Geheim consistorie te Rome Mgr. Bannasch en het Volksgericht Zal minister Eden aftreden Het nieuws van heden -mwm weok&p-/, DE PLECHTIGHEDEN IN VATICAANSTAD Het ontevreden Italië Verzet tegen het vredesvoorstel Hevige storm in Argentinië DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling OACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 16 DECEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19699 Benoeming van twintig nieuwe kardinalen, waarvan veertien tot het Vaticaansch milieu behooren Toespraak door den Heiligen Vader Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiii^ Kardinaal Lega overleden Kardinaal Ver dier als legaat naar Dakar Z. H. Exc. Mgr. Huibers als „aalmoezenier der zieken" tijdens een zijner jaarlijk- sche bedevaarten naar Lourdes De vlootverhoudingen Japan tegen een vermindering met 20 pCt. Een reeks bezwaren tegen de Fransch-Britsche voorstellen van de Italiaansche pers De „Daily Mailverwacht met een spoedig aftreden van Eden ook ontslag van andere ministers Het vredesvoorstel brengt feilen strijd De presidentskeuze in Tsjecho-Slowakije De candidaten zijn Benesj en professor Nemec Een moment tijdens de uitlading der eer ste zending Goodyearbanden tevens de eerste banden, die in de onlangs te Buitenzorg opgerichte Goodyear fabrie ken werden vervaardigd. Naar wij verne men heeft de Firma van Rossum Cq,, importrice der Goodyearbanden hier te lande, een dezer banden aan de Kon. Vereen. Koloniaal Instituut aangeboden Een Engelsch tankschip kwam in aanvaring met de brug, welke de Deensche eilan den Seeland en Masnedö verbindt; het goederenverkeer met Duitschland werd ernstig onderbroken Wordt de doodstraf geëischt? De onrust te Cairo Molestatie van een Britschen militair Nationale Vergadering in Griekenland Tsaldaris verzamelde de benoodig- de handteekeningen DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Urenlange wolkbreuken ver woesten drie plaatsen Een moordaanslag te Hongkong NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Mgr. Huibers in zijn werkkamer in de Hoornsche pastorie Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 16 December: Hedenmorgen is in de Consistoriezaal van het Vaticaansch paleis het geheime Con sistorie der kardinalen bijeengekomen. Aanwezig waren de kardinalen Pacelli, Plgna- telli di Belmonte, Sbarretti, Boggiani, Gasparrl, Bisleti, Ascalesi, Capotosti, Nasalli Rocca, Lauri, Lépicier, Rossi, Serafini, Dolci, Fumasoni Bion- di, Fossati, Laurenti Verde, Marchetti, Ver- dier, Innitzer en Binet. Kort voor tien uur kwam de H. Vader, bege leid door een klein gevolg, de Consistoriezaal binnen en nam plaats op den troon. Spoedig daarop klonk het extra omnes" en werden de deuren van de Consistoriezaal door den Camer- lengo gesloten en met wachtposten der Nobel- garde bezet. Daarna hield de Paus tot de verzamelde kar dinalen een toespraak. De Paus herdacht allereerst de overleden kar dinalen Gasparri en Ehrle. Z. H. vermeldde het groote werk, door den eerste verricht als Staatssecretaris en voor de codificatie van het Latijnsche en Oostersche kerkelijke recht en gewaagde van de nauwe samenwerking, die Hem met den overleden kardinaal Ehyle had ver bonden. Een bijzonder woord wijdde Z. H. de Paus daarop aan de nagedachtenis van kardinaal Lega, die hedenmorgen overleden is. „Met deze droevige herdenking willen Wij U niet lang meer bezig houden," aldus de Heilige Vader, „ofschoon de onderwerpen, zij het van verheugenden of bedroevenden aard, niet ont breken. Als heuglijke feiten behoeven Wij slechts te zinspelen op die triomfale uitingen van geloof, die zich hebben afgespeeld te Lourdes, Buenos Aires, Cleveland, Teramo, Praag, Lupiana en Lima om van andere oorden nog te zwijgen, waarop door het voorbeeld der gewijde herders en der burgerlijke autoriteiten en notabelen tal- looze volksmenigten zijn samengekomen. Maar ook droeve feiten ontbreken niet vol doende om ons Vaderhart met diepe smart te treffen, zoo b.v. de gebeurtenissen in Rusland, Mexico en ten deele ook in Duitschland. Maar Wij willen de opsomming der droeve feiten niet voortzetten en in het bijzonder wil len Wij niet spreken over dë conflicten, welke niet alleen Europa en Afrika, maar men kan zeggen de gansche wereld met zorg vervullen. Want in de groote onzekerheid van gebeurte nissen en menschen bestaat het gevaar, dat Onze woorden welke zij ook zijn of wel niet goed begrepen, of wel openlijk valsch wor den uitgelegd." „Overigens hebben Wij, wat men rechtmatig en wettig van Ons verwachten kon ten gunste van waarheid, rechtvaardigheid en liefde, her haaldelijk uitgesproken en Wij weten, dat de door Ons bij verschillende gelegenheden gespro ken woorden door de pers zoo wijd verbreid zijn, dat zij niet kunnen verborgen gebleven zijn voor degenen, die niet alleen de waarheid ver langen, maar haar van Ons met oprechtheid en levendige belangstelling vragen. En dit moge ook ter vermaan strekken voor diegenen, die zich nog schijnen te verwonderen of te ergeren, alsof Wij niet Onze Goddelijke zen ding van leermeester der geloovigen hadden ver vuld. Maar zooals Wij, noch in het verleden hebben nagelaten, noch in de toekomst zullen nalaten te bevestigen, zoo herhalen Wij ook he den aan „alle menschen van goeden wil", tot welk land zij ook behooren, dat Wij brandend verlangen, Ons inspannen te bereiken en vurig tot God bidden om dien vrede, die samengaat met rechtvaardigheid, waarheid en liefde." En nu gaan wij ertoe over in Uw eerbied waardig college twintig illustre prelaten op te nemen, die zich voor de Katholieke zaak ver dienstelijk gemaakt hebben ofwel in de uit oefening van het herdersambt, ofwel in de ver zorging van belangrijke missies en ambten der Romeinsche Curie of in een lange en wijze werkzaamheid ter meerdere eere Gods." Hierna kondigde Z. H. de Paus de namen af van de twintig nieuwe kardinalen. De namen van de nieuwe kardinalen zijn: Mgr. Alfred Baudrillart, rector van het In stitute Catholique te Parijs; Mgr. Carlo Salotti, secretaris der Propaganda Fide; Mgr. Carlo Cremonesi, geheim aalmoezenier van Z. H. den Paus; Mgr. Copello, aartsbisschop van Buenos- Aires; Mgr. Caccia Dominioni, maestro di camera van Z. H. den Paus; Mgr. Canali, assessor van de Congregatie van het H. Officie; Mgr. Frederico Cattani Amadori, secretaris van de Apostolische Signutuur. Mgr. Frederico Tedeschini, nuntius te Ma drid; Mgr. Francesco Marmaggi, nuntius te War schau: Mgr. Goma y Tomas, aartebisschop van To ledo; Mgr. Henrico Sibilia, nuntius te Weenen, Mgr. Ignatius Tappouni, patriarch te Antio- chië in Syrië; Mgr. D. Jorio, secretaris van de Congregatie der Sacramenten; Mgr. Kaspar, aartsbisschop van Praag; Mgr. Maglione, nuntius te Parijs; Mgr. Massimo, deken van de Rota Romana; Mgr. Mariani, secretaris van de administratie der bezittingen van den H. Stoel; Pater Pietro Boetto, van de Sociëteit van Jezus; Mgr. Suhard, aartsbisschop van Reims; Mgr. Vincento La Puma, secretaris van de Congregatie der Religieuzen, Tenslotte heeft Z.H. de Paus in dit Geheime Consistorie den nieuwen bisschop van Haarlem, Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, den deken van Hoorn, benoemd. VERWACHTING: Matige tot krachtigen, later afnemende Zuid-Westelijke tot Zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, aanvankelijk weinig of geen neerslag, om het vriespunt des nachts, lichte dooi overdag. H Hoogste barometerstand: 768,3 te La Corona. H Laagste barometerstand: 743,9 te Shields. Zon op v.m. 8.06 onder n.m. 3.45 Licht op n.m. 4.45 Maan op n.m. 11.04 onder v.m. 11.16 Laatste kwartier 17 December ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllï^ Van de twintig nieuw gepurperden behooren er niet minder dan veertien tot het Vaticaan- sche milieu en op een enkele uitzondering na zullen zij waarschijnlijk ook als kardinaal tot de Curie blijven behooren. Het aantal der nieuw benoemde kardinalen is groot. Dit vindt echter zijn verklaring in de vele „achterstallige" benoemingen. Bovendien verdient opmerking, dat er onder deze nieuwe kardinalen twee zijn, n.l. Mgr. Salotti en Mgr. Tedeschini, die hun benoeming reeds in Maart 1933 hadden ontvangen en wier namen toen maals „in petto" werden gehouden. Daarenboven is het een vast gebruik, dat het diplomatieke ambt van de nuntii van Madrid, Parijs, Weenen en Warschau vroeger of later met het purper pleegt beloond te worden, het welk eveneens met de benoeming uit Romeinsch milieu en de kerkelijke hiërarchie het ge val is. Een opmerkelijk feit is de benoeming van den Patriarch van Antiochië, Mgr. Ignatius Tappou ni, daar voor het eerst na eeuwen weer een Oostersche patriarch zitting zal nemen in het Heilig College. Deze benoeming is dan ook een feit van belang voor de toekomst der Oostersche Kerk. De nuntii van Madrid, Parijs, Weenen en Warschau, die ook op dit Geheim Consistorie tot kardinaal werden gecreerd, waren in Rome vandaag niet aanwezig. Daarom heeft Z. H. de Paus vier prelaten en vier nobelgardisten aangewezen om dezen nuntii de baret en de kardinaalsmuts, de „zucchetto", te gaan brengen. Vandaag, den dag van 't Consistorie, vertrek ken deze Nobelgardisten om het bericht van de benoeming en 't roode kardinaalsmutje aan de nuntii te overhandigen. Den kardinaalshoed zullen deze nuntii dan eerst later in 'n Consistorie in ontvangst nemen. Na het Geheim Consistorie zijn de volgende nationaliteiten als volgt in het kardinaalscol lege verdeeld: Argentinië 1, België 1, Brazilië 1, Canada 1, Duitschland 3, Frankrijk 7, Hongarije 1, Ierland 1, Italië 38, Oostenrijk 1, Oriënt 1, Polen 2, Portugal 1, Tsjecho-Slowakije 2 en de Vereenigde Staten 4. Kardinaal Michele Lega, bisschop van Fras- cati en prefect der Sacramenten, is op 75-jari- gen leeftijd plotseling overleden. Hij had aan 't consistorie van vandaag zullen deelnemen. VATICAANSTAD, 15 Dec. (A. N. P.) Z. H. de Paus heeft den aartsbisschop van Parijs, Z. H. Em. kardinaal Verdier benoemd tot Pau selijk legaat bij de plechtigheden te Dakar in Fransch Oost-Afrika ter gelegenheid van de consecratie van de kathedraal in Februari 1936. TOKIO, 15 Dec. (Reuter). Japansche vloot- kringen verzetten zich tegen de voorstellen van een vlootvermindering van 20 pCt. van alle vloten ter wereld, zooals de Vereenigde Staten voorstelden. Japan zou in dit geval 82.000 ton moderne schepen moeten vernietigen, terwijl Engeland slechte 2000 ton moest afschaffen en De Vereenigde Staten zelfs nog 143.000 ton kon den bijbouwen. Volgens dezelfde kringen zou de verhouding dan aldus zijn: Japan 610.000 ton, Engeland 961.000 ton, Amerika 948.000 ton. ROME, 15 Dec. (Reuter) De Italiaansche pers oefent heden scherpe critiek uit op de Fransch-Britsche vredesvoorstellen. Dit pers offensief is een antwoord op de critiek van een deel der buitenlandsche pers, dat de voorstellen aan Italië overdreven gunstig acht. De volgende bezwaren worden in de bladen ontwikkeld: le. De herziening van de grenzen is onvol doende en geeft Italië slechte gebieden, die geen beteekenis hebben. 2e. Italië kan geen afstand doen van Aksoem Geleid door de priesters heeft de bevolking zich vrijwillig aan Italië onderworpen. Italië heeft er de slavernij afgeschaft. Het is niet mogelijk deze bevolking thans weer van Italië af te scheiden. 3e. Italië kan Assab niet aan Abessinië af staan. Het denkbeeld van gebiedsruil tusschen de beide landen berust op het verkeerde prin cipe van gelijkheid tusschen hen beide. Indien Abessihië de zeehaven, welke het verlangt, niet wil gebruiken voor den invoer van wapens, is een vrijhaven voldoende. 4e. De te koloniseeren zone, welke aan Italië zou worden toegekend, is kleiner dan die, wel ke Italië werd toegekend bij de Britsch-Ita- liaansche protocollen van 1891 en 1894, bij het drievoudig verdrag van 1896 en het verdrag met Engeland van 1925. Deze zone omvat geen verbinding van Eri trea met Somaliland ten westen van Addis Abeba, langs de grens van den Britsch-Egyp- tischen Soedan, zooals was voorzien bij het ver drag van 1925. 5e De belangen van de Italianen in de te ko loniseeren gebieden zijn niet voldoende be schermd. Een Italiaansche politie is noodzake lijk voor de economische expansie van Italië. Het respecteeren van de verkregen rech ten van inboorlingen en vreemdelingen laat de mogelijkheid voor vele gevaren open. Het is zeker, dat de Italianen steeds weer zouden stui ten op een verkregen recht, indien zij zich er gens zouden willen vestigen. LONDEN, 1 6 Dec. De politieke me dewerker van de „Daily Mail" be weert, dat het aftreden van den Britschen minister voor Volken bondsaangelegenheden, Eden, zeer spoedig te verwachten is en dat ook andere ministers ontslag uit hun functie zullen verzoeken. Volgens de „Daily Mail" zou het kabinet in twee groepen uiteen vallen: 1. de tegenstanders van een felle sanctiepoli- tiek: Minister-president Baldwin, de minister van financiën, Chamberlain, de lord-kanselier Lord Haiisham, de minister van marine Lord Monsell, de minister van handel Runciman en de minister van buitenlandsche zaken Sir Samuel Hoare; 2. de tegenstanders van het Parijsche vredes plan: De minister voor Volkenbondsaangelegen heden Eden, de ministers van landbouw Elliot, onderwijs, Oliver Stanley, oorlog, Duff Cooper en de minister voor openbare werken, Ormsby Gore. De politieke correspondent van de „Momtng Post" schrijft, dat Baldwin in het Lagerhuis de houding der regeering tegenover het Parij sche vredesplan nadrukkelijk zal verdedigen. In- tusschen beschouwt men het in welingelichte kringen als twijfelachtig of hij in staat zal zijn alle onthullingen te doen, waaraan hij heeft ge dacht, toen hij sprak over „niet verzegelde lippen". Hij zal het evenwel duidelijk maken, dat vele leden van het kabinet bij de goedkeuring van het plan ernstigen twijfel hebben geopperd over de practische tenuitvoerlegging van een embargo op petroleum. Men verwacht ook, dat Baldwin zal mededeelen, dat het kabinet inder tijd berichten heeft ontvangen, welke deden vreezen, dat een onvolkomen embargo zou wor den beantwoord met maatregelen van militairen aard en dat de Fransche regeering steun in de Middellandsche Zee heeft geweigerd voor het geval niet tevoren de vredesvoorwaarden aan Mussolini ter goedkeuring zouden worden voor gelegd. Aan den anderen kant verluidt algemeen, dat verscheidene ministers, o.w. Eden en de minis ter van financiën Neville Chamberlain hun ern stigen twijfel hebben uitgesproken, of het wel verstandig is de voorstellen goed te keuren. In- tusschen heeft men ingezien, dat een verwer ping der voorwaarden zou hebben geleid tot het aftreden van Hoare. PRAAG, 15 Deo. (Reuter). Volgens de pers heeft de vergadering, welke Woensdag as. den nieuwen president moet kiezen, de keuze tus schen twee candidaten: Eduard Benesj, den mi nister van buitenlandsche zaken en Bohumil Nemec, professor te Praag. Benesj wordt aangeraden door den aftredenden president Masaryck; hij kan rekenen op de stemmen van socialisten en Tjechische Katho lieken. Professor Nemeo is de candidaat van de rech terzijde d.w.z. de agrarische regeeringspartij en de rechtsche oppositie. Hij is professor in de physiologische anatomie aan de universiteit van Praag en is voorzitter van den Tsjechischen Nationalen Raad. een nationale vereeniging, welke vertegenwoordigers van vele partijen omvat. LUXEMBURG, 16 Dec. (K.W.P.) Naai het te Luxemburg verschijnende katholieke dagblad „Luxemburger Wort" verneemt, zal Mgr. Bannasch zoodra het onderzoek be ëindigd is voor het Volksgericht te Berlijn wegens hoogverraad terecht staan. Deze rechtbank bestaat voor vier vijfden uit Nationaal-Socialistische Partijleden en voor een vijfde gedeelte uit leden van de Rechterlijke Macht. Wanneer Mgr. Bannasch volgens de op vattingen van deze rechtbank „schuldig" bevonden zou worden, moet volgens de wet van 24 April 1934 de doodstraf worden ge- eischt. Slechts in uitzonderingsgevallen kan levenslang of tuchthuisstraf met een mini mum van vijf jaar als eisch gesteld wor den. BRUSSEL, 15 Dec. (A.N.P.) Het Dagelijksch Bestuur der Belgische Werkliedenpartij heeft een telegram aan den Volkenbond gezonden, waarin wordt verklaard: „In naam der Belgische Werklieden Partij, welke meer dan 600.000 leden telt en waarin 37 pet. van het kiezerscorps des lands vertrou wen stelt, teekenen wij verzet aan tegen de regeling van het Italiaansch-Abessinisch con flict, welke een premie beteekent voor den aan valler en een rechtsweigering jegens het slachtoffer, dat al zijn Vertrouwen in het Vol kenbondspact had gesteld. De eventueele aanneming dezer regeling ver ontrust ten zeerste de burgers der kleine lan den, voor wie het regiem der gemeenschappe lijke veiligheid den eenigen waarborg vormt te gen een aanval, zooals deze waaraan de Ita liaansche regeering zich schuldig heeft gemaakt tegenover Abessinië." LONDEN, 15 Dec. (A.N.P.) Volgens een Reuter-bericht is het gedurende het week-einde opnieuw tot anti-Britsche excessen gekomen te Cairo, waar eenige honderden studenten en scholieren zich voor de ambtswoning van den Britschen Hoogen Commissaris verzamelden en „Weg met Engeland!" riepen. De molestatie van een Britschen militair door een tamelijk groote menigte, heeft geleid tot een proteststap van de Britsche vertegenwoor diging bij den Egyptischen minister-president. De Britsche autoriteiten hebben er bij de Egyptische regeering op aangedrongen de noo- dige stappen te doen ter bescherming van de Britsche militairen en de Europeanen in het al gemeen. Alle Britsche soldaten te Cairo hebben in structie ontvangen naar de kazernes terug te keeren. Op instigatie van den leider van de Wafd-partij, Nahas Pasja, heeft de Executieve der studentenvereeniging besloten niet verder te betoogen. ATHENE, 15 Dec. (Reuter) De Nationale Vergadering is voor Woensdag a.s. bijeengeroe pen, .naar aanleiding van de door Tsaldaris verzamelde handteekeningen. De houding van de regeering ls nog niet vast gesteld. DR. MAX EUWE WERELDKAMPIOEN SCHA KEN. Het Geheim Consistorie te Rome. De reactie in Engeland op de vredesvoorstellen. Zal minister Eden aftreden? Italiaansche pers is ontevreden over de vredes voorstellen. Hevige storm in Argentinië. De Indische salarisvoorstellen gewijzigd; van de geraamde tien millioen zes millioen teruggeno men. Nieuwe samenstelling ran het college van re- geeringscommissarissen. Benoemingen in het Bisdom Haarlem. Een doode en vier gewonden bij een auto-on geval te Heemstede. Klipper gezonken bij Workum; de twee op varenden gered. Weer twee verdachten uit Oss berecht BUENOS AIRES, 15 Dec. (Reuter) Een hevige storm teisterde de provincie Santiago del Estero en in nog heviger mate de provincie Tucuman. De plaatsen Santa Cruz, Gastona en El Pueblo werden bijna geheel verwoest. De storm ontstond bij helderen hemel, doch later kwamen urenlange wolkbreuken, welke de wegen onbegaanbaar maakten en de telegraaf- en telefoonlijnen vernielden. Tot nu toe werd melding gemaakt van 10 ge wonden. Een goederentrein ontspoorde en twee ande re stieten tezamen. Verscheidene stations en postkantoren werden ernstig beschadigd. HONGKONG, 16 Dec. (Reuter) Lai Koeng Tsji, de hoofdredacteur van een der belangrijk ste Chineesche bladen alhier, is in een druk gedeelte van het centrum der stad door een kogel getroffen. Zijn toestand is zorgwekkend. De dader van den aanslag is onbekend geble ven. t\\\\\\\'v\vuminini Stand op Maandag 1 uur n.m.: 746,1 Vorige stand: 746,5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1