Groote instemming met een mooi verzoek U BEWAART NATUURLIJK ALLE KRANTEN NIET? 'N TROUWE KLANT KERSTNUMMER «et AMUSANTJE astósN* K-iwftysfS-JSJS NUTTIGE EN AANGENAME VEREEN1GD Kerkelijk leven JCi lo metcisXei/eitiaah:. XicktStXcLJoö&staÜe Opschep pet .Xcutmtaêat SpooitiUTLStenocjicmf IfeiCjlOottn. ifoOtvCZLTUJ ZONDAG 22 DECEMBER 1935 Het klooster „Cenakel" te Soesterberg De kapel vraagt dringend om uitbreiding EM.-PASTOOR P. SIMONS t Conflict opgelost H.H. WIJDINGEN In het bisdom Den Bosch Leden van den Bioscoopbond trekken opzegging van lidmaatschap in ST. JOSEPH-ZIEKENHUIS, EINDHOVEN Een tweede gynaecoloog benoemd UITSTEL VAN AFLOSSING Voor het Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl GENERAAL GOMEZ t Plechtige rouwdienst in'Den Haag MODERNE ZAKENREIS BOUW ZUSTERHUIS EN PENSION Handelsvorderingen op Duitsche debiteuren Flesschenfabriek te Delft gesloten R.K. Universiteit Postvluchten „HET LAND VAN DE DORST" N.V. Paul Brand's Uitgevers Bedrijf Hilversum En geluk in oew zielement immuunmin Alvast 'nen Zaligen Kerstmis |j ONS PRIJSRAADSEL Aardige Inj schriften, zoowel in proza als in poëzie, waren het bewijs van het enthou siasme van onze lezers Thans een diagonaal- probleem Het nieuwe raadsel Populaire liedjes Men schrift ons: Op den Feestdag van Maria Onbevlekt Ont vangenis, mocht de eerwaarde Zr. Overste M. Caecilia, van het Klooster „Cenakel" te Soes terberg, Amersfoortscheweg 18, haar Zilveren Klooster-Jubileum herdenken. Ik was getuige van deze indrukwekkende ker kelijke plechtigheid. Het was inderdaad een verheven en roerende aanblik, toen de Jubila- rese aan den voet van het altaar de Zilver- krans uit de handen van den Priester mocht ontvangen en haar Geloften plechtig vernieuw de. Jammer waren het slechts weinig men- schen, die vanuit de vreemdelingenkapel het feest konden bijwonen, want helaas is deze zoo klein en armzalig, dat ze slechts ruimte 'voor weinig personen biedt. En toch vertoeft onze Hemel-Koning reeds verscheidene jaren hier op Zijn Eucharistischen Genadetroon, om al len, die door zorg en kommer zijn terneerge drukt, tot kracht en troost te zijn. Voor het dagelijks en ook eenige nachten in de week uitgestelde Allerheiligste knielen onafgebroken afwisselend de Zusters, om niet slechts uit liefde voor Jezus Goddelijk Hart, maar ook voor de in nood verkeerende menschheid de handen tot onzen Goddelijken Zaligmaker smeekend op te heffen. Het is reeds jaren de wensch van de Eer waarde Zusters, den Eucharistischen Koning een eenigszins waardige woning aan te bieden. Maar helaas is het haar uit eigen middelen niet mogelijk dit tot uitvoering te brengen. Zouden deze regelen niet voor vele edelden- kende katholieken een aansporing mogen worden om voor het totstandkomen der nieu we kapel uit liefde voor het Kerstkindje een bouwsteentje te geven? Zeker zou het Godde lijk Kind, dat zich in goedheid niet Iaat over treffen, het iedereen ruimschoots vergelden. ricus Lagro, Godefridus Tesser Hubertus Huij- nen, Aloisius van de Berg, Hermanus Leistra, Henricus Wansink, Josephus Flachs, Antonius van Heusden en Josephus Menten, van het Ge zelschap van Maria. Vrijdagmorgen is te Hoonhorst het stoffelijk overschot van em. pastoor P. M. Simons, die ge durende bijna 25 jaren pastoor te Hoonhorst is geweest, ter aarde besteld. Nadat de Lauden waren gezongen werd de Requiem-mis opgedragen door Deken A. B. Wee- nink met assistentie van de kapelaans Bodde van Didam en Meijer v. Putten te Almelo, resp. als diaken en sub-diaken. Na de Requiem-mis hield dr. I. J. M. v. d. Berg, professor aan het Seminarie te Rijsenburg, de lijkrede. Nadat de plechtige Absoute was verricht, werd het lijk, voorafgegaan door de leerlingen der bei de scholen, grafwaarts gedragen door leden van den R.K. Jonge Boerenbond. Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen, Bisschop van 's Hertogenbcsch diende Zaterdag in de kapel der Bisschoppelijke Kweekschool te 's Hertogen bosch de volgende H.H. Wijdingen toe: De Tonsuur aan de Eerw. Fraters Rosarius Weenink, Hieronymus Meijers, Franciscus van Waesberge, Michaël Möhlmann, Gregorius van der Haagen, Gabriël Fleuren. Marcus Teur- lines Vitus Brenneker, Hilarius Bakkers, Ro- mualdus Poelen, Reginaldus Berendsen. Va- lentinus van Gooi, Lambertus Coopmans, Ve- nantius Blessing en Antonius Vismans, van de Orde der Dominicanen; Ubaldus van Beers Serapion van Gemert, Otgerus van As ten, Gamaliël van Helmond, Augustinus van Alphen. Nivardus van Ba vel. Silvius van Mier- lo-Hout, Lsodegarius van Someren, Genesius van Bussum. Amatus van Woensdracht, Igna tius van 'sGravenhage en Cantius van Schalk wijk van de Orde der Capucijnen; Arnoldus Suyker. Wolfram Buis. Vitus de Beurs, Wigber- tus van Zuijlekom. Chrysologus Duvergé. Joan nes Vermeer. Ansfried Hulsbusch, Wiro Hovens, Lebuinus Snyders van de Orde der Augustijnen. Het H. Subdiaconaat aan de Eerw. Fraters Joanne6 Baptista Oderkerk, Alexander van Schijndel, Franciscus Verweij en Laurentius Brandenburg van de Orde der Witheeren te Heeswijk; Fabianus Hennes, Polycarpus den Hartog, Renatus Former. Valentinus Hutjens. Simplicius Sjamaar van de Orde der Augustij nen: Chrysostomus van den Mosselaar van de Order der Cisterciënsers in Onsenoort, Nieuw- kuik. Het H. Diaconaat aan de Eerwaarde Fraters Cyrianus Hollander van de Orde der Witheeren te Windberg; Eduardus Hollink, Franciscus Jutte, Henricus Cuppen. Clemens Kauling, Joannes Coepfn, Adrianus Emmen, Lamber tus Vollaers en Marianus Fleskens van de Orde der Kruisheeren; Josephus Berlage, Paulus Grove, Andreas Mendel, Aloysius Frunt, Delma- tius van Zeijl, Ambrcsius Groenewoud, Damia- nus van der Zand, Raphaël Bartels, Leo van Dijk en Ceslaus Visker, van de Orde der Do minicanen; Rizzerius van Vortum en Mullem, Petrus van 's Hertogenbosch, Ewaldus van Haas trecht, Beatus van Vierlingsbeek, Honoratusvan Nuland, Othmarus van Moerdijk, Radbodusvan 's Gravenhage, Victorianus van Molenschot, Re ginaldus van Tilburg en Sebastianus van Til burg, van de Orde der Capucijnen; Cornelius Holthuijzen, Joannes Linssen, Gerardus de Greeve, Jacobus Jacobs, Josephus Bokeloh, Hen- Naar aanleiding van de opzegging van het lidmaatschap van den Nederlandschen Bios coopbond door een tweetal leden-filmverhuur ders, is Zaterdag een bespreking gehouden tus- schen het bestuur van de bsdrijfsafdeeling Filmverhuurders van den Nederlandschen Bios coopbond en de beide bedoelde leden, met na me de Metro Goldwyn Mayer Filmmaatschap pij en de N. V. Paramount Films. Als uitvloeisel van deze bespreking hebben deze twee maatschappijen haar opzegging van het lidmaatschap van den Nederlandschen Bi oscoopbond ingetrokken. Door het College van Regenten van het St. Joseph Ziekenhuis te Eindhoven is besloten om uitbreiding te geven aan de verloskundige en gynaecologische afdeeling. Naast Dr. v. d. Loo, chirurg-gynaecoloog, is in den medischen staf van het ziekenhuis te vens opgenomen Dr. A. J>. M. Duyzings, gynaeco loog-verloskundige, die met ingang met 1 Jan. 1936 zijn practijk zal aanvangen. In 1934 promoveerde Dr. Duyzings aan de universiteit te Utrecht bij professor de Snoo op het proefschrift: „Over de levenskansen van het te vroeg geboren kind, aan de hand van 1815 vroeggeboorten uit de Rijkskweekschool voor Vroedvrouwen te Rotterdam (19071926)" Van zijn hand verschenen verder eenige pu blicaties op verloskundig en gynaecologisch ge- ied in het Nederl. Tijdschrift voor Geneeskun de en het Archiv. für Gynaekologie. Sedert een viertal jaren nam Dr. Duyzings actief deel aan de organisatie en verbetering der kraamverzorging, uitgaande van het Wit- Gele Kruis te 's-Gravenhage. De N. V. Centrale Trust Compagnie te Am sterdam deelt, in haar kwaliteit van trustee der 5 pCt. hypothecaire obligatieleening 125 ten laste van de Vereeniging Missiehuis voor Vreemde Missiën te Steyl mede, dat het door het Accountantskantoor Van Dien, Van Uden Co., Amsterdam, uitgebracht rapport haai de overtuiging heeft gegeven, dat de eenige oorzaak, waardoor de Vereeniging niet in staat is haar verplichtingen na te komen, ligt in de onmogelijkheid om gelden voortvloeiende uit haar Duitsche vorderingen en bezittingen van uit Duitschland getransfereerd te krijgen. Onder deze omstandigheden acht de N. V. Centrale Trust Compagnie zich gerechtigd ge bruik te maken van de haar in de op 30 Oc tober jl. gehouden vergadering van obligatie houders gegeven machtiging om de Vereeniging Missiehuis voor Vreemde Missiën uitstel te verleenen van de aflossing ad f 35.000, welke per 1 November j.l. op hare obligatieleening 1925 had moeten geschieden, welk uitstel voor den tijd van 1 jaar, derhalve tot 1 November 1936, werd verleend. H. M. de Koningin zal zich bij den plechtigen rouwdienst ter gelegenheid van het overlijden van generaal Gomez, president van de Venezu- aansche republiek, op Maandag as., te half elf uur, in de St. Jacobuskerk aan de Parkstraat te Den Haag, doen vertegenwoordigen door Haar opperceremoniemeester, luitenant-gene raal graaf Du Monceau en Hr. Ms. adjudant, luitenant-kolonel De Jonge van Ellemeet. Het spiritistisch medium acht het een klein kunstje, z'n boordeknoopje onder de waschtafel te vin den. (Everybody). De reis naar Eindhoven van den heer D. S. Wyles, de technische verkoopsleider der N.V. Philips Fabrieke te Sydney, Australië, is een merkwaardig voorbeeld van de door het inter nationale luchtverkeer geschapen mogelijkheid om in korten tijd een zakenreis te maken van het eene eind van de wereld naar het andere. Den 20sten November vertrok de heer Wyles per Qantas Empire Airways van Brisbane naar Batavia; een uur en drie kwartier na aankomst op Tjililitan stapte hij in een K.L.M.-vliegtuig op weg naar Nederland en den 29sten November arriveerde hij te Eindhoven. Na een verblijf van drie weken te Eindhoven is hij Zaterdag met de Kievit naar Singapore vertrokken, vanwaar hij vier dagen later per Qantas de terugreis naar Australië aanvaardt. Den 3den Januari is hij te Sydney tërug. In zes weken is de heer Wyles dus uit en thuis. Onder architectuur van den heer Arjen Wit- teveen is aan de Aanneming Maatschappij v. h. L. H. Geveke N.V. te Leeuwarden, opgedragen het bouwen van een zusterhuis met St. Joseph- pension en St. Fredericusgesticht ter plaatse van het vroegere St. Bonifacius-hospitaal te Leeu warden voor de som van f 139.399. In de week van 16 tot 21 December heeft de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks RM 700.000 van de op haar Sonder- konto bij de Deutsche Verrechnungskasse uit staande vorderingen met de begunstigden af gerekend. De nummers van deze posten liepen van 83449—83691. Het totale bedrag van de op het Sonderkonto uitstaande posten die niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks RM 29.1 millioen. De Sonderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hier onder begrepen. Aan Treuhanderkonto-posten heeft de Neder landsche Bank gedurende dezelfde periode in totaal e«n bedrag van ongeveer RM 400.000 met de begunstigden afgerekend. Het hoogste afge rekende volgordenummer was 18842. Het totale bedrag van de op het Treuhan- derkonto Niederlande uitstaande vorderingen die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, be loopt op het oogenblik omstreeks RM 18. m licen. De Treuhanderkonto-posten waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Naar wij vernemen, zal de flesschenfabriek aan de Brasserskade te Delft volgende week ge sloten worden. Hierdoor komen 150 personen zonder werk. De reden die tot sluiting aanlei ding heeft gegeven is niet bekend. NIJMEGEN, Geslaagd voor het doctoraal examen rechten de heer P. J. M. Fruitier, Maas tricht. Zaterdagmiddag te 12.15 uur is de ,,Kwak" op Schiphol geland. De Sperwer (uitreis) vloog Zaterdag van Bagdad naar Jodhpur. De Kievit (uitreik) vloog Zatercfag van Am sterdam naar Rome. De „Perkoetoet" vloog van Jodhpur naar Ran goon. De „Sperwer" is in Bagdad geland. Inplaats van kaarten Verloofd: JOPIE SPRENGERS Locijdijk 145 - IX- Bilt JAN G1ELEN Spreeuwenpark 3 - A'dam N. ïste Kerstdag 1935 Geen ontvangdag PAPEGAAIEN gr. coll. grijze Roodstaart. Congopapegaaien het beste soort ter wereld, leert in 3 mnd. meer spre ken dan groene in 3 j. Prijs f30.—. F. BONVIE. Oudste adres in Nederl. Z. Achterburgw. 1, Tel. 30637 Amsterdam. En toch wilt U de boeiende, -interessante reisnotities van ALBERT KUYLE graag rustig herlezen? Bestelt dan nu reeds dat half Jan. 1936 gaat verschijnen, met veertig illustraties van Otto van Rees, in een sierlijken band met gouden stempels, bij Uw boekhandelaar of bij den uitgever VAN ■inrt miT" ir zoo Juist verschenen en alom verkrijgbaar a 10 ct„ in Rhodesia", „Manus en Mathijs". „De Kerstverrassing" door Anny Groskamp ten Have; „Op het Landgoed van Oom Sebastiaan" en „Brekend IJs" door ANTOON COOLEN. pilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll BRABANTSCHE BRIEVEN De sneeuwvlokskens brengen den Kerst op d'eerde ULVENHOUT, 17 Dec. 1935. Menier, Al heel den langen, lieven dag wiemelt *nen witten sche mer van loodrechten sneeuw val voor m'n knippende oogen. In honderden, in duuzenden, in millioenen rijen de pluuskes al kantelend omlaag. Maar zoo gauw ze den zwarten eerde raken, zijn ze vergaan. En altij trillen ze neer in witte strepen. En altij tippen z' op eerde, alleen om te verdwijnen meteen. Maar ze brengen den Kerst op d'eerde, die donker wegnevelt in den witten werrèl. Maar ze brengen den Kerst! In de zielementen van al die menschkes, die daar spoeien door den sneeuwval. Ze brengen, die vergankelijke vlokskens, ze brengen "n vleug wit geluk in de harten van al die donkere menschfiguurkens, die daar schim men door den witten werrel. En altij zijgen ze neer, altij, in rechte rijen en ze brengen de boodschap van Kerst. 'Nen zilveren hemel welft in matten glans over de weareld. En 't is, of duuzenden handen, achter dieën peerlen koepel witte draden spin nen naar de donkere eerde. Witte, trillende draden, waarlangs de boodschap van Kerst ge seind wordt in de zielementen van de mensch heid. 'n Boodschap, blank als den sneeuw. Met stil plazier heb Ik vandaag den zwaren gToentenwagel door deuzen witten dag ge douwd, als de pluimkens kietelden op 't natte vel van m'nen kop. Of als ze glipten in m'n mouwen; kropen langs mijnen wollen das bin nen t boordje van mijnen kiel, waar ik ze nou en dan moest wegdoen,, met 'n scheppende beweging van m'nen wijsvinger. llllllllllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIÜ= Met 'n klein vleugske geluk zag ik de vlokskens vasthaken aan den boerenkool, tot er van 't vliegend witje niet anders overbleef dan 'n glanzend wa- terpeerltje op de groentes. En altij streken ze neer in rechte, loodrechte rijen, deus winterkappellekes. Donkerder wieren de smalle straten van de kleine stad. Zwarter de keien, stroever de ge vels, waarin de ramen wit blikkerden den zil veren lichtkets van den egalen hemel. Dof botste den wagel in de eigenaardige sneeuwstilte van 't stadje. En Blek? M'nen goeien beest? Hard trok ie vort, want.... hij wilde naar die dansende vlin- derkens, daar éenen halven meter voor 'm uit. Mijn klantjes kwamen aan de deur met in getrokken nekskens. Hard viel den dag op 'r oogen, want binnenskamers is 't donker in deus tij. 't Wit gewemel was dan efkens te veul aan de schaduwvolle oogen. Maar niet lang! Den mensch ziet te geren den eersten sneeuw. Vooral vóór" Kersttij. Ook al zegt er dan 'n wijfke, "n dierke met oogen als fluweelen violen: „wa-d-'n nat tigheid, Dré, wa-d-'n vuiligheid, as ge soms trek hebt in 'n werm bakske Kijk, amico, dat zeggen ze niet met „móói vriesweer", dat zeggen ze met „die natte vui ligheid," waarvan zeniks meenen! Maar zoo is den mensch. Hij verstopt, als bij instinct, zijn diepste ge voelens van geluk, al is 't ook maar zoo'n vleugske, dat efkens komt aangewaaid uit die natte sneeuwbui met heur belofte van 'nen witten Kerst! En 'k heb vlot gehandeld. Den mensch pin gelt niet op oogenblikken van 'n bietje aange waaid geluk. Den mensch is, in 't algemeen, met toch zoo'n klein piezeltje al „millioennair". En als ik weer thuisree ochèrm, wat trok m'nen goeien Blek toch naar die werrelende sneeuwkens dan was Trui al gereed met ons warm maal. met Blek zijnen dampenden schot tel en met den brief! Zwart lag den erf in den duisteren middag van 't jaar-ende. Straf stond den notenleer te peinzen naar de dikke stilte, waarin den tik van de druppen hard neersmakte. Peinzen dee m'n stalleke ook, want leeg en zwart donkerde zijn raam-oogske naar den notenleer zijnen zwaren voet, die met z'n kolessale worteltevnen in 't sneeuwwater stond. De kiepen waren al op stok. Nog pas. Want ik hoorde ze doende op de roesten, waarop ze d'r gemakkelijkste slaaphouding zochten. Ik hoorde nog 't gekluk van den haan, die onge duldig scheen, onder al de bedoening van z'n vrouwvolk. „Ge zij mooi op tijd, Dré," zei Trui gezellig. „Schiet maar rap op, 't eten is klaar en daar is 'nen brief gekomen!" „Van wie?" „Schiet maar op, dan kunt ge 't zeivers zien!" „Van m'n boske?" „Ja!" „Komt ie mee den Kerstvacantie?" „Ok al!" „Wie nog meer?" Toen begost Trui te lachen. „Vooruit nou maar. Goed verkocht?" „Puik!" i „Dan krijgde nog 'n borreltje-n-ok veur den eten!" Trui had ook 'n millioennairsbui, amico! "n Buike sneeuw, 'n briefke van heuren Dré.... Neeë, den mensch heeft niet veul noodig om rijk te zijn! Blek slokkerde al hjjgend en smakkend uit zijnen schottel. De schaal schuurde over de klinkers. „Hij is lekker droog gebleven, Dré!" Trui klopte den Blek op z'n droge, zwarte vacht. Met 'nen zachten krijt, onder 't slobberen door, jankte den braven beest gelukkig. „Ja, Trui, droger dan ik. Ik heb onderweuge aanvechtingen gehad om naast 'm te gaan loo- pen, onder den wagel." Onderwijl laadde-n-ik den wagel af. Zette de bennekens in malkaar, in 't stalleke; ruimde de overgeschoten groentes en aardappels in de manden. Ree den wagel onder 't schot, naast den gTOoten stal en eindelijk kost ik m'n droge klompen aanschieten, waarin Trui al 'n hands- Onze lezers hebben ons niet teleur gesteld. Niet alleen was het aantal oplossingen, dat ons deze week be reikte, bijzonder groot, maar ook ontvingen wij vele bewijzen van sympathie, zoowel in proza als poëzie met de ,,in ons prijsraadsel verborgen aansporing". En bij die woorden van sympathie werd te vens de daad gevoegd, want het meerendeel der inzendingen was inderdaad gefrankeerd met post zegels voor het kind. „Een oplossing mét een goede daad, Mij dunkt, dat dit mooi samengaat. Ik hoop van harte voor het Kind, Dat U de deelname reusachtig vindt." Dat is deze week een mooi idee: Elk puzzelaar doet daar graag aan mee. Wat 'k van deze puzzle dus 't prettigst vind? Dat d'arme kleine er iets mee wint. Want ieder, die nu om een prijsje speelt, Denkt ook aan het kind, zoo droef misdeeld. Geen puzzelaar doe zijn brief per post, Voordat hier zijn schuld is ingelost." De vier uitgeloofde prijzen, die aan de geluk kige winnaars zullen worden toegezonden, vie len na loting ten deel aan: Mej. M. G. Beekes, Westerstraat 18, Utrecht; Mej. A. Vogt, Hesel- bergherweg 14, Arnhem; en de heeren: A. L. W. Meijer, Achillesstraat 117III, Amsterdam Z.; G. P. Koopen, Karei van Manderstraat 51, Haarlem. Hier volgt de oplossing: volleke stroo gedaan had. „Klaar, Dré?" „En óf, wefke!" Achter malkaar gingen we binnen. Trui voor op, dan Blek, dan ik. Smeuiig golfde de lekkere etenslucht door den warmen huis. Kroelden de warme geuren om mijnen natten, tot onder 't vel verkilden kop. Blek schoof onder de plattebuis. Ook zijnen dag zit er op. fta daar lag den brief van mijn baaske, naast m'n bord. En aan den an deren kant stond m'n slokske te pinkelen in den schemerdonker, alsof alle daglicht tot "n wit sterreke gekluiterd zat in 't kleine glaaske. 'k Had efkens handen tekort! Eerst 'n teugs ken of eerst 't briefke? Neeë éérst nog efkens 'n pepke! 't Is plazierig z'n eigen even den penetentie van geduld op te leggen als daar zooveul goeds te wachten ligt. Trui zweeg. Was doende bij de plattebuis. Schommelde de aarpels nog 'ns om en om, 'k hoorde ze droog plompen in de stoomende pan! „Truike, gaauw, mijnen bril asteblieft." „Die lee-d-op 't raam." Aan alles had ze gedocht, mijnen Toeteloeris! Toen den brief. Mét 'n teugske. En als ik dan las: „lieve opa en opoe," dan gloeide daar dat teugske door m'n borst als vloeibaar plazier. Wat 'nen schoonen dag-vuil-wirke toch! En hij berichtte, den kleinen Dré, dat het Kerst feest voor de deur stond. Wat ik dus alweer wist. Dat ie kwam-als-ie-mocht-van-opoe. Dat leste komt er altij achter, omdat ie altij weer vertrekt met de verzekering (van opoe) dat ie voor den lesten keer is hier geweest „Maar dat zal wel!" volgt er dan in z'n briefke weer achter. En hij schreef over 't stalleke. Dat „wij saampies" weer zullen opstellen en schilderen en vergullen. Dat ie me weer helpen zou, want dat ie zoo sterk is geworden. Dat ie nou op school al 't zwaarste gewicht kan drukken met de „lui" van de normaal! Ha, dat dee me goed, amico. Dat dee me goed! Inwendig! 'k Heb 'm niet voor niks al op z'n vijfde jaar te peerd gezet. Heele dagen heeft Bles loo pen grazen met deuzen kleinen ruiter, met links en rechts uitstekende beentjes, boven op den breejen peerdenrug. 'k Heb 'm niet veur niks op z'n zeuvende leeren fietsen door de bosschen en heien, waar 't we] 'ns zwaar stampen is! Niet veur niks met 'm ge ravot, dat 't zweet in m'n klompen stond! 'm Meegenomen met den groentenwagel, die hij nou en dan douwen mocht. Leeren schieten op pijl en boog, leeren zwemmen in de zon- doorlichte Mark, in de gouwen vennen! Haha „de lui van de normaal" zullen al 'nen zwa ren concurrent krijgen aan mijn twaalfjarig baaske, den besten keeper van St. Louis! „Hebt ge da gelezen, Trui? Hij is al net zoo sterk as de kweekelingen!" „Daar heöde gij wel veur gezorgd!" Amico! Dat was vandaag m'n diploma. En 'k ben opgesprongen en 'k heb m'n wijfda's privee Wa-d-'n vuil wirke, wa-d-'n vuil wirke.... 1 's Avonds, als de lamp brandde, alle werk gedaan was, ik 't briefke drie keer en Trui 't vijf keer gelezen had (want daar stond in, dat vader en moede$ onzen Dré en ons Wieske ook kwamen!) dan ben ik opgestaan van mijnen makkelijken stoel bij de plattebuis, dan ben 'k gaan loopen door den huis en dan ben ik vanzelf terechtgekomen op 't opkamerke, in de „rommelkast" en heb daar eerst 'ns gevoeld, in den donker, aan de krantpapieren pakskens, waarin de kerststalspullekens 't heele jaar ge borgen zijn geweest. En als ik ze dan allemaal 'ns had vastgehad, geknepen en gevoeld: da's den H. Jozef zijnen baard, da's Onslievrouwke heur kroontje, da's den ezel, da's.... da's.... veurzichtig, da's 't houten kribbeke, dan kwam Trui naar boven en eer ik, verstolen, de boel rap uit m'n han den gelegd had, dan stond ze al achter me met n brandend blakerke. „Docht ik 't nie....?" „Watte?" „Da ge in den kast aan 't rommelen was...." „Nouw?" „Zoekte de kerstspullekes?" „Hum. Nnj-j-jaa! 't Is toch tijd!" „Scherrelt dan nie in den donker, ge zou de boel nekken!" Ha die wijf kens, amico. Ze hebben wel 'ns veul praat, maar ze vallen toch dikwijls weer mee! En zoo is den Kerst hier uit den hemel ge sneeuwd. Zoo is er geluk neergedwerreld in m'n ziele ment. De tijen zijn slecht, zorgenvol! Maar, ocherm, den mensch voelt z'n eigen zoo gauw millioennair! 'n Gelukkig gedacht, 'n briefke 'tis volop! I is de plaats Hoogezand II is de plaats Ierseke. III is de plaats Wassenaar. IV is de plaats Kerkrade. V is de plaats Loenersloot. VI is de plaats Helvoirt. VII is de plaats Diepenveen. VIII is de plaats Petten, en IX is de plaats Den Haag. Waaruit dan, door de vervanging der cijfers door de betrokken letters, in X gelezen wordt het poststempel: Koopt thans Weldadigheidspostzegels voor het Kind. Als nieuw raadsel, waarvoor onder de goede oplossers weer vier aardige prijzen zullen worden verloot, geven wij thans een interes sant diagonaal probleem. We verzoeken onzen puzzelaars de 10 in alfa betische volgorde gegeven woorden zoodanig in het gegeven vierkant te plaatsen, dat men op de beide diagonale puntenrijen te lezen krijgt: links boven naar rechts beneden: een groot vervoermiddel, en links beneden naar rechts boven: een onmisbaar bestanddeel daarvan. Inzendingen tot Donderdag 12 uur aan den heer G. M. A. Jansen, Ruysdaelstraat 60, Utrecht. Met de vorige week Zondag geplaatste afbeelding heeft onze teekenaar den titel van de bekende Schlager „Es was einmal ein Musikusweergegeven. Hierboven ziet men een teekening, die eveneens een populair liedje voorstelt, waar van wij in ons volgende Zondag ochtend blad den titel zullen mededeelen. Nietwaar, U bent 'n trouw lezer van onze ru briek „Omroepers". U moogt er graag eens in grasduinen. De zakenman weet van Uw speur- lust te profiteeren, hij plaatst Zaken-Omroepers, die onze rubriek juist zoo veelzijdig doen zijn en die Uwe regelmatige belangstelling inderdaad motiveoren. Als de kerstspullekes bene jen waren, als ifc bekeken had wat er aan hersteld moest wor den dan heb ik alles 'n paar dagen opzij gelegd. Want ik mag er niet aan raken eigen lijk, voor m'n baaske hier is! Da's nou al jaren zoo. Van den tijd dat ie pikeur was van mijnen stal; da mot zoo blijven! Toen ben 'k maar dit briefke gaan schrijven. Heb den dag-vuil-wirke 'ns lekker opgeschre ven. En nou, amico, aan 't end gekomen, nou loop ik efkens de leste dagen vooruit. En dan zie 'k me al zitten, na 't Lof op Kerstdag, in 't sche meruur in ons huizeke, als de keersekens branden in den boom, over 't stalleke. Als 't Kindeke in 't kribbeke zijn arrhkes spreien naar die lichtjes, die wij te Zijner eere aanstaken. Als ik daar, met Trui en de kinders, met den „sterken man van Kostschool" op mijnen schoot, te zwijgen zit in dieën gouwen sche mer van keersenlieht, die er beeft door ons huizeke! Ja, da's 'n uur van diepst geluk. De kinders, de kleinkinders bij me, in 't ouwe huis, in eenen grooten kring om de warme plattebuis, die zijnen vuurgloed uit 't pookgat straalt over de rooie plavuizen. Dan kan t somwijlèn zoo stil zijn, dat ge de keerskens branden hoort; dat ge de gedachten van alle maal ziet beven op de lichtpieken van de keers kens in den gouwen schemer! Dan is 't, da 'k zoo 's efkens gluur naar m'n baaske, dat straf in de lichtjes te turen zit. Zoo star, dat heel 't kribbeke in zijn glanzende oogskes drijft. Dan, dan pak ik 'm zoo 's bij z'n ooren, dan slaat den .sterken man" z'n armkes om mijnen nek en kijkt me 's aan.... Wij samen hebben dat schoone stalleke toch maar gemaakt, zoo spreken die oogskes! En ook Trui snapt 'm. Zachtjes lacht ze naar heuren Dré I en Dré III en ze douwl „heuren" Dré H op zijnen arm. Dan, in den gulden schemer, dan spinnen daar bodschapkens over de gouwen lichtdra- den, boodschapkens.... ja net zooals van daag met die sneeuwkens. En zoo, amico, in de stemming van dat schoone uurke, wensch ik oe alvast 'nen Zaligen Kerstmis! 'n Zalig Kerstfeest, ook namens Trui voor jou en al oew lezers en lezereskes! Veul groeten van Trui en as altij geen haarke minder van oewen toet a voe DRE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 6