STADSNIEUWS PHILIPS SITTERS^dICOR UIT DEN OMTREK Haarlem, 13 Dec. GRAAF DE MARCHANT EN EERSTE KAMER VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 AGENDA Gem. Geneesk. Dienst School Wilhelminastraat voldoet niet. - Thans definitief nieuw gebouw VOETGANGER AANGEREDEN Ter observatie naar het ziekenhuis DE WONDEREN VAN ZUID-AFRIKA Een interessante reisfilm VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag 12 December Beroepswerk Een oneerlijke collectant Haarlem - Schoterweg 1 - Telefoon 16659 DE OVERGEPLAATSTE HOOFDAMBTENAREN Geen hooger beroep VERKOOPINGEN TARIEVEN DER BEDRIJVEN TE HEEMSTEDE Bespreking R.K. Staatspartij DE INZAMELING DER R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING Veel succes en medewerking Vereeniging voor Paedagogiek Zanguitvoeringen in ziekenhuizen Gouden huwelijksfeest Donkere dagen voor Kerstmis BURGERLIJKE STAND BLOEMEND AAL HEEMSTEDE OVERVEEN guur weer 50 - 35 - 20 ct. Bioscopen 14 December Bioscopen Beraadslagingen over de al- of niet-toelating H.B.C. E.D.O. RIJKSVISCHAFSLAG In de vorige raadsvergadering kwam aan de orde: de bouw van een nieuw gebouw voor den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst, dat reeds jarten lang hoogst noodig was en thans met den steun van het Werkfonds uitgevoerd zal worden. De geheele Raad was van de noodzakelijkheid van een nieuw gebouw voor den G. G. D. over tuigd. Doch mevr. Scheltema (V. B.) vroeg hoe B. en W. dachten over een plan, dat in de afdee- lingen van den Raad was geopperd, n.l. om een opleidingsschool in de Wilhelminastraat (hoofd de heer Donkersloot) te verbouwen tot gebouw van den G. G. D. en eten nieuwe school te stich ten in het Zuiden van de gemeente, waar zoo'n school volgens spreekster hard noodig is. Dit idee werd door verschillende raadsleden besproken. Van S. D. A. P.-zijde waren de heeren Meijers, Westerveld en Reinalda, in dezelfde vergadering zoo pas tot tijdelijk wethouder be noemd, tegen het plan omdat de gemeten te geen geld heeft om een nieuwe school te bouwen. Ook de heer De Braai (A. R.), die uitvoerig de inder daad droevige lijdensgeschiedenis van het G. G. D.-gebouw memoreerde, vond dat het voorstel van B. en W. nu maar aanvaard moest worden. Wethouder Boes (V. D.) als raadslid sprekend vroeg daarentegen of B. en W. alsvorens tot den bouw van een nieuw gebouw van d'en G. G. D. over te gaan, eerst de uitvoeringsmogelijkheid van het idee door mevr. Scheltema genoemd, willen onderzoeken. Wethouder v. Liemt (R. K.) zegde zulk een onderzoek toe, doch veel vertrouwen in een gun- stigen uitslag had spr. niet, wat evenzoo het ge val was met wethouder Roodenburg (C. H.) Het voorstel van B. en W. tot uitvoering der 5 abjectten (waaronder de bouw van dit ge bouw) werd tenslotte aangenomten. Wy vernemen thans dat de directeuren van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst en van Openbare Werken een onder zoek hebben ingesteld in de school aan de Wilhelminastraat omtrent de vraag of deze school te verbouwen is voor gebouw van den G. G. D. Het aan B. en W. hierover uitgebracht advies is afwijzend. En wel om verschillende redenen. Op de eer ste plaats ligt de school aan een drukken ver keersweg en dus ongunstig voor een administra tiegebouw van den G. G. D. Dan heeft de school te weinig lichtinval zoo dat men des middags bij kunstlicht zou moeten werken. En tenslotte is er geen goede gelegtenheid om er een laboratorium te vestigen. Wel is er een flinke gymnastiekzaal, doch de verbouw tot een laboratorium, dat aan de eischen voldoet, zou zeer veel kosten, zoodat de verbouw van de ge heele school mede daardoor te kostbaar zou worden, terwijl toch niet een goed administra tiegebouw zou verkregen zijn. Daarom is het advies dan ook afwijzend. Wij vernemen voorts dat in de eerstvol gende raadsvergadering van a.s. Woensdag., de kwestie opnieuw aan de orde komt. Wij vermoeden dat nu (eindelijk) wel defini tief tot den bouw van eij gebouw voor den G. G. D. besloten zal worden. Aan een langgekoesterden wensch van de zich hopeloos bekrimpen moetende ambtenaren zou dan voldaan zijn, terwijl de bouw tevens eten pu bliek belang genoemd mag worden! Gisterenmiddag om 4 uur wilde de 64-jarige W. den Wagenweg oversteken, toen hij werd aangereden door een driewielige bakfiets. De voetganger liep zonder op het verkeer te letten achter een stilstaanden auto om den rijweg op. De berijder van de bakfiets probeerde nog door te bellen de aandacht van den bejaarden wan delaar te trekken. Aangezien de heer W. slecht- hoorend is, hadden deze pogingen geen resul taat. De voetganger viel met zijn hoofd tegen de bakfiets en bekwam een hoofdwonde. Na door een lid van O. D. verbonden te zijn, is hij per auto van Mathot naar het Diakonessenhuis gebracht, waar hij ter abservatie is opgenomen. In het gebouw van den Protestantenbond ver toonde mr. A. Hustinx gisterenavond zijn reis film „De Zeven wonderen van Zuid-Afrika". Verschillende publicaties we herinneren ons de interessante notities over deze reis naar het donkere werelddeel hadden de talrijke aanwezigen reeds op veel schoons voorbereid. Mr. Hustinx bleek inderdaad naast een goed schrijver ook een vlot verteller te zijn. Na een meer algemeene inleiding, waarin de Afrika-rei ziger in het kort de geschiedenis der huidige Z.-Afrikaansche Unie behandelde, volgde voor elk deel van de te vertoonen film een kort, maar prettig overzicht van de belevenissen, die op de verschillende deelen der smalfilm werden vastgelegd. Rake opmerkingen over het land bouwvraagstuk, het arme-blankenprobieem (spreker behandelde de onmiskenbare voordee- len van het ,,coloured-bar"-systeem), over den economischen toestand en de historische perspec tieven maakten voordracht en film tot een ge heel, dat menige aanlokkende brochure: „Slijt Uw winter in Suid-Afrika" jaloersch zou kun nen maken. Interessant waren de notities, die mr. Hus tinx bij de diamant- en gouddelverij ten beste gaf. De reusachtige diamantstad Kimberley is uitgestorven, terwijl Johannesburg aan den Wit- watersrand met den dag tot een wereldstad uit groeit. Bijzonder interessant waren de mededeelingen, die spreker aan het laatste deel van zijn film vooraf liet gaan, beschrijvingen van het enorme Kruger wild-reservaat in de bosschen der Sabi en Olifantsrivier, van de ontzaglijke jachtge bieden in Noord-Rhodesië, van de geheimzin nige tempelruïnes van Zimbabwe, waarvoor nog niemand een oplossing kon vinden, en tenslotte van het machtige natuurwonder der Victoria- falls, de grootste katarakten der wereld. „Deze film, schreef men in de aanbevelende beschrijving, belicht het dagelijksche leven van mensch en dier, van blank en zwart, veelal on gemerkt en onverwachts opgenomen in hun natuurlijke omgeving. Zij doet ons de ware ro mantiek aanvoelen en de vreemde charme on dergaan, die over de steden, steppen en bosschen hangt van dit warme werelddeel." Deze film doet dit alles, we erkennen het graag nu we haar hebben gezien. Ze doet nog meer zelfs, als we dit tenminste na zoo'n mild vertoon van natuurlijke pracht nog mogen ver melden. Ze bewijst, dat een eenzame man met een kleine camera wonderen kan doen, dat de oplettende smaak van een enkeling na eeqige routine kan bereiken, wat stevig geïnstalleerde regisseurs ondanks hun stamkapitaal nog niet tot stand kunnen brengen. Deze eenvoudige smalfilm, opgenomen zonder Jupiterlampen en zonder de eindelooze repetities, waar het bios- coopnieuws ons sinds jaren van vertelt, is een echte film geworden. Het is niet zoo eenvoudig om de oorzaken aan te wijzen, waarom men met zooveel genoegen deze rolprent ziet. De cineast kon maar zelden zijn plaats kiezen en toch lijkt het beeld van de meeste close-ups volkomen ver antwoord. De geheele montage is bijzonder rustig en afgewogen, zonder ooit in de gewone lang dradigheid der amateur-cineasten te vervallen. „Verfilm uw eigen reiservaringen!" Hoeveel ongelukken heeft deze ééne reclame al veroor zaakt? Meters celluloid, voor altijd grondig be dorven. Om nog niet te spreken van de ramp zalige familieleden en vrienden, die verwacht worden een avondje bij den zielsgelukkigen cineast te komen passeeren. Blijkens de reisfilm van mr. Hustinx kan het dus toch nog anders. Waarom ook niet: c'est le goüt, n'est-ce pas? Th. J., landarbeider, wonende te Amsterdam, thans ged. S. J. W. W„ varensgezel, wonende te Amster dam, thans ged. „Diefstal in vereeniging" sub 1: een jaar gev.straf met aftrek prev. hecht, waarvan acht maanden voorw_ met een proeftijd van drie jaar en bijz. voorwaarde; sub 2>: twee jaar gev.straf met aftrek prev. hechtenis o.v. A. R. A., reiziger, zonder vaste woonplaats, thans ged. „Diefstal" zes maanden gev .straf met aftrek prev. hecht, o.v. 1 T. de G„ banketbakker, wonende te Bloe- mendaal, thans ged. „Opzettelijke brandstichting" een jaar gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. D. J. D., koopman, wonende te Amsterdam, thans ged. „Verduistering" zes maanden gev.straf met aftrek prev. hecht, o.v. H. A. V. v. d. E., wonende te Haarlem. „Overtr. Arbeidswet" Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. G. S.. slager, wonende te Haarlem. „Overtr. Arbeidswet" 2.subs. 1 dag hecht. o.v. C. B.„ ijscoventer, wonende te Haarlem. „Appèl overtr. Alg. Pol. Verordening Haar lem" Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd. J. A. Z„ ijsventer, wonende te Velsen-Noord. Vrijgesproken T. C., los-werkman, wonende te Haarlem, thans ged. „Poging tot doodslag" vier jaar gev.straf met aftrek prev. hecht. o.v. Donderdag stond voor de Haarlemsche recht bank terecht de 39-jarige timmerman beter bekend als inbreker Dirk van L. Den laatsten tijd vóór zijn arrestatie had hij er een ge woonte van gemaakt, hier of daar een ruit in te gooien en dóór dit gat zijn hand te steken, de spanjolet te openen, enzoovoort. Vooral het rayon Hedastraat, Jelgersmastraat e.a. had hij eind September aldus bewerkt. De recherche had aan het „systeem" den da der herkend en had Dirk al gauw te pakken. Na een streng verhoor bekende hij. De officier van justitie eischte 2% jaar gevan genisstraf. Uitspraak op 23 December. Wegens diefstal had zich te verantwoorden de Haarlemmer G. J. W. Deze heer scheen er een gewoonte van te maken zich aan te melden voor allerlei liefdadigheidscollectes. Zeer eigenaar dig was het, dat bij verschillende van de collec tes, waaraan „de heer W." had megeholpen geld vermist wordt. Bij de collecte van het Nationaal Crisis Comité had men hem een valstrik gezet en inderdaad viel de collectant door de mand. Bij het uittel len van het geld had hij van verschillende sta peltjes rijksdaalders en guldens iets in zijn zak De officier van justitie eischte zes maanden gestoken, gevangenisstraf. MODEL I95G VRAAGT POLIS VOOR 2 JARIGE VERZEKERING VAN LAMPEN EN REPARATIEKOSTEN Men schrijft ons: Naar aanleiding van de uitspraak van het Scheidsgerecht voor de ambtenaren in dienst der gemeente Haarlem in de zaak van de overplaatsing van een tweetal gemeente-in genieurs aldaar, welke overplaatsing naar het oordeel van het Scheidsgerecht een vraag van beleid is, die uitsluitend tot de bevoegdheid van B. en W. van Haarlem behoort, vernemen wij dat beide ingenieurs hebben afgezien van het instellen van hooger beroep bij den Cen- tralen Raad van Beroep te Utrecht. De grondslag van hun beroep bij het Scheids gerecht was de interpretatie van een artikel van het Ambtenarenreglement, volgens het welk de ambtenaren verplicht zijn op last van B. en W. werkzaamheden te verrichten in on geveer gelijken rang bij een anderen tak van dienst. De betrokken ingenieurs waren van oordeel, dat dit artikel uitsluitend van toepassing is op 'n tijdelijke waarneming van werkzaamheden; slechts als men het artikel een uitbreiding zou geven, geheel buiten de grens van zijn natuur lijke strekking, zou een maatregel als een duur zame overplaatsing' kunnen worden getroffen op grond van dit artikel. Bij de behandeling' van deze zaak voor het Scheidsgerecht is boven twijfel komen vast te staan, dat B. en W. van Haarlem inderdaad slechts tot tijdelijke overplaatsing hebben be sloten, 'uitsluitend op grond van het belang van den dienst. Aangezien hiermede de grondslag van het beroep is komen te vervallen en mede gelet op het feit, dat vragen van beleid inderdaad onttrokken zijn aan den administratieven rech ter, hebben de bedoelde ingenieurs besloten van hun recht van hooger beroep geen gebruik te maken. De uitslag van de verkooping in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 12 December 1935 is als volgt; Het huis met erf en tiun te Haarlem aan de Scheeperstraat no. 44 2385 J. J. Bonfrer. De villa met erf en grond te Heemstede aan de Constantijn Huygenslaan no. 1 8725 mevr. SchaapKrul. Een heerenhuis, erf, voor- en achterutin met schuur te Haarlem aan de Julianastraat no. 22, hoek Mecklenburgstraat 6655 G. P. Geukers q.q. Een pakhuis met erf te Haarlem aan de Lange Margarethastraat no. 16 ƒ850 J. H. v. d. Pol q.q. Een huis en erf te Haarlem aan het Klein Heiligland no. 23 ƒ1770 A. v. d. Putten q.q. De garage met werkplaats, pakhuis, erf en afzonderlijk opgaande bovenwoning te Bloe- mendaal aan den Bloemendaalscheweg nos. 6- 8 13.000 A. Cassee. Het huis met erf en tuin te Haarlem aan den Wagenweg no. 86 6900 A. S. v. Nierop. Een woonhuis, erf, voor- en achtertuin met schuur te Haarlem aan de Oosterstraat no. 51 ƒ3250 H. A. Dingboom q.q. Een woonhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Brouwerstraat no. 70 1720 J. E. M. Poulen q.q. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning en erf te Haarlem aan de Ur- sulastraat no. 9 zwart en rood 2450 B. E. v. Tyn q.q. Een winkelhuis met afzonderlijk opgaande bovenwoning met erf te Haarlem aan de Ge neraal Cronjéstraat no. 13 zwart en rood ƒ12.175 W. F. Hupkens q.q. Het heerenhuis met schuurtje, erf en tuin te Heemstede aan de Jacob van Campenstraat no. 24 5625 J. C. Koöhler. Een heerenhuis met erf en tuin te Haarlem aan de Joh. van Vlietstraat no. 82 4950, op gehouden. Een huis en erf aan de Javastraat no. 31 te Haarlem ƒ2890 J. P. v. d. Nouwland. Donderdagavond vergaderde de afd. Heem stede der R. K. Staatspartij onder voorzitter schap van den heer J. v. Weijden. In zijn ope ningswoord spoorde de voorzitter de aanwezi gen aan, een abonnement te nemen op het propagandablad „de Opmarsch". In Heemstede zijn slechts 125 abonné's wat in verhouding tot het ledenaantal, dat 1200 bedraagt, veel te klein is. Spr. wees ook op de straatcolportage die heel aardig loopt. Er is echter een tekort aan col porteurs, waardoor spr. een beroep op de aan wezigen, zich daarvoor beschikbaar te stellen. Voor de samenstelling van een nieuw regle ment zal een voorbereidende commissie worden benoemd, bestaande uit 1 lid van de Hanze, 1 lid uit de burgerij, niet behoorende tot de Hanze, 2 leden van den R. K. Volksbond, 1 intellectueel en 1 groot-werkgever. Hierna kreeg de heer B. Th. Santen het woord voor het houden van zijn causerie over de gemeente-begrooting 1936. De bedoeling, zoo ving de heer Santen aan, is de burgerij die in den regel geen gelegen heid heeft zich met een begrooting bezig te houden en er dus over het algemeen maar een vaag begrip van heeft, wat meer op de hoogte te brengen van dit gebeuren dat ieder jaar weer de gemoederen min of meer in beroering brengt. In gewone zaken ziet men naar het eindresul taat van ieder jaar en valt het tegen, dan gaat men de oorzaak opzoeken. Maar met het Rijk en de gemeente is dit anders. Men spreekt van gemeente-huishouding, doch dat is het niet. In het huishouden moet de tering naar de nering gezet worden, hier worden de uitgaven als regel eerst vastgesteld, waarna dan de ontvangsten worden bepaald. Uitvoerig schetste spr. de begrootingen uit den ouden tijd zonder werkloozen, crisisbureau, subsidies en zooveel andere, thans noodzakelijke uitgaven, waaronder veel lagere loonen. Maar de uitgaven stegen dermate, dat men aan bezuinigingen moest gaan denken. Zeer uitvoerig gaf spr. cijfers van de begroo ting van het komende jaar, van de gewone diensten en van den kapitaaldienst. Jaarlijks komt de bundel verrassingen binnen. En daartegenover wil men lage belastingen, lage tarieven van gas, electriciteit en water, goede loonen en geld voor sociale doeleinden. Spr. gaf een beeld van de bemoeiingen van het rijk inzake de gemeentehuishouding, zoo o.a. over het heffen der belastingen en het uit betalen van loonen. En dan leest men steeds maar weer belastingverhooging, hoewel wij in Heemstede nog leven in het land van beloften. Voor wat betreft de te maken winsten van de levering van electriciteit is spr. van oordeel dat de tarieven daarvan te hoog zijn. Dit noemde spr. een gebrek aan goed kopomanschap. Min der behoorlijk noemde spr. het, als een koop man exhorbitante winst maakt, vooral wanneer die koopman monopoliehouder is van een arti kel dat voor arm en rijk onontbeerlijk is. Spr. meende dat water en gas niet te duur zijn, alleen is voor gas het benoodigde aantal van 600 M3 per jaar veel te hoog om eenig voordeel van vastrecht te genieten, alleen de grootverbruikers kunnen daarvan profiteeren. De 25 muntgasverbruikers, die vastrecht heb ben, demonstreeren dit duidelijk. Ook voor de electriciteitsgebruikers achtte spr. de regeling van vastrecht verkeerd. Hier is de winstmarge te groot, belanghebbenden zijn zui nig, terwijl het zeer verkeerd is volgens tepr. dat voor ieder gezin eenzelfde vastrecht gevraagd wordt. Het vastrecht dient geregeld te worden naar de behoefte en dan is 20 ct. en 10 ct. veel te hoog. De mogelijkheid bestaat, dat door een gedurfde vermindering van het vastrecht en van den prijs de winst van dit bedrijf achteruit gaat, maar van een uitkeering aan dit bedrijf aan de gemeente van 117.000, waarop dit jaar gere kend wordt, kan wel wat af. Volgens spr. moet het daarheen geleid worden dat voor elk perceel afzonderlijk (of voor perceelstypen afzonderlijk) vastrecht wordt vastgesteld. Na nog de kans in uitzicht gesteld te heb ben, dat er in de toekomst belastingverhoogin- gen noodzakelijk zullen zijn, besloot spr. met KERSTINZAMELING DOOR DE R.K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. - Donderdag werd te Haarlem de door de R.K. Middenstandsvereeniging georganiseerde kerstin zameling gehouden voor de Stille Armen. Hierboven een foto: gereed voor den rondgang Gisteren heeft de R. K. Middenstandsver eeniging een grootscheepsche actie georgani seerd om giften, in geld en natura, in te za melen voor de „Stille Armen." Deze prachtige, menschlievende Kerst-actie mag uitstekend ge slaagd heeten. Reeds vóór Donderdag bereikten het comité duizenden stuks verduurzaamde levensmidde len en huishoudelijke artikelen. En toen giste ren de totaal 14 auto's, vrachtauto's, welwil lend beschikbaar gesteld door R. K. Wasch- industrieelen en enkele particuliere auto's van R. K. Middenstanders, uittrokken, vonden zij overal, op een zeer enkele uitzondering na, een hartelijk onthaal en gulhartigheid, die bewijzen dat ook de droevigste tijdsomstandigheden het medeleven van onzen R. K. Middenstand met de noodlijdenden niet dooden kunnen. De oogst was dan ook zeer groot. De resultaten kunnen wij hier nog slechts als voorloopig melden, daar vandaag de auto's nog bij een 110-tal personen, die gisteren niet gereed kwamen met hun gift, zullen arriveeren. Aan bonnen, die straks bij winkeliers kunnen ingewisseld worden, kwam binnen een bedrag van 100; aan geldelijke gif ten totaal een bedrag van 200. Geschat wordt, dat aan gaven in natura, waaronder doozen vol warme pantoffels, keurige kin derwagens, talrijke stuks busgroenten, kleeding, schoenen, enz. enz., voor totaal ruim 1000 is ontvangen. Waar van zooveel zijden wordt gevraagd en op zichzelf loffelijke acties tot steun aan de hulpbehoevenden worden ondernomen mag de R. K. Middenstansvereeniging over deze (voor- loopige) resultaten zeer zeker tevreden zijn. Zij verzocht ons haar dank over te brengen, aan alle goede gevers, geefsters en medewer kenden, waarbij in 't bijzonder vermeld moeten worden de heer Beelen, die gratis zijn pakhuis aan de Zuiderstraat beschikbaar heeft gesteld, de heer Meys van de „Winterhulpactie", die met zes man de R. K. Middenstanders kwam assisteeren en de heer Dolle, die de St. Vin- centiusvereeniging vertegenwoordigde. Zij allen mogen de verzekering hebben dat hun moeiten en zorgen in vele huisgezinnen een echt pret tige kerststemming zullen brengen! De onlangs opgerichte afdeeling Haarlem en omstreken van de Vereeniging voor Paedago giek, welke thans 34 leden telt, hield Donder dagavond een bijeenkomst in de docentenkamer van het Kennemer Lyceum, welke werd bijge woond door de beide hoofdbestuursleden, de heeren A. Rienks en W. Th. de Boer. Op voorstel van het hoofdbestuurslid Rienks benoemde de vergadering den heer G. van Hees en mej. drs. M. Holte tot leden van het afdeelingsbestuur. Bij enkele candidaatstelEng werden daarna nog de heeren H. M. W. Bandel, C. Schreuder en L. van der Zweep tot leden van het bestuur gekozen. Tot afgevaardigde naar de op 28 December in Arnhem te houden algemeene vergadering werd benoemd de heer G. van Hees. Tot candidaat-hoofdbestuursleden werden ge kozen mej. M. Holte en mr. L. G. van Dam, resp. als nummer één en nummer twee. Daarna werd het conoept afdeelings-huis- houdelijk reglement behandeld en zonder eenige wijziging goedgekeurd en aangenomen. De heer J. B. Ubink, voorzitter van den Haagschen Kunstkring, hield als toegift een causerie over Litteratuur en Paedagogiek. Het Royal Welsh Ladies' Choir heeft gister middag gezongen voor de patiënten en zusters van het Diaconessenhuis, en gisteravond voor die van het Groote of St. Elisabeth's Gasthuis. Het is voor de dames een groot succes gewor den. De patiënten luisterden in gespannen aandacht naar de schitterende prestaties van het Engelsche dameskoor, dat in dit koude jaargetijde de Noordzee is overgestoken om ten dienste van de vredesgedachte enkele uit voeringen in Holland, Duitschland en België te geven. Onder de bezielende leiding van de dirigente, madame Clara Novello Davies, wer den Engelsche en Welsche liederen gezongen, die het gehoor in verrukking brachten. In het Diaconessenhuis werden de dirigente witte an jers aangeboden, samengebonden door een blauw lint, waarop een witte vredesduif was geborduurd. Er werd den zangeressen thee aan geboden. In het Groote Gasthuis heeft de di rigente verschillende zalen bezocht, vergezeld van enkele der zangeressen in de Welsche klee derdracht. Hedenavond zingt het koor in den stadsschouwburg. Het echtpaar J. J. v. d. Reep—Hofsté, wo nende Amsterdamstraat 3 i, hoopt op 30 De cember zijn vijftigjarig huwelijksfeest te vieren. De oudjes genieten beiden, ze zijn resp. 72 en 68 jaar oud, nog een goede gezondheid. De Haarlemsche Harmonie-vereeniging „Apol lo" zal het jubileerende echtpaar op Maandag 16 December des avonds van 8—9 uur een se renade brengen. In de afgeloopen week zijn in Haarlem twaalf fietsen ontvreemd en nog niet terug gevonden. Geboren: 10 December: z. van G. N. v. d. StolpeWielaard; 2 d. van C. C. Teunissen Mommer; 12 December: d. van M. Bakker Manten; d. van J. StetenkenHessen; d. van J. M. RietmanKoot. Overleden: 12 December: H. F. W. Tijmann, 63 j„ Groote Markt; H. Meeuwig, 87 j„ Prinsesse- kade; R. Schoustra, 76 j., Zoetestraat; S. C. v. d. LaanBoeré, 77 j., Casteleijnstraat. er op te wijzen dat Heemstede vele nuttige in stellingen heeft, welke stellig behouden moeten blijven. De voorzitter dankte spr. en betuigde vooral zijn instemming met de naar voren gebrachte electriciteitstarieven. Met ingang van 1 Januari zullen de Haarlemsche wasscherijen per K.W.U. 3% cent betalen bij een bepaalde afname. Het is dus noodig dat ook hier verlaging plaats heeft. Enkele vragen werden gesteld en door inlei der beantwoord, waarna de vergadering gesloten werd. Gevonden voorwerpen Gevonden en terug te bekomen bij: Duiveman, Alb. Thijmlaan 30, Bloemendaal, een alpinomuts: Garage P E. N., Boschlaan, Bloemendaal, een blauw werkpak; mej. Kok, Oost-Indiëstraat 53, Haarlem, een dameshandschoen met kap; J. van Buggenum, Veldlaan 27, Aerdenhout, een kinderarmbandje; D. Trap, Karei v. Manderstraat 44, Haarlem, een ceintuur; W. Kromhout, Vogelenzangsche- weg 274, Vogelenzang, een paar regenpijpen; G. J. Prenen, Oostertuindorplaan 4, Haarlem, een glacé handschoen; Tjaden, Zuider Stations weg 33, Bloemendaal, een Tiroler hoedje; Koltz. Dahlialaan 10, Aerdenhout, een beige regenjas; Bureau van politie, Overveen, twee geldstuk ken, een bruine heerenhandschoen, een por te- monnaie met inhoud, een agendaboekje, een dameshandschoen, een ceintuur en een schep. Zilveren ambtsjubileum J. Bouwman Dat de jubilaris ook onder het publiek zeer popu lair is, is gisteren, toen het jubileum in hui- selijken kring gevierd werd, overduidelijk ge bleken. Talrijk waren de bloemen, fruitmanden, taarten en andere geschenken o. m. fraaie bloemstukken van den oud-directeur van het telegraafkantoor te Haarlem, den heer v. Leer, van zijn vakorganisatie, de C. B. P. T. T„ van het comité voor de kinderpostzegels, e. a. Bijzonder aardig was een taart met opschrift 25 maal dank en als begeleidend schrijven „Aan den vriendelijksten van alle postambtena ren". Verder kan genoemd worden een groote fruitmand van huize „Meer en Bosch" en een ets van mevr. Kostka, uit het album van haar overleden echtgenoot. De directeur van het postkantoor te Haar lem de heer J. H. T. Pfaff kwam in hartelij ke bewoordingen, mede namens den Direc teur-Generaal der Posterijen en Telegrafie den jubilaris geluk wenschen. Ook dr. Leenderts, Doopsgezind predikant te Haarlem sprak woorden van gelukwenschen. Verder merkten wij onder de zeer vele per sonen o. m. op den heer A. Kuiler, referen daris der Posterijen, een deputatie der C. B. P. T. T., wethouder Dr. E. A. M. Droog, Dr. M. Colenbrander, den gemeentesecretaris N. Vos en het meerendeel der ambtenaren van het raadhuis, den heer v. Baasbank. den vorigen beheerder van het kantoor, en een groot deel van het politiecorps. Vermeldenswaard is nog dat de jubilaris een prachtg bloemstuk ontving van een Engelsche familie in Londen, die hier eenigen tijd in Heemstede heeft vertoefd en een brief per vliegpost van Pater Brouwer uit den Congo, wel een bewijs dat de jubilaris zelfs tot ver over de grenzen zijn vrienden heeft. Onder de talrijke telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen was ook een gelukwensch van den locoburgemeester Jhr. A. v. d. Pol, die verhinderd was den jubilaris zelf te komen feliciteeren, Algemeene Vereeniging voor BSoemboIlen- cultuur De afdeeling OverveenBloemen daal van bovengenoemde vereeniging hield gis teravond een ledenvergadering in hotel „Van Ouds het Raadhuis". Tot afgevaardigden naar de algem. vergade ring op 16 December werden benoemd de hee ren Walter Roozen en Simon Bijvoet Jaczn. en tot plaatsvervangers de heeren w. A. Rij- nierse en Paul Roozen. Hierna werd de beschrijvingsbrief voor de algem. vergadering behandeld. De afgevaardig den kregen voor de verkiezing van leden van het hoofdbestuur bindend mandaat. De afdee ling besloot de volgende candidatuien te steu nen: dr. Verhage als voorzitter en tot leden van het H.B. de heeren P. C. de Zeeuw te Nieuw-Vennep, N. .Zandbergen te Rijnsburg en F P. Seignette te Beverwijk. De begrooting voor de Alg. Vereeniging en de verantwoording van de „Flora" werden goed gekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd tot lid van het afdeelingsbestuur gekozen de heer C. H. Kramer (vac.-J. W. Roozen). De heer Paul Roozen werd als secretaris her kozen. Met parapluie en regenjas probeert iedereen zich tegen het barre, gure weer te wapenen. Denk er aan, uw keel te beschermen: Wybert voorkomt verkoudheid en keel ontsteking I ERT Gebouw „St, Bavo": Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Retraiteclub spoorwegpersoneel, 8 uur; Bestuur metaalbewerkers, 8 uur; R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Hotel „Royal": Ned. R.K. Vereen, van Han delsreizigers en Handelsagenten „St. Christof- fel", afd. Haarlem „St. Paulus", half 9. Café en Restaurant Gebr. Brinkmann: Ned. Natuurhist. Vereeniging, kwart over 8; English Association, 8 uur. Stadsschouwburg; „Royal Welsh Ladies Choir", kwart over 8. Gem. Concertzaal; Concert Mannenkoor „Die Spaeme sanghers". kwart over 8. Kunstzaal Reeker: Tentoonstellingen, 10—7 uur. trans Halstheater; „Mannen zonder naam", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace; „Verraad", 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „De Privé-secretaresse ge trouwd", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxr-theater „Sensatie in het casino", 7 en 9.15 uur. Gebouw „SL Bavo": Gewone zittingen 4 en 7 uur; Geel Wit 6 uur; Muziekver. „Excelsior" 8 uur; Jeugdgroep Bouwvakbond 4 uur. St. Josephgezellengebouw: Jansstraat. Ten toonstelling R. K. Vrouwenbond, kwart over 4 10 uur. Kunstzaal Reeker: Wagenweg. Tentoonstel lingen. 107 uur. Stadsschouwburg: Trudi Schoop-ballet, kwart over 8. Rembrandt-theater: „De Privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel „Boom Brothers", lachnummer, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verraad". Op het tooneel „Corellis, equilibrist". 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Mannen zonder naam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater; „De sensatie in het Casino", 2.30, 7 en 9.15 uur. De Eerste Kamer heeft heden beraad slaagd over de beslissing omtrent de toe lating van het benoemde lid der Kamer Graaf de Marchant et d'Ansembourg. De heer MENDELS (S. D. A. P.) merkt op, dat de Kamer hier krachtens de Grondwet haar eigen zelfstandig oordeel te geven heeft. Tevens constateert hij, dat van een opzet telijk doen traineeren van deze zaak geen sprake is. Tegenover de door den heer De Marchant verkregen „Entlassungsurkunde" stelt spr. de wet op het Nederlanderschap, die daarmede geen rekening houdt. Een minderjarige kan door eigen naturalisa tie het Nederlanderschap verliezen, aldus in terpreteert spr. art. 7 der wet. Ook op grond van het vrijwillig dienstnemen in het Duitsche leger, hetgeen de heer De Marchant zelf erkende, en dit zonder dat de Kroon daartoe verlof heeft verleend, zal spr. niet kunnen stemmen voor toelating. De heer KNOTTENBELT (V. B.) spreekt als zijn meening uit, dat de heer De Marchant alleen dient te worden toegelaten, omdat hij bij zijn verkiezing moest worden beschouwd als Nederlander. De heer BRIëT (A. R.), voorzitter der com missie tot onderzoek der geloofsbrieven, oor deelt, dat deze zaak naar haar juridische mé rites moet worden behandeld. Spr. verwijt den betrokkene gebrek aan open. hartigheid tegenover het Nederlandsche volk en de Kamer. Wanneer deze Kamer een onjuiste beslissing zou nemen, rust het odium op den heer De Mar chant, die weigerde inlichtingen te geven. Wat het juridische betreft, is spr. van meening, dat de geest der wet op het Ne derlanderschap medebrengt, dat minder jarigen niet kunnen beslissen over hun eigen nationaliteit. Waar niemand bewijzen kan, dat de betrokkene geen Nederlander zon zijn, moet de commissie volharden bij haar rapport. Neve Kortekaas Vinken Jr. Leuven Geerts Bierman Toledo v. Rooden Sr. Martin Ruijgrok Gieske Verhagen Kuyl Boeree Schalie Koppen Oomen S Spek Goemaat Putten Perukel P. Spek IJMUIDEN. 13 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot 1 151.20 per kg., griet 1224 per 50 kg., tong 0.961.20 per kg., groote schol 17.50. middel schol 18.50, zet schol 20, kleine schol 1426, schar 3.4011 per 50 kg„ vleet 2.per stuk, kabeljauw 44.per 125 kg., gullen 713 per 50 kg., leng 1.55 per stuk. wijting 34.50 per 50 kg., versche haring 10.3511.20 per kist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5