STADSNIEUWS LAATSTE NIEUWS Waar de filmband rolt Zoekt gij betrouwbaar j Personeel? I Plaats dan'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Wat zal Genève besluiten GEEN SPRAKE VAN! 29e partij remise %ni»f Éi Él i DE ZAAK-KORTENHORST President Masaryk treedt heden af Sir Samuel Hoare stoot zijn neus 'muz. ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 gjiimnnnminninmnnnimmiffliiiimiiiiiiiiimiimmimmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmimmiiiimnmiMmiiHg Standplaatsaftrek in Noord-Holland De commissie afwijzend Geschenk voor ons museum DE CULTUREELE WAARDE VAN DE FILM Lezing A. van Domburg Vorm of inhoud? Amoreel het ergste H.O.V. Zondagmiddagconcert Dinsdagavondconcert VOOR DEN POLITIERECHTER Kermisgenoegens De boksmatch HET HAARLEMSCHE TELEFOONNET Afscheiding Santpoort midden 1936 Zal een vergeefsch debat begin nen, of zal vol hoop aan nieuwe vredespogingen begonnen worden? Blijft het petroleum- embargo dreigend? Mr. Goseling stelt vragen aan de Regeering Verkiezing van een opvolger waar schijnlijk op 18 December PALACE-BIOSCOOP V oorprogramma LUXOR-THEATER Moord in het casino REMBRANDT-THEATER De privé-secretaresse getrouwd FRANS HALSTHEATER Mannen zonder naam Bij de voortzetting eindigde de partij gistermiddag na vijftig zetten onbeslist Stand thans 15-14 Remise. Rusland wil droog dokken Prijspolitiek vormt nog een bezwaar Hauptmann's doodstraf in Januari Een licht ongeval bij het schaatsenrijden PATER A. MATHIJSEN t |ini!in!nm!l!11lininilllllinilll!linillllllllllll!l!lltl!llll!![||ll1l!lll!llllll!l!l!llllllllllillllllllllllllllll!!llllll!g NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiüiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiis De Commissie, aangewezen om den Staten leden van advies te dienen in zate de voorstel len tot het invoeren van een standplaatsaftrek voor het provinciaal personeel, heeft zich by haar besprekingen op het standpunt ge steld, dat voor een hernieuwd on derzoek naar de al of niet wenschelijk- heid van het invoeren van een standplaats aftrek geen aanleiding bestaat, nadat deze vraag op 16 October 1.1. uitvoerig in eene Staten commissie is besproken. Derhalve be paalden zich de besprekingen in de Commissie tot de vraag, hoe door de Staten moet worden gehandeld, nu van de zijde der Kroon eene aanmaning volgens artikel 126 der Ambtenaren wet is ingekomen. Daar uit de discussie wel voldoende bleek, dat, behoudens eene uitzondering, geen der leden zich kan vereenigen met de voordracht zooals die daar ligt, daar echter tevens is gebleken, dat verschillende leden bereid zouden zijn hun stem aan een voordracht te geven, wnarin de uitzonderingsbepaling voor de gemeente Bloe- mendaal zou zijn opgenomen, werd niet ge stemd over de ingediende voordracht, doch over de vraag of de commissie aan de Statenverga dering zou kunnen aanbevelen mede te gaan met de onderhavige voordracht, indien het voorge stelde sub I in dier voege zou worden gewijzigd, dat aan het slot van de eerste alinea van het voorgestelde artikel 5bis werd toegevoegd een zinsnede luidend als volgt: „met dien verstande evenwel, dat de gemeente Bloemendaal wordt aangemerkt als te zijn gerangschikt in de eerste klasse." Deze vraag werd door 4 leden beantwoord in bevestigenden zin, door 8 leden in ontkennenden zin, terwijl één lid zich van stemming onthield. De Vereeniging tot Uitbreiding der Verzame ling van Kunst en Oudheden op het Gemeente lijk Museum te Haarlem heeft aan de gemeente ten geschenke aangeboden, ter plaatsing in het Frans Halsmuseum, twee schilderijen, n.l. één van Pieter Claesz. Soutman en één van Wybrand Hendriks, Onder verwijzing naar de hierover uitgebrachte adviezen stellen B. en W. voor deze schilderyen met dankbetuiging te aanvaarden. Voor de K.J.M.V. „St. Augustinus" hield de heer A. v. Domburg, de bekende filmcriticus „Close-up" van „Filmfront" en dit blad, een vlotte en zeer interessante causerie over „De cultuurwaarde van de fihn". Spr. betoogde dat de belangrijkheid van de film, ondanks haar geweldigen invloed, nog steeds niet voldoende beseft wordt, ook niet door ons, katholieken. Dat de film nog slechts de grootste gemeene deeler van den publieken smaak is, weet spr, aan de winstzucht van de filmmagnaten. Reeds voor de uitvinders was de film slechts een han delsobject. De film is echter een stuk cultuur. Dat hebben de kunstenaars, nu twaalf jaar ge leden, ontdekt en dat wij dit nu weten, hebben wy alleen aan de kunstenaars te danken. Spr. noemde dan een aantal filmkunstenaars op, daarby in het kort hun verdienste voor de film vermeldend. Boven allen staan volgens spr. de Russen, die den vorm van de film logisch lieten voortvloeien uit den inhoud, de eenig juiste opvatting van een kunstwerk. De beste katho lieke films zijn op deze opvatting geïnspireerd en daardoor nauw verwant aan de Russische. Toch bestaat in katholieke perskringen nog stryd, wat het voornaamste is: vorm of inhoud. Spr. meent echter dat het leven van een hei lige te hoog staat dan dat het in een stuivers roman-vorm mag weergegeven worden. Aan de hand van voorbeelden uit de practijk zette spr. dan uiteen, waaraan een goede film moet voldoen: een rhythmische reeks van by- zondere photo's (die met „photo" nog slechts den naam gemeen hebben). Nooit mag een film een imitatietooneelstuk zijn. Spr. wees dan op de tegenstelling film-too- neel. Terwyi op het tooneel een speler en speel ster zichzelf kan zijn, wordt de film geheel „ge maakt" door den regisseur (door den spreker „filmer" genaamd). Een filmspeler moet zich geheel aan den regisseur onderwerpen, een zelf standige rol mag hij niet spelen. Doet hij dit wel, dan wordt de film tooneel! Een filmspeler weet meestal ook nietê a* van de samenstelling van de film. Spr. heeft het meegemaakt dat een actrice van 's morgens 8 uur tot des middags half 6 vier en tachtig maal dezelfde scène repeteerde. Welke van de scènes nu in de film wordt opgenomen wist ze niet. Zelfs wist ze niet eens of de scène wel wordt opgenomen. Talrijke scènes worden immers wel gefilmd zonder dat de regisseur ze tenslotte in de film opneemt. Wanneer een rol in de film dan ook goed opgebouwd is, is dit te danken uitsluitend aan den regisseur. Vandaar de dwaasheid van de star-aanbid ding!' Spr. legde er den nadruk op dat men het thea ter niet hooger mag stellen dan de film. Het tooneel heeft inderdaad een hoogeren uitings vorm gekend dan de film, maar het heeft ook een eeuwenoude traditie. Ook het bezwaar, dat de film slechts twee en het tooneel drie dimen sies heeft, kon spr. niet aanvaarden, want het geluid bij de film mag men als een nieuwe di mensie beschouwen volgens spr. Na gewezen te hebben op het verderfeiy'ke van de Shirley Temple-films, zette spr. uiteen dat de ergste films niet zijn de immoreele, maar de amoreele, welke wel verdorven zyn, doch niet ïyken, films die altijd biyven en door het gemak, waarmede ze de levensproblemen oplossen, aan het genietende publiek een vol komen valsche voorstelling van zaken geven. Daar tegen hebben de katholieken verzet aangeteekend, en o.a. in Amerika met groot succes! Niettemin het geldverdienen is hoofd zaak by de Amerikaansche filmmagnaten ge bleven, want ze maken thans goede films, om dat déar nu meer aan te verdienen valt! Aan het einde van zijn met groote aandacht gevolgde lezing werden de katholieke filminstel lingen in Nederland besproken: „Filmfront", Stichting „Gezinsfilm" en Kath. Filmactie, waarbij het doel niet is zooveel mogelük films te maken, integendeel zoo weinig mogelyk, maar dan goede! Nadat eenige K. J. M. V.-ers vragen hadden gesteld en van gedachten gewisseld, dankte de voorzitter de heer J. v. d. Berg den heer v. Dom burg voor zyn causerie, welke wellicht bij ver schillende leden, die ijverig de portretten van filmsterren hadden verzameld, een illusie heeft vernietigd door de volkomen wijze, waarop ze de filmstars van hun troon gestooten heeft. Spr. verheugde zich over de groote opkomst der leden op dezen avond en het steeds toene mend ledental der vereeniging en herinnerde eraan dat Zondag a.s. de maandslijksche H. Mis met algemeene H. Communie wordt opge dragen en Donderdag 19 December een deba- tingavond wordt gehouden. Het concert van Zondagmiddag as. staat onder leiding van Marinus Adam. Loes Flipse, de be kende Rotterdamsche sopraan-zangeres, echt- genoote van Eduard Flipse, dirigent der Phil- harmonie te Rotterdam, zal dezen middag haar medewerking verleenen. Zij is oud-leerlinge van Berthe Seroen, Willem Ravelli en Maria Last en heeft reeds met zeer veel succes Kerk- ccncerten gegeven en haar medewerking ver leend bij verschillende concerten der Rott. Phil- harmonie en aan opera-uitvoeringen te Rotter dam en elders. Door sopraan en orkest zullen worden uitgevoerd Noels de France in een bewerking van Willem Pijper en twee Oud-Nederlandsche liederen, bewerkt door Hans Schouwman. Het programma vermeldt verder de Ouverture ,,Euryant»«3" van C. M. v. Weber, de Vierde Symphonie van Men delssohn, een inleiding tot het 2e deel van „La Croisade des Enfants" van Gabriel Pierné en als slot twee werken van den bekenden Haag- schen dirigent en componist Leo Ruygrok („Pa vane pour son Altesse La Princesse" en de Blijspel-Ouverture „Midas"). Leo Ruygrok werd in 1924 benoemd tot 2en dirigent van het Resi- centie-orkest. Zijn verscheidene composities, waaronder 2 symphonieën, worden geregeld door de verschillende orkesten uitgevoerd. Adolf Steiner, de groote Duitsche cellist, zal op het concert der H.O.V. van Dinsdag as. het eello-concert van Haydn spelen. Na de pauze komt dan, in plaats van de Suite van Becker, het cello-concert van Bulierian, welk laatste concert Steiner deze maand in Budapest en op 4 December j.l. met het groot orkest van den Deutschlandsenöer onder Prof. dr. Paul Craener voor de Berlijnsche radio speelde. Dit concert is een modem Duitsch werk, één der allerzwaar ste der geheele cello-litteratuur, dat nog nooit te voren in Holland gespeeld werd, zoodat Haar lem hiervan de primeur heeft. Steiner bespeelt een Stradivarius-instrument. In Purmerend schijnt het gewoonte te zijn, oude voeten ter gelegenheid van de kermis uit te knokken. We herinneren ons talrijke zit tingen van den Haarlemschen politierechter waar zulks aan het licht kwam. Het moet er soms aan toe gaan als in de Hoeksche en Ka- bol jauwsche twisten; aan den Haarlemschen politierechter de taak om den opstand van het kaas en broodvolk te onderdrukken. Zekere Gerrit S. had een nazaat van den Duinkerker kaper Jean Bart reads op den eer sten kermiszondag geslagen, getrapt en bloe dend verwond, en een barbier, nist die van Sevilla, had dit gezien en verklaarde het op de terechtzitting' onder eede. Gerrit hing dus, dat staat vast, maar in een geweldigen vloed van rustieke welsprekendheid trachtte hij den politierechter te overtuigen, dat hij met zyn daad de maatschappij een dienst bewezen had. Verdachte noemde zijn vijand den grootsten dronkaard van heel Purmerend, die erop uit is, zich voor te doen als een gewoon mensch van allen dag. Ja edelbare heeren aldus ver dachte hij staat daar wel in uw boek als warmoezier, maar hij is een doodgewone.... De mishandelde, die als getuige werd gehoord, verklaarde ongeveer hetzelfde, echter van toe passing op zijn tegenstander. De politierechter groot menschenkenner als hij is nam aan dat de verklaringen van den getuige het dichtst bij de waarheid kwa men, want verdachte had een echte grocstem. Die stem beweerde verdachte echter van het venten gekregen te hebben, en „wat dan nog" zoo riep hy uit, „drinken is toch het eerste wat een mensch doet". Tegen dat laatste argument wist niemand iets in te brengen en verdachte zette al een triomfantelijk gezicht, maar de Officier van Justitie eischte 25 gulden boete tegen hem met toewijzing van de civiele vordering aan den mishandelde, groot 19'gulden: doktersrekening en schade aan kleeding. De politierechter veroordeelde tot 15 gulden subs. 10 dagen en toewyzing. Verdachte vroeg of hy zyn eisch om schade vergoeding in mindering mocht brengen, wat de politierechter betwijfelde. Een brandstoffenhandelaar uit Aalsmeer, die in zijn vrijen tijd zich onledig hield met beoefening der bokssport, had op Allerheiligen zijn vorderingen eens aan de praktijk willen toetsen, waarvan twee zijner kennissen het slachtoffer waren geworden. We nemen natuur lijk aan, dat het geval nog wel andere oorza ken gehad heeft dan louter sportieve. De ge volgen waren voor niemand aangenaam be halve dan voor twee betrekkelijke buitenstaan ders, een tandarts en een opticien, die wat ver diend hadden aan de reparatie van kunstgebit ten en een bril. Camera werd veroordeeld tot 20 boete, subs. 15 dagen hechtenis. Men zou dus geneigd zijn te denken, dat ook het Rijk er een buitenkansje aan heeft, maar de opbrengst werd grootendeels verdeeld onder de getuigen als vergoeding voor reisgeld en ver zuim. Het hoofd van het telefoondistrict Haarlem heeft aan de abonné's een schrijven gezonden, waarin wordt uiteengezet, waarom er ter wille van de automatiseering een afscheiding zal komen van Santpoort van het Haarlemsche telefoonnet. Wij schreven daarover reeds eerder. Thans deelt het hoofd mede, dat de vestiging van het telefoonnet- Santpoort vermoedelijk midden 1936 haar beslag zal krijgen. Voor de aangeslotenen te Santpoort zal de verandering gepaard gaan met een verlaging van het telefoonabonnement met 18 per jaar, zoodat het minimum-abonnementsgeld dan 2.50 per maand zal bedragen. Voorts zal, ten gevolge van de vaststelling van een afzonder lijk minimum-tariefsgebied voor het net Sant poort, voor de perceelen aldaar, waarvoor thans afstandsgeld verschuldigd is, dit worden ver laagd of geheel komen te vervallen. Verder zal voor een telefoongesprek in het interlocale verkeer der aangeslotenen tusschen de netten Haarlem en Santpoort, verschuldigd zijn 6 cent per 3 minuten of een gedeelte daarvan. De be treffende abonné's ontvangen zoo spoedig moge lyk bericht met opgave van het nieuwe nummer. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) In een telegram, gedateerd 13 December, geeft Reuter op deze zich thans opdrin gende vragen de volgende mededeelingen: De verdaging van de Commissie van 18 zal het mogelijk maken dat de onderhande lingen, die op het oogenblik inzake het Italiaansch-Abessinisch conflict worden gevoerd, ongehinderd kunnen worden voort gezet, zonder dat men kans loopt, dat zij door ontijdige initiatieven worden gestoord. In geval van een negatief resultaat, hetgeen in het geheel niet uitgesloten is te achten, is het nog geenszins zeker, dat het dreigende em bargo op petroleum definitief vermeden is, in dien men de zeer duidelijke verklaringen in dit opzicht, Vrijdagmiddag afgelegd door Eden en de vertegenwoordigers van Zweden en Mexico mag gelooven. Bovendien zal de publicatie van het Fransch- Britsche voorstel diverse aanhangers van den Volkenbond over de geheele wereld in staat stellen in het algemeen ongunstige commen taren daarover uit te spreken. Indien de Volkenbondsraad Woensdag in gevolge het verzoek van den Negus zou besluiten de Volkenbonds-vergadering bij een te roepen, is het te vreezen dat de 54 staten-leden zich in meerderheid tegen de bepalingen van de Fransch-Britsche voor stellen zal uitspreken. Eerder gelooft men dan ook, dat de Volken bondsraad zich in alle objectiviteit aangaande de kwestie zal uitspreken. Liever dan een theoretisch en vergeefsch debat over den ondergrond der voorstel len te beginnen, zal de Raad acte nemen van de antwoorden, die er op zullen binnenkomen. De Raad zal dan waarschijnlijk niets anders bunnen doen dan constateeren onmachtig te zijn op het oogenblik een vriendschappelijke regeling op te leggen en dus aanbevelen de poging tot bevrediging bij de twee strijdende partijen voort te zetten. Met dat doel zal de Raad ongetwijfeld een Volkenbonds-orgaan belasten om in naam van den Raad een dergelijke poging te doen. Een advertentie behoeft geen „kapitalen" te kosten. Plaats maar eens een Omroeper! Rubri- oeermg en gelyk rormige zetwijze. Billijk han delstarief. Het Tweede Kamerlid Goseling heeft aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart de volgende vragen gesteld: Is het juist, dat aan Dr. Kortenhorst, lid van de Nederlandsche Regeeringsdelegatie, die te Berlijn onderhandelde over een met Duitsch- land af te sluiten handelsovereenkomst, van wege de Duitsche Regeering te kennen is gege ven, dat hem geen onverplichte z.g. sociale be leefdheden meer zouden worden bewezen en dat men voor Dr. Kortenhorst onaangename uitin gen in de Duitsche pers niet zou kunnen voor komen, zulks naar aanleiding van uitlatingen, welke Dr. Kortenhorst zich zou hebben ver oorloofd in de rede, welke hij bij de behande ling van de begrooting van het Departement van Justitie in de Tweede Kamer op 21 Novem ber 1935 heeft gehouden? Indien inderdaad in verband met de in de eerste vraag bedoelde rede van Duitsche zyde een tegenover Dr. Kortenhorst aan te nemen uitzonderlijke houding is aangekondigd, is het de Regeering dan ook bekend, op welke zin- snede(n) de bedenkingen van Duitsche zyde betrekking hebben en zoo neen, is de Regeering dan bereid zich daarover de noodige inlichtin gen te doen verschaffen? Wat heeft de Regeering gedaan of wat denkt zij alsnog te doen om, mede door de wyze, waarop zij in dit concrete geval haar houding bepaalt, te verzekeren, dat de persoonlijke po sitie van door haar afgevaardigde onderhande laars niet wordt bemoeilijkt door toepassing van eenig sociaal-uitzonderingsregiem van bui tenlandsche zijde; en dat met name leden der Staten-Generaal, die door haar als afgevaar digden bij onderhandelingen met het buiten land zijn aangewezen, gevrijwaard zyn tegen een behandeling, welke de onafhankelijke po sitie doorkruist, die een lid der volksvertegen woordiging naar Nederlandsche opvatting be hoort in te nemen. PRAAG, 14 Dec. (Reuter) Volgens be richten uit betrouwbare bron zal President Masaryk hedenmiddag plechtig zyn functie van President der Tsjecho-Slo- waaksche Republiek neerleggen op zijn residentie Kasteel Lany in de nabijheid van Praag. De verkiezing van den opvolger van Presi dent Masaryk zal waarschynlijk den 18en De cember te Praag' plaatsvinden. Binnenkort zal naar men meent een wet worden aangenomen, die President Masaryk tot den eigenlijken stichter van den Tsjecho-Slowaakschen staat bestempelt. iiiiiiuiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiimiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiii Over de schitterende film „Verraad" met Victor Mc Laglen en Margot Grahame in de hoofdrollen, hebben we in ons Donderdagoch tendblad reeds zoo uitvoerig en waardeerend geschreven, dat het wel niet noodig zal zijn. volwassenen aan te sporen deze sterke en aan grijpende film te gaan zien. Wy bepalen ons dus tot het voorprogramma, dat in de eerste plaats natuurlijk weer de gewone binnen- en buitenlandsche journaals te zien geeft en daarna nog 'n aardig filmpje, half „echte", half teekenfilm. Op het tooneel kregen we ten slotte nog een equilibrist te zien, die alle mogelijke en onmo gelijke dingen op zyn voeten liet balanceeren. Het Luxor-theater vergast deze week weer haar bezoekers op een zeer spannende detec- tieve-film, een „thriller", waarvoor een Edgar Wallace rich niet zou behoeven te schamen. De titel zegt al waar het om draait. Reeds in het begin van de film wordt de moord in het casino aangekondigd. De toeschouwer krijgt de flauwe hoop, dat de aankondiging maar loos alarm is. De moord blijft immers wat lang weg. Maar tochde man, op wien de moord gemunt is, valt bewusteloos in het casino op den grond. Vergiftigd? Waarom, waar en door wien? Vragen, die de toeschouwer in de zaal met een slimmen detectieve op het witte doek probeert te ont raadselen. Het geval wordt nog meer ingewik keld, als de echtgenoote van den vermoorden man óók vermoord wordt. Door dezelfde oorzaak. En dan pleegt de moeder van den ver moorde zelfmoord. Of is ze óók vermoord? De detective zoekt en beleeft avonturen, die niet alleen de jongedame, die hem vergezelt en waarvan men al van tevoren raadt, dat ze wel tot 'n eventueel happy-end zalbehooren kippevel geven. Ook de toeschouwer in de zaal voelt zijn vel veranderen! Het eind is weer een moordJa dacht u maar. Het lijkt maar zoo. in werkelijkheid is het einde inderdaad Paul Lukas en Rosaline Russell in „De Moord in het Casino" welke Jilm deze week in het Luxor-Theater draait een even onverwacht als prachtig gevonden happy-end. De film is, en dat is een verrassing van schrijver dezes niet zoo bloedig in werkelijk heid als de hier gegeven inhoud te vermoeden geeft. De moord in het casino blijkt nog geen moord te zijn. Bovendien zou nog de juridische vraag opkomen of ze wel in het casino gepleegd was. Dit neemt niet weg, dat er des te meer ingedriënten zijn om een film te vormen, ge lukkig nu eens zonder stomme politie-inspec- teurs en over-brutale journalisten die een spannenden avond aan strikt-volwassenen kan verschaffen en die liefhebbers van het genre zeker niet mogen overslaan. Ook het voorprogramma mag er wezen, al achten wij „Hé buurman!" met „Our gang" wat té Amerikaansch. Een goed verstaander Het beste deel van het voorprog'amma is ongetwijfeld een schitterend-duidelijke en hoogst interessante film over „Afrika, land van tegenstellingen," welke film in beelden meer vertelt dan menigeen met het doorworstelen van tien boeken over hetzelfde onderwerp zou te weten komen De gebruikelijke Holland- en Paramountjour- naals vertellen van de laatste gebeurtenissen, van hier en overal. het motief van Hoffman's vertellingen van Offenbach en tenslotte 't journaal, waarby nog steeds een stuk voetbalwedstrijd Holland Ierland. Alzoo een programma voor volwassenen zeer aan te bevelen. Alle aardige films hebben deze onhebbelijke gewoonte, dat zij bij het einde onverbiddelijk van het publiek afscheid nemen en het publiek verder volkomen in onzekerheid laten, omtrent het eventueele lot der gelukkige hoofdpersonen. Dat is nog wreeder, wanneer de film zoo ge zellig was, dat men met de hoofdpersonen vol komen meeleefde, zooals in wijlen de privé secretaresse, de film die eenige jaren her zoo'n daverend succes had. De Fransche filmprodu centen hebben blijkbaar den wensch van het publiek begrepen, zyn op het oorspronkelijke thema door gaan borduren, en laten thans het vervolg zien van den gelukkigen bankdirecteur en den nog gelukkiger typiste. Men ziet het tweetal daar waar men het vroeger achter liet en dus is het niet moeilijk den draad van 't verhaal oogenblikkelijk weer op te pakken. Alleen zullen velen het misschien ongezellig vinden dat zij Renate Muller en Hermann Thimig achterlieten en dat zij thans twee an deren terug vinden. Wij voor ons hebben dat niet als zoo'n heel groot bezwaar gevoeld, daar wij de privé secretaresse eveneens in de Fran sche bezetting voor het eerst zagen. Nader hand hebben we ook de Duitsche gezien en het verschil was heel minimaal. Dat blijkt ook thans weer, want als de film even aan den gang is, bemerkt men werkelijk niet meer, dat het andere artisten zijn. Armond Bernard een zeer bekend Fransch tooneelspeler vervult nu de rol van Felix Bressart en hy lijkt als twee druppels water op zyn Duitschen collega. Ver der is ook deze film even frisch en zonnig als de andere was en men zal er dan ook met een even popelend hart van genieten. Alleen, hetzy onder ons gezegd, het loopt niet zooals men zou denken, en van de luxe, welke het meisje zich aanvankelijk droomde, blijft bitter weinig over. De liefde is echter „waterproof" en dat stemt natuurlijk bij de kijkgrage oogen tot groote voldoening. Als vervolgfilm is zij buiten verwachting ge slaagd. Het variété nummer is een soort muzikale show, waarnaar men met genoegen kijkt, ver der een alleraardigste gekleurde film e.a. op Eenlgen tijd geleden ging in het Frans Hals theater de detective-film „Patrouidewagen No. 99". De politie was daarbij uitgenoodigd om te zien op welke wijze de misdaad in de nieuwe werled begaan en bestreden wordt. Er zat span ning in dit product en bij die spanning was de onafscheidelijke humor in flinke dosis toege diend. „Men without names" doet niet onder voor deze film. Zij is sympathiek, omdat zij duide lijk en overtuigend laat zien hoeveel gevaren de politie moet trotseeren, om de Amerikaan sche gangsters in de val te lokken. In werke lijkheid is het dan ook zóó, dat de „handige jongens" minder te verspelen hebben dan de speurhonden der federale politie en dat dus de „helden" aan den juisten kant moeten worden uitgeroepen. In den strijd tegen de misdaad beschikt het corps, dat zijn hoofdkwartier in Washington heeft, over een elite-kader, dat als „G. men" wordt aangeduid en dus volgens den filmtitel „zonder naam" is. Dappere kerels worden uit gezonden en niet wetende of zij ooit nog terug zullen komen in de plaats hunner inwoning, vertrekken zij „den loop der revolvers van de tegenstanders tegemoet". Rondom deze misdaadbestrijders is al menige film in het leven geroepen. Wij zijn dus kies keurig geworden en misschien zelfs sceptisch tegenover nieuwe producten op dit gebied. „Mannen zonder naam" is echter zeer aan trekkelijk door de keurige wijze, waarop 't sce nario is opgebouwd. Als er ooit spanning in een film kan zijn, is het in deze. Act'e, tempo, spanning zijn door elkaar gemixed tot een bij zonder goed geslaagd geheel. Inderdaad, er wordt ook thans volop geschoten, er vallen ook in dit geval dooden, maar het geheel is zóó aannemelijk, dat men deze schietpartijen niet als een ongezonde sensatie terwiUe van mijn heer en mevrouw Publiek mag aanrekenen. Een klein liefdesintriguetje is als een zijden draad door deze geschiedenis geweven. Kortom: een goed geslaagde film, ook fotografisch vol mooie, natuurlijke vondsten. Men moet echter wel ster ke zenuwen hebben en daarom is zij alleen voor volwassenen geschikt. Hte voorprogramma in 't Frans Halstheater is ditmaal zeer uitgebreid, actueel en afwisse lend. Een paar muzikale comedies, buiten'andsch nieuws en een in het Hollandsch beredeneerde intellectfilm, Zooals te verwachten was, is de 29e partij tusschen Euwe en Aljechin, die gis termiddag in de Militiezaal te Amster dam werd voortgezet, in remise geëindigd. De stand is nu dus Euwe 15 pnt., Aljechin 14 pnt. Als Euwe dus de laatste partij remise houdt, legt hij beslag op den wereldtitel, ter wijl Aljechin de laatste partij zou moeten winnen om in het bezit van zijn titel te blijven. De voortzetting was: Wit (Aljechin) Zwart (Euwe) 41 Tc5c4t 42 Ke4d3 Tc4h4 43 Ta3b3 Kf6xf5 44 Tb3 x b5t Kf5e6 45 c3c4 Th4xh3t 46 Kd3d4 Ke6d6 47 Tb5b6t Kd6c7 48 Tb6—f6 Th3h5 49 Kd4c3 Kc7b7 50 Kc3b4 Kb7c7 De eindstand is dus: Wit (Aljechin): Kb4, Tf6, pion c4. Zwart (Euwe): Kc7, Th5, pion h7, Zwart: dr. M. Euwe m Wit: dr. A. Aljechin Naar wij vernemen, wordt in verband met het feit, dat Sovjet Rusland thans een groote handelsvloot bezit en daardoor de beschikking moet hebben over voldoende gelegenheid tot dokken, van Russische rijde de mogelijkheid nagegaan, om in Nederland eenige droogdok ken te koopen. Een Russisch ingenieur heeft reeds enkele dokken, waarvan de verkoop In verband met het gebrek aan emplooi gewettigd is, geïnspecteerd. Wegens de prijzen, welke be dongen werden, is tot dusverre echter nog geen contract afgesloten. TRENTON (New-Jersey), 13 Dec. (Reuter) Hauptmann zal op den electrischen stoel ter dood worden gebracht in de week beginnende 13 Januari 1936. Een nieuwe order tot terechtstelling werd door rechter Trenchard onderteekend, die Za terdag naar Flemington zal worden gezonden, opdat de griffier van het district er rijn hand- teekening onder kan plaatsen. De juiste datum der terechtstelling zal wor den vastgesteld cioor den directeur der Staats gevangenis. Gewoonlijk worden ter dood veroordeelden te Trenton des Dinsdags om 20 uur terecht ge steld. LONDEN, 14 Dec. (Reuter) Naar uit Zwit serland wordt vernomen, deed Sir Samuel Hoare bij het schaatsenrijden een val, waarbij hij licht aan den neus werd gewond. Hij behoefde echter niet rijn kamer te houden en Donderdag en Vrijdag zag men hem weer schaatsenrijden. De directeur van het hotel waarin Sir Hoare verblijf houdt, deelde aan den correspondent van Reuter mede, dat Hoare opdracht had gegeven niets aangaande het ongeluk aan de journalis ten mede te deelen. Het schaatsenrijden is een der lievelings- sporten van Hoare. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Te Djocja is op 77-jarigen leeftijd overleden ae weleerw. pater A. A. J. Mathijsen S.J. De be grafenis zal morgen op Moentilan plaats vin den.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4