Phil ips televisie-zender GEZIN één gesfchenkvoorALLEN! PHILIPS'-OCTODYNE" L/ampo m m EEN MIJLPAAL VERDER ijpS ,F.i3ï-50 ZAL ER VORST KOMEN? 30mf ma RUWE HU/D Restaurant DORRIUS ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 Voor de eerste maal op het Conti nent uitzending van buiten opnamen met een iconoscoop Technische bijzonder heden Technische bijzonderheden De ultra-korte golf n§Ss® De concentratie bij het Bijzonder L. O. Geheele rechterzijde tegen het ontwerp in den voor gestelden vorm Een Philips' „Octodyne"! Er is ter wereld geen mooier geschenk te kiezen dan een écht Philips' toe stel! Daar bedenkt U het heele gezin mee, daar verrijkt U 'n huis mee, - daarmee boort U een bron van onuitputtelijk genot aan voor een héél huisgezin! Geeft een Philips' „Octodyne". Gebouwd volgens het best denk bare ontvangsysteem. Reeksen van zenders. Ultra-zuiver geluid. Meer dan gemakkelijke afstemming. Een Kerstgeschenk, dat 365 dagen per jaar plezier voor allen met zich brengt. De Philips televisie-ontvanger met televisie-beeld BLOEMBOLLEN ALS VEEVOEDER Voor ruim f 160.000 in 't Westland vernietigd VER. VOOR R.K. M.U.L.O. Algemeene vergadering te Utrecht DE GEWELDPLEGING TE ZUIDLAREN 525A PRODUCT VAN DE GROOTSTE RADIO INDUSTRIE TER WERELD. UW EIGEN NATIONALE INDUSTRIE. Motor reed door afsluit- boomen Een doode en een zwaar gewonde Onze handelsbelangen in België Jan Toorop-monument in Den Haag Instituut „St. Marie" Neus- of borst- verkouden - - Wat Miinhardt maakt is goed MGR. F. JANSSEN IN ONS LAND De Generaal Abt der Cister ciënzers Land- en Tuinbouwonderwijs Waarom Duys Kamer lid blijft „Wel gekozen op partijlijst, maar niet op de klieklijst" Er is nog geen aanvoer van koude lucht ROODE KRUIS-AMBULANCE NAAR ABESSINIË Uiteenzetting van het Ned. Roode Kruis Legercommissie bestaat 25 jaar DE KLOMPENINDUSTRIE IN NOOD Belgische concurrentie Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Oud-minister Verschuur IN STUKJE BROOD GESTIKT In alle landen leeft den laatsten tijd weer een sterke belangstelling voor de televisie. De onbevredigende resultaten hiermee langen tijd bereikt hielden weliswaar deze belangstelling langen tijd sluimerend. Doch nauwelijks ver scheen een gunstig verslag van een commissie der Engelsche posterijen en nauwelijks kwa men er berichten van de instelling van 'n regel- matigen televisie-uitzenddienst te Berlijn en omtrent andere demonstraties, of algemeen herleefde de interesse. Te meer omdat het Engelsche rapport officieel verklaarde, dat de televisie-techniek in het laboratorium reeds zoover gevorderd was, dat een overbrenging naar de praktijk ernstig onder het oog moest Worden gezien. De verwachtingen werden natuurlijk na zoo'n plotselingen omslag wel eens te hoog gespannen. Velen meenden, dat reeds binnen enkele maanden gecombineerde radio- en televisie toestellen verkrijgbaar zouden zijn voor een weinig hoogeren prijs dan een normaal radio toestel. Dat ditniet mogelijk is, zal iedereen, hie eenigszins met de techniek op de hoogte is, terstond begrijpen. De televisie heeft in den laatsten tijd groote vorderingen gemaakt en zeer zeker bergt zij een schoone belofte voor de toekomst in zich. Het is echter voorbarig te meenen, dat binnen korten tijd een dienst voor het publiek zal kunnen worden opengesteld en de proefuitzendingen, die in het begin van het Volgend jaar in Londen zullen worden gege ven, hebben dan ook in de eerste plaats ten doel om te onderzoeken, welke moeilijkheden zich in de praktijk met televisie zullen voor doen. Thans heeft in ons eigen land ook Philips te Eindhoven een experimenteelen televisiezender, die echter voorloopig even eens uitsluitend voor onaerzoekings-doel- einden dient. Deze gecombineerde beeld- en geluidszender fferkt voor beide signalen op een golflengte van pl.m. 7 M. en zendt een signaal uit dat overeenkomt met een beeld van 180 lijnen. Voorloopig werd deze rasterfijnheid gekozen.om oen vergelijking met hetgeen in het buiten land met dezelfde rasterfijnheid gepresteerd werd. te vergemakkelijken. De geheele zend- installatie is echter ontworpen voor een raster fijnheid van 400 lijnen en binnen zeer korten tijd zullen dan ook demonstraties met dit nog veel fijnere raster worden gegeven. Intusschen zijn de resultaten, die met 180 lijnen met het Philips zend- en ontvang- systeem bereikt worden, verrassend goed. De demonstraties thans met deze zendinstal- latie en met de ontvangapparaten gegeven zijn de eerste op het Continent en als zoo danig vormen zij een mijlpaal op den weg der televisie. Om de belangrijkheid van deze technische vordering in ons eigen land mogen hier voor de zich daarvoor interesseerende lezers eenige bij zonderheden volgen. Als opname-instrument aan de zenderzijde dient een electronencamera, waarin gebruik wordt gemaakt van een iconoscoop. Deze in stallatie maakt 't mogelijk om buiten-tafereelen onder natuurlijke belichting, zonder tusscnen- komst van een tusschenfilm of van een Nip- kow'sche schijf, uit te zenden. In de electronen-camera wordt het beeld van het uit te zenden tafereel door een normale fotografische lens geprojecteerd op een mica plaat, waarop langs chemischen weg een zeer groot aantal lichtgevoelige zilverbolletjes zijn aangebracht. Deze z.g. mozaïek- of signaal plaat bevindt zich in een luchtledigen glazen ballon, met steelvormig verlengstuk, waarin zich een kathodestraal-systeem bevindt. De mozaïek-plaat is aan de achterzijde van een geleidende laag voorzien, zoodat elk zilverbolle tje hiermede een minusculen condensator vormt. Onder invloed nu van het erop ge projecteerde beeld gaan de lichtgevoelige bol letjes electronen uitzenden en wel des te meer naarmate de belichting van deze bolletjes sterker is. Hierdoor verkrijgt de zeer kleine condensator, dien het zilverbolletje vormt, een electrische lading, waarvan de grootte over eenkomt met de sterkte van de verlichting. De electronenstraal, die in het andere deel van de buis geproduceerd wordt, verkrijgt onder invloed van verticale en horizontale besturing met beeldfrequentie (25 perio den per seconde) en lijnfrequentie (4500 pe rioden per seconde) een aftastende beweging, waardoor elk lichtgevoelig condensatortje op zijn beurt ontladen wordt. De stroomstooten, die door deze ontladingen worden veroorzaakt en die dus overeenkomen met het beeld dat gp de mozaïekplaat geprojecteerd werd, worden nu '.«TV gebruikt om den zender te moduleeren. Bo vendien wordt door de bijbehoorende appara tuur aan het eind van eiken beeldregel en aan het eind van elk beeld een z.g. synchronisatie impuls gegeven, die ervoor zorgt, dat de elec tronenstraal, die in het ontvangapparaat het beeld weer moet opbouwen, in volkomen syr- chronisme en isochronisme is met den elec tronenstraal van de electronen-camera. Het Philips televisie-ontvangtoestel, waarin gebruik wordt gemaakt van een kathodestraal- buis met een schermdiameter van 30 c.M., onderscheidt zich door een buitengewone sta biliteit en rustigheid van het beeld. Het ont vangtoestel bestaat in principe uit superhetero dyne ontvangers voor beeld- en geluidsignalen en uit de generatoren voor de lijn. en beeld frequenties. Speciale filters zorgen voor het scheiden van de beeldsignalen en den synchroni satie-impuls. Deze laatste wordt weer gesplitst in lijn- en beeldimpulsen en aan de betreffen de generatoren ter stabilisatie toegevoerd. Met deze zend. en ontvanginstallatie zal een groot aantal experimenteele uitzendingen plaats vinden, die verdere verbetering van het systeem ten doel hebben en die tevens nadere gegevens zullen verschaffen omtrent de reikwijdte der ultra-korte golven. Tot dusverre is gebleken, dat de practische bruikbare werkingssfeer voor een dergelijken kortegolfzender niet grooter is dan maximum 40 K.M. De mogelijkheid om televisie naar de praktijk over te brengen houdt hiermede ten nauwste verband, daar bij een dergelijk beperkte werkingssfeer een groot aan tal zenders voor een land als Nederland noo- dig zou zijn, waardoor de kosten voor de uit zending zeer hoog zouden worden. De demonstraties te Eindhoven toonen over tuigend aan, dat televisie tot de technische mogelijkheden behoort en dat eerder overwe gingen van financieelen dan van technischen aard de oorzaak ervan zijn, dat het nog wel eenigen tijd zal duren, vóór van 'n practischen uitzenddienst voor het geheele land sprake zal kunnen zijn. is i 'i iShsïSs 8S&SS8 T Schrale Lippen Gesprongen Handen Met betrekking tot het bezuinigingsontwerp voor het onderwijs staat het thans vast, meldt de „Msb.", dat .de geheele rechterzijde in de Tweede Kamer zich ten aanzien van de concen tratieparagraaf zal verzetten tegen het ontwerp in den voorgestelden vorm. Als zeker verluidt evenwel ook, dat de minis ter zal pogen aan de bezwaren tegemoet te ko men. De moeilijke toestand in de bloembollencul tuur heeft zich ook in het afgeloopen seizoen weer gedemonstreerd; enorme hoeveelheden bollen zijn doorgedraaid. Aan sommige veilingen is zelfs meer onver kocht gebleven, dan verhandeld kon worden; het Westland is daar een voorbeeld van. In de groote veilinghal der N.V. Cultuur Mij. van Rijn te 's-Gravenzande, waar de veilingen der Westlandsche Bloembollenkweekersvereeni- ging „Floralia" worden gehouden, zijn 170.000 manden, oftewel 1.700.000 stuks bloembollen opgeslagen geweest. Al deze bollen zijn thans voor veevoeder vernietigd! Het is een zonderlinge bestemming voor het product, dat in vroeger jaren soms fabelachtige prijzen besomde. Hoezeer de bollenteelt achteruit is gegaan, bewijst ook wel het omzetcijfer van de ge noemde veiling. In den „gouden tijd" is wel een omzetcijfer van pl.m. anderhalf millioen gulden behaald; in het afgeloopen jaar werd in totaal voor slechts f 160.000 verkocht. Voor een waarde van iets grooter dan dit bedrag bleef onver kocht en is nu vernietigd. De 22e en 23e algemeene vergadering van de Vereeniging voor R.KM.U.L.O. zal op Vrijdag 27 December e.k. in het Jaarbeursgebouw, Vreeburg te Utrecht, gehouden worden. Om 9.30 uur wordt in de kapel van de E.Brs. van Joannes de Deo, Mariaplaats Utrecht, een H. Mis opgedragen voor het geestelijk en tijde lijk welzijn der Vereeniging. De agenda vermeldt o.m.: Bestuursverkiezing en behandeling van de voorstellen tot Statuten wijziging. Des middags houdt pater H. Helmer C.ss.R. te Rotterdam een lezing over: Schoolbiecht en Jeugd-Retraite. De Rechtbank te Assen veroordeelde R. N. tot acht maanden gevangenisstraf en A. H. en H. N., allen wonende te Zuidlaren en thans ge detineerd, elk tot zes maanden gevangenisstraf voor het feit, dat zij in den nacht van 28 op 29 September jj. den gemeenteveldwachter K. van Asselt te Zuidlaren hebben aangevallen, waar bij deze op den grond werd geworpen en werd geslagen. Drie andere jongelui, A. K., H. M. ên B. G. werden vrijgesproken. De uitspraken zijn overeenkomstig de eischen van den Officier van Justitie. N. Z. Voorburgwal b. h. Spui, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN LA CARTE Vrijdagavond te omstreeks 11.15 uur is op den Asselschen Straatweg nabij Apeldoorn ter hoogte van den bewaakten spoorwegovergang- een ernstig motorongeval geschied, dat aan een persoon het leven heeft gekost, terwijl een an dere zwaar gewond werd. Volgens ooggetuigen waretn de groote af- sluitboomen reeds neergelaten, daar enkele oogenblikken later de trein uit .Zwolle zou pas- seeren. Op dat tijdstip naden-de een motorrijwiel, bestuurd door den 20-jarigen G. Bosch uit Apeldoorn met als duo-passagier zijn plaats genoot B. Peters, welke laatstgenoemde door Bosch tot een motorritje uitgenoodigd was. De heer Bosch schijnt eerst het laatste oogenblik te hebben gezien, dat de boomen gesloten wa ren. Bij een poging den motor tot stilstand te brengen, is deze waarschijnlijk geslipt, met het gevolg, dat men met vrijwel onverminderde vaart tegen de afsluitboomen is gebotst. Deze knapten als een riet af en kwamen dwars over de rails te liggen. Vervolgens sloeg de ma chine tegen een paal, waarbij de bestuurder met een wijden boog van den motor werd ge slingerd. Zwaar gewond bleef hij liggen, even als de duo-passagier, die onder den motor te recht was gekomen. Inmiddels was de trein uit de richting Zwolle genaderd, doch de seinhuiswachter slaagde er met behulp van lichtsignalen in, dezen nog bijtijds tot stilstand te brengen. De beide slachtoffers zijn naar het zieken huis te Apeldoorn overgebracht. G. B. is in den afgeloopen nacht aan zijn verwondingen overleden, terwijl de toestand van B. p. zeer zorgwekkend is. Het Tweede Kamerlid Van Kempen heeft aan den Minister van Handel, Nijverheid en Scheep vaart gevraagd of 2?. Exc. kennis nam van de groote onrust, welke door de Belgische Ko ninklijke Besluiten van 1 October 1935 inzake beperking van levering van buitenlandsche pro ducten aan Belgische overheidslichamen is ge wekt bij de hierbij betrokken Nederlandsche be langhebbenden? Verdient het geen aanbeveling, wordt verder o.m. gevraagd, om de onzekerheid omtrent de gevolgen van de Belgische maatregelen voor ge vestigde Nederlandsche belangen te doen weg nemen, voordat binnenkort nieuwe onderhande lingen over het wederzijdsch handelsverkeer met België worden geopend? B. en W. van Den Haag stellen den gemeente raad voor aan het Comité tot oprichting van een monument voor Jan Toorop toestemming te verleenen om een gedenkteeken voor Jan Toorop, vervaardigd door John Radecker, te plaatsen op het grasveld in de Stadhouderslaan. Het monument zal worden geplaatst in het grasveld op de Stadhouderslaan gelegen op het punt, waar eenerzijds het Stadhoudersplein, anderzijds de Cornelis de Wittlaan daarin uit mondt. De gemeente zal den plantsoenaanleg en de kosten van de fundeering voor haar reke ning nemen. Bij de aanbesteding van den bouw tot uitbrei ding van het Instituut „St. Marie" te Huybergen was laagste inschrijfster de firma Bakkeren te Breda, voor 52.890. Een weinig Dampo1 in beide neusgaten geeft terstond ver lichting en maakt de luchtwegen vrij. Doos 30, Pot 50 ct. Mgr. P. Janssen, Generaal Abt der Cisterciën- sers uit Parijs, is te Roosendaal aangekomen, waar Mgr. zijn intrek heeft genomen in het klooster der Eerw. Paters Redemptoristen. In het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het tiende hoofdstuk der Rijksbegrooting voor het dienstjaar 1934 werd opgemerkt, dat het feit, dat eenerzijds voor de subsidieering van land- en tuinbouwcursussen méér gelden wor den uitgetrokken, en anderzijds op de uitga ver voor lagere en bijzondere land- en tuinbouw scholen een aanmerkelijk bedrag bezuinigd wordt, schijnt te wijzen op een zeker streven om aan de land- en tuinbouwcifrsussen de voorkeur te geven boven de lagere land- en tuinbouwscholen. Deze leden zouden een zoo danig streven zeer bedenkelijk vinden; naar hun meening zijn de lagere land- en tuinbouw scholen voor de agrarische bevolking van meer nut dan de hierbedoelde cursussen. Mr. Duys heeft een antwoord aan de S.D. A.P. gezonden, waarin hij kantteekeningen maakt op het antwoord der soc.-dem. Tweede Kamerfractie. Daarin zegt hij o.m., dat hij als lijstaanvoer der voor de S.D.A.P. ook de heeren Cramer en rhijssen in de Kamer heeft ..gesleept". Als hij reeds 22 jaar zijn plichten als Kamerlid zou verwaarloosd hebben, dan zouden, volgens hem, ook voornoemde Kamerleden moeten aftreden, omdat zij dan door „volksbedrog" gekozen zouden zijn. Voorts vraagt hij, waar de eenstemmigheid van het antwoord der fractif vandaan komt. daar z.i. driekwart dier fractie van de feiten, waar het om gaat, uit eigen wetenschap niets weet. Over zijn niet-bedanken als Kamerlid zegt de heer Duys o.m.: Ik ben wèl gekozen op een partijlijst, maar niet op een klieklijst. De lijst waarop ik als lijst aanvoerder gekozen werd is geen privé-eigen- dom van een naar partij-bonzen, in casu Al- bardaAnkersmit es. Zou ik nu hebben heen te gaan, omdat het een kliek gelukt ongeveer 10/11 van de S.D.A. P. (geheel Nederland behalve Noord-Holland- Noord) door jarenlange onthouding der waar heid, door een ware Arbeiderspers-terreur, waarbij men zich van de grofst denkbare per soonlijke verdachtmakingen, achterklap en ver- leugening niet schaamde, als een partijbesluit te doen schijnen, wat in werkelijkheid 'n kliek- doordrjjverij is? Als men nu den laatsten doodsteek wil ge ven aan „verkiezingen" en het op die verkie zingen gebaseerde „parlementaire stelsel", waarlijk, dan moet men gaan goedkeuren wat thans in de S.D.A.P. gebeurt. Zou het heen gaan door mij onder zulke omstandigheden gaan behooren tot de „goede parlementaire usances", dan beteekent dit, dat een door de kiezers gekozen afgevaardigde zich niet meer om trouw aan zijn beginselen of program heeft te bekommeren, maar in de eerste plaats dient te zorgen in de gunst en recommandatie te blijven bij een paar bonzen, die toevallig het machts- en inlichtingsapparaat (de Pers) der partij in handen hebben. Nadat aanvankelijk een algemeene weerstoe stand tot ontwikkeling was gekomen, die goede vooruitzichten gaven voor licht vriezend weer, is hierin de laatste dagen weer een ongunstige wending gekomen. Er had zich over de Noor delijke helft van Europa een gebied van h 00gen druk ontwikkeld en in verband met de gelijk tijdige ontwikkeling van een depressie over de Middellandsche Zee woei er een krachtige Noordoostelijke wind over Midden-Europa. D ze luchtstroom heeft niet die koude lucht aan gevoerd, die een flinke vorst zou hebben kun nen veroorzaken en dit is ook wel de reden, waarom het gebied van hoogen druk de laat ste dagen sterk in beteekenis is afgenomen. De aanr oer var. kouae lucht uit het Oosten is sterk vermindrde en daarmede de kans, dat de vorst zou toenemen. Onder deze omstandigheden zijn de naaste vooruitzichten onzeker geworden Weliswaar is de luchtdrukverdeeling nog zoo, dat de wind in den Oosthoek zal blijven, maar als het ge bied van hoogen druk neg verder verzwakt, staan wij bloot aan een algeheelen omslag van het weer en het doorkomen van een warmeren. Westelijken wind. Voorloopig zullen wij dus niet veel waarde móeten hechten aan de lichte vorst, die hier en daar optreedt. Het schijnt, dat de algemeene weerstoestand neg niet spoedig zeer gunstig zal worden voor sterke tot strenge vorst. In Midden- Europa is wel wat sneeuw gevallen, die grooten- deels zal zijn blijven liggen, zoodat een der hoofdvoorwaarden voor de mogelijkheid van 'n periode van sterke vorst, een sneeuwdek over Centraal-Europa, wel in hoofdzaak verwezen lijkt is, maar de tweede belangrijke voorwaarde, de aanvoer van zeer koude lucht door een krach- tigen Oostelijken wind, is dit niet. Het blijft dus voorloopig afwachten of het gebied van hoogen druk geheel zal worden opgelost, of dat het opnieuw tot ontwikkeling zal komen. Dit laatste is volstrekt niet uitgesloten, vooral omda het deel van den winter, waarin hierop de meeste kans is, nog niet is aangebroken en verder, omdat de omstandigheden voor die ont wikkeling over het algemeen in den laatsten tijd gunstig zijn geweest. (Nadruk verboden) Naar aanleiding van het schrijven van een groep leden der Nederlandsche kolonie te Rome, wordt door het hoofdbestuur van het Ned. Roo de Kruis medegedeeld, dat het bedoelden brief, gedateerd 6 December, inderdaad heeft ontvan gen en op 10 December daags na ontvangst be antwoord. In dit antwoord werd bericht, dat reeds bij den aanvang der vijandelijkheden van Italiaansche zijde uitdrukkelijk is verklaard, dat eventueele hulp-aanbiedingen van buitenland sche Roode Kruisvereenigingen niet zouden wor den aanvaard. Van die verklaring is door het Comité Inter nationale te Genève bij circulaire formeel ken nis gegeven aan alle Roode Kruisvereenigingen. In een persbericht hier te lande heeft het Ned. Roode Kruis daarvan reeds mededeeling gedaan. Dat intusschen onze naar Ethiopië uitgezon den ambulance zonder aanzien des persoons ge lijke zorg en toewijding zal besteden aan de ge wonden en zieken van beide partijen, behoeft wel geen nader betoog. Dat inderdaad rekening is gehouden met de mogelijkheid, dat men ook Italiaansche strijders te verplegen krijgt, moge hieruit blijken, dat speciaal met het oog daarop een in andere omstandigheden abnormale hoe veelheid macaroni aan de Ned. Roode Kruis Ambulance is meegegeven. Het was 12 December j.l. 25 jaar geleden, dat de Legercommissie in het leven werd geroepen. Zij heeft aan het feit geen bekendheid gege ven, doch in eigen kring herdacht bij een ge- meenschappelijken maaltijd, door den voorzit ter, den heer P. J. de Kanter, aan leden, ad- visèerende leden en secretarissen aangeboden. De commissie mocht verschillende blijken van belangstelling ontvangen en wel elegrammen van Z. Exc. den Minister van Defensie a.i., Dr. Colijn, den commandant van het veldleger, lui tenant-generaal Jhr. Röell, den wnd. inspecteur der cavalerie, generaal-majoor de Iongh. den oud-secretaris kapitein Oldert, verder een waar- deerend schrijven van de vlootcommissie en een schitterend bloemstuk, vergezeld van gelukwen- schen van de Nationale Landstormcommissie. In de Memorie van Antwoord op het voor loopig verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot regeling van den invoer van klompen en klompenmakerswerk deelt de Mi nister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart mede, dat uit de vele klachten, welke hem uit Zeeuwsch-Vlaanderen bereikten, gebleken is, dat enkele Belgische klompenmakers er inder daad reeds toe overgaan om hun bedrijven naar Nederland te brengen. Hiertegen kan, vóór het van kracht worden eener industrie vestigingswet, niet worden opgetreden. De minister is bereid een verkorting van het tijdvak, waarvoor in eens consenten worden uitgegeven, te overwegen. In de week van 9 tot 14 December 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 500.000 van de od haar Sonderkonto bij de Deutsche Verrechnungskas- se uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze posten lie pen van 83284—83448. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die nog niet tot uitbetaling zijn' gekomen, beloopt op het oogenblik om streeks RM 29.8 millioen. De Sonderkonto-pos- ten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten is door de Ne derlandsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal een bedrag van ongeveer RM 800.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekende volgordenummer was 18711. Het totale bedrag van de op het Treuhander- konto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 18.millioen De Treuhanderkontoposten waarvoor koers fixeering is verkregen, zijn hieronder begre pen. SOERABAJA, 13 Dec. (Aneta) Het blijkt nu, dat de heer Verschuur, die een aanval van malaria heeft gehad, nog niet geheel hiervan is hersteld.. Hij besloot Zaterdag naar Malang te gaan, waar hij den Zondag zal verblijven. Den Maandag daarop zal hij zich naar Soera- baia begeven, op welken dag hij per K.P.M. naar Batavia doorgaat. Oud-minister Verschuur vertrekt met de „Baloeran" naar Nederland. Te Raalte, in buurtschap Linderte. is het 3- jarig zoontje van den heer K., bij het eten in een stukje brood gestikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 13