Rond de bisschopsbenoeming van Mgr. J. P. Huibers Een hartelijk onderhoud in de Hoornsche pastorie Het bisdom juicht Het nieuws van heden DE EERSTE INDRUK De consecratie van den bisschop MONSEIGNEUR HUIBERS Als leer aar op Hageveld P. A. M. KAT VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 ZONDAG 15 DECEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTICSTE JAARCANC No. 19698 ter Direct na het telegram der benoe ming spoedde de nieuwe bis schop zich naar de kerk om daar te bidden Groote belangstelling in de eerste uren Eerst naar de kerk Kurd. Pietro Boetto S.J., een kloosterling die morgen het purper ontvangt Jeugd en eerste priester jaren Amsterdammer z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers is een Amster dammer met hart en zieL Het Ween Op welken datum? DEMMER-GASFORNUIZEN Purmerend, 14 Dec. 1935. VOOR KERSTGESCHENKEN, VERJAAR DAGEN, JUBILEA het aangewezen adres Herinneringen uit Gouda Aardige bijzonderheid ACCOUNTANTSKANTOOR Vreugde op de beide seminaries bij het vernemen van Mgr. Huibersbenoeming Goede herinneringen Mgr. Dominione, maestro di Camera van Z. H. den Paus, die morgen eveneens tot kardinaal zal worden verheven NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ctv Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. In de pastorie te Hoorn, waar allen nog maar nauwelijks over de eerste vreugde heen waren na het verheugende bericht over de benoeming van Deken J. P. Huibers tot Bis schop van het Haarlemsche diocees, hadden we Zaterdagmiddag een onderhoud met den nieuwen bisschop. Hoewel de tijding der benoeming, die door pers en radio uiterst snel was verbreid, be grijpelijkerwijze voor Mgr. Huibers een groote drukte tengevolge had de huisbel der pastorie, zoowel als de telefoon deden telkens duidelijk blijken, dat het nu met de betrekkelijke rust gedaan was was Z. H. Exc. toch zoo vriendelijk ons eenigen tijd in zijn kamer te ontvangen en eenige bijzonderheden te vertellen over zijn jeugd en zijn priesterleven. Bij den eersten oogopslag was te zien, dat deze edele priester, rijzig van gestalte, nog diep onder den indruk was van de eervolle benoe ming, hem eenige uren te voren bekend ge maakt, en de vele blijken van belangstelling en waardeering, die hij als bisschop nu reeds had mogen ontvangen. Hartelijk en eenvoudig was de begroeting, niettegenstaande Mgr. toch graag even had willen pauzeeren om den eer sten indruk te verwerken en te laten bezinken. Op onze vraag, even te voren gedaan aan den oudsten kapelaan der parochie te Hoorn, den Weleerw. Heer C. Pouw, hoe Mgr. op de tijding zijner hooge benoeming, die hem te ongeveer elf uur telegrafisch door den pause- lijken internuntius was meegedeeld, had ge reageerd, kregen wij ten antwoord, dat Z.H. Exc. uiterlijk volkomen kalm en rustig was geweest. Direct na het lezen van het telegram spoedde de nieuwe bisschop zich naar de kerk, om daar voor het H. Sacrament en voor de beeltenis van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand zijn dank te betuigen voor de groote eer, hem te beurt geval len en om kracht en sterkte af te smeeken voor de uiterst zware taak, die hem als bisschop in het Haarlemsche diocees te wachten staat. Veel kon Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers ons natuurlijk nog niet meedeelen. Toekomstplan nen kunnen moeilijk ter sprake worden ge bracht. Thans sprak slechts de impressie van het oogenblik. Op dat oogenblik was daar nog alleen de vreugde over de onderscheiding, maar tevens de groote bezorgdheid voor het aanpassen aan en vervullen van de grootsche bisschoppelijke taak. En dan het verzoek aan ons, teekenend voor dezen bescheiden priester, toch vooral niet te overdrijven. Stapels telegrammen en felicitaties werden binnengebracht, zoowel van de geestelijkheid als van de leeken, zeer vele uit Amsterdam, waar Mgr. Huibers zich als pastoor zoo be mind heeft weten te maken. Eén van deze telegrammen sprak din wensch uit: „dat het goed moge gaan." „Ja, inderdaad," kon Mgr. niet nalaten op te merken, „dat het goed moge gaan." Duidelijk was te merken, dat bisschoppelijke bezorgdheid nu reeds, in de eerste ure, den priester, die steeds zoo goed was voor anderen en zich zelf zoo weinig telde, had overmachtigd. Op onze vraag dienaangaande merkte Z. H. Exc. dan ook op, dat de tijd, waarin we leven, zoo uiterst moeilijk en zwaar is; dat zoo ge weldige vraagstukken dagelijks de taak der geestelijke overheid komen verzwaren, dat het Herderschap zeker geen begeerenswaardige post is geworden. „Maar, Mgr., u, die reeds bergen moeilijk heden verzet hebt, die alles met Uw enthou siasme hebt weten te bereiken „Natuurlijk," aldus luidde 't antwoord, „O.L. Heer moet helpen en zal helpen en denk er omalles met den bijstand van Maria." Dat was de taal, die we van Deken en Pas toor konden verwachten; daarop duidde ook zijn eerste gebaar na het ontegenzeglijk ont roering brengende telegram der benoeming Christus in het H. Sacrament en Maria, de Moeder van Altijddurenden Bijstand zullen helpen. Vandaag gaat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers naar Mgr. H. Taskin, den kapittel-vicaris, om dan Maandag weer in de parochie te Hoorn waar de vreugde over deze geheel onverwach te benoeming zeer groot is, terug te keeren. Op ons verzoek heeft Mgr. Huibers ons ook nog enkele bijzonderheden meegedeeld over zijn jeugd en eerste priesterjaren. Joannes Petrus Huibers werd geboren te Amsterdam, den 15den November 1875, zulks in tegenstelling met het eerste bericht, waarin meegedeeld werd, dat de nieuwbenoemde bis schop uit Gouda geboortig was. Zijn geboortehuis, dat thans is weggebroken, stond in de Vijzelstraat, ressorteerende onder de parochie van den H. Willibrordus binnen de Veste, „de Duif", waar hij het H. Doopsel ont ving. Hij bezocht de school van meester van Schaik, die gevestigd was aan de Prinsengracht bij het Molenpad. Daar de vader van den nieuwen bisschop hoofdopzichter was bij de Staatsspoorwegen, bracht dat voor het gezin nogal eens een ver wisseling van woonplaats mede. Op twaalfjarigen leeftijd vertrok de toekom stige bisschop naar „Hageveld" te Voorhout. Na de voltooiing der lagere en hoogere priester studiën volgde den 15den Augustus 1899 de priesterwijding. De eerste benoeming van den neomist was die tot kapelaan te Moordrecht. Dit duurde tot 1902, toen overplaatsing volgde naar Leiden, totdat in 1906 de begaafde priester naar Hage veld werd geroepen om daar de toekomstige priesters op te leiden. In den loop van het gesprek Was intusschen al weer een missionaris gekomen, die het heug lijke nieuws gehoord had en voor zijn vertrek nog even wilde feliciteeren en afscheid nemen. Nog andere bezigheden riepen den nieuwen bisschop, zoodat we het oogenblik gekomen achtten, Mgr. te danken voor zijn zeer vrien delijke ontvangst en hem kracht en sterkte toe te wenschen bij het komende werk als bis schop van Haarlem. Het gesprek was zeer hartelijk, joviaal zelfs verloopen. Een collega had al voor ons de opmerking gekregen, dat de kranten wel de noodige dwaas heden zouden verkondigen. Dit verwijt natuurlijk afwijzende, had deze collega geantwoord, dat zulks in dit geval toch uitgesloten geacht moest worden, waarop snedig het wederwoord volgde, dat dit antwoord al de eerste dwaasheid was. Met dezen wenk hebben we, de bescheiden persoonlijkheid van Mgr. Huibers kennende, natuurlijk rekening gehouden, doch het valt uitermate moeilijk niet nog even met een enkel waardeerend woord te getuigen van het prach tige zielenwerk, dat Z. H. Exc. als priester zoo vele jaren reeds heeft verricht. Vooral zijn liefde voor armen en zieken mag niet onbe sproken blijven. Dikwijls was hij zelf geheel terneergedrukt, als hij kennis had genomen van de groote moeilijkheden, waarmede zijn paro chianen te kampen hadden. Hij trok zich dat steeds aan, vooral als hü in de onmogelijkheid verkeerde radicale hulp te verleenen. Als knaap speelde hij op de steenhoopen, die klaar lagen voor den bouw van het Rijks museum. Lachend verzekerde hij steeds, dat hij, al was 't dan niet officieel, den eersten steen voor dit bouwwerk had gelegd. Zijn pastoraat te Amsterdam blijft nog steeds een gelukkige tijd in het leven van Mgr. Hui bers. Jarenlang was hij de beminde pastoor van de „Sasseestraat", zooals de gewone Amster dammer het woord Chasséstraat uitspreekt, de straat, waar de kerk van O. L. Vrouw van Al tijddurenden Bijstand staat. Het was een gelukkige tijd voor pastoor Hui bers, toen in de eerste jaren van zijn pastoraat de z.g. Slatuintjes er nog waren en de pastoor zijn parochianen in den polder per schuitje moest bezoeken. Hoe ongaarne deze tuinders hun pastoor in 1928 naar Hoorn zagen vertrekken, blijkt wel uit het volgende. Toen de meubelen van den deken te Hoorn uit den verhuiswagen werden geladen, kwamen uit alle hoeken en gaten prachtige meloenen te voorschijn, die deze dankbare parochianen hun vertrekkenden herder ongemerkt hadden willen meegeven. Als een bewijs voor de uitstekende verstand houding, niet alleen met de parochianen, maar ook met de onder hem werkende geestelijkheid, mag wel gelden, dat de kapelaans te Hoorn, hoezeer ook waardeerende, dat hun pastoor zoo hoog werd uitverkoren, toch oprecht spijt heb ben, dat Mgr. Huibers nu de eenvoudige pas torie te Hoorn gaat verlaten, waar het steeds zoo gemoedelijk toe ging, niettegenstaande er zeer hard gewerkt moest worden. Mgr. J. P. Huibers is een Amsterdammer. Geen jaar zou hij nalaten den Stillen Omgang in de hoofdstad mee te maken. Een hoogtijdag in zijn priesterleven was het, toen in de dagen van het Eucharistisch Co*, gres te Amsterdam, z. h. Exc. Mgr. P. Hop mans de pontificale Hoogmis wilde celebreeren in zijn eenvoudige hulpkerk. Eucharistische dagen en het feest van Maria, Moeder van Altijddurenden Bijstand waren ge beurtenissen in zijn parochie. Zoo is er meer en zijn oud-parochianen, zoowel te Amsterdam als te Hoorn, zullen voorzeker nog andere goede hoedanigheden van den nieu wen bisschop weten te belichten. Wij willen ons echter houden aan den wenk, ons zoo duidelijk gegeven, het vooral niet te erg te maken. W: •x '''3 C c v s Xx Het kleine hulpkerkje aan de Chasséstraat te Amsterdam, door pastoor Huibers in 1917 gebouwd, dat den parochianen tot bedehuis strekte tot 15 Sept. 1927, den dag, waarop de nieuwe kerk van pastoor Huibers iverd geconsacreerd Verwachting: Meest matige Zuidelijke tot Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waar- schijnlijk regen of natte sneeuw, vooral later veel zachter. Verdere vooruitzichten: Ruimende wind met opnieuw afkoeling. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiilii Uit den aard der zaak is de datum, waarop de consecratie van den nieuwen bisschop zal plaats hebben nog niet vastgesteld. Hierom trent kunnen nog slechts gissingen worden ge maakt. Gewoonlijk heeft de consecratie van een nieu wen bisschop op een feestdag van Maria of van een der Apostelen plaats. Wanneer wij nu nagaan welke feestdagen van Maria of van een der Apostelen binnenkort gevierd zullen worden, dan zou allereerst in aanmerking komen de feestdag van den H. Apostel Joannes op 27 December as. Deze derde Kerstdag lijkt echter al zeer ongeschikt voor de wijding van den nieuwen Haarlemschen Kerkvorst. De tijd van voorbereiding zou niet alleen buitengewoon kort zijn, maar ook is de Kersttijd zeer druk voor de geestelijken, zoodat de meesten zich niet dan met veel moeite vrij zouden kunnen maken om bij de plechtigheid tegenwoordig te zijn. Eerder schijnt 2 Februari in aanmerking te komen, de feestdag van O. L. Vrouw Lichtmis of 25 Februari, de feestdag van den H. Mat thias. Goedgekeurd door de Gasstlchtlng Verkrijgb. bij Uw winkelier. Pr. reeds va. 60 Imp. NiV. Techn. Handelsbur. G. de Boer, A'dam Zijn benoeming als leeraar kwam eenigszins onverwacht; of liever: men had zijn benoeming reeds jaren eer der verwacht en toen hij eenmaal langer kapelaan bleef dan gewoonlijk (in Leiden, zoodat we op Hageveld, dat toen nog ge vestigd was in Voorhout, veel over hem hoorden spreken en steeds met lof,) had men hem ongeveer geschrapt van de lijst der benoembaren. In dien zin was zijn late benoeming min of meer een verrassing. Maar een aangename. Zijn aankomst ligt me nog zeer goed in het geheugen. Zoodra hij benoemd was, in Nov. 1906, dus terwijl het studiejaar al begonnen was, kwam hij met Hageveld's leeraarscorps kennis ma ken; beter gezegd; de kennismaking her nieuwen, want hij was geen onbekende, en vooral een trouw bezoeker van de Hage- veldsche tooneelvoorstellingen. Als student had hij, vooral in de treurspelen, belang rijke rollen vervuld. En als we hem straks met mijter en staf aanschouwen, dan komt ons weer levendig voor den geest, hoe hij vroeger met groote statigheid en waardig heid bij voorkeur in Vondels treurspelen de aartsvaders uitbeeldde. Een boekengeleerde is „Mijnheer" Hui bers op Hageveld nooit geweest Al zijn lessen, ook op de lagere klassen en in de mindere vakken, gaf hij met lust en ijver, maar vooral gedragen door priesterlijk plichtsbesef. Men dacht aanvankelijk, dat hij bestemd was om subregent te worden; en Mgr. Taskin, de toenmalige „sub", wien hij als surveillant ter zijde stond, waar borgde zonder twijfel een degelijke leiding en voorbereiding. En veel later wederom, toen bij regent Ebbinkhuizen's vertrek een vacature ontstond op Hageveld, werd hij algemeen door de geestelijken beschouwd als een geduchte concurrent van Regent Wijtenburg, dien hij echter als deken op volgde in Hoorn. Evenwel is hij steeds ge bleven, tot hij in 1916 belast werd met de oprichting van een nieuwe parochie in de Baarsjes te Amsterdam. Als ik zeg, dat Mijnheer Huibers „ge woon" leeraar gebleven is, wil ik daarmede allerminst te kennen geven, dat zijn leeraarsloopbaan zich door niets bijzonders kenmerkte. Integendeel; hij heeft daar, ge lijk overal, uitgeblonken als priester. Aan genaam collega, bemind bij de studenten, op de eerste plaats als voorbeeldig en tege lijkertijd blijmoedig priester. Als zoodanig vereerden hem de studenten van den be ginne af,, als zoodanig stond hij in hooge achting bij zijn medeleeraren. De studen ten vooral van de hoogere klassen, waren enthousiast voor den man, die een levend voorbeeld was van den priester-redenaar. En al degenen die zich aan zijn geestelijke leiding toevertrouwden, zullen zich dank baar herinneren wat hij als biechtvader voor hen geweest is. En dat priesterlijk voor beeld had niets, wat door stugheid of overdreven strengheid afstootte, integen deel: altijd bleef hij de welwillende en ge moedelijke vriend voor collega's en studen ten, altijd bereid om te helpen, vooral door zijn dichterlijke talenten ten dienste te stellen. En niet te tellen zijn de feesten en gelegenheden, waaraan Mijnheer Hui bers door een aardig versje kleur en leven bijbracht. Speciaal het tooneel van Hage veld heeft veel aan hem te danken en me nige uitvoering onder zijn leiding is onver getelijk gebleven. Het door hem zoo oprecht beminde Hage veld al is het verplaatst naar Heem stede mag zeer zeker juichen over de benoeming van Monseigneur Huiberts en kan er op rekenen, dat hij al zijn groote gaven zal aanwenden om het te steunen, om te bevorderen, dat het op de eerste plaats een kweekschool blijve voor waardige priesters. ADR. HOLLENBERG D. P. Men schrijft ons uit Gouda: Toen student Huibers aan het groot-seminarie studeerde bracht hij zijn vacanties door in Gouda, waar zijn ouders sinds 1895 woonden op den Kleiweg no. 76. Op Maandag 21 Aug. 1899 droeg de neomist in de parochiekerk van O. L. Vrouw ten Hemelop neming te Gouda zijn eerste plechtige H. Mis op, waarbij assisteerden de zeereerw. heer v. d. Hagen als presbyter-assistens, de weleerw. heer H. A. J. N. Quant, kapelaan te Nieuwkoop, als diaken en de eerwaarde heer H. Th. Bouters als sub-diaken. Cantores waren de weleerwaarde heeren C. B. L. Devoghel en J. W. van der Wal, terwijl de weleerwaarde heer J. J. M. Teule, ka pelaan te Leiden, de feestpredicatie hield. Op de parochiefeesten van deze kerk werd hij dikwijls gevraagd om door zijn welsprekend woord de geloovigen te begeesteren. Van den anderen kant lieten de Goudenaars zich niet onbetuigd, want toen hij een keer een predicatie voor zijn te bouwen kerk in Sloten hield, bracht de collecte meer dan f 1500 op, terwijl talrijke ringen en andere sieraden op de schaal lagen. Een zware slag trof hem in 1917, toen hij zijn beide ouders in dat jaar verloor. Elk jaar komt deken Huibers nog naar Gouda om daar het graf van zijn ouders te bezoeken. Zijn vader, P. J. Huibers, werd 24 December 1839 te Leiderdorp geboren. Sinds 23 Februari 1897 was hij kerkmeester der kerk van O. L. Vrouw ten Hemelopneming te Gouda. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau. Zijn moeder, mevrouw C. I. M. Huibers-van de Bergh, werd 23 Januari 1838 te Leiden geboren. Een aardige bijzonderheid is, dat het Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, onze nieuwe bisschop, was, die den allereersten steen heeft gelegd van het Centraal-Station te Amsterdam. Als uitvoerend ingenieur had de heer Huibers, de vader van onzen bisschop, de leiding van den bouw. Hij heeft toen zijn oudsten zoon, die ongeveer vijf jaar was, den allereersten steen van het uitgebreide werk doen leggen, dat later het C.S. is geworden. De officieele eerste-steen- legging had natuurlijk pas later plaats. OOSTERPARK 19 - AMSTERDAM - TEL. 53931 EEN ONDERHOUD MET DEN NIEUWEN BISSCHOP VAN HAARLEM, Z. H. EXC. MGR. J. P. HUIBERS. Mussolini werkt aan een nauwkeurig antwoord •p het vredesvoorstel. Abessinië bergt staatsgelden en archieven op in verband met mogelijke luchtaanvallen. Het aftreden van President Masaryk van Tsje- cho-Slowakije. Nieuwe regeering in Spanje onder leiding van Valladares. Mr. A. D. W. de Vries eervol ontslagen als lid van den Raad van State. De achtersteven van de in de Scheveningsche haven gezonken zandzuiger „Blanka" is thans ook gelicht. Heemstede, 14 December. Achter het grillige, vuil berookte complex van de gasfabriek voert een rechte laan met strak afgeteekende, winterkale boomen aan weerskanten naar het klein-seminarie. Een zwaai met den auto over het knarsende grint van de breede oprijlanen en wij staan voor het ruime, glad geplaveide terras, dat in een wijden boog voor den gevel van het gebouw ligt. Op het seminarie waar de nieuwbenoemde bisschop jaren terug zijn krachten gaf aan de opleiding der Haarlemsche priesterstudenten, is veel veranderd. Prof. Huibers stond indertijd voor een bepaalde klas, de hoogste. Eerst na zijn tijd werd het systeem der vakleeraren in gevoerd. En de personen zijn ook allen geheel anderen geworden. Hier is niemand meer, die den nieuwen bisschop nog als collega heeft ge kend. Het zijn voor een deel zijn eigen leer lingen, die thans les geven. Bij dezen echter heeft de figuur van prof. Huibers ook een die pen en mooien indruk achtergelaten. Men herinnert zich hoe hij als een der oudere professoren hij was korten tijd na regent Snickers waarnemend regent veel vertrouwen genoot onder de jongeren. Hij ging ook buiten de les veel met hen om. Met name leidde hü hun tooneelclub. Vondelspelen voerde hü her haaldelijk met hen op. En hoe! Hij was een be geesterende regisseur, die iederen jongen zyn rol wist doen begrijpen en aanvoelen hij voelde zelf fijn aan. Als zielenherder heeft hü dat naderhand bewezen. Ook zijn sympathie bleef bij Hageveld. Hü kwam er nog herhaaldelijk, altijd opgewekt en bü voorkeur.... als er weer tooneel werd ge speeld, als er weer een stuk van Vondel op de planken kwam. Nog niet zoo lang geleden woon de hü de opvoering van „Petrus en Paulus" bij. Het klein-seminarie verheugt zich in den nieuwen bisschop,- die ais een büzonder humaan professor in de jeugdherinneringen van velen thans doceerende leeraren voortleeft, als hun voorbeeld. Met dien indruk verlieten wij het college, het breede fraaie gebouw, dat met zün fynen, steil- volien koepel nog zichtbaar bleef tot op den grooten weg naar Haarlem, waar de torens van de kathedraal reeds verschenen. Warmond, 14 December. De wintersche rust van het Groot-seminarie is verbroken, geheel en al verbroken. Van buiten is er al iets bijzonders. Over den strakken ernst van het hooge, donkere gebouw, dat achter de boomen van een grooten tuin te voorschijn komt, klinken de klanken van luide en blijde klokken. Een feestdag is ingeluid. Binnen in de hooge smalle gangen heerscht een en al leven en blüheid. De hoog eerbied waardige president één brok stoere energie loopt met een vriendelijken glimlach te praten met enkele professoren. Uitgelaten pra ten de studenten. Aan tafel van middag werd hen de verheugende tijding meegedeeld, dat een nieuwe vader over het verweesde bisdom was aangesteld. De volle vreugde drong nog niet aanstonds door. De stemming van het silentium, dat aan de tafel was voorafgegaan, drukte nog eenigszins. Doch nauwelijks hadden allen zich voldoende gerealiseerd wat hun hier werd mede gedeeld, of het gejuich barstte los, om een stormachtige hoogte te bereiken. Het bleek dat onder de studenten zich een neef van den nieuwen bisschop Koos Huibers bevond. Vrienden en klasgenooten omringen hem thans en praten honderd uit. Hier achter die hooge muren, om die sombere binnenplaats, waar hoog in den voorgevel een zwarte klok den snel vervliegenden tyd aan- wijst, oud verdriet wegvaagt, nieuwe vreugde brengt, hier wordt feest gevierd, zoo bescheiden als het met den advent-tyd kan worden ver- eenigd. Leve de bisschop!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1