BON Nieuwe regeering in Spanje Het oorlogsgebied in Oost-Afrika New-Yorksche Beurs HET VREDESVOORSTEL IN ITALIË De moeilijkheden in Egypte BELGISCHE SLEEPBOOT GEZONKEN Sport en spel EEN NEDERLAAG VAN SUNDERLAND WIE WORDT ADY LETCHFORD ZONDAG 15 DECEMBER 1935 De duce werkt hard aan een nauw keurig antwoord op de vredesvoorstellen Komt Aloisi naar den Volkenbondsraad Hoare zal Maandag te Londen zijn Een Abessinische verklaring Manifest der studenten om den strijd voort te zetten Valladares weet tenslotte een kabinet samen te stellen Een korte levensduur algemeen verwacht De nieuwe minister van oorlog was in arrest Bij een aanvaring met een Let- landsch stoomschip nabij T erneuzen Officieele archieven en staatsgel den veilig opgeborgen tegen mogelijke luchtaanvallen op Addis Abeba De voedselvoorziening van het leger Italiaansche senaat geeft volmachten SCHAKEN De laatste partij in Bellevue Plaats voor tweeduizend belangstellenden VOETBAL IN ENGELAND Groote zege van Arsenal op Aston Villa DE ENGELSCHE BEKER WEDSTRIJDEN Tweede ronde DE BELANGSTELLING VOOR FRANKRIJK—NEDERLAND Een Amsterdamsche en een Rot- terdamsche voetbaltrein Tegen betaling gedurende 8 ACHTEREENVOLGENDE maanden van of f 7.90 a contant leveren wij de volledige werken van i NIEUWE UITGAVE mmmmmmmmtm van woord- en tekstverklaringen alsmede van historische aanteekeningen voorzien door Prof. Dl". Albert Verwey, typografisch verzorgd door den kunstenaar S. H. de Roos, duidelijke letter, handig formaat 27Hx17 cM, en door gebruik van prima houtvrij dun papier, plm. 1400 bladzijden in één deel gebonden, niet dikker dan 4H cM. Hiermede wordt dus letterlijk iedereen in de gelegenheid gesteld den volledigen Vondel te bezitten en van de onvergankelijke schoonheid zijner werken te genieten. Verzend onderstaanden bon als drukwerk in open enveloppe onge- frankeerd. Porto wordt door ons betaald. Vrede n% WISSELKOERSEN DE ZWALUWEN TEGEN HET OOSTELIJK ELFTAL Prinses Juliana zal den wedstrijd bijwonen WINTERSPORT I Olympische winter spelen te Garmisch 28 landen met 1000 deelnemers DOC DOOR CHARLES CARVICE GENEVE, 14 Dec. (Reuter). Mussolini zelf werkt hard aan een nauwkeurig ant woord op de Fransch-Britsche voorstellen. Hij heeft zich omringd met koloniale, mi litaire en economische deskundigen. Klaarblijkelijk wil hij zoo duidelijk mogelijk antwoorden; op de punten, welke volgens 'hem niet voldoende duidelijk zijn, zal hij ophelde ring vragen, vooral wat betreft den Italiaan- schen commissaris, voorzien in het tweede deel van het ontwerp. In Italiaansche kringen wordt verklaard, dat het Italiaansche antwoord in den grond gun stig zal zijn. De Duce zal Aloisi machtigen den leden van den Raad aanvullende inlichtingen te ver schaffen en deze zal derhalve de zittingen van den Raad bijwonen, welke deze kwestie zal behandelen. De „Gazetta del Popoio" schrijft over de Fransch-Britsche vredesvoorstellen o.a.: „Het in overweging nemen verplicht tot niets, maar het is duidelijk, dat overwegen niet synoniem is met terugwijzen, en dat overweging de na tuurlijke inleiding is tot verklaringen." In de verontwaardiging der „sanctionisten" m Londen en Parijs ziet het blad het bewijs, dat van den aanvang af „duistere belangen" in het Ita- liaansch-Abessinisch conflict zijn betrokken, welke zich ten doel hebben gesteld de situatie moeilijker te maken. De „Stampa" meent, dat Italië in den geest van practische rechtvaardigheid zal medewer ken. De Italianen geven zich niet over aan ongerechtvaardigd optimisme. Een demobili satie, ook een geestelijke of een economische, is nog geheel misplaatst. De Giomale d'Italia noemt de voorstellen een uitgangspunt voor besprekingen, ofschoon zij onvoldoende rekening houden met de situa tie, die sinds het begin van den veldtocht is geschapen. Zoo is het niet billijk teruggave van het gebied van Aksoem te eischen, daar toch de bevolking van dit gebied zich vrij willig onder het gezag van Italië heeft gesteld. Vanmorgen is te Londen een witboek gepu bliceerd, dat de verschillende documenten be vat, betrekking hebbende op de voorstellen tot regeling van het Italiaansch-Abessinisch con flict. Het vangt aan met den tekst van de voor stellen van de Commissie van Vijf, geeft ver volgens de correspondentie, die hierop gevolgd is, tot aan de jongste ontwikkeling van den toestand. Sir Samuel Hoare zal Maandag te Londen terug zijn. Hij zal dan een weinig rust nemen tot Don derdag, den dag waarop de debatten in het Lagerhuis over de buitenlandsche politiek zul len worden gehouden. De Abessinische minister van buitenlandsche zaken heeft verklaard, dat zijn land, dat reeds voor het uitbreken der vijandelijkheden bij monde van den Keizer steeds zijn wil tot vrede heeft verklaard, ook nu te allen tijde bereid is vrede te sluiten. Er moet evenwel sprake zijn van een eervolle vrede voor Abessinië, daar dit land niet heeft aangevallen, noch verdragen geschonden heeft. Over de Fransch-Britsche voorstellen hebben verschillende leden van de regeering zich in dien zin uitgelaten, dat de tegenprestatie voor den gebiedsafstand in Tïgre de moeite van het bespreken niet waard is. Men gelooft, dat de Keizer ook een ontsluiten van Abessinië ten Zuiden van den achtsten breedtegraad door Italië zal afwijzen. De Abessinische regeering heeft haar hou ding ten opzichte van de voorstellen nog niet officieel bepaald. De adviseurs van de regee ring vertoeven nog altijd te Dessie, doch hun terugkeer naar Addis Abeba is spoedig te wachten. KAIRO, 14 Dec. (Reuter). De leidende bond van Egyptische studenten heeft be sloten, den strijd op denzelfden voet voort te zetten, tot Engeland zich bereid ver klaard heeft, met de komende constitutio- neele regeering van Egypte in onderhan deling te treden over het sluiten van een Engelsch-Egyptisch verdrag op basis van de overeenkomst van 1930. De leider der Wafd-partij heeft zich gisteren voor zijn aanhangers in denzelfden zin uitge laten. Het besluit der studenten, den strijd voort te zetten, is vervat in een manifest, dat van daag is gepubliceerd, en waarin tevens het aftreden der ministers van justitie en opvoe ding wordt geëischt. De betoogingen duren voort. MADRID, 14 Dec. (Reuter). Portela Val ladares heeft een kabinet weten samen te stellen. Het nieuwe kabinet bestaat uit: Portela Valladares, minister-president. Chapa Prieta, Financiën. Generaal Molero, Oorlog. Vice-admiraal Salas, Marine. De Pablo Blanco, Landbouw, Handel en Nij verheid. Cirilo del Rio, Openbare Werken en Ver keerswezen. Alfredo Martinez, Justitie en Arbeid. Manuel Becerra, Onderwijs. Martinez de Velasco, Buitenlandsche Zaken. Rahola, minister zonder portefeuille. Cirilo del Rio zal voorloopig met de por tefeuille van Oorlog belast worden. De nieuwe regeering is een uitgesproken minderheidsregeering, hoofdzakelijk samen gesteld uit mannen, die in nauwe relatie met president Zamora staan. De regeering heeft, naar verluidt, vol macht gekregen tot kamerontbinding, zoo dat verwacht kan worden, dat de levens duur van dit kabinet betrekkelijk kort zal zijn en haar werk zich ertoe zal beperken, het parlement te ontbinden en de nieuwe verkiezingen te doen plaats vinden. Portela Valladares verklaarde, dat ingeval hij in de Cortes niet den noodigen steun zou vin den, de regeering de verzekering heeft van den president der republiek, dat hij de Cortes zal ontbinden. Vernomen hebbende, dat de twee radicale mi nisters in het nieuwe kabinet niet wettig de radicale party vertegenwoordigen, hebben de leiders van de agrarische party, de agrarische parlementsfractie bijeengeroepen. Deze fractie had gisteren besloten, dat de agrariërs slechts aan een regeering zouden deel nemen, indien de radicalen hierin wetteiyk ver tegenwoordigd waren. MADRID, 14 Dec. (D.Ni.) De in het nieuwe kabinet benoemde minister van Oorlog, generaal Molero, die sedert gisteren een maand arrest te Pamplona zou ondergaan, werd telegrafisch naar Madrid teruggeroepen om zyn ambt te aan vaarden. In het kanaal Gent-Terneuzen is het Bel gische sleep6chip „Joseph Lies" naby Ter- neuzen in aanvaring gekomen met het Let- landsche stoomschip Ciltvaira". De „Joseph Lies" zonk vrijwel onmiddeliyk, terwijl de schipper M. wytmans, diens echtgenoote en een dochtertje van 10 maanden, in een roei boot aan wal konden komen. Bergingsmaateriaal van de fa. Herbosch te Antwerpen, eigenaresse van het gezonken schip, is reeds onderweg. ADDIS ABEBA, 14 Dec. (Reuter) In ver band met een eventueel bombardement van Addis Abeba heeft de regeering gelast de verschillende officieele archieven in veilig heid te brengen. De minister van Financiën heeft de staats gelden doen bergen in de grot, waar de be roemde schat van Menelik verborgen was. Deze grot is kortgeleden leeg gemaakt en nu liggen hier de staatsgelden onder zakken zand. De kooplieden van elke wyk van de hoofd stad hebben een civiel politiechef aangewezen, die maatregelen moet nemen om bij een even tueel bombardement brand, diefstal en paniek te voorkomen. Tegenover Amerikaansche persberichten ver klaart de Abessinische regeering, dat de ge zondheidstoestand van de Abessinische troepen uitstekend is, daar zy aan het klimaat en den inspannenden dienst gewoon zyn. De verzorging van de troepen aan het Noord-front, in totaal 400.000 man, is voor minstens twee jaar ver zekerd; die van de troepen aan het Zuideiyk front voor een jaar. Deze laatsten hebben nieuwe aanvulling uit de provincie Harrar en uit Sidamo gekregen. Te Dessie, waar alle aan het Noordeiyk front opereerende troepen wor den verzorgd en waar in de laatste zes weken meer dan 150.000 man gepasseerd zyn, heeft eenige dagen levensmiddelenschaarschte ge- heerscht. Deze is evenwel reeds achter den rug^ De stemming onder de Abessinische troepen is uitstekend. Het verlangen leeft by hen om opgeroepen te worden tot een aanval op het Noordelijk front. Het werpen van bommen uit vliegtuigen heeft wel is waar, evenals by den eersten luchtaanval, een verpletterenden in druk op de bevolking gemaakt, maar de troe penformaties zijn daarentegen nauwelijks aan het luchtbombardement blootgesteld geweest. De Italiaansche senaat heeft Zaterdagavond de reeds door de Kamer aangenomen wet aan vaard, waarby alle volmachten voor de verde diging en de nieuwe ordening van de Italiaan sche koloniën in Oost-Afrika aan de regeering worden overgedragen. De aanvaarding ge schiedde bij acclamatie. Bij de rede van senator Colonna had een langdurige demonstratie voor het Koningshuis plaats. Het EuweAljechincomité deelt ons mede, dat de dertigste en laatste partij van de match EuweAljechin om het wereldkam pioenschap, heden-, Zondagavond niet in de Militiezaal te Amsterdam zal worden ge speeld, doch in de zalen van „Bellevue", dit in verband met de buitengewoon groote be langstelling, welke er voor deze slotparty bestaat. In „Bellevue" heeft men de beschikking over alle zalen, zoodat men 2000 belangstel lenden zal kunnen bergen. De aanvang der party is bepaald op half zeven, maar reeds om half zes zullen de zalen (toegang Mar- nixstraat) worden opengesteld. Portsmouth 17 6 4 7 16 23—29 Blackburn Rovers 18 7 2 9 16 29—46 West Bromw. A. 19 7 2 10 16 35—36 Grimsby Town 18 7 0 11 14 27—38 Everton 19 5 4 10 14 29—42 Brentford 18 4 4 10 12 25—35 Aston Villa 19 4 4 11 12 32—59 In de tweede divisie waren de resultaten aldus: Barnsley—Leicester City 33 Bradford City—Sheffield United 21 BurnleyBury 11 Charlton AthleticWest Ham United 22 FulhamDoncasuer Rivers 13 Hull CitySwansea Town 32 Manchester United—Nottingham Forest 5—0 Newcastle UnitedSouthampton 41 Plymouth ArgyleBradford 20 Port Vale—Blackpool 22 Tottenham Hotspur—Norwich City 21 De stand van de leidende groep is hier: De Zaterdag voor de eerste divisie van de En- gelsche League gespeelde wedstryden zyn als volgt verloopen: Aston VillaArsenal Bolton Wanderers—West Bromwich Albion BrentfordLiverpool Derby CountyGrimsby Town EvertonLeeds United Huddersfield TownSunderland MiddlesbroughBirmingham PortsmouthBlackburn Rovers Preston Nord EndChelsea Sheffield WednesdayStoke City Wolverhampton Wanderers—Manch. City 1—9 3—1 1—2 2—0 0—0 1—0 0—2 3—1 2—0 01 4—3 De stand in de eerste divisie is thans: Sunderland 19 13 2 4 28 58—29 Derby County 19 10 5 4 25 28—15 Huddersfield Town 19 10 5 4 25 28—23 Arsenal 19 9 6 4 24 44—18 Birmingham 19 8 5 6 21 29—29 Manchester City 18 9 2 7 20 34—28 Liverpool 19 8 4 7 20 37—28 Leeds United 19 6 8 5 20 30—28 Stoke City 19 9 2 8 20 30—29 Bolton Wanderers 18 7 5 6 19 26—33 Middlesbrough 19 8 3 8 19 46—30 Wolverh. Wand. 19 8 2 9 18 41—38 Chelsea 18 7 3 8 17 26—35 Preston N. E. 19 7 3 9 17 26—29 Sheff. Wednesday 19 6 5 8 17 31—39 Tottenham Hotspur Leicester City Doncaster Rovers Charlton Athletic Blackpool New Castle Utd Fulham Southampton 19 11 3 19 11 3 19 11 3 9 6 9 5 19 20 18 10 2 5 25 45—28 5 25 39—26 5 25 30—25 4 24 35—24 6 23 43—33 6 22 43—34 20 34—27 19 6 8 5 19 7 6 6 20 24—25 De uitslagen van de Zaterdag in de tweede ronde voor de Engelsche Cup gespeelde wed strijden luicklen Bournemouth and Boscombe AthleticBarrow 52; ChesterReading 33; Chesterfield Walsall 00; Crewe AlexandraGillingham 21; DartfordGainsborough Trinity 40; FolkestoneClapton Orient 12; Halifax Town Hartlepool's United 11; Margate Crystal Pa lace 31; Notts CountyTorquay United 30; Oldham AthleticBristol Rovers 11; Rother- ham UnitedWatford 11; Southend United Burton Town 50; ScarboroughBrighton and Hove Albion 11; SouthallNewport 80; Stalybridge Celtic—Darlington 01; Tranmere RoversScunthorpe United 62; Workington Kidderminster Harriers 51. Naar wij vernemen, is de aanvraag om plaats bewijzen voor den voetbaltrein naar Parijs op 12 Januari a.s. zoo groot, dat de Nederlandsche Spoorwegen reeds hebben moeten besluiten om een tweeden trein in te leggen. Het vervoer zal nu verdeeld worden over een Amsterdamschen en Rotterdamschen trein. Die van Amsterdam zal te Rotterdam doorgaan, waardoor de trein van Rotterdam op den aangegeven tyd kan vertrekken. EEN GULDEN VONDEL*! te zenden aan Roman-, Boek- en Kunsthandel H. NELISSEN, LEIDSCHEGRACHT 72, ADAM Postrekening 60092 Ondergeteekende wenscht onmiddellijk bij verschijning te ontvangen de volledige werken van Vondel tegen betaling a contant van 7.90 of tegen 8 maandelijksche betalingen van 1.(Doorslaan wat niet verlangd wordt) NAAM: ADRES: V. Er is gerucht in de harten van blijd schaper is muziek, van engelen zang en Christus-verkondigingStraks zal, het Kerstmis zijn en zal de vrede- boodschap andermaal tot ons worden gebracht. Zullen we die begrijpen? Het is geen vrede naar de wereld dien de engelen verkondden, al was de vrede over heel de aarde een schoon sym bool. Het was vooral de vrede naar de ziel voor de mensehen van goe den wil.' Wie den vrede in zich zelf vindt door God heeft den vrede van den Kerstnacht. Want nergens zal het hart rust vinden tenzij in God. En daarom is alle hunkering naar vrede ijdel, tenzij de menschheid tot God vlucht en in het Christuskind den vrede voor zich zelf vindt waarnaar duizenden snakken. Wie vrede kan hebben met zijn geweten, vindt het grootste levensgeluk. Slotkoersen Dec. 14 13 12 Mlied Chemical 155% 155% 156% Am. Tel. lei 155 154 159 Am. Tobacco B 92 94 95% Anaconda Copp. 27 26% 27% Bait. Ohio 16% 16% 16% Can. Pacific 107/g 107/g 11% Case Treshing 98% 97% 99% Cons. G. of N.Y. 30% 30% 31% Dup. de Nem. 136% 135% 137% Gen, Electric 36% 35% 367/g Gen. Motors 54% 54% 54% Kon. Olie 46% 46% New-York Centr. 27% 27 277/8 Radio Corp. 11% 11% 11% Stand. Oil N.J. 49% 48% 48% U. S. Steel Corp. 457/g 46 46 V4 Westingh. Elect. 92% 92V* 92% ii 157% 1587/g 98 28% 173/a 101 31% 137% 3714 56% 28% 12 48% 47 91% ex. div. NEW-YORK Dec. 14 13 12 11 Londen 4.927/ri 4.92%| 4.92%| 4.92% Parys 6.61%| 6.6IV4I 6 61%| 6 60 Naar wy vernemen ligt het in het voornemen van H. K. H. Prinses Juliana den voetbalwed strijd tusschen een Zwaluwen-team en het Oos telijk elftal, welke ontmoeting Woensdagavond 18 December a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam wordt gespeeld, by te wonen. De baten van dezen avondwedstrijd zyn be stemd voor het Nederlandsche Roode Kruis. Naar wij voorts nog vernemen is het zeer waarschynlijk te achten, dat het Zwaluwenelftal geheel zal bestaan uit de Nederlandsche ploeg, die Zondag j.l. in Dublin zulk een fraaie over winning op de leien heeft behaald. Het Oostelijk elftal is als volgt samengesteld: doel: Gidding (SCH, Nijmegen); achter: Der- boven (ZAC) en Koldewyn (Heracles); midden: •Schipper (Heracles)Rieken (Vitesse) en Roelofs (Go Ahead); voor: Nagels (Enschede), Muyzen- belt (Bome), Looischilder (SCH), Meeuwsen (Vitesse) en Mannie (PEC). De inschrijvingen voor de Olympische Win terspelen, welke in Februari as. te Garmisch Partenkinchen zullen worden gehouden, zyn gesloten. Ongeveer 1000 athleten van 28 ver schillende landen zullen te Garmisch Parten- kirchen strijden om de Olympische titels. Voor de eerste maal werden de Olympische Winter spelen in 1924 gehouden en wel te Chamonix, waar 293 deelnemers stonden ingeschreven uit 16 landen. In 1928 volgde St. Moritz met 492 deelnemers uit 25 landen en in 1932 werden de derde Olympische Winterspelen gehouden te Lake Placed met 307 deelnemers uit 17 lan den. In alle opzichten is er dus een record te Garmisch te noteeren. Nederland heeft ingeschreven voor de volgen de nummers: afdalings- en slalomwedstryd da mes, hardrijden op de schaats voor alle vier afstanden en twee- envier-persoons bobwed- stryden. |L HOOFDSTUK I De verkwister „Papa, komt ze nu nog al niet? Hebt u óóit een station gezien, waar de treinen zóó voortdu rend met vertraging binnenkomen als hier by ons? 't Is een schandaal! Waar biyft ze nu, hé? Wat kan er gebeurd zyn, denkt u? 2kmden de paarden 't hebben afgelegd, of zou 't alleen maar aan dien miserabelen trein liggen, die voor deze speciale gelegenheid nog een beetje later aankomt dan gewooniyk?" Carrie Dalton keerde zich af van het open raam, met "n opgewonden, ongeduldig gezichtje en veron twaardigd-vragende oogen. Het was nog 't gezichtje van een kindvan een héél jong meisje. Carrie was juist zestien jaar. Papa was een man op leeftijd, plomp en gedrongen van bouw en met een log, rood ge zicht. Hy zag er zoo prozaïsch en alledaagsch uit als een ietwat bekrompen zakenman er bij mogelijkheid maar kan uitzien. „Hé? Wat?" zei hy, met zijn oogen knippe rend en onbehaagiyk verschuivend in den ge- makkelijken armstoel, waar hij een verkwikkend maar allesbehalve geruischloos tukje nad ge daan. „Wat zei je, Carrie? Ikehik ge loof, dat ik daar juist zoowat aan 't indoezelen was." „Papa, u hebt de laatste vyf kwartier gesnurkt als een houtzagerij. Ik zei dat die misselijke ik bedoel vervelende trein weer later is dan ooit. 't Is half negen, en May had om vijf vóór achten hier kunnen zyn. 't Is een schandaal gewoonweg een schandaal!" De heer Dalton kwam langzaam overeind, haalde zyn horloge te voorschijn en vergeleek het met een enorm bronzen wangedrocht, dat als een graftempel van suikerbakkerswerk mid den op den te wild gebeeldhouwden schoorsteen mantel troonde. „Hm! die klok hier is vijf minuten achter. Ik mocht lijden, dat James of Joseph, of een van allen er efen beetje beter naar omkeek. Vandaag of morgen mist iemand den trein nog. May is laat, niet? Zeg, het tocht hier ergens op de gruweiykste manier. Maak de dein: eens dicht, Carrie, dan ben je efen beste meid." Maar Carrie hoorde hem niet meer, ze had het geluid van naderende wielen opgevangen en vloog de trap al af, terwijl haar lange gouden haren haar nafladderden als de staart van een komeet. Ze kwam de voordeur uitstuiven, juist toen efen rijtuig, verblindend glanzend in al de glorie van splinternieuwe vernis en opzichtige livreien, den hoek om draaide en vóórreed. Carrie vloog de stoeptreden af met vuurrood gezicht en glin sterende oogen. „O, May eindelijk! Ben je daar heusch!" „Ja, kindlief wat er van me over is ten minste," antwoordde een heldere, muzikale stem van tusschen de satijnen kussens, en het vol gend oogenblik stapte de langverwachte uit en sloot het opgewonden meisje in haar armen. „O, May! Ik ben zoo blij, zoo dolblij dat je komt; maar wat ben je laat! Is er Iets gebeurd? En hoe vond je de équipage? En, o, May! wat ben je beeldig-mooi geworden!" Ze brak plotse ling af en deed een stap achteruit met bijna eerbiedige bewondering in haar blik. May Dalton want ze was Samuel Dalton's oudste dochter lachte, (en bukte zich om het blanke, blozende gezichtje te kusen. De heer Dalton ontving zijn dochter met een kalmen doch klinkenden kus. „Hoe gaat 't, May, hoe gaat 't? Je bent waar- empel veertig minuten over tyd! Dat ligt aan dien goederentrein; die zit al tyd vlak vóór je en krijgt 't dan af en toe op z'n heupen. Al gege ten? Nou, ik dacht wel, dat Je niet veel naar binnen zou krijgen, zoo onderweg, daarom heb ik in de eetzaal maar wat voor je laten klaar zetten. Werk dat nou maar eerst af, dan kunnen we daarna rustiger praten. Hoe heb je wel ge zeten in de équipage, hè?" dit met een fier lachje en een zelfvoldanen blik door de drukke, opzichtige kamer. „Uitstekend," antwoordde May. „Is dat het rijtuig, dat u als sheriff moogt gebruiken, papa?" Mijnheer Dalton's gelaat werd plotseling rood en de aderen op zyn voorhoofd begonnen on rustbarend te zwellen. jUs sheriff!" bracht hy uit, met een vernie tigenden blik op May's argeloos gezichtje. „Wat bedoel je in vredesnaam? 't Is myn eigen privé- équipage, en als je vindt dat ze te deftig is Intusschen had Carrie de schuldige reeds tact vol uit de kamer geloodst, de breede, pompeuze trap op. ,,0. May! hoe kon je nu zooiets zeggen? En dat nog wel de eerste vyf minuten!" fluisterde ze verwijtend. ,,'t Spijt me vreeselyk, kindlief, maar ik be doelde er heusch niets kwaads mee. Ik dacht werkelijk, dat 't het sheriff-rijtuig was; 't was zoo glimmend en opvallfend, en er was een groot wapen op het portier, dat weet ik zeker of ik moet me al héél erg vergist hebben." „Nee, dat heb je goed gezien, maar maar dat is ons wapen, May." „O ja," zei de oudere zuster gedachteloos, ter wijl ze rondkeek in de kleurige gang met de tal- looze schilderijen aan den muur en de zware bronzen in alle hoeken. „Toch? Ik wist niet, dat we er een bezaten, schat." „Ik evenmin, vóór we rijk werden ik bedoel, vóórdat we hier kwamen wonen. Hier zyn jouw kamers, May, en ik hoop erg, dat ze je zullen bevallen. IkMaar ze werd onderbroken door een geamuseerden uitroep van haar zuster, die, in de open deur staande, met groote oogen om zich heen keek. Ze beet op haar lippen om haar ondeugendten glimlach te onderdrukken; toen zei ze langzaam; „Wat een mooie kamer! Maarmaar is ze niet een beetje erg deftig, kindlief?" „Deftig?" vroeg Carrie aarzelend. „Vind je dat? Nu, het zyn in elk geval de defstigste van het heele huis, dat is waar." „Dat doet me plezier," zei May uit den grond van haar hart. „De mijne zijn vlak naast de jouwe. En laat me je nu eens helpen met uitpakken, of mis schien heb je liever myn kamenier jouw ka menier, moest ik nu eigenlijk zeggen." „Voor geen geld! Dus er is al een kamenier óók, Carrie?" „Ja hoor. Zie je, May, ik heb er eigfenlyk heelemaal geen noodig, maar mevrouw Turner zei, dat we ons belachelijk zouden maken, als we er geen namen, en ze heeft er een voor ons opgespoord. Een Fransch meisje, heel geschikt. Ik zou haar nóg aardiger vinden, als ze niet zoo veel praatte en niet zulke massa's poeder op haar gezicht deed." „En wie is mevrouw Turner, als ik vragen mag?" „Mevrouw Turner is de dame die in dat groote roode huis aan den stationsweg woont," legde Carrie uit. „Ze is weduwe, en erg grootsch ik bedoel, wat we vroeger onder elkaar „grootsch" noemden en zy heeft ons zoo'n beetje wegwijs gemaakt, begrijp je?" „Begrijpen doe ik nog steeds niet. Maar je moet me er maar meer van vertellen als we be neden zyn. Zoo, dus we zijn wegwijs gemaakt, Carrie, wat?" met een glimlach die een cynische grijns zou zijn geweest op een minder jong en mooi gezichtje, ,,'t Is me niet duidelijk maar dat doet er niet toe, Je zult 't me dadelijk wel uitleggen. Ik sterf gewoon van nieuwsgierigheid om al het nieuws te hooren." „En ik sterf van verlangen om het je te ver tellen," zei Carrie; „maar ik moest nu maar vast naar beneden gaan, je hebt toch niet lang werk wel? O, maar zeg, weet je den weg naar de eetzaal?" „Nee," zei May met efen zacht glimlachje. „Hangt er hier nergens een plattegrond van het huis of zooiets?" Carrie lachte half-beschaamd. „Nee May, maar zóó groot is het huis niet, heusch niet. En je zult ons toch niet gaan uit lachen, den eersten dag dat je thuis bent?" „Nee hoor snoes," zei May, terwijl ze naar de deur vloog en haar berouwvol kuste. „Ik zal niet om jullie lachen. Ik zal verrukt zijn over alles, zelfs over de lakeien daar! Ga nu maar gauw hoor, over drie minuten ben ik bij je." Het duurde inderdaad niet veel langer, vóór ze uit haar kamer kwam en de breede trap af daalde. In haar reispakje had ze er al zeldzaam aantrekkelijk uitgezien, maar nu, in haar avond japon, was ze bepaald efen schoonheid. Het was niet gemakkelijk, haar bij een speciaal type in te deelen: haar zuiver-besneden gezichtje wis selde voortdurend van uitdrukking. Doch één eigenschap kon men er onmiddellijk van aflezen: ze had gevoel voor humor. En wie veel men- schenkennis bezat, ontdekte nóg meer in de belijning van dat expressief gelaat: haar on tembare fierheid en haar diepe verachting voor al wat laag, onwaarachtig en vulgair was. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2