De gedwongen concentratie opgeschort De regeeringsverklaringen in het Lagerhuis De Negus gereed naar het front te vertrekken W.eet wot U. e&tf SMIT'S FRANKEN De ministers van de linkerzijde zouden bij eventueele afwijzing ontslag nemen Staatscommissie zal aanvaardbare oplossing zoeken Het nieuws van heden WEIHNACHTSSTOLLEN EN KERSTKRANSEN Luxe-Bakkerijen NEVILLE CHAMBERLAIN SLUIT DE DEBATTEN SCHITTERENDE STOET WORDT GEVORMD VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITCECEVEN DOOR DE N V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Avondblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19707 Bij de voortzetting van de beraadslagingen in de Tweede Kamer over het ontwerp-Bezuiniging op het Onderwijs, heeft de voorzitter van den Raad van Ministers, Dr. Colijn, para graaf 12, behelzende de gedwongen concentratie van bijzondere scholen,, teruggetrokken met de volgende ver klaring Geen zekerheid van onvertoijlden en directen steun indien een petroleum-embargo als militaire daad be schouwd werd Beoordeelingen in de Engelsche bladen De verzamelde gouden trouwringen zijn-in Italië naar de smettinrichting pan de rijksmunt overgebracht - Paarden met massief gouden zadels zullen den keizer dragen naar het oorlogstooneel De kroonprins maakt de reis ook mede Een interview met den keizer DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN Uitsluitend met Roomboter bereid! EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 CL, Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen parlementairenredacteur) Uit de beraadslaging is gebleken, dat bij de Kamer geen meerderheid aan wezig is voor aanvaarding van para graaf 12 van het wetsontwerp. De Regeering betreurt dit, omdat zij van oordeel is dat concentratie op het terrein van het Bijzonder Onderwijs noodzakelijk is zoowel uit een oogpunt van bezuiniging op de Overheidsuitga ven als in verband met hetgeen ten opzichte van het openbaar onderwijs is geschied. De Ministers behoorende tot de lin kerzijde achten een afwijzing van pa ragraaf 12 zoo ernstig, dat zij daarin aanleiding zouden moeten vinden zich tot H.M. de Koningin te wenden met het verzoek hen van hun ambt te ont heffen. Waar door het uittreden dezer be windslieden aan het kabinet zijn grond slag zou ontvallen, zou het daardoor voor het kabinet onmogelijk worden zijn arbeid voort te zetten. Uit overweging dat een kabinetscri sis tot voor het land ernstige gevolgen zou kunnen leiden, hebben de ge noemde ministers zich bereid verklaard zich met de overige leden van het ka binet te beraden over een oplossing, die het hun mogelijk zal maken deel van het kabinet te blijven uitmaken. Dit be raad heeft geleid tot het volgende be sluit van het kabinet: Paragraaf 12 van het ontwerp wordt voor het oogenblik terugge nomen. Het Kabinet blijft echter staan op het standpunt dat een wettelijke regeling moet worden ge troffen om de concentratie van bij zondere scholen te bevorderen. Het acht het niet mogelijk hier met de bepalingen van paragraaf 13 te vol staan. (Par. 13 regelt de vergoeding aan de besturen van bijzondere scholen, die vrijwillig concentreeren. Red.) De vraag of die concentratie zal kunnen worden verwezenlijkt op een wijze, die de tegen paragraaf 12 ingebrachte bezwaren ondervangt, zal op korten termijn worden on derzocht door een Staatscommissie van veelzijdige samenstelling, die zal arbeiden onder leiding der Regeering. Deze commissie zal dan tevens tot taak hebben om tijdig een voorstel te formuèee- ren met betrekking tot de wet van 4 Augus tus 1933. (Het Stopwetje-Marchant, Red.). De Regeering hoopt, dat het overleg van deze commissie binnen korten tijd leiden zal tot een oplossing, die voor Regeering en Staten-Generaal aanvaardbaar zal blijken. Zij zal indien deze hoop niet mocht wor den verwezenlijkt harerzijds met een zelf standig voorstel komen, desnoods met een al dan niet gewijzigde indiening van de bepalingen van paragraaf 12. In afwachting van het resultaat van het voorgaande zal de Regeering harerzijds, vertrouwende op de medewerking der Sta ten-Generaal, het mogelijke doen om te bevorderen, dat het thans in behandeling Minister-■president Colijn zijnde ontwerp met spoed tot wet wordt verheven. Daardoor zullen de bezwaren ingebracht tegen de vrijwillige concentratie van bijzon dere scholen met een belangrijk deel komen te vervallen. De Regeering hoopt, dat dit ertoe zal leiden, dat aanstonds belangrijke resulta ten op het stuk der vrijwillige concentratie zullen worden verkregen. Inmiddels zal, wat de concentratie van openbare scholen betreft, niet worden voortgegaan met de toepassing van het vierde lid van art. 22 van de L.O.-wet, ter wijl de Regeering aanneemt, dat Ged. Sta ten, kennis nemende van deze verklaring, bij de toepassing van Wet derde lid van dit artikel met groote behoedzaamheid zullen te werk gaan. Voorts zal de Regeering, naar aanleiding van de bezwaren, die in de Kamer zijn in gebracht tegen de wijze waarop geduren de de laatste jaren de concentratie bij het openbaar onderwijs heeft plaats gehad, een onderzoek instellen naar de gevolgen van de opheffing van openbare scholen, sedert de circulaire van 20 Juli 1933, voor zoover tot de opheffing werd besloten in afwijking van het advies van den Raad van state. De Engelsche oorlogsbodem „Australia", welke tijdens de manoeuvres een paravane inhaalt. Een paravane is een toesteldat de schepen beschermt door 't losknippen van verankerde mijnen LONDEN, 20 Dec. (ANP) De de batten werden gesloten door den minister van financiën Neville Chamberlain, die namens de regee ring sprak. Hij zeide, dat de regeering het aftreden van Hoare betreurde. Het heengaan van Hoare is een verlies niet slechts voor de regeering, maar voor geheel Engeland. Onder luiden bij val verklaarde Chamberlain, dat de eenige troost hierin bestaat, dat Hoare eindelijk in de gelegenheid is iets te doen voor het herstel van zijn gezondheid. Hij sprak de hoop uit, dat Hoare binnen niet al te langen tijd in staat zal zijn, zijn politieke carrière verder te vervolgen. Vervolgens zeide Chamberlain, dat het unfair is, wanneer de oppositie beweert, dat de regee ring Hoare tot zondenbok heeft gemaakt. Bald win heeft openlfjk toegegeven, dat hij een fout begaan heeft en hij heeft niets gedaan om de collectieve verantwoordelijkheid van het kabi net te verbloemen. Het is onjuist, dat Baldwin getracht zou hebben, het Lagerhuis of het En gelsche volk te bedriegen. Chamberlain ging ook in op de bewering, dat de regeering reeds lang voor de Parijsche reis van Hoare op de hoogte was van de voor stellen. Het is juist, aldus zeide hij, dat de Engelsche regeering er van heeft geweten, maar zij is niet dagelijks ingelicht over de bijzonderheden. Veeleer was de regeering zich bewust, dat de onderhandelaars op den dag voor het vertrek van Hoare, nog ver van een algeheele overeenstemming waren. Feit is, dat zij de détails der voorstellen niet heeft gekend vóór den Maandagmiddag, waarop zij te Lon den werden ontvangen. "t: Chamberlain hield zich-dan bezig met de vraag' van Dalton, of Engeland andere mo gendheden naast Frankrijk heeft gepolst om trent haar houding bij een Italiaanschen aan val tegen Engeland. Het is duidelijk, zoo .zeide hij, dat een dergelijke aanval in de Middel- landsche Zee zou plaats hebben en derhalve vy - Neville Chamberlain was het voor Engeland van het meeste belang, het standpunt te kennen der Middellandsche Zeemogendheden en in het bijzonder dat van Frankrijk. Engeland heeft van de mogendheden, bij welke het informaties heeft ingewonnen, en in het bijzonder van Frankrijk, de meest volledige en loyale verzekering gekregen, dat zij Engeland te hulp zouden komen. Hierbij moet echter op het volgende gelet worden: In het Lagerhuis is gevraagd of Engeland zich verzekerd wist van onverwijlden en directen steun. Het antwoord luidt: En geland heeft van Frankrijk de verzekering gekregen, dat men te hulp zal komen. Daarop behandelde de minister de vraag, of Engeland bereid is onmiddellijk een petroleum- embargo tegen Italië te aanvaarden. Mussolini, aldus zeide hij, heeft voor niet al te langen tijd verklaard, dat hij de sanctiemaatregelen niet als een militaire daad zou beschouwen, zoo lang zij zich beperken tot economisch gebied. De regeering beschikt echter over een reeks inlichtingen uit verschillende bron, volgens welke Mussolini een ander stand punt zou innemen, indien men zou over gaan tot maatregelen op petroleumgebied. Dit zou niet noodzakelijkerwijs de oplegging van sanctiemaatregelen op dit gebied verhin deren. Indien de Volkenbond besluit tot het toepassen van petroleumsancties, die doelmatig :zijn, en indien wij er van overtuigd zijn, dat alle Volkenbondsleden, die in aanmerking ko men, niet slechts beloften afleggen, maar ook metterdaad bereid zijn hun rol te spelen bij de verdediging tegen een aanval, die wellicht plotseling en onverwacht komt, dan zijn ook wij bereid, onze rol te spelen en toe te stem men in de toepassing van petroleumsancties. Vervolgens dementeerde Chamberlain de ge ruchten, volgens welke tusschen Rome, Parijs en Londen onderhandelingen zouden zijn aan geknoopt over een hervorming van den Vol kenbond en over het scheppen van een vier- mogendheden-directorium. Deze geruchten zijn volkomen uit de lucht gegrepen. Niets is er veranderd in het standpunt der regeering tegenover den Volkenbond, verklaar de de minister. Wij hebbea bij de tot dusverre gevolgde politiek een fout gemaakt, maar nie mand zal zeggen, dat wij ongelijk hadden of zullen hebben, wanneer wij iedere gelegenheid aangrijpen om te onderhandelen over een vrede, die voor den Volkenbond en voor beide partijen aannemelijk is. Overigens zijn wij zooals tot dusverre, voor collectieve veiligheid door collectief handelen. De Volkenbond moet voorzichtig handelen, stap voor stap, zooals een kind dat leert loo- pen. Totdat hij het vertrouwen van de wereld heeft gewonnen. Sedert het begin van het con flict heeft hij enorme vorderingen gemaakt bij het winnen van het vertrouwen. Men moet aannemen, dat de laatste sanctie middelen, waarover de bond beschikt, steeds geweld beteekenen. Zoolang de Volkenbonds- leden niet bereid zijn zich voor te bereiden, DESSIE, 20 Dec. (Reuter-A.N.P.) De reis van den keiler naar het Noordelijk oorlogs- tooneel is thans vrijwel geheel voorbereid. In een schitterenden ruiterstoet zal de Negus den afstand naar het front afleggen. Twintig Arabische volbloedpaarden, die spe ciaal geoefend zijn voor berg-trajecten, zullen deel van den stoet uitmaken. De twee paarden, die voor den keizer bestemd zijn, zullen massief gouden zadels dragen, welke voorzien zijn van de keizerlijke monogrammen en de kroon, uitge voerd in een prachtig borduursel. De leden van het gevolg en de garde hebben de beschikking over 120 Abessinische veulens, terwijl verder worden medegevoerd 150 muilezels, waarvan er tien gereserveerd zijn voor den keizer. Paarden en muilezels zullen dekkleeden dragen, die met goud versierd zijn; het nadeel is wellicht, dat de Italiaansche vliegtuigen den stoet gemakke lijker ontdekken. De keizer zal vergezeld zijn van den kroon prins, die de laatste hand legt aan zijn militaire vorming. De correspondent van News Chronicle schrijft: Donderdag heb ik een onderhoud gehad met den Koning der Koningen, aan den ingang van het hoofdkwartier alhier. De keizer droeg de uniform van een maarschalk van het Abessinische leger. We spraken over de Parijsche bemiddelings voorstellen en over het verloop van den oorlog. ,,Wfj vertrouwen er op, dat de Volkenbond ons niet in den steek zal laten en wij gelooven niet, dat hij een bemiddelingsvoorstel zal steunen, welks karakter in strijd is met het Volkenbonds statuut, een voorstel, dat indruischt tegen de werkelijke belangen van Abessinië en de wereld," aldus zeide de keizer. „Wij hebben de voorstel len grondig bestudeerd en de mogelijkheid er van ernstig overwogen, maar zij bleken volkomen onaanvaardbaar te zijn voor Abessinië, dat. in dien zulks noodig blijkt, bereid is den strijd voort te zetten." Op mijn verzoek, zijn meening te geven over de kansen van den oorlog, zeide de keizer: zoodat zij het hoofd kunnen bieden aan iedere dreiging van een aanvaller, en zoolang zij niet bereid zijn, hun bewapening in geval van nood te gebruiken, zoo lang kunnen zfj geen volledig succes verwachten (luide bijval van de regee ring). Na de rede van Chamberlain werd tot stem ming overgegaan, waarvan het resultaat reeds werd vermeld. De zitting werd daarop ver daagd. In de Engelsche ochtendbladen komt al gemeen tot uiting, dat van de ministers die voor de Parijsche vredesvoorstellen verantwoordelijk waren, Sir Samuel Hoare er nog het beste afgekomen is, tijdens de debatten in het Lagerhuis. Baldwin's rede heeft een minder goede pers; de Premier schijnt gisteren niet met zijn gebruikelijke doeltreffendheid gespro ken te hebben. Er wordt vrijwel algemeen erkend, dat de regeering uit een ongewoon moeilijke positie zoo goed te voorschijn is gekomen, als de omstandigheden veroor loofden. De „Daily Herald" is het eenige ochtendblad, dat nog met de mogelijkheid van Baldwin's af treden en diens vervanging door Neville Cham berlain rekening houdt. De „Times" keurt den eisch naar collectieven militairen steun voor den Volkenbond goed. Een collectieve actie en collectieve veiligheid, zegt het blad, eischen, dat Engeland niet al leen gelaten wordt als militaire bewaker van het gemeenschapsbelang. Collectieve strijdvaardigheid is een snel en goed werkend middel om bedreigingen te smo ren. Deze onweerlegbare leerstelling duidt er echter op, dat hiermede de Parijsche vredes voorstellen niet kunnen worden goedgepraat. De „Daily Mail" meent, dat de regeering uit eigen beweging had moeten aftreden, zon der Hoare tot zondenbok te maken. Diens rede is grootsch geweest, en het is verheugend, dat het gevaarlijke petroleum-embargo thans voor onbepaalden tijd is uitgesteld. De „Daily Telegraph" wijst erop, dat Hoare klaarblijkelijk met onbeperkte volmacht naar Parijs is gegaan. Dit is een methode der nieu we diplomatie. Het valt toe te juichen, dat Baldwin nadrukkelijk verklaard heeft, dat men zal terugkeeren tot de oudere en betrouwbaar dere gebruiken der oude diplomatie. Volgens de „News Chronicle" is de regeering niet door Baldwin, maar door Attlee gered. Zijn uitingen tegen de persoonlijke eer van Baldwin zijn een groote fout geweest, en hierdoor heb ben vele leden zich om de régeering geschaard. „Tot nu toe hebben de Italianen inlandsche troepen gebruikt op alle kritieke punten van den strijd. Deze inlandsche troep enzijn met succes teruggesj^gen of opgehouden door onze guerillatroepen, geheel in overeenstemming met onze verdedigingstaktiek. Deze taktiek is zoo doeltreffend gebleken, dat de Italianen er van hebben afgezien een algemeenen opmarsch der blanke troepen te ondernemen. De keizer zeide niet in staat te zijn, cijfers omtrent de Abessinische verhezen te geven, maar wel verklaarde hij, dat het aantal vrouwen en kinderen, die tijdens de lucht bombardementen in Ogaden om het leven zijn gekomen, weerzinwekkend groot is. Op de vraag, hoe het met den Abessinischen ammunitievoorraad gesteld is voor het geval de oorlog nog lang zal duren, wenschte de keizer slechts het volgende te antwoorden: „Iedereen weet, dat Abessinië niet voldoende wapenen bezat toen de oorlog uitbrak. Dat had zijn oorzaak in het verbod van wapenleveranties. Onze troepen beschikken thans echter over voldoende middelen om den strijd geruimen tijd voort te zetten en de noodige maatregelen voor een geregelde voedselvoorziening zijn door een speciaal daarmede belast regeeringsdepartement getroffen. De moraal van mijn troepen is schitterend," vervolgde de keizer, „en ik ben er zeker van, dat zfj hun land tot het einde trouw zullen dienen in den strijd voor een rechtvaardige zaak." Hiermede was ons onderhoud ten einde. (Auteursrecht News Chronicle-A.NF.) Minister Neville Chamberlain sluit de regee ringsverklaringen in het Lagerhuis af. Voorbereidingen voor het vertrek van den Ne gus naar het Noordelijk front. Voortgeiette behandeling door de Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot verlaging van de openbare uitgaven voor het onderwijs. TELEFOON 10876 - 13714 - 11633 - 12133 BI DE LUNCHROOM IS TOT KERSTMIS 's avonds tot 10 uur geopend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1