Rondom de Parijsche vredes voorstellen De vredesvoorstellen van Engeland en Frankrijk De oorlog in Oost Afrika Spiegel des tijds De Italiaansche bisschoppen en „goud van de kerken" het ZAL HO ARE MOETEN AFTREDEN? WAARDIG ANTWOORD VAN DEN NEGUS VERKOOP VAN „OUD GOUD" AAN DEN STAAT iU5yR£|jas4li«wmi| ZATERDAG 14 DECEMBER 1935 :/ü£UÏÏA§AKYA 1LAUA8A Italiaansch offensief verwacht, zoodra de huidige onderhan delingen mislukt zijn De Negus eert het Roode Kruis Explosie in een brons- fabriek Korte berichten Lollig Schoolstrijd in Duitsch- land Katholieke scholen worden om' gezet in neutrale SAHDOOiG r£QAn 9ATAVIA SIMGA POQE RSi5 Arbeiders- en liberale oppositie zullen alles in het werk stel len om de regeering ten val te brengen Ron Engeland niet op Frankrijk rekenen? Het Weer De „Rechters der Helle" weer in actie De schrik der Parijsche postbeambten Wereldreactie in woorden Volgens het Kerkelijk wetboek kunnen de kerken, wanneer de behoeften der kerk dat eischen, wijgeschenken ten gelde maken Voldoende reden moet aanwezig zijn SLUIT U AAN OOK GIJ EEN ABONNEMENT ASMARA, 14 Dec. (Reuter-A.N.P.) In de hoop. dat de leden van den Volkenbond de Parijsche bemiddelingsvoorstellen niet zullen goedkeuren, blijven de Abessiniërs zich toerus ten voor een hardnekkige verdediging. Men is hier van meening, dat zij daarbij hun gewone taktiek zullen blijven volgen, door voor sterke Italiaansche troepenafdeelingen terug te wij ken, maar voortdurend aanvallen te doen op kleine afdeelingen en door te dringen tot de verbindingslijnen der Italiaansche legermacht. Zij hopen daardoor een Italiaanschen opmarsch te vertragen en het nieuwen regenseizoen te kunnen halen, zonder dat belangrijke nederla gen aan hun troepen zijn toegebracht. Intusschen verklaren de Italianen, volkomen op de hoogte te zijn van de Abessinische bedoe lingen. Indien de tegenwoordige onderhande lingen in Europa zullen mislukken, zullen zjj onverwijld overgaan tot een groot offensief. DESSIE, Vrijdag. De Keizer gaf gisteravond een feest ter eere van het Roode Kruis-perso- neel en de te Dessie verblijf houdende missiona rissen. voorzoover zij zooals men er hier bit ter aan toevoegt het Italiaansche luchtbom bardement van de vorige week hebben over leefd. Het feest werd gevierd in een omgeving van bergtoppen, die romantisch stemden. Overdag is het tijdelijk paleis van den keizer niet meer dan een aantal vervallen gebouwen met ver weerde daken, maar het maanlicht doet ook in Abessinië wonderen en maakt het paleis tot een middeleeuwsch kasteel. Donkere gestalten wezen ons den weg bij het licht van een aantal fakkels, terwijl wij het steile bergpad naar het paleis opklommen. Hier en daar passeerden wij plaatsen, waar de muur van het paleis was afgebroken. Schild wachten, die in het halfduister een onwezen- lijken indruk maakten, salueerden zwijgend toen wij voorbij gingen. In het paleis zelf werd de illusie der Middel eeuwen wel wat op den achtergrond gedrongen. De muren waren behangen mét Japansche pla ten; er stonden overal moderne meubelen, waar mede de petroleumlampen, die voor de ver lichting moesten zorg dragen, wel een eigen aardig contrast vormden. De keizer, die in uniform was, en de gasten, wier kleeding varieerde van khaki sportjekkers tot pull-overs, gebruikten tezamen een eenvou dig Europeesch maal. Eenvoudig, omdat dat past bij de omstandigheden, waarin het land verkeert. Intusschen zijn de Abessiniërs er nog in het geheel niet van overtuigd, dat de Italianen niet opzettelijk hospitalen en ziekenhuizen bombar deeren. Thans doet het gerucht de ronde, dat een Italiaansch vliegtuig een ziekenhuis in Da- nakil heeft gebombardeerd. Men vertelt er bij, dat al het dienstdoend personeel en ook de patiënten om het leven zijn gekomen. Dit ge rucht is overigens niet bevestigd. Gisteren zijn drie Italiaansche vliegtuigen bij het verrichten van een verkenningsvlucht door gedrongen tot ten zuiden van Dessie. Het eska der heeft evenwel geen bommen geworpen. ADDIS ABEBA, 14 Dec. (Reuter). Dr. Hoek man van het Amerikaansche Roode Kruis, is gedood bij het demonteeren van een niet- ontplofte vliegtuigenbom te Daggaboer. NEW YORK, 14 Dec. (Stefani). De neger - aviateur Julian, de „Zwarte Adelaar", die zijn diensten aan den Negus had aangeboden, is naar de Vereenigde Staten teruggekeerd, waar hij thans redevoeringen houdt tegen den „wil den staat" Ethiopië, en bevestigde, dat de Negus niet bij machte is het land te regeeren. NEURENBERG, 14 Dec. (D. N. B.). In den afgeloopen nacht heeft in een bronsfabriek bij Altenberg een ernstige ontploffing plaats ge had, die een zwaren brand ten gevolge had. Verscheidene fabrieksgebouwen zijn geheel verwoest. Plaatijzeren daken werden ver weg geslingerd. Drie personen werden onder de puinhoopen begraven. Een zwaargewonde en een doode kon den geborgen worden. Een doode ligt nog onder de puinhoopen. De oorzaak van de ontploffing kon nog niet vastgesteld worden. Een passagiersvliegtuig, dat 24 November uit Moskou was vertrokken, is thans in het ge bergte nabij Xarkalinsk gevonden, geheel ver nield. De drie passagiers en de bemanning waren om het leven gekomen. Een cycloon heeft Vrijdag het 2000 inwo ners tellende plaatsje Gramilla, in de provincie Santiago del Estero (Argentinië) verwoest. Bijna alle huizon zijn ingestort. Omtrent het aantal slachtoffers is nog niets bekend, daar alle verbindingen met het plaatsje verbroken zijn. val en de regeering-aanvaller niet het pnacti- eche resultaat zal hebben de vernietiging van den Volkenbond door den definitieven onder gang van het door het Volkenbondsverdrag ge organiseerde stelsel van waarborging van de collectieve veiligheid. Zooals gezegd is deze eisch van Abessinië reeds afgewezen, Wat niet veel goeds voorspelt. De goede en wijze man, die mij in de be ginselen der Nederlandsche taal onderwees, gaf mij in dien tijd vele wenken, waarvan er mij de meeste nog zijn bijgebleven, maar geen misschien zoo sterk als die: dat het woord lollig, dat wij als jongens graag gebruikten, eigenlijk onbehoorlijk was, liefst niet moest worden uitgesproken en zeker niet geschreven. En als er in de klas eens eentje heel flauw was, kreeg zijn mopje den doodsteek door de uitspraak: Hé, wat ben jij lollig. Zoo leerden we langzaam-aan het verschil kennen en voelen vooral tusschen geestig, grappig en lollig en pasten we er terdege voor op lollig te doen of lollig te schijnen. Ik moet altijd aan dien leeraar denken als bij gelegenheden waarbij het veel-schrijven blijkbaar boven het goed-schrijven wordt ge steld, de „lolligaards" op het publiek worden losgelaten. Het zijn bekende beroemdheden, die met interlinie mogen werken en met teekentjes, waardoor de geachte lezer weten kan, dat hij met den echten, den gepatenteerden, den door- gefoumeerden lolligaard te doen heeft, met den man, die het zoo fijn kan zeggen, over wiens grollen ze zullen ginnegappen en grinneken. Omdat hij zich gelukkig niet verheft boven hun trivialiteit, boven hun armzalige eenzijdigheid, omdat hij van hun bekrompen bevattingsver mogen geen moeite vergt, omdat hij de geb betjes en geintjes van de straat toch maar waardig keurt om als krantenlectuur ge spatieerd nog wel dienst te doen. Er is een schaakmatch. Ervaren meesters putten zich uit door leerzame verklaringen der stellingen een inzicht te geven in de ver wikkelingen van den strijd, maar die kost is te zwaar voor de aan rauwigheid gewende magen van velen. Dit huisje is te goed om door de bonkige schoenen, waaraan nog de klei kleeft van een voetbalveld, te worden betreden en daarom gaat er namens hen dan maar iemand naar toe, die kijk heeft op voet bal, deswege over voetbal schrijft, en dan denken gaat, dat hij ook over alles schrijven kan. En zooals hij den verslinders van zijn voet baljargon wijs maakt, dat het Nederlandseh elftal winnen moet, omdat het 't Nederlandseh elftal is, zoo praat hij thans na allerlei onmo gelijke niet eens lollige vergelijkingen tusschen voetbaltrappen en schaak-zetten van het Ne derlandsche één-tal ja, dat is Euwe, lollig hé? dat voor de vijftiende maal gescoord heeft. Jammer dat hij er den conducteur van lijn zooveel ook niet bij gehaald heeft, want dan zouden de lezers, die nog eenig eigen oordeel hebben, hebben kunnen constatee- ren, dat de lolligaard leelijk aan het fan- taseeren was geweest, onjdat een Amsterdam- sche tramconducteur raak is en geestig en ze ker niet gewild-lollig, zooals de man met het kenteeken. de interlinie en de vereerende op dracht met den misselijken uitslag. De bijzondere katholieke school „Engelschal- king" te München zal worden omgezet in een openbare Duitsche school. Tegen deze beslis sing heeft de Aartsbisschop van München be roep aangeteekend bij den minister van Eere- dienst in Beieren, hetgeen echter door de re geering is afgewezen. De „Volkische Beobachter" schrijft naar aan leiding van de afwijzende beschikking der re geering jegens het verzoek van den Aartsbis schop: „Dat Kardinaal Faulhaber nog niets schijnt te hebben begrepen van den geest der nieuwe tijden." Het blad tracht de beslissing van den minister van Eeredienst te rechtvaar digen door te verklaren, dat in geval van twij fel alle teksten van de wetten, die gepubliceerd zijn voor dat Hitier aan de macht kwam. uit gelegd moeten worden in den zin van het geestelijk erfgoed van het Nationaal Socia lisme. LONDEN, 14 Dec. (Reuter). De ,,News Chronicle" meldt, dat de eisch, dat Sir Samuel Hoare aftreedt, van uur tot uur krachtiger wordt. De „revolte" onder de regee- ringsaanhangers breidt zich meer en meer uit. Baldwin, zoowel als Eden, zouden onthutst êeweest zijn, toen begin dezer week de volle draagwijdte van het Parijsche accoord bekend terd, en Eden zou zelfs met aftreden hebben Bedreigd. Ook Lord Halifax en de kanselier van de Schatkist Neville Chamberlain zijn tegen het Parijsche accoord. De Arbeiders-oppositie komt Maandag bij ten, om een beslissing te nemen omtrent den definitieven vorm van haar aanval op de re- Beeringspolitiek. De „Daily Express" meldt, dat de Ar beiders- en liberale oppositie alles in het werk zullen stellen, om tot een groote mo tie van wantrouwen tegen de regeering te komen. Ook onder de regeeringsaanhangers wordt ijverig geworven, om hen te bewe gen, tegen de regeering te stemmen. De diplomatieke medewerkér van de „Daily Telegraph" meldt, dat Sir Samuel Hoare er volkomen op voorbereid is, den storm der kri tiek tegemoet te treden. Hij zal het wellicht gewenscht achten, het Lagerhuis in het vertrouwen te nemen en uit een te zetten, wat precies de sterkte is van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, die de Volkenbondsleden ter verdediging van het Vol kenbondshandvest zouden kunnen inzetten. Reuter bericht, dat de Britsche regeering van de drie mogelijkheden, namelijk aanne ming, wijziging of verwerping van het plan definitief voor de tweede mogelijkheid is, d.w.z. wijziging. Wat betreft de innerlijke voorgeschiedenis van de vredesvoorstellen, wordt door de re geering nog steeds het grootste stilzwijgen be waard. Er bestaat echter, zoo vervolgt Reuter, reden om aan te nemen, dat Sir Samuel Hoare zich voor de mogelijkheid geplaatst zag, dat de afkondiging van een petroleum- embargo door den Volkenbond oorlog met Italië zou be teekenen. In dit geval zou Engeland in verband met de moeilijkheden bij de mobilisatie van de Fran- sche oorlogsvloot niet op directen Franschen steun hebben kunnen rekenen. Laval heeft erop gewezen, dat de Fransche vloot niet binnen 14 dagen gemobiliseerd zou kunnen worden. Om dit groote gevaar, waarop de Italiaan sche ambassadeur te Parijs den Franschen mi- nister-president zou hebben gewezen, te ver mijden, zou Hoare aan het Fransche standpunt hebben toegegeven. Naar de „Daily Telegraph" meldt, schijnt het zeker te zijn, dat noch Abessinië, noch de Vol kenbondsraad de vredesvoorstellen zullen aan nemen. De Raad zal waarschijnlijk besluiten tot toepassing van een petroleum-embargo. De tegenstand is vooral krachtig van de klei nere staten zooals de Balkanlanden en de Kleine Entente. Wat Litwinow betreft, men acht het niet uit gesloten, dat hij zijn toestemming afhankelijk maakt van de ratificatie van het Fransch- Sowjet-Russisch verdrag. Men is algemeen van opinie, en hier wordt ook door de Britsche delegatie op gewezen, dat de plannen niet uitgevoerd kunnen worden, wanneer Abessinië ze definitief verwerpt. Het blad geeft de meening weer van kringen, die in nauw contact met Rome staan, en die gelooven, dat de Duce de voorstellen als basis voor verdere besprekingen zal aannemen. Hij hoopt daardoor tijd te winnen en te be reiken, dat het petroleum-embargo wordt op geschort. In den tusschentijd zou maarschalk Badoglio dan een zege kunnen bevechten, wat de positie van Mussolini zou versterken. „In de schaduw van onze bajonetten, zullen wij den vrede bewaren", heet het op deze Italiaansche tent in het veroverde gebied Het monument in Split opgericht ter nagedachtenis van den vermoorden koning Alexander van Joego-Slavië PARIJS, 14 Dec. (Reuter). De drie „Rech ters der Helle", de schrik der Parijsche post beambten, laten weer van zich spreken. Reeds verleden jaar bevonden zich onder de Sostzendingen vele pakketjes met ontplofbare boffen. Al deze zendingen waren vergezeld van Becopieerde brieven met verwarden inhoud, die Beteekend waren „Minos, Eaque en Rhada- teante." De politie meende met een krankzinnige te 'teen te hebben, doch slaagde er niet in, hem °0 te sporen. Gisteren zijn echter plotseling weer in drie Postkantoren „Monsters zonder waarde" ont- Moft. uit het onderzoek bleek, dat in alle drie gevallen de pakketjes kleine helsche ma rines hadden bevat, van hetzelfde type als VeHeden jaar. Zij zijn zoo ingericht, dat zij het openen der pakjes ontploffen. Gisteren gingen zij echter vroegtijdig met ten knal in vlammen op, toen de postbeamb ten de pakjes stempelden. De onaangename tendingen waren wederom door een brief van *te „drie rechters der helle" vergezeld. Gewond ^erd door de ontploffing gelukkig niemand. Eileen brandde in de broek van een der post- be; ambten een groot gat. EE Verwachting: Zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke tot Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken, mogelijk eenige regen of natte sneeuw, vooral la- ter zachter. Hoogste barometerstand: 769.9 te Sarna. Laagste barometerstand: 744.0 te Seydis- M fjord. H Zon op 8.04 - onder 3.45 - Licht op 4.15 Er Maan op n.m. 8.45 onder v.m. 10.45 EJ p Laatste kwartier 17 December illlillllliiiiilliillllilliiiiiiiiiillllllilllllliilllllilllllllllllllllillllllllllill De Parijsche vredesvoorstellen zijn dus ge publiceerd. Abessinië zou afstand moeten doen van Oostelijk Tigre en van het grootste gedeelte van Ogaden, terwijl de Eritree- sche grenzen .aan een revisie zouden worden on derworpen. Daarbij zou dan nog komen, dat Abessinië aan Italië de gelegenheid zou moeten geven, heel het Zuiden van zijn rijk te koloni- seeren. Daartegenover staat dan, dat Abessinië een corridor naar Assab en het bezit dier stad zou krijgen, wat al heel mager is. De reactie in Volkenbondskringen en in bij na geheel de wereld kan men wel het beste kenschetsen als pijnlijke verbazing. Het blijkt wel duidelijk, dat Laval en Hoare alles op los se schroeven hebben gesteld. Vooral Hoare speelt een nare rol. Zal hij in Genève moreel zijn neus stooten, zooals hij reeds een scheeve schaats slaande, in letterlijken zin zijn neus zeer gevoelig heeft gestooten? Wat de Volkenbond zal doen, zal wel spoe dig blijken. Ons interesseert vandaag op de eerste plaats het antwoord, dat de Negus door zijn nieuwen vertegenwoordiger te Genève, Wol- de Mariam, heeft laten geven. De eisch van Abessinië van onmiddelijke bijeenroeping van de Volkenbondsvergadering, welke eisch ten doel had geheime onderhandelingen te voorkomen, waarmede de Abessinische regeering „wreede Onze Romeinsche correspondent schrijft ons d.d. 11 December; Het is wellicht van belang, nog eens terug te komen op de kwestie van het „goud uit de kerken," dat volgens allerlei persberichten door de Italiaansche bisschoppen aan den staat ter beschikking gesteld wordt voor den oorlog in Afrika. Op de eejïte plaats valt op te merken, dat het geschenk van de gouden keten of een an der persoonlijk sieraad, door vele bisschoppen bij de goudinzameling gedaan, geen kerkelijke eigendommen betreft, maar slechts een per soonlijk bezit, en als zoodanig een voorbeeld beteekent van de offervaardigheid, die de bis schoppen hun geloovigen als burgerplicht heb ben voorgehouden. Sommige bisschoppen hebben echter ook de mogelijke vervreemding van sieraden en edele metalen uit kerkelijk bezit ter sprake gebracht. Hier is een nadere verduidelijking op haar plaats. De „Osservatore Romano" heeft dezer dagen in een reeds door ons gepubliceerde verklaring uiteengezet, dat de aartsbisschop van Milaan, waaar hij gesproken heeft van de mogelijk heid om de ex-voto's der kerken van zijn aartsdiocees te gelde te maken, uitdrukkelijk vorderde, dat alle andere middelen ter ver zorging van armen en behoeftigen zouden zijn uitgeput, en uitsluitend bedoelde, dat de op brengst van zulk een verkoop die dus nog niet aan de orde is zou bestemd zijn voor de armen. i" Ietwat anders is nog de bedoeling van het schrijven, waarmee de bisschop van Monreale en enkele andere bisschoppen de pastoors van hun diocees hebben uitgenoodigd, een inven- J taris op te maken van de gouden voorwerpen, die eventueel tegen betaling aan den staat kunnen worden afgestaan. Het gaat dus ook hier niet om een geschenk, maar practisch om den verkoop van „oud goud" aan den staat. Volgens het kerkelijk wetboek immers kunnen de kerken in bepaalde geval len, wanneer de behoeften der kerk dat eischen, wijgeschenken tem gelde maken. Ten over vloede zij opgemerkt, dat er steeds slechts sprake is van zulke ex-voto's, niet van de gewijde voorwerpen van den eeredienst. Dit geschiedt ook in normale tijden dikwijls, zij het om het dak van een oude kerk te repa- reeren of om een nieuwen vloer te leggen; zelfs uit vrees voor diefstal kan het geboden zijn. De kerkelijke wet bepaalt het bedrag, tot het welk de bisschoppen gerechtigdzijn, toestem ming tot zulk een verkoop te geven; boven dit bedrag is de toestemming van de Romeinsche Congregatie van het Concilie vereischt, die, evenals de bisschop dat doet, van geval tot geval onderzoekt, of een voldoende reden aan wezig is. Het schrijven van den bisschop van Monreale, zoo verklaart men ons van kerkelijke zijde, beoogt niets anders dan deze normale ver vreemding, waarbij het „oude goud" aan de staatsbank verkocht wordt in plaats van, zoo als anders geschieden zou, aan een goudsmit, terwijl de opbrengst ten goede komt van de meest dringende behoeften der kerken. En dit uiteraard met inachtneming der kanonieke voorschriften. Er schuilt dus ook in dezen bisschoppelijken brief minder sensationeels, dan sommigen erin meenden te lezen. ervaring" heeft opgedaan, is door president Be- nesj reeds van de hand gewezen. Het antwoord van den Negus op de voor stellen van Frankrijk en Engeland is zeer waardig. De correspondent van de N. R. C. te Ge nève formuleert in groote trekken dit antwoord als volgt: 1. De Abessinische regeering heeft van twee Volkenbondsleden mededeeling gekregen van voorstellen tot beëindiging van den door de Italiaansche regeering tegen Abessinië onderno men aanvalsoorlog. 2. De Volkenbondsraad en de Volkenbonds vergadering hebben in vorige zittingen een be roep gedaan op de Italiaansche en de Abessini sche regeering, om zoo spoedig mogelijk de vreedzame betrekkingen te herstellen. Abessinië heeft terstond verklaard, tot door den Volken bond geleide onderhandelingen bereid te zijn en naar de raadgevingen te luisteren, die de Volkenbondsraad en de Volkenbondsvergadering aan de Abessinische regeering zouden geven. 3. Door deze verklaring had de Abessinische regeering niet de bedoeling den Volkenbonds raad en de Volkenbondsvergadering te bezwa ren met de verantwoordelijkheid voor een be slissing, waarvan het bestaan, de territoriale integriteit en de politieke onafhankelijkheid van Abessinië, alsmede de waarborging van de tradities van het Abessinische volk afhangen. De Abessinische regeering was toen van oordeel en is thans nog hiervan overtuigd, dat het vraagstuk van de vreedzame regeling, die een einde zal maken aan den Italiaanschen aanval, niet slechts voor Abessinië van belang is. Zoo als reeds herhaaldelijk is gezegd, bestaat, naast het vraagstuk van den door Italië ondernomen aanvalsoorlog tegen Abessinië, een geschil tus schen Italië, waarvan verklaard is, dat dit land het Volkenbondsverdrag heeft geschonden en den Volkenbond als souvereine waarborg van het stelsel van de collectieve veiligheid, dat het Volkenbondsverdrag georganiseerd heeft ten gunste van alle Volkenbondsstaten, zonder onderscheid van sterkte, kleur of ras. De Abessinische regeering heeft den gebie denden plicht onder de tegenwoordige omstan digheden niets te doen, dat er toe zou kunnen bijdragen een precedent te scheppen, dat aan den een of anderen Volkenbondsstaat later tot nadeel zou kunnen zijn. Iedere staat zou later het recht hebben aan de Abessinische regeering te verwijten, dat deze hem beroofd heeft van het middel, om in het openbaar, ten overstaan van de Volkenbondsvergadering een vraagstuk te bespreken, dat van levensbelang is voor de toekomst van den Volkenbond en voor de vei ligheid van ieder Volkenbondslid. 4. Het aan de Abessinische regeering voor gelegde vredesplan bestaat naar haar opvatting uit de volgende regeling; Abessinië, slachtoffer van een door den Vol kenbondsraad en door de Volkenbondsvergade ring vastgestelden aanval, wordt uitgenoodigd: a. Aan den Italiaanschen aanvaller onder een meer of min vermomden vorm en onder het voorwendsel van een bedrieglijken ruil van grondgebied, ongeveer de helft van zijn natio nale grondgebied af te staan, ten einde zijn aanvaller in staat te stellen er een gedeelte van zijn bevolking te huisvesten. b. Goed te vinden, dat de Volkenbond aan zijn aanvaller onder een vermomden vorm het toezicht over de andere helft van het grond gebied op zal dragen, in afwachting van een toekomstige annexatie. Ivorens op de voorstellen zelf in te gaan, A vraagt de Abessinische regeering na drukkelijk, dat de Volkenbondsvergade ring onmiddellijk zal worden bijeengeroepen, opdat een uitvoerig en vrij openbaar debat, loyaal ten overstaan van de geheele wereld ge leid, buiten iederen directen of indirecten druk aan iederen Volkenbondsstaat de gelegenheid zal bieden zijn oordeel over de werkelijke, prac- tischë beteekenis van het vredesplan te doen kennen, alsmede zijn meening over het alge- meene vraagstuk, welke voorwaarden onont beerlijk zijn, opdat een regeling tusschen het slachtoffer en een regelmatig opgestelden aan- VEERTIENDAAGS VERSCHIJNEND PROPAGANDABLAD DER R.K STAATSPARTIJ ABONNEMENTSPRIJS F1.- PER JAAR ADMINISTRATIE MAURITSKADE 25 DEN HAAG

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5