STADSNIEUWS REISMARKEN Haarlem, 16 Dec. Léatste Nieuws DRIEVOUDIGE MOORD TE BATAVIA MAANDAG 16 DECEMBER 1935 WITTOP KONING - HAARLEM KERSTPROGRAMMA zondagmiddagconcert H. O.V. AGENDA TENTOONSTELLING R.K. VROUWENBOND Gelukkige winnaars Een prachtig werk PATER STAAL Vertoeft in Tirol GELDLEENING HEEMSTEDE Voor rioleeringswerken en conversie STADSSCHOUWBURG Trudi Schoop bij de dansende ,JComikerinnen" Ned. Natuurhist. Ver. afd. Haarlem en O. COMMISSIE GEORGANISEERD OVERLEG Geen wachtgeld aan huwende ambtenares Werklieden gasbedrijf Wachtgeld en vacantietoeslag BLOEMBOLLENCULTUUR ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.25 Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 ONZE WINKELSTAND Sigaren van „Scopas" Opbrengst collecte Nieuwe voorzitter gekozen De Flora-rekening Dr. Verhage voorzitter Een spreker uitgefloten DR. A. J. VERHAGE Nieuwe voorzitter van de Alge meene Vereeniging voor Bloembollencultuur Dansinstituut H. Kwekkeboom V. HALEM Co. N.V. - HAARLEM EEN ZILVEREN ZAKEN- JUBILEUM DE LAATSTE VOORPOST WAT EEN WINTERWEERTJE! Gemeente-reiniging in actie MUZIEK Soliste: Loes Flipse DE OPVOERING VAN „DE BEUL" Vragen in den Raad De heer Kessens herstellende Een Lourdes-film Kindervoeding Bioscopen 17 December Bioscopen Statuten BURGERLIJKE STAND De tentoonstelling, die de afdeeling Haarlem van den R.K. Vrouwenbond in het gebouw van de St. Jozefgezellenvereeniging heeft gehouden, is een succes geweest. Niet in het minst voor de prijswinnaars, die dcor het koopen van een lot, of het raden van ieen poppennaam of van wat al niet, hun geluk eens geprobeerd hadden. De kribbe werd gewonnen door houder van lot no. 52. Het nummer van de fruitmand was 75. Het aantal bruine boonen bedroeg 2287, terwijl de sprei no. 225 voerde. De naam van de pop was Ida en de vliegmachine vloog naar Albury. Een inzender verzocht ons opneming van het volgende: Het was weer zooals vorige jaren een zeer goede gedachte van het Bestuur van den R.K. Vrouwenbond geweest om wederom een ten toonstelling te houden van kerstkribben, ver vaardigd door werkloozen. 't Is evenwel jam mer, dat het publiek zoo weinig belangstelling getoond heeft voor het vele werk door den Vrouwenbond en de dames van den Mo- nica-naaikrans verricht, om met de komende Kerstdagen weer een klein beetje vreugde te brengen in zoo menig gezin. Door de Krib- benbouwers wordt het werk, door bovenge noemde vereenigingen verricht, hoogelijk ge waardeerd, wat op ieders gezicht stond te le zen. Het Bestuur kan er dan.ook van verze kerd zijn, de sympathie verworven te hebben- van zeer vele vaders en moeders, die na de sluiting voldaan huiswaarts keerden. De weleerwaarde pater J. Staal, de wakkei t missionaris van Borneo, die voor herstel van zijn gezondheid naar Europa is gekomen, ver toeft nu in Tirol. Hij schrijft: 't Was guur weer, met regen en wind, toen ls de Maasstad verliet. Aan de grens kwam ae douane: „Haben Sie Geld mitgebracht?" Een groot divisenpampier werd ingevuld met naam en number van paspoort. Waar mijn woon plaats was? Sarawak! Nog nooit van gehoora. Hij copieerde den naam van mijn paspoort. Er waren 4 hoekplaatsen tot mijn beschikking. Ik legde me neer op de bank en heb goed geslapen. Vóór Stuttgart in een Bloemendaalsch land schap zag ik de eerste sneeuw. Nog niet dik. De aarde zwartte er doorheen. Maar Beieren was bedekt met een dikke laag. München was vuil met moddersneeuw. Alle bergen hadden kerstboomen bedekt met engelenveertjes. In Oostenrijk langs de schóne blaue Inn hing de zon warm in de winterlucht. Het was heerlijk weer in het zonnetje te zitten. De besneeuwde bergen rechts parelden in den zonneschijn eu nu en dan zag je zelfs regenboogkleuren in de sparren, 't Idee van bewatte en belicht» Kerstboomen lag voor de hand. Innsbruck lag met een allerdunst laagje krakende sneeuw. Ook het dorp waar ik tijdelijk zal blijven, 't Is fijn weer onder medebroeders en studenten, allen gemütUche en vriendelijke Tirolers. 't Voelt me aan, dat hier de bacillen en pa rasieten in mijn body zullen krepeeren. Ver schil met Borneo kan ook bijna niet grooter zijn! Daar overdag altijd 90 gr. in huis, dikwijls een stuk of wat er boven en hier onder 0! De bergen rondom staan alle in wit wattepak. Ons huis ligt bijna 900 meter hoog. Vanmorgen hing de lucht dik met sneeuw, doch nu komt de zon er weer door en.... geen sneeuw vandaag! Ik zou graag wat sneeuwballen gooien en een pop maken Met hartelijke groeten, J. STAAL Ahsam, Nord-Tirol, 12-12-"35. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor ten laste van de gemeente een geldleening aan te gaan met de Algemeene Friesche le vensverzekering-Maatschappij, gevestigd te Leeuwarden, tot een nominaal bedrag van f 300.000tegen een jaarlijksche rente van 4yt pCt., koers 100 pCt. De gelden zijn bestemd voor: a. Rioleeringswerken f 68.800b. restant kosten gebouw voor Openbare Werken f 29 300; c. restant kosten Postkantoor met woning 1 58.800.—; d. restant kosten verbouwing en stichting gymnastieklokaal O. L. S.. Voorweg f 17.100e. verstrekking gelden stichting bij zondere scholen L. O. f 97.000.f. idem U. L. O. f 29.000.— (b tot en met f voor conversie). Dr. Steenhuis wist toch eenige interessante bij zonderheden over de verschillende conservators en hun werk te vertellen. Het Museum blijkt in vroeger tijden een grooter bekendheid te heb ben genoten dan thans. Dr. Steenhuis hoopte zeer. dat het te brengen gezamenlijk bezoek er toe zal leiden, dat de leden dit individueel zul len herhalen, daar de verschillende collecties zeer de moeite waard zijn. De heer C. Sipkes toonde hierna planten- foto's, speciaal in verband met de planton- sociologie, de studie waarbij aandacht worat geschonken aan het feit, dat bepaalde planten steeds weer in eikaars gezelschap worden aan getroffen, en steeds in een zekere successie op treden. Planten, die aangeplant zijn, en dus oorspronkelijk in een streek niet voorkwamen, kunnen tot het „gezelschap" daarvan behooren, wanneer zü zich er absoluut thuis voelen. Zoo hoort de eik zeker in het plantengezelschap van onze duinen thuis, hoewel alle eiken hier wer den aangeplant. O.a. over de kwestie van de wateronttrekking aan de duinen vertelde spre ker nog eenige bijzonderheden aan de hand van duidelijke foto's, terwijl ook van een in Hann- nover gemaakte excursie een aantal lichtbeel den getoond werden. De heer L. van 't Sant had nog een drietal mooie foto's van de alpenkauw, opgenomen in Tyrol. leeraren, die ook een stoffelijk blijk van waar deering aanbood en door een van de collega's, die een zilveren horloge overhandigde. De heer Kwekkeboom dankte ten slotte zicht baar ontroerd voor de vele woorden van waar deering en huldeblijken. „Zoolang ik nog zooveel sympathie ondervindt, zal er voor mij geen crisistijd bestaan," merkte hij op. Het spreekt vanzelf dat het feest na deze hartelijke huldiging er des te stemmiger om werd en nog lang voortduurt. Zaterdagavond gaf Trudi Schoop en haar ge zelschap een afscheidsvoorstelling in den Stads schouwburg met twee harer meest succesvolle nummers. Zoo kreeg men eerst: „In de adver- tentie-afdeeling", waarbij men al dansende kleine advertenties ziet veroorzaken en na de pauze de beroemde „Fridolin". Beide nummers hebben wij indertijd reeds uitvoerig besproken, zoodat het overbodig is daarop thans nog eens terug te komen. Dit te minder wijl de uitvoering weer even verzorgd was en in alle opzichten aan de eischen voldeed, welke men aan dit buiten gewoon geestige en magnifieke ensemble kan stellen. Het programma was dus wel goed, maar niet nieuw. De tamelijk bezette schouwburg was zeer en thousiast en ging zich te buiten aan overdadig, verdiend applaus. V.—t. De Haarlemsche afd. van de Ned. Natuur historische Vereeniging hield een lezingavond, waarop eenige korte voordrachten werden ge houden. De voorzitter, de heer G. A. van Schaik, gaf toelichting bij een aantal door den heer G. van de Polder vervaardigde lantaarnplaatjes van kas- en tuinplanten. Zeer mooie foto's wa ren hier bij, vele opgenomen in den LeMschen Hortus en Haarl. kweektuin, van orchideeën, bilzenkruid en artisjok. Dr. J. F. Steenhuis had, in verband met een door de afdeeling in het as. voorjaar aan Tey- ler's Museum te brengen bezoek, eens nage zocht, wat er in de litteratuur over dit Museum te vinden is. Dit bleek niet zooveel te zijn, maar „Beter laat dan nooit"; denkt men blijkbaar in officieele kringen. Al is het voorstel van B. en W. inzake verbod aan vroegtijdig gepen- sionneerde ambtenaren om nevenfuncties te aanvaarden reeds verschenen, toch zendt men ons thans (pas) het verslag van de Commissie voor Georganiseerd Overleg over deze kwestie. Donderdag jJ. vergaderde onder leiding van den wethouder, den heer M. A. Reinalcia, ue Centrale Commissie voor georganiseerd overleg ter behandeling van de amendementen, welke in de vergadering van den Gemeenteraad van 27 November 1935 werden ingediend en vol doende ondersteund, betreffende het voorstel van Burgemeester en Wethouders ten aanzien van de afvloeiing van personeel, dat den 60- jarigen leeftijd heeft bereikt en/of op veertig voor pensioen geldige dienstjaren kan wijzen. Met algemeene stemmen werd besloten gunstig te adviseeren ten opzichte van een door den voorzitter voorgestelde aanvulling van het des betreffende ontwerp-besluit, krachtens hetwelk slechts met vergunning van Burgemeester en Wethouders nevenbetrekkingen mogen worden vervuld, werkzaamheden voor derden mogen worden verricht of handel of nering mag wor den uitgeoefend, een en ander op straffe van verlies der uiikeering. Vervolgens werd in een vergadering van ue Commissie van overleg voor de werkliedenzaken besloten gunstig te adviseeren ten aanzien van een voorstel van den Directeur van het ge meente-gasbedrijf a. tot herziening van de kolenpremie; b. tot wijziging van den dienstrooster voor de werklieden, werkzaam bij de schuine kamer ovens. Hierna werd een gecombineerde vergade ring gehouden van de Centrale Commissie voor georganiseerd overleg met de Commis sie van overleg voor het- politie-personeel. Door deze vergadering werd met algemeene stemmen gunstig geadviseerd ten aanzien van een voorstel tot wijziging der gemeen telijke wachtgeldregelingen in dien zin, dat wanneer een op wachtgeld gestelde ambte nares in het huwelijk treedt, het wachtgeld voor den duur van dat huwelijk vervalt, als mede ten opzichte van een voorstel van Burgemeester en Wethouders om ook ge durende het jaar 1936 geen vacantietoeslag te doen uitbetalen aan hen, die krachtens de daartoe geldende regelingen voor zoo- danigen toeslag in aanmerking zouden ko men. Zaterdagmiddag is in het fraai verbouwde winkelhuis Zijlstraat 71, het sigarenmagazijn „Scopas" geopend, een winst voor den Haar- lemschen winkelstand. Het is een ruime, modern ingerichte zaak: de etalages trekken onmiddellijk de aandacht van zelfs den meest argeloozen voorbijganger, en de intieme sfeer van het interieur maakt een be zoek aan den winkel tot een anticipatie van het hoogste sigarengenot. De nieuwe zaak komt onder leiding van twee energieke zakenmenschen, die in de sigaren- branche een jarenlange ervaring hebben. Zondag werd onder alle H. H. Missen in de kerkvan den H. Joseph door den Weleerw. Heer H. de Greeve een liefdadigheidspredikatie ge houden voor de St. Vincentiusvereeniging. De collecte daarna bracht op f 448. De leden der Algemeene Vereeniging voor Boembollencultuur kwamen Maandagmorgen te Haarlem in algemeene vergadering bijeen. Nadat de voorzitter zijn elders in dit blad gepubliceerde rede had uitgesproken kwam de verkiezing van een voorzitter aan de orde, wegens, het aftreden van den heer E H. Kre- lage. De agenda werd intusschen voortgezet. Bij de behandeling van de begrooting 1936 achtte de afdeeling VOORHOUT de verhoo ging van den post salarissen onjuist De gesa larieerde functie van den adj.-secretaris zou na de Flora niet meer noodig zijn Ook op andere onderdeelen meende de afgevaar digde te kunnen bezuinigen. De VOORZITTER zeide, dat de salarissen in eenige jaren tijds reeds 10 pet. gekort zijn Het salaris voor den adj.-secretaris is noodig, omdat de werkzaamheden van het secretariaat zeer zijn toegenomen. De begrooting, sluitende met een bedrag van f 48.150, werd daarna z. h. s. aangenomen. Ten aanzien van de rekening der Bloemen tentoonstelling Flora werden eenige techni sche opmerkingen gemaakt. De afdeeling Voor hout gewaagde van een bitteren nasmaak. De nalatenschap is niet groot geweest, is daarbij wel de uiterste grens van koopmanschap be naderd? Is de opbrengst aandeel restaurants ad f 591675 niet veel te weinig? De man, die den opzet indertijd te groot vond en toen kort zichtig genoemd werd, heeft helaas gelijk ge kregen Er is indertijd ook op een fonds voor de Flora aangedrongen, maar men was zoo van het slagen overtuigd, dat dit niet noodig werd geacht. Men is vol waardeering voor de orga nisatoren, maar de zuinigheid is niet voldoen de betracht. De VOORZITTER betreurde ook het tekort, maar men mag daar niemand een verwijt van maken. Men komt bij elke groote expositie tot onvoorziene uitgaven, die eenvoudig gemaakt meten worden. De afdeeling Lisse gaf er haar ontstemming ever te kennen, dat de gemeente Heemstede, die zooveel voordeel van de Flora heeft gehad niets in het tekort bijdraagt. De VOORZITTER kon hierover geen ver dere discussie toelaten, omdat dit gemeente zaken zijn. De rekening werd daarna z. h. s. goedge keurd. Besloten werd f 5000 uit de reserve te putten, tot verlichting van de verplichtingen van de deelnemers in het waarborgfonds ten behoeve van de Flora. Eenige afdeelingen stem den tegen. De vergadering koos tot voorzitter Dr. A. J. Verhage met 148 van de 224 stemmen. Op Dr. Dijt werden 73 stemmen uitgebracht, rest ver deeld. Dr. Verhage aanvaardde zijn benoeming en had de eerste voorloopige gelukwenschen on der daverend applaus van de vergadering in ontvangst te nemen. Een tweetal afdeelingen wenschte opnieuw over de saneeringsmaatregelen te spreken. Het hoofdbestuur stelde een motie van orde voor, om de behandeling van dit vraagstuk uit te stellen tot het najaar van 1936. De heer Murk uit Hillegom, die zich reeds in vorige vergaderingen een verwoed anti saneerder toonde, hield ook nu weer een rede. Nadat de voorzitter reeds verschillende malen met den hamer had moeten werken, maakte de vergadering het verdere spreken van den heer Murk onmogelijk door te trappen en te klappen. De voorzitter maakte toen van het reglement van orde gebruik en ontnam spr. het woord. Er volgde langdurig applaus, hier en daar klonk gefluit, de spreker verliet het podium. De motie van het hoofdbestuur werd daarna aangenomen met 194 tegen 33 stemmen. De afdeeling Heemstede stelde voor de noo- dige stappen te ondernemen om te komen tot de oprichting van een, onder deskundige leiding staande, economische afdeeling bij het bestuur der vereeniging. Het hoofdbestuur wenschte de kwestie eerst te bespreken en in de volgende vergadering te behandelen. Op voorstel van Heemstede zal een commissie dienaangaande worden benoemd. Bij de rondvraag werd het H.B. verzocht bij de regeering aan te dringen op verantwoording van ontvangen saneeringsgelden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren P. F. Seignette te Beverwijk, G. v. Marei te Wassenaar, terwijl in de derde vacature nog zal moeten worden voorzien. In den middag werd officieel afscheid ge nomen van den heer Krelage. Zaterdag vierde het Dansinstituut H. Kwek keboom in alle zalen van het Gemeentelijk Con certgebouw zijn zilveren jubileum. Nadat een variété-programma was afgewerkt, had even voor de pauze de huldiging plaats. De heer J. Kolderie, lid van de feestcommissie opende de huldigingstoespraken met een kort woord tot de aanwezigen, die hij allen, leerlin gen. oud-leerlingen en collega's dankte voor hun opkomst. Zoo een volle zaal is het beste bewijs, aldus spr., dat de heer Kwekkeboom in zijn leven iets gepresteerd heeft. Uit naam van de talrijke vrienden en ken nissen bood spr. daarna een haard, twee fau teuils en een fraai schilderstuk aan. Van de leerlingen ontving de heer Kwekkeboom een prachtig gebrandschilderd wapen van glas in lood, waarin onder meer allegorische voorstel lingen, betrekking hebbende op den dans, wa ren verwerkt. Ook het huis van de familie Kwekkeboom was erop te vinden en te midden daarvan prijkten de cijfers 19101935. Voorts ontving de heer Kwekkeboom een keurig ingebonden boekje met de namen van allen die iets voor de geschenken hadden bij gedragen. Daarna werd nog gesproken door den secre taris van den Nederlandschen Bond van Dans- IN CHEQUES VAN 25, 50 OF 100 Mk. DIRECT MEE TE NEMEN - DAGKOERS OOK VOORRADIG 20 Mk. BILJETTEN SCHOTERWEG 3 TELEF. 13370 KANTOOR GEOPEND TOT 8 UUR N-M. Dr. A. J. Verhage werd geboren te Vlissingen in 1908. Na de R. H. B. S. te hebbten afgeloopen, studeerde hü aan de Ned. Handelshoogeschool te Rotterdam. In Maart 1931 deed hij doctoraal examen; in Juli van hetzelfde jaar werd hij ver bonden aan de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur te Haarlem. Tijdens de voor bereiding en uitvoering der Bloemententoonstel ling Flora te Heemstede nam hij als adjunct secretaris de werkzaamhedten van den alge meen secretaris-penningmeester dezer vereeni ging, die zijn krachten aan deze tentoonstelling wijdde, waar, ook werd hij opgenomen in de re dactie van het Weekblad voor Bloembollencul tuur. Hij promoveerde in Maart 1934 tot doctor in de economie op een proefschrift „De handel in bloembollen", dat werd uitgegeven als publicatie van het Ned. Economisch Instituut te Rotter dam. Hij schreef de laatste jaren verscheidene arti kelen, niet op het bloembollenbedrijf betrekking hebbte'nd, o.a. in het Landbouwkundig Tijdschrift, „De Nieuwe Veldbode" en „De Opbouw". Op 15 December was het 25 jaar geleden, dat de heer P. J. M. van Tetering eigenaar werd van het bekende wijnhuis „De Guide Druyf" aan de Groote Markt alhier en het was wel te verwachten, dat dit maar niet als een gewoon zakenjubileum zou worden gevierd, maar dat in de huldiging mede de groote achting tot uiting zou komen, die men den heer Van Tetering toe draagt om zijn uitnemende verdiensten op so ciaal gebied. Wat de heer Van Tetering in die 25 jaar aan arbeidskracht en arbeidslust heeft ontplooid in het belang van den middenstand, voor het Roode Kruis, voor tal van katholieke vereenigingen en als lid van den gemeenteraad en bij tal van openbare festiviteiten, is moeilijk genoeg te waardeeren. Het is zeker zoo om vangrijk als het werk, dat hij verrichtte om zijn zaak tot een benijdenswaardigen bloei te bren gen. Op echt katholieke wijze werd het feest gis terenmorgen begonnen met een H. Mis van dankbaarheid in de kerk van de Groenmarkt, waarvan het altaar mooi met bloemen en plan ten was versierd. De H. Mis werd bijgewoond door de familie en de leden van 't personeel. Al len naderden tot de H Tafel. In het kantoor van „De Guide Druyf" had daarna een ge meenschappelijk ontbijt plaats. De heer en me vrouw Van Tetering werden binnengehaald door de twee oudste leden van het personeel. Tijdens het ontbijt werd het woord gevoerd door den heer H. van Schoonhoven, die namens het per soneel een prachtig tegeltableau aanbood, ver vaardigd door de „Plazuid" te Gouda. Het stelt voor als middenstuk het oud-Hollandsche gevel tje van de zaak in oe Koningstraat en de mooie luifel, geflankeerd door de wapens van de provincie Noord-Brabant en Etten-Leur (de geboorteplaats van den heer Van Tetering), het oude wapen van Holland en het wapen van Haarlem, verder afbeeldingen, herinnerend aan den bijbeltekst: „ik ben de wijnstok". Voor het aanbieden van dit geschenk had het personeel gedurende twee jaar elke week een bijdrage ge offerd. De opdracht luidt: .„Den heer P. J. M. van Tetering aangeboden door het personeel ter gelegenheid, dat hij 25 jaar eigenaar van het wijnhuis De Guide Druyf was". Bij zijn dankwoord hierna, voegde de heer vai\ Tetering de herinnering aan het feit, dat de heer H. Verharen 25 jaar bij hem in dienst was en meer dan 35 jaar in dienst der firma. Hij bood hem het diploma aan voor trouwen dienst van de Ned. Vereeniging van Wijnhan delaren. Des middags had een druk bezochte receptie plaats. Van de talloos vele vrienden en relaties, die den heer van Tetering kwamen gelukwen schen, noemen wij het bestuur van de R. K. Middenstandscentrale voor Haarlem en Om streken, namens wie de heer Th. S. J. Hooü het woord voerde om de dankbaarheid te vertolken van den Haarlemschen middenstand voor wat de heer van Tetering in het belang der winke liers heeft gedaan. Verder voerde het woord de heer B. W. Lasschuit namens de Haarlemsche Handelsvereeniging en de heer G. Alders, vice- voorzitter van de R. K. Middenstandsvereeni- ging, namens deze organisatie. Om 8 uur 's avonds werd in de kostelijk ver sierde expeditiezaal va-/ het Wijnhuis een feest avond gegeven voor familie en personeel, waar de gezelligheid tot laat In den nacht voort duurde. Onnoodig te zeggen, dat het aantal bloem stukken groot was. Er waren er van midden- standsvereenigingen e.a. van vrienden en ken nissen en een zeer fraai van de directie van de Nieuwe Haarlemsche Courant, die nog niet ver geten is, dat het op het redactiebureau van de Nieuwe Haarlemsche Courant was, dat de heer van Tetering zijn succesvolle loopbaan als jour nalist verwisselde tegen zijn niet minder suc- oesvolle carrière als zakenman. U hebt genoten van „DE BENGAAL- SCHE LANCIERS Dan moet U ons KOMEN ZIEN I met CLAUDE RAINS en CARY GRANT. De wintervorst, die heel Haarlem met een wit kleed bedekte, riep daarmede de gemeentereini ging in het geweer om straten en wegen weer schoon te bezemen. Deze gemeentedienst deelt ons daarover het volgende mede: Zondagmiddag zijn de zout- en zandstrooi- machines uitgerukt, teneinde de bruggen en opritten en de gladde plaatsen begaanbaar te maken. Des avonds na tien uur is de binnenstad ge pekeld, teneinde de sneeuw van de hoofdwegen te verwijderen; daarna zijn de veegmachines des nachts om twee uur uitgerukt, zoodat de bin nenstad om vier uur gereinigd was. Helaas maakte een sneeuwbui om zes uur in den morgen het werk vruchteloos en kon de arbeid: pekelen, vegen enz. daarna opnieuw be ginnen. De herhaalde kleine sneeuwbuien met afwis selende vorst en dooi maken het werk voor de reinigers zeer moeilijk. Hedenmiddag is de Gemeente-Reiniging voor de derde maal uitgetrokken om de binnenstad van sneeuw en modder te bevrijden. Zestig werkloozen zijn daarbij te werk ge steld. Deze uitvoering, die, onder leiding van Mari- nus Adam, weder in de Gemeente-Concert zaal plaats vond, had, waarschijnlijk tengevolge van het minder gunstige weer, niet hetzelfde drukke bezoek van andere Zondagmiddagen. Dit bij haard of kachel zaten zullen wel ge dacht hebben, zij het dan mogelijk in wat simpeler termen dan de Fransche generaal, die ze het eerst uitsprak: J'y suis, j'y reste. En verder scheen de op handen zijnde schaak- match EuweAljechin zijn schaduwen vooruit te werpen op enkele prestaties van het orkest, dat er soms minder goed bij was, dan op andere Zondagmiddagconcerten. De Euryanthe-Ouver- ture, die vlot en mat entrain gespeeld werd deed hiervan echter nog niets vermoeden. Het intermezzo der violen was fraai van schakee ring, en het fugato aan het slot werd met de noodige verve en conciesheid geciseleerd. Maar de weinig gespeelde 4de Symphonie van Mendelssohn onze notities wijzen ons terug naar 12 Juni 1928 kregen we niet onver deeld in de gunstigste weergave te hooren. Het duurde althans vrij geruimen tijd eer de groepen elkaar en dirigent Adam schenen te hebben ge vonden. Is er een ander euvel aan te wijzen aan gebrek aan een werkelijk serieuze voorbe reiding, die deze symphonie toch óók vereischt? Fijn klonk na de pauze het Voorspel tot het Oratorium van „La Croisade des Enfants" van Gabriël Piemé. En toen kwam Loes Flipse, de muzikale echtgenoote van den leider der Rotterdamsche Philharmonie ons een vijftal oude liederen voordragen, drie Fransche Kerst- leysen en twee Oud-Nederiandsche liederen, m bewerkingen resp. van Willem Pijper en Hans Schouwman. Het is met-liederen-bewerkingen in het algemeen zoo, dat, wanneer al te mo derne middelen in de orkestratie worden aan gewend, veel te loor gaat van het naïeve karak ter der oude composities. De drie Fransche Noëls hadden, in de bewerking van Pijper, daar minder van te lijden dan het „Nu Sijt Wille- come" en het „Driekoningenlied" in de bewer king van Hans Schouwman. Trouwens, in alle vijf de composities was de begeleiding, tegenover de in het middenregister niet sterk dragende stem der zangeres, veel te zwaar. Met name hoorn en fluit drongen zich te veel op den voorgrond met hun contra-melodie, die, zeker in beide composities van Schouwman ook te sterk willen domineeren. De sfeer werd er onrustig door en druk, geheel in tegenstelling' met de kwaliteiten aan deze eenvoudige leysen inhaerent. De uitvoering maakte zoodoende niet den indruk, dien ze anders mogelijk had kunnen maken. De voordracht door Loes Flipse liet weinig te wenschen over, maar we zullen haar toch nog gaarne in belangrijker werk hooren om over haar stem-kwaliteiten, die vooral in hoogere ligging bijzonder glansrijk schijnen te zijn, met meer grond te kunnen oordeelen. De Pavane pour son Altesse la Princesse de Lambelle van Leo Ruygrok steekt zeer gunstig af bij zijn al te sterk Wagenaar-iseerende Blij spel-Ouverture „Midas", die zeer brokkelig is in haar opzet en vrij karakterloos. Beide noch tans werden goed vertolkt, en het orkest gaf de zeer verschillende stemming van beide werken met succes weer. Het eerstvolgende Zondagmiddagconcert heeft plaats Zondags vóór Driekoningen, op 5 Janu ari a.s. J- s- De heer Peper, communistisch lid van den gemeenteraad, zal in de eerstvolgende raadszit ting de volgende vragen tot den burgemeester richten Is het persbericht juist, waarin vermeld wordt, dat door u te kennen is gegeven, geen toestemming te zullen geven voor de vertooning van het Tooneelstuk „de Beul"? Indien wel, is u bereid de raad de motieven mee te deelen, waarop uw houding in dezen is gebaseerd? Met den heer Kessens, den bezorger van onze courant, die eenige weken geleden op de Bakenessergracht onder een auto geraakte, is het een paar weken niet best geweest. Na een periode van geheel in de war zijn, is het echter sinds eenige dagen veel beter met hem gesteld. Het vooruitzicht is nu zoo, dat hij binnen zeer korten tijd de Mariastichting wel zal kunnen verlaten. Gisteravond werd in het gebouw „St. Bavo" de nieuwe Bemadette en Lourdesgeluidsfilm vertoond. De groote zaal was totaal uitverkocht. De 'film wordt hedenavond voor het laatst ver toond. Degenen die nog eenige kaarten willen verkrijgen kunnen deze afhalen aan het gebouw „St. Bavo" in de Smedestraat. De Vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoete- straat 1284 porties, Overtonstraat 2032 porties, Byzantiumstraat 917 porties. Bovendien werden dagelijks aan de scholen voor Buitengewoon L. O. 107 porties verstrekt. Het echtpaar J. J. van de ReepHofste, wonende Amsterdamstraat 3, te Haar lem, zal 30 December a.s. den dag her denken, waarop het vóór vijftig jaar in den echt werd verbonden Gebouw „St. Bavo": Lourdesfilm, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur; Chr. Orato- rium-vereeniging, 8 uur. Stadsschouwburg: Abonnementsvoorstelling, Amsterd. Tooneelvereeniging: „Een Vrijdags- kind", kwart over 8. Hotel „Royal" Stationsplein: Haarlemsche Reddingsbrigade v. drenkelingen, kwart over 8. Krelagehuis: Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, 11 uur. Rembrandt-theater: „De Privé-secretaresse getrouwd". Op het tooneel „Boom Brothers", lachnummer, 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Verraad". Op het tooneel „Corellis, equilibrist", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: „Mannen zonder naam," 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater: „De sensatie in het Casino", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" „St. Caecilia" 8 uur; Rechtskundig Bureau 8 uur; Cursus R. K. Volksbond 8 uur; Haarlemsche Kerkzangers kwart over acht; Vakgroep Stucadoors, 8 uur; Ziekenfonds „Ziekenzorg" 8 uur; R. K. Kellners des nachts half een. Stadsschouwburg Ver. Rotterd. Hofstad- tooneel Boefje kwart over 8. Café Rest. Gebr. Brinkmann Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, 8 uur. Gemeente Concertzaal Concert H.O.V., kw. over 8. Kunstzaal Reeker Tentoonstellingen, 10—7 uur. Gouvernementsgebouw Dreef, Provinciale Staten van Noord-Holland, half 12. Rembrandt-Theater De Privé-secretaresse getrouwd"; op het tooneel „Boom Brother's lachnummer, 2 3130 7 en 9.15 uur. Frans Hals-Theater: „Mannen zonder "naam", 2, 7 en 9.15 uur. Palace „Verraad" op het tooneel Corellis te equillibrist, 7 en 9.15 uur. Luxor- Theater „De sensatie in het Casi no", 79.15 uur. De Staatscourant bevat de gewijzigde statu ten van de Bloemendaalsche Burgerwacht, ge vestigd te Bloemendaal. Geboren: 13 Dec.: H. MulderSteenbergen, d.; 14 Dec.: F. E. v. d. Aar—Göhner, d.; A. VosHartsuiker, z.; G. W. C. Overmeer Veldman, d.;'A, J. J. van BeekVoeten, d.; 15 Dec.: J. W. Overbeekvan Krimpen, d.; M. M. Jansenvan Rijn, z.; C. Mesmanvan Leeu wen, d.; 16 Dec.: J. A. M. Ranseijnvan Eijk, z. Overleden: 14 Dec.: J Bosch, 54 jaar, Ptfls- laan; J. P. Kroone, 22 jaar, Kamperlaan; B. Bulthuis, 51 jaar, Pol; A. HubertBoeser, 33 jaar, Reitzstraat; 15 Dec.: A. AsmaRuss, 73 jaar, Ripperdapark; C. M. SpookKappelhof, 88 jaar, Leidschestraat; T. PereboomVisser, 82 jaar, Meester Comelisstraat. (Nadruk verboden) p 133 Bn.11003B yfUdllddpSD BATAVIA, 16 Dec. (Aneta). Hedenmorgen werd de zaak H. verder behanded. Het requisi toir en hét pleidooi werden uitgesproken. De belangstelling was heden zoo groot, dat 't publiek op het momtent dat het werd toegelaten, de zaal binnenstormde om de beschikbare zit plaatsen te bezetten. De Officier van Justitie, Mr. Jongmans, rield zijn requisitoir dat door beklaagde met gebogen hoofd werd aangehoord, af en toe wischte H. tra nen weg. De Officier achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen. Beklaagde had niet den opzet om de slachtoffers te verwonden, doch om deze te dooden. Hij reconstrueerde dten moord en legde uit hoe beklaagde zijn reeds zwaargewonden schoonva der nogmaals een kogel door het lichaam schoot. Op dit oogenblik ging een golf van afgrijzen door de zaal terwijl onderdrukte uitroepen van afkeuring werden geuit. Uitvoerig zette de Of ficier de voorgeschiedenis van het drama uit een. Concudeertende dat geen verzachtende om standigheden aanwezig zijn, eischt spreker tenslotte wegens moord een gevangenisstraf van achttien jaar. Vervolgens hield de verdediger, Mr. Plate, een uitvoerig pleidooi waarin hij aanvoerde dat be klaagde door storing in zijn verstandelijke ver mogens niet toerekenbaar kan geacht worden voor zijn daad. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging en riep ingeval van afwijzing hiervan de uiterste clementie van dten Raad in. De uitspraak zal op 23 December geschieden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2