S TA D S N I E U W S Laatste Nieuws Een Abessinische overwinning? ZONDAG 22 DECEMBER 1935 Felle brand te Alphen aan den Rijn Een Koninklijke gift Schietpartij in Fransche kazerne Zwaarbevochten zege van de Blauwe Zes NATIONAAL WINTERLAER TE HAARLEM Van „De Nederlandsche Padvinders" De grootste Voortrekkers-bijeen komst in Nederland gehouden! BIJ SNELVERKEER GEEN ALCOHOL Zijn de wetsbepalingen niet streng genoeg? WAAR DE KARRETJES BLEVEN Vier fietsendieven in arrest INSCHRIJVING VOOR DEN DIENSTPLICHT SCHUBERT-LIEDEREN Jo Vincent zong voor een jeugdig auditorium KERSTMIS, HET FEEST DER ARMEN R.K. HAARL. VOETBALBOND De junioren-wedstrijden HAARLEMSCHE R.K. DAM- BOND Clubcompetitie 1ste klas Clubcompetitie 2e klasse Begrafenis H. F. Mets Gevonden voorwerpen en dieren Aanbesteding De kapperszaken en de sluitingsbepalingen Veroorzaken van dood door schuld Bijtijds gebluscht Expositie AllianceB.S.M. gaat door RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT Herdenking van het 300-jarig bestaan op 23 Juni 1936 OP EEN TREIN GESCHOTEN Verwoede stwijd gaande ten Wes ten van Aksoem in het voor deel van Ethiopië Groentewinkel geheel, woonhuis gedeeltelijk uitgebrand Voor de armen WIST U D. S. LEEFLANG Marokkaansch fuselier schiet een kapitein en een soldaat dood Budapest verliest met 43 na spannenden strijd HET HANDELSVERDRAG MET AMERIKA Voorloopige inwerkingtreding per 1 Februari 1936 Men schrijft ons: Naar Haarlem zullen vanuit alle windstreken van Nederland de schreden gericht zijn van vele honderden afgevaardigde Voortrekkers van „De Nederlandsche Padvinders". Het is een jaarlijksche traditie geworden tusschen Kerst mis en Nieuwjaar een zoogenaamd „Winterlaer" te houden, waar de Voortrekkers (padvinders van 1825 jaar, doorgaans zonder leidersvol macht) de koppen bij elkaar komen steken om in groote lijnen de plannen voor het komende jaar te bespreken. Vorige jaren waren deze Na tionale Laers in Amsterdam en Utrecht. Dit jaar zal Haarlem het centrum zijn. En ditmaal wordt het een heel bijzondere bijeenkomst in verband met de organisatie van de Wereld- Jamboree in 1937. Juist de Voortrekkers zullen dan groot aandeel hebben in het enorme werk dat achter de schermen verricht moet worden om de Jamboree-organisatie te doen sluiten. Dat daarvoor niet teruggedeinsd wordt, maar dat men integendeel verlangend is zooveel mo gelijk te hooren en zoo gauw mogetijk aan den slag te kunnen gaan, bewijst wel het feit, dat de inschrijvingen bij den Commissaris van het district Haarlem, den heer M. C. de Jong, bij honderden en honderden binnenkomen. Ook de Voortrekkers der „Katholieke Verkenners" zijn door hun Hoofdkwartierscommissaris opgewekt in te schrijven en daaraan wordt druk gevolg gegeven. Reeds nu valt te melden dat dit de grootste Voortrekkersbijeenkomst wordt, welke sinds 1919, het oprichtingsjaar, in ons land is gehou den. De Haarlemsche Voortrekkers, en eigen lijk ale man, zijn druk in de weer inkwartiering te verzorgen en voorbereidende maatregelen te treffen. Verwacht wordt dat de officieele opening plaats zal kunnen hebben op Zaterdag 28 De cember, des middags om half vijf in de histo rische omgeving van de Stadsdoelen. De opening zal namens den Hoofdverkenner verricht worden door den wnd. Hoofdcommissaris Kol. A. Die- mont, na een welkomstwoord door den gasthee rencommissaris M. C. de Jong. Aan de groote kampvuurbijeenkomst des avonds zullen verschillende sprekers de Jambo- reetaak toelichten. 's Zondags wordt er in de Leidschestraat een Voortrekkersaandacht gehouden door Mr. C. L. Wieringa uit Utrecht en daarna zijn er onder leiding van de Haarlemsche Voortrekkers ex cursies door de oude stad en naar het Frans Halsmuseum. Indien de keuze van het Jamboreeterrein op Vogelenzang bepaald zal worden (wat nog niet beslist is) dan wordt Zondagmiddag een ex cursie gehouden naar dat terrein, zoo niet. dan worden door de Commissarissen Van Voorthui- sen, Ir. de Jong, Ir. Ten Bokkel Huinink en Ton Koot inleidingen gehouden over het Voortrek- kerswerk. De oficieele sluiting zal door den Hoofdkwar tierscommissaris voor Voortrekkers verricht wor den op Zondagmiddag. Een tweetal tentoonstellingen zullen aan dit Winterlaer vèrbonden worden, n.l. één over Voortrekkerswerk en één over Jamborees, welke respectievelijk op de Bakenessergracht en in de Schouwtjeslaan opgesteld zullen zijn. De Haar lemsche Padvinders worden opgewekt door hun commissaris om ter gelegenheid van dit 3e Na tionale Winterlaer de vlaggen uit te steken. In het gebouw van den Haarlemschen Kegel bond werd gistermiddag een vergadering ge houden, uitgaande van het Centraal Comité van Drankbestrjjdingsvereenigingen, over het onderwerp „Alcoholgebruik en snelverkeer". On der de aanwezigen bevonden zich vertegen woordigers van verschillende gemeenten, poli- tie-autoriteiten, leden van de rechterlijke macht, den A.N.W.B., de N.Z.H., en vele ande ren. Na een korte inleiding van den voorzitter, den heer Joh. Heintzberger, sprak eerst mr. dr. J. Wijnveld, advocaat-generaal bij den Hoogen Raad te 's Gravenhage. De wetenschap en de techniek hebben ons veel goeds gebracht, aldus spr., maar daartegenover staan toch ook vele nadeelen. Het aantal ongelukken op den weg neemt nog steeds hand over hand toe, ondanks de verbetering der wegen en het meer en meer perfectionneeren der motoren. De oorzaken van die ongelukken kunnen van velerlei aard zijn en men moet zich daarom niet verbeelden, dat de bestrijding van het alcoholmisbruik onder chauffeurs het aantal ongevallen meteen tot nul zal doen reduceeren. Maar in de eerste plaats dient men er toch wel van verzekerd te zijn, dat degene, die achter het stuur zit, ge schikt mag worden geacht, een motorrijtuig naar behooren te besturen. De wetgever heeft, met het oog hierop, al eischen gesteld en nie mand krijgt dan ook een rijbewijs, zonder dat hij een verklaring van een geneeskundige kan overleggen, waarin staat, dat hij geen lichaams- of zielsgebreken heeft. Niettemin blijft het een feit, dat men somsdoofstommen en ver minkten achter het stuur aantreft I Opvallend is in dit licht bezien, dat de eischen voor de Luchtvaart veel strenger zijn. En dat het met 't autoverkeer ook anders kan, bewijst wel de nieuwe Motor- en Rijwielwet in Spanje, waarbij die candidaten voor een rijbewijs reeds worden afgewezen, die ook maar symptomen vertoonen van alcoholisme, morfinisme, enz. Het aantal verkeersongevallen, te wijten aan absolute dronkenschap is zeer geTing. Maar er zijn automobilisten, die na het gebruik van slechts één glas bier al niet meer zeker kun nen zijn op een juiste functionneering van de remmen van hun geest. En hoeveel schakee ringen zijn er niet tusschen nuchterheid en vol slagen dronkenschap! Zooals men weet, zullen mettertijd enkele be palingen in de Motor- en Rijwielwet gewijzigd worden; helaas zijn de bepalingen, betrekking hebbende op alcoholmisbruik niet in bijzondere mate verscherpt. De moeilijkheid, in de recht zaal te bewijzen, dat een ongeluk te wijten is geweest aan het feit, dat iemand verkeerde on der den invloed van alcoholhoudende dranken is gebleken. Er is volgens spreker maar één oplossing, een radicaal verbod van alcoholgebruik voer auto bestuurders voor en tijdens den tijdsduur, dat zil een motorrijtuig besturen. Met een dergelijke bepaling zou men al heel Veel bereiken, zwaardere straffen zijn mis schien niet eens noodig, de preventieve werking van zoo'n artikel zou het publiek reeds in een bepaalde richting opvoeden. Bovendien zou men op deze wijze veel beter het bewijs v*n een over treding kunnen leveren. Want het gebruik van alcohol is heel gemakkelijk aan te tooner. d -r middel van bloedonderzoek. Moeilijke- is het natuurlijk om aan te toonen, dat iemand ook onder den invloed van alcohol heeft verkeerd. Mr. Wijnveld sprak tenslotte de hoop uit, dat een dergelijke wetswijziging spoedig zou wor den doorgevoerd; een algeheel verbod van alco holgebruik voor chauffeurs en het wettelijk ver plicht stellen van bloedonderzoek. Na de pauze hield de heer C. J. Toebes een korte rede over het doel en streven van de Ver- eeniging voor Alcoholbestrijding „ij snelverkeer (V.A.S.), waarvan spr. bureauleider in Rotter dam is. Hij wees op de ontzaglijke toename van het aantal verkeersongevallen in de laatste ja ren. Alleen in Nederland vallen jaarlijks al on geveer achthonderd slachtoffers van het snel verkeer. Wanneer men zoo'n cijfer ziet begrijpt men ook, dat het zoo niet langer door kan gaan. Bestrijding van het alcoholmisbruik is daarom in de eerste plaats een vereischte. De „nieuwe dood" loert langs den weg, hij moet met kracht bestreden worden. Waarom zou men ook geen verbod van alcohol voor chauffeurs kunnen krijgen, wanneer men ziet, welk een prachtig voorbeeld de spoorwegarbeiders in dit opzicht hebben geleverd. En bestaat niet in elke garage een rookverbod? Gelukkig baant deze nieuwe gedachte, die de V. A. S., propageert, zich meer en meer een weg en iedereen zal tenslotte tot het inzicht moeten komen, dat absolute nuchterheid het eerste gebod is voor hen die deelnemen aan het snelverkeer. Op deze beide redevoeringen volgde nog een interessante discussie. Het viertal fietsendieven, dat de Haarlem sche politie in den loop van de afgeloopen week in handen kreeg, heeft van meer dan een rijwieldiefstal, die in den laatsten tijd in Haarlem werd gepleegd, de verheugende op lossing gebracht. Een van de aangehoudenen heeft bekend met zijn kameraad 9 fietsen te hebben gestolen. De kameraad in kwestie ontkent echter hem hierin behulpzaam te zijn geweest. Wel zou hij, heelemaal op zijn eentje, één karretje hebben weggenomen. Het negental fietsen is in Amsterdam verkocht. Een rijwiel was naar de meening van den dief wel wat oud. Hij had het daarom maar in het Spaarne gs. gooid. Dreggen ter plaatse heeft echter tot nu toe geen resultaat opgeleverd. Twee andere rijwieldie ven hebben bekend se dert Maart 15 fietsen te hebben gestolen. Twalf er van zijn aan verschillende adressen in beslag genomen. Terwijl de politie haar onderzoek voortzet, wordt het viertal in bewaring gehouden. De burgemeester van Haarlem maakt bekend, dat in Januari a.s. voor den dienstplicht moe ten wodden ingeschreven pedsonen, die geboren zijn in 1917. Voor de aangiften ter inschrijving zal in 't bij zonder gelegenheid worden gegeven ter gemeen tesecretarie op: Vrijdag, 3 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters A en B tot Br.; Zaterdag, 4 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters Bu., C, D en E; Maandag, 6 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters F, G en H; Dinsdag, 7 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters I, J en K; Woensdag, 8 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters L en M; Donderdag, 9 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters N, O, P, Q en R; Vrijdag, 10 Januari 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters S, T en U; Z'aterdag, 11 Jan. 1936, voor hen, wier naam aanvangt met de letter V; Maandag, 13 Jan. 1936, voor hen, wier namen aanvangen met de letters W, X, IJ en Z. Men schrijft ons: De kleine Aula van het Kennemer Lyceum was op twee achtereenvolgende ochtenden de verzamelplaats van een aandachtig, enthou siast, jong publiek. Terwijl op 19 December dr. J. B. van Amerongen voor de lagere klassen van de school „Christmas Carol" van Dickens had voorgedragen, in het Hollandsch, een voor dracht, die door de kinderen in de grootste spanning werd gevolgd was bij de sluitings plechtigheid voor de oudere klassen niemand minder dan Jo Vincent dé gast van de sihool. De leeraar van het Kennemer Lyceum, Anton Pieck heeft voor het Schubert-album van Lou van Strien (uitgeversmaatschappij Joost van den Vondel, Amsterdam) een 16-tal Schubert- prenten geteekend. Bij gelegenheid van de groote tentoonstelling in het Teekenlokaal in de school van de werken.van Anton Pieck zijn nu deze 10 illustraties als lichtbeeld geprojecteerd bij de sluitingsplechtigheid voor de oudere klassen. Mevr. J. BosVincent was zoo bereidwillig om daarbij de Schubert-liederen ten gehoore te bren gen. Nadat de Rector, dr. A. de Vletter, de sa menkomst, die door tal van ouders, bestuursleden ei: curatoren werd bijgewoond, met een ernstig openingswoord had ingeleid, werden eerst viei Shirley Temple en Lionel Barrymore in „De, Kleine Kolonel" (Rembrapdt- Theater platen vertoond zonder begeleidenden zang, daar na heeft Jo Vincent, telkens bij de geprojecteer de afbeelding van Pieck's illustratie, twaali Schubert-liederen gezongen. Zij begon met „An die Musik" en eindigde met „Standchen". Het was prachtig, zooals bij deze uitvoering voor Jongeren alles tot zijn recht kwam. Bij elke plaat, die geprojecteerd werd, klonk de wonder- schoone zang van de half in de duisternis staande kunstenares. Het enthousiasme van oud en jong (maar het was vooral te doen om de geestdrift bij het jeugdige gedeelte van het pu bliek), was enorm. De zangeres mocht na elk nummer dankbare ovaties in ontvangst nemen en toen aan het einde van deze prachtige mu- ziek-ochtend de Rector van de school de groote Nederlandsche zangeres had bedankt voor haai zoo welwillende medewerking, daarbij enkele woorden zeggende over het persoonlijke en het onpersoonlijke in de kunst en de slotregel van het eerst gezongen lied („Du holde Kunst, ich danke dir") citeerde, kwam aan de toejuichingen schier geen einde. Het mag niet gezegd worden, dat de moderne jeugd geen belangstelling heeft voor niet-moderne muziek (maar is Schubert's kunst eigenlijk niet van alle tijden?); wanneer deze op schier volmaakte wijze tot de jeugd wordt gebracht, beseft deze ten volle de onver gankelijke waarde. Mejuffrouw Van Eden bege leidde de zangeres uitstekend. Verschillende personen uit de muziekwereld woonden deze sluitingsplechtigheid bij. Het R.K. Woonwagenliefdewerk, afdeeling Haarlem, schrijft ons: Dank zij de oprichting van het schoolgebouw- tje op het woonwagenkamp en de daaraan verbonden kosten zijn onze middelen uitgeput. Een saldo in kas bezitten wij niet meer, doch ook dank zij Haarlems Burgerij, die ons bij den bouw zoo krachtig financieel steunde geen schuld. Wij moeten echter veel geld uitgeven. Met Kerstmis toch worden er 12 kinderen toegelaten tot de 1ste H. Communie, die wij van top tot teen moeten kleeden. Daarnaast zouden wij o zoo gaarne, onze minderbedeelde vrienden op het Woonwagenkamp ook materieel Kerstfeest willen laten vieren. Met Kerstmis zal voor het geestelijk heil door het houden van een 5-daag- sche Ochtend- en Avondoefening gezorgd wor den. Nu is ons verzoek, ons door uw giften mogelijk te maken, dat naast de geestelijke verheffing ook tenminste met deze feestdagen hun zorgen verlicht worden en honger en kou buiten de deur worden gehouden. Wij rekenen voor de kleeding onzer communie kinderen en voor de verzorging van de gezinnen in 38 woonwagens f 150 a f 200 noodig te hebben. Laat ieder daaraan zijn steentje hetzij groot of klein bijdragen en gaarne verwachten wij uw giften aan onze leden, alsook aan onzen voorzitter, Kapelaan P. Jos. de Wit, Pastorie A'damstraat, postgiro nr. 219141 en aan onzen penningmeester, Jos. A. M. Vierhout, postgiro 46573, Parklaan 93. Om elk misverstand te voorkomen, zij nog vermeld, dat ook' in het Haarlemsche district, alle junioren-wedstrijden zijn afgelast, in ver band met de weers- en terreingesteldheid. Deze week vond de wedstrijd H.R.K.D.Ons Genoegen plaats in het clubgebouw van eerst- genoemden. De Noordwijkerhouters, die tot nu toe slechts eenmaal verloren, konden het tegen de kampioenen niet bolwerken. De uitslagen luiden: H.R.K.D.Ons Genoegen W. HopstakenJ. Schilder 11 G. Elzing—C. Zuiderduin 11 G. ZeeuweW. v. d. Oetelaar 2»0 C. StijnmanP. de Haas 20 J. LucasJ. Smit 11 C. HeesakkersTh. Jansen 11 M. HerbenC. Borst 02 J. BosseH. v. d. Berg 11 A. van RossumP. Kaptein 20 F. van RossumJ. van Gijlswijk 20 Totaal 13—7 Te IJmuiden werd gespeeld Gez. Samenzijn IID.D.O. Dat laatstgenoemde sterk favoriet is voor den kampioenstitel, laat de uitslag vol doende blijken. De uitslagen luiden: Gez. Samenzijn IID.D.O. J. JasperseTh, Kortekaas 02 B. GjertsenJ. Kortekaas 02 Jan JasperseTh. Bakker 02 A. NooyC. Bakker 11 J. Warmenhoven—H. Alders 2—0 C. Warmenhoven—J. Geldermans 0—2 G. RozemeijerS. Beentjes 03 W. GomesTh. de Reus 20 B. HaverD. Groot 02 G KroonC. v. d. Dam 11 Totaal 614 De begrafenis van den 20-jarigen H. F. Mets, leerling van de Kweekschool voor de Zeevaart te Amsterdam, die Woensdag bij een vliegtuig botsing nabij Schiphol om het leven kwam, heeft plaats Maandag om 1 uur op de Alg. Begraafplaats te Heemstede. (Terug te bekomen aan het bureau van politie Smedestraat, uitsluitend tusschen 11 uur van. en 1 uur n.m.) Handschoenen en ceinturen, Politiebur. Sme- destr.; bonnen voor vleesch in blik.v. Laar, Ti- morstr. 164; hond, Veen, Zaanenlaan 159; hond, de Bie, Delistr. 82; handbeschermer, Ton, Brou werskade 24; portemonnaie met inhoud, Ko- nings, Brouwersvaart 120; id. id., Otter, Roos- veldstr. 9; rijwielplaatje, Politiebureau Smede-» str.; idem, Voogd, Ooievaarstr. 2;, sjaal, v. d. Wal, Borskistr. 19; schaar in étui, Hommers, Hofdijkplein 21; houten schop, Spaarkogel, Vel- serstr. 107; taschje met inhoud, Prins, Emo- straat 3. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat werd aanbesteed: het onder houd van de buitenduinen op Terschelling ge durende 1936 en 1937, volgens bestek no. 32, dienst 1936-1937, raming f 5500 per jaar. Hoog ste: Firma A. Groot en Zoon to Woude (gem. Akersloot) voor f 5757. Laagste: D. Kooyman te Terschelling voor f 4650. Louis Saalborn, Wim Paauw, Enny Meunier, Louis de Bree en Annie Verhuist in ,JIet mysterie van de Mondscheinsonate" (Cinema Palace) Het bestuur van de afdeeling Haarlem van den Ned. Kappersbond schrijft ons: Om redenen die men bekend mag achten zul len de kapperszaken op Oudejaarsavond ook te 8 uur gesloten moeten zijn. Op den daarop volgenden Donderdag 2 Jan. 1936 moeten deze zaken na 1 uur n.m. ook ge sloten zijn. Voor den Nieuwjaarsdag geldt echter deze verplichting niet. Hoewel het usance is, dat de kapperszaken dien dag gesloten zijn en het allerminst de bedoeling is hiermede te breken, is de mogelijkheid aanwezig zonder kans op overtreding, in enkele gevallen waar moeilijk heden zouden kunnen ontstaan voor den klant, die het tijdvak van Dinsdagavond tot Vrijdag avond te lang vindt, zich op Nieuwjaarsdag te laten scheren. Met handhaving van het beginsel, om op Nieuwjaarsdag gesloten te zijn, acht het bestuur het gewenscht de oplossing van deze bijzondere gevallen te trachten te vinden in een regeling en afspraak met de betrokken klanten. Het gerechtshof te Amsterdam veroordeelde den 27-jarigen chauffeur N. J. B„ wonende te Leiden, wegens veroorzaken van dood door schuld tot drie maanden hechtenis. Op 19 November van het vorige jaar reed verd. met zijn vrachtwagen in de Haarlemmer meer; bij plotseling uitwijken overreed hij een wielrijder, die kort na het ongeluk overleed. De rechtbank te Haarlem had den man even eens tot drie maanden hechtenis veroordeeld, doch tevens de intrekking van het rijbewijs voor den tijd van een jaar gelast. Het Hof paste dezen maatregel echter niet toe, daarbij overwegende, dat verd. daardoor zijn broodwinning zou verliezen. Zaterdagavond werd de Haarlemsche brand weer gealarmeerd voor een brandje, dat was ontstaan in een opslagplaats achter den ijzer handel van den héér W. H. J. R. aan den Kruisweg 47. Daar stond een brandende kachel naast een kast, waarin gereedschappen waren opgeborgen. Nadat te tien uur de winkel ge sloten was, waren de bewoners naar de boven verdieping gegaan. Zij bemerkten omstreeks half elf een scherpe brandlucht. Toen zij be neden kwamen stond de winkel vol rook en werd aan een ernstigen brand gedacht, zoodat de brandweer gewaarschuwd werd en deze met twee wagens uitrukte. Voordat zij echter ter plaatse was, had men het vuur met emmers water gebluscht. De kast brandde uit en een gedeelte van den vloer werd beschadigd. De tentoonstelling van werken van wijlen den heer Joh. Josseaud wordt gehouden in perceel Kleverparkweg 45. Deze tentoonstelling is goapend van 21 December tot 5 Januari van 10 uur van. tot 5 uur n.m. In tegenstelling met de berichten van gister avond, deelen wij mede, dat de le klasse D. H, V. B.-wedstrijd AllianceB. S. M. I doorgaat. Het terrein verkeert in uitstekende conditie. Ter verduidelijking merken wij nog op, dat da competitieleider hiermede accoord gaat. (Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag) Naar men ons mededeelt is thans de datum, waarop de plechtige herdenking van het drie honderdjarig bestaan van de Rijksuniversiteit te Utrecht officieel door curatoren en acade- mischen senaat zal worden herdacht vastge steld op Dinsdag 23 Juni 1936. Uitnoodigingen tot het zenden van vertegen woordigers tot het bijwonen der verschillende plechtigheden zijn gericht aan ongeveer drie honderd binnen- en buicenlandsche universi teiten en andere instelling van hooger onder wijs. De buitenlandsche gasten zullen Maandag. 22 Juni te Utrecht worden ontvangen. Vrijdagmorgen deden reizigers van den trein AmsterdamUtrecht bij en stationschef te NieuwersluisLoenen aangifte, dat tusschen Vreeland en Abcoude op den trein was gescho ten, waarbij echter niemand geraakt was. In een der compartimenten van een derde klasse wagon zat een rond gaatje in een ruit. De stationschef, de heer van Zeben, liet een onderzoek instellen, waarbij kwam vast te staan, dat het gaatje veroorzaakt was door een kogel. De politie stelt een ernstig onderzoek in. ADDIS ABEBA, 21 Dec. (Reuter) De troepen van Dedjaz Hayaleoe zijn op 50 K.M. ten Westen van Aksoem in een verwoeden strijd ge wikkeld. Zij hebben twee Italiaansche posten overmeesterd en verscheidene tanks buitgemaakt. De verliezen zijn aan beide zijden groot, doch nadere bijzonderheden ontbreken tot dusver. De regeering van Abessinië te Addis Abeba bevestigt, dat de Abessinische troepen Edaslasi en Degaishai in het Sjire-gebied hebben bezet, ongeveer 50 K.M. ten Westen van Aksoem. De Abesslniërs hebben hier 10 tanks, 28 mitrailleurs, 2 pantserauto's buitgemaakt en 7 Italianen krijgsgevangen genomen. De Italiaansche verliezen zijn aanzienlijk. Uit Dessie wordt gemeld, dat gedurende twee uur bij Edaslasi een heftig handgemeen tusschen de Italianen en Abessiniërs gaande is. De Italiaansche vliegtuigen kunnen niet ingrijpen uit vrees eigen menschen te treffen. In Abessinische kringen wordt beweerd, dat de Italianen op de vlucht zijn gedreven, met achterlating van 150 dooden aan ge regelde troepen en 200 aan inlandsche troepen, waaronder vele officieren. Voor de derde maal binnen eenige weken heeft Vrijdagavond aan den Oudhoomschen weg onder Alphen a. d. Rijn een felle brand gewoed. Te ongeveer half negen ontdekten voorbij gangers, dat in de achter den groentewinkel van den heer B, Bremer gelegen woonkamer, brand was uitgebroken. Daar de bewoners afwezig waren, alarmeerden zij de brandweer, die eenigs- zins werd opgehouden door de gladheid van de straten, welke schier onberijdbaar waren. Mede door dé ongunstige ligging van het pand moest het blusschingswerk onder buitengewoon moei lijke omstandigheden worden begonnen. Men kon dan ook niet Voorkomen, dat het vuur oversloeg naar het aangrenzend woonhuis van den agent van politie P. Marskamp. Na ruim een uur slaagde de brandweer er echter in het vuur, dat de bovenverdieping van het laatstgenoemde pand had aangetast, te stui ten. Daar ook hier de bewoners afwezig waren, ging een gedeelte van den inboedel mede ver loren. De winkel, zoowel als de woning van den groentehandelaar Bremer, brandden geheel uit; niets kon hier gered worden. Het aan de andere zijde van het brandend Derceel gelegen pand van den bakker Van Zwie- ten, kreeg ernstige waterschade. Alles was verzekerd. De oorzaak van den brand is tot dusver onbekend. De heer Bremer had zijn woning een half uur voor het uitbreken van den brand verlaten. H. M. de Koningin heeft een belangrijk be drag geschonken voor de armen van Amster dam, ten bate van wie thans een Kerstinzame ling wordt gehouden. dat ons uit vele plaatsen van het land de kostbaarste vazen en pullen worden toegezonden, om op onze ateliers tot schemerlamp te worden Ingericht Dit is geen alledaagsch werk en daarom krijgen wij die eer volle opdrachten. Onze perkamenten of zijden kappen zijn niet alleen smaakvol, maar ook goed afgewerkt. Onze montage perfect. Bezit U een mooie vaas en had reeds plan nen? Laat U door ons advlseeren. LAMPEN-SPECIAALZAAK LANGE VEERSTRAAT 23-25 HAARLEM ÏELEF. 13727 (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PARIJS, 21 Dec. (A.NR.) Uit een raam van een kazerne te Toul werd vanmorgen plot seling een groot aantal schoten gelost op de op de binnenplaats aanwezige officieren en manschappen. Een kapitein en een soldaat werden zoodanig getroffen, dat zij een kwartier later in het la zaret stierven. De soldaten zochten dekking, doch een luitenant en drie onderofficieren, die zich dekten achter dikke matrassen, die men uit een chambrée had gehaald, stormden de kazerne binnen. In een gang vonden zij een soldaat, die door een schot door een deur heen gewond was. Zij trapten de deur in en vonden daar een soldaat met het geweer In den aan slag. De luitenant en de sergeants schoten en door zeven kogels doorboord viel de moordenaar neer. Het bleek een Marokkaansch fuselier te zijn, die in een vlaag van verstandsverbijstering had gehandeld. Na een zeer spannenden strijd heeft de Blauwe Zes Zaterdagavond op de Amsterdam- sche Kunstijsbaan met 43 van Budapest ge wonnen. Het was een zwaar bevochten maar verdiende zege van de Amsterdammers, die hun tegenstanders uitstekend partij gaven. Over het geheel genomen viel het spel der Hongaren wel iets tegen, maar toch waren zij in tech nisch opzicht de meerderen van hun tegen standers, die echter wat enthousiasme en snel heid betreft niets voor hen onderdeden. Het begin was zeer succesvol voor de Blauwe Zes, die in korten tijd een 4—0 voorsprong veroverde. De Hongaren werden door het snelle aanvalsspgl der Hollandsche Canadeezen als het ware overrompeld en in minder dan geen tijd had Boyd de puck in het Hongaarsche doel gedeponeerd. May vergrootte weldra den voor sprong tot 2—0. Wel zetten de Hongaren ver schillende tegenaanvallen op, maar ook de Amsterdamsche verdediging was goed op dreef. Onder groot gejuich van het talrijke publiek scoorde Boyd het derde doelpunt (30). Snel golfde het spel od en neer en er werd buiten gewoon fel gespeeld, wat tengevolge had, dat een tweetal Hongaren en een Amsterdamsche verdediger met enkele minuten niet spelen werden gestraft. Zoo waren er op een gegeven moment in plaats van twaalf slechts negen spelers op de baan. Nog voor het einde van het eerste kwartier bracht Cohep Tervaert den stand op 40, maar onmiddellijk hierop maakte Heuthaler er 41 van. In het tweede kwartier werd niet gescoord. Opnieuw werd er aan beide zijden snel en enthousiast gespeeld, maar de verdedigingen bleven den aanvallers de baas. De Hongaren waren iets meer in den aanval, maar toch za gen de Amsterdammers nog kans verschillende goede aanvallen op te zetten, waarbij vooral eenige fraaie schoten van Byrd en F. v. d. Stok, die echter even fraai werden gestopt, moeten worden genoemd. In het derde kwartier kreeg van Marle heel wat werk te verrichten, wat hem goed af ging. Hij werd echter door een ver schot van Heuthaler verrast en na de doelwisseling scoor de dezelfde speler nogmaals (43). Door stug verdedigen bleven evenwel verdere doelpunten uit, zoodat de Blauwe Zes tenslotte een zwaar bevochten zege boekte. De opstelling van de Blauwe Zes was als volgt: van Marle, doel; Gerritsen en B. v. d. Stok achter; Cohen Tervaert, May en Boyd eerste voorhoedeF. de Jong, Reyers en F. v. d. Stok, tweede voorhoede. Hedenavond om kwart over acht wordt de re vanchewedstrijd gespeeld. In het officieele communiqué betreffende het handelsverdrag met de Vereenigde Staten van Noord-Amerika werd vermeld, dat de be palingen van dit verdrag op 1 Januari a.s. voor- loopig zouden worden toegepast in afwachting van de definitieve in werking treding van dit verdrag. Blijkens een nader telegrafisch bericht van den directeur van de Handelsaccoorden is echter op het oogenblik van de onderteekening overeengekomen de voorloopige inwerkingtre ding op 1 Februari 1936 te doen ingaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 3