Verkenner en lesvliegtuig bij Schiphol in botsing Herriot afgetreden f Sir Samuel Hoare afgetreden m Zitting van den Volkenbondsraad De verkiezing van Dr. Benesj Het nieuws van heden LEERLING-VLIEGER AF GESTORT EN GEDOOD -S EDEN EN LA VAL OVER HET VREDESVOORSTEL BESLUIT BAARDE GROOT OPZIEN DE BAROMETER n g VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per >veek 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DONDERDAG 19 DECEMBER 1935 Ochtendblad DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19704 Zijn toestel, de F. K. ,,'t Juffertje" vloog van den val in brand Sergeant op Ringvaart gedaald en gered De Koolhoven een trieste ravage Het slachtoffer Het Ween Militair toestel verhaald Uitzending klokgelui uit Bethlehem Door den Britschen radio-omroep op eersten Kerstdag Als voorzitter der Rad. Soc. Partij Solidair met Laval „Als het plan geen instemming vindt, zal Engeland de ver zoeningspoging als mislukt "beschouwen" De discussies verdaagd Zal Neville Chamberlain hem als minister van Buitenlandsche Zaken opvolgen? Lagerhuisdebat gaat door LONDEN, 18 Dec. (Reuter). De Engelsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sir Sa muel Hoare, is hedenavond om 10 uur afgetreden. Het ontslag werd aanvaard. Een en twintig kanonschoten maakten aan het volk be kend dat een nieuwe president was gekozen Hodza minister van Buitenlandsche Zaken Lagerhuis 2 O December op reces NVV\Y\X\\\U\lll 11 lil, HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek Woensdagmiddag omstreeks kwart over drie zijn boven de Ringvaart bij Schiphol het K. L. M.-opleidings vliegtuig „*t Juffertje" en het mili taire toestel Cl 526 met elkaar in botsing gekomen, zooals wij in een deel van onze vorige oplaag kon den berichten, ,,'t Juffertje" verloor een vleugel, stortte af en vloog in brand. De inzittende, de 20-jarige A. F. Metz uit Haarlem, werd ge dood. De Fokker-verkenner daal de in het water van de Ringvaart, waaruit de inzittende, sergeant G. A. Hinrichs, zich zwemmende wist te redden. Omstreeks kwart over drie werd in de om geving van Schiphol een hevige slag gehoord. Wie op dat oogenblik omhoog zag bemerkte op ongeveer 100 tot 150 meter hoogte een klein Koolhoven-toestel, dat plotseling een vleugel verloor en enkele oogenblikken later, draaiend om zijn as, met den neus naar beneden, om laag kwapi. Ongeveer 200 meter voorbij Schip hol kwam het toestel aan de overzijde van de vaart in een weiland terecht en ging in vlammen op. Inmiddels daalde een militair toestel boven de Ringvaart al lager en lager en kwam juist ter plaatse, waar de nieuwe brug over de Ring vaart wordt gelegd, met een kalme vaart in het water terecht. Het toestel kantelde om, maar bleef drijven. De militaire bestuurder had zich bij het neerkomen uit de cockpit be vrijd en zwom naar een zandschuit aan den kant, waar behulpzame handen hem op het droge hielpen. Het was de 24-jarige sefgeant-reserve vlie ger, die aldus op wonderbaarlijke wijze aan den dood ontsnapte. Hij had slechts een paar on beduidende schrammen opgeloopen en in een der militaire loodsen, waar men hem aan droge kleeren en een warmen dronk hielp was hij weer spoedig op zijn verhaal. Sergeant Hinrichs was volkomen In staat om een relaas van het gebeurde te geven. Hij is, na zijn opleiding op Soester- berg te hebben genoten, als maand-vlieger bij den viiegdienst gebleven. Woensdag middag moest hij de Cl 526 van Waalhaven naar Schiphol vliegen. Om zijn vlieguur vol te maken, voerde hij, alvorens het toe stel op Schiphol neer te zetten, eenige start- en landingsoefeningen uit. Reeds maakte de vlieger zich ge reed om te dalen, toen hij plotseling een schok in zijn toestel voelde, dat onmiddellijk daarop met den neus omlaag zakte en zich niet meer wil de oprichten. Wanhopig trok Hin richs aan den stuurknuppel en het gelukte hem met groote moeite den Fokker iéts vlakker te halen en zoo, langzaam afglijdend, te dalen. Het water van de ringvaart leek de eenig gunstige plek om onder deze omstandigheden op neer te komen. Hinrichs slaagde erin zijn toestel in deze richting te laten afglijden. Zijdelings neerzakkend raakte de Fokker in een matig vaartje het watervlak, sloeg over den kop en bleef drijven. De vlieger had zich In Amerika werden door de echtgenoote van president Roosevelt te New York enkele blokken arbeiderswoningen open gesteld, waarvan de huurprijs zoo laag is, dat zelfs de armsten thans een eigen woning kunnen bezitten tijdig uit de cockpit losgegespt. Hij zwom naar een zandschuit, welke op ongeveer 25 meter afstand aan den kant lag. Alles had zich in korten tijd afgespeeld. Een honderd meter van den weg, aan de overzijde van dë Ringvaart, in een weiland, behoorend aan den veehouder M. Splinter, za gen wij het wrak van ,,'t Juffertje." Niets had de felle benzinebrand van de mooie Koolhoven overgelaten. In het snel vallend duister lagen daar de trieste resten: een totaal uitgebrand geraamte met een deel van het landingsgestel en een klein, nog gaaf wiel als een wanhopig gebaar in de hoogte geheven. De motor en propeller hadden zich diep in den bodem gewoeld. In het rond lagen wrak stukken verspreid. Het geheel verkoolde stof felijk overschot bevond zich temidden van de ravage. De autoriteiten van Schiphol waren, na het ongeluk, vrijwel onmiddellijk ter plaatse, even als de burgemeester van Haarlemmermeer, de heer Slob, politie-beambten uit Haarlemmer meer en Aalsmeer, en de brandweer uit Am sterdam, die met eenige reddingswagens en een motorspuit onder leiding van hoofdbrandmees ter Hartdorff en den commandant, den heer Gordijn, uitrukte. De brandweer kon echter weinig uitrichten bij de smeulende resten. Het armzalig hoopje ijzerwerk in het besneeuwde weiland, waar de hitte van het brandende toestel de sneeuw in een wijden kring rondom het wrak had doen smelten, werd onder de politie-bewaking ge steld in afwachting van de komst van het par ket uit Haarlem. Ter vergemakkelijking van het onderzoek had men van Schiphol twee zware electrische schijnwerpers gehaald, die in een nabijgelegen kweekerij op het lichtnet kon den worden aangesloten. Weldra verscheen de burgemeester van Aalsmeer, de heer J. Kas telein, terwijl tegen vijf uur de officier van justitie uit Haarlem, mr. Overman, en de sub stituut-officier mr. A. R. Andringa, arriveer den. Pas daarna kon men beginnen met het bergen van het stoffelijk overschot, dat naar Haarlem werd overgebracht. De omgekomen leerling-vlieger A. F. Metz. wiens veelbelovende carrière op zoo treurige wijze werd afgesloten, voor hij zijn capaciteiten nog ten volle kon ontplooien, was 20 jaar en woonde te Haarlem. Daar doorliep hij de 5-ja- rige H.B.S. en werd hij, toen hij zijn eindexamen had gedaan, ingeschreven voor de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam. In Augustus j.l. werd hij geplaatst bij de Rijksopleiding voor Verkeersvliegers. De luchtvaart was voor hem toen reeds niet meer geheel nieuw, want voor hfj bij de opleiding kwam had hij reeds zijn brevet A als sportvlieger behaald. Hij was daar door den overigen leerlingen van zijn cursus jaar veel voor en had het program van de op leiding met de lestoestellen van de Nationale Luchtvaartschool reeds achter den rug. Met de Koolhoven F.K. 43, genaamd ,,'t Juffertje", had hij Woensdag geheel alleen een overland-vlucht gemaakt via Soesterberg, Vlissingen, Haamste de en Rotterdam. Reeds had hij boven Schip hol zijn eerste voorgeschreven ronde gevlogen om te dalen, toen de botsing volgde met het militaire vliegtuig, dat hij klaarblijkelijk niet Verwachting:: zwakke tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk H bewolkt, weinig of geen neerslag, tem- peratuur om het vriespunt. Verdere vooruitzichten: waarschijnlijk s iets meer vorst. ^illllilllllllllillfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllil^ De hernieuwde onrust te Kairo, door de studenten veroorzaakt, leidde tot arrestatie op groote schaal. In „ren"-wagens worden de arrestanten vervoerd heeft gezien. Metz stond bekend als een kundig en rustig vlieger, van wien men, gezien zijn nog jeugdigen leeftijd, veel had mogen verwachten. De Fokker-verkenner, die omgekeerd in het water terecht kwam, werd naar den kant ge sleept, waar het voorgedeelte met den zwaren motor begon te zinken, zoodat de staart omhoog stak. Duidelijk was te zien, hoe het achterge deelte door de botsing in de lucht beschadigd en het vliegtuig daardoor onbestuurbaar ge worden was. Een bok, die daags te voren ge bruikt was bij het plaatsen van de overspan ning van de nieuwe brug over de Ringvaart, en die nog in de nabijheid lag, werd verhaald om het toestel uit het water te trekken. De machine zal op het droge worden gebracht en op Schiphol worden gerepareerd. De schade aan het toestel is niet ernstig. Wij hebben nog enkele omwonenden gespro ken o.m. de familie Splinter, op wier terreiD het lesvliegtuig neerkwam. Allen hadden een slag gehoord en naar boven kijkend, zag men een toestel, dat een vleugel miste, draaiende bewegingen maakte en vervolgens loodrecht af stortte Onmiddellijk nadat het toestel zich in den grond boorde ontplofte de benzine en stond het wrak in lichterlaaie. Van redden was geen sprake meer; trouwens reeds de slag, waarmee het toestel neerkwam moet den inzittende onmiddellijk hebben ge dood. Personeel van Schiphol heeft aanvankelijk getracht de brandende en smeulende resten met schuimbluschapparaten te dooven. Later heeft men er emmers aarde op geworpen. De afge knapte vleugel is op eenigen afstand in een boom teruggevonden. LONDEN, 18 Dec. De Britsche Radio Om roep deelt mede, dat de regelingen voor een groote rijksuitzending op den Eersten Kerst dag thans hun beslag hebben gekregen. Onder den titel „deze groote familie" wordt een uitzending georganiseerd. Het program be gint des middags om 2 uur 25 met een uitzen ding der Kerstklokken te Bethlehem. Van half drie af zullen boodschappen worden overge bracht van verschillende deelen van het Brit sche Rijk. Koning George zal zijn onderdanen om drie uur toespreken van het paleis San- dringham uit. Na de toespraak van den ko ning zullen keren in Noord-Ierland, Schotland, Noord-Engeland, Wales en Londen gelijktijdig het volkslied zingen. PARIJS, 18 Dec. (Reuter). Her riot is heden afgetreden als voor zitter der Radicaal Socialistische Partij. Nader wordt vernomen, dat het aftreden van Herriot het gevolg is van een heftig incident, dat voorviel tijdens de zitting van het bestuur der partij, die Woensdag werd gehouden. De heftige Addé Vidal vroeg in verband met de Dinsdag gehouden stemming in de Kamer, wat deze koehandel moest beteekenen, nadat 78 Rad. Socialisten zich tegen de regeering hadden uit gesproken. Ook Jean Piot viel Herriot in felle bewoordingen aan. Herriot verklaarde hierop, dat hij de zoo juist door Vidal en Piot gebezigde woorden niet kon aanvaarden. Hij verklaarde zich solidair met Laval en trad daarom af als voorzitter der Rad. Soc. Partij. Daladier verzocht Herriot onmiddellijk om zijn besluit te herroepen. Herriot verliet echter de zaal. Het bestuur heeft daarna officieel tot Herriot het verzoek gericht op zijn póst te blij ven. GENèVE, 18 Dec. De Volkenbonds raad is hedenavond in openbare zit ting bijeengekomen ter behandeling van het Britsch-Fransche voorstel tot bijlegging van het Italiaansch-Abessi- nische conflict. Aanwezig waren Laval, Eden, de ministers van buitenlandsche zaken van Polen, Denemarken, Turkije en Portugal. De Sowjet-Unie was ver tegenwoordigd door haar ambassadeur te Parijs Potemkin, Roemenië door zijn permanenten vertegenwoordiger bij den Volkenbond. De plaats van Italië aan de Raadstafel was leeg gebleven. Onder de deskundigen in de zaal van de overige delegaties bevond zich echter ook de Italiaansche waarnemer. De zitting begon met een gelukwensch voor Dr. Benesj, wegens diens verkiezing tot presi dent der Tsjecho-Slowaaksche republiek. De Raadsvoorzitter, de Argentijnsche vertegen woordiger Ruiz Gunazu, prees het werk, dat Benesj voor den Volkenbond had verricht. De Fransche ministerpresident Lava! verklaarde dat de verkiezing tot president van een met Eden Frankrijk bevriend land een symbolische be- teekenis had. Eden namens de Britsche re geering, De Madariaga namens Spanje en de vertegenwoordigers van Roemenië, Turkije, Por tugal en de Sowjet-Unie sloten zich bij deze gelukwenschen aan. Kort na 6 uur vanavond begon de Raad met de behandeling van het Italiaansch-Abessini- sche conflict. De voorzitter deed mededeeling van de bij den Raad ingekomen stukken, n.l. de Fransch- Britsche voorstellen van 8 December, en de heden gepubliceerde uiteenzetting van het Abes- sinische standpunt. Vervolgens legde de Britsche Volkenbonds minister Eden een verklaring af. Hij verzekerde, dat het altijd de bedoeling der beide regeerin gen geweest was, dat alvorens men den par tijen eenige regelingsvoorwaarden in defini tieven vorm zou hebben voorgelegd, deze voor waarden door den Volkenbond goedgekeurd zouden zijn. De Volkenbondsleden zijn immers verplicht het Pact te eerbiedigen en hun uiter ste best te doen, het toe te passen. Ook al mocht de huidige poging van Engeland en Frankrijk niet slagen, dan blijft toch de po ging tot verzoening het voornaamste, ook voor den Volkenbond. De grondslag voor deze ver zoening was juist, ook al bleef de toepassing ervan in dit geval zonder resultaat. De ^arlj- sche voorstellen zijn niet gemaakt, om op elk punt ongewijzigd aangenomen te worden. Het was in de eerste plaats van belang welk stand punt de drie partijen er tegenover aannamen, en slechts daarom worden zij door de Britsche regeering aanbevolen. Wanneer inderdaad bleek, dat deze voor stellen niet voldoende waren om de instem ming van den Volkenbond en der beide par tijen te verkrijgen, zou de Britsche regee ring ze niet verder aanbevelen of steunen. De huidige verzoeningspoging moet dan als mislukt beschouwd worden en de Britsche regeering wenscht haar dan niet voort te zetten. Laval verklaarde eveneens, dat voor elke re geling de goedkeuring van den Volkenbond noo- dig was. Hij wilde thans niet op het verleden ingaan, doch zoolang de andere regeeringen hun houding niet hadden bepaald, zou de Raad het misschien juister achten, geen uitspraak te doen. De Raad zou echter waarschijnlijk geen gelegenheid voorbij laten gaan om zijn taak te vervullen, n.l. het vinden van een eer volle, rechtvaardige en in overeenstemming met het Volkenbondspact zijnde oplossing. Na een uitvoerige verklaring van den Abessi- nischen vertegenwoordiger Wolde Mariam, ge zant te Parijs, die den Volkenbond verzocht. Abessinië niet in den steek te laten, consta teerde de Raadspresident, dat het standpunt der Italiaansche regeering nog niet bekend was en dat derhalve de Raad de discussie tot een later tijdstip wenschte te verdagen. Stilzwijgend ging de Raad hiermee accoord en werd de zitting gesloten. LONDEN, 18 Dec. (Reuter). Aan de journalisten, die zich he denavond aan de woning van Sir Samuel Hoare vervoegden werd medegedeeld, dat deze niemand kon ontvangen, noch eenige ver klaring afleggen. Ofschoon de positie van Sir Hoare moeilijk was, deed toch het feit, dat het kabinet zijn voorstellen goedkeurde, gelooven, dat de mi nister van Buitenlandsche Zaken op zijn post zou kunnen blijven. De mededeeling van zijn aftreden was dan ook een volledige verrassing'. Om elf uur was het nog onbekend, wie tot zijn opvolger zou worden benoemd. Men houdt het voor mogelijk, dat minister Baldwin voor- loopig tevens het ministerie van Buitenland sche Zaken op zich zal nemen. Anderen zijn weer van meening, dat Neville Chamberlain tot minister van Buitenlandsche Zaken zal worden benoemd. De meerderheid der afgevaardigden van het Lagerhuis is van meening, dat Samuel Hoare handelde gelijk hij moest, door af te treden. De vredesvoorstellen hadden het vertrouwen in de buitenlandsche politiek der regeering, die tot voor tien dagen nog door alle partijen van het Lagerhuis werd onderschreven, geschokt. Men is dan ook van meening, dat het aftreden van Sir Samuel Hoare een waarborg is dat er geen enkele wijziging zal komen in de buiten landsche politiek door de regeering tot nu toe gevolgd. De zitting van het Lagerhuis zal Donder dag ondanks het aftreden van Sir Samuel Hoare gewoon plaatsvinden. Hoare had zijn Donderdag te houden rede volledig voorbereid. Deze rede had een lengte van meer dan 4000 woorden. Het is nog niet ze ker of hij de rede alsnog zal houden. Volgens het gebruik zal dit niet mogelijk zijn; mogelijk is echter dat een uitzondering wordt gemaakt. Eenige uren voor het aftreden van Hoare wa ren reeds geruchten dienaangaande in omloop, die echter niet bevestigd konden worden. Wel kon worden geconstateerd dat men over het al gemeen eigenlijk naar zijn aftreden verlangde. Mededeelingen in dien geest zijn waarschijnlijk ook aan Sir Samuel Hoare ter oore gekomen. Toch veroorzaakte het bericht van zijn aftre den groot opzien, daar men op grond van de ontwikkeling van den toestand aannam, dat er een verschil van meening tusschen Hoare en Baldwin bestond. Reuter. Men gelooft dat volgens de gebrui kelijke gewoonte na een dergelijk aftreden, Sa muel Hoare, die in het Lagerhuis aanwezig zal zijn op zijn plaats van afgevaardigde en niet op de ministersbank, een persoonlijke toelich ting zal geven cp zijn aftreden, na afloop van den voor parlementaire vragen vastgestelden tüd. Vervolgens zal Attlee de motie van afkeuring der Labourpartij indienen, waarna Baldwin het woord zal nemen. PRAAG, 18 Dec. De verkiezing van dr. Be nesj tot president van Tsjecho Slowakije ge schiedde in de Vladimirzaal van het slot te Praag. De zaal was tot de laatste plaats be- zegt. De voorzitter van de Kamer Malypetr deelde officieel"het aftreden van prof. Masaryk mede en las een decreet voor, waarbij de Na tionale Vergadering werd bijeen geroepen. Vervolgens verhief hij zich evenals de an dere aanwezigen van zijn zetel en bracht hul de aan „den president-bevrijder". Zijn woor den werden luide toegejuicht. Vervolgens werd gestemd. Toen bekend werd gemaakt, dat dr. Benesj tot president was gekozen brachten de aanwe zigen een luide ovatie aan het nieuwe staats hoofd. Dr. Benesj legde den eed af en begaf zich vervolgens naar buiten waar hij een compag nie militairen inspecteerde. Een en twintig kanonschoten deden het Tsje chische volk kond, dat een nieuwe president was gekozen. De Tsjecho-Slowaaksche premier Hodza, heeft president Benesj het ontslag van het kabinet aangeboden. De president heeft de regeering voorloopig belast met de waarneming der loo- pende zaken. Vervolgens begaf hij zich naar oud-president Masaryk. Nader seint Reuter, dat Benesj den afgetre den minister-president heeft belast met de vorming van een nieuw kabinet, zonder dat vooreerst in het huidige kabinet wijziging wordt gebracht. Voorloopig zal minister-president Hodza de leiding van het ministerie van buitenlandsche zaken op zich nemen. SIR SAMUEL HOARE AFGETREDEN ALS MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. 1 Herriot afgetreden als voorzitter der Rad. Soc. partij. Abessinische verklaring aan den Volkenbond in zake de vredesvoorstellen. De zitting van den Volkenbondsraad. Verkla ringen van Eden en Laval over de vredesvoor stellen; discussies verdaagd. Botsing tusschen twee vliegtuigen bij Schip hol; leerling-vlieger gedood. De Tweede Kamer heeft de begrooting van het Zuiderzeefonds zonder hoofdelijke stemmming aangenomen. Besloten is tot liquidatie der Centrale Ver- eeniging ter behartiging van de belangen van de Huiden-, Leder-, Schoenen- en aanverwante branches; nieuwe organisatie zal worden ge sticht. LONDEN, 18 Dec. (Reuter). In het Lager huis verklaarde Baldwin in antwoord op een vraag, dat het Huis 20 December op Kerst reces zal gaan en 4 Februari weer bijeen zal komen; hij voegde hieraan toe, dat het thans gewoon is, dat aan de motie van verdaging wordt toegevoegd, dat de mogelijkheid bestaat het parlement eerder bijeen te roepen, in dien de omstandigheden dit eischerL Schrik dan niet terug Schrik nooit voor strijd terug in dien 't uw hoogste beginselen betreft. O, we weten uit ondervinding, dat de tegenstanders u verdacht zullen ma ken ergerdat zij die uw medestan ders moesten zijn, aan die verdacht making meedoen en u motieven zullen toedichten welke verre van uw bedoe len zijn. Stoor u er niet aan. Ga uw eigen weg, dien plicht en geweten u voorschrijven. Dan zult ge, allerlei af gunst ten spijt, slagen. Ge komt er niet zonder kleerscheuren af, maar ge hebt de voldoening in uw zelf, dat ge hebt gedaan wat ge hebt moeten doen. Strijd niet noodeloos maar in dien ge strijd aanvangt voor iets goeds, doe 't dan goed en houd vol. Schrik nimmer voor strijd terug in dien het de eer van God en 't heil der zielen betreft. ir-J l WWWWWWiMlhl llli s/ J s Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 747 Vorige stand: 758-'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1