Interessant interview met Generaal Virgin m De zitting van het Britsche kabinet Nieuw succes voor Laval Het nieuws van heden OORLOG IN ABESSINIË VALT NIET MEE V olkenbondsraad heden bijeen MINISTER EDEN KRIJGT INSTRUCTIES De oorlog in Oost- Afrika DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3,25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DACBIAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 WOENSDAG 18 DECEMBER 1935 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19702 De Italianen hebben de hoofd- macht van het Abessinische leger zelfs nog niet te zien gekregen Moeilijkheden met den dag grooter Generaal Virain Mexicaansche regeering treedt krachtig op Tegen de aanhangers van Calles Het WeeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiijM Eden en Laval zullen het woord voeren Brand in een gevangenis nabij Boekarest Om iets te weten te komen over het trek ken der meeuwen heeft men in Berlijn eenige exemplaren gevangen en deze, na de vleugels gekleurd te hebben, per trein naar Zwitserland gezonden. Men wil nu vaststellen of de vogels in Zwitserland blijven of naar Duitschland terugkeeren Het werk aan den grooten dam tusschen het eiland Rügen en het vaste land is reeds zoover gevorderd, dat de eerste treinreis in Juni van het volgend jaar ge maakt zal kunnen worden Hoare zal Donderdag in het Lager huis de vredesvoorstellen met kracht verdedigen Labour zal motie van wantrouwen indienen Goudvoorraad Ned. Bank Kamer spreekt met 304 tegen 252 stemmen haar vertrouwen in de regeering uit Laval naar Genève vertrokken Filmster dood in een auto gevonden De Chambrun en Drummond bij Suvich Grijp het oogenblik. WAT DE TONG STREELT (pag. 4) De Italianen lijden verliezen Algemeen kiesrecht in Egypte NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Heel de wereld de wapenfabrikanten uitgezonderd wenscht dat de vrede tusschen Italië en Abessinië weldra tot stand zal komen. Uit 't volgend interview, dat Generaal Virgin aan 'n redacteur van de „Essener National Zei- tung" toestond, blijkt duidelijk dat de Italianen in het land van den Negus in een allesbehalve benijdenswaardige positie komen te geraken. „Wat wou u graag weten?" vroeg mij Gene raal Virgin, die zoo juist uit Abessinië was te ruggekeerd. „Als u een oogenblik tijd voor me heeft, dan zou ik het zeer op prijs stellen wanneer u voor de lezers van ons blad een beknopte uiteen zetting wilde geven, waarom u naar Abessinië ging, welke taak u daar te vervullen kreeg en hoe de zaken op het oogenblik staan." „Dat is anders heel wat," glimlachte de be trekkelijk jonge, sportieve figuur, die ons met zijn diep blauwe oogen scherp aankeek. „De keizer van Abessinië heeft enkele jaren geleden aan den Koning van Zweden gevraagd om hem een militairen en politieken deskundige ter beschikking te stellen. De koning had de keus op mij laten vallen en zoo ben ik in Mei 1934 naar Abessinië gegaan, dat ik vroeger nog nooit bezocht had, zoodat er bij het aanvaarden van mijn nieuwen werkkring een heel nieuwe wereld voor mij openlag." „En wat was toen uw eerste werk in Abessi nië?" „De eerste weken heb ik besteed om de poli tieke en militaire toestanden in Abessinië te bestudeeren. Reeds aanstonds kwam ik tot de conclusie dat er een aanvang moest worden ge maakt met de opleiding van een officierenkorps. Er waren natuurlijk wel enkele officieren, maar die hadden nooit een degelijke militaire opleiding gehad. Zij teerden nog op de romantische tra dities van hun voorvaderen. Ik stelde dus aan den keizer voor om een krijgsschool op te rich ten. De keizer keurde dit plan goed en in Janu ari 1935 werd de Keizerlijke Militaire Academie van Abessinië geopend. Vijf Zweedsche officie ren, waarvan er thans nog vier in Abessinië zijn achtergebleven, vormden het leerarencorps. Iedere leeraar had 120 kadetten onder zijn ge hoor, jonge Abessiniërs met een vlug verstand die met bewonderenswaardige toewijding de lessen volgden. Toen de Negus kort geleden een bezoek bracht aan de school was hij verbaasd over de goede resultaten die in zoo'n korten tijd bereikt waren. Dit officierenkorps vormt den grondslag voor de militaire scholing van het Abessinische leger." „Wat dacht men in Abessinië van den oorlog met Italië?" „Reeds in Augustus 1934 heeft de Negus in Rome geprotesteerd tegen de oorlogstoebereid selen die Italië in Somaliland maakte. In De cember van hetzelfde jaar werd de zaak voor den Volkenbond gebracht, maar Italië ging regelmatig en onverstoorbaar voort met zien voor een oorlog met Abessinië gereed te maken. De Negus heeft alles gedaan om den oorlog te vermijden. Natuurlijk moest ook Abessinië mili taire maatregelen nemen en oorlogstoebereidselen maken, maar er werd geen mobilisatie afgekon digd. Eind September begon de oorlog. De mobilisatie van Abessinië was nog niet voltooid toen de Italianen tot het offensief overgingen. In den beginne hebben de Italianen zelfs niet den geringsten tegenstand ontmoet. De Abessiniërs zijn steeds teruggetrokken en kregen zoodoende gelegenheid om hun strijdkrachten te verzame len." „Wat is uw oordeel over de eigenschappen van de Abessinische soldaten?" „De Abessiniër is een geboren soldaat: dat zit hem in zijn bloed. Zeker er zijn 'n aantal stammen die laf zijn, maar dat is flechts een heel kleine minderheid en dit heeft op den einduitslag geen beslissing. De onderwerping van enkele stamhoofden die zich aan de Italiaansche heerschappij onderworpen hebben, heeft niets te beteekenen. Dat waren meestal rondtrekkende stammen, wier vaderland daar was, waar zij ge schikte weiden vonden voor hun vee." „Er is wel eens beweerd, dat Japan in Abes sinië de hand in het spel had, wat dunkt u daarvan?" „Dat is natuurlijk door de Italianen beweerd, maar toen ik in Abessinië kwam, waren er in heel het land maar 3 Japanners en dat waren nog niet eens invloedrijke personen maar een voudige kooplieden, die daar zaken wilden doen. In ieder geval bestaat er geen politieke overeen komst tusschen Japan en Abessinië. De keizer heeft zelfs geen wapens en munitie uit Japan willen betrekken. Er is zelfs beweerd dat een prins van Abessinië gehuwd was met een Ja- pansche prinses. Nu moet ge weten, dat de keizer drie jongens heeft, waarvan de kroon prins reeds getrouwd is met een dochter van het land, terwijl de beide andere jongens den huw baren leeftijd nog niet bereikt hebben. Wanneer echter de Italianen Abessinië in het nauw zul len drijven, dan zou het nog niet uitgesloten zijn, dat Abessinië z'n steun ging zoeken bij Japan." „Zullen de negers van heel Afrika geen partij trekken voor hun zwarte broeders?" „Deze oorlog is geen rassenstrijd, maar een gewone oorlog tusschen twee volkeren. De Negus heeft altijd weten te vermijden dat deze oorlog in het licht zóu komen te staan van een rassenpolitiek. Zelfs de sympathiebetuigin gen van alle andere Negervolken in Afrika heeft hij op besliste wijze afgewezen/maar ook hierin zou slechts dan verandering kunnen komen, als de ontwikkeling der militaire gebeurtenissen de vertwijfelde Abessiniërs naar ieder ander mid del zou doen grijpen. „En hoe denkt u over de bemiddelingspogin gen, die door Frankrijk en Engeland gedaan worden om een einde te maken aan dezen oorlog?" „Het zou natuurlijk gelukkig zijn wanneer dit conflict zoo spoedig mogelijk uit de wereld was. Er staan immers veel te groote belangen op het spel. Men moet in ieder geval niet juichen, wanneer een van beide partijen een volledige overwinning zou behalen. Ik kan natuurlijk niet over de militaire tactiek der Abessiniërs spreken, maar dat wil ik u wel zeggen: de Italianen hebben de hoofdmacht der Abessiniërs nog niet te zien gekregen en de toestand wordt voor de Italianen met den dag moeilijker. De Italianen zijn modern bewapend, maar de Abessiniërs ver mijden een open veldslag en voeren slechts een guerilla-oorlog. Zelfs als de Abessiniërs geen enkelen tegenstand geboden zouden hebben, dan zouden alleen reeds de terrein-moeilijkheden van het slagveld, het moordend klimaat en het ge brek aan water, geweldige natuurlijke vijanden zijn, waaraan de Italianen hun handen meer dan vol zouden hebben. Het is dan ook te be grijpen, dat Mussolini vrede wil en ik hoop van harte, dat een eervolle vrede mogelijk is." MEXICO-CITY, 17 Dec. (Reuter) De Senaat heeft vanavond de gouverneurs van de staten Guanajuato, Durango, Sinaloa en Sonora afge zet, daar zij aanhangers waren van oud-presi dent Calles. Overal ontheft de regeering ambtenaren uit hun functies, die verdacht worden aanhangers van Calles te zijn. Te Monterrey in den staat Nueva Leona drongen gewapende lieden het raadhuis binnen en zetten het stadsbestuur af. Arbeiders en em- ployé's van de electriciteitscentrale hebben ver klaard in staking te zullen gaan, indien Calles op 31 Dec. niet het land verlaten heeft. Verwachting; Zwakke tot matigen, Noordelijke tot Oostelijken wónd, ge- M deeltelijk bewolkt, weinig of geen neer- S slag, temperatuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: Onzeker. GENÈVE, 17 Dec. (D. N. B.) De Volken bondsraad zal Woensdagmiddag pas te half zes bijeenkomen, om eerst in niet-open- bare zitting de te volgen procedure bij de be handeling der bemiddelingsvoorstellen vast te stellen. Vervolgens zal de Raad in openbare zitting overgaan, waarin de Portugeesche vertegenwoor diger De Vasconcellos als voorzitter der sanc tie-commissie de Raadsleden officieel op de hoogte zal brengen van de jongste ontwikke ling. Hierna zullen Eden en Laval het woord ne men. Het plan bestaat, zoo spoedig mogelijk de Commissie van Dertien, d.w.z. den Raadsleden zonder Italië, het onderzoek der voorstellen op te dragen, waardoor men officieel terugkeert naar artikel 15 van het Volkenbondsstatuut. Naar verluidt zal Italië in den Raad niet ver tegenwoordigd worden door Baron Aloisi, doch zal de gezantschapsraad Bova Szoppa als waarnemer aanwezig zijn. BOEKAREST, 17 Dec. (A. N. P.) Heden avond is in de werkplaatsen van de gevange nis te Vacarescti, nabij Boekarest, waar meer dan duizend gedetineerden verblijven, een groote brand uitgebroken. Het vuur breidt zich nog steeds uit en alle pogingen worden in het werk gesteld om te voorkomen, dat het over slaat naar de in de nabijheid gelegen cellu laire afdeeling, waar de opgesloten gevange nen zich tot nog toe rustig gedragen. LONDEN, 17 Dec. (Reuter). De zitting van het Britsche kabi net, die vanmorgen te 10 uur aan ving, eindigde om half twaalf. Di rect na afloop begaven Baldwin, Neville Chamberlain en Eden zich naar de particuliere woning van Hoare in Chelsea, waar zij ongeveer anderhalf uur vertoefden. Omtrent de ziekte van Hoare deden vandaag tal van geruchten en vermoedens de ronde. In sommige kringen gelooft men, dat Hoare de kabinetszitting niet heeft bijgewoond om zijn lot in handen der overige ministers te leggen en hen in de gelegenheid te stellen, den toestand in zijn afwezigheid te behandelen. Volgens anderen is Baldwin voornemens, over eenkomstig zijn functie de geheele verantwoor delijkheid voor de besluiten van het kabinet inzake de Parijsche onderhandelingen op zich te nemen. Derhalve heeft hij den minister van De goudvoorraad van de Nederl. Bank liep blijkens den jongsten weekstaat in de afgeloo- pen berichtperiode met bijna 214 millioen op. PARIJS, 17 Dec. (Reuter). Na de ver klaring van minister-president Laval heb ben de vertegenwoordigers der partij van de linkerzijde een aanval op de regeering ondernomen. Na elkaar spraken twee so cialisten en een communist, die de buiten- landsche politiek van Laval op scherpe wijze critiseerden en hem verweten tegenover den Volkenbond te hebben gefaald. Het viel op, dat zelfs minister Herriot het hoofd schudde bij de uiteenzettingen van de woordvoerders der oppositie. In verband hiermede zag de minister-presi dent zich genoodzaakt te verklaren, dat hij be reid is een algemeen debat over zijn buiten- landsche politiek te laten houden. Als datum stelde hij den 27sten December voor. De leider der socialisten, Leon Blum, eischte evenwel een directe beraadslaging over de bui tenlandsche politiek. Hij kondigde aan, direct een interpellatie te zullen indienen over de buitenlandsche politiek, waarvoor ^hij een di recte behandeling eischte. Laval verklaarde tegenover deze interpellatie de kwestie van vertrouwen te zullen stellen. De regeeringsmeerderheid besloot hierop, ten einde de debatten over de vaststelling van den datum voor de bespreking van Lavai's buitenlandsche politiek te vergemakkelijken, een motie van vertrouwen in te dienen. Bij dén aanvang van de middagzitting stel de Leon Blum voor de interpellaties over de buitenlandsche politiek op 20 December te houden, waarbij de radioaal-sociallist Pierre Cot zich namens zijn fractie aansloot en te gelijkertijd een zeer scherpen aanval deed op het Fransch-Britsche plan tot bijlegging van het Italiaansch-Abessinische conflict. Hij ver weet Laval, dat deze door de collectieve vei ligheid niet te eerbiedigen de veiligheid van Frankrijk in gevaar bracht. De communist Péri verklaarde zich eveneens accoord met den datum van 20 December en was van meening, dat hoe sneller er een re- geeringswisseling zou komen, hoe beter dat zou zijn voor Frankrijk. Laval antwoordde, dat hij aan zijn politieke verklaring van vanmorgen niets had toe te voegen. Hij zou er echter niet aan denken, onder vernederende omstandigheden naar Ge nève te gaan. Hij zou in Genève geen andere politiek verdedigen, dan die hü vanmorgen in de Kamer had uiteengezet. Wanneer de tegen standers van zijn politiek deze zoo gevaarlijk achtten, moesten zij niet tot den 27sten wach-, ten, doch onmiddellijk een keus doen. Laval verklaarde zich ermee accoord, dat op 27 De- sember as. een groot algemeen debat over de buitenlandsche politiek zal worden gehouden. Bij interruptie noemde hij het gerucht onjuist, dat men in Engeland Italië een leening zou hebben beloofd, indien dat land het plan zou aannemen. De redevoering van Laval werd herhaalde lijk onderbroken door applaus van de rechter zijde en het centrum, rumoer van de linker zijde. De Kamer besloot, de algemeene dis cussie te staken en de vertegenwoordigers der verschillende partijen motiveerden hun stem terwijl de radicaal-socialisten in een fractie vergadering bijeen kwamen. Bij de stemming stelde de regee ring de vertrouwenskwestie. Met 304 tegen 252 stemmen bleef zij in de meerderheid. De Kamer be sloot dat de interpellaties over de buitenlandsche politiek pas op 27 December a.s. aan de orde zullen komen. Laval is vanavond te 23.20 uur uit Parijs naar Genève vertrokken om de voor morgen bijeengeroepen zitting van den Volkenbonds raad bij te wonen. Door de volkomen goedkeuring van zijn ver klaringen door de Kamer is Lavai's gezag voor de voortzetting der onderhandelingen te Ge nève versterkt. HOLLYWOOD (Califomië), 16 Dec. (Reuter.) De filmster Thelma Todd werd dood in een automobiel aangetroffen. Een detective verklaarde, dat mond en neus met bloed bevlekt waren. Omtrent de doods oorzaak is niets bekend. buitenlandsche zaken niet willen onderwerpen aan een soort „inquisitie" van het kabinet. Intusschen werd vanavond medegedeeld, dat Hoare Donderdag aan de Lagerhuisdebatten zal deelnemen. Hij zal het debat openen met een uitvoerige uiteenzetting van de omstandigheden en over wegingen, die tot uitwerking van de Parijsche vredesvoorstellen hebben geleid. In ingewijde kringen meent men te weten, dat Hoare's rede geen deemoedige verdediging zal zijn, doch een zeer militant karakter zal dragen. Weliswaar zal hij niet alle détails onthullen, maar het Lagerhuis toch zoo vérgaande mededeelingen doen, dat men een duidelijk beeld van den toe stand kan krijgen. Het debat zal gesloten worden door minister president Baldwin, die, naar verluidt, eenvou dig de vertrouwenskwestie zal stellen. Hij wi! daarmee het voornemen van de Labour-fractie verijdelen, die een stemming wil krijgen voor of tegen de vredesvoorstellen, teneinde een deel der regeeringsaanhangers er toe te brengen, tegen de regeeringspolitiek te stemmen. Eden is heden naar Genève vertrokken met instructies, welke hij van het kabinet heeft ontvangen. Hij heeft opdracht in den raad dezelfde houding aan te nemen als in de Commissie van Achttien. Dit behelst, dat hij het Fransch-Britsche vredes-voorstel moet voorleggen als basis van onderhandelen, dat door Genève kan worden aangenomen, verwor pen of gewijzigd. In ieder geval zal de Engel- sche regeering zich geheel aansluiten bij de procedure, welke de raad zal aanraden. De parlementaire Labour-fractie heeft in een hedenmiddag gehouden buitengewone vergadering besloten, in de Lagerhuiszit ting van Donderdag a.s. de volgende mo tie van wantrouwen tegen de regeerings politiek in te dienen: „De door de Britsche regeering als basis voor een Italiaansch-Abessinische regeling voorge stelde voorwaarden beloonen den aanvaller ten gunste van het slachtoffer, vernietigen de col lectieve veiligheid en zijn in strijd met den uit gesproken wil van het Engelsche volk en van het Volkenbondsstatuut, tot welks steun de eer van Groot-Brittannië verplicht. Het Lagerhuis eischt derhalve, dat deze voorwaarden ter stond worden verworpen." De motie zal door den leider der Labour-frac tie, Majoor Attlee, worden ingediend. De z. g. „imperialistische groep" der conser vatieve parlementsfractie, bestaande uit de diehards uit Hooger- en Lagerhuis-fracties, heeft heden den minister-president een tele gram gezonden, waarin zij hun steun toezeggen aan de pogingen der Britsche regeering tot op lossing. van het Italiaansch-Abessinische con flict langs vreedzamen weg. Het telegram werd door 37 parlementsleden geteekend. Het debat in het Hoogerhuis over de Abessi nische kwestie, dat was uitgesteld op Woens dag, zal Donderdag as. gehouden worden, op denzelfden dag dus als in het Lagerhuis. De motie die zal worden ingediend en die het onderwerp der dehatten zal vormen is aldus op gesteld: Het Hoogerhuis zal geen instemming verleenen met eenige oplossing van het Itali aansch-Abessinische conflict, welke onze inter nationale verplichtingen krachtens het Volker- bondspact verwaarloost, door den aanvaller na zijn niet geprovoceerden aanval grootere con cessies te verleenen, dan hij door vreedzame on derhandelingen zou hebben verworven. De onderstaatssecretaris van het Italiaansche ministerie van buitenlandsche zaken Suvich heeft gisteren den Franschen ambassadeur te Rome De Chambrum heden den Britschen am bassadeur Sir Eric Drummond ontvangen. Van officieele Italiaansche zij4e wordt om trent deze beide bezoeken, evenals over ae Maandag te Londen en te Parijs gedane diplo matieke stappen van Italiaansche vertegenwoor digers aldaar, medegedeeld, dat deze bespre kingen geenszins geïnterpreteerd kunnen wor den als het openen van een nieuwe fase van onderhandelingen, hoewel de mogelijkheid niet wordt uitgesloten, dat te Londen en te Parijs inderdaad opheldering omtrent eenige punten is verzocht. Zakelijk blijft de sedert de over handiging der Britsch-Fransche voorstellen ont stane toestand ook na de jongste besprekingen ongewijzigd. Fransche Kamer spreekt met 304 tegen 252 stemmen haar vertrouwen in de regeering uit. Eden heeft in de Dinsdag gehouden kabinets- zitting instructies ontvangen voor Genève; Hoare zal Donderdag in het Lagerhuis de vredesvoorstellen krachtig verdedigen. Arioshi, de Japansche gezant in China, advi seert Tsjang Kai Sjek de autonomistische be weging in Noord-China te erkennen. Na de behandeling van de begrooting van Ko loniën en eenige Indische wetsontwerpen, is de Tweede Kamer begonnen met de bespre king van de begrooting van het Zuiderzee- fonds. - De Officier van Justitie bij de Bossche recht bank heeft vijftien jaar gevangenisstraf ge- ei scht tegen den hoofdschuldige van den roof overval te Oven. Rechtszaak tegen VOVA-redacteuren. Heffing op invoer van snoek en zalm ten bate van het Landbouw-Crisis-Fonds. O Grijp het oogenblikmorgen is het te laat. Het geluk vliegt u voor bijweet het te grijpen. Benut uw kansaarzel dan niet. Durf te han delen. Zoowel wat uw aardsch als wat uw eeuwig welzijn betreft. Stel een herstellen van onrecht, een terugko men op een verkeerde daad nooit uit Treed de geopende kerkdeur binnen en toon uw berouw in 't huis der ont ferming. Weet ge of ge er morgen den tijd nog voor hebt? Daarom: doe het nu! Grijp het oogenblik, grijp uw geluk dat zoo nabij ligt. Talm niet, aarzel niet, stel niet uit tot een anderen dagNu, nu, nu!!! Dit is nog uw tijd. Het morgen kan voor u voorbij zijn! SPECIAAL VOOR U DAMES i. de rubriek ROME, 17 Dec. (Reuter) Legerbericht No. 73 luidt: „Maarschalk Badoglio telegrafeert: .Ben aanzienlijke strijdmacht, die wordt geschat op 3000 gewapenden, heeft onze vooruitgeschoven posten aan de Takazé nabij Guemai Timichet aangevallen. Onze Eritreaansche troepen trok ken zich, na heftigen tegenstand te hebben ge boden, terug naar den pas van Dembeguina. Te gelijkertijd vielen andere troepen van den vijand aan bij de Onawal-rivier. In het gebied van Scire gaven de manoeuvres van den tegenstan der aanleiding tot een gevecht, waaraan ook de luchtmacht en de tanks deelnamen. In de eérste gevechten zijn vier officieren en negen manschappen van de zwarthemden gesneuveld, drie officieren werden gewond. De verliezen van den vijand zijn nog niet bekend, doch moeten wel aanzienlijk zijn." CA'ïRO, 17 Dec. (Reuter) In een communi qué van den ministerraad wordt meöedeeling gedaan van de invoering van het algemeen direct kiesrecht. De ministers achten het een verheugend feit, dat een eenheidsfront is ge vormd om de verwezenlijking van de nationale aspiraties te verhaasten. Zij geven de verzeke ring, dat de grondwet van 1923 zoo spoedig mo gelijk in eere zal worden hersteld. Er Is reeds order gegeven om de kiezerslijsten samen te stellen, welke eerstdaags aan den koning ter teekening zullen worden voorgelegd. Voorts wordt in het communiqué aangekon digd, dat de universiteit en de andere onder wijsinstellingen, welke op last van hoogerhand werden gesloten, binnenkort heropend zullen worden. Vv V.U 1111II11 11 Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 749.5 Vorige stand: 748.4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1