K&u bij het Kind Twente zit niet bij de pakken neer ECONOMISCH REVEIL DE ROOFOVERVAL WAS GEFINGEERD Nationaal Herstel en N.S.B. HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 13 DECEMBER 1935 Plannen tot het houden van een grootsch opgezette tentoon stelling in 1936 te Enschede Krachtige samen werking Een terugblik Herleefd élan Vertrouwen in de toekomst En nu de daad! TWEEDE KAMER Onderwijsbegrooting Universiteit te Utrecht 300 jaar Ged. Staten van Utrecht stellen voor een geschenk te geven Motorrijder gedood Tegen een stilstaand en auto gebotst De omzetting van driejarige in tweejarige cursussen bij het Nijverheidsonderwijs De vermistebedragen in het huis van den aangever teruggevonden BEGROOTING VAN KOLONIËN Post weer teruggenomen WEGENS VERDUISTERING GEARRESTEERD BRUTALE OPLICHTSTER GEARRESTEERD Bestrijding van de jeugd werkloosheid Paepsche afgoderij? Ambulance voor Italië? Schrijven van de Nederlandsche kolonie te Rome EETBARE OLIËN Naar verlaging van de crisisheffing? Cadeauzendingen naar Duitschland Onbegrijpelijk optimisme van Generaal Snijders Het vriezend weer is nog niet stabiel. Lichte vorst nog te verwachten Vrachtautodienst Ned. Spoor wegen Eerste Kamer de volgende week bijeen Zooals dezer dagen reeds gemeld, zal, be houdens onvoorziene omstandigheid, in Augustus 1936, naar aanleiding van de opening van de Enschedesche haven, als sluitstuk van het Rijn—Twente-kanaal en ter gelegenheid van het 40-jarig Jubileum van de Lonneker Landbouw Zuivel Coöpe ratie, te Enschede een groote tentoonstelling worden georganiseerd op het gebied van land- en tuinbouw, veeteelt, handel- en nijverheid, kunstzijde-industrie, electrotech- niek en verkeerswezen. Deze tentoonstelling zal vermoedelijk twaalf dagen duren en heeft ten doel Ne derland te toonen, dat Twente niet, zooals velen meenen, op sterven na dood is, doch integendeel nog levenskracht genoeg bezit om de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. De heeren H. B. Peteri en J. H. W. Robers, resp. voorzitter en secretaris-penningmeester der tentoonstelling, hebben 'n uiteenzetting ge geven over de plannen, welke groote kans van slagen hebben, gezien de veelzijdige belangstel ling oaarvoor tot dusverre aan den dag gelegd. Hierover nog het volgende: Op het gebied van tentoonstellingen heeft Enschede een goeden naam. Wij behoeven slechts te herinneren aan het jaar 1926, dat een expositie „De Elite" bracht in een tijdvak, waarin het Twentsche bedrijfsleven in al zijne geledin gen tot volle ontplooiing was geraakt. Deze uit muntend geslaagde wapenschouw van handel, nijverheid, landbouw, tuinbouw en industrie, leeft nog onverzwakt voort in de herinnering. Zij werd in 1930 gevolgd door de „Zevenmijls" een tentoonstelling, zich in hoofdzaak bewe gende op het gebied der electrotechniek in hare vele en gedifferentieerde toepassingen. Ook deze tentoonstelling, royaal en breed van opzet en uitvoering, gaf een hernieuwd bewijs, hoe Twente gedragen werd door een geest van aanpakken en daadkracht, welke de noodzakelijke impulsen zijn voor den uitbouw van het economisch le ven. Korten tijd hierna zette de wereldcrisis in en wierp vele schaduwen ook over dit gewest, waarin eens de machtigste slagaderen van het Nederlandsche bedrijfsleven klopten. Uitvoer- belemmeringen, deviezenrestricties e.d. deden de capaciteit van de hoofdbron van bestaan i.e. de textielindustrie, slinken tot zeer geringe af metingen. De noodzakelijk gebleken maatregelen in verband met de rationalisatie vergrootten de werkloosheid en zoo verkeerde de welvaart van weleer in een toestand van depressie, zooals Twente dezen nooit tevoren heeft gekend. Aan passing aan de gewijzigde wereldstructuur en in het bijzonder aan het gedecimeerde inter nationale ruilverkeer, werd het parool. Met sta len wilskracht hebben de leiders van het in- dustrieele en handelsleven deze opgedrongen noodzakelijkheid onder de oogen gezien en een periode waarin tallooze problemen waren te overwinnen, volgde. In de worsteling welke zich heden ten dage in Twente voltrekt, mag met voldoening geconstateerd worden, dat de wil om den nieuw gegroeiden verhoudingen onvervaard het hoofd te bieden. Langzaam maar zeker beginnen zich de om trekken af te teekenen van het raam, waar binnen her-oriënteering en herbouw mogelijk kunnen zijn. De geest van moedeloosheid en mis plaatst défaitisme, welke aanvankelijk de ge moederen en de arbeidskracht der leiders dreigde te overmeesteren, heeft plaats gemaakt voor 'n herleefd élan. De crisisgeluiden welke het lied van den arbeid dreigde te overstemmen, zijn geluwd, nieuwe paden worden gebaand. De ver vaardiging van katoenen stapelproducten, waarin Twente tot dusver een onbedreigde po sitie had weten te veroveren, werd onder den druk van Oostersche concurrentie en internatio nale handelsbelemmeringen, verlegd naar het terrein der kunstzijden en wollen stoffen. Uit de betrekkelijke eenvormigheid van vroeger is zich bezig een systeem te ontwikkelen naast een meer gedifferentieerd proces hetwelk gepaard gaat met de investesring van groote kapitalen. Het feit, dat de leiders der Twentsche industrie niet geschroomd hebben deze in de waagschaal te stellen, bergt het hoopvolle perspectief in zich, dat ook in deze neerdrukkende tijden het initiatief onafgebroken intact is gebleven. Deze voor ieder waarneembare feiten mogen de basis vormen voor een hernieuwd besef, dat Twente, ondanks de ongunstige tijden de kiem in zich draagt voor een herstel, zij het ook, dat dit slechts schoorvoetend benaderd kan worden. De Enschedesche haven van den belangrijken waterweg „TwenteRijn-kanaal" staat op het punt geopend te worden! De totstandkoming hiervan getuigt mede van het onwrikbare geloof dat de Regeering koestert in de mogelijkheid, tot een herstel naar meer draaglijk economische verhoudingen. Naast het besef, dat het steunen op eigen krachten in de allereerste plaats ver- eischt wordt om de wegen naar het herstel te vinden, wordt door de ondernemers dit blijk van medewerking van de zijde van de Overheid op hocgen prijs gesteld. De wijziging in de vracht prijzen welke te wachten staat, en op dit oogen- blik hare schaduwen reeds vooruitwerpt, zal ongetwijfeld een factor van beteekenis worden in de mogelijkheid om de bedrijven te kunnen stellen op de basis van rendement. Geheel passend in het kader van het econo misch réveil, dat bezig is zich in Twente te voltrekken is de gedachte gerezen, om door harmonieuze samenwerking van vertegenwoor digers van industrie, landbouw, tuinbouw, nij verheid, handel, electrotechniek en verkeers wezen te geraken tot een groote tentoonstelling, waarin de wil tot opbouw ook in deze tijden kan worden aangetoond. In 1936 zal het tevens veertig jaar geleden zijn, dat de Lon neker Landbouwcoöperaties het levenslicht aanschouwden. Wie hare positie in het bedrijfs leven naar waarde weet te schatten, begrijpt meteen, dat er alle aanleiding is dit feit op passende wijze te herdenken. Met enthousiasme is deze gedachte gerijpt tot een daad! Na enkele maanden van serieuze voorbereiding staat het bintwerk van de Ten toonstelling Enschede 1936 overeind. Deze show zal in haar opzet beantwoorden aan den krach- tigen wil, welke in Twente leeft om niet bij de pakken neer te zitten, doch moedig en onver moeid de moeilijke toekomst onder oogen te zien. In eendrachtige samenwerking zullen de bedrijfstakken Industrie, Landbouw, Tuinbouw, Handel, Nijverheid, Electrotechniek en Ver keerswezen, toonen dat naast de vele en vaak schijnbare belangen-tegenstellingen, ten slotte gestreefd moet worden naar een synthese, welke de kiem in zich kan dragen van gemeenschap pelijk herstel. Bedriegen de voorteekenen niet. dan zal de Tentoonstelling 1936 Enschede een onmisbare schakel kunnen zijn in het complex van pogingen en maatregelen, dat eendrachtig en bezield met den vasten wil, ingezet wordt, om Twente haar vroegere domineerende positie in het economisch raderwerk van ons land te hergeven. Twente blijft paraat! De tentoonstelling zal de volgende afdeelingen omvatten: landbouw (gewassen, werktuigen, voeding, bemesting enz.); veeteelt (rundvee, paarden, varkens, pluimvee); hippische sport; landbouw-onderwijs en -organisatie; zuivelbe reiding; jacht, boschbouw, natuurbescherming; tuinbouw; kunstzijde-industrie; handel en nij verheid; electrotechniek en machine-industrie; verkeerswezen. Voorts zal aan de tentoonstelling een attractiepark worden verbonden, waarvan de leiding berust in handen van den bekenden promotor, den heer Jac. Kleiboer. racht zonder "innemen." iot staan gebracht zonder "innemen." Wrijf in met WERKT OP 2 MANIEREN TEGELIJK In het jaar 1936 zal te Utrecht luisterrijk het feit herdacht worden, dat 26 Februari 1636, alzoo drie honderd jaar geleden, de Staten van den Lande van Utrecht de Illustre School, ten jare 1634 door de regeering der stad Utrecht opgericht, op verzoek der Stedelijke regeering hebben verheven „tot eene Universiteyt, ofte Academie, soo en met alsulke magt en authori- teyt, als andere Universiteyten, of Academiën van haare Souveraine Princen en Heeren, on der haar Heerschappen of jurisdictiën gebene- ficeert en versien mogen weesen" met name ook het recht „omme in deselve faculteyten, scientien en wetenschappen, na voorgaande wettelijke examinatie en ondersoek te verlee- nen Titulen van Doctoren, Licentiaten, Mees ters etc., onder behoorlijke Letteren en Brieven daar toe dienende". Ged. Staten van Utrecht stellen Prov. Staten voor, ten hoogste 5000 beschikbaar te stellen, opdat daaruit een geschenk ten behoeve van de Universiteit kan worden bekostigd. Donderdagavond ongeveer half zes is te Was senaar een motorrijder, de 21-jarige M. van Eden, tegen 'n stilstaanden auto gereden tus- schen de Van der Oudermeulenlaan en de Hout laan. De motorrijder was op slag dood. De auto, die behoorde aan den heer K uit Rijnsburg, stond stil aan den weg, terwijl de bestuurder uit den wagen was gestapt om dezen te repa- reeren. Het lijk is naar het politiebureau over gebracht. Het slachtoffer is uit Wassenaar afkomstig. Men vermoedt, dat de auto, waartegen de motorrrijder is gebotst, niet verlicht was. Jecovitol levertraan wetenschappelijk de beste levertraan voor U en Uw kind. JECOWTOt Verkrijgbaar bij apothekers en yL drogisten a f 0.75 per flacon, DEN HAAG, 12 Dec. 1935 In de avondvergadering met de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen voortgaande, heeft de Kamer allereerst de af- deeling Nijverheidsonderwijs afgehandeld. Mi nister Slotemaker de Bruine had daarbij te genover een aantal afgevaardigden, waaronder twee van katholieke zijde, mejuffrouw Meijer en de heer Steinmetz, de omzetting van de drie jarige cursussen in tweejarige te verdedigen. De minister heeft zich met de nood ge verve van die taak gekweten. Hij had, studeerende op deze materie, ontdekt, dat de meenineen van de deskundigen over den getroffen maat regel en over de vraagstukken, die hier rijzen, voortdurend vlak tegenover elkander staan, zoodat het een klein kunstje was, de bezwaren, door de verschillende sprekers aangedragen, met uitspraken van autoriteiten te bestrijden. Trouwens, ook in de Kamer was men het over de invoering van de tweejarige cursussen on derling niet eens. De anti-revolutionnair Zijl stra juichte den maatregel toe, juist omdat hij de vakopleiding verbetert, en ook de vrijzin nig-democraat Ketelaar wees op een Amster- camsche practijk van tientallen jaren, waarin tweejarige cursussen zeer goed voldeden. De Kamer nam het waardig bescheid van den minister goed op, zoodat de motie van den sociaal-democraat K. Ter Laan, waarover mor gen gestemd wordt, wel niet veel kans zal maken. Over de afdeeling „Lager Onderwijs" heb ben nog slechts vijf afgevaardigden het woord gevoerd. Ds. Lingbeek en de Christ -Histori sche onderwijsspecialist Tilanus bepleitten de invoering van bijbelkennis als facultatief leer vak op de openbare school. De christ.-demo- craat Van Houten wil meer aandacht besteed zien aan de schoolvoeding en schoolkleeding en is voorstander van verlenging van den leer plicht. De sociaal-democraat Thijssen wil es peranto als niet-verplicht leervak toelaten op de zevende klas. Hij besprak ook de hooge kos ten van de kweekschoolexamens en de ulo eindexamens. Mr. Westerman thans niet langer afgevaardigde van Nat. Herstel, doch onafhankelijke semi-fascist roert opnieuw het probleem aan van de sociaal-democratische onderwijzers op de openbare school. Hij acht deze 'onderwijzers niet in staat, aan het onder wijs het gewenschte nationale karakter te ge ven en de kinderen op te voeden in de Chris- teliike en maatschappelijke deugden. Klokslag twaalf uur sloot vice-voorzitter Van Dijk de vergadering. Een nauurgetrouwe nabootsing in hout van het uit den wereldoorlog befaamde 42 c.M. geschut, de z.g. „Dikke Berta", is in Breslau tentoongesteld Het onderzoek der politie naar den roofover val, welke Zaterdag jJ. in de woning van den arbeider D. H. te Putten zou zijn gepleegd, heeft, volgens de Telegraaf, uitgewezen, dat deze gefingeerd geweest is. Niettegenstaande H. hardnekkig blijft volhouden, dat dieven zijn woning waren binnengedrongen, heeft de poli tie geen spoor van diefstal ontdekt. Bij de huis zoeking, welke onder leiding van burgemeester v. d. Ven in H.'s woning is geschied, werd om. een metalen kistje, dat zorgvuldig onder een afdak was verstopt en waarin zich' 13.000 Fran- sche francs bevonden, alsmede een spaarbank boekje aangetroffen. De rijkspolitie heeft H. verscheiden verhoe ren afgenomen, doch zijn verklaringen waren zoo tegenstrijdig, dat hem in tegenwoordigheid van den burgemeester nogmaals een verhoor vi'erd afgenomen. Het hoofd der gemeente had er prijs op gesteld om H. te verhooren, omdat deze steuntrekker was. Hét motief voor H.'s handelwijze zou zijn ge weest om zijn zieke vrouw op kosten der ge meente in het ziekenhuis te Bergen op Zoom te doen opnemen. Tegen H. is proces-verbaal opgemaakt we gens het doen van een valsche aangifte. Na aandrang van de Commissie van Rappor teurs heeft de Minister den bij tweede Nota van Wijzigingen voorgestelden nieuwen post „Deel neming in het aandeelenkapitaal van de op te richten N.V. Gemengd Bedrijf Vaartuigendienst Suriname f 50.000", weder teruggenomen. De Minister stelt zich voor deze aangelegenheid bij afzonderlijk wetsontwerp aanhangig te maken. Donderdag is te Geldermalsen gearresteerd en in bewaring gesteld zekere Z. uit Eindho ven, die verdacht wordt van verduistering en vals'chheid in geschrifte. Na voorloopig verhoor door den burgemeester, zal Z. voor den Offi cier van Justitie te Utrecht worden geleid. Bij een tiental te Maastricht gevestigde win keliers heeft in de afgeloopen week een zeer brutale onlichtster haar slag geslagen. Zij deed bij de winkeliers ten name van een of andere bekende familie te Maastricht een goede bestelling. Deze kon zij evenwel niet ge heel medenemen en daarom verzocht zij de rest te willen laten bezorgen aan het opge geven adres. De kwitantie kon klaar gemaakt worden en bij de bezorging worden aangeboden. De besteller kwam evenwel tot de ontdek king, dat aan het opgegeven adres die familie niet woonachtig was en men had daar ook geen goederen besteld. Woensdagavond laat wist de recherche als verdacht van deze oplichting te arresteeren de 22-jarige H. B., huisvrouw van B., die be kende. Voor het Departement 's-Gravenhage van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft Donderdagavond de heer L. Protestantsche bijbelstudie Ons is toegezonden een opmerkelijk boekje: „Het Avondmaal des Heeren naar de H. Schrift", een protestant sche Bijbelstudie, pas verschenen bij H. Pa ris te Amsterdam. De ons onbekende schrijver G. van Dorssen heeft iets dieper dan de samenstellers van den Heidelberg- schen Catechismus de H. Schrift onder zocht. Hij vraagt, waarom de gereformeer den bij de toediening van het Avondmaal niet de door Christus gebruikte instel lingswoorden bezigen, maar een tweemaal door hen veranderden tekst van Paulus, die wederrechtelijk in bevestigenden vorm en omgekeerde orde is gezet. De Katholie ken, besluit hij, „staan feitelijk meer op schriftuurlijken bodem dan de gereformeer de kerk." De Heer heeft gezegd: dit is mijn Li chaam", en niet „dat is" zooals de Sta tenbijbel der gereformeerden laat lezen, bewijst de heer Van Dorssen. Ook sprak Christus: „Doet dit tot mijne gedachtenis" en de schrijver ziet in de katholieke leer der Zelfstandigheidsverandering „een hul de aan de volstrekte zeggenschap van den Zoon Gods over de stoffelijke dingen" en dus „is het onschriftuurlijk het wonder der transsubstantiatie te aanvaarden? M. L niet". Ook zegt hij over de H. Mis: „In de R. K. beschouwing vindt men stellig iets terug van de oorspronkelijke, Oud-Testamentische gedachte van de ob jectieve gedachtenis, wat feitelijk neerkom', op tegenwoordigstelling van geheel hetzelf de, dat in het verleden plaats greep Inconsequent en onschriftuurlijk is dit m.i. niet." Christus Hoogepriesterlijk Offeraar die den dienst gebruikt der menschen, ei. het Misoffer van eiken dag vindt de heer Van Dorssen meer in overeenstemming met het woord der H. Schrift (Handelingen der Ap. 2:42 en 46). En hij zegt: „Een symbo lisch Avondmaal met louter symbolische tee kenen, is vorm zonder wezen, is Oud-Testa- mentisch. Ook hierin grijpt de R. K. Kerk m. i. beter de Nieuw-Testamentische ge dachte der vervulling". Waarna hij besluit als volgt: „Indien de R. K. Kerk meent dit op de verhevenste wijze tot uiting te moeten brengen in de leer en gebruiken van het bij haar, onder den naam van het H. Sa crament des Altaars, voortbestaand H. Avondmaal, verdient het overweging niet te spoedig te spreken van dwaling, bijgeloof of afgoderij, maar te bedenken, dat wij ons met dit door Christus ingestelde Sacra ment, op een terrein bevinden, niet minder geheimzinnig en heilig dan de plaats, waar eenmaal een Mozes den braamstruik zag branden, die niet verteerde, en waar hem in de ooren klonk het woord: „Trek uwe schoenen uit van uwe voeten, want de plaats waarop gij staat, is heilig lana" (Exod. 3:5). Het ware te wenschen, dat dit geschrift in protestantsche kringen de aanleiding worde voor een hernieuwd onderzoek van de Avondmaalsleer. Tijdens het Int. Eucli. Congres in de hoofdstad is van die zijde veel gescholden op de „paepsche afgoderij" en den „broodgod". Ongetwijfeld geschied de het uit onvoldoende kennis van de rea liteit der woorden Christi. De Lutheranen belijden, dat het Lichaam en Bloed van Christus alleen tijdens het gemeenschappelijk Avondmaal tegenwoor dig zijn terwijl de tegenwoordigheid be perkt is tot het oogenblik der nuttiging. De nieuwe Lutheranen beweren, dat er een sacramenteele vereeniging bestaat tus- schen het brood en het Lichaam van Christus, krachtens welke de geloovige het werkelijk Lichaam des Heeren ontvangt, zonder dat het brood en de wijn veranderd worden. Anderen beweren het tegendeel. Wat de Ritualisten leeren is moeilijk te achterhalen, maar de Calvinisten beschou wen het brood en den wijn slechts als zin nebeelden van Christus' Lichaam en Bloed. Toch is, wolgens hen, het Avondmaal niet een bloote gedachtennisviering vanCnris- tus' lijden gelijk de Zwinglianen bewe ren maar ontvangt de uitverkorene er een goddelijke kracht, afstralend uit het Lichaam van Christus uit den hemel, zooals de Heidelb. Catech. (Vr. 75—80) en Ba- vinck (Ger. Dogm. IV bl. 341—343) leeren De Anglicanen der Staatskerk volgen on geveer Calvijn, maar voor de Modernisten is het H. Sacrament in den beginne een bloote gedachtenisviering van Christus' laatsten maaltijd, en het leerstuk van Christus' tegenwoordigheid heet zich ater uit het godsdienstig gevoel te hebben ont wikkeld, zoodat men zich jegens het H. Sacrament moet gedragen alsof Christus er tegenwoordig ware. Maar of men de werkelijke tegenwoordig heid loochent, zooals de Sacramentariërs doen, of met de Lutheranen en sommige Ritualisten gelooft in de werkelijke tegen woordigheid, al deze afgescheiden Christe nen hebben geen geldig gewijde priesters. Nog onlangs heeft ds. G. H. Kersten zich geërgerd, dat bij ambtelijke gelegenheden protestantsche Ministers „onder wie zelfs minister Colijn de mis bijwoonden": „Verstaan die Protestantsche Ministers van dit Kabinet niet, hoezeer zij een deel van het Nederlandsche volk bedroeven, door zich bij de mis neder te zetten? Zien zij niet in welk een klap zij den roemruch- tigen Feformatoren en allen, die him leven in den strijd tegen Rome hebben gelaten, door zoo te handelen, in het aangezicht geven? Gaat het hun niet ter harte, dat zij God onteeren, als zij een mis bijwonen, waarvan de Heidelberger Catechismus be lijdt, dat de mis in den grond niet an ders is dan een verloochening der eenige offerande en des lijdens van Jesus Chris tus en een vervloekte afgoderij." (Handel De Kamer, 7 Nov. 1935, bl. 223). De Tweede Kamer is geen college voor godgeleerde disputen. Maar indien ds. Ker sten weer kettert tegen de „vervloekte af goderij", laat hij dan eerst, indien zijn argumenten sterk genoeg zijn, van Dors- sen's protestantsche Bijbelstudie weerleg gen. v Neher, directeur van den Gemeentelijken Te lefoondienst aldaar, een inleiding gehouden over het vraagstuk van bestrijding der jeugd werkloosheid, waarbij hij de volgende twee stellingen uitvoerig behandelde: lo. een 24-urige werkweek voor jeugdige werkkrachten, zoodanig, dat voor één plaats twee jonge werkkrachten zullen worden te werk gesteld: 2o. korter werktijd voor werkkrachten van 60 jaar en ouder, teneinde door den daardoor vrij komenden arbeidstijd werkgelegenheid voor jeugdige werkkrachten te scheppen. Tenslotte bepleitte spr., dat door den Staat aan werkgevers, die het besproken stelsel van taakdeeling toepassen, een geldelijke tegemoet koming gegeven wordt gelijk aan het bedrag, dat voor deze toepassing meer aan Sociale lasten, als premies voor Invaliditeitswet en On gevallenwet, moet worden betaald dan bij te werkstelling voor de geheele dagtaak. Leden van de Neerlansche Kolonie te Rome hebben een schrijven gericht tot het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, waarbij zij hun verwondering te kennen geven over het feit, dat er niet naar het Ita- iiaansche, doch enkel naar het Abessijnsche front in Oost-Afrika een Nederlandsche am bulance wordt gezonden. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft steeds zijn neutraliteit gehandhaafd en ook in den wereldoorlog zond het zijn ambulances naar beide fronten, niet en terecht niet mee- nende, dat het voldoende was in één ambulan ce gewonden en zieken van beide partijen te verplegen. Dit is immers de plicht van elke ambulance, zelfs der strijdende partijen, aldus het schrijven. Wel is het aannemelijk, dat de eerste poging werd gedaan ten behoeve van Abessinië, omdat dit land er meer behoefte aan had dan Italië. Doch nu, ondanks de moeilijke economische omstandigheden en tegen veler verwachting, deze poging glansrijk geslaagd is, meenen schrijvers van bovenbedoelden brief, dat men ook den tweeden stap minstens moet trachten te ondernemen. Zü verzochten daarom het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, bij de Ita- iiaansche regeering aan te vragen of haar een dergelijke ambulance Welkom zou wezen en in dien ja, het noodige te verrichten tot het in zamelen van gelden en het gereed maken der benoodigde uitrusting. Zulk een aanbod zou, onverschillig of het al dan niet werd aangeno men, in Italië althans den gunstigen indruk vestigen dat, ofschoon de Nederlandsche regee ring zich verplicht acht deel te nemen aan de maatregelen van den Volkenbond, het Neder landsche volk toch niet vijandig jegens Italië gezind is. In het schrijven werd tevens medegedeeld dat de te Rome gevestigde Nederlandsche genees heer Dr. I. A. Dubinsky, oud-officier van het Ned. Ind. leger, zich voor de bedoelde ambu lance beschikbaar stelt. Het schrijven was, in naam van vele leden der Nederlandsche kolo nie te Rome, onderteekend door Dr. Fokker. Volgens het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren zijn sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande tusschen de regeering en fabrikanten van eetbare oliën om te komen tot een aanzien lijke verlaging van de crisisheffing op dit artikel. Is het blad wel ingelicht, dan is het niet uit gesloten, dat een verlaging van deze heffing wordt verkregen. Daar eetbare oliën een artikel zijn, dat juist in de komende feestweken veel wordt verkocht en het niet mogelijk zal zijn restitutie te verleenen van te veel betaalde hef fing op de aanwezige voorraden is men in het belang van den handel overeengekomen een eventueele verlaging in ieder geval uit te stellen tot na half Januari. Den laatsten tijd zijn in de dagbladen be richten over cadeauzendingen naar Duitschland verschenen, welke wellicht tot verwarring aan leiding hebben gegeven. O-a. werd medegedeeld, dat zendingen boter en kaas tot een max. van 1 K.G. elk zonder „Uebemahmeschein" in Duitschland konden worden ingevoerd, het geen blijkbaar verband houdt met de door de Duitsche Regeering uitgevaardigde verorde ning. Het Crisis-Zuivelbureau, Laan van Meerder- voort 84, 's-Gravenhage vestigt er daarom de aandacht op, dat het uitvoervergunningen en „Uebernahmescheine" ten behoeve van derge lijke cadeauzendingen voor grootere hoeveel heden boter en kaas dan 1 K.G. afgeeft. De mi nimum hoeveelheid, waarvoor deze certifica ten door genoemd bureau worden afgegeven bedraagt 1 K.G. netto voor boter en 2.6 K.G. netto voor kaas; het maximum is 5 K.G. voor boter en eveneens 5 K.G. voor kaas per zen ding. Bij het gebruik der aldus afgegeven Ueber nahmescheine is in Duitschland een bedrag aan invoerrechten van RM. 0.75 per K.G. voor boter, RM. 0.20 per K.G. voor kaas verschuldigd. Voor het bedrag, dat door het Zuivelbureau in rekening wordt gebracht, gelieve men zich tot genoemd bureau te wenden. Zaterdag U. heeft de Centrale Raad van het Verbond voor Nationaal Herstel te 's-Gra venhage een vergadering gehouden. De eere-voorzitter van het Verbond, generaal Snij ders, hield een rede over „Het Verbond van Nationaal Herstel en het huidige Nationaal Re veil". Hij behandelde eenige punten van over eenkomst tusschen het Verbond en de N.S.B., maar stelde vooral in het licht de ingrijpende verschillen in einddoel en strijdobjecten. Welke zijn die verschillen? Ie. Het Verbond verwerpt de uiterlijkheden, manieren en methoden der N.S.B, als een oor spronkelijk Nederlandsch karakter missende. 2e. Het Verbond verwerpt als onoverkomelijk het Leidersbeginsel, dat met zich medebrengt: knotting van de staatsrechtelijke hoogheid van het Hoofd van Staat, volledige uitschakeling van den volkswil oo de behandeling van 's lands zaken, opheffing van de gezonde vrijheid van ge dachte en meeningsuiting, ingrijpen van de Overheid in het gezins- en gemoedsleven. gelijkschakeling van alle denken, spreken en doen naar eischen van het staatsgezag. 3e Het Verbond verwerpt eenige nummers van het programma der N.S.B. b.v. ten opziente van de verhouding van Nederland tot de deelen van den Dietschen stam buiten het Rijksver band en de bevrijding van den Staat, door ka pitaalsaflossing op korten termijn, van zijn renteverplichtingen tegenover het grootkapitaal en de uitoefening van de staatstaak zonder geldleeningen, wat aan de grondwet van Utopia is ontleend. 4e. Het Verbond verwerpt de propaganda der N.S.B. Het weekblad „Volk en Vaderland" is een strijdschrift in den slechtsten zin, waarop communisten jalcersch zouden kunnen worden. 5e Het Verbond verwerpt de in geschriften der N.S.B. voorkomende verdachtmakingen te gen het kapitalisme en de pogingen om de ar beidersklasse door onvervulbare voorspiegelingen in het gevlei te komen. Zooals men ziet is de critiek van den generaal op de N.SB. vernietigend. En nu de conclusie van den generaal? Men zou denken, dat deze niet anders kon luiden tegenover een beweging, welke, zooals de generaal aantoonde, een doodelijk onïieil voor heel ons volk is dan: Te wapen! Een onbegrijpelijk optimisme laat echter ge neraal Snijders een heel andere conclusie trek ken: „Overigens is er geen reden, om tegenover bedoeide beweging een vijandige houding an te nemen". Deze conclusie van den generaal is ver bijsterend. Het is wel een zeer belangrijke verandering, die gedurende deze week heeft plaats gehad in de algemeene weersgesteldheid in Europa. Het is namelijk de terugkeer en de verdere ontwik keling van een luchtdrukverdeeling, die eenigen tijd geleden in Noordoost-Europa geheerscht heeft en als gunstig voor het tot stand komen van een periode van vriezend weer kon worden beschouwd. Er heeft zich namelijk aan het be gin der week een uitgebreid gebied van hoogen druk ontwikkeld over de Noordelijke helft van Europa, terwijl zich in het Zuiden een depressie bevond. Tengevolge van deze luchtdrukverdee ling woei gedurende eenige dagen een storm achtige, later in kracht afnemende Noordoosten wind over Midden-Europa, die koude lucht uit het Oosten aanvoerde en de temperatuur vrij al gemeen tot aan of even beneden het vriespunt deed dalen. Deze meteorologische omstandigheden zouden reeds tot sterke vorst hebben geleid indien het in hét Oosten "an Europa harder had gevro ren maar daar de temperatuur nauwelijks en kele graden beneden het vriespunt lag was de aangevoerde lucht niet bijzonder koud Ook hield de gesloten wolkenlaag verdere afkoeling tegen. Het is niet waarschijnlijk, dat het deze week nog tot sterke vorst zal komen. De nieuwe lucht drukverdeeling is bovendien niet zeer stabiel en sedert het midden der week eigenlijk weer aan het verzwakken. Wij moeten dus tegen het ein de der week niet rekenen op sterke vorst doch hoogstens op lichte vorst en misschien op iets scherpere koude in den nacht als de lucht hel der blijft, waarop nogal veel kans bestaat. Sneeuw zou alleen dan verwacht kunnen wor den als de barometer bij toenemende bewolking sterk zou gaan dalen. Donderdag waren daar op geen uitzichten. De wind zal tegen het einde der week nog Oostelijk of Noordoostelijk zijn maar zwak en eenigszins veranderlijk van richting. Het vrie zend weer is voorloopig nog weinig stabieL On der deze omstandigheid is de vorstkans in het Oosten en Zuiden van ons land grooter dan in het Westen en Noordwesten. (Nadruk verboden). In verband met de opheffing van den tram weg Hoorn-Venhuizen-Bovenkarspel zal, in gaande 1 Januari as. door de Ned. Spoorwegen, in samenwerking met de A. T. O., een vracht autodienst worden ingesteld, met rechtsteeksch verkeer, van en naai- de plaatsen Blokker, Scheiiinkhout, Hem en Venhuizcu. Eveneens zal een vrachtautodienst worden ingesteld van en naar de plaatsen Denekamp, Ootmarsum, Tubbergen, Bsuningen, Noord- Deumingen, Lattrop, Tilligte en Vasse. De sta tions Denekamp en Blokker blijven geopend voor wagenladingen, expresstukgoed en stuk goed in afzonderlijke wagens. De voorzitter der Eerste Kamer is voorne mens de Kamer bijeen te roepen tegen Woens dag 18 December des avonds te half negen ter afdoening van verschillende wetsontwerpen. Donderdag 19 dezer des cchtends te elf uur zal een aantal ontwerpen voorramslijk van spcedeisc'-enden aaxd in de afdeelingen worden onderzocht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9