HAARLEMS NIEUWE KE Hoogeerw. Heer J. P. Huibers, Deken van Hoorn SMOKING COSTUUMS f 29.- Een waardig opvolger van Mgr. Aengenent Haarlems zevende Bisschop Het nieuws van heden WAARLIJK APOSTOLISCH ZIELEN-IJVERAAR 7acfarj/ii„ /ecieifa VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: yoor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 196-97 Nog dreunt in onze ooren nè de treurzang der doodsklokken, die den geliefden, al te vroeg verscheiden Kerkvorst, Monseigneur Joannes, Domi- nicus, Josephus Aengenent, uitluidden nog ligt op aller lippen de kinderlijken eerbied inboezemende naam van den goeden Bisschop, wiens heengaan zoo tragisch was, doordat in zulk een kortespannetijds de onvermurwbare dood dit sterke lichaam sloopte, nog kunnen wij het ons niet volkomen realiseeren, dat deze wijze, verstandige, welberaden, sterke, godvruchtige, voorzichtige en den Heer vreezende Herder voor altijd van ons is weggenomen, nog treuren wij „De Bisschop is dood!" en hoort, daar klinkt op de jubelkreet: „Leve de Bisschop!" Pijnlijk zou deze jubelkreet klinken, ware het niet, dat hij begeleidde een gebeurtenis van hoogere orde: waar God het Bestuur Zijner Kerk zich doet voort zetten door alle eeuwen heen in heel zijn rijke hiër archische schakeering, waar God zich een nieuwen Kerkvorst kiest en dezen aanstelt om Zijn Werk op aarde in een bepaalde gemeenschap van geloovigen voort te zetten, daar heerscht vreugde over de op nieuw tot openbaring gekomen Goddelijke. Voor zienigheid, daar zwijgen menschelijke gevoelens van droefheid, hoe edel deze ook mogen zijn. Het geldt hier een opvolging als op een koningstroon: Le roi est mort! Vive Ie roi! Niet langer mocht de bisschoppelijke zetel van het Haarlemsche diocees onbekleed blijven, niet langer mochten de Haarlemsche diocesanen als kinderen zon der vader zijn: de Plaatsbekleeder van Christus Zelf op aarde zal spreken. Naar wij vernemen zal morgen in het Con sistorie te Rome de benoeming worden bekend gemaakt van den Hoog Eerw. Heer Deken J. P. HUIBERS te Hoorn tot Bisschop van Haarlem. BOEK EN BLAD Zie de Etalage am CROOTE HOUTSTRAAT 36 Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Een goede Herder, die zijn kudde steeds met omzichtigheid en vaderlijke waakzaamheid wist te leiden Geliefd aalmoezenier der zieken DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN ST. JOSEPHSGEZELLEN HULP AAN DUITSCHE VLUCHTELINGEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het is de zevende Bisschop, die sinds het herstel der Kerkelijke Hiërarchie in Neder land den zetel van Haarlem bestijgt wij roepen hier in herinnering de eerbiedwaar dige namen van mgr. Franciscus, Jacobus van Vree, geconsacreerd op 15 Mei 1853; mgr. Gerardus, Petrus Wilmer, geconsa creerd op 23 Juni 1861; mgr. Petrus Mat thias Snickers, geconsacreerd op 2 Sep tember 1877; mgr. CaspaT, Joseph, Marti- nus Bottemanne, geconsacreerd op 30 Sep tember 1883; mgr. Augustinus Josephus Cal- lier, geconsacreerd op 8 October 1903 en ten slotte Mgr. Joannes, Dominicus, Josephus Aengenent, geconsacreerd op 24 Juli 1928 doch zelden, of wellicht nimmer vond een bestijging van den Haarlemschen ze tel plaats onder zóó zorglijke omstandig heden: nooit waren de geesten zoo verward, nooit heerschte er een zóó gevaarlijke on verschilligheid, nooit had de zedenverwilde ring zoo drieste vormen aangenomen, nooit werd het geloofsleven door de voortschrij dende „moderniseering" der wereld op zóó zware proef gesteld; vroegere tijden had den voorzeker ook hun zorgen, maar de ge varen voor het leven der ziel zijn, vooral voor de jeugd, rampzalig sterk gegroeid. Naast de geestelijke crisis, welke ons tijd perk kenmerkt, en waarin krachtige leiding meer dan ooit onontbeerlijk is, heeft ook de hevige economische crisis het Haarlemsche Bisdom, dat met zijn vele groote steden voor heel bijzondere moeilijkheden staat, niet onberoerd gelaten. Zwaar is de taak, welke de nieuwe Bis schop van Haarlem zich op de schouders ge- legd ziet; veel wijsheid en tact zal er noodig zijn om het Bisdom Haarlem door deze ge vaarlijke tijden heen te stieren, veel wijs heid en tact! Maar wij, die gelóóven, wij spreken uit de overtuiging; God zal erin voorzien. „WEERBAAR", Handleiding voor zelfverdediging, door P. M. C. Toe poel. Geïll. met foto's. Uitgave: N.V. Uitgeversmij. „Kosmos" Amsterdam. De schrijver van dit handige boekje stelt zich ten doel den lezer èn door zijn geschrift èn dooi de keurige foto-illustraties te onderrichten in de wijze van zelfverdediging zonder gebruik te ma ken van vuurwapenen. De benoeming van deken J. P. Huibers tot Bisschop van het diocees Haarlem zal niet na laten in en buiten dit bisdom een vreugdevollen indruk achter te la ten en geeft reden tot groote dank baarheid, omdat zijn zoozeer be treurde en gewaardeerde voorgan ger, Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aen genent in Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een even waardigen en in menschelijken geest gesproken, heiligen opvolger krijgt. De nieuwbenoemde Bisschop werd gebo ren te Gouda den 15den November 1875. Den vijftienden Augustus 1899 werd de begaafde, levenslustige student opgenomen in de rijen der Haarlemsche geestelijkheid. In 1906 werd hij aangesteld tot leeraar aan het Klein Seminarie Hageveld te Voorhout, waar hij tot het voorjaar van 1916 een zeer actief aandeel heeft gehad in de vorming der toekomstige geestelijkheid. Bovendien was hij na den dood van Mgr. Snickers waarnemend regent. Velen, die in de ze jaren door Professor Huibers zijn ingewijd niet alleen in de klassieke weten schappen, doch tevens in hem een uitste kend leermeester vonden in hun opgang naar het H. Priesterschap, zullen aan zijn persoon en zijn gestagen enthousiasten ar beid de beste herinneringen bewaard heb ben. Den achtsten Mei 1916, in de moeilijke oorlogsjaren verkreeg professor Huibers de buitengewoon vereerende, maar zeer zorg volle opdracht om aan den rand van het zich snel uitbreidende Amsterdam een nieuwe parochie te stichten. De parochie van de H. H. Nicolaas en Barbara, bijge naamd „De Liefde" zou een gedeelte van haar uitgestrekt gebied, n.l. het oude Slo ten moeten afstaan aan de nieuw te stich ten parochie, Pastoor Huibers nam zijn in trek in de pastorie van „De Liefde" en be gon van daaruit zijn moeizamen arbeid. Dank zij de medewerking, die de nieuwbe noemde van vele kanten mocht ontvangen, kon reeds den 23sten October 1917 de hulp kerk, toegewijd aan O. L. Vrouw van Al- tijddurenden Bijstand door deken Th. Bos man worden ingewijd. Het zou intusschen nog verscheidene jaren moeten duren voor tot de stichting van een eigen groote kerk zou kunnen worden besloten. Architect K. Tholens kreeg tenslotte de opdracht plannen voor de kerk te maken. De opdracht luidde o.m., dat de kerk zoodanig zou worden ge bouwd, dat de geloovigen van alle zijden uit een vrij uitzicht zouden hebben op al taar en preekstoel. Den vijftienden Mei 1925 kon het bouwwerk worden aanbesteed en worden gegund voor den prijs van 243.500. Den tweeden Februari 1926, feestdag van Maria Lichtmis, kon deken Mgr. P. Stroo- mer plechtig den eersten steen inmetse len. Nog in hetzelfde jaar kwam het prachtige bouwwerk tot stand en verricht te Mgr. P. Stroomer den elfden November 1926 de plechtigheden der inwijding. Dat was een feestdag voor Pastoor Huibers, toen hij het Allerheiligste uit de kleine hulpkerk kon overbrengen naar het groot- sche bouwwerk, dat nu aan den dienst van den grooten Bouwer der wereld en aan de devotie van Zijn heilige Moeder was toe gewijd. Den vijftienden September 1927 kwam Z. D. H. Mgr. A. J. Callier de kerk consa- creeren. Dit was de kroon op het moei zaam verrichtte werk van zoovele jaren. Trotsch was pastoor Huibers op zijn kerk en jaren later, als men hem in de pastorie te Hoorn, waar hij tot deken was benoemd, kwam opzoeken, kon hij vol enthousiasme herinneren aan „zijn" kerk in de hoofd stad, waar hij zooveel sympathie en me dewerking had mogen ondervinden. Toen hem door Haarlems bisschop de stichting der parochie werd opgedragen, be stond alleen de Admiraal de Ruyterweg, was overigens alles nog weiland rondomme waar nu een stad staat. Hij heeft zijn paro chie snel zien groeien tot 10000 zielen. Maar hij was een wijs en voortvarend priester. Hij zag in de toekomst en be greep hoe het moderne leven van de oude zich immer uitbreidende Amstelstad binnen enkele jaren geheel nieuwe geestelijke behoef ten zou scheppen. Hij wilde niet alleen met zijn tijd meegaan, hij wilde zijn tijd vóór zijn om gereed te wezen wanneer de zielzorg dat eischte. En hij was gereed! Maar hij deed alles niet alleen met een voortvarendheid die door zijn priesterlijken ijver werd ingegeven, hij deed alles ook met wijze voor zichtigheid, die geen schuldenlasten op zich nam welke ondraaglijk zou den worden. Hij begreep volkomen het moderne leven. En hij stichtte een kerk met pastorie en scholencomplex welke in deze buurt een verheugenis zijn voor het oog. In de Chas- séstraat is de kerk, die pastoor Huibers deed optrekken door architect Tholens, een aan- trekkingspunt voor velen die belang stel len in modernen kerkenbouw: zoowel in-als uitwendig. Alles is verzorgd, „af" en spre kende van het eeuwige beginsel in nieuwe vormentaal. Als regent deed hij ook veel voor het Jon gensweeshuis aan de Elandsstraat te Am sterdam. In den tijd van zijn pastoraat te Amster dam heeft pastoor Huibers ook zijn zilve ren Priesterfeest gevierd. De vijftiende Augustus 1924 zal zeker nog wel jaren in de herinnering van den thans nieuwbe- noemden bisschop zijn gebleven. Dien dag hebben zijn parochianen niets nagelaten om hun beminden herder maar te toonen, hoeveel achting en waardeering zij voor zijn vurig priesterwerk gevoelden. In den zomer van het jaar 1928, pastoor Huibers kwam toen juist terug van Lourdes, waarheen hij ieder jaar als aal moezenier de honderden zieken vergezelde volgde zijn benoeming tot deken en pastoor van het rustig aan de Zuiderzee gelegen Hoorn. Het viel hem ontegenzeg lijk zwaar zijn Amsterdamsche parochie te moeten verlaten. Doch blijmoedig heeft hij dit offer gebracht om met hetzelfde, hem eigen, enthousiasme zijn priesterlijken ar beid in een zoo geheel verschillende omge ving te gaan voortzetten. Zijn parochianen, hoe verheugd ook over de eer die hun pastoor ten deel viel, voel den zijn heengaan als een groot persoonlijk verlies. Zeer spoedig heeft deken Hui bers zich daar in een moeilijk te be sturen provincieplaats weten in te werken en ook daar weer de alge- meene sympathie van alle standen weten te winnen. Ook daar heeft deken Huibers tot nu toe veel tot stand weten te brengen. De persoon van den nieuwen bisschop Als het er op aankomt den persoon van Z. H. Exc. J. P. Huibers te schetsen, dan dient eerst en vooral de nadruk te worden gelegd op zijn waarlijk apostolischen zielen ijver. Bij de priesterwijding wordt de candidaat genoemd een vriend van Jezus. Door zijn uitnemend priesterlijk leven heeft Mgr. Huibers zich dezen eeretitel ten volle waardig getoond. Hij is een goede Herder, die zijn kudde steeds met omzichtigheid, vaderlijke waakzaamheid en rusteloozen ijver langs veilige paden wist te leiden. Aan de taak en het ideaal van den priester heeft de nieuwbenoem de steeds ten volle beantwoord en zijn arbeid is niet tevergeefsch ge weest. Geen wonder dan ook, dat de Opperherder der Kerk uit de aan bevolen candidaten juist deken Hui bers heeft uitverkoren om als Op volger van de Apostelen het Haar lemsche diocees te besturen. Enthousiast is Mgr. Huibers steeds geweest in zijn liefde voor de H. Eucharistie. De groote Eucharisti sche feesten werden onder zijn be zielende leiding steeds tot ware hoogtijdagen voor gansch zijn pa rochie. Geheel de kerk moest wel geloovig overtuigd zijn van Christus' heilige tegenwoordigheid als pastoor Huibers met zijn mach tig stemgeluid de prachtige aanroe pingen van Lourdes bad, terwijl het H. Sacrament in plechtige proces sie werd omgedragen. Niet minder enthousiast was Mgr. Hui bers steeds in zijn liefde en vereering voor de Moedermaagd. Met het groote talent, dat God hem had geschonken, zijn prach tig stemgeluid, heeft hij zijn machtig woord zoo dikwijls doen hoor en en het in dienst gesteld van Christus en de Moeder van Altijddurenden Bijstand. Elf jaar lang heeft hij met bijna Fransche welsprekend heid in zijn Amsterdamsche parochie iede- ren Zondagavond den lof van Maria ver- kpndigd en ook te Hoorn zullen zijn paro chianen later nog dikwijls terugdenken aan den tijd, toen deken Huibers hun de ware Maria-liefde heeft geleerd. Bekend is zijn groote liefde voor de zieken. Zooals reeds gemeld, trok pastoor Huibers ieder jaar met de groote Nationale Bedevaart mee naar Maria's Genade-oord Lourdes, om daar de zieken zoo- TOT BISSCHOP VAN HAARLEM ZAL WOR DEN BENOEMD Z. H. EXC. MGR J. P. HUI BERS, DEKEN VAN HOORN. Groote ontstemming: in Engeland over de vre desvoorstellen; zal Hoare moeten aftreden? Abessiniërs verwachten Italiaansch offensief, zoodra de vredesonderhandelingen mislukt zijn. Bijzonderheden over den Philips televisie zender. veel in zijn vermogen lag, van dienst te kunnen zijn. Zeer veel heeft hij te Hoorn gedaan, om den ouden primitieven ziekenhuisbouw te Hoorn te doen verdwijnen en om er een nieuw, modern, zeer goed geoutilleerd ziekenhuis voor in de plaats te stellen. Enkele jaren ge leden kon de nieuwbouw van het St. Jans-Gasthuis worden ingewijd tot groot gerief niet alleen van Katholiek Hoorn, maar tevens van geheel Katholiek West-Friesland. Pastoor Huibers was tevens een gezocht biechtvader, die niet alleen negatief te werk ging, maar zijn poenitenten ook wist op te voeren tot een steeds beter inwendig leven. Opmerkelijk mag het worden genoemd, dat zijn parochiekerk in de week zoo druk werd bezocht en dat zoovele heilige Communies werden uitgereikt. De nieuwbenoemde Bisschop heeft ook steeds zoo duidelijk de roepstem uit Rome verstaan, dat het dringend noodig is, dat de geloovigen actief deelnemen aan het li turgisch leven der Kerk. Daarom heeft hij o.a. wel met gematigdheid, maar met zeer veel enthousiasme, zoowel te Amsterdam als te Hoorn den volkszang ingevoerd. In Hoorn heeft hij een handig boekje doen samenstellen, waarin de Latijnsche gebe den en gezangen zóó waren vertaald, dat de geloovigen als het ware spelenderwijze het Kerklatijn moesten leeren verstaan. Ook het sociale vereenigingsleven onder vond steeds en bij iedere gelegenheid den vollen steun en medewerking van den nieuwbenoemde, hoewel hij daarbij nooit zoozeer op den voorgrond trad. Het prachtige priesterwerk van deken en pastoor Huibers zal nu bekroond worden met zijn wijding tot Bisschop. Is het dan wonder, dat niet alleen de meer intieme kennissen van den nieuw benoemde, maar dat geheel het Bisdom Haarlem, ja zeer velen ook daarbuiten, juichen om deze uitverkiezing. Mgr. J. P. Huibers krijgt een zeer zware taak te vervullen, zwaar niet alleen om den ernstigen geestelijken nood van onzen tijd, maar ook om de vele geld zorgen, die door den crisistijd op vele ker kelijke instellingen rusten en waarvoor de Bisschop als laatste de groote verantwoor delijkheid draagt. Moge God den op Hem vertrouwenden en opgewekten Dienaar niet teleurstellen en hem de genade geven, die Mgr. Huibers bij vervulling van zijn Herdersambt zoo dringend noodig zal hebben. De gebeden en hulp van zijn diocesanen mogen hem zijn taak verlichten en zijn krachten sparen, opdat hij zijn diocees nog vele jaren zal mogen besturen. Op het Groot Seminarie werd via onze re dactie het heuglijke nieuws het eerst bekend. De Kapittel-Vicaris Z. D. H. Mgr. J. H. M. Taskin log ongesteld te bed toen hem het nieuws werd medegedeeld. Evenals andere jaren heeft het Centraal Ver band van de St. Joseph-Gezellenvereeniging weder een jaarboekje uitgegeven, dat een pret tige en dienstbare herinnering kan zijn voor velen. Behalve de noodige ruimte voor aanteekenin- gen bevat het tal van wetenswaardigheden om trent de St. Joseph-Gezellenvereeniging. De in leiding is een beetje vervuld van trots, maar van een eerlijke trots, die volkomen gerechtvaardigd is. „Niet alleen in de breedte, ook in de diepte heeft de St. Joseph-Gezellen-Vereeniging ge wonnen," zoo lezen wü. Goddank, moge het zoo voortgaan. Moge ook dit zakboekje een steentje bijdragen tot den verderen opbouw der beweging. Bij K.B. is ben. tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, de heer James G. Macdo- nald, hooge commissaris van den Volkenbond voor de vluchtelingen uit Duitschland. De in stelling van het hooge commissariaat voor de vluchtelingen uit Duitschland is het gevolg ge weest van het initiatief, genomen door de Ned. delegatie der Volkenbondsvergadering in 1933. De Nederlandsche regeering heeft den heer Macdonald bij zijn aftreden als hooge commissa ris een bewijs willen geven van haar vaardee- ring voor de bekwaamheid en toewijding, waar mede hij onder zeer moeilijke omstandigheden zijn taak heeft vervuld. H.M. de gezant te Londen heeft volgens ont vangen telegram den heer Macdonald gisteren de versierselen der Orde uitgereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1