KWIEK EN VIEF WIJ LUISTEREN NAAR FINANCIEN Gemeentebestuur beleedigd r VOVA-REDACTEUREN STAAN TERECHT De weerstoestand Dagfilm WOENSDAG 18 DEC. DINSDAG 17 DECEMBER 1935 Wat hun ten laste gelegd wordt De Ossche strafzaken Een brutale verdachte voor de Bossche Rechtbank TAFELZILVER ALS BUIT In hooger beroep Houtdraaierij in de asch gelegd Sneeuwlaag op het dak was be houd der aangrenzende woning OVERVAL OP OUDEN MAN Indringers hadden weinig succes TWEE JAAR ACHTER SLOT Wegens verduistering bij het Koninklijk Huisarchief GLADDE WEG VEROOR ZAAKT ONGEVAL ZANDBAKKEN GEZONKEN Indol. faculteit Tegen leider van ,JZwart Front" te Utrecht zeven dagen geëischt De Betuwe"-vruchten Een 50-jarige Nederlandsche industrie jubileert LICHTE VORST 'S NACHTS DE WEERSOMSLAG Aanbesteding van Zusterklooster De „Gelderland" „UIVER"-S'LACHOFFERS OPGEGRAVEN Overbrenging naar ons land n GOLFLENGTEN j BONDSRAAD KATHOLIEKE BEDIENDEN Vergadering te Amsterdam gehouden Voor de Meervoudige Kamer der Arron dissementsrechtbank te Utrecht stonden hedenmiddag terecht drie redacteuren van het X.SJB.-orgaan „Volk en Vaderland", wegens het schrijven en doen opnemen van artikelen en een advertentie met beleedi- genden inhoud voor Eerste Kamer, Minister Deckers en verschillende Centralen. De rechtbank was als volgt samengesteld: president mr. D. Kaars Sypesteyn; bijzittend rechters mr. D. Vissed en mr. A. D. van Regieree Altena. Officier van Justitie jhr. mr. J. E. W. Twiss Quarles van Ufford. Als getuigen waren gedagvaard de directeur van de N.V. Drukkerij v.h. L. E. Bosch en Zn., de heer A. v. d. Giessen en benevens twee leden van het personeel dezer drukkerij waar V.O.V.A. gedrukt werd. De dagvaarding voordragend las de Officier van Justitie, dat aan J. H. ten laste is gelegd zich in het openbaar bij geschrifte opzettelijk in beleedigenden vorm te hebben uitgelaten over de Eerste Kamer der Staten Generaal; aan verdachte mr. S. A. van L., dat hij zich in het openbaar in beleedigenden vorm heeft uitgela ten over de Regeering des lands; aan verdachte, mr. dr. H. R., dat hij opzet telijk als waarnemend hoofdredacteur van het te Utrecht gedrukte en verschijnende weekblad Volk en Vaderland, terwijl hij den hoofdredac teur bij diens ontstentenis verving en terwijl hfj den inhoud en de strekking van de betrok ken geschriften goed kende en terzake van de plaatsing dier geschriften geenerlei overleg met den schrijver of de schrijvers daarvan had ge houden, in voormeld blad heeft doen opnemen de bekende advertentie „Minister van Defensie gevraagd". Deze advertentie was beleedigend voor den gewezen minister van defensie, dr. Deckers, terzake van de rechtmatige uitoefening van zijn functie als minister van defensie, ter wijl een ander deel kennelijk sloeg op de regee ring onzes lands en eene uitlating in opzettelijk beleedigenden vorm daarover, althans voor het openbaar gezag of eenig openbaar lichaam, op leverde. Voorts wordt den heer R. ten laste gelegd het opnemen van een artikel, getiteld; ,,Visschers in nood", waarvan de laatste zin uitlatingen in opzettelijk beleedigenden vorm voor de Var kens-Centrale, Tarwe-Centrale en Zuivel-Cen- trale, alle openbare lichamen of instellingen zijnde, bevatte. Voor de Bossche rechtbank had zich heden morgen te verantwoorden de 46-jarige Ossche arbeider M. F. de B., wegens de uitlokking van den in den nacht van 15 op 16 Mei 1934 te Oyen door H. A. van der P., A. J. H. (de jonge Toon de Soep), M. de B. en F. J. van O. gepleegden roofmoord in de woning van de bejaarde ga- broeders Verhoeven. M. de B. is ten laste ge legd, dat hij korten tijd tevoren te Oss door misbruik van gezag als vader van W. M. de B. door, voor wat dezen betreft, hem daartoe aan te zetten en verder wat allen betreft, door het verschaffen van gelegenheid, middelen en in lichtingen, dit misdrijf opzettelijk heeft uitge lokt De verdachte is een forsche figuur, die bij zijn vroeger optreden blijk gaf, niet op zijn mondje gevallen te zijn. De president vraagt, nadat de dagvaarding was voorgelezen: „Weet u wat u ten laste is gelegd?" Verdachte: „Ik weet niet wat er in staat. Ik kan niet zoo goed lezen. Ik ben trouwens ner gens geweest." President: „Het heeft zich ook in uw eigen huis afgespeeld." Verdachte ontkende het en wilde er een eed op doen. President: „Dat zou ik maar laten." Verdachte: „Op mij valt niets te zeggen." President: „Dat weten we wel. We kennen elkaar." Als eerste getuige wordt gehoord H. A. van der P. (de Rut), die den roofmoord bekende en nog eens vertelde, wat er in dien nacht was geschied. President: „Hoe zijn jullie er eigenlijk toe gekomen?" Getuige: „De B. heeft ons verteld, dat daar een oude man woonde, bij wien wat te halen was." Getuige kwam meermalen bij de B. aan huis. want hij was bevriend met Piet. Verdachte klaagde zijn nood, dat hij geld noodig had om voor Piet een verdediger te kunnen betalen. Verdachte ried getuige toen het plan tot den overval op den ouden man te Oyen aan, die veel geld had. Ook van de vrouw heeft getuige inlichtingen gehad, 's Avonds bij van B. hoorde hij nog meer. Het aanvankelijk plan, om op Maandag den overval te doen, ging niet door. Toen zouden zij het Dinsdag doen. Weer gaf de B. raadgevingen en hij zeide, dat zij het beste door den polder konden gaan. Wim de B. vroeg aan zijn vader een revolver, die het wa pen aan H. gaf. De president tot verdachte: „Wat zeg je er nu van?" Verdachte: „Ik weet er niets van. Het is ge logen. Ik heb nooit een revolver gezien." President: „Onzin, je bent veroordeeld we gens het dragen van een revolver. Leugenaar' dat je bent! Nu weet iedereen, wat hij voor vleesch in de kuip heeft met jou." Toen Zondagmiddag in de woning van de fa milie H. aan de Taaistraat te Vught tijdelijk niemand aanwezig was, heeft een inbreker, die van de situatie klaarblijkelijk goed op de hoogte was, van de gelegenheid geprofiteerd om zich door inbraak toegang te verschaffen. Toen de bewoners thuis kwamen, kwamen zij tot de ont dekking, dat een groote hoeveelheid tafelzilver, ter waarde van ƒ564 was verdwenen. Van den' dader ontbreekt tot nu toe elk spoor. Naar wij vernemen is door T. J. den D.„ 22 jaar, loodgieter, te Nijmegen, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis van de recht- is onze „Omroeper" Eiken avond weer opnieuw spreekt hij in 80.000 gezinnen, waar hij steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct. per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) |0 ct. per regel. bank te Arnhem, waarbij hij werd veroordeeld tot 60.boete subsidiair 60 dagen hechtenis terzake dat 't aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest dat er brand is ontstaan in de R. K kerk aan de Molenstraat te Nijmegen, zulks doordat hij bij zijn werkzaamheden op het dak van die kerk te onvoorzichtig met zijn gereed schap, in casu een soldeerbout, zou zijn om gegaan. Te Groningen werd vannacht om één uur door een surveilleerend majoor van politie brand ontdekt in het perceel Pelsterstraat 23, waarin is gevestigd de houtdraaierij van de firma W. Folkers. Het vuur breidde zich snel uit in de licht ontvlambare voorwerpen, zoodat binnen een minimum van tijd het geheele per ceel in lichterlaaie stond. De bewoners van het huis, die boven woonden, moesten hun woning in nachtgewaad verlaten. De brandweer bestreed het vuur met zes stralen en had binnen drie kwartier den brand bedwongen. Het geheele perceel is in de asch gelegd. Een begin van brand in de aangrenzende woning kon worden be dwongen, dank zij de omstandigheid, dat op het dak een dikke sneeuwlaag lag. De oorzaak van den brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. Twee personen hebben Zondag een roofover val gepleegd op een 64-jarigen alleenwonenden landbouwer te Koudekerke (Zeeland). Zij dron gen zijn woning binnen, bonden den ouden man vast en stopten zijn mond met een prop dicht, waarna zij de woning doorzochten. Ten slotte verdwenen de bandieten met medeneming van een geldkistje, dat echter weinig waarde be vatte. De politie stelt een onderzoek in. De Haagsche echtbank heeft heden de gewe zen amanuensis A. de R„ thans gedetineerd, tegen wien door het O. M. drie jaar gevangenis straf was geëischt, wegens verduistering en dief stal van verschillende voorwerpen afkomstig uit het Koninklijk Huisarchief, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Hedenmorgen reed op den Rijksstraatweg te Muiden een vrachtauto, die een handkar, be laden met hout, wilde passeeren. Hij moest echter inhouden voor een tegenligger, en bij deze manoeuvre op den spiegelgladden weg slipte de vrachtauto en botste tegen de hand kar. Een timmerman uit Muiden, die de kar duwde, raakte tusschen auto en hout bekneld en werd met ernstige kneuzingen naar de Ma- jella-stichting overgebracht. Maandagavond omstreeks zeven uur zijn twee zandbakken van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij 200 Meter bewesten de Velser- spoorbrug omgeslagen. Een der bakken is mid den in het vaarwater gezonken, de tweede sloeg om en werd later naar de haven van de Am sterdamsche Ballast Mij. gesleept. De opvaren den konden zich tijdig in veiligheid brengen. Ter plaatse, waar de zandbak gezonken is, heeft de Rijkswaterstaat een wrakscheepje gelegd. Naar wordt medegedeeld is in de plaats van wijlen mr. B. C. J. Loder tot voorzitter van curatoren van de indologische faculteit te Utrecht benoemd, luitenant-generaal b.d. H. N. A. Swart, thans waarnemend voorzitter. Voor de meervoudige kamer der arron dissementsrechtbank te Utrecht stond he den terecht een dertig-jarige man, zich noemende musicoloog en zijnde leider van den kring Utrecht van het volksfascisme „Zwart Front", wegens beleediging van het gemeentebestuur in geschrifte. Op 2 November jJ. was door deze vereeniging een pamflet verspreid, waarin verschillende be- leedigende zinsneden voorkwamen voor het ge meentebestuur van Utrecht. Eerstens keurde de „Zwart Fronter" het gedrag van den burge meester af, dat hij het congres van de S.D.A.P., waarop het Plan van den Arbeid besproken was, bezocht had. Vervolgens kwam in het pamflet de volgende zin voor: „Het door joden gesteun de Marxisme beoogt de bevoorrechting van en kele welbewuste misdadigers en dat zint ons gemeentebestuur prachtig". Verdachte deed het voorkomen als werd op de bijeenkomst, waar het pamflet was samen gesteld, niet veel zaaks besproken. Alles werd opgeteekend en naar Oisterwijk gezonden, waar de leider woont en deze heeft het laten druk ken. De president der rechtbank, mr. D. Kaars Sïjpesteijn, merkte nog cp, dat wanneer er niets belangrijks gesproken was, waarom maakt men dan de drukkosten. „Nu ja," zeide verdachte, „niet veel zaaks be deel ik niet. Er worden allemaal losse feiten geconstateerd." In zijn requisitoir zeide de officier van justi tie, jhr. mr. Twist Quarles van Ufford, dat de houding van het Utrechtsche gemeentebestuur inzake bedoeld congres te bevoegder plaatse reeds is besproken. Daarover kan gevoeglijk ge zwegen worden. Spr. weet niet of de kas van „Zwart Front" erg sterk is, maar, omdat verdachte zelf de straf zal moeten voelen, eischte hij zeven dagen gevangenisstraf. Uitspraak qver veertien dagen. 99' Op Vrijdag 20 December zal het vijftig .iaar geleden zijn, dat de Mij. De Betuwe te Tie! als jam-fabriek werd opgericht. Gehoor gevende aan een uitneodiging van de directie van deze maatschappij, brachten wij dezer dagen een bezoek aan dit interessante bedrijf. Eenerzijds was het jammer, dat dit jubileum juist in den winter viel, daar wij nu slechts een gedeelte van de fabriek in werking konden zien. Het is duidelijk, dat het bedrijf alleen gedurende de zomermaanden op volle kracht werkt, wanneer de oogst van de Nederlandsche fruitteelt in de fabrieken verwerkt wordt. Doch anderzijds zou het de vraag zijn geweest of de directeuren, de heeren F. M. P. Gouverne en J. Kuipers, dan den tijd zouden hebben gehad om ons, zooals nu, rond te leiden en op duidelijke en deskundige wijze de werking van de verschillende machines te verklaren. On het oogenblik was men nog bezig met de bereiding van suikerbiebsnstroop en abri kozen-jam. SuikerbietenstrooD omdat de suiker bieten in dezen tijd gerooid worden Abriko zen-jam, omdat deze vruchten, evenals b.v. ananas uit het buitenland geïmporteerd worden, daar de Nederlandsche fruitteelt ze zoo goed als niet voortbrengt. Verder worden echter slechts vruchten van Nederlandschen bodem verwerkt. Suikerbietenstroop is een onderdeel van de bekende Rinsche appelstroop. Appelstroop be staat uit geconcentreerd appelsap en gecon centreerd suikerbietensap. In een ander lokaal is de jambereiding ondergebracht. Zooals reeds gezegd, was men thans nog slechts bezig met de bereiding van abrikozenjam. Men kan zich voorstellen, welk een drukte hier in den zomer moet heer- schen, wanneer de kersen, aardbeien, pruimen, enz. tot jam verwerkt worden. Het personeel, dat nu plm. 150 man omvat, wordt in het drukke seizoen dikwijls tot 700 a 800 uitgebreid. Het inpotten, het koelen, etiketteeren en sterliseeren van de jam geschiedt geheel auto matisch om een zoo groot mogelijke hygiëne te verkrijgen. In een afgesloten gedeelte der fabriek be vindt zich de afdeèling voor het prepareeren van tafelzuren, zulks in verband met de sterk geurende kruiden, die hiervoor gebruikt wor den. Naast deze ruimte bevindt zich de afdeeling voor de fabricage van vruchten in blik. Bij vele Nederlandsche huisvrouwen heerscht de meening, dat vruchten in blik een minder waardig surrogaat zijn van versche vruchten, die men slechts in uitzonderlijke gevallen ge bruikt en die zelfs schadelijk voor de gezond heid kunnen zijn, b.v. wanneer b! ik vergiftiging optreedt. Deze voorstelling is volkomen ver- koerd. Vruchten in blik bezitten alle vocr- deelen van versche vruchten, echter zonder de nadeelen ervan. Ze kunnen niet bederven van wege hun luchtdichte verpakking, ze bevatten nog alle vitaminen en zijn tengevolge van het steriliseeren volkomen vrij van bacteriën. Verder gaande bezichtigden we ook de pas gebouwde fabriek voor de bereiding van zoeten most, den bekenden alcoholvrijen vruchten drank. Verdere producten zijn nog bessensap, appelmoes in blik, limonades, puddingsaus en citroenkaas. Het is duidelijk, dat, toen de fabriek opgericht werd, al deze takken van bedrijf nog met aanwezig waren. Heel bescheiden werd in 1885 in een klein fabriekje de eerste pot jam gemaakt. Het was geen toeval, dat dit juist in Tiel gebeurde Deze stad, gelegen in e'en van Nederlandes rijkste fruittuinen, was wel bij uitstek geschikt voor de vestiging van een jamfabriek. Een der eerste producten der fabriek werd aangebo den aan Koning Willem III, die zeer veel be langstelling toonde voor deze jonge industrie. Allengs geraakte het Nederlandsche puoliek vertrouwd met het in dien tijd nieuwe, naar Engelsch voorbeeld gemaakte artikel en de vraag naar jams steeg voortdurend Uitbreiding van het bedrijf werd daardoor noodzakelijk. In 1917, 1929 en 1924 werden de fabrieken vergroot, doch in 1927 vond de grootste uitbreiding plaats. De geheele oude jamfabriek werd toen, zonder dat het bedrijf stagnatie ondervond, geleidelijk afgebroken, en op uiterst moderne wijze geheel opnieuw opge trokken. In 1929 werd een nieuwe vleugel aan gebouwd terwijl in 1931 5.000 M2 magazijnen en expeditieruimte werden bijgebouwd; in 1935 volgde dan ten slotte de nieuw gebouwde fabriek voor de bereiding van vruchtensappen en wat daarmee annex is. Het geheele fabricageproces wordt op weten schappelijke wijze gecontroleerd en alle grond stoffen worden op het fabrieks'aboratorium onderzocht. Bij velen schijnt nog de meening te heerschen dat fruit van eenigszins mindere kwaliteiten nog altijd goed genoeg is om jam van te koken. Niets is minder waar. Fruit is zeer aan bederf onder hevig en om prima jam te maken, mest men eerste klas fruit koopen, terwijl de tijd tus schen plukken en verwerken zoo kort mogelijk gehouden moet worden. Daarom werden in de voornaamste fruitcentra bijfabriek'en gesticht, opdat het fruit, versch van het veld, op denzelfden dag. dat het geplukt is, verwerkt zou kunnen worden en zoo ontstonden de nevenbedrijv'en in Beverwijk, Barendrecht en Breda, voor de verwerking van aardbeien en frambozen. Ten slotte nog een enkel woord over de lei ding van dit bedrijf. Vanaf de oprichting in 1885 tot 1910 was directeur de heer F. C. Baesjou die in 1910 zijn functie neerlegde en tot commissaris werd be noemd. Als zijn opvolger werd benoemd de heer F. M. P. Gouverne, die kort geleden zijn zilveren jubileum als directeur heeft herdacht. Door de groote vlucht die de Maatschappij in den loop der jaren heeft genomen, werd het noodig geacht de directie uit te breiden en In 1927 werd de heer J. Kuipers tot mede directeur benoemd. uiitifHiirmtiiiiiiiiiitiiiiimiiMiimniinititiiiiiiumniiifiiiinif tumuli» De depressie, die Maandag een oogenblik Noordwesterstorm op de Zuidelijke Noordzee bracht, is,'in diepte afnemende, Noordoostwaarts getrokken. Een nieuwe depressie, die snel dieper wordt, trekt uit het Kanaal naar Frankrijk. Een nog diepere ligt ver op den Oceaan. De druk in het Noordoosten is nog wel iets afge nomen, maar zal zich thans vermoedelijk gaan herstellen zoodat de kansen op Oostelijken wind en vorst in Midden- en Noord-Europa weer toenemen. De Britsche Eilanden hebben opklarend weer bij Noordelijken wind en hadden plaatselijk vrij sterke nachtvorst. Frankrijk is grootendeels on- den invloed van de nieuwe depressie en heeft overal dooiweer met vrij veel regen en sneeuw. In Duitschland is de vorst in het Zuiden ver dreven en in het Oosten zeer licht geworden. Ook daar valt vrij veel sneeuw. In Scandinavië is de vorst weinig veranderd, het sneeuwdek neemt er nog toe. Krimpende wind is hier te lande, met lichte vorst of temperatuur om het vriespunt, te wachten, met lichten dooi overdag. Onder architectuur van den heer J. A. Vriens is Maandag te Moergestel in het Vereenigings- gebouw door de Zusters Franciscanessen van den H. Antonius van Padua te Asten aanbe steed het bouwen van een Zusterklooster annex Gesticht voor ouden van dagen. Het aantal in schrijvingen bedroeg 63. Het hoogst werd ingeschreven door den heer Th. van Meerendonk te Tilburg voor 74.790. De laagste inschrijf ster was de Fa. Ad-. Bre- kelmans en Zn. te Udenhout, met een bedrag van ƒ54.900. H. Ms. „Gelderland" is 16 December van Lis sabon vertrokken. Van begin af hebben wij niet veel waarde kunnen hechten aan de verleden week inge vallen vorst, omdat aan de basis voor een langeren duur het voornaamste ontbrak: de vaste weerstoestand met Oosten wind. De uit komst heeft bewezen, dat inderdaad op het vrie zend weer niet te rekenen viel. Aan het einde van de vorige week verscheen bij IJsland een depressie en hoewel deze niet van bijzondere activiteit schijnt te zijn, heeft haar verschijnen toch tengevolge gehad, dat de koude Oostenwind verdrongen is door een war nieren Westelijken. Dp sterke barometerdaling welke aan het einde van de vorige week begon, was de inleiding tot den weersomslag. Zij werd Zondag gevolgd door een langzame stijging van de temperatuur, die in den loop van dien dag boven het vriespunt steeg en er sedert dien bo ven is gebleven. De oorzaak van dezen weersomslag is niet al leen het doordringen van een warmeren wind uit het Westen, maar ook het voorbij trekken van een secundaire depressie over de Noordzee, waardoor sneeuw begon te vallen, die later is overgegaan in hagel en regen toen de tempera tuur verder steeg. Met dezen weersomslag is er een spoedig ein de gekomen aan de vorst, die eerst den indruk had gegeven, dat wij ijs konden verwachten. Maar zooals reeds is gezegd, de algemeene weerstoestand had geen vast karakter en van af het oogenblik, dat het gebied van hoogen druk over de noordelijke helft van Europa be gon op te lossen, was kans op voortduur van het vriezend weer verkeken. Dit gebied van hoo gen druk heeft zich nu weer naar West-Rus land teruggetrokken en zijn be teekenis voor 't weer bij ons grootendeels verloren. Spoedige te rugkeer van de vorst is nu niet te verwachten. Voor later zijn de vooruitzichten geheel onze ker. In de tweede helft van December zijn de vorstkansen altijd zeer gering en pas na Nieuw jaar worden zij in den regel weer grooter en de langste perioden van sterke vorst komen meest al niet vroeger dan half Januari voor. De weersomslag heeft daarom nog niet de be- teekenis van een verderen zachten winter. Het is zeer wel mogelijk, dat er slechts sprake is van een kort durende storing in de weersge steldheid in West-Europa en dat over eenigen tijd opnieuw vriezend weer vanuit het Oosten tot ons doordringt, maar hiervan is voorloopig niets met zekerheid te zeggen. (Nadruk verboden). Nu de wettelijke termijn, in Irak geldend, welke opgraving van dooden pas na een jaar toestaat, is verstreken, zal het stoffelijk over schot van vier der slachtoffers van de „Uiver"- ramp binnenkort naar Nederland worden over gebracht. De Nederlandsche consul te Bagdad heeft daartoe de noodige stappen gedaan. Het betrft hier het stoffelijk overschot van de beide bestuurders Beekman en Van Steenbergen, van prof. Walch en van den mechanicien Waalewijn. Ook het stoffelijk overschot van den marconist Van Zadelhoff zal vermoedelijk naar ons land worden overgebracht. De teraardebestelling hier te lande zal een eenvoudig karakter dragen. 9 9 0 9 GODSDIENST (Schriftlezing (Morgendienst (Leger des II 8.00 Hilversum NCRV) 10.30 Hilversum NCRV) 12.15 Hilrersum n Heils-kwartiertje) ORGELBESPELING 9 00 Hilversum I (Cor Steijn) 11.00 Hilversum II (Harmoniumbe speling) 12.05 Droitwich (Quentin Mac Lean) 1.35 Droitwich (G. D. Cunning ham) ORKEST-CONCERTEN 11.20 Deutschlandsender (Omroep- kleinorkest) 12.20 Brussel I (Constantin-orkest) 12.30 Hilversum II (Ensemble-mu- zieki 12.30 Hilversum I (VARA-orkest) 12.50 Droitwich (Charles Manning's orkest) 1.05 Luxemburg (Omroeporkest, 1 20 Brussel II (£onstantin-ork.) 2 50 Kalundborg (Omroepork.) 3.20 Rome (Orkestconcert) 3.20 Milaan (Orkestconcert) 3.20 Deutschlandsender (Barnabas von Geczy's orkest) 3.35 Droitwich (orkest) 3.50 Beromünster Mozart-concert) 6.50 Weenen (Symphonie-orkest) 8.05 Berliin (Brahms' concert) 8.10 Milaan (Orkestconcert) 8.20 Brussel II (Omroeporkest) 8.35 Toulouse (concert) 8.35 Parijs II (concert) 8.35 Langenberg (Omroepkleinor- kestj 9.05 Luxemburg (concert) 9.30 Weenen (Notstands-orkest) 9.35 Kalundborg (Omroeporkest) 9.40 Brussel I (Omroepsymphonie- orkest) 9.50 Lanvenberg (Omroepklelnor- kest) 9.55 Toulouse (Orkestconcert) 10-20 Hamburg (Grensland-orkest) 10.50 Toulouse (vocaal concert! 11.20 Toulouse (Argentijnsch conc.) Tijdens een marschconcert, dat Woensdagavond van 8.10 tot 9.20 uur over Milaan wordt uit gezonden, wordt o.m. de marsch uit de opera „Tannhauser" van Richard Wagner ten gehoore gebracht LICHTE MUZIEK 8.50 Luxemburg (populair concert) 11.20 Kalundborg (orkest) 12.20 Luxemburg (populair concert) 1.05 Parijs II (dansmuziek) 1.40 Hamburg (vroolijk concert) 2.15 Hilversum I (Variatieconcert) 5.15 Brussel I (dansmuziek) 5.30 Hilversum I (De Notenkra kers) 7.35 Luxemburg (populair concert) 7.50 Droitwich (BBC-dansorkest) 8.20 Toulouse (pop. concert) 9.25 Luxemburg (bonte cabaret avond) 9.35 Milaan (dansmuziek) 10.20 Parijs II (pop. concert) 10.20 Kalundborg (dansmuziek) 10.20 Deutschlandsender (dansmuz.) 10.20 Brussel II (dansmuziek) 10.40 Toulouse (pop. concert) 10.45 Brussel 1 (Broadwav-cabaret) 10.50 Boedapest (De Zigeunerkapel) 11.20 Droitwich (dansmuziek) 11.20 Weenen (schrammelmuziek) 11.35 Parijs I (pep. conc.) 11.50 Toulouse (dansmuziek) 12.20 Toulouse (pop. concert) 12.35 Toulouse (militair concert) GRAMOFOON 8.00 Hilversum 1 12.00 Hilversum I 12.25 Parijs II 1.20 Brussel I 1.30 Hilversum I (clavecymbel en piano 2.20 Droitwich 3.30 Hilversum II 4.20 Parijs I 5.00 Beromünster 6.05 Luxemburg 6.20 Boedapest 6.50 Brussel I 6.55 Parijs II 7.05 Brussel II 7.05 Brussel 1 („Conolan drama v. Shakespeare) 7.30 Hilversum II 7.35 Brussel I 8.05 Hilversum II (Orkestplaten) 9.50 Hilversum I (gevr. platen) 10.20 Hilversum II 10.50 Parijs II 10.50 Luxemburg (Tsjechische muz.) 11.00 Hilversum I (P»P- Engelsch muziek-ensemble) 11.35 Luxemburg (dansmuziek) KAMERMUZIEK 1.50 Luxemburg (omroepkwlntet) 3.20 Milaan (Kamermuziek) 5.05 Droitwich (Mac Arthur-kwin- tet) 5.35 Droitwich (Adolph Hallis kwintet) 5.50 Parijs I (Kamerorkest) 7.00 Hilversum I (Schubert-kwin- tet) 8.30 Luxemburg (omroepkwlntet) 11.30 Hilversum I (Nacht-Silene) SOLISTEN-CONCERTEN 2.00 Hilversum II (Zangrecital) 3.10 Droitwich (piano-recital) 5.20 Berlijn (Mozart-concert m. m. v. solisten) 5.20 Deutschlandsender (zang) 6.10 Brussel I (Pianorecital) 6.20 Deutschlandsender (Pianoreci tal) 6.20 Hilversum I (Serenaden-para- de) 6.20 Hamburg (Pianorecital) 6.35 Brussel II (Werken v. Marinua de Jong) 6.50 Hamburg (Kerstliederen) 6.50 Droitwich (Pianomuziek uit de Weensche klassieke periode) 8.20 Brussel I („La vlda brève" m m. v. solisten) 9.10 Toulouse (Sollstenconeert) 9.50 Deutschlandsender (Liederen v. Schubert, Schumann en Loewe) 10.05 Langenberg (Solistenconcert) OPERA EN OPERETTE 8.10 Toulouse (Operettemuziek) 8.10 Rome („La Bohème", opera v. Puccini) 9.30 Boedapest (Opera-orkest) 12.05 Toulouse (Operamuziek) TOONEEL 4.CO Hamburg („Jungmadel machen Julklapp") 6.40 Beromünster („Wo den Schuh- macher der Schuh drücht") 8.20 Droitwich Uncle Vanya") 8 20 Hamburg („Das leichte Glück") 9)05 Parijs I („Le septième cri de la chouette"; „Le bon grain"; „Floréal en X") SPORT 6.45 Hilversum I (Sportuitzending) 10.05 Hilversum II („Een kwartier tje voor het honderdruittg bord") VARIA 9.30 Hilversum I (Onze keuken; P. J. Kers Jr.) 10.15 Hilversum I (Uitzending voor arbeiders In continubedrijven) 12.00 Hilversum II (Politleber.) 3.00 Hilversum I (Voor de kinde ren) 4.00 Hilversum II (Kerstprograrnma v. h. Christelijk Liederenuur- tje) 5.00 Hilversum II (Kinderuurtje i 5.00 Rome (uitz. uit Asmara) 6.00 Hilversum I (Landbouwhalf- uurtje) 7.C0 Hilversum II (Politleber.) 7.15 Hilversum H Radio-reportave NCRV) 7.30 Hilversum I (Opvoeding tot persoonlijkheid) 7.35 Beromünster (Kerstconcert ra. m. v. Bachkoor te Basel en vo cale solisten) 7.40 Hilversum II (Een woord tot onze zeelieden) 8.15 Hilversum I (De Weldadig heidspostzegels) 8.15 Hilversum II (Christ. Orato- riumvereeniging te Haarlem 8.20 Hilversum I (Avond Bonte Kunst) 10.15 Hilversum I (Avond Bonte Kunst) 10.20 Droitwich („Nelson Keys" In „The December Revue") PERSBERICHTEN 8.00 Hilversum II 8.00 Hilversum I 9.20 Berlijn 9.20 Deutschlandsende' 9.45 Hilversum I 10.00 Hilversum Et BERLIJN 356.7 M. BEROMÜNSTER 539.6 M. BOEDAPEST 459.5 M. BRÜSSEL I 483.9 M. BRÜSSEI. II 321.9 M. DEUTSCHL. SENDER 1571 M. DROITWICH 1500 M. HAMBURG 331.9 M. HILVERSUM I 301.5 M. (AVRO en VARAi HILVERSUM II 1875 M. (KRO en NCRV) KALUNDBORG 1261 M. LANGENBERG 455.9 M. LUXEMBURG 1304 M. MILAAN 368.6 M. PARIJS I 1648 M. PARIJS 11 312.8 M. ROMÉ 420.8 M. TOULOUSE 328.6 M. WEENEN 506.8 M. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS De Nivas verkocht 2248 tons afgekeurde superieure suiker en 327 tons afgekeurde bruine suiker. De „Java-bode" verneemt, dat krachtige maatregelen overwogen worden, welke een controle beoogen op den binnenlandschen handel van ondernemingsrubber. Dit naar aanleiding van het verbod, ondernemings rubber voor bevolking srubber uit te voeren. De voorraad Javasuiker werd 1 December op 1.270.000 ton getaxeerd tegen 2.199.000 ton op hetzelfde tijdstip van het vorig jaar. De Nederl. Mij. voor Havenwerken heeft een order ontvangen voor den bouw van vijf alcoholfabrieken in Ierland, tot een bedrag van 100.000. 9 De Levers Bros Co. voert van 1 Januari a.s. een werkweek in van vijf dagen, het geen voor de arbeiders geen loonsverlaging medebrengt. 9 Volgens mededeeling van den Franschen gezant te Washington, zal Frankrijk de op 15 December a.s. vervallende oorlogsrente niet betalen. 9 De goudprijs te Londen is tot 142/1% per ounce gestegen. 106.000 goud werd om gezet. De rubber prijs te Londen is met 1/32 d. tot 613/32 d. per lb. gestegen. De Londen- sche rubbervoorraden zijn in de afgeloo- pen week met 1814 ton tot 87000 ton ge daald en de voorraden te Liverpool met 76 ton tot 76546 ton. De Fransche Kamer heeft gisteren ver schillende hoofdstukken der begrooting aangenomen, o.a. het eerste hoofdstuk van de wet op de financiën betreffende credie- ten tot vereffening van de openbare schuld. De rente op de Fransche Verdedigings bons, welke een looptijd hebben van twee jaar, wordt met ingang van 16 December van 4% tot 4 pet. teruggebracht. Op 23 No vember iverd de rente van 3% tot 4% pet. verhoogd. Met de jongste verlaging zal het de bedoeling waarschijnlijk zijn, de aan trekkelijkheid der opengestelde schatkist emissie te verhoogen, nu geen disconto verlaging heeft plaats gehad. 9 Het tekort op de financiën der stad Pa rijs bedraagt fr. 260 mïllioen; het geraamd tekort over 1936 fr. 279 mïllioen. De Socony Vacuum Oil Company heeft een contract met Rusland gesloten, waarbij de Russische regeering voorziet in de ge heele behoefte aan gezuiverde petroleum van de Socony in het Nabije Oosten. Ver moedelijk zullen 500.000 barries noodig zijn. De prijs zal worden vastgesteld naar den prijs op de wereldmarkt ten tijde van de levering. Ford produceerde in November 110.559 personen- en vrachtauto's, zijnde een nieuw record voor één maand. Hiervan wer den 104.233 wagens in de Vereen. Staten vervaardigd en 6326 wagens in Canada. De International Telephone and Tele graph boekte in de eerste negen maanden een totale netto-winst van 4 3.39 mill, tegen 2.50 millioen in dezelfde periode van het vorig jaar. Tegen het einde van dit jaar zullen 1250 employé's van de Nira worden ontslagen, hetgeen als een aanwijzing wordt be schouwd, dat de regeering haar wetgeving, die betrekking had op het invoeren van minimum-loonen en vnaxinnoXe werktijden bij het uitvoeren van openbare werken, heeft opgegeven. Tevens wenscht Roosevelt hiermede te bezuinigen. Men raamt een vermindering van het begrootingstekort over 1936/'37 van *1% a. $2% milliard. De Amerikaansche Staalproductie wordt aan het begin dezer week geraamd op 54.6 pet. der capaciteit tegen 55.7 pet. de vorige week, 53.7 pet. een maand geleden en 34.6 pet. een jaar geleden. De binnenlandsche Koper-verkoopen in de Vereen Staten blijven afnemen. Ze be droegen Vrijdag j.l. slechts 1.664.000 lbs. en Zaterdag 426.000 lb. De Radio Corporation zal waarschijnlijk een order toebedeeld worden van de Among Trading ten bedrage van 2 millioen. De dollar noteerde gisteren te New-York 1.4760 tegen 1.4762 Zaterdag j.l. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 727—7.28 (v.slot 7.27%)' de Franc op 9.75%9.76(9.76A) en de Dollar op 1.47%1.47% (1.47%). Zondag 15 December vergaderde de bondsraad van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kan toor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" in het Parkhotel te Amsterdam. Besproken werd o.m. de zeer moeilijke strijd der hoofdarbeiders voor hunne erkenning in de opgerichte en toekomstige bedrijfsraden; hunne positie in het raam der Nederlandsche vakbe weging dient noodzakelijkerwijze versterkt te worden en gesteund door de verschillende groe pen van handarbeiders. Het bondsbestuur deelde mede, deze belang rijke kwestie op korten termijn nader onder oogen te zullen zien en daarbij een beroep te doen op de zusterorganisaties. Besloten werd, dat in den vervolge in geen enkel contract zou worden geaccepteerd een loonregeling met de contractueel vastgelegde be paling, waarbij practisch wordt vastgelegd, dat men op 21-jarigen leeftijd uit het bedrijf moet verdwijnen. Besloten werd aan den nieuw benoemden bis schop van Haarlem, Z. Hl Exc. Mgr. Huibers, het volgend telegram te zenden: „Namens den bondsraad van den Nederl. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbe dienden „St. Franciscus van Assisië" wenschen wij U van ganscher harte proficiat met Uwe be noeming tot bisschop van het diocees Haarlem, U daarbij Gods besten zegen toewenschend." In verband met een vacature in het bondsbe stuur werd volgens de statuaire bepalingen om trent lusschentijdsche verkiezingen over de be noeming van een nieuw bondsbestuurslid ge stemd. Met groote meerderheid van stemmen koos de vergadering den heer A. A. de Graaff, tot heden lid van den bondsraad, secretaris der afdeelin™ Hengelo.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6