STADSNIEUWS Met twee kameraadjes op avontnrenreis f thk kaejdniet kdmm ëmgoed*. sjg Haarlem, 20 Dec. Wie zal Hoare opvolgen? Nieuw incident in het Verre Oosten VOOR LONDEN VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 De winkels op oude jaarsavond Centrale Tandheelkundige Kliniek AGENDA Zuidzee-politiek van Japan DEI OSPRIJS Welke tot 10 uur open mogen blijven BEDELENDE KINDEREN Een waarschuwing DUIVENTENTOONSTELLING 60-jarig jubileum van „De Snel- vlieger" Geloof en Wetenschap Kerststemming in de Gen. Cronje- straat VOOR DE STILLE ARMEN STADSSCHOUWBURG „De Filmstar.vóór het Doek!" DAMES - ZWEMT IN STOOP'S BAD De wekelijksche statistiek Uitreiking eere-medaille R. K. Reisvereeniging Inlichtingen gevraagd Concert H. O. V. KERSTAVOND R.K. LYCEUM Oud-Lyceïsten: leest! Aanbestedingen Het mooie Echt Delftsch en Wedgwood dat wij te Haarlem alleen verkoopen, is een maatstaf voor al het andere dat in ons Magazijn te koop wordt aangeboden. Baccarat kristal - Rosenthal porcelein - Gero zilver - Herder messen, enz., alles tegen de lage prijzen van thans. LAMP, BARTELJORISSTR. 18 Vondels „Lucifer' BURGERLIJKE STAND Sir Austen Chamberlain zou voor al in aanmerking komen Treedt Lord Monsell af? Bioscopen Zaterdag Bioscopen Mongoolsche soldaten worden met mitrailleurs beschoten DOOR FLETCHER PP de hftogte stelles»/ v hartver- uw komst Hij voelde zich werkelyk beter, sterkei nu». t.(üyordt vervolgd), In de Woensdag gehouden vergadering van den Haarlemschen gemeenteraad is besloten, dat de winkels op 31 December niet later dan 8 uur zullen mogen open blijven. De middensand is daardoor, echter ten onrechte, van meening, dat alle zaken dien avond gesloten moeten zijn. Het is daarom goed te wijzen op het volgende: Volgens art. 4, 2e lid, letter B van de Winkel sluitingswet mogen op oudejaarsawnd tot 10 uur geopend zijn: le. Winkels, waar uitsluitend of in hoofdzaak een of meer der navolgende waren: brood, ban ket, suikerwerk, chocolade al dan niet te zamen met consumptie-ijs ten verkoop in voorraad zijn, doch uitsluitend Voor den verkoop van deze waren. 2e. Winkels, waarvoor vergunning als bedoeld in art. 1 onder e of g, der drankwet geldt. De gemeenteraad heeft niet de bevoegdheid om voor deze categorieën een andere regeling te maken. Den laatsten tijd komt het te dezer stede veelvuldig voor, dat kinderen, hetzij uit eiges beweging, hetzij op instigatie van de' ouders langs de huizen loopen te bedelen. De meest gebruikelijke methode is om gedrukte of ge schreven briefjes met aangrijpenden inhoud ter inzage af te geven en met een deemoedig gelaat op „tastbaar" antwoord te wachten. Het ont vangen geld wordt meestal versnoept of aan drank besteed. Adressen van milde gevers wor den verzameld en systematisch afgewerkt. Het zal geen nader betoog behoeven, dat deze verderfelijke kinderexploitatie met kracht bestreden moet worden. De Commissaris van Politie roept daartoe de medewerking in van het publiek om zich niet langer door verkeerd medelijden of door het gevoel „er af" te zijn te laten verleiden om te geven. De Haarlemsche postduivenvereeniging „De Snelvlieger", de oudste van de 18 Haarlemsche duivenvereenigingen, heeft bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan in de keuringzaal van het Krelagehuis aan de Leidschevaart, een groote duivententoonstelling georganiseerd. De ervaring van de laatste jaren heeft ge leerd, dat op een landelijke tentoonstelling be trekkelijk weinig inzendingen komen. Daarom heeft het bestuur van de jubileerende vereeni- ging het beter geoordeeld, een gecombineerde clubtentoonstelling te organiseeren, waartoe alle leden der Haarlemsche duivenclubs dieren heb ben ingezonden. Het resultaat was, dat er bijna 1200 duiven konden worden geëxposeerd. Deze tentoonstelling heeft tevens het doel. de eenheid van organisatie onder de Haarlemsche duivenhouders te bevorderen. Tot nu toe waren de Haarlemsche vereeni- gingen georganiseerd, ofwel in den Haarlem schen Postduivenbond ofwel in de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen Postduiven- bond. Reeds eerder bestond het plan om tot eene organisatie te komen. Zóó werd in October jJ. een extra-navlucht georganiseerd, waaraan alle Haarlemsche duivenhouders deelnamen. Met hetzelfde doel werd een commissie ge vormd, waarin van eiken bond drie leden zit ting hebben. De tentoonstelling zelf, zal een succes wor den in elk opzicht. De uitstekende verlichting van de zaal draagt er toe bij, dat de vogels in zeer goede conditie zyn. De tentoonstelling is te bezichtigen Zaterdag van 1 tot 7 uur en Zondag van 10 tot 7 uur. Op de zesde bijeenkomst van de vereeniging „Geloof en Wetenschap", op Vrijdag 27 Decem ber, des avonds om kwart over acht, in den Jansweg-Schouwburg, zal Prof. Dr. Alphons Steger, een voordracht houden over „De Vrij metselarij en haar invloed op het wereldgebeu ren". Het „Experiment" van Kerstmis 1933 om Kerstboomen in de straat te zetten heeft een dusdanig succes opgeleverd, dat de Winkeliers vereniging „Gen. Cronjéstraat" besloot ook dit jaar een dergelijke Kerstversiering aan te bren gen. Niet minder dan 54 boomen werden hier voor aangekocht. Vooral 's avonds geven de ver lichte boomen een prachtigen aanblik. Tal van luidsprekers zorgen voor toepasselijke muziek. Door de gemeente is tevens toestemming ge geven de groote booglampen van een roode hoes te voorzien, zoodat de verlichte Kerstboomen des te mooier uitkomen. De verlichting en de gramofoonmuziek wordt verzorgd door de fa. v. d. Domhof, terwijl de ver siering door de winkeliers zelf is aangebracht. Wanneer men eens een goede en smaakvolle Kerstversiering wil zien make men eens een wandeling door de „Hoofdstraat" van Haarlem- Noord. Het loont de moeite. Ingekomen by het Comité voor de Stille Armen (Twentvche Bank) Huize P. ƒ3.75; N.N. 1.50; Mej. L. P. ƒ2.50; id. ƒ10; M. B.-H. ƒ5; Jhr. P. B. v. B. Jr. ƒ25; Jhr. F. T. v. B Sr. 100; Mevr. d, C.-v. L. ƒ2.50; Mevr. Sde B. 10; De Tw. Bank Him. 100; Mr. F. A. D. ƒ5; Mr. J. H. T. ƒ25; P. L. v. B. ƒ10; J. C. T ƒ10; Jhr. Th. P. v. W. ƒ5; G. v. T. 50; J. B. ƒ20: F. J. F. v. H. ƒ2.50; J. W. v. Z. ƒ1.50; Jhr. B. G. v. S. ƒ2.50; A. v. d. S. W. ƒ2.50; G. T. ƒ3; W. J. W. ƒ5; L. R. ƒ5; F. H. S. 1.50; J. F. B. 2.50: J. H. ƒ.1; D. A. M. ƒ2.50; J. T. ƒ2.50; C. v. V. ƒ2.50; Mr. J. D. B. ƒ10; Mevr. S. K.-W. ƒ2.50; J. S. ƒ2.50; ir. D. W. v. D. 10; fam W. W. 10. G. I. 1—A. M. J. 2.50; Mevr. V. 1.— J. B. de G. 7.Mw. J. J. M. 4.50; J. C. P. K. 2.—. Voorheen deden zij Wat thans van U is te verwachten Helpen, steunen, leed verzachten. Een tandarts te dezer stede heeft zich bereid verklaard, gezinnen van Stille Armen gratis te behandelen. Een schoenmaker heeft aangeboden voor deze gezinnen gratis schoenen te repa- reeren. Van Spaamebank N.V. Haarlem i/o M. M. voor Stille Armen 2.50. De firma Gerzon te Haarlem zond een party nieuwe goederen. „Het Blijspelgezelschap" had 't Donderdag avond niet'getroffen. Zoo'n week met abonne mentsvoorstellingen en daarbij nog een jubi- leerend „Boefje", daar haal je geen goeden avóhd meer uit, zelfs al kom je met een gun stige faam van den troep en den aanlokkeiyk klinkenden titel van een vrooiyk en geestig stuk. Of .voelt het publiek misschien toch niet voor deze persiflage op zyn belachelijke adoratie van de filmstar, bij wier valschen schijn alle andere glans verbleekt? Zeer goed mogelijk, want de massa, dagelijks opnieuw opgevoed door de pers, welke het rolprentgedoe zoowel in haar reclame als in haar critiek een buiten sporige belangstelling wijdt, die groote menigte is waarschynlijk niet bereid om de lessen te ontvangen, waarvan dit stuk een rooster vol heeft. Neen, een belangrijk werk is dit biyspel van Lawrence Riley niet. Het is alleen maar aar dig, zaakkundig en geestig geschreven. Het geeft eenige eenvoudige menschen weer met enkele anderen, die óók doodgewoon zijn, maar door de filmkoorts naar het buitengewone wor den opgejaagd. Het vertelt hoe een tot lieve linge van het Amerikaansche publiek gebom bardeerde filmstar, die eenig talent en veel Haarlem - Kenaupark 26a-Telefoon 12644 SPREEKUREN iederen werkdag 9-11 1-2 Dinsdagsavonds 6.30-8.30 Zaterdagsmiddags geen spreekuur op de genoeglijke Damesuren werkdagen 1012 's morgens. Maandkaart, 10 Zwembaden 2.75 ZWEMMEN ONTSPANT DEN GEEST. ZWEMMEN STAALT ZENUWEN EN SPIEREN. temperament heeft, die vroeger kellnerin in een bar tfas en thans aan haar zooveelsten man toe is, hoe die tusschen de bewoners van een landhuisje verzeild raakt en daar in het jonge leven van twee goede, rustige menschen. door haar coquetterie, bijna stukken maakt. Geluk kig heeft ze een verstandigen bewaker by zich, die haar handig in haar grillen dwarsboomt en er voor zorgt, dat alles op z'n pootjes te recht komt. Dit bekende gegeven is voor den' schrijver niet meer dan een matje, waarop hy de film- verdwazing te kük zet, maar hy doet zulks met veel geest en verve, zoodat de vier tafereelen een aaneenschakeling van humoristische mo menten zyn. Althanswanneer er zóó goed geacteerd wordt als „Het Blijspelgezelschap" voor ons, al te weinig belangstellenden, op de Haarlem sche première heeft gedaan. Wat was mevrouw Tilly Perin-Bouwmeester een pracht van een filmstar, wat gaf zy de verschillende kleur- wisselingen van dat beeld volkomen juist en sterk sprekend aan, wat ontwikkelde zij in haar samenspel met Elias van Praag, haar secon dant, met Jan Teulings, den eenvoudigen jonk man, met Jeanne Verstraete, zijn rustige ver loofde, met Marie Sophie Nathusius, Marie van Westerhoven, Mien van Kerckhoven-Kling en de anderen een levendige, voortdurend boeiende, altijd vrooiyke actie. Er werd zoo prettig en zoo knap gespeeld alsof het voor een volle zaal ging en we hadden alle reden om dankbaar te zyn voor deze uitmuntend verzorgde vertooning. Als het stuk wéér op het programma staat, raden wij volwassenen gaarne het bywonen aan, ook en vooral den bewonderaars van alles wat film en filmstar heet. zy zullen de star in het juiste licht zien en daarbij kunnen op merken, dat ze zóó, in haar echte menschelijk- heid, eerst werkelijk de belangstelling waard is. H. B. v.d. S. In de afgeloopen week werden in Haarlem vier rijwielen ontvreemd en nog niet terugge vonden. Op Maandag 23 December, des avonds half negen, zal in de Kazerne aan den Koudenhorn de medaille voor Bijzonder toewijding der Haarlemsche Burgerwacht uitgereikt worden aan de heeren Th. Blikslager Jr., W. C. Booy van Kampen en J. Krediet. De afdeeling Haarlem van de Ned. Reisver eeniging voor Katholieken hield gisteren een kienavond in „Dreefzicht". De verschillende at tracties, waaronder een dansje, vielen zeer in den smaak van de talrüke aanwezigen. Tusschen 1 October 1934 en 1 Maart 1935 is een Simplex-heerenrywiel ontvreemd, dat des avonds omstreeks acht uur in de Badhuisstraat tegen het Gebouw van Lichamelijke Opvoeding stond. Den eigenaar wordt verzocht zich zoo spoedig mogelijk te vervoëgen aan het bureau van politie, afd. recherche. Het bestuur van de Haarlemsche Orkestver- eeniging maakt bekend, dat het concert, in het prospectus aangekondigd op 20 December, (klassieke avond met Vico la Volpe als solist) niet op gemelden datum zal plaats vinden, maar op Dinsdag 24 dezer in het Gem. Concert gebouw. De heer Harry Frenen, oud-voorzitter van Cassiciacum, verzoekt ons om opneming van den volgenden oproep aan alle oud-Lyceïsten; Sinds over-oude tijden vereenigen de Kerst klokken broeders en zusters uit den vreemde aan den ouderlijken haard, roepen onze oeste gevoelens wakker, hereenigen erfvijanden onder een traan en een dronk, zyn het sein tot het aanvallen op den brandenden pudding, 't ont steken van de kaarsen en het zingen van liede ren. Dit alles gebeurt in de -verhalen en de huis gezinnen naar den vleeze. Ook „Cassiciacum" luidde telkenjare de klok tegen Kerstmis en by het midwinter hoorngeschal van den secretaris kwamen lang verdwenen Heden te voorschyn uit alle windstreken en vierden het Kerstfeest in hun gezin-naar-den-geest, hun oude Lyceum vol goede en kwade herinneringen. Er kwamen oud-leerlingen met klinkende titels, met uni formen, met salarissen, er kwamen er, die al hoog op de maatschappeiyke ladder geklommen waren, bijna tot aan de dakgoot, er kwamen er, die nog bevend onderaan stonden, en allen wer den dien avond eensgezind en herkenden el kaar, gingen naar den goeden Kerststal van ons Lyceum, waar de Rector glimlachte als wel eer Sint Jozef, waar een Kerstkoortje de taak van de zingende engeltjes op zich nam, waar palmen stonden als in de Levant en dat rare Kerstkribbetje met die moderne herdertjes als parallelepipida, maar toch hoorde het er bij, we zouden het gemist hebben als de broeder het had laten stuk vallen, het was óns kribbetje. En dan gingen we zitten, en de voorzitter sloeg met zyn hamer en de moderator sprak een gebed, en het orkest speelde muziek en het koortje zong liederen en dan kwamen er declamaties, lange en korte, goede en betere, en dan kwam er weer muziek en dan weer declamatie, en we keken elkaar aan en we knipten met de oogen en we waren tevreden, en de Rector glimlachte steeds genoegiyker en de voorzitter hamerde steeds opgewekter en in ieder van ons kwam een engeltje zitten en speelde een wijsje en als de heele wereld werd weggedacht en dan alleen de gymnastiekzaal overbleef, zou er waariyk vrede op aarde zijn. Ook dit jaar willen we weer onze oude zaal en onze oude sprekers zien. Ook nu willen we weer naar het Lyceum gaan, in den avond ais het donker is, en vriendelijk en gelukkig zijn alsof het steenen kindje in ons midden lééfde. Maar helaas, we kunnen nu niet, als andere jaren, bij ieder uwer afzonderlijk op de deur kloppen en u uitnoodigen en vragen om te ko men. Zooals ge misschien weet is het Crisis. De menschen hebben geen geld. Wy ook niet. En dat is heelemaal niet erg. Maar we kunnen geen mooie papieren rondsturen en al konden wij het wél, dan ging het nog niet, want de secretaris heeft geen tyd, hij moet werken voor zyn dat hy om uwentwil een paar nullen haalt en dat hy o muwentwil een paar nullen haalt en zijn vader een zuur Kerstfeest bezorgt? We moeten ieder het beste wenschen, vooral tegen Kerstmis. En daarom vroegen Pater Rector en paler Retera, de moderator, my vanmorgen of ik, de oud-voorzitter, de oud-leerlingen van het Ly ceum niet bij elkaar kan roepen. En daarom neem ik de bazuin op en blaas naar de vier windstreken en roep hen, die zyn heengegaan, weer terug om één avond van het jaar te ko men naar hun vroeger tehuis en hun vroegere meesters. Beschouwt dit stukje als een uitnoo- diging aan u allen persoonlijk. Weest niet boos, dat gij geen kaartje in de bus krijgt, maar be hoort in den Kersttijd tot de menschen, die van goeden wil zyn. De herders van Bethlehem kregen ook geen kaartje In de bus, maar hoor den (n stem en gingen op weg. Oud-leerlingen, luistert; Dit is een uitnoodiging aan u alle maal, komt Maandagavond 23 December om 8 uur op den Kerstavond van Cassiciacum en we zullen weer een avond by elkaar* zyn, in vrede en vriendschap, onder zang en muziek met den voorzitter als onzen leider en Pater Rector als ons aller vader. Maandagavond 23 Dec., om 8 uur. Zegt het voort aan allen, die gy tegen komt. Door het Provinciaal bestuur van Noord- Holland is aanbesteed: het drie-jarig onder houd van de voormalige zeewering te Muider- berg, van den voormaligen Zeedyk tusschen Muiderberg en Naarden en van de voormalige Toen nam de stuurman het woord en hy legde den chef alles haarfyn uit. Deze be greep de situatie nu best en wenschte Pietje gelijk met het hervinden van zijn vriend, waarna hij hem meteen ontsloeg. Piet be dankje den chef voor zyn vriendelijkheid en daarna namen ze afscheid van den braven man. In een huurauto, die buiten het station stond, begaven de stuurman en Piet zich thans naar de boerdery, waar allen weldra naar buiten kwamen hollen, toen ze Piet daar met mijnheer in een prachtigen auto zagen, Pietje vertelde daarop aan vrouw Her mann dat hy' zyn vriend hervonden had en deze stelde zich daarop aan de vrouw voor. zeewering beoosten Naarden gedurende de jaren 1936, 1937 en 1938, loopende van 1 Jan. 1936 tot en met 31 December 1938. Laagste inschrijver was G. de Gooijer, te Naarden, voor f 1660. Verder werd aanbesteed: het maken van een betonnen brug tevens schutsluis met een door- vaartwijdte van 2.65 M., in de gemeente Ven huizen, met bijkomende werken. De laagste inschrijving was van D. Beemster, te Hoog- karspel, voor f 8416. In verband met de loopende geruchten, dat de opvoering van Vondels „Lucifer" door den Vrijz. Chr. Studentenbond op 23 December a.s. niet door zou gaan, heeft men ons verzocht mede te deelen, dat deze geruchten ongegrond zijn. Liefhebbers kunnen zich dus rustig van plaatsbewijzen voorzien. Geboren: R. Souvereinv. d. Meulen d; F. LamarsSpeelman z; J. N. v. HaaftenRas z: G. J. v. Oosterhout—Havermans z; C. C. SchouwVriesekoop d; H. DirksWaterman d; R. Hopmande Jong z. Overleden: R. B. GueissazPerrin, 65 j., Dreef; J. M. SchoutenHuel, 90 j., Boter markt; Jkvr. S. M. J. F. A. C. v. Suchtelen v. d. Haare, 31 j., Hazepaterslaan; C. W., 2 j., z. v. J. Eerhart, Thorbeckestraat; C. Bloemzaad, 70 j., Schotersingel. (Nadruk verboden) LONDEN, 20 Dec. In politieke kringen wordt nog steeds de naam van Lord Halifax ge noemd als mogelijke opvolger van Hoare, doch volgens de „DAily Telegraph" is een candida- tuur van Lord Hallifax niet waarschynlyk, aangezien de bezetting van den post van mi nister van buitenlandsche zaken door een lid van het Hoogerhuis moeilykheden zou mee brengen. Verder worden de namen genoemd van Sir Austen Chamberlain en Eden. Ten gunste van de benoeming van Eden wordt verklaard, dat zy de verzekering der regeering met betrekking tot dj voortzetting der Volken- bondspolitiek bekrachtigen zou. Volgens de „Times" wordt Sir Austen Cham berlain nog in de eerste plaats genoemd. Men is van meening, dat hij het algemeene ver trouwen zal kunnen herstellen. Algemeen verwacht men, dat de minister van marine, Lord Monsell, na afloop van de vloot- conferentie zal aftreden en dat het mogelyk is, dat in het voorjaar 1936 een reconstructie van het kabinet zal plaats vinden. Bestuur Transportarbeiders, 8 Gebouw „St. Bavo" Ver. van Huisvrouwen, 3 uur Gecombineerde besturen R. K. Kies- vereeniging half negen; Haarlems Gemengd Koor, 8 uur uur. Stadsschouwburg Kamermuziekavond Ro bert en Gaby Casadesus, 8 uur. Gem. Concertzaal H. O. V.-Concert, kwart over 8 Kerstspel R. K. Vrouwenbond, 8 uur. Luxor-theater „De Rozenkrans", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „De laatste Voorpost", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Shirley Temple in „De kleine kolonel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace ,,Het mysterie van de Mondschein- sonate", 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstellingen, 107 uur. St. Lidwïnakerk Haarlem-Noord Conferen tie voor niet-katholieken, half 9. Gebouw „St. Bavo" R. K. Raadsleden half drie Haarlems Tooneelensemble 8 uur Geel-Wit 6 uur Gewone zittingen 47 uur. Luxor-theater „De Rozenkrans", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „De laatste Voorpost", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Shirley Temple in „De kleine kolonel", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace „Het mysterie van de Mondschein- sonate, 2.30, 7 en 9.15 uur. Kunstzaal Reeker Tentoonstelling, 107 uur. MOSKOU, 19 Dec. (4. N. P.) Uit Oelan-Ba-' tor, de hoofdstad van Buiten-Mongolië, wordt gemeld, dat een nieuw incident heeft plaats gehad aan de grens tusschen Mongolië en Mandsjoekwo. Op 18 December, aldus luiden deze berich ten, verscheen in de nabyheid van den Mon- goolschen grenspost Boeloen-Dersoen ten zuid westen van het meer Boeir-Nor een vracht auto, waarop zich ongeveer 20 Japansche sol daten bevonden. Nadat de Mongoolsche grens wacht hun door teekenen had duidelijk gemaakt dat zij zich op Mongoolsch grondgebied be vonden, keerden zij om. Vanmorgen echter, te 9 uur, hielden by den zelfden post tien auto's stil. In een daarvan bevonden zich twee Japansche en een Wit- Russisch officier, terwyl iedere auto bezet was door 25 gewapende soldaten, die over 5 mi trailleurs beschikten. De soldaten omsingelden den post en openden zonder eenige voorafgaande waarschuwing een mitrailleurvuur op de Mon goolsche soldaten. De commandant van den post, die de opracht had, elk incident te vermijden, gaf bevel, terug te trekken. Niettemin duurde, aldus wordt ge meld, het vuur der aanvallers voort, met het gevolg, dat verscheidene Mongolen werden ge dood of gewond. Te Oelan-Bator is door dit nieuwe grens incident groote «erantwaardiging gewekt. De berichten van Sovjet-Russische zyde over een schending van de grens van Mongolië door Japansche troepen, worden door het Japansche ministerie van oorlog, buitenlandsche zaken en het Kwantoengleger een Sovjet-Russische propaganda genoemd, waarvan het doel is de mislukte onderhandelingen tusschen Mongolië en Mandsjoekwo te beïnvloeden. De verantwoor- deiykheid voor het laatste incident ligt dus te Moskou. TOKIO, 20 December (Reuter) Het kabi net heeft besloten, een „Southseas Development Company" met een kapitaal van 20 millioen yen op te richten. Op het ministerie van buitenlandsche zaken Is een nieuwe afdeeling voor Zuidzeezaken in gesteld. De „Asahi Sjimboen" merkt in verband hier mede op, dat de Zuidzee-politiek van Japan al leen gericht is op vriendschappelyke betrekkin gen met de Zuidzeelanden en dat de nieuwe maatschappij zal bewyzen, dat Japan geen ver overingsplannen jegens Australië, de Philippij- nen, Nederlandsch-Indië of andere Zuidzee landen koestert. 17 Rederdale lag daar alsof, hy plotseling in slaap was gevallen, de uitdrukking van zijn gelaat was rustig. Er was geen teeken van pyn over die reeds verstyvende trekken te bespeuren baar. Onwillekeurig wierp Jocelyn een blik De grauwe doodskleur werd reeds zicht- op de klok. t Was nog geen tien minuten geleden sinds ze de kamer waren binnenge komen, amper veertig sinds ze Villa Firenza hadden verlaten.... Plotseling, onmiddeliyk, onvoorzien! Jocelyn herinnerde zich de woorden. Woedend om zyn hulpeloosheid wrong hy de handen. Want hij was er zeker van dat deze man was vermoord, neergeslagen voor zyn eigen oogen, terwyi hy niet in staat was een hand uit te steken, om hem te redden. Het was een moord, leffe moord! Jannaway kwam haastig dravend terug met een politieagent en met een dokter die Joce- lyn's hand verzorgd had na zyn avontuur met de honden. De dokter onderzocht oogenblik- kelijk het lijk. maar stond weer spoedig op, het hoofd schuddend. 't Is afgeloopen, zei hij kalm. Hoe Is het gebeurd, mr. Chenery? En wat Is er eigenlyk gebeurd. Jocelyn wist nauwelyks hoe hy deze vragen moest beantwoorden. Er was zoo weinig te ver tellen en achter dat weinige was wellicht zoo veel verborgen. Hoe kon hy mededeeling doen en behoorde hij dat wel te doen van de vrees voor het onbekende, welke hy gevoelde? Ik weet eigenlijk niet, wat Ik u zou kunnen vertellen, antwoordde hij aarzelend. Het was zoo spoedig gebeurd Jannaway daar heeft het gezien, 't Was in een oogenblik gebeurd, niet waar Jannaway? t Was ineens afgeloopen, mijnheer, be vestigde Jannaway met schorre stem. Maar vertel me dan wat, zei de dokter, terwyl de politieagent nieuwsgierig van den doode naar Jocelyn en van Jocelyn naar den doode keek. Wat gebeurde er precies. Ik ontmoette dezen heer die mij onbekend was, ten huize van een vriend in St. John's Wood, antwoordde Jocelyn. We gingen gelijk weg. Toen we bevonden dat we allebei ln Down Street woonden, wandelden we samen tot Maida Vale, daar namen we een taxi en reden tot Stanhope Gate. De rest van den weg legden we weer te voet af en ik vrceg hem of hy een half uurtje mee ging. Jannaway maakte een glaasje voor ons klaar en hy was bezig een sigaret op te steken. Pardon mijnheer, hy had die sigaret al opgestoken, interrumpeerde Jannaway. Daar ligt ze heeren op het kleedje, daar. Hy liet ze vallen toen hli zeil viel, Juist, vervolgde Jocelyn, hy had ze aan gestoken, toen hy plotseling om zoo te zeggen ineenkromp en viel, niet hard het leek op een neerzinken. Toen we ons over hem heen- bogen was hy stellig dood. Morsdood, beaamde Jannaway, fluisterend. De dokter boog zich opnieuw over den doode. Vreemd, mompelde hy. Hartverlamming natuurlijk, maar het Is gek, dat alles zoo plot seling gebeurde. Schreeuwde of zuchtte hy niet of gaf hy geen enkel teeken. Niets, repliceerde Jocelyn kort. Hy stierf verder niets. Nu, er moet een schouwing plaats heb ben, zei de dokter. Ik zal den ïykschouwer opbellen en u, agent, zult maatregelen moeten nemen voor overbrenging van het stoffeiyk overschot naar het ïykenhuls. U kent zekei den naam en het adres van dien armen jongen, mr. Chenery? Ja, antwoordde deze. Zyn naam is Va lentino Rederdale en hij woont in deze straat nummer 81. Ik heb er aangebeld, mijnheer, maar ik kreeg geen gehoor, zei Jannaway. Hy hield bepaald geen knecht. De politie zal den huissleutel wel vinden en op zijn kamer Inspectie houden, zei de dokter. U zei dat u hem ten huize van een vriend ontmoette mr. Chenery zou het niet goed zijn als u dien vriend op de hoogte stelde? En zou het dan niet het beste zyn, als u per soonlijk ging? Ja, antwoordde Jocelyn. Ik zal er dadeiyk heengaan, denkt immers dat het lamming was? vroeg hy, teen hy tegelijk met den dokter de kamer verliet. Jannaway en den agent daar latend om de noodige maatregelen te treffen voor het laten weghalen van het ïyk. Het moet een opmerkelijk plotseling ge val zyn geweest van stilstand van het hart. antwoordde de dokter. Ik erken dat ik nooit van een geval heb gehoord waarin e'en man zoo snel stierf als u me vertelde maar het Is moge lijk. Bij de lykschouwing zal wel bjyken dat 't hart heel ernstig was aangedaan. Nu, ik ga, ik zal onmiddellijk den Ïykschouwer opbellen. Wel te rusten, mr. Chenery. 't Heeft u wel een beetje aangepakt, is het niet? Jocelyn huiverde. Ik heb nooit zulk een plotselirigen dood meegemaakt! zei hij met heesche stem. 't Was verschrikkeiyk, dat plotselinge verschrik kelijk! De dokter knikte begrypend en liep de straat op; Jocelyn haastte zich naar de naastbije standplaats, nam een taxi en liet zich naar St. John's Wood brengen. Nauwelyks een uur nadat hij met Rederdale de Villa Firenza ver laten had, was hij daar terug en belde hij aan. Toen de dienstbode opende vertelde hy haar dat hij Signor Vespucci wenschte te spreken en hij vroeg haar de boodschap zoo over te brengen, dat de signorina er geen erg ln had. De dienstbode keek hem Ietwat nieuwsgierig aan; ze zag hoe wit hy was en hoe strak zyn gelaat stond. Miss Peplta heeft zich sinds een half uur naar bed begeven, mynheer, zei ze dan. Ik zal mijn meester oogenbllkkeiijk yan Ze was binnen twee minuten terug, verzocht hem haar te volgen, liet hem een kamer bin nengaan welke hij nog niet had gezien, diende hem by Vespucci aan en sloot de deur achter hem. Eerst toen bemerkte Jocelyn, dat hij moeilijk ademhaalde; de opwinding van het laatste uur deed haar invloed gelden. Hy wierp een snellen blik om zich heen. Vespucci, nog in zyn rolstoel, zat aan de speeltafel; naast hem zat aan één kant Max von Schleinitz en aan den anderen kant een lange jonge man met scherpe trekken, die er uit zag als een Amerikaan. Er lagen kaarten en fiches op tafel; de mannen rookten; ieder Had een glas in de hand. Ze keken Jocelyn aan toen hy binnenkwam; hy die op een Ameri kaan geleek nam hem byzonder scherp op. Mr. Chenery! riep Vespucci uit, toen Jocelyn op den drempel bleef staan. Ah, ik zie het al! Er moet iets gebeurd zyn! Ja, zei Jocelyn. En meer kon hy niet uitbrengen. Hij greep naar een stoei en viel er in neer. De Amerikaan sprong op, goot wat in een glas en haastte zich hem te laten drin ken. Kalm aan maar, mynheer, zei hy. Kalm aan. Jocelyn dronk een slokje van den brande- wyn, die men hem voorhield en, hoewel nog beverig, kwam hy tot zich zeiven. Dank u, zei hy; Ik voel me nu weer goed. Signor Vespucci, ging hij voort, zyn stem latende dalen en bezorgd een blik slaande od de deur, ik heb slecht nieuws voor u, over Reder dale. en hy nam Vespucci en von Schleinitz beider» goed. in het oog. Ze keken hem onbevangen aan. Daar hy er zeker van was, dat Pepita niet aanwezig was, kwam hij thans rechtuit met zijn nieuws voor den dag. Rederdale is dood! zei hij. Von Schleinitz bleef onbewogen, een kort optrekken van de wenkbrauwen daargelaten; Vespucci daarentegen uitte een scherpen kreet en Jocelyn zag dat hy beslist verwonderd en onder den indruk was. Dood! riep hy uit. Rederdale dood! Onmo- gelijk. Hij» viel dood neer op myn kamer, in tegenwoordigheid van mijn huisknecht en mijzelf, zei Jocelyn. Verschrikkelijk! Hebt u een dokter laten halen? vroeg Vespucci. Onmiddeliyk, antwoordde Jocelyn. En wat zei hij? Hy sprak van hartverlamming. Vespucci knikte. Zoo, zei hy. Ja, ik wist dat die arma Rederdale een zwak hart had. Ja, ja! U kende hem natuuriyk niet, mr. Chenery, maar als hy niet zulk een zwak hart gehad had, zou Reder dale by het leger gegaan zijn. En nu is het met hem afgeloopen. Arme jongen! 't Is een zware slag voor my. We zullen vanavond niet meer kaarten, vrienden, ik vind het vreeseiyk.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2