HET PASKWIL VAN PARIJS In gestolen auto tegen boom ZADELHOFFl Met obligaties geknoeid ROOKWORST na* ROOKEN KLIPPER GEZONKEN mmm WIE WORDT DE DUPE? NA DE BENOEMING VAN MGR. HUIBERS MAANDAG 16 DECEMBER 1935 Avontuur van vijf jonge Amster~ dammersdat vreeselijk eindigde Een doode, een zwaar gewonde Benzine-tekort Vreeselijke aanblik Laaghartige aanval Poging van hulpvaardigeom handelaar te berooven 4 ERVEN KEELTJE PATER WEER BIJEEN echte Geldersche EEN FRISSCHE ADEM! Schipper en zijn knecht redden zich in roeiboot DOODELIJK ONGEVAL TE WOERDEN HET IJS IS ER WEER De Hagenaars genieten er van Drijfijs IJselmeer :^«ll Een kans voor Genève Het Hoornsche telegraafkantoor kon de gelukwenschen niet meer verwerken Huldiging Bezoek aan Warmond Auto botst tegen tram Vier gewonden bij ongeval te Sassenheim INBRAAK TE MAASTRICHT Bij de firma Vroom en Dreesmann Van Colombo Tegen gewezen kerkmeester rechtsvervolging ingesteld Fraude listig gepleegd Het beslag op Vova Dagvaarding tegen de redacteuren uitgebracht EEN DROEVIG GEVOLG VAN "ONVOORZICHTIGHEID Jongetje van vrachtauto gevallen en gedood Vijf jonge mannen, die Zaterdagavond te Amsterdam een auto stalen en er mee aan het toeren gingen, hebben dit onzalig avon tuur duur moeten bekoopen. Omtrent half één zijn zij op den Rijksstraatweg te Bloe- mendaal, onder de gemeente Heemstede, tegen een boom gereden, waarbij één der inzittenden werd gedood, een ander ernstig gewond, terwijl de overigen lichtere kwets uren opliepen. Zaterdagavond werd aangifte gedaan dat op den Adm. de Ruyterweg ter hoogte van het oude Slatuinenpad in Amsterdam-West voor een café een nog nieuwe auto, merk Auburn, was gestolen. Onder verdenking vielen onmid dellijk vijf jonge mannen, die op het politie bureau Adm. de Ruyterweg slecht bekend staan. Het zijn zoogenaamde hoek-klanten, die men altijd vinden kan op den hoek van de Jan Evertsenstraat. Daar men vermoedde, dat zij met den auto ergens in West rondtoerden werd de aangifte van den diefstal per radio omgeroepen, terwijl, rekening houdend met de mogelijkheid, dat zij in de richting Haarlem zouden wegrijden, op den Haarlemmerweg bij de grens der gemeente een overval-auto werd geposteerd. Deze auto heeft hier enkele uren gestaan zonder dat de bewuste auto passeerde. Inderdaad waren de vogels reeds gevlogen en dit kreeg zijn vreeselijke bevestiging in het bericht van een ernstig auto-ongeluk, 's nachts te half één onder Heemstede. Hier was een wagen, welke de gestolen Aubum bleek te zijn, in volle vaart tegen een boom gereden en totaal vernield. Van de vijf inzittenden, inderdaad de ver dachten, was er één op slag gedood en de be stuurder ernstig gewond. De drie anderen wer den licht gekwetst. De doode en de ernstig ge wonde zijn naar het ziekenhuis overgebracht, de drie anderen, na verbonden te zijn, op het po litiebureau ingesloten. Nader meldt men ons uit Heemstede: De slachtoffers van het ongeluk waren de 16-jarige G. N„ de 16-jarige P. N., de 18-jarige W. A„ de 21-jarige G. L. en de 26-jar. J. M. Sch. Omstreeks twaalf uur reden de jongens te Bennebroek, toen zij plotseling bemerkten, dat de benzine opraakte. Zij stopten om te „tanken" en dit was tenslotte het begin van de ramp. Want toen men gereed was, kwam er juist iemand van de Bennebroeksche politie, met het doel om te informeeren naar de geldigheid van de papieren. Nauwelijks had deze zijn hand op de por- tierkruk gelegd, of de bestuurder gaf vol gas en de wagen schoot weg in de richting Haarlem. Op dit moment naderde een an dere auto uit de richting Leiden. De jon gelui, die zich vervolgd meenden, reden steeds sneller en letten niet op de flauwe bocht in den weg tusschen Lanckhorstlaan en Ad. Pauwlaan. Met een geweldigen klap sloeg de auto tegen een boom, reed nog even door, om dan tegen een volgenden boom tot stilstand te komen. Daarbij vloog de motor in brand. Gelukkig kon dit vuur met een brandbluschapparaat uit een pas- seerenden auto gebluscht worden. Onder de passeerende autobestuurders was een dokter uit Leiden, die geassisteerd door enkele automobilisten en een lid van den nacht veiligheidsdienst de eerste hulp verleende. Tusschen glas en gebogen ijzer (de rechter portierdeur was geheel ontzet en rondgebogen) zaten de chauffeur en de 21-jarige G. L. Daal de rechterzijde het ergst van de aanrijding had geleden, moet G. L. wel direct dood geweest zijn, terwijl de bestuurder, behalve enkele klei ne verwondingen, slechts een enkelfractuur op liep. Droevig was het ook gesteld met de drie per sonen die achter in den auto zaten. Twee van hen kregen verschillende ernstige verwondin gen. Maar de minst gewonde liep toch nog arm- en beenbreuken op. Daardoor moesten De ouderlijke woning van den nieuwen bisschop, Kleiweg 27 te Gouda, waar Mgr. Huibers als seminarist zijn vacan- ties doorbracht allen met de grootste voorzichtigheid uit den auto gehaald worden. Een der slachtoffers liep ook nog een schedelbasisfractuur op. De gewonden werden naar het Diaconessen- ziekenhuis te Haarlem vervoerd, terwijl het stof felijk overschot van G. L. naar het lijkenhuisje der openbare begraafplaats werd vervoerd. Door middel van de Amsterdamsche politie werden de ouders der slachtoffers, die allen in Amsterdam wonen, met het ongeval hunner kinderen in kennis gesteld. Het overschot van den eerst zoo fraaien auto werd door de politie in beslag genomen en naar het terrein van openbare werken gesleept. Zaterdagavond omstreeks acht uur reed de kaashandelaar de U. uit Oudenrijn met zijn motorfiets met zijspan op den Galecopperdijlk te Jutphaas en passeerde daar twee wielrijders. Plotseling bemerkte hij, dat er iets aan zijn motorrijwiel haperde, zoodat hij zich genood zaakt zag te stoppen. Toen hij naast zijn motorfiets stond, naderde een der wielrijders, die hij even tevoren was gepasseerd. De wielrijder maakte een praatje met den motorrijder en was zelfs zoo hulp vaardig met een fietslantaarn de U. bij te lich ten, teneinde diens werk te vergemakkelijken. Deze hulpvaardigheid bleek echter niet zoo goed bedoeld, want plotseling kreeg de TJ., toen hij in gebukte houding stond, met een knuppel een slag op zijn achterhoofd. De man stortte verover, doch verdedigde zich en daarbij bleek hij over meer kracht te beschikken dan zijn belager. Spoedig wist de TT. zich omhoog te werken, waarop de wielrijder haastig op de fiets sprong en ver dween. De tweede wielrijder had zich op een afstand gehouden, doch toen deze zag, dat zijn kameraad het onderspit moest del ven, ging hij eveneens aan den haal. De TT. bekwam tijdens de vechtpartij eenige lichte verwondingen. Anderhalf uur later heeft hij bij de politie aangifte van het avontuur ge daan. De politie stelt een onderzoek in; het is vrij wel zeker dat men hier te doen heeft met een poging tot berooving. Een tweede groep erfgenamen van Neeltje Pater heeft Zondagmiddag te Amsterdam in ge bouw „de Ruyter" vergaderd. Deze bijeenkomst had vrijwel hetzelfde verloop als de eerste ver gadering, veertien dagen te voren. Er waren we derom ongeveer 350 aanwezigen, die, na de uit eenzetting van achter de bestuurstafel, in prin cipe besloten een vereeniging te stichten. Dit zal dan geschieden op een uit te schrijven gioote vergadering van alle erfgenamen. Dan zal men een bestuur kiezen, commissie en subcom missies vormen en statuten aannemen, waarop de Koninklijke goedkeuring wordt aangevraagd. Inmiddels werd den aanwezigen krachtig gead viseerd hun stamboomen en aansluitingen in orde te maken. U houdt natuurlijk ook van Vraagt daarom Uw leverancier het merk DOETINCHEM I dan eerst smult UI Verzachten de keel. Hebben een frisscbe smaak en geven Zondagmiddag om drie uur is op het IJselmeer tusschen Workum en Breezand tijdens den Zuidoosterstorm een klipper, welke met grint was geladen, vol water geloopen en gezonken. De uit twee personen bestaande bemanning begaf zich in de roeiboot en is behouden te Kornwer- derzand aangekomen. Het schip, dat on geveer 270 ton meet, behoorde thuis te Amsterdam en was op weg naar Dokkum. Het vaartuig kan als verloren worden be schouwd. Nader wordt uit Komwerderzand gemeld, dat het gezonken schip de „Onderneming" is, metende 227 ton. Het ligt dwars in de vaargeul voor Workum. Het schip was op reis van Lobith naar Dokkum. De bemanning bestond uit schipper Boonstra en een knecht. Zij hebben na twee uur roeien Komwerderzand bereikt. Zaterdagavond omstreeks half negen geschied de te Woerden een ongeval, dat een doodelijken afloop had. Terwijl de boerenknecht H. Hoogen- doorn uit Rietveld per rijwiel vanaf de Rozen- brug kwam aangereden, in de richting Woer den, kwam van den anderen kant een groote trailer aanrijden. Doordat H. eenigszins hard- hoorend was en wellicht den trailer niet opmerk te, werd hij aangereden. Hierbij liep H. zooda nige verwondingen op, dat hij zeer spoedig over leed. Het stoffelijk overschot werd naar het Al gemeen Ziekenhuis vervoerd. Naar de juiste toe dracht zal de politie een onderzoek instellen. H. K. H. Prinses Juliana woonde Zaterdag de viering bij van het 25-jarig bestaan der af deeling Hilversum van het Ned. Roode Kruis Op de kunstijsbaan van de Haagsche IJsclub is Zondag druk gereden. Om 10 uur gingen de hekken open en de baan is den geheelen dag in gebruik geweest. Zondagochtend om half acht is in de ge bouwen van de Haagsche IJsclub brand uitge broken. Een kachel was niet volkiVnen brand vrij geplaatst. Tijdens de afwezigheid van den opzichter is de boel in brand geraakt. Een gedeelte van het dak is weggebrand. Op het IJselmeer te Amsterdam ondervond de scheepvaart Zondag reeds veel last van drijfijs. Langs de kust strekten zich breede ijsveldereuit, evenals in de omgeving van Pam pus. De vaart voor zeilschepen is als gestremd te beschouwen. Nog nimmer is het voorgeko men, dat na zoo weinig vorst zich ijs op het IJselmeer voordeed. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, als pastoor van de parochie van O. L. Vrouw van Al- tijddurenden Bijstand te Amsterdam, temidden zijner toenmalige kapelaans J. F. v. d. Kolk, W. J. H. Polder en H. Th. H. Heijink De publicatie van de „vredesvoorstellen" van Parijs inzake het ItaliaanschAbes- sinisch conflict, heeft de ongerustheid en de verontwaardiging van hen, die tengevolge van hetgeen betreffende den inhoud dier voor stellen reeds was uitgelekt, meenden, dat En geland en Frankrijk zoowel den Volkenbond als den Negus hadden „verraden" eerder doen toe nemen, dan verminderen. En niet geheel ten on rechte. Immers, terwijl de militaire positie van den volgens het Volkenbondsprincipe onrecht- matigen Italiaanschen aanvaller in Abessinië niet van dien aard is, dat men hem als overwin naar mag beschouwen, wordt hem in de Parij- sche voorstellen een buit toegedacht, welke zelfs na een internationaal onrechtmatig geachten, maar volslagen gewonnen oorlog, moeilijk ge rechtvaardigd genoemd zou kunnen worden. Het heet nu, dat Sir Samuel Hoare te Parijs ge zwicht is voor intimidatie van Fransche en Italiaansche zijde en daarom niets anders kon doen dan zijn goedkeuring hechten aan een plan, dat lijnrecht in strijd is met de door En geland tot nu toe gevoerde Volkenbondspolitiek, op grond waarvan de meerderheid van het En- gelsche kiezersvolk zijn vertrouwen in de regee ring Baldwin hernieuwde. Laval zou verklaard hebben, dat, indien Engeland met deze voor stellen niet accoord zou gaan en een petroleum- embargo zou worden ingesteld, de Fransche Middellandsche Zeevloot veertien dagen tijd noodig zou hebben om Engeland te hulp te snel len, wanneer het door Italië zou worden aange vallen. Samuel Hoare moet geschrokken zijn van dit vooruitzicht, temeer daar hem van officieelen Italiaanschen kant te kennen zou zijn gegeven, dat Mussolini een eventueel petroleum-embargo als een „casus belli" zou opvatten. Hoare stond dus voor de keuze het door Laval gepatroniseer de voorstel aan te nemen of het risico te aan vaarden van een aanval van Italië met al de moeilijk te berekenen gevolgen van dien. Hij koos, waarschijnlijk mede onder den indruk van de gebeurtenissen in Noord-China, welke nu op een volledige onafhankelijkheid der Noordelijke provincies van Nanking en een sterke afhanke lijkheid dier provincies van Japan dreigen uit te draaien, als van de onlusten in Egypte, waar een coalitie van alle politieke partijen tot stand is gekomen, welke Engeland genoopt hebben in een herstel van de grondwet van 1923 toe te stemmen, het eerste als het hem het geringst lijkende kwaad. Of dit kwaad echter wezenlijk het geringste is, mag ernstig betwijfeld worden. Immers de regeering-Baldwin, welke zich, zij het dan ook nadat eenige wijzigingen waren aangebracht, met de Parijsche voor stellen accoord heeft verklaard, mits de Vol kenbond en Italië en Abessinië ze als grondslag voor besprekingen zouden aanvaarden, heeft aan prestige in de oogen van velen belangrijk verloren. Ook in conservatieve kringen is hef tig verzet gerezen tegen dit verdeelingsplan, dat door den Negus schamper een premie op den onrechtmatigen aanval wordt genoemd, en de positie van Sir Samuel Hoare schijnt uiterst hachelijk te zijn geworden. De misschien wat eigenmachtige meegaandheid van Hoare be wijst, dat hij persoonlijk althans Engeland niet sterk genoeg acht om een openlijk conflict met het reeds onder de „lichte" sancties zwaar zuchtende en in Abessinië geen groote militaire successen boekende Italië te wagen, vooral niet, wanneer Engeland veertien dagen op de Fran sche maritime assistentie zou moeten wach ten. Deze persoonlijke appreciatie van de macht van het British Empire zal het aanzien van Engeland in de wereld geen goed doen. Wellicht zal de Britsche regeering straks de schuld voor het paskwil van Parijs op Frankrijk en met name Laval afschuiven en Sir Samuel Hoare opofferen, maar dit zal niet ongedaan kunnen maken, dat zij er in principe mee heeft ingestemd. Inderdaad echter, moet Laval de grootste verantwoordelijkheid voor dit plan wor den toegeschreven. Hij zal er dan ook wel den grootsten last van ondervinden, want niet enkel geheel het „front populaire", maar ook in krin gen, die hem tot nu toe gesteund hebben, heerscht groote ontstemming over zijn buiten- landsche politiek, zooals die zich thans ont popt. Zijn toch al niet sterke positie kan daar door licht geheel ondermijnd worden. Ofschoon Mussolini een serie ernstige voorbehouden op de Parijsche voorstellen maakt, schijnt hij ze toch wel als grondslag voor besprekingen, welke een uitstel van het gevreesde petroleum- embargo moeten bewerken, waardoor Italië ge legenheid krijgt zijn olievoorraden alsnog zoo hoog mogelijk op te voeren, te willen acceptee ren, doch de Negus schijnt van plan ze met begrijpelijke verontwaardiging radicaal van de hand te wijzen. Sir Samuel Hoare telegrafeer de aan den Negus, dat hij hoopte, dat Hailé Selassie opnieuw zou bewijzen een ervaren staatsman te zijn door de voorstellen in ern stige overweging te nemen, maar het wil ons voorkomen, dat de Keizer van Ethiopië zich een meer ervaren staatsman door de voorstellen te verwerpen zal toonen dan Samuel Hoare zich getoond heeft door ze te accepteeren. Ondanks alles kunnen de Parijsche voor stellen toch nog eenig nut opleveren. De Volkenbond heeft nu de gelegenheid de Italiaansche bewering, dat hij slechts de slaaf is van Engeland, te logenstraffen door de voorstellen te verwerpen en zoo zijn zelfstan digheid te bewijzen; doet hij dit niet, dan zal hij een uiterst gevaarlijk precedent scheppen, waardoor de collectieve veiligheid, gebaseerd op handhaving van het internationale recht, zoo als dat in het Volkenbondsconvenant is vast gelegd, tot een fictie kan worden. De Engelsche regeering heeft uitdrukkelijk verklaard, dat het plan van de baan moet geacht worden, v'an- neer een der drie instanties: Volkenbond, Italië of Abessinië het niet accepteeren wil. Heeft Hoare misschien voorzien, dat het van de baan zou worden geschoven, zoodat hij door het te aanvaarden Italië kon bewijzen, hoe ver Engeland aan de Italiaansche eischen tegemoet heeft willen komen, zonder evenwel die toege vendheid in daden te behoeven om te zetten? Indien hij zulk een schijnmanoeuvre zou heb ben willen uitvoeren, loopt hij thans echter groote kans er zelf de dupe van te worden en dan zal het effect van zulk een comedie volko men worden te niet gedaan, zoodat Italië weer op de Engelsche regeering kan gaan schelden als de macht, die de Italiaansche expansie dwarsboomt. In ieder geval heeft Mussolini thans de kans gekregen zich tot onderhandelen op een rechtens internationaal onaanvaardba- ren grondslag bereid te verklaren en den zich om begrijpelijke redenen verzettenden Negus nog zwarter te maken dan hij al is. De Negus zal Hoare en Laval daarvoor allerminst dank baar zijn. Evenzeer als Mussolini moet de Negus bedacht zijn op de handhaving van zijn geaag in het binnenland. Men schrijft ons uit Hoorn: Zaterdag was het voor den nieuw-benoemden Bisschop van Haarlem, Deken J. P. Huibers te Hoorn, uiteraard een drukke dag. Vooral des middags zijn vele vooraanstaande geestelijken uit het Bisdom hun gelukwenschen komen aan bieden. De secretarissen van het Bisdom brach ten persoonlijk de paarse sjerp, het bisschop pelijk kruis en verder ornaat. Het telegraafkantoor kon alle telegrammen niet meer verwerken, zoodat het meercndeel per telefoon moest worden doorgegeven. Onge veer 300 telegrammen zijn alleen Zaterdag bin nengekomen. Onder de parochianen heerscht een groote feestvreugde over deze benoeming. Zondag 22 December zal Mgr. in een groot- sche bijeenkomst in de Parkzalen te Hoorn ge huldigd worden namens de Parochie, waarbij hem als geschenk van de Parochie een deel van het Bisschoppelijk ornaat zal worden ge schonken. Zondag heeft Mgr. het was Eucharistische dag de plechtige Hoogmis opgedragen, waar bij de kerk tot in de uiterste hoeken gevuld was. Mgr. zal de Kerstdagen waarschijnlijk nog te Hoorn doorbrengen. Ook zal Z. H. Exc. de ver gadering van 23 Dec., als Mr. H. P. Marchant te Hoom komt spreken voor de leden van den Katholieken Kring, met zijn tegenwoordigheid vereeren. Dit zal waarschijnlijk de laatste avond zijn, die door hem in de Parochie wordt mede gemaakt. Zondag heeft Mgr. een bezoek gebracht bij Mgr. Taskin, die door een lichte ongesteldheid verhinderd was persoonlijk te komen geluk wenschen. Zondagmiddag, toen, zooals gemeld, de nieuw benoemde bisschop op het Theologicum te Warmond een bezoek bracht bij den Kapittel- Vicaris, Z. D. H. Mgr. H. J. M. Taskin, met wien hij zich geruimen tijd onderhield, kwa men de professoren van het Seminarie Z. H. Exc. Mgr. J. p. Huibers gelukwenschen. De officieele huldiging door de studenten zal eerst later plaats hebben. Op zijn heenreis naar Warmond is Mgr. Hui bers Zondag afgestapt in Haarlem en heeft een bezoek gebracht aan Z. D. H. Mgr. M. P. J. Möllmann. Deze week afwezig Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, de nieuw benoemde bisschop van Haarlem, heeft ver zocht hem deze week geen bezoek te willen bengen, daar hij voortdturend afwezig zal zijn. Zondagavond is nabij Sassenheim een luxe auto door de electrische tram van de N.Z.H. T.M. aangereden, waardoor vier personen wer den gewond. De heer A. G. uit Amsterdam keerde met zijn auto uit Leiden terug, verge zeld van zijn echtgenoote, den 60-jarigen heer A. Cornelissen en mej. Lit allen uit Amsterdam. Bij Sassenheim reed hij op de trambaan toen de tram naderde. De heer G. kon den wagen door de gladheid van den weg niet bijtijds uit de rails krijgen, zoodat hij tegen de tram botste. De auto werd totaal vernield, en de vier in zittenden liepen verwondingen op; vooral de heer Cornelissen was er ernstig aan toe. De ge wonden zijn allen ter verpleging in de St. Bernaxdusstichting te Sassenheim opgenomen. Zondagmiddag kwam de heer R„ directeur van de firma Vroom en Dreesmann te Maas tricht, tot de ontdekking, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag onbevoegden een bezoek hadden gebracht aan de magazijnen aan de Groote Straat. Uit het door de recherche ingestelde onder zoek bleek, dat de dader zich vermoedelijk heeft laten insluiten en daarna door verbreking van een deur zich heeft weten te verwijderen. Vermist wordt een groot aantal zilveren voor werpen, die een waarde vertegenwoordigen van ongeveer 400. H. Ms. „Kortenaer" en „Van Gendt" zijn 14 dezer van Colombo vertrokken. De justitie heeft een strafvervolging ingeleid tegen den gewezen kerkmees ter H. van de Maria Magdalena-paro- chie in Amsterdam-West. Deze kerk meester was reeds een jaar geleden geschorst. Hij had obligaties van het parochiaal kerkbestuur op groote schaal nagemaakt en ten eigen bate verkocht. De op deze wijze gepleegde fraude beloopt ongeveer 45.000. In privé- bezit had H. een aantal obligaties van de Maria Magdalena-parochie, die hij, toen hij in goeden doen verkeerde, had gekocht. Later kreeg hij geldgebrek en verkocht de obligaties. Inmiddels echter had hij de waardepapieren in grooten getale laten nadrukken, wat hij, in zijn functie van kerkmeester, zonder argwaan te wekken, kon doen. Hij voorzag deze obligaties van de vereischte handteekeningen, om. van die van den thans overleden pasaoor Colla, In de aldus nagemaakte obligaties begon H. een privéhandel te drijven. Hij- deed ze van de hand bij verschillende commissionnairs in effecten, die op him beurt de papieren weer verder verkochten. Zoo kwam een groot aantal personen, ■waaronder tal van kleine luiden, in het bezit van deze valsche obligaties, meestal ter waar de van 250. Eens per jaar^op 1 December, werden de coupons op de obligaties betaald. Op deze wijze zou dus het bedrog aan het licht moeten komen. De heer H., die naast kerkmeester, ook administrateur was van het parochieel Veree- nigingsgebouW en het vertrouwen genoot van pastoor Colla z.g., was echter met deze coupon- betalingen belast. Wanneer dus coupons van valsche obligaties werden aangeboden, betaalde hij deze uit zijn privémiddelen en gaf de uitbetaalde valsche coupon niet door naar het Kerkbestuur. Hij dekte deze uitgaven dan weer door een nieuwen verkoop van valsche obligaties. Zoo groeide het bedrag voortdurend. Alles ging goed tot 1 December 1934. Toen was de Zeereerw. heer J. G. Jan sen tot opvolger benoemd van den in middels overleden pastoor Colla. Pas toor Jansen wilde een overzicht krij- -,gen van den gang van zaken in zijn parochie en stelde er daarom prijs op om de per 1 December vervallende coupons persoonlijk uit te betalen. H. trachtte hem nog daarvan af te houden, maar de pastoor hield voet bij stuk en thans moest de listige fraude wel aan het daglicht treden. Spoedig bleken de dubbele nummers binnen te komen. Pastoor Jansen liet toen de mantels der coupons opvragen. Het bedrog was duidelijk. H.'s spel was uit. Hij werd geschorst als kerk meester en verliet, geheel berooid, de parochie. Pastoor en Kerkbestuur, wien in dezen geer. enkele blaam trof, overwegen, Wat hun te doen stond. Zij stelden den Officier van Justitie van het gebeurde in kennis, maar deelden mede, dat zij, met het oog op de belangen der gedu peerden, de voorkeur gaven aan een minne lijke schikking. Men verklaarde zich bereid 30 pCt. van de waarde der valsche obligaties aau de gedupeerde houders te vergoeden. Werd deze geste van het Kerkbestuur vrijwel algemeen op prijs gesteld, een Bank hier ter stede meende tenslotte toch een rechtsvervol ging tegen den gewezen kerkmeester te moeten vragen. Dit is thans geschied. H., vader van acht kinderen, werd gearresteerd en na verhoor weer op vrije voeten gesteld, daar voor ont vluchting geen gevaar bleek. Het recht zal dus verder zijn loop hebben. Het Utr. Dagblad meldt, dat de dagvaardingen zijn uitgebracht tegen de redacteuren van „Volk en Vaderland", die op 17 December voor de Utrechtsche rechtbank terecht zullen staan. Aan den redacteur J. H. wordt ten laste gelegd, dat hij zich in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de Eerste Kamer, aan mr. S. van L., dat hij zich in beleedigenden vorm heeft uitgelaten over de regeering. Voorts is mr. E. G. A. V. gedagvaard wegens het zich in beleedigenden vorm uitlaten over den ministerraad, en beleediging van dr. Colijn in de uitoefening van zijn ambt, door het opnemen van een artikel in het maandblad „Nieuw Ne derland." Vervolgens wordt mr. H. R., waarnemend hoofdredacteur, vervolgd, omdat hij in „Volk en Vaderland" de bekende advertentie „Minister van Defensie gevraagd" heeft doen opnemen. De dagvaarding stelt, dat deze advertentie be- leedigend was voor den gewezen minister van Defensie, mr. Deckers, terwijl een ander deel kennelijk sloeg op de regeering des lands, en een uitlating in opzettelijk beleedigenden vorm daar over opleverde. Voorts wordt den heer R. ten laste gelegd het opnemen van een artikel, getiteld: „Visschers in nood" waarvan de laatste zin uitlatingen in be leedigenden vorm voor de Varkens-Centrale, Tarwe-Centrale en Zuivel-Centrale bevatte. Zaterdagavond is het acht-jarig knaapje H. Barten te Helmond, die achter op een vracht auto geklommen was, in een bocht van den weg van den wagen geslingerd. De jongen werd he vig bloedend opgenomen. De ontboden genees heer kon slechts den dood constateeren. De schedel van het slachtoffer werd totaal verbrij zeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5