President Masaryk afgetreden Rijksmiddelen in November CENTRAAL REIS-ADRES DER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VOOR HET KIND BEVRIJDER EN VEREENIG ER WERKLOOSHEID STIJGT NOG STEEDS Een triest beeld onzer staatsfinanciën BIJ GELEGENHEID VAN DEN VOETBALWEDSTRIJD FRANKRIJK-NEDERLAND OP 12 JANUARI A.S. REIS A. EEN LUXE AUTOREIS - REIS B. EEN PRETTIGE TREINREIS REIS C. EEN SPORTIEVE TEMPO-REIS Kerkelijk leven DINSDAG 17 DECEMBER 1935 Zijn laatste wensch Het Intern. Katholiek Radio-Bureau (I.K.R.) Tweede congres te Praag ONDERHOUDSWERKEN Uitvoering in werkverschaffing CONFLICT BIJ DE ETNA Directie aanvaardt bemiddelings voorstel van prof. Aalberse NATIONAAL VERBOND DER K.J.M. V. Jaarvergadering te Utrecht De toestand op I December RIJKSSTEUNREGELING Tot Juli 1936 verlengd NIEUWE ROTT. COURANT Door de Berlijnsche politie in beslag genomen AMSTERDAM—HAARLEM Het verbeteren van den Rijks- planweg MINDER WERKLOOSHEID IN HET WESTLAND HoHand. PRIK f 17 PLAATSBEWIJZEN VOOR HET STADION CRENSFORMALITEITEN BETALING VAN HET REIS-BEDRAG SPOED! N.Z. VOORBURGWAL 65-73 - AMSTERDAM - TELEFOON 46878 Dom Albertus Janssens Zilveren priesterjubileum van den Generaal-Abt der Paters Cister- densers van O. L. Vrouw Onzenoort Inwijding nieuw klooster BENOEMING In het Aartsbisdom Het kan in de wereld wonderlijk toe gaan. Wanneer iemand zich tegen het bestaande Staatsgezag verzet en revo lutie predikt en een deel van een sinds lang geconsolideerde en erkende staatkundige een heid tracht los te scheuren, wordt hij, indien zijn opzet faalt en hijzelf in handen van het wettig gezag geraakt, veroordeeld en gestraft als landverrader en met smaad en verachting overladen. Weet hij zich echter aan den greep van het wettig gezag te onttrekken en gelukt het hem een levensvatbaren staat te stichten van het deel, dat hij uit het bestaande staats verband heeft losgewerkt, dan wordt hij geëerd als een nationale held, de bevrijder van zijn volk, de vader van het nieuwe vaderland. Prof. Thomas Masaryk, die zoodra de omstandig heden hem gunstig waren, erin geslaagd is zijn levensideaal: het stichten van een onaf- hankelijken Tsjecho-Slowaakschen Staat ten kostte van de uiteenvallende Oostenrijksch Hongaarsche dubbel-monarchie te verwezen lijken, behoort tot de gelukkige en succesvolle tweede categorie. Dezer dagen is de hoog bejaarde stichter en leider van de Tsjecho- Slowaaksche republiek als Staatspresident af getreden. Deze functie werd hem te zwaar. Aan jongere handen wilde hij het lot van zijn staatkundige schepping toevertrouwen en zelf eindelijk in zijn laatste levensstonde de altoos- ontbeerde en toch zoo welverdiende rust ge nieten. Wat von Hindenburg voor het na- oorlogsche Duitschland, wat maarschalk Pil- soedski voor het herstelde Polen is geweest, is professor Thomas Masaryk voor den jongen Tsjecho-Slowaakschen Staat: „the grand old man", de boven alle kleine verdachtmakingen verheven, onkreukbare ziel der natie. Terwijl Hindenburg met eerbiedwekkende zelfopoffe ring het in den oorlog verslagen en van partij zucht doorvreten, ontredderde Duitschland be schermde, zich aan de veranderende omstan digheden aanpassend met een soepelheid, welke wel eens bevreemdend aandeed in een figuur als dezen typischen Oost-Pruis uit de kaste der feodale landjonkers, terwijl maarschalk Pil- soedski gevochten heeft voor de bevrijding van het ééne en homogene Poolsche volk en daarbij van middelen veranderde naarmate hem dat voor zijn doel dienstig leek, is professor Masa ryk altijd zichzelf gelijk gebleven, en dat niet enkel innerlijk, maar ook uiterlijk, niet enkel in zijn zeer concrete doelstelling, maar ook in de wijze, waarop hij zijn doel nastreefde. Wel licht is dit het gevolg geweest van zijn philo- sofische studies, want méér dan elke andere wetenschap geeft de wijsbegeerte basis en sta biliteit aan den menschelijken geest. Hinden burg en Pilsoedski waren meer militair dan politicus, de eerste in nog sterkere mate dan de tweede, Thomas Masaryk is professor. Hin denburg en Pilsoedski hadden de zucht tot be velen, Thomas Masaryk trachtte te overtuigen, op te voeden, te doceeren, niet het minst door de zedelijke autoriteit van zijn erudiete per soonlijkheid. Thomas Masaryk was en is een democraat in hart en nieren, maar de demo cratie zag hij niet als een tegenstelling tegen over autoriteit, integendeel de autoriteit, ont leend aan het waarachtig volksvertrouwen, dient, volgens zijn inzichten, het algemeen be lang van het Staatkundig geheel te behartigen en een waarborg te zijn voor rechtmatige vrij heid van volk en individu. Masaryk bezat persoonlijk die autoriteit, welke ook in de democratie van groot belang is om haar in het rechte spoor te houden, en daardoor is het hem gelukt xit de lappendeken der Oostenrijksch-Hongaarsche dubbelmonarchie 'n nieuwe lappendeken los te scheuren en te maken tot een zelfstandig en heel geheel. Bij een vergelijking van Masaryk's opbouwenden staatkundigen arbeid met dien van een Hindenburg en een Pilsoedski vergete men niet, dat deze laatsten het in zooverre ge makkelijker hebben gehad, omdat zij slechts één volk achter zich hadden. Masaryk echter, zelf Slowaak van geboorte, heeft uit de inwen dige verdeeldheid van het slechts door de kroon omspannen oude Oostenrijk-Hongarije heterogene deelen losgemaakt om weer tot een nieuwe staatkundige eenheid aaneen te sme den, en wel zoo sterk, dat deze eenheid be stand zou blijken tegen den druk van buiten af en van binnenuit.. Moeilijk, uiterst moeilijk is dit geweest. De Slowaken, die met de Tsjechen loyaal hadden samengewerkt om de stichting der Tsjecho-Slowaaksche republiek voor te bereiden (het verdrag van Pittsburg erkent officieel de gelijkheid der verschillende volks- deelen en van het aandeel, dat zij in het be- vrijdingswerk hebben gehad) voelden zich na de stichting der republiek vaak door de Tsje chen achtergesteld en overheerscht. Godsdienst-, ras- en taalverschillen speelden daarbij een rol van beteekenis. Eerst in de laatste jaren is daarin een aanzienlijke verbetering gekomen, al zijn alle autonomistische en federalistische strevingen nog niet geheel verdwenen. Het in zicht, dat slechts vrede en verzoening de ver schillende volksdeelen in den Tsjecho-Slowaak schen staat bijeen kunnen houden en dat elk van die volksdeelen afzonderlijk te zwak, maar in trouwe «amenwerking met de andere sterk genoeg is om eigen karakter en traditie te hand haven, een inzicht, dat Masaryk zijn lange le ven lang heeft geleeraard en in practijk heeft trachten te brengen, heeft steeds meer harten veroverd. Bij zijn afscheid van het publiek leven heeft de president-bevrijder een Euro- peesch belangrijken, uit zes verschillende natio naliteiten samengestelden staat, waarin Tsje chen, Slowaken, Duitschers, Hongaren, Polen en Ruthenen tezamen wonen, gelegd in de han den van zijn opvolgers. De vaak pijnlijke wrij vingen met de Katholieke Kerk behooren tot het hopeniijk voor altoos afgesloten verleden. De grandioze nationale Katholiekendag welke dezen zomer te Praag is gehouden, heeft den in zet gevormd van een nieuw en voor de Katho lieke Kerk in Tsjecho-Slowakije gunstiger tijd perk. De vraag is nu, wie professor Thomas Masaryk, wiens gezag en populariteit in Tsje cho-Slowakije zonder weerga zijn, zal opvolgen in het hoogste ambt. Masaryk zelf heeft zijn leerling, vriend, medestrijder en geestverwant dr. Benesj, die tot nu toe de permanente minis ter van buitenlandsche zaken is geweest, ais zoodanig aanbevolen, maar de verdeeldheid der partijen heeft onverwacht weer het hoofd op gestoken, zoodat het nog niet zeker is of ce laatste wensch van den scheidenden vereerden vader des vaderlands zal worden geëerbiedigd, en dit moet een laatste pijnlijke ervaring zijn geweest voor hem, die heel zijn later leven ge wijd heeft aan het verzoenen van de tegenstel lingen in zijn aan tegenstellingen zoo rijk land. Naar de directeur van het Internationaal Katholiek Radio-Bureau, Pater Lect. J. Dito O.P. ons mededeelt, zal het Tweede Congres van het I.K.R. van 4 tot 8 Mei 1936 in Praag' worden gehouden. Voorbereidingen worden reeds getroffen, ter wijl sprekers van verschillende landen, o.a. ook uit Amerika, het woord zullen voeren. Hun namen en de door hen te behandelen onder werpen zullen tegelijk met de verdere bijzon derheden van het programma binnenkort wor den gepubliceerd. Onlangs is bericht, dat de regeering aan een aantal gemeenten medewerking had toegezegd voor de uitvoering in werkverschaffing van on derhoudswerken in openbare gebouwen en an dere gemeentelijke eigendommen. Thans deelt het Volk omtrent dezen vorm van werkverschaffing iets naders mede. De ondier- handelingen hebben geloopen met de gemeenten Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Haarlem, Gouda en Zwijndrecht. De regeering is bereid dezen gemeenten voor de kosten van deze onderhoudswerken (uitge zonderd de loonen) voorschotten te .geven uit het Werkfonds. Deze voorschotten zullen een looptijd hebben van vijf jaar. De rente bedraagt 3 3/4 pet. De loonen voor deze' onderhoudswerken wil de regeering doen dragen door het Werkloosheids- subsidiefonds en de gemeente. Zij verlangt, dat de ter plaatse geldende werkverschaffings- loonen zullen worden uitgekeerd, verhoogd met vijf cent per uur voor de gemeenten Amster dam, Den Haag en Utrecht en drie cent per uur voor Haarlem, Gouda en Zwijndrecht. Deze verhooging geldt als vergoeding voor het gebruik van eigen gereedschap. Voorts zal nog eenige verhooging mogelijk zijn, als in accoord wordt gewerkt. Niet alle gemeentebesturen zijn met deze loonregeling accoord gegaan. Amsterdam en Gouda hebben bezwaren gemaakt. Daarover wordt thans nog onderhandeld tusschen regee ring, gemeentebesturen en vakbonden. De directie van de N.V. Ijzergieterij en email leerfabrieken „De Etna" te Breda, waar ten gevolge van een voorgenomen loonsverlaging een conflict was ontstaan, heeft thans de be middelingsvoorstellen van den Rijksbemidde laar, prof. mr. P. J. M. Aalberse, die een loon- korting van 5 pCt. behelsden, aangenomen. In de vergadering van de drie metaalbewerkers bonden was voor dit voorstel geen meerderheid te vinden; waarschijnlijk hopen de werknemers op tegemoetkomingen van de directie. Deze verklaarde, dat de oorspronkelijke loonsverla ging van 10 pCt. was voorgesteld in overleg met het hoofdbestuur van de R.K. Werkgevers- vereeniging, in verband met de lage loonen in Gelderland. Zij verklaart, dat, indien de arbei ders de bemiddelingsvoorstellen niet aan vaarden, de 10 pCt. loonsverlaging zal worden doorgevoerd. In afwachting van de tweede conferentie met prof. Aalberse, welke heden te Den Haag zou worden gehouden, is aan het geheele personeel, 317 man, tegen Maandag ek. ontslag aange zegd. Het Nationaal Verbond der K.J.M.V. houdt zijn algemeene jaarlijksche vergadering van alle K.J.M.V.-afdeelingen in Nederland, op Zondag 22 December in hotel „Kasteel van Antwerpen" te Utrecht. Naast punten van huishoudelijken en internen aard, vermeldt de agenda o.m.: mededeelingen over de finaniceele verhouding in middenstands- bedrijven tusschen ouders-werkgevers en kin deren-werknemers, naar aanleiding van een ingekomen schrijven; verder Nat. R.K. Commis sie voor Jeugdwerkloozenzorg, deelneming aan de Vaticaansche Perstentoonstelling te Rome, terwijl het Verbondsblad „de Keten" de speciale aandacht vraagt. Een boekenstand van de Interdiocesane Jeugd commissie zal op deze vergadering aanwezig zijn. Op de boerderij van den veehouder Van Rijnoever te Ter Aar bij Nieuwersluis pronkt een schaap reeds met twee lammeren. In dit jaargetijde mag dit zeker een bijzonderheid heeten De Directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 25 tot en met 30 November 1935 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieërde vereenigingen bedroeg 540.800, waarvan 74.600 landarbeiders. In de maanden Mei tot en met November worden geen gegevens betreffende de werkloosheid van de vereenigingen van land arbeiders ontvangen. De werkloosheid onder de overige 466.200 verzekerden bedroeg 32.6 pCt. In de vorige ver slagperiode (4 tot en met 9 November 1935) bedroeg de werkloosheid 35.5 pCt. In de over eenkomstige week van de jaren 1934 en 1933 was de werkloosheid onderscheidenlijk 28.9 pCt. en 26.2 pCt. Bfj 1060 organen der openbare arbeidsbemid deling stonden op 30 Nov. 1935 in totaal 432038 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 407724 mannen. Van deze werkzoekenden waren er 413691, werkloos, onder wie 394771 mannen. Minister Slingenberg heeft aan de betrok ken'gemeentebesturen medegedeeld, dat de gel digheidsduur van de rijkssteunregeling is ver lengd tot eind Juni 1936. Volgens het „Handelsblad" heeft de Berlijn sche politie Maandagavond alle krantenkiosken en andere verkoopplaatsen van buitenlandsche bladen opgezocht ten einde beslag te leggen op de daar nog voorradige exemplaren van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Enkele weken geleden was in de Berlijnsche pers tegen een bijdrage in dat blad reeds scherp protest aangeteekend. Eenigen tijd geleden verzocht de K.N.A.C. aan het gemeentebestuur van Amsterdam te bevor deren, dat gelijktijdig met de voltooiing van den nieuwen Rijksweg AmsterdamSassenheim, dus in 1937 of begin 1938, de aansluiting van Amsterdam met dezen weg, n.l. een gedeelte van den Sloterweg, aan passende verkeersbe- hoeften zal voldoen. Zooals bekend is het eer ste wegvak van de nieuwe verbinding nJ. tot don Spgarnwouderdwarsweg voor het verkeer opengesteld, waardoor een belangrijke verbete ring in de verbinding met Schiphol is verkre gen. Van het Gemeentebestuur van Amsterdam ontving de KN.A.C. op dit verzoek bericht, dat de onteigening van de voor een voorloopige verbreeding van den Sloterweg benoodigde gronden reeds in een vergevorderd stadium van voorbereiding is. Ook zijn bereids voorstellen aanhangig gemaakt om het werk met behulp van het werkfonds tot uitvoering .te brengen. i Het seizoen van de werkloosheid in het West- land is dit jaar niet zoo omvangrijk als andere jaren het geval was. Dank zij den toeslag, wel ke door het Rijk wordt verleend voor extra personeel in de bedrijven, hebben tientallen arbeiders werk gevonden in de tuinen, waar wel voldoende arbeid was, doch de kweekers had den geen geld om arbeiders in dienst te nemen. Voorts worden in het Westland zoowel door Rijk als Provincie wegen aangelegd, waar aan eveneens een flink aantal werkloozen te werk zijn gesteld. De resultaten die tot nog toe verkregen zijn, waren aanleiding den Minister te verzoexen om de loontoeslag-regéiing, die aanvankelijk tot 1 Januari 1936 geldig was verklaard, te ver lengen tot in Maart. De laatste staat der rijksmiddelen vóór het afsluiten van de jaarrekening, vertoont wel een heel triest beeld van de ontred dering onzer staatsfinanciën. Bijna over de ge heele linie zijn de ontvangstcijfers lager dan in November 1934 en ook lager dan het evenre dig deel der ramingen. Het totaal bereikt nog geen 30 millioen gul den tegen f 3214 millioen in November 1934 en 33.2 millioen van de maandraming. Wanneer vorige maanden wel eens een laag cijfer brachten, was deze achteruitgang meestal te wijten aan een paar middelen die, wellicht toevallig eens minder mild hadden gevloeid. Thans echter zijn er van de 17 rubrieken der z.g. overige middelen, slechts vijf waaronder heel onbeteekenende welke iets meer opbrachten dan de voorgangster in 1934. Het zijn: Statistiekrecht (414 mille), Geslachts accijns (63 mille), Belasting op goud en zil ver (4%. mille), Couponbelasting (1 3/4 ton) en Successierechten (ruim een 14 millioen) Hier tegenover staan 12 mindere opbrengsten waarvan de voornaamste zijn: Dividend- en Tantiemebelasting (ruim 6 ton), Invoerrech ten (4V4 ton), de accijnzen op wijn, gedistilleerd en bier (te zamen bijna 4 ton), Suikeraccijns (3 ton), Omzetbelasting (6 ton), Zegelrechten (14 millioen), Registratierechten (214 ton), Loodsgelden (2.3 ton). Door deze zoo buitengewoon slechte maand is het „overschot" ten opzichte van 1934 na 11 maanden teruggeloopen tot nog geen 10 mil lioen en het tekort op de begrooting heeft de angstwekkende hoogte bereikt van bijna 30 millioen! Wanneer we dan onderzoeken, welke mid delen debet zijn aan deze 30 millioen achteruitgang, dan noemen we al is dit in cijfers niet zoo heel erg, de dividend- en tantièmebelasting. Waar vorig jaar op dit mid del een overschot viel te noteeren op de raming, is die er ultimo November nu al een half mil lioen beneden. Voor wie verwacht mocht hebben, dat onze ondernemingen en maatschappijen op nieuwe, gesaneerde basis, hun rendabiliteit zouden be wijzen, is dit een groote tegenvaller. En als de voorteekenen niet bedriegen, zal de jaarstaat op 16 Januari a.s. den achteruitgang nog een tikje meer accentueeren. Na een korte, hoopgevende opleving der In voerrechten, is het hiermede ook weer mis. Trouwens, de staat van in- en uitvoer van vo rige week had daar reeds op voorbereid. Het totaal over 11 maanden is wel is waar 7 millioen boven 1934 (verhooging der opcenten!), maar bleef bijna 8 millioen beneden de raming. Ook het Statistiekrecht vertoont zij het in min dere mate eenzelfde beeld. Wel een bewijs, dat het handelsverkeer nog verre van normaal is. Wat de Accijnzen betreft, deden die op zout en tabak precies wat van hen werd verwacht; die op geslacht vertoonen op de begrooting een tekort van 8.3 ton of ongeveer 14 pCt. Hier weerspiegelt zich wel in het bijzonder de ach teruitgang in levensstandaard van den kleinen man, al zal natuurlijk een verplaatsing van rundvleeschgebruik naar goedkoopere, niet ver- accijnsde vleechsoorten, ook een rol gespeeld hebben. De wjjnaccijns is deze maand negatief! Er is dus meer terugbetaald dan ontvangen. Men herinnere zich, dat ingevolge de wet van 13 Sept. 1935 de reeds betaalde opcenten terugge geven worden. Vandaar dat ietwat vreemde re sultaat. Door een en ander is echter de 11 maanden-opbrengst 3/4 milioen beneden de ra ming. Erger is het nog met de heffing op gedistil leerd en bier. Deze bleven per ultimo November resp. 2.7 en 1.3 milioen onder de raming. Deze cijfers demonstreeren nog eens ten over vloede, dat de bedoelde accijnzen de rende- mentsgrenzen hebben overschreden. Wij be treuren het daarom natuurlijk alleen uit fi- nancieele redenen; andere overwegingen blij ven in dit verband buiten beschouwing dat de minister zijn toegezegde verlagingen op dezen accijns heeft teruggenomen zonder dat de Kamer daar eigenlijk een uitspraak over heeft gedaan. Dat verlaging van de heffing nog niet altijd derving van inkomsten beteekent bewijst de Suikeraccijns. Deze bracht 2.3 millioen meer op dan de raming en bleef ook nog iets boven vorig jaar, hoewel toen de eerste helft van het jaar nog de verhoogde opcenten had. Al is het met de Omzetbelasting dan niet zoo droevig gesteld als vorig jaar (op 30 November bijna 614 millioen meer) toch blijft deze onpo pulaire heffing maar eventjes 19.3 millioen be neden de verwachting. Het ziet er wel naar uit dat dit heilmiddel voor onze zieke financiën toch niet zoo onfeilbaar werkt als bij de instel ling verwacht was. De Successierechten wisselvallig als altijd, komen dit jaar nu eens boven vorig jaar, zoo wel als boven de raming. Met de Loodsgelden is het leelijk mis, vooral in de afgeloopen maand, al is hier natuurlijk de verlaging in verdisconteerd. Er is nu bijna 2 ton minder opgebracht dan de raming en 7.7 ton minder dan vorig jaar. Mït het binnenkomen der Directe Belastin gen gaat het nog steeds goed. Per saldo is nu al f 95.7 mill, op kohier gebracht te gen vorig jaar f 88.5 millioen. Het groote ver schil schuilt vooral in de inkomstenbelasting (bijna 6 millioen) en die van de doode hand (1.6 millioen). Natuurlijk beteekent dit nog niet, dat ook de totaalopbrengst van het dienstjaar zooveel hoo- ger zal zijn, maar wellicht enkel, dat de admi nistratie nog vlugger werkt. Van de verschillende fondsen de „potjes" voor speciale doeleinden vermelden wij nog, dat voor het gemeentefonds tot en met No vember op kohier was gebracht 55 millioen (ra ming over een geheel jaar 62.6 millioen. .Voor het Werkloosheidssubsidiefonds waren deze cijfers resp. 49.4 millioen en 51.2 millioen Deze fondsen staan er dus niet zoo slecht voor. Evenmin trouwens als het Verkeersfonds, dat van de geraamde 29.2 millioen in 11 maan den reeds 27.3 millioen binnenhaalde. paKüsf Duizenden Nederlanders dat staat vast zullen op Zondag, 12 Januari as. den interland wedstrijd FrankrijkNederland -willen bijwonen, en ook onder onze lezers zullen er honderden en misschien nóg eens honderden getroffen worden, die gaarne van het sport-feit te Parijs getuigen willen zijn en reeds reisplannen maken. In ons streven nu, al onzen lezers bij bepaalde gelegenheden van dienst te zijn met onze gerenommeerde reis-service en vooral te zorgen voor vertrouwde katholieke leiding en vertrouwd katholiek gezelschap, hebben wij naar de sportieve ontmoeting te Parijs DRIE VERSCHILLENDE REIZEN georganiseerd; de drie reisgelegenheden zijn zoo ontworpen, dat een ieder aan een ervan deelnemen kan. ZATERDAG, 11 JANUARI: In den ochtend vertrek van Amsterdam (vanaf .Kasteel van Aemstel", N.Z. Voorburgwal 6573) te 7 uur; van Haarlem (vanaf „De Spaamestad", Nassau- laan 51) te 6.30 uur; van Utrecht (Stationsplein, vóór restaurant van het station) te 8 uur; de rit gaat verder over Breda, Antwerpen naar Brussel, alwaar lunch; des avonds aankomst te Parijs; diner; wandeling door de lichtstad; logies. ZONDAG, 12 JANUARI: Bijwoning der H. Mis; ontbijt (voor of na de H. Mis); autotoer door Parijs; lunch; per auto naar het Farc-des-Princes-Stadion tot bijwoning van den wedstrijd; per auto terug naar het hotel; diner; 's avonds autotocht langs de verlichte boulevards; ge legenheid tot gemeenschappelijk bezoek aan een theater of gezellig restaurant; logies. MAANDAG, 13 Januari: Ontbijt; 's morgens te ongeveer 8 uur vertrek pp ir OC van Parijs; lunch en diner onderweg; 's avonds thuis. (Te Utrecht 22 uur; r l\lJO T ZJ. te Amsterdam 23 uur; te Haarlem 23.30 uur), (verhoogd met t L50 voor administratie). VRIJDAG, 10 JANUARI: Vertrek van Roosendaal te 18.10 uur; aankomst te Brussel (Noord) te 19.49; souper; logies. ZATERDAG, 11 JANUARI: 's Morgens vroeg per D-trein vanaf het Zuid-station (Midi) naar Parijs; aankomst aldaar reeds voor half 12; lunch; autotoer door Parijs; diner; des avonds bezichtiging van de wereldstad in licht-triomflogies. ZONDAG, 12 JANUARI: Bijwoning der H. Mis (ontbijt vóór of na de H. Mis); bezoek aan enkele voorname bezienswaardigheden; lunch; per auto naar den wedstrijd; na afloop per auto naar hotel; diner; gemeenschappelijke avondwandeling met bezoek aan gezellig restau rant; per D-trein van 0.15 uur naar Holland vanaf Noord-station. DDI IQ f OQ MAANDAG, 13 JANUARI: Aankomst te Roosendaal te 8.34 uur. rl\IJD I Z.D. (verhoogd met f L50 voor administratie). N.B. Met geringe bijbetaling kan men ook in- en uitstappen te Amsterdam (toeslag 3.80); te Haarlem (ƒ3.30); te Leiden (ƒ2.65); te Den Haag (ƒ2.25); te Rotterdam (ƒ1.65). Voor reis geheel lie klas wordt 6.meer berekend. ZATERDAG, 11 JANUARI: Te 23 uur vertrek van Amsterdam CJS.; de trein stopt te Haar lem (23.17), Leiden (23.24), Den Haag (2325), Delft (23.45), Schiedam (23.55) en Rotterdam (D.P.) (0.22). ZONDAG, 12 JANUARI: Aankomst te Parijs (Noord) te 7.36 uur; stevig ontbijt; bijwoning der H. Mis rondrit door Parijs; lunch; per auto naar den wedstrijd; diner; gezamenlijke avondwandeling door de Parijsche lichtstad; te 23.40 uur vertrek van Parijs (Noord) naar MAANDAG, 13 JANUARI: Aankomst te Amsterdam te 8.35 uur. rl\IJ«J I I/. N.B. Indien men te Rotterdam in- en uitstapt, bedraagt de reissom (verhoogd met fOAO 16.inplaats van 17.—. voor administratie). Daar de verlangens omtrent te bezetten rangen in het Stadion zeer uiteenloopen, hebben wij de plaatsbewijzen in bovenstaande reissommen niet medegerekenddeelnemers verkrijgen hun entreebiljetten echter door onze bemiddeling en kunnen kiezen tusschen navolgende prijzen: ZITPLAATSEN: ƒ1.60 ƒ2.10 ƒ2.65 ƒ3.15 ƒ3.65 ƒ420. STAANPLAATSEN: ƒ1.10. Deelnemers aan onze reizen hebben geen pas noodig; zij kunnen volstaan met aan ons op te geven naam, voornaam, geboortenaam, geboortedatum en adres; kosten van visum, enz. zijn in de reissom inbegrepen. Inschrijvingen geschieden uitsluitend na storting van de administratiekosten. De reissom zelf moet uiterlijk op 2 Januari 1936 in ons bezit zijn. Wie van een dezer drie reizen profiteeren wil en verzekerd wil zijn van onze welbekende, volledige VK.P.-reis-service, melde zich ten spoedigste aan; volledige prospectus en invul- formulieren te bekomen aan onze redactie bureaux en aan het Heden werd in het klooster „O. L. Vrouw van Onzenoort" der Paters Cisterciënsers te Nieuwkuyk het zilveren priesterjubileum gevierd van den Generaal-Abt der orde, Dom Albertus Henricus Lucianus Maria Janssens. De feestelijkheden droegen een strikt kerkelijk karakter. In de kloosterkapel en de receptiezaal was een eenvoudige, doch alleszins passende en smaakvolle versiering aangebracht. Verschei dene kerkelijke en wereldlijke autoriteiten waren aanwezig. Velen hadden blijk gegeven van hun meeleven door het zenden van bloemstukken. Het feest werd ingezet met een plechtige pon tificale Hoogmis, gecelebreerd door den jubilaris met pontificale assistentie van Z. H. Exc. Mgr. Diepen, bisschop van Den Bosch. Als troondia- kens fungeerden oud-coursgenooten van Mgr. Janssens. De kloostergemeente zong de votiefmis van de-i H. Bernardus volgens den Cisterciënser- ritus, welke door den K. R. O. werd uitgezon den. Te half twaalf begon de plechtigheid der in zegening van het nieuwe klooster door den ju bilaris persoonlijk, dat daarna voor de gasten te bezichtigen was. Het oude kloostergebouw was een kasteel, dat oorspronkelijk toebehoorde aan den baron de la Court. De groote bouwvalligheid van het kasteel maakte op den duur nieuwbouw noodzakelijk. Deze kwam gedurende dit jaar tot stand. De oude toren en een gedeelte van de kapel heeft men intact gelaten; het overige is nieuw. Archi tect was de heer Karei van Dael uit Eindho ven, terwijl de heeren Godefridus de Bont en zonen de aannemers-bouwers waren en de heer August van Osch uit Tilburg de nieuwe koor banken en altaren teekende. Te twee uur had de receptie plaats, welke druk bezocht was. Het feestcomité, onder voorzitterschap van den heer Brandtjes uit Vught, bood den hoogen ju bilaris de feestgave aan. De harmonie van Nieuwkuyk (aan welks op richting Mgr. Janssens een zeer actief deel heeft gehad) en het mannenkoor „Liedertafel" brach ten een serenade. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot Assistent te Amersfoort (H. Fran- ciscus Xav.) den weleerw. heer J. L. Gerritsen. 4 December tot 10 Januari as. POSTZEGEI^ en BRIEFKAARTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 9