Zoekt gij betrouwbaar Personeel? Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80.000 gezinnen STADSNIEUWS Laatste Nieuws Kerkvervolging in Mexico en Roosevelt ofté; DE FRANSCH-BRITSC VOORSTELLEN DE VERDUISTERING TE GRONINGEN DE COL UMBUS-R IN ACTIE CROOTE MOGELIJKHEDEN imiwiriHiimmininiiininm)innmwHmnjiiimniHig DINSDAG 17 DECEMBER 1935 gmnnniiiiiinntniiHTiiirinnnniniiiTTnmnnmTnmminnmTmiiiHiiiiüiiiitiiimniiiiHiiiiTnmniiuiiiiitmiii^ BiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiinniiiiiiiiuiS MEDEDEELINGEN RAAD Winkelsluiting Oudejaarsavond VOOR DEN KANTONRECHTER Macabere botsing Jong geleerdoud gedaan Eerste anti-lawaai-vonnis Het getuigengeld R.K. Hotel- en Café-employé's Verboden autobusdienst Rotter damLeeuwarden? VOOR DEN POLITIERECHTER Huisvredebreuk! Genoegens van het buitenleven nftg. De dolle daad R. K. OPENB. LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Lijst van nieuwe aanwinsten T oonkunst-concert Serenade in de sneeuw Commissie van toezicht L.O. Voor de Stille Armen Het afscheid van den heer E. H. Krelage Motordienst Afwijzende verklaring van keizer Haile Selassie Reusachtige goudklomp gevonden „Wanneer de katholieken klagen over de vervolging in Mexico, is er niemand die helpt Een gepeperde brief Groote kans tot aanzuivering van het tekort NAT. SCHEEPVAART- BELANGEN Berekening van waarde der onderpanden UITGAVEN VOOR STEUN Besteding der gelden BRAND OP EEN TANKSCHIP Het vuur spoedig gedoofd DREIGBRIEFSCHRIJVER VEROORDEELD Inbraak te Nieuwkoop Staathuishoudkunde en statistiek Staatsinrichting M.O. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT By den Raad zijn ingekomen: Vrag'en van den heer A. Mars om bij den huur- toeslag ook te rekenen de kosten voor de leve ring van drinkwater. Een besluit van Gedeputeerde Staten van Noordholland, waarbij ongegrond wordt ver klaard het beroepschrift van het bestuur der R. K. school voor gewoon lager onderwijs aan de Eemstraat 15 tegen het raadsbesluit d.d. 3 Juli 1935, waarbij o.m. vergoeding uit de gemeente kas ex artikel 100 der Lager Onderwijswet 1920 is geweigerd voor de jaarwedde van een derde boventallige leerkracht aan genoemde school. Een verzoekschrift van de afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschap om niet te aanvaarden het voorstel van Burge meester en Wethouders tot verlaging van de be dragen welke wordfen uitgetrokken voor aan schaffing van leermiddelen op de scholen voor gewoon lager en uitgebreid lager onderwijs. (Te behandelen bij de ontwerp-begrooting dienst 1936). Een verzoekschrift met gelijke strekking van de afdeeling Haarlem van de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland, in welk adres tevens verzocht wordt niet aan te nemen het voorstel van Burgemeester en Wethouders om geen enkele extra-vergoeding aan de plaats vervangende hoofden van scholen uit te bietalen. (Te behandelen bij de ontwerp-begrooting dienst 1936). Voorgesteld wordt te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders om prae-advies: Een verzoekschrift van J. Vos en A. v. d. Laan de Vries om in koop te ontvangen een perceel bouwterrein, gelegen aan het De Ruijterplein. Voorgesteld wordt om, evenals vorig jaar, te besluiten, dat op 3i December 1935 in afwijking van de daaromtrent in de Winkelsluitingwet 1930 gestelde bepalingen alle winkels tot 10 uur des namiddags voor het publiek mogen geopend zijn en het venten op dfen openbaren weg toege staan is tot 10 uur des namiddags. De eigenaars van het perceel aan den Zijlweg No. 174 hebben zich alsnog bereid verklaard tot overdracht om niet aan de gemeente van de voor trottoirverbreeding benoodigde strook grond vóór genoemd perceel. In verband daarmede wordt voorgesteld den grond op de gebruikelijke voor waarden in eigendom te aanvaarden. Maandag stond voor den Haarlemschen kan tonrechter terecht een Indisch student. Een vriend van verdachte, die onder diens toezicht hij zelf had nog geen rijbewijs een auto bestuurde, had te Lisse een ruiter van achter aangereden. Het gebeurde op den avond van 24 October. De aangereden ruiter een soldaat, die twee paarden van Den Haag naar Llsse bren gen moest was er ongedeerd afgekomen, maar het paard werd als het ware uit elkaar gescheurd en moest ter plaatse worden afge maakt. Daar de automobilist het ongeluk had kun nen voorkomen door beter uit te wijken, werd de verantwoordelijke rijbewijshouder veroor deeld tot 25 boete. De eisch was ƒ30. Een 74-jarige melkboer uit de Haarlemmer meer stond terecht, omdat hij water bij de melk gedaan had. Uit zijn strafregister bleek, dat water het belangrijkste element uit zijn geheele melk boeren-carrière geweest was, hjj had nj. een massa veroordeelingen voor hetzelfde feit acn- ter den rug. Het verstand was niet met de jaren gekomen en op 74-jarigen leeftijd was hij voor de zoo- veelste maal in zijn oude zonde gevallen en was betrapt. Hij werd conform den eisch, veroordeeld tot 1 maand principale hechtenis. Een automobilist was in Haarlem geverbali seerd op de Oostvest, omdat hij bij de Amster- danxsche poort 5 a 6 luide signalen had gegeven, zonder dat de veiligheid van het verkeer zulks eischte. Hij werd veroordeeld tot 1 boete. Het getuigengeld heeft al aanleiding gegeven tot menig heftig debat voor het hekje. Op een oogenblik dat de kantonrechter zich van niets kwaads meer bedreigd voelde, kwam opeens een verbolgen getuige de zaal binnen stormen, schreeuwend, dat ze die aalmoes aan de armen moesten geven. Hij vond de 1.50 voor tijdverzuim van een halven dag schan dalig weinig, want hij werd door de belasting aangeslagen voor een inkomen van 50 per week. Een eenvoudig deelsommetje toon aan, dat de getuige inderdaad met recht ver bolgen was! Dinsdag, des nachts om half een, houdt de R.K Bond van Hotel-, Café en Restaurant ge ëmployeerden „St. Antonius" een zeer belang rijke vergadering in het gebouw „St. Bavo". Waar op het oogenmblik de bond in het brand punt staat van verschillende, zeer voorname kwesties, is het voor ieder, die interesse heeft, of employé is in dit bedrijf, zeer nuttig deze vergadering bij te wonen. Het vraagstuk van dezeri tijd in ons bedrijf, nl. „de beunhazerij" wordt er uitvoerig be sproken en daarbij ook de bestrijding van het kwaad. Alle georganiseerden zoowel als ongeorga niseerden zijn welkom. De Hooge Raad behandelde Maandag een cassatieberoep van den officier van Justitie te Haarlem, tegen een vonnis van de Haarlem- sche Rechtbank, waarbij bevestigd is een vrij sprekend vonnis van den kantonrechter ten aanzien van S. de V. en eenige anderen ter zake van het exploiteeren van een autobus dienst tusschen Leeuwarden en Rotterdam over den afsluitdijk, zonder vergunning. Mr. N. J. Polak, uit Groningen, heeft het cassatieberoep tegengesproken, er op wijzende dat hier van een geregelden dienst geen sprake is en alleen leden van de Friesch-Hollandsche Reisvereeniging werden meegenomen. Pleiter achtte hier een zuivere vrijspraak aanwezig en concludeerde tot niet ontvankelijkverklaring. De conclusie van het O. M. werd bepaald op 30 December. Drie 18-jarige jongens uit IJmuiden stonden Maandag voor den politierechter terecht terzake huisvredebreuk. Een Italiaanschen ijsfabrikant, bij wien ze dagelijks in huis kwamen, hadden ze eens een poets willen bakken. Toen de Italiaan n.l. een keer niet thuis was, waren de jongens door een achterraampje het huis binnengegaan om hem bij zijn thuiskomst aan het schrikken te ma ken. Maar de rollen werden juist omgekeerd: een politie-agent, die onraad bespeurd had, had de jongens zóó vreeselijk aan het schrikken ge maakt. dat ze er Maandag voor den politierech ter pas van konden bekomen. Eerst uit de verklaringen van den Italiaan op de terechtzitting bleek, dat de zaak eigenlijk niet zoo veel om het lijf had, als de opzienba rende titel had doen vermoeden. De Officier van Justitie eischte tegen elk der verdachten 5 boete. Dit fabelachtige kapitaal deed de resp. roode, witte en zwarte haren van de jongens te berge rijzen. Daarom maak te de politierechter van de straf 2 subs. 2 da gen. Een gepensionneerd Amsterdamsch ambte naar, die zich in het landelijk Santpoort een gezellig nestje voor den ouden dag had inge richt, verviel al spoedig in de mentaliteit van veel stedelingen die naar buiten trekken. Deze menschen zien dikwijls in het platteland een soort „heilstaat", waar men het met de wetten zoo nauw niet neemt. In het geval van onzen Amsterdamschen ambtenaar was de Staat der Nederlanden in hoogst eigen persoon er bij betrokken, want de man werd ervan be schuldigd, dat hij trottoir-tegels en straatklin kers, die langs den Rijksweg opgetast lagen, had ontvreemd om ze te gebruiken voor een straatje achter zijn woning en zijn rotstuintje. Een „goede buur" had hem aangebracht, waarna de opzichter van Rijkswaterstaat met den SantpooTtschen veldwachter een onderzoek had ingesteld. Hij vond in verdachtes tuin dezelfde tegels en steenen als hij van den voorraad vermiste. Aldus verklaarde hij ook op de terechtzitting. De „goede buurman" die bij gebrek aan geloof in God den aad niet wilde doen en dus met de belofte volstond, zeide dat hij verdachte her haaldelijk met tegels onder den arm had zien loopen tusschen de opslagplaats en diens wo- Verdachte beweerde, dat hij de tegels gekocht had van een hem onbekend persoon. „O, de bekende onbekende!" aldus de poli tierechter. Drie getuigen a décharge verklaarden, dat verdachte reeds een tegelpad in zijn tuin had vóór den datum, waarop de diefstallen moeten hebben plaats gehad. Het hielp echter niets, want verdachte werd conform den eisch van den officier veroordeeld tot ƒ20 subs. 15 dagen. Te oordeelen naar de straf, die twee Sant- poortsche jongelui gekregen hebben, staat den jeugdigen autodieven, die in Heemstede zoo tra gisch verongelukten, nog heel wat te wachten; de justitie bestraft dezen vorm van autobap- dietisme met strenge hand. De twee Santpoorters beiden werkloos hadden op 19 October een Zaterdagavond een auto „gepikt", die in Santpoort in de Hoofd straat geparkeerd stond. De wagen behoorde toe aan den heer M„ een handelsreiziger. Ze waren met den wagen gaan toeren naar Zaandam Daar hadden ze in een dancing een vertering gemaakt, die herinnerde aan den goe den tijd, dat ze nog verdienden. Toen het op betalen aankwam liep het mis: een van de twee werd vastgehouden, doch de ander wist te ontsnappen om den auto „in vei ligheid" te brengen. Hij Verdwaalde echter in den polder en kwam in Amsterdam terecht. Hier kreeg hij op den Haarlemmerweg een lek ken band en benzinegebrek. Loopend is hij toen naar Santpoort terugge keerd. Al spoedig zag hij den ernst van zijn daad in en keerde met een taxi naar Amsterdam te rug om den wagen te halen. Daar de meege brachte reserveband niet paste, reed hij met den lekken band naar huis terug, met gevolg dat hij op drie en een half wiel in Santpoort aankwam. Daar zette hij den auto neer in de Westlaan, waar ze spoedig door de politie ge vonden werd. Ook de daders waren spoedig op gespoord. Ofschoon de jongens veel berouw over hun daad toonden en nog een blanco straf register hadden, eischte de officier van justitie een zware straf: 14 dagen gevangenisstraf on voorwaardelijk, 1 maand voorwaardelijk en ver plichting tot een schadevergoeding van 26. De politierechter wees op de vreeselijke ge beurtenis met den gestolen auto in Heemstede. Mede met het oog op de algemeene preventie veroordeelde de politierechter de jongens tot 1 maand gevangenisstraf. W. Kloos Verzen. Idem Letterkundige inzichten en verge zichten. Fr. Grünninger Anton Bruckner. B. Sigtenhorst Heyer Jan P. Sweelinck en zijn instrumentale muziek. K. Ph. Bemet Kempers De Italiaansche Opera. A. Cortot La musique frangaise de piano. E. Bruning Het Nederlandsche Kerslied. D. A. W. Sloet De Ster der wijzen. A. Manzoni Opera Varie. G. Clemenceau Démosthène. C. Goldoni Commedie Scelte. L. B. Alberti Delia famiglia. G. Hauptmann Die versunkene Glocke. K. v, d. Woestijne Laethemsche brieven. Idem Het zatte hart. A. Rachmanowa Die Fabrik des neuen Menschen. T. Huizinga In de schaduwen van morgen. E. Wiechert De majoorsche. I. Clarke Grillige wendingen. KI. Mann Symphonie pathétique. T. Naeff Een huis in de rij. J. J. Wachters Erasmus van Rotterdam P. Misciatelli Savonarola. De leeszaal is geopend van 10 tot 12.30, van 2 tot 5 uur en van 7 tot 9 uur. Toegang vrij ook voor niet-katholieken. Vrijdag zal in den Stadsschouwburg een Kamermuziekavond gegeven worden door de pianisten Robert en Gaby Casadesus. Het uit te voeren programma bevat: Varia - tionen über ein thema von Haydn, Op. 56, J. BrahmsFantaisie F-moll, F. Schubert; En blanc et nor, Cl. Debussy; Viennoise, Fl. Schmitt; Russe, R. Casadesus; Gracia, M. In fante. - V Het concert is ook toegankelijk voor niet- leden Van Toonkunst. Het eiland Helgoland in winterJcleed Ondanks de papperige sneeuwstraten heeft de Haarlemsche Harmonie-vereeniging „Apollo" gisterenavond een serenade gebracht aan het echtpaar J. J. v: d. Reep-Hofsté, wonende aan de Amsterdamstraat. 'De gouden feestelingen zullen 30 December feest vieren, maar de bruidsdagen zijn alvast met muziek opgevroolijkt. De belangstelling was groot, evenals het aan tal natte voeten. De commissie van toezicht op het lager on derwijs te Haarlem vergadert Maandag 23 De cember 1935, des avonds 8.30 uur, ten Stad- huize. De agenda vermeldt o. a. aanvulling vaca turen. Aan de beurt van aftreden zijn de hee- ren dr. F. P. v. d. Voorde, C. M. J. Baas, H. van Leeuwen, W. J. Speller en J. A. Scholl, terwijl bovendien moet worden voorzien in de vacaturen, ontstaan door het overlijden van den heer P. Volger en het bedanken van osn heer Ir. M. H. Maas, die geen kinderen meer op de lagere school heeft. Van W. van V. f 5 Onder de blijken van belangstelling, die de heer Ernst H. Krelage bij zijn afscheid als voor zitter der Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur ontving, bevonden zich o. a. te legrammen van Jhr. G. F. Tets van Goid- schalxoord, Mr. D. F. Pont, burgemeester van Hillegom, Mr. M. P. L. Steenberghe, oud-mi nister van Economische Zaken, en brieven van den Haarlemschen Journalisten Kring en het Gemeentebestuur van Haarlem. De le luitenant A. L. W. Seyffardt, die van 1932 tot 1935 bij de Technische Hoogeschool te Delft een cursus volgde voor hoogere techni sche vorming van officieren, heeft voldaan aan het examen voor werktuigkundig ingenieur, met aanteekening cum laude. De eervol ontslagen reserve-kapitein der ge nie W. J. van Dam is bij Kon. besluit benoemd tot reserve-kapitein bij de Schoolcompagnie van den Motordienst. Over: Vroegtijdige sluiting der winkels op Oudejaars-avond. Er is nauwelijks één avond in het jaar, waarop het verlangen naar het einde Van den arbeidstijd zoo groot zal zijn als op den Oudejaarsdag, zoo wel bij de winkeliers als bij de bedienden. Het meerendeel van ons volk brengt den Oude jaarsavond naar goed oud-Nederlandsch gebruik, gezellig in den familiekring door en een niet ge ring percentage woont dien avond de godsdienst oefening bij. Het personeel in de winkels en ook de winkelier zelf, heeft daartoe geen of slechts zeer ten deele, gelegenheid, omdat de arbeid op dien avond te laat eindigt. Onderstaande organisaties willen nu een ern stige poging aanwenden om hierin verandering te brengen en roepen daartoe de medewerking in zoowel van de winkeliers als van het koopend publiek. Zij zouden om genoemde redenen, namelijk de mogelijkheid tt bijwoning van de Oudejaars avond-godsdienstoefening en het doorbrengen van dien avond in den familiekring, willen komen tot een vervroegd sluitingsuur der winkels op den Oudejaarsdag. Zij doen daartoe een beroep op de medewerking der winkeliers om te komen tot sluiting der win kels te v ij f uur op den Oudejaarsavond en op het publiek om vóór dien tijd zijn inkoopen te doen. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbed. „St. Franc. v. Assisië". Nederl. Ver. van Christel. Kantoor- en Handelsbedienden. (piooBuioooB yfipfidopoo) DESSIE, 16 Dec. (Reuter). Keizer Haile Se lassie heeft heden in zijn hoofdkwartier te Dessie de buitenlandsche persvertegenwoordigers ontvangen en voor hen de volgende verklaring afgelegd: „Wij wenschen met alle plechtigheid en stel ligheid, die uit den toestand voortvloeit, te ver klaren, dat onze bereidwilligheid ófn een vreed zame oplossing van het conflict te vergemakke lijken, onveranderd is. Doch zelfs het in prin cipe aanvaarden van de Fransch-Britsche voor stellen door ons zou niet slechts een soort laf heid tegenover ons eigen volk zijn, doch ook een verraad aan den Volkenbond en aan alle staten, die van meening waren, dat zij van nu af aan op het systeem der collectieve veiligheid konden vertrouwen. Deze voorstellen zijn in de oogen der Abessiniërs een negatie en een af wijking van de grondslagen, waarop de Volken bond is gebouwd. Hun aanvaarding zou de af scheiding van Abessinisch gebied en het op geven der onafhankelijkheid van Abessinië be- teekenen ten gunste van een staat, die Abes sinië heeft aangevallen. De voorstellen beteeke- nen een verbod voor Abessinië, om vrij en met succes deel te nemen aan de economische ont wikkeling, van een derde van het eigen land. Zij vertrouwen deze ontwikkeling toe aan een vijand, die practisch ten tweeden male probeert Abessinië te veroveren. Een regeling op de basis van deze voorstellen zou een belooning voor de aanvallende mogendheid beteekenen. De vitale belangen van Abessinië zouden geschonden wor den. Dit feit gaat voor ons vóór elke andere interpretatie of overweging." Reuter seint uit Addis Abeba, dat men meent te weten, dat de Abessinische regeering aan de Abessinische delegatie te Genève een ontwerp- antwoord heeft doen toekomen op de Fransch- Britsche voorstellen, die weliswaar een weige ring inhouden, doch geen categorische afwij zing. MOSKOU, 16 Dec. (A.N.P.). In een der goud mijnen in den Oeral is, naar officieel wordt medegedeeld, een goudklomp gevonden, die 13,797 K.G. weegt. Men schrijft ons uit New York: Reeds herhaalde malen heeft President Roosevelt blijk gegeven, dat hij zeer sympathiek staat tegenover de Katho lieke Kerk en haar sociale opvattingen en instellingen. De President telt dan ook onder de vooraanstaande geestelijken tal van vrien den en vereerders. Maar voor de overgroote meerderheid der katholieken is het steeds een geweldige teleurstelling geweest, dat Roosevelt tegenover de katholiekenvervolging in Mexico een al te neutraal standpunt heeft ingenomen. De anti-katholieke tyrannen van Mexico, of ze nu Calles of Cardenas heeten, zouden reeds lang hun politiek ten opzichte van Kerk en Godsdienst hebben gewijzigd, indien de regee ring van Washington een duidelijke taal had gesproken. De Amerikaansche staatslieden zijn wel be reid om te protesteeren indien de Joden in Europa slecht behandeld worden, maar ze blij ven onverschillig tegenover de geweldige mar telingen, waaraan de millioenen Katholieken van Mexico reeds jarenlang zijn blootgesteld. Het is heel opmerkenswaardig dat zoowel de Joden als de Vrijmetselarij een grooten in vloed uitoefenen in de Vereenigde Staten. De Israëlieten hebben het zelfs zoover weten te brengen, dat de meeste dagbladen de vervol ging van de Joden in Duitschland ten sterkste hebben afgekeurd en veroordeeld; overal wer den massa-demonstraties en protestbetoogin- gen georganiseerd en de Joden hebben zelfs de katholieken en de protestanten weten te mo- biliseeren om zich bij deze protestbeweging tegen het onrecht, dat hun rasgenooten in Duitschland werd aangedaan, aan te sluiten. Tot in de kleinste bijzonderheden hebben de Joden een boycot georganiseerd tegen Duit- sche producten en zij hebben zelfs de afgevaar digden der beide Kamers en ook de leden van de regeering gedwongen om voor hen partij te kiezen; kortom ze hebben heel de publieke opinie in Amerika op hun hand. Maar wanneer wij katholieken trachten om bij de Joden en de Protestanten belangstelling en medeleven op te wekken voor onze vervolgde broeders in Mexico, wanneer wij protesteeren tegen de aanslagen die door de Mexicaansche vrijmetselarij op de gewetensvrijheid der ka tholieken worden gepleegd; wanneer wij aan de regeering en aan de pers verzoeken om hun stem te verheffen ten gunste van de on schuldige slachtoffers, dan wordt ons geluid niet gehoord; nergens ondervinden wij steun en sympathie wanneer wij op de bres staan voor de gewetensvrijheid van onze geloofsge- nooten in Mexico. Waarom? Omdat de Vrij metselarij, die in de Vereenigde Staten steeds op den bodem van verdraagzaamheid beweer de te staan, order gegeven heeft om alles op zijn beloop te laten. Evenals de meeste zijner voorgangers is ook Roosevelt zelf Vrijmetselaar. De Groote Loge van New York heeft onlangs nog den president der Vereenigde Staten met grooten luister in haar tempel gehuldigd, bij gelegenheid dat twee zonen van Roosevelt in den Raad van de New Yorksche Vrijmetselarij werden opgenomen. Wanneer we deze feiten in oogenschouw nemen, zullen we beter kunnen begrij pen hoe zich het volgende incident kon voordoen. Enkele maanden geleden, nadat Roosevelt reeds zes maanden lang allerlei uit vluchten had gezocht, had de president ein delijk toestemming gegeven om op het Witte Huis een delegatie te ontvangen van de Rid ders van Columbus, die Rem een onderhoud hadden aangevraagd en een bespreking wensch- ten over de godsdienstige toestanden in Mexico. Bij deze audiëntie hebben de Ridders van Co lumbus aan het hoofd van den Staat een uit voerig gedocumenteerd rapport overhandigd, waarin zij hun beklag deden, dat Roosevelt had weten te verhinderen, dat de Senaat een onderzoek instelde naar de Kerkvervolging in Mexico, ofschoon Senator Borah een voorstel in dien geest had ingediend. De president wist deze moeilijkheid op een gracieuze wijze te omzeilen door aan de af gevaardigden van de Ridders van Columbus te verklaren, dat hij bij de eerste de beste ge legenheid, wanneer hij in het openbaar zou spreken, het standpunt der regeering ten op zichte van de knechting der gewetensvrijheid in Mexico zou uiteenzetten. Roosevelt zelf hoopte, naar hjj toen beweerde, dat deze tus- schenkomst tot gevolg zou hebben dat de schuldigen zouden worden gestraft en dat een einde zou worden gemaakt aan den onhoudba- ren toestand in Mexico. Het is thans reeds vier maanden geleden dat Roosevelt deze belofte aan de Ridders van Co lumbus heeft gedaan, maar aan den onhoud- baren toestand in Mexico heeft de regeering van de Vereenigde Staten nog steeds geen einde gemaakt, ofschoon zij dit zeer gemakke lijk in de hand had. Zeker, in de rede voering die Roosevelt op 2 October in San Diego gehouden heeft, over de neutraliteit der Vereenigde Staten, heeft hij een vage toe speling gemaakt op de godsdienstige onver draagzaamheid die door bepaalde regeeringen werd uitgeoefend, zonder echter Mexico uit drukkelijk te noemen. Daar Roosevelt door al dus te handelen zijn eenmaal gegeven woord gebroken had, hebben de Ridders van Colum bus een scherp gesteld schrijven aan den pre sident gericht, waarin onomwonden werd ge zegd, dat Roosevelt er wel rekening mee moest houden met hetgeen hij had beloofd, daar hij anders voor goed de sympathie en medewer king der katholieken zou verliezen. „Wij hebben reeds lang en geduldig ge wacht," zoo wordt er in dit schrijven gezegd, „op de verklaring die gij ons hebt beloofd. Gij waart volkomen op de hoogte van het doel van ons bezoek; derhalve moet de houding, die gij hebt aangenomen tegenover onze Vereeniging, het resultaat zijn van een rijpelijk en welover wogen besluit. Wij kunnen geen genoegen ne men met de eenvoudige bemerking over de verdrukte volkeren; dat kan men niet beschou wen als een inlossen van de belofte die gij ons hebt gedaanWij stellen U verantwoordelijk, dat gij in het verleden niets hebt gedaan en wij zullen U ook in de toekomst verantwoor delijk achten, indien gij geen maatregelen neemt. Ook op U valt de verantwoording te rug, dat de motie van Senator Borah om hals werd gebracht. Gij zult ook niet aan de ver antwoordelijkheid ontkomen, dat gij Uw goed keuring hebt gehecht aan de regeering van Mexico en aan haar hatelijke politiek, die door Uw afgezant in Mexico als het ware werd goed gekeurd. Neen, gij zult niet kunnen ontsnappen aan de verantwoordelijkheid, dat gij lijdelijk hebt toegezien ten overstaan van de bloedige geloofsvervolging in Mexico." Noch de Ridders van Columbus, noch iemand anders denkt er ook maar aan om aan Amerika een militaire inter ventie te vragen; maar men wil een simpele verklaring, doch in zoo krachtdadig mogelijke termen gesteld, een uitspraak waarin Roose velt de tyrannie veroordeelt, waarmede onze broeders en zusters in Mexico vervolgd worden dit is toch niet te veel gevraagd, daar de Re geering van de Vereenigde Staten zich altijd heeft opgeworpen als de verdedigster van de onderdrukte volkeren. Roosevelt heeft nog steeds gemeend geen gehoor te moeten schen ken aan de dringende smeekingen der Ameri kaansche Katholieken. De Katholieken zijn niet voornemens om wraak te oefenen, maar toch moet Roosevelt zich rekenschap geven, dat de groote meerderheid der 22 millioen Katholie ken van de Vereenigde Staten wel eins een daad zouden kunnen stellen, waardoor een heel andere wending werd gegeven aan de poli tieke toekomst van den huidigen president. In verband met de aanhouding van den wet houder van Groningen, N. de J„ die verdacht wordt zich als administrateur van de Groning- sche Orkestvereeriiging schuldig te hebben ge maakt aan malversaties ten nadeele van het Pensioenfonds van dit instituut, vernemen wij, dat er groote kans bestaat, dat het tekort ad 10.000 van particuliere zijde wordt aangezui verd. Vast staat in elk geval, dat de Groning- sche Orkestvereeniging geen financieele schade zal lijden. Naar aanleiding van verschillende geruchten, welke in Groningen de ronde doen, dat ook andere bestuursleden van de Groningsche Or kestvereeniging bij deze zaak betrokken zouden zijn, kunnen wij melden, dat deze uit de lucht zijn gegrepen. Woensdag a.s. zal de betrokken wethouder door den rechter-commissaris worden gehoord. In een Nota naar aanleiding van het Verslag der Tweede Kamer, zegt de minister van Fi nanciën, da ter berekening van de waarde der onderpanden, welke dienen tot zekerheid van de door de Maatschappij ter behartiging van Na tionale Scheepvaartbelangen N.V. verstrekte credieten, als basis wordt genomen de tegen woordige reconstructiewaarde na aftrek van een normale afschrijving in verband met den leef tijd der«schepen. Op de aldus berekende waarde der onderpanden wordt in den regel tot ten hoogste 60 pet. crediet verstrekt. De minister meent derhalve, dat de in het Verslag gestelde vraag, of de zekerheid bij het verstrekken van deze voorschotten inderdaad voldoende moet worden geacht, bevestigend kan worden beant woord. In een Nota naar aanleiding van het Ver slag der Tweede Kamer zegt de minister van Sociale Zaken in verband met de vraag, waar om de gelden voor verhooging van de uitgaven voor steun gevonden kunnen worden uit de gelden, welke voor subsidieering der werkver schaffing beschikbaar zijn, dat bij het opmaken van de raming uiteraard hiet met zekerheid kan worden gezegd, welk deel der gelden in het volgende jaar zal moeten dienen voor werk verschaffing en welk deel voor steunverleening. Het ontwerp nu bedoelt alleen de cijfers met de werkelijk benoodigd geweest zijnde bedragen in overeenstemming te brengen. Met de beschikbaarstelling van den verhoog den B-steun kon eerst in het voorjaar van 1935 worden begonnen, omdat de regeering daartoe niet eerder kon overgaan dan nadat haar voor stel bij de wet van 4 Maart 1935 kracht van wet had verkregen. Bijzondere consequenties voor volgende win ters verwacht de minister van de verschuiving van de overgebleven gelden niet. De bedoeling is slechts voor éénmaal een extra-bedrag voor B-steun beschikbaar te stellen. Slechts uit het feit, dat het gevoteerde bedrag niet tijdig kon worden gebruikt, is het onderhavige voorstel te verklaren. Maandagnacht is aan boord van het Deensche tankschip „Jane Maersk", dat in een der dokken van Wilton-Feyenoord to Schiedam was gedokt, brand uitgebroken. BÜ het vernieuwen van platen geraakte bij het af branden van nagels een hoeveelheid vet in het dok in brand. Het vuur sloeg over naar den bodem van het tankschip, waarop nog resten olielading lagen Direct na het uitbreken van den brand werd groot alarm gemaakt. Behal ve de volledige brandweer van Schiedam was ook een drijvende brandspuit uit Rotterdam aanwezig Dooi het laten zakken van het dok waardoor het onderste gedeelte van het schip onder water kwam te staan, is het vuur ge- bluscht. De schade is niet zeer groot. SEMARANG, 16 Dec. (Aneta) De Raad van Justitie veroordeelde den dreigbrief-schrijver F. O. S., een man van 64 jaar oud, tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van preven tieve hechtenis. De officier, die een jaar en zes maanden had geëischt, ging in hooger beroep. Zondagavond ontdekte men, dat in het pak huis van de grossiersfirma Mol Pauwels te Nieuwkoop was ingebroken. Een groote partij suiker, tabak en margarine is ontvreemd, een waarde van ongeveer zeshonderd gulden. Men heeft nog geen spoor van de daders ontdekt. DEN HAAG. Geslaagd mej. M. van Mieren, Loe- venstein. DEN HAAG. Geslaagd de heeren: B. Slettenaar. Oosterbeek; G. Fongers, Apeldoorn; J. Saeys, Rot terdam. worden U geboden door advertentie-reclame in de rubriek „Omroepers". Laat die U niet ont glippen. De prijs kan geen bezwaar zijn, want voor slechts 50 cent per regei komt Uw zaken- Omroeper onder de aandacht van 80.000 Ba zinnen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4