheel op nieuw geënsceneerd onder leiding van Jaap van der Poll, terwijl nieuwe décors zijn vervaardigd door Willy Th. A. de Maaré, en alle uitgebreide utensiiiën, welke door wijlen Herman Heijer mans zelve in zijn oorspronkelijke opvoeringen waren voorgeschreven, zullen weder door de regie worden aangewend. Wegens verbintenissen elders zal dit de eeni- ge voorstelling van „Eva Bonheur" te Haarlem kunnen wezen. Het Trudi Schoop Ballet, dat 17 December naar New-York scheep gaat, zal voor het ver trek onder auspiciën van de N. V. Intern. Con certdirectie Ernst Krauss ook een enkele af- scheidsvoorsteiling te Haarlem geven en wel op Zaterdag 14 dezer in den Stadsschouwburg. Ter opvoering zullen komen nieuwe dans- comedies en op veelvuldig verzoek „Fridolin" in een nieuwe bewerking. KALKOENEN VANAF 5 TOT 14 POND GEMESTE GANZEN 6 TOT 9 POND Vroegtijdig bestellen gcwenscht Telef. 14880 - Nassaustraat 14 A - Haarlem OMTRENT DE VOORWAARDEN voor deelname aan deze rubriek zal onze administratie U gaarne elke gewenschte inlichting verschaffen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 12 Dec. (Reuter) Vrijdagmorgen zal de Kamer aanvangen met de behandeling der begrooting volgens de buitengewone procedure. Er zullen drie zittingen per dag worden ge houden en wel Vrijdag, Zaterdag en Maandag, teneinde den Senaat in staat te stellen de vol gende week met de behandeling der begrooting te beginnen. De behandeling van de begrooting voor Bui- tenlandsche Zaken zal uiterst Links en een deel der Radicaal-Socialistische Partij in staat stellen hun anti-ministerieele actie voort te zetten, in verband met het werk, dat gedaan werd tot een spoedige regeling van het Ita- liaansch-Abessinisch conflict door bemiddeling van den Volkenbond. Het zal voor de oppositie echter niet moge lijk zijn dit nieuwe offensief tot het uiterste door te zetten zoo lang minister Laval nog niet uit Genève zal zyn teruggekeerd. De eventueele uitslag van het debat over de buitenlandsche politiek in de Kamer voor de sluiting der zitting zal voor een groot deel af hangen van de te Genève bereikte resultaten. 28 November j.l. stond voor den Kanton rechter te Leeuwarden terecht N. F. M. K. al daar, die in het filiaal van den Algemeenen Nederlandschen Confectiehandel C. A. B. aan de Nieuwe Stad aldaar, door middel van het op de etalageruiten van dien winkel aan gebrachte groote papierstrooken met het op schrift „November-aanbieding" den verkoop op zoodanige wijze heeft aangekondigd, dat daar door redelijkerwijze de indruk kon worden ge wekt van een tijdelijke voordeelige aanbieding in verband met bijzondere omstandigheden, welke zich ten aanzien van een winkelnering kunnen voordoen. De ambtenaar van het O. M. vroeg tegen verdachte vrijspraak en de kanton rechte rheeft Donderdag den verdachte ontsla gen van alle rechtsvervolging. In het vonnis wordt o.m. overwogen, dat uiteraard (zulks in overeenstemming met de uitgesproken bedoeling van verdachte) de in druk wordt gewekt van een tijdelyke n.l. gedu rende de maand November voortdurende voor deelige aanbieding, doch dat het den kanton rechter voorkomt dat niet de indruk wordt ge wekt, dat deze aanbieding verband houdt met eenigerlei omstandigheid, bijv. ten aanzien van de betreffende winkelnering; dat bij bona fide uitverkoopen en oprui mingen het verschijnsel zich voordoet dat de goederen met een geringer winstpercentage dan gewoonlijk en soms zelfs met verlies worden omgezet, met het doel om, populair uitgedrukt, „schoon schip" te maken; dat dit karakter echter niet werd aangetrof fen by de zoogenaamde November-aanbieding, door verdachte gelanceerd, omdat hier de lagere prijsstelling niet wordt ingevoerd om de voorra dige goederen uit te verkoopen of op te ruimen, maar tengevolge van het niet als een byzondere omstandigheid aan te merken feit, dat door inkoop tegen lage prijzen de verkoop eveneens tegen lage prijzen kan geschieden; dat tenslotte moge gewezen worden op het feit dat een wet, in 't algemeen dan een tegen welker overtreding straf is bedreigd, speciaal zoodanig dient gere digeerd te worden, dat de bepalingen duidelijk en verstaanbaar zijn, doch de onderwerpelijke wet wel zeer buitengewoon vaag is gesteld, zoo dat alleen juridisch geschoolde personen in staat zijn de bedoeling te benaderen. Aan de R. K. Universiteit is gepromoveerd tot doctor in de letteren op het proefschrift: „Het kind in onze middeleeuwsche litteratuur" en 16 stellingen de Zeereerwaarde Pater B. C. J. M. van den Eerenbeemt Cèss.R., te Nymegen, geboren te 's-Hertogenbosch. v Dr. Kortenhorst wenscht, naar het Volk meldt, niet langer deel uit te maken van de Nederlandsche regeeringsdelegatie, die te Ber lijn handelsbesprekingen voert, aangezien hy de mededeeling van de Duitsche regeering, dat zij er niet voor kan instaan, dat de Duitsche pers niet over zijn houding zal schryven, be schouwt als een tegen zijn persoon gerichte bedreiging. De organisator van de Ronde van Frankrijk, de heer Desgrange. heeft aan de Nederlandsche Wielren Unie bericht gezonden, dat aan prijzen in totaal 700.000 Fransche francs zijn uitgeloofd. Bovendien wordt aan de deelnemers een dag garantie betaald, groot minimaal 100 en maxi maal 300 Fransche francs. De organisator zal zelf beslissen voor welke garantie iedere rennér afzonderlijk in aanmerking komt, met dien ver stande, dat de garantie in mindering der ge wonnen prijzen komt. Bovendien zal de heer Desgrange zorgen voor alle deelnemers retour tweede klasse, logies, voeding, verzorging rywie- len en toebehooren en ongevallenverzekering. De Nederlandsche Wielren Unie heeft thans den Nederlandschen beroepsrijders, die op deze voorwaarden aan de Ronde van Frankrijk van 1936 willen deelnemen, verzocht dit te willen mededeelen vóór 3 Januari a.s. •Naar wij vernemen zal het jaarlyksehe inter nationaal concours hippique in het Olympisch Stadion te Amsterdam in 1936 van 17 tot 21 Juni a.s. worden gehouden. Deze data zyn officieel goedgekeurd op een bijeenkomst van de F. E. I. (Internationale Ruitersport Federatie), op welke byeenkomst, te Parijs gehouden, nog de volgende wedstryd- data zijn vastgesteld: 24 Januari—2 Februari Berlyn; 20 Maart12 April Parijs; 1628 April Nice; 110 Mei Romp: 1524 Mei Brussel; 31 Mei tot 6 Juni Madrid; 30 Mei tot 8 Juni Warschau; 29 Mei tot 10 Juni Londen; 1322 Juni Lisabon; 412 Juli Luzern; 16—26 Juli Spa; 12—16 Augustus Olympische Ruiterwedstrijden Berlyn; 21—23 Augustus Ber lijn; 29 Augustus tot 5 September Aken; 29 Augustus tot 6 September Riga; 2027 Septem ber Weenen; 31 October tot 8 November Genève. De data van de concoursen hippique te New York en Toronto zullen nog nader worden vast gesteld, doch in ieder geval zullen deze wedstry- den worden gehouden in den herfst van 1936. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) KAïRO, 12 Dec. (Reuter). De Koning heeft het decreet onderteekend, waarbij de grondwet van 1923, welke in 1930 werd ingetrokken, wordt hersteld. Het kabinet heeft besloten niet af te treden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4