WIJ LUISTEREN- NAAR FINANCIEN KWIEK EN VIEF r Kerkelijk leven De weerstoestand HET WEER OP ZONDAG Sport en spel Dagfilm VRIJDAG 20 DECEMBER 1935 Onder Maria's leiding ZATERDAG 21 DEC. AUTO TEGEN EEN BOOM GESLAGEN Drie inzittenden ernstig gewond ZIJN PATROON BEDREIGD Tegen dreigbrief schrijver twee jaar geëischt DOOD DOOR SCHULD Na ongeluk reed automobilist door ONDER TREIN GEKOMEN Broeder Cresentius uit voorzorg bediend KINDJE WERD DWALENDE AANGETROFFEN OOK „KINDERBESCHER MING!" Doodelijke val KUNST VAN HEDEN Museum Boymans te Rotterdam RHEUMATIEK IN BEIDE KNIEËN Verbazingwekkende beterschap Nog geen sterkere vorst te verwachten Een schrijven van Mgr. Huibers in „St. Bavo" DIENSTBRIEVEN AAN HET BISDOM HAARLEM Voorloopig nog te richten aan Mgr. Taskin Audiëntie LEVENSMIDDELENPRIJZEN CRICKET HET R. K. W. V. VERGADERT DE EERSTE TESTMATCH WATERPOLO DE TOER VAN DE H.H.C. in SCHOTLAND K.R.O.-PROGRAMMA ANDERE STATIONS orkest-concerten lichte muziek I GOLFLENGTEN i WIELRENNEN DE RECORDS VAN OLMO Ook de andere wereldrecords gehomologeerd Donderdagavond omstreeks tien uur kwam te St. Pancras een luxe-auto vanuit de richting Alkmaar met een groote snelheid aangereden. Eenige voetgangers, die juist wilden over steken, vanaf den Boven weg naar de v. d. Vijzellaan, maakten de opmerking: indien dien auto iets overkomt, is het totaal eigen schuld. Nauwelijks waren deze woorden geuit, of een vreeselijke slag weerklonk. De auto bleek in een bocht tegen een boom te zijn gereden. Ver moedelijk door de al te groote snelheid heeft de chauffeur zijn stuur niet tijdig wfeten om te krijgen. Het bleek te zijn een auto, toebehoorende aan den garagehouder C. T. uit Noord-Scharwoude. Drie jongens van Noord-Scharwoude waren de inzittenden: W. de G., A. Borst en Jb. de Vet. Onmiddellijk waren omwonenden aanwezig. In de beek naast den weg vond men het eerste slachtoffer, hevig bloedende. Het bleek te zijn De Vet; Borst lag even verder. De be stuurder, De G., moest uit de wrakstukken worden bevrijd. Onmiddellijk werden de slachtoffers naar een nabijgelegen dokterswoning vervoerd. Het ergste bleek gewond te zijn Jb. de Vet. Een hersenschudding met vele snij- en schaaf wonden had deze Jongeman opgeloopen. Na verbonden te zyn werd hij naar het Zieken huis te Alkmaar vervoerd. De beide andere, welke niet zoo zwaar waren gewond, werden, na verbonden te zijn, naar hun woning vervoerd. De auto was aan de rechterzijde totaal ver nield. Vermoedelijk heeft de achterbumper 'n boom gegrepen en vervolgens de naafdop van het voorwiel den tweeden boom. Door een kraanwagen van den heer Met werd het wrakstuk weggesleept. In Augustus jJ. ontving de directeur van L. Smit en Zoom's Scheepswerven te Kinderdijk te zijnen huize te Papendrecht een schrijven waarin hem werd gesommeerd op een bepaal de plaats te Rotterdam f 40.000 te deponeeren. Deed hij dit niet dan zou een zijner kinderen van het leven worden beroofd. De eene dreig brief volgde den ander op, en tenslotte meng de de heer Smit de politie in de zaak. Men kwam toen tot de merkwaardige ontdekking, dat de bedrijfsleider van de werf, de 55-jarige v. H„ de schrijver van de brieven was. De man werd gearresteerd. Toen men zijn schrijfbureau opruimde, vond men een eigenaardig apparaat je, waaraan een snoer bevestigd was. Stopte men het snoer in een stopcontact dan begon het apparaatje te gloeien. Dit het verdere on derzoek kwam vast te staan dat v. H. twee van dergelijke apparaatjes had laten maken. Met een er van had hij brand gesticht in 'n schuur te Nieuw Lekkerland, welke zijn eigendom was. De schuur was tot den grond afgebrand en de verzekeringspenningen had hij uitbetaald ge kregen. i" t Donderdag heeft v. H. voor de Rotterdam- sche rechtbank terecht gestaan. Verdachte gaf beide feiten toe. Hij genoot als bedrijfsleider f 8000 per Jaar salaris. Als jongen van 16 jaar was hy bij de firma in dienst getreden. Gedu rende de laatste Jaren waren er jonge krachten in dienst getreden en dat had bij hem den vrees gewekt ontslagen te zullen worden. Om zijn financiën te versterken had hij daarom de misdrijven gepleegd. De Officier van Justitie achtte het ten laste gelegde bewezen. Spr. eischte 2 Jaren gevangenisstraf (1% jaar voor de bedreiging tegen het leven en 6 maanden voor de brandstichting) met aftrek van de pre ventieve hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Op den Soestdijker Straatweg by Baam kwam op 18 Februari j.l. 'n motorrijder in botsing met een automobilist, rijdende in de richting Hll- sersum. De motorrijder was vrijwel op slag dood. De automobilist, de 25-jarige administra teur J. H. S. uit Weesp, maakte zich uit de voeten op de fiets van een jongen, die bij het ongeluk tegenwoordig was; hy zou even hulp gaan halen Op 6 April veroordeelde de Amsterdamsche rechtbank hem wegens veroorzaken van dood door schuld tot drie maanden gevangenisstraf en intrekking van het rybewijs voor den tyd van een jaar. Verdachte kwam in hooger beroep; hy ver klaarde de meening te zyn toegedaan, dat hy onschuldig was. De botsing was geschied, door dat hy verblind was geweest door het licht van den motorryder, juist op het punt, waar de weg een gevaariyke bocht maakt. De procureur-generaal, mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, requireede bevestiging van het vonnis der rechtbank. De verdediger mr. Perrin pleitte vryspraak. Arrest 2 Januari Ete Eerw». Broeder Cresentius uitt het St. Martinusklooster te Wehl, die onlangs het on geluk had, met een voet onder den trein te ko men, waardoor deze moest worden afgezet, is thans in het Ziekenhuis te Didam van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Zulks is geschied uit voorzorg daar zich complicaties hebben voorgedaan en mede met het oog op zyn hoogen leeftyd. Zyn toestand is zeer zorgwekkend. Woensdag 18 December des middags om streeks kwart over drie werd in de Hobbema- straat te Den Haag dwalende aangetroffen een ongeveer 2-Jarig meisje, waarvan de ouders tot heden onbekend zyn gebleven. Signalement: ongeveer 2 jaar oud; lang on geveer 78 C.M.; donkerblond haar; bruine oogen; gezonde kleur en tenger postuur. Klee ding: rood stoffen manteltje met wit kraagje en dito manchetten, grys-blauw gebreid truitje met dito slobbroekje, beige kousen, bruine san dalen, blauw mutsje met rood-blauwen pompoen en rood met wit randje, blauwe wantjes, wit hemdje, rose borstrok en wit tricot onderiyfje. De commissaris van politie der afdeeling A te 'sGravenhage verzoekt den ouders, of ieder die inlichtingen kan geven omtrent de identi teit van dit kind, zich ten spoedigste te melden aan zijn bureau, Laan Copes van Cattenburch no. 13. De Haagsche politie is er in geslaagd, naar nader wordt gemeld, vast te stellen, dat de moe der van het meisje is een zekere mej. B., wier woonplaats tot dusver echter nog onbekend is. Tegen mej. B. zal proces-verbaal worden op gemaakt wegens het verlaten van een kind in hulpbehoevenden toestand, met de bedoeling zich er van te ontdoen. Een Vereeniging voor Kinderbescherming te Den Haag had aan een vrouw te Megen voogdy- kinderen ter verpleging en opvoeding toever trouwd. Deze vrouw wordt ernstig verdacht van schandelijke mishandeling van die kinderen. Ze heet het zoo bont te hebben gemaakt, dat zij den kinderen zelfs brandwonden toebracht. De Ju stitie heeft thans ingegrepen. De vrouw zal zich wegens mishandeling van de pupillen van de Haagsche „Kinderbescherming" voor den straf rechter hebben te verantwoorden. Donderdagmorgen kwam de heer S., onder wijzer aan de school parochie Isidorushoeve te Haaksbergen by het binnengaan der school zoo ongelukkig te vallen, dat hy met het hoofd op de stoep der school terecht kwam. De heer S. liep zoo ernstige verwondingen op, dat hy ter stond van de H.H. Sacramenten der Sterven den moest worden voorzien en des namiddags aan de gevolgen van zyn val is overleden. Hy was 49 jaar oud, gehuwd, doch had geen kin deren. Lijk aangespoeld Op het Duitsche eiland Juist is een lijk aan gedreven, dat door de familie werd herkend als dat van Teunes Haaima, opvarende van den motorschoener „Poolster", welke in den zwaren storm van 25 September voor de Wester Eems is vergaan. Het lijk zal te Anjuin worden begraven. Inkrimping van den nachtgoede- rentreindienst, te Utrecht, Maliebaan Sinds 6 October ji. de behandeling te Utrecht der nachtgoederensneltreinen tevens dienen de voor reizigers- en postvervoer verlegd werd naar Station Utrecht C.S. als gevolg van belangrijke concentratie in den goederentrein dienst, is daarmede tevens een aanvang ge maakt met inkrimping van den goederendienst op het station Utrecht Maliebaan, in het bij zonder tijdens de nachturen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, ligt het in de bedoeling geleidelyk ook het overige des nachts te Maliebaan passeerende goederen- treinverkeer via het Centraal Station te leiden. Hierbij dient in het oog te worden gehouden, dat het by byzondere bedrijfsomstandigheden, zooals b.v. ten tijde van de uitvoering der spoor- wegwerken te Utrecht uiteraard noodig zal kunnen zyn, van het station Maliebaan dan tydelijk een ruimer gebruik te maken. De gelegenheid tot lossen en laden van wa gons te Utrecht blijft als tot dusver gehand haafd. Naar wij vernemen zal de a.s. Kerst-tentoon stelling de eerste zyn van een reeks in het Museum Boymans te houden tentoonstellingen, afkomstig uit de vermaarde Kröller-Müller Stichting. Deze tentoonstelling omvat 65 schil derijen uit de Fransche, 19e eeuwsche school, o.a. werken van: Delacroix, Daumier, Millet, Monticelli, Fantin Latour, Renoir, Monet, Raf- faëlli, Pissarro en Sisley. Tevens zullen uit dezelfde verzameling ten toongesteld worden een aantal doeken van Jongkind en van Gogh, beiden, Hollnndsche meesters, die in Frankryk werkzaam waren. In het Prentenkabinet van hét Museum zullen, in aansluiting op bovengenoemde tentoonstelling, een 50-tal teekeningen van Ingres, Delacroix en Daumier te zien zyn; alle uit de collectie F. Koe- nigs. (Ingezonden Mededeeling) Deze dame was zoo gelukkig, dat Kruschen Salts haar van de ondraaglijke pijnen in beide knieën had verlost, dat zij ons schreef: „Kruschen is zijn gewicht in goud waard." Lees haar brief: „Ik nam Kruschen Salts tegen rheumatische pijnen, en het heeft mij wonderbaarlijk ge holpen. Mijn knieën waren zoo pynlijk, dat ik niet meer kon knielen. Waar ik zelf al het huiswerk moet doen, zult u begrijpen wat dit voor mij beteekende. Twee maanden geleden begon ik Kruschen Salts te gebruiken; niets ter wereld zou er mij nu weer van af kunnen brengen. lederen dag voelde ik dat ik vooruit ging. Ik zeg u: Kruschen Salts is zijn gewicht in goud waard. U kunt dezen brief gerust pu- bliceeren." Mevr. G. M. W. Door een overmaat van urinezuur in het bloed ontstaan zwellingen in spieren en gewrichten, die de rheumatische pijnen, jicht en ischias ver oorzaken. Dit urinezuur ontstaat door gisting van in het lichaam opgehoopte afvalstoffen. De zes zouten nu, waaruit Kruschen Salts is sa mengesteld, sporen de afvoer-organen, d.w.z. ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor deze afvalstoffen langs de natuuriyke kanalen snel en volkomen uit het lichaam worden verwijderd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, waardoor langzaam maar zeker de pynen zullen afnemen om tenslotte ge heel te verdwynen. Tevens zal het frissche, zui vere bloed uw geheelen gezondheidstoestand verbeteren, klachten als indigestie en hoofdpij nen verdwynen voorgoed, ge voelt u energieker en krachtiger, het is of de beste jaren uwer jeugd zijn teruggekeerd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegre pen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. IIIIIIUIIKIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflIIIIIIUIIIItlHtflf llllllllllliuiii lllllllllllltlllil Met het voortschrijden van den winter is het weer hoe langer hoe kouder geworden, en, wan neer wy de daling der temperatuur vergelyken met de normale daling van dezen tijd van het jaar, blijkt het, dat in den laatsten tijd de tem; peratuur meer dan normaal is gedaald. Wanneer wy nu af zien van schommelingen van de tem peratuur op en neer, komen wij onvermij delyk tot de slotsom, dat wij gaandeweg in een echten wintertoestand geraken of althans geraakt zijn. Dit geeft mede in verband met enkele andere 'overwegingen, die hier niet weergegeven kunnen worden, den indruk, dat wij toch een nog veel kouderen tijd tegemoet gaan. Het verloop van den algemeenen weerstoe stand in Europa en vooral de voornaamste ver anderingen in de luchtdrukverdeeling, die toch onder alle omstandigheden maatgevend is voor de weersgesteldheid in het algemeen en de tem peratuur in het byzonder, wyzen in dezelfde richting al is het niet zeker, dat juist tegen het einde der week de vorst sterker zal worden. Op nieuw ontwikkelt zich een gebied van hoogen druk in het Noorden en een depressiegebied over de Zuidelyke helft van Europa, waardoor het te verwachten is, dat de wind naar een Zuid oostelijke richting zal omloopen. De beteekenis hiervan is: koud weer, lichte tot matige vorst, bij sterken wind zelfs sterke vorst. In het laat ste geval (voorteeken: sterker dalende barome ter) zal het weer niet nevelig blijven, anders wel. Daar nog ondiepe, storende depressies over Z.W. Europa en over Skandinavië liggen, is het niet te verwachten, dat het de eerste dagen sterk zal vriezen. Hoogstwaarschynlijk blijft de tem peratuur zich nog om het vriespunt bewegen. Veel neerslag is niet te verwachten. De wind zal Zuid-Oostelijk of daaromtrent blijven, de hemel meest betrokken, het weer koud, vochtig en nevelig. In het Oosten en Zuiden van ons land lichte vorst. JNadruk verboden) „St. Bavo", het orgaan van het Bisdom Haar lem en van het liefdewerk der arme parochies, verschijnt bij gelegenheid van de heuglijke be noeming van Deken J. p. Huibers tot Bisschop van Haarlem met een speciaal Bisschopsnum mer, waarin Mgr. Huibers een kort woord schreef. Daarin zegt hy o.m.: Ik behoef u niet te zeggen dat bij de aan vaarding van een zoo hoog verheven taak als het Episcopaat, dat mijn zwakke krachten ver te boven gaat, het oog gericht is aller eerst op degenen die geestelijk en stoffelijk hulp bieden. Gezamenlijk zullen wij de las ten dragen, vertrouwend enkel en alleen op de groote goedheid Gods en den nooit ont- brekenden bijstand der Allerheiligste Maagd Maria. Onder Maria's leiding willen wy 't groote werk aanvaarden. Het nummer, dat artikelen van Mgr. Huibers' vroegere naaste medewerkers bevat, en dat o.m. de eerste foto van den nieuwen Bisschop in groot ornaat publiceert, bevelen wy gaarne bij alle geloovigen van het Haarlemsche Diocees aan. Men kan het bij de administratie van „St. Bavo", Voorschoten (giro 68277) bestellen. Mgr. H. J. M. Taskin, Kapittel-Vicaris van het Bisdom Haarlem, bericht in „St. Bavo": Alle dienstbrieven, zoowel geestelijke als tij delijke zaken betreffende, moeten gericht wor den tot den Doorluchten en Hoogwaardigen Heer Mgr. H. J. M. Taskin, Kapittel-Vicaris, Theologieum te Warmond, totdat de nieuw-be- noemde Bisschop Mgr. J. P. Huibers bezit ge nomen heeft van het Bisdom, door het toonen van den Apostolischen brief aan het Hoogwaar dig Kathedraal Kapittel. Op welken dag deze plechtigheid zal plaats hebben, zal in de dag bladen worden bekend gemaakt. bond), en een voorstel van „St. Raphael", om uit het Reservefonds beschikbaar te stellen een som, behagende hoogstens per jaar het volgens art. 11 van het Reglement van het Fonds tot uitkeering by werkstaking en uitsluiting in het Reservefonds te storten bedrag, alsmede de aan dit Fonds toevloeiende rente, onder voorwaarde, dat deze gelden aangewend zullen worden voor voorzieningen in de beweging, verband houden de met bijzondere nooden en extremistische strevingen. Bovendien stelt het Verbondsbe- stuur voor by wijze van belegging tot financie ring van grond en benoodigde materialen, noo dig voor het bouwen van het Gemeenschaps oord, uit het Reservefonds onder nader te be palen voorwaarden omtrent rente en aflossing, beschikbaar te stellen een som van ongeveer f 86.000.—. Naar het Ned. Weekblad voor Kruideniers waren verneemt, is tusschen de ,Fiva" (ver eeniging van fabrikanten en importeurs van verbruiksartikelenen de grossiers een nieuw pryshandhavingscontract tot stand gekomen, krachtens deze nieuwe overeenkomst zal het niet meer noodig zyn de wettige bewijzen van prijsontduiking te leveren, maar zal uitslui ting reeds kunnen geschieden op ernstig ver moeden, dat men zich aan deze handeling heeft schuldig gemaakt. Elke binnenkomende klacht wordt in handen gesteld van een pro vinciale commissie, bestaande uit drie leden der Fiva en drie in de betrokken provincie wo nende grossiers. De artkelen, waarop deze overeenkomst be trekking heeft zijn levensmiddelen en zeep. Z. D. H. de Kapittel-Vicaris van het Bisdom van Haarlem zal de volgende week geen au diëntie verleenen. Belangrijke voorstellen op de agenda geplaatst De najaarsverbondsvergadering van het R. K. Werkliedenverbond zal dit jaar worden gehou den op Vrijdag en Zaterdag 27 en 28 Decem ber, in hotel „Noord-Brabant", aan 't Vreden- burg te Utrecht. Zij zal den eersten dag beginnen om twtee uur. De agenda vermeldt o.m.: Verkiezing van een plaatsvervangend lid in den Hoogen Raad van Arbeid (vacature- Nijkamp) en Behandeling van het rapport in zake het stichten van een Katholiek Gemeen schapsoord. Minister mr. M. P. L. Steenberghe zal over ,,De economische positie van ons land" een in leiding houden. Bovendien w'ordt terzelfder plaatse een Na- jaars-vakbondsvergadering gehouden op Vry- dag 27 December, om half elf, waar ojn. be handeld zal wórden de Verkiezing van een lid in de Rykscommissie van Advies voor de Werk loosheidsverzekering (vacature-Nijkamp). Can- didaat zyn gesteld: H. J. Kuiper (door Fa- brieksarbeidersbond en Landarbeidersbond) en A. A. v. d. Werff (door Steenfabrieksarbeiders- Een Australische zege De te Durban gespeelde eerste testmatch tus>- schen Zuid-Afrika en Australië is in een 9- wickets-overwinning voor de Australiërs ge ëindigd. In de 2de innings, die met een achter stand van 181 runs voor de Zuid-Afrikanen be gon, was tenslotte het bowlen van Grimmitt, O'Reilly en Fleetwood-Smith te sterk, zoodat de poging van de Zuid-Afrikanen, om een draw te forceeren, volkomen mislukte. Het fastbow- len van McCormick was wel goed van lengte, doch gemakkeiyker te bespelen dan de ver- raderly ke ballen, die de spinbowlers loslieten. De Zuid-Afrikaansche aanval met de jonge Robertson als een veelbelovenden debutant was minder sterk en gevarieerd, alhoewel Langton s werk zeer goed genoemd kan worden. In de 2de innings viel voor Zuid-Afrika het laatste wicket op 282. De 102 runs, benoodigd voor de over winning, werden door de Australiërs voor het verlies van 1 wicket gemaakt, na goed spel van het openingspaar BrownFingleton. De match was de 20ste testmatch tusschen beide landen gespeeld. Australië won er 15, verloor één maal, 4 eindigden in een draw. De Nederlandsche waterpolospelers hebben Donderdag een nieuw succes geboekt. Zy speel den te. Alloa tegen West-Schotland en wonnen met 61, na met de rust met 20 te hebben voorgestaan. De doelpunten waren van Van Aalst en De Reede, die beiden drie goals maak ten. Tydens de zwemwedstrijden heeft Van Hee- teren een recordpoging ondernomen op het nummer 100 yards rugslag. Hy won in den tyd van 1 min. 5 sec.; dit is slechts 1 sec. boven het Schotsche record. Van Aalst eindigde als tweede op de 100 yards vrije slag, welk nummer gewonnen werd door Robertson (Southshields) in den tyd van 57 2/5 sec. Onze landgenooten wonnen de 7 x 50 yards estafette vrije slag in den tyd van 3 min. 15 1/5 sec., evenals de 3 x 50 yards wisselslag estafette in den tijd van 1 min. 29 sec. 9 9 8.00 Morgengebed en gewijde gra mofoonmuziek 8.15 Gramofconmuziek (Morgen- concert) 9.15—10.00 Geen uitzending van den K. R. O. 10.00 Gramofoonmuziek (Richard Tauber en Joseph Schmidt zingen o.m.) 1080 Gramofoonmuziek (Muzlekuit- zendlng voor fabrieken) 11.00 Gramofoonmuziek (o.a. Come dian Harmonists) 1180 Godsdienstig halfuurtje door pastoor L. H. Perquln, vooraf gegaan en gevolgd door ge wijde gramofoonmuziek 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek (piano-soll) 12.30 Het Kro-Orkest o. 1. V. Mari- nus van 't Woud 1.00 Gramofoonmuziek (Wiener Sangerknaben) 1.15 Het Kro-Orkest (vervolg) 1.45 Gramofoonmuziek (Vereenigde muziekkorpsen) 2.00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd door mevr. A. Schelf houtV. d. Meulen 280 Sporthalfuurtje door P. Olt- hoff 3.00 Kinderuurtje door mevr. S. Nuwenhuis-van der Ryst 4.00 Gramofoonmuziek (Ceresio- koor te Lugano) 4.15 De Kro-Boys O. 1. V. Piet Lus- tenhouwer 5.00 Gramofoon-operettemuziek 5.30 De Kro-Boys (vervolg) 6.20 Journalistiek weekoverzicht doc- Paul de Waart 6.45 Gramofoonmuziek „Marek Weber-orkest") 7.00 Politieberichten 7.15 Katholieke Radio Volksuniver siteit: „De roode tulp en de Hooge Raad" door mr. W. van der Grinten (Juridische facul teit) 7.35 Gramofoonmuziek (U belt nlètwij draaien tóch) 8.00 Nieuwsberichten 8.05 Actueele aetherflitsen 8.20 Gramofoonmuziek 8.30 „De fortuinlijke kist" zang spel van dr. Joh. Wagenaar. Uit te voeren door: Het Am- sterdamsch dameskoor „Can- tantes Gaudeamus" O. 1. v. Louis Schwirtz. a. d. vleugel Nelly Wagenaar 9.00 Uit het leven van Jan Klaaszen ,J3e Fortuinlijke Kist", een zang spel van dr. Joh. Wagenaar, dat Zaterdagavond door het Am- sterdamsch Dameskoor „Can- tantes Gaudeamus" voor de K. R.O.-microfoon wordt uitgevoerd (Hilversum II 8.309.00 uur en zijn Trijn door Wim Snlt- 9.15 Het Kro-Orkest o. 1. v. Mari- nus van 't Woud 9.45 „De Galant", vertelling door Antoon Kortooms 10.00 Het Kro-Orkest (vervolg) 10.30 Nieuwsberichten 10.35 Gramofoonmuziek („Bezin ning in schoonheid") 11.00 Gramofoonmuziek GODSDIENST 6.40 Parys n (Actualiteiten vcor Katholieken) ORGELBESPELING 6.00 Hilversum I (Reginald Foort) 11.20 11.20 12.20 12.35 12.50 12.55 1.20 1.20 2.20 3.40 5.15 6.20 8.35 9.20 9.20 10.10 10.35 12.05 8.00 11.20 12.20 12.30 1.40 2.15 380 4.20 4.50 5.20 580 6.50 7.30 7.50 8.05 8.20 9.10 9.20 9.30 9.40 9.45 10.20 1080 1080 1080 10.50 11.05 11.35 11.40 12.20 12.35 Deutschlandsender (Symph.- orkest) Langenberg (Symph.-orkest) Brussel II (Omroeporkest) Parijs I (Orkestconcert) Luxemburg Parys II (Omroepsalonorkest) Brussel I (Omroeporkest) Droitwich (Commodore Grand- orkest) Kalundborg (Instrumentaal Ensemble) Brussel II (Omroepsalonork.) Brussel II (Omroeporkest) Hamburg (Joh. Strauss-wal- senconcert) Parijs II (Concert) Brussel II Omroepsalonork. Luxemburg Luxemburg Droitwich (BBC-orkest) Toulouse (orkestconcert) Hilversum I (Variatieconcert) Kalundborg concert) Luxemburg Hilversum I (Orvitropia) Hamburg (vroolyk concert) Hilversum I (De Flierefluiters) Milaan (dansmuziek) Parijs I (gevar. concert) Droitwich (Zigeuner-orkest) Luxemburg (dansmuziek) Deutschlandsender (volksdan sen) Boedapest (jazzmuziek) Deutschlandsender (kapellen) Kalundborg (Oude dansmuz.) Toulouse (pop. muziek) Brussel H (cabaret) Toulouse (pop. concert) Parijs n (dansmuziek) Rome (dansmuziek) Beromtlnster (dansmuziek) Kalundborg (Oude dansmuz.) Brussel II (John Rutten's or kest) Deutschlandsender (dansmuz.) Hamburg (dansorkest) Brussel I (dansmuziek) Toulouse (pop. concert) Weenen (zigeunermuzieje) ParijB I (pop. concert) Toulouse (dansmuziek) Toulouse (pop. concert) Toulouse (militaire marschen) GRAMOFOON 9.00 Hilversum I 12.00 Hilversum I 12.20 Brussel I 12.35 Droitwich 1.20 Brussel II 1.30 Hilversum I (vroolyke mar- 3.05 Hilversum I (platen der maand) 4.40 Luxemburg 6.20 Brussel I 6.50 Brussel I 6.50 Parijs I 7.00 Parijs II 7.05 Beromtlnster 7.20 Brussel I (toegelichte gramo foonmuziek) 7.30 Hilversum I (gevr. pl.) 10.05 Brussel I 10.50 Parijs II 1105 Parijs 1 11.20 Brussel I 11.20 Luxemburg 11.45 Hilversum I sohen) KAMERMUZIEK 1.50 Luxemburg (kwintet) 3.20 Rome (Mandoline-kwartet) 5.35 Berlijn (Strijkkwartet in a kl t. Schubert) 5.35 Brussel I (werken V. Alb. Huybreehts) 880 Brussel I (Het „Trio de Bruxelles") 8.30 Luxemburg (kwintet) 9.05 Brussel I (Het „Trio de Bruxelles") 9.50 Deutschlandsender (piano duetten) 10.20 Weenen (Fritz Wolferl-kwar- tet) SOLISTEN-CONCERTEN 3.20 Langenberg (Solistenconcert) 3.30 Hilversum I (Philharmonisch orkest m. m. v. Marlx Loeven- sohn, cello) 4.20 Luxemburg (zang) 480 Hilversum I (Otto Couperus, bariton) 4.50 Hilversum I (Philh. orkest m. m. v. Marlx Loevensohn, cello) 7.20 Brussel II (Cellorecital) 7.30 Berlijn (Omroepkleinorkest m. m. v. solisten) 8.10 Rome (Vijjolrecital) 8.35 Brussel I (Fransche liederen) 980 Weenen (Planorecital) 9.30 Hilversum I (Internationale liederen) 9.35 Brussel I (Fransche liederen) 9.45 Luxemburg, (zang) 9.55 Toulouse (Sollstenconcert) 11.20 Droitwich (BBC-dansorkest m. m. v. solisten) OPERA EN OPERETTE 7.30 Boedapest („Sonja". operette v. Dénes Buday) 8.10 Milaan („Casa mla. Casa mla", operette v. Novelli en Nessi) 9.05 Parijs I Othello". Verdi) TOONEEL 7.40 Weenen („Amadeus Waserls Weihnachtstraum") PERSBERICHTEN 8.00 9.20 9.20 9.25 Hilversum I Berlijn Deutschlandsender Hilversum I VARIA 10.15 Hilversum I (Uitzending voor arbeiders in continubedrijven) 2.00 Hilversum I („Hoe de toon kunst groeide", Claude De bussy) 2.45 Hilversum I (Filmkwarttertje door M. Sluyser) 5.40 Hilversum I (A. M. de Jong over: „Een Hollandsch Drama" v. A. v. Schendel) 5.50 Droitwich („Five Hours Back", een relais van de Amer. ocn- tendprogramma's) 680 Hilve_rsum I (Esneranto-uitz.) 6.50 Hilversum I (Betuwsche uit zending, liedjes en voordracht) Droitwich („The Saturday Ma- 7.20 8.00 8.20 9.50 10.20 11.00 weekend-progrard- I SOS-berichten) Variété-program- gazine", ma) Hilversum Droitwich ma) Hilversum I („Brand in „De Jonge Jan", schets in een be drijf) Beromtlnster („Winter in Zwitserland". Nederlandsche causerie) Hilversum I (Van Czardas en Poesztar, Hongaarsch program ma) BERLIJN BEROMUNSTER BOEDAPEST BRUSSEL I BRUSSEL II 356.7 M. 539.6 M. 459.5 M. 483.9 M. 321.9 M. DEUT8CHL. SENDER 1571 M. DROITWICH HAMBURG HILVERSUM I (AVRO en VARA) HILVERSUM II (KRO en NCRV) KALUNDBORG LANGENBERG LUXEMBURG MILAAN PARIJS I PARIJS U ROME TOULOUSE WEENEN 1500 M. 331.9 M. 301.5 M. 1 1875 M. 1261 M. 4558 M. 1304 M. 368.6 M. 1648 M. 312.8 M. 420.8 M. 328.6 M. 5068 M. „■■■■■imilimilllliiii.il VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN WIJ NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Bij de ujtgifte van 65 mïllioen Ne&er- landsch schatkistpapier werd voor een be drag ingescheven van totaal f 63.482.000. Te Londen wordt verwacht, dat het inter nationaal thee-comité in de a.s. bijeenkomst het uitvoerpercentage voor het eerste kwar taal van 1936 met 214 pCt. zal verhoogen tot 85 pCt. Blijkens den weekstaat van de Bank van Engeland is de biljetten-circulatie met 8.533.000 mill, tot 419.463.000 gestegen, als gevolg van de groote vraag naar geld in verband met het a.s. Kerstfeest. Met deze toename werd een nieuw hoogte-record be reikt. De goudvoorraad bereikte eveneens een nieuw record en bedroeg 200.667.000. De Engelsche rubber-invoer bedroeg in November 9.796 ton tegen 21.400 ton in No vember 1934; in de eerste elf maanden 164.670 ton tegen 190.582 ton in dezelfde pe riode van het vorig jaar. De uitvoer beliep in November 6.813 ton tegen 5.700 ton in November 1934 en in de eerste elf maanden 41.4.37 ton (v. j. 49.034 ton). Blijkens den jongsten weekstaat van de Bank van Frankrijk is de goudvoorraad ven fr. 65.904 millioen tot fr. 65.911 mïllioen toegenomen. In verband met de verscherpte politieke situatie in Frankrijk is de Bank van Frank rijk er nog niet toe overgegaan, het wissel disconto te verlagen. De beurs te Londen acht de vredesvoor stellen dood en meent, dat het voor de ver dere toekomst van Europa en van de wereld gevaarlijk zou zijn, indien een aanvaller voor zijn aanval nog beloond zou worden. De goudprijs te Londen is met 2 d. tot 141/1 d. per ounce gedaald. 206.000 aan goud werd omgezet. De beurs te Parijs zal te beginnen met Januari van Maandag tot en met Vrijdag om twaalf uur, inplaats van half één geopend en om half drie gesloten worden. De na beurs blijft van kwart vóór drie tot half zes \an November tot en met April zal des Za- teraags alleen van elf tot één uur "beurs worden gehouden. Thans van half elf tot half een. De United States Smelting verhoogde haar dividend van 3 tot 5. De netto-ont vangsten bedroegen in de eerste elf maan den 6.64 mill, of 9.73 per aandeel tegen 5.75 mill, of 7.96 per aandeel in dezelfde periode van het vorig jaar. De ontvangsten over het geheele jaar worden op 10.— per aandeel geraamd, (v. j. 8.35). De president van de Refico heeft besloten, van de Great Northern Railway 100 mil lioen 4 pCt. conv. obligaties over te nemen, welk aanbod waarschijnlijk zal worden ge accepteerd. De Interstate Commerce Commission acht een reorganisatie van de Southern Railway momenteel, ter wille van 't algemeen belang, niet noodig. De 14.5 mill, leening dor Re fico is tot 1 Maart verlengd. De New-Yorksche makelaarsleeningen be droegen in de afgeloopen week 945 mill. tegen 950 mill, de vorige week. De Amerikaansche koperverkoopen zijn sinds Maandag j.l. toegenomen en bedroe gen Woensdag 4.210.000 lbs. en Dinsdag 3.762.00 lbs. De Nickel Plate boekte in November een surplus van 159.252 tegen een deficit van 195.717 in November 1934; in de eerste elf maanden bedroeg de netto-winst 2.19 per pref. aandeel tegen 0.05 in dezelfde periode van het vorig jaar. De Norfolk and Western keert op de pre ferente aandeelen een dividend uit van 1 pCt. De Union Pacific boekte in de eerste elf maanden een netto-winst van 4.50 per aandeel. De Hudson Motor Car verkocht in October 13020 automobielen tegen 6.235 stuks in Sep tember. De Dollar noteerde gisteren te New-York 1.4761 tegen 1.4736. Het Pond Sterling bewoog zich vanoch tend te Amsterdam op 7.277.29 (v. slot 7.28%), de Frank op 9.749.75 (9.74%) en de Dollar op 1.47%—1.47% (1.47%). De National Cash Register boekte in No vember aan verkoopen 2.36 millioen, het geen 99.3 pCt. meer is dan in November 1934. De verkoopen in de eerste elf maanden zijn met 23.2 pCt. tot 19.12 millioen ge stegen. Zooals wy dezer dagen reeds In het kort heb ben kunnen melden heeft de Union Cycliste In ternationale het werelduurrecord van den Ita liaan Guisette Olmo, gevestigd op 31 October op de Vigorellibaan te Milaan, officieel erkend. Thans publiceert het secretariaat van de U.C.I. de volledige lijst der wereldrecords, door Olmo verbeterd, welke lyst als volgt is samen gesteld 4 K.M. in 5 min. 20 sec. (oud record: 5 min. 20-1/5 sec. van Archambaud). 6 K.M. in 7 min. 59 1/5 sec. (oud record: 8 min. 2 2/5 sec. van Archambaud). 7 K.M. In 9 min. 18 4/5 sec. (oud record: 9 min. 24 sec. van Archambaud). 8 K.M. in 10 min. 38 4/5 sec. (oud record: 10 min. 46 1/5 sec. van Archambaud). 9 K.M. in 11 min. 58 sec. (oud record: 12 min. 8 3/5 sec. van Archambaud). 20 K.M. in 26 min. 32 1/5 sec. (oud record: 2& min. 36 2/5 sec. van Richard). 30 K.M. in 39 min. 511/5 sec. (oud record: 39 min. 53 4/5 sec. van Richard). 40 K.M. in 53 min. 13 sec. (oud record: 53 min. 29 2/5 sec. van Richard). 45.090 K.M. in 1 uur (oud record: 44.777 van Richard). is onze „Omroeper". Eiken avond weer opmeuw spreekt hy in 80.000 gezinnen, waar hy steeds een trouw gehoor vindt. Zaken-Omroepers 50 ct, per regel. Particuliere Omroepers 20 ct. per regel. Betrekkingen (gevraagd en aangeboden) 10 ct. per regel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6