Het Pauselijk vredeswerk in den loop der jaren Een tocht van Addis Abeba naar Dessie De oorlog in Oost- Afrika Het nieuws van heden WERK VAN 'T VATIC AAN GESABOTEERD f DE VREDESVOORSTELLEN DE SCHOONHEID VAN BELEGERD ABESSINIË DE BAROMETER P VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 17 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19700 Koningin Wilhelmina vroeg bij de eerste vredesconferentie te Den Haag 's Pausen „kostbaren moreelen steun" Acties van Leo XIII en Benedictus XV Het Weer iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ De Italianen zouden het offensief in Ogaden hervat hebben Gevecht ten Zuiden van Sassa Baneh Het 72ste legerbericht mm Abessinische regeering is er van overtuigd, dat de Volken bondsraad de voorstel len zal verwerpen Hoare terug te Londen Met een vrachtauto langs den grooten nieuwen weg, welke op geen enkele kaart voorkomt De natuur verdedigt dit tropisch land Grandi confereert met Van Sittart Scherpe aanval op het communisme Eden wordt aan den tand gevoeld De autonomie-beweging in Noord-China Studentenbetoogingen te Peking duren voort Spaansche parlement op reces Haal ons anders vroeg. De Fascistische Raad Woensdag bijeen Niets belangrijks te wachten Duitsche bommen werper neergestort Zeven dood en NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het verschijnen van Mgr. Bemardini in Genève wordt niet ten onrechte in verband gebracht met 's Pausen be middeling voor het herstel van den vrede en het afwenden van verder oorlogsgevaar voor de wereld. Ofschoon de Pauselijke Diplomatie steeds in stilte haar heilzaam werk verricht, is de ge schiedenis toch daar om te bewijzen welke resultaten door 's Pausen bemiddeling wer den verkregen. In verband met de jongste vredesbemiddelingen wordt de geschiedenis van het verleden weer hoogst actueel. Toen de politieke horizon verduisterd werd door onheilspellende wolken van een dreigenden oorlog en tengevolge van de gevreesde uitbrei ding van het Italiaansch-Abessinisch conflict de wereldvrede op sommige oogenblikken in groot gevaar was, richtten de oogen van heel de wereld zich naar het Vaticaan, in de hoop dat de H. Vader in het laatste oogenblik nog al Zijn invloed zou aanwenden om een bedreiging te bezweren, die zoo zwaar op den wereldvrede drukte. We zullen hier buiten bespreking laten, hoe de vijanden der Kerk misbruik hebben gemaakt van de zeer delicate positie waarin het Vaticaan verkeerde om Paus en Kerk te belasteren. We zullen ook niet uitweiden over de pogingen die door de haters van den godsdienst in het werk werden gesteld om de Kerk in hun duister spel te betrekken, wij willen alleen slechts wijzen op het feit dat heel de wereld een beroep op Rome deed, waaruit blijkt dat de Paus be schouwd werd als de grootste moreele macht ter Wereld, die alleen in staat geacht werd om op de algemeene internationale crisis een besllssenden invloed uit te oefenen. Maar om de juiste waar de van de actie der pauselijke diplomatie te kunnen beoordeelen, moet men buiten en bo ven de partijen staan, vooral wanneer deze zuiver tijdelijk voordeel en gewin najagen; want eigenbelang, egoïsme en hartstocht zijn absoluut onbekend op het arbeidsveld van den H. Stoel. In de huidige botsing der nationale belangen zou de moreele steun van het Vaticaan bij iedere partij welkom zijn. Een gunstige uitspraak voor de een of andere partij zou door iedere groep gaarne zijn aanvaard, doch die welwil lende houding tegenover de eene partij zou na tuurlijk de andere hebben lamgeslagen, en zou het Katholiek geweten van Rome hebben ver vreemd. De Paus heeft herhaaldelijk den oorlog veroor deeld en diegenen gezegend „die alles doen wat in hun vermogen ligt voor het werk van den vrede, met de oprechte bedoeling om het oor logsgevaar verre te houden," waaraan de H. Vader nog toevoegde, dat hij „God smeekte om de pogingen diergenen te steunen, die de eischen van het waarachtig welzijn der volkeren en van de sociale rechtvaardigheid begrijpen". Wat de Vaticaansche diplomatie voor het behoud en het herstel van den vrede gedaan heeft, zullen we eerst veel later kunnen begrijpen en naar waar de schatten, als de geschiedenis haar eindoor deel heeft geveld. Enkele weken geleden werd nog het feit herdacht, dat voor 50 jaar de onder- teekening plaats had van het protocol, waardoor een einde gemaakt werd aan het geschil tusschen Duitschland en Spanje over de Carolinen-kwestie, waarin door beide partijen de bemiddeling was aanvaard van den H. Vader, wiens voorstellen aangenomen werden, zoowel door den Katholieken Koning van Spanje als door Bismarck, den IJzeren Kanselier, die kort te voren nog had beweerd, niet naar Canossa te zullen gaan. In de latere jaren heeft de H. Stoel op diplo matiek gebied nog meerdere dergelijke successen behaald, maar we willen er ons thans toe be palen aan te toonen hoe men het Vaticaan De Engelsche vliegster Jean Batten, die onlangs binnen record-tijd den Atlanti- schen Oceaan overstak heeft uitgesloten om op actieve wijze deel te nemen aan het internationale vredeswerk, waar aan de H. Vader zijn geheel belangelooze, doch uitermate krachtdadige medewerking gaarne had willen schenken. In Augustus 1898 nam Tsaar Nicolaas II het initiatief om een internationale conferentie bij een te roepen, om den vrede in Europa te be<- vestigen door een beperking van bewapening in te voeren. De Russische gezant bij den H. Stoel stelde Kardinaal Rampolla op de hoogte van den in houd van dezen oproep, waarop de Pauselijke Staatssecretaris een merkwaardig antwoord gaf, waarin de katholieke opvatting over vrede en beslechting van geschillen door arbitrage werd weergegeven overeenkomstig de historische tra ditie van het Pausdom. In een nota van Februari daaropvolgend wees Kardinaal Rampolla in naam van Leo XIII er op, dat het noodzakelijk was om een internatio naal instituut voor permanente arbitrage te stichten. Nadat bepaald was dat de conferentie in Nederland zou plaats hebben, en de datum was vastgesteld op 10 Mei, werden op 6 April de uitnoodigingen verzonden. Maar de H. Stoel werd geschrapt van de lijst der mogendheden die uitgenoodigd werden om aan de conferentie deel te nemen. Italië, dat bang was dat het Vaticaan de Romeinsche kwestie op het tapijt zou brengen, had medegedeeld, niet aan de con ferentie te zullen deelnemen, indien Leo XIII werd uitgenoodigd. Daar de afwezigheid van een der groote mogendheden de eventueele beraad slagingen en besluiten waardeloos en overbodig zou maken, werd besloten om den H. Vader niet uit te noodigen. Ondanks dat, deelde de Paus in een openbaar Consistorie mede, dat hij het edelmoedig pogen toejuichte, terwijl hij zijn beste wenschen uit sprak voor het behoud van den vrede, waarbij de H. Vader nog de aandacht vestigde op de taak, die de Pausen in de Middeleeuwen en in de geschiedenis van de arbitrage onder de vol ken hadden verricht. Koningin Wilhelmina maakte van deze gele genheid gebruik om Leo XIII te bedanken, ter wijl Hare Majesteit verzocht om aan de con ferentie „zijn kostbaren moreelen steun te schenken." Leo XIII antwoordde op 29 Mei in een zeer welwillend schrijven, waarin de Paus opnieuw zijn sympathie betuigde voor het vre deswerk van de conferentie, er aan toevoegend, dat het Vaticaan niet alleen bereid was om „zijn moreelen steun te verleenen", maar ook om krachtdadig mede te werken. Jammer dat de H. Vader steeds overal door de anti-clericale in vloeden streng geweerd werd.' Na de droeve nederlaag van Adoea werd de bemiddeling van Leo XIII opnieuw in geroepen om bij Menelik de vrijlating van de Italiaansche krijgsgevangenen te beplei ten. De Paus verklaarde zich bereid, maar de H. Vader wilde eerst weten hoe zijn bemidde ling door de Italiaansche regeering en speciaal door den Koning zou worden opgevat. De regee ring was enthousiast, maar de kranten hebben door hun ontijdige publicatie de zaak bedorven. De H. Vader kon toen persoonlijk niet meer tusschenbeide komen en verzocht het hoofd van de Koptische kerk in Egypte zijn taak bij Me nelik te vervullen. Deze nam de boodschap aan en gaf de verzekering dat de krijgsgevangenen goed behandeld zouden worden. Dit beantwoord de natuurlijk niet aan de gestelde verwachtin gen en had tot gevolg, dat de anti-clericale pers in Italië een felle campagne tegen het Vaticaan begon, onder beschuldiging dat de Paus getracht had om de Italiaansche regeering te vernederen. Het is een historisch feit dat Paus Benedictus XV tijdens den wereldoorlog diplomatieke stap pen heeft gedaan om een einde te maken aan de menschonteerende slachting onder de vol keren. De schande van Versailles ware nooit over Duitschland gekomen, indien men in Augustus 1917 een meer eervollen vrede had wil len aanvaarden. Maar er is meer. Het Volkenbondspact is vol maakt in overeenstemming met de ideeën die ontwikkeld werden in de Pauselijke Bood- Ie VERWACHTING: Krachtige tot matigen, later afnemende Westelijke tot Zuidelij- ken wind, tijdelijk opklarend, weinig ot S geen neerslag, des ochtends lichte vorst in het Oosten, overdag lichte dooi. VERDERE VOORUITZICHTEN: ker. Onze- STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind 16 December 14.15 nur aan de posten van Hoek van Holland tot de Belgische grens: Wordt verwacht storm uit het Nooro- Westen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ schap van 1917 betreffende de instelling van een blijvend organisme om den internationalen vrede te verzekeren. Benedictus XV was het Pact van 1918 reeds vooruit, evenals de XIV punten van Wilson. Zeer terecht bemerkt dan ook de bekende Prof. Yves de la Brière: „Bene dictus XV had reeds twee jaar eerder gelijk gehad, maar twee jaar eerder gelijk hebben is dat niet veel roemrijker dan gewoon gelijk hebben?" Deze ervaring kan voor de volken en de regee ringen z'n nut hebben. Want de volkeren kun nen constateeren, dat de Pausen altijd alles in het werk hebben gesteld om hun vredelievend werk voort te zetten, maar dat men hun goede bedoeling nooit heeft willen begrijpen en waar- deeren, terwijl tallooze malen hun vredeswerk werd vernietigd. De regeeringen kunnen uit het verleden lee- ren, dat zij een groote verantwoordelijkheid dragen en dat zij moeten weten te erkennen welke voorname plaats het Vaticaan zou moe ten innemen bij het werk om den vrede onder de volken te vestigen. ADDIS ABEBA 16 Dec. (Reuter). Uit goede Italiaansche bron wordt vernomen, dat de Italianen het offensief in Ogaden hebben hervat. Voorafgegaan door een escadrille van 9 vlieg tuigen, die de Abessinische voorhoeden bom bardeerden en verscheidene slachtoffers maak ten, heeft de Somali-infanterie, daarbij ge steund door tanks, op 65 K. M. ten Zuiden van Sassa Baneh de Abessinische linies aangeval len. Er hadden verwoede gevechten plaats, zonder dat aan een van beide zijden groote voordee- len werden behaald. Eenige honderden Italiaansche Somali's zou den naar de Abessinische gelederen zijn over- geloopen. Nader seint Reuter, dat de Abessiniërs 13 pantserauto's op de Italianen hebben buitge maakt of buiten gevecht gesteld. De Abessiniërs werden gecommandeerd door den Fitaorari Chiffra. ROME, 16 Dec. (Reuter). Legerbericht No. 72 luidt als volgt: Maarschalk Badoglio telegrafeert: Aan het front van Eritrea is niets te melden, uitgezon derd de actie van patrouilles langs de Takaze. Aan het Somalifront zijn aanzienlijke troe pen-concentraties van de Abessiniërs nabij Neghelli door de luchtmacht gebombardeerd. Een kampement van de Italiaansche koloniale troepen op een vooruitgeschoven post ten Zuiden van Makalle LONDEN, 16 Dec. Uit Dessie, waar keizer Haile Selassie zich thans bevindt, wordt ge meld, dat daar vanochtend een officieel com muniqué is uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de voorstellen het prijsgeven van een groot deel van het Abessinische grondgebied betee- kenen ten gunste van een staat, welke reeds unaniem door den Volkenbond tot aanvaller was verklaard, terwijl Italië tevens een uitgangs punt wordt gegeven voor een derde poging Abes- sinië te veroveren. De voorgestelde Italiaansche zóne, voor kolo nisatie en economische ontwikkeling, waarvan de Abessinische burgers en maatschappijen zou den worden uitgesloten is erger dan een man daat, daar het laatste de belangen van de be volking waarborgt en het principe huldigt van een gelijke behandeling van alle buitenlanders. De keizerlijke regeering is ervan overtuigd, dat de Volkenbondsraad op 18 Deecmber de voorstellen, welke een aanval doen op de sou- vereiniteit van Abessinië en het Abessinische grondgebied verbrokkelt ten gunste van een staat, die als aanvaller is veroordeeld, niet zal aanvaarden. Intusschen bestudeert de Abessinische regee ring nog steeds de voorstellen. De Amerikaan- Grandt, de Italiaansche ambassadeur te Londen Na een avontuurlijken tocht over een afstand van 300 mijl kan ik getuigen van de schoonheid, die in het hart van het thans belegerde Abessinië schuilt, schrijft Stuart Emeny, de correspondent van de News Chronicle, vanuit Dessie. Mijn reis begon in de hoofdstad en eindigde in Dessie. Nadat het derde gedeelte van den afstand was afgelegd, leidde de Weg ons de ber gen in en binnen een uur stegen we meer dan 3000 meter. Plotseling stonden we voor een V-vormige opening in de geweldige bergen. We keken uit op de Abessinische vesting werker,, die een 500 mijl langen, steilen wand vormen en zich uitstrekken van het Noorden naar het Zuiden om aldus een onoverkomelijke belem mering te zijn voor elke poging van het Ita liaansche leger om van Assab uit dwars over de vlakte te trekken. Ver beneden mij strekte zich de Danakil- woestijn uit, die in de verte in een blauwen, gouden mist vervaagde. Een eind verder op een afstand van ongeveer 180 mijl van Addis Abeba bereikten wij het hoogste punt. De weg was niet meer dan een smalle strook aan den rand van een bijna verticalen bergwand. Aan den kant van den weg en aan den rand van den afgrond groeiden tallooze exemplaren van een vuurroode plant, die scherp afstaken tegen de teergekleurde rotsplanten. De onder gaande zon goot bundels licht over de bergen en was als een natuurlijk zoeklicht over de lagere heuvels, ongeveer 1000 meter beneden onsr zoodat zij den indruk maakten van een reliëfkaart. Het kampeeren op die heuvels was een koude geschiedenis, maar den volgenden dag daalde de w'eg snel en kwamen we in een groote tro pische vallei, waar we haastig onze overjassen en puil-overs uittrokken. We reden langs ka toen-, suiker-, mais- en tabaksplantages. Hier slingerden apen zich in de met kruipplanten behangen boomen en tropische vogels van een helblauwe kleur vlogen op door het lawaai van onzen vrachtauto. Ergens leef onze wagen midden in een rotsachtige rivierbedding steken. Wij waadden naar den overkant en moesten ons vervoermiddel ontladen. Tenslotte konden we onzen weg vervolgen. Tweehonderd mijl ten Oosten van Addis Abeba slingert de weg door dichte bosschen en gaat dan een nauwe vallei in, Waar het ge- heele Abessinische leger zich gemakkelijk ver dekt zou kunnen opstellen onder de beschut ting van het overhangend gebladerte, zonder door Italiaansche vliegtuigen te worden ont dekt. Bij het afdalen in een andere vlakte ont moetten wij dedzjamatsj Beyene, die met een leger van 5000 man naar het front optrok. De vuile „sjammas". de kleeding der soldaten, bewezen, dat het bevel van den kei zer, den waschbak te verfoeien, opdat de Witte kleeding niet langer de aandacht der Italiaan sche piloten zal trekken, stipt wordt opgevolgd. De meeste soldaten gingen te voet; op hun hoofd balanceerden zij saamgebonden bundels, die hun voedselvoorraad bevatten. Vrouwen droegen watermeloenen en flesschen „tej", een soort inlandsche honing. Kleine jongens droe gen de tentstokken. De commandanten droegen groote sombrero's en reden op schitterend ver sierde muildieren of ezels. De zwaardere ba gage werd door lastdieren vervoerd. In het midden van den langen stoet reed de dedzja- matjs, een waardige figuur, die op zijn muil ezel zat in de schaduw van een groote Fransche parapluie. De weg begon nu weer te klimmen en plot seling zagen wij de daken van Dessie, dat op een plateau ligt tusschen meer dan 4000 meter hooge bergtoppen. De stad leek vlakbij, maar de weg klom en daalde in een spiraal, zoodat wij ruim 20 mijl aflegden, voor we Dessie be reikten. Onze tocht had ons gevoerd langs den grooten, nieuwen weg, die Addis Abeba met Dessie verbindt. Onze chauffeur moest herhaaldelijk stoppen aan den rand van een onmetelijk diepen af grond, maar hoe onvolmaakt het wegvlak ook mag zijn, de weg naar Dessie is een triomf voor de Abessinische ingenieurs. In den loop van twee jaar hebben de Abessiniërs met geen andere hulp dan die van de allerprimitiefste werktuigen een weg uitgehouwen door een der moeilijkste berglandschappen van de wereld; een weg, waarover een leger van een half mil- lioen man, vergezeld van vrachtwagens met ammunitie, onlangs is opgetrokken. De weg staat op geen enkele kaart aangegeven en men vermoedt, dat zij opzettelijk zoo is aangelegd, dat ze het doortrekken van een aanvallend leger onmogelijk maakt. (Auteursrecht News Chronicle-A.N.P.) sche raadsman van de regeering, Colson, is nog niet terug uit Dessie, waar hij een onderhoud heeft gehad met den Negus. De Italiaansche gezant te Londen, Grandi, heeft met Van Sittart op de Foreign office een onderhoud gehad. Men vermoedt, dat hij opheldering heeft ge vraagd over sommige punten van het vredes voorstel. Sir Samuel Hoare is heden te Londen te ruggekeerd en zal nog vanavond met zijn collega's den toestand bespreken. Hij weigerde iets te zeggen aan de pers. Laval zal morgen in de Kamer een verklaring afleggen inzake de buitenlandsche politiek. De Kamer heeft besloten, dat morgen de debatten over de begrooting van buitenlandsche zaken zullen worden gehouden. ROME, 16 Dec. (Reuter) De pers doet scherpe aanvallen op hen, die in het buitenland het Fransch-Britsehe vredesplan willen doen mis lukken. Zij beschuldigt het communisme ervan, de oorzaak van deze beweging te zijn. De „Populo di Roma" schrijft o.a.: Nauwelijks zag men dat Frankrijk en Engeland het eens waren over concrete voorstellen, die wellicht de dreiging van ernstige en onherstelbare gebeur tenisseri zouden kunnen afwenden, of allé wan ordelijke krachten werden ontketend om in de wereld den janboel te scheppen, die wij thans medemaken. Overal ter wereld wil de publieke opinie het tegenovergestelde van hetgeen het communis me wenscht. Zij wil een gemeenschappelijk Eu- ropeesch front, dat een eenvoudig koloniaal con flict niet mag verbreken. LONDEN, 16 Dec. (D.N.B.) De Parijsche vredesvoorstellen speelden Maandag reeds bij de debatten in het Lagerhuis een rol. Ofschoon het groote debat pas Donderdag a.s. plaats heeft, werd er thans reeds een soort voorge vecht geleverd. De Labour-afgevaardigde Dal ton vroeg aan minister Eden: „Neemt de rege ring nog steeds de verantwoording op zich voor deze schandelijke voorstellen?" Vele afgevaardigden stemden met de vraag luide in, anderen protesteerden echter. Eden bleef onbeweeglijk op de regeeringsbank zitten. Op een verdere vraag van Dalton of de re geering thans van plan was haar verplichtin gen, voortvloeiende uit artikel 16 van het Vol kenbondspact, te vervullen en derhalve den olie-uitvoer naar Italië te verbieden, antwoord de Eden ontwijkend. Het Labour-lid Thurtle vroeg, of de regee ring nog steeds aan haar verklaring van 23 October vasthield, dat iedere oplossing van hei Italiaansch-Abessinisch conflict in overeen stemming moest zijn met het Volkenbonds pact. Eden antwoordde: „Ja."' PEKING, 16 Dec. De studenten te Peking hebben heden weer nieuwe betoogingen tegen de autonomie-beweging in Noord-China ge houden. Duizenden studenten en leerlingen van middelbare scholen van beiderlei kunne trok ken den geheelen dag door de straten der stad. De demonstraties richtten zich ook tegen de leden der oude regeering van Peking, die ais medeplichtigen aan de autonomistische bewe ging worden beschouwd. De politie sloot de stadspoorten en trad eenige malen krachtig tegen de betoogers op, waarbij een aantal per sonen gewond werd. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat de Japan- sche ambassadeur in China Ariosji hedenavond uit Sjanghai naar Nanking is vertrokken, waar hij een onderhoud met Tsjang Kai Sjek zal hebben. In Japansche kringen acht men dit onderhoud van bijzondere beteekenis, omdat maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft besloten, als minister-president Wang Tsjing Wei op te volgen. MADRID, 16 Dec. (Reuter). De ministerraad heeft den tekst van een decreet aangenomen, waarbij de Cortes tot 29 December op reces wordt gezonden. MADRID, 16 Dec. (Reuter.) De minister van Landbouw, Pablo Blanco, is uit de radicale par tij getreden, Italianen zouden het offensief in Ogaden her vat hebben; gevecht ten Zuiden van Sassa Baneh. Het Spaansche parlement tot 29 December op reces. Studentenbetoogingen te Peking tegen autono mie-beweging duren voort. Op de Cistercienser-abdij „Onsenoora" te Nieuwkuijk is tot prior gekozen de Zeereerw. Pater Servatius van Vught. Ir. M. H. Darome, directeur-generaal van het P. T. T.-bedrijf, tot lid van het Hoofdbestuur van Nederlandseh Fabrikaat gekozen. Afscheid van den heer E. H. Krelage als voor zitter van Bloembollencultuur. Opbrengst der Rijksmiddelen was over de eer ste elf maanden van dit jaar 9.187.647 meer dan over hetzelfde tijdvak van 1934. Ministerieele antwoorden op vragen over de opvoeringen van „De Beul" en over het gevai- Kortenhorst. Voordracht van B. en W. van Amsterdam in zake de benoeming van hoogleeraar in de Ned. taal. Een oud maar nooit verouderd ge bed, ons als kinders door moeder op de lippen gelegd en aan onze kinderen doorgegeven is het veelzeggende: „laat ons naar Uw wil en welbehagen op groeien, haal ons anders liever vroeg in den hemel." Het is als 't ware in gebed een herhaling van de oude wijsheid der Grieken: „wie de goden liefhebben halen zij vroeg tot zich". Hoevele ouders hebben grooten angst om hun kinders en bewegen hemel en aarde ten einde een lieveling bij ziek te te behouden. En hoe menig ouder zucht later: „ware hij of zij maar vroeg gestorven." Gelukkig de ouders die een lieveling als een reinen engel zien opwieken tot God. Gelukkig óók de ouders wier kinderen in deze rotsvaste overtui ging zijn opgegroeid: beter te sterven in God dan ons van Hem te keeren. Daarom, laat ons in eere houden dit veelzeggend gebedje voor de jeugd: „laat ons naar Uw wil en welbehagen opgroeien, haal ons anders liever vroeg in den hemel." ROME, 16 Dec. (Reuter.) Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat op de komende zit ting van den Grooten Fascistischen Raad, wel ke Woensdagmiddag as. zal bijeenkomen, ab soluut niets nieuws te verwachten is. Misschien zal de regeering na de zitting van den Raad, weike wellicht enkele dagen zal du ren, den regeeringen van Frankrijk en Engeland eenige ophelderingen verzoeken inzake de vre desvoorstellen, alvorens hierop een antwoord te geven. Naar de correspondent van de „Berlingske Tidende" te Malmö van betrouwbare zijde ver neemt, is er ruim een week geleden bij Sass- nitz (het Duitsche beginpunt van den veer dienst naar het Zweedsche Tralleborg) een ernstig vliegongeluk gebeurd, aldus lezen wij in het „Handelsblad". Een arbeider vond op weg naar zijn werk eenige deelen van een vliegmachine. Hij waar schuwde de autoriteiten en bij onderzoek werd een 3-motorig bombardementsvliegtuig, de F. 23, gevonden, dat in een bosch bij Sassnitz neergestort was. Het had zich met de motoren in den grond geboord en was volkomen ver pletterd. Onder de overblijfselen vond men de lijken van 7 personen, 2 officieren en 5 manschappen. Vermoed wordt, dat de bestuurder een nood landing heeft willen maken, maar dat hij in botsing is gekomen met de boomtoppen. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.; 746.5 Vorige stand: 746.1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1