Komt de regen de Abessiniërs reeds te hulp? Anthony Eden volgt Hoare op Het nieuws van heden Engelands verzoek om steun De autonomie in Noord-China W&et w at XL o&Jt f SMIT'S GUERILLA-GEVECHTEN BIJ DE TAKAZE GEEN NIEUWE VOLKEN BONDSMINISTER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 MAANDAG 23 DECEMBER 1935 Avondblad EEN EN ZESTICSTE JAARGANG No. 19711 Een duidelijk beeld van de gruwelijke verwoesting, welke het bombardement in Dessie heeft aangericht EERST DAN ZULT GE TEVREDEN ZIJN! De „kleinere regensin Januari zullen de Italianen minstens een maand ophouden en dan komen de grootere Geen verdere op mar sch? Kabinetswijziging in Joego Slavië DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN Het WeeriiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiü minmilium De kerkstrijd in Duitsch- land Paspoort van Mgr. Wolker ingetrokken WARENHUIS VERBRAND Turkije, Griekenland, Joego-Slavië en Roemenië zouden bevesti gend hebben geantwoord Hoewel pas 38 jaar oud, heeft hij reeds veel belangrijk werk voor zijn land verricht Een „perfect gentleman" Rome teleurgesteld Zal Van Sittart het Foreign Office verlaten Italiaansche senaat verdaagd Tot 12 Maart Wit Russische aanslag op Sowjet-trein? Er zouden meer dan 200 personen gedood of gewond zijn Vol aandacht slaat de nieuwe Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers het défilé der graalmeisjes gade tijdens de grootsche huldiging welke den kerkvorst Zondag in zijn Dekenaat te Hoorn werd gebracht Het Japansche garnizoen zal bin nenkort worden versterkt Weihnachtstollen en Kerstkransen Hauptmann zal gratie vragen Anti-Japansche actie der studenten Luxe-Bakkerijen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 50 ct., Ingez mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. DE LUNCHROOM IS TOT KERSTMIS 's avonds tot 10 uur geopend. DESSIE, Zondag. Hevige guerillage- vechten woeden in de woeste bergstreek ten Noorden van de Takaze. Afgezien van dezen vorm van oorlogvoeren staan beide par tijen aan het Noordelijk front vrijwel vast. De „kleinere regens", die in begin Januari verwacht worden, zullen den Italiaanschen op- marsch in ieder geval minstens een maand op houden. Als deze kleinere regens, evenals dit jaar het geval is geweest, aanhouden tot de zware regens in het voorjaar beginnen te val len, zal het Italiaansche legercommando voor groote moeilijkheden komen te staan. Het zal wellicht noodzakelijk blijken alle tot nu toe veroverde steden te verlaten en den opmarsch tot October uittestellen. Als de weervoorspellin gen uitkomen, dan is er inderdaad kans, dat de regen den Abessiniërs te hulp komt. De bijzonderheden over de gevechten ten Noorden van de Takaze zijn interessant. Onder TRENTON, 22 Dec. Bruno Hauptmann zal op den vooravond van het Kerstfeest esn laatste poging doen om de boven zijn hoofd hangende uitvoering van de doodstraf, tegen welke zijn beroep is afgewezen, te ontgaan. De eenige weg, die hem overblijft, is het vragen van gratie. Dinsdagavond zal Hauptmann bij het Hof een gratieverzoek indienen. bescherming van de duisternis daalden twee groepen Abessiniërs, respectievelijk 3000 en 200 man sterk, neer in een 300,-meter diep ravijn van den berg Kammal, waardoor de Takaze stroomt. Zij waadden door de rivier met de geweren boven hun hoofd en degenen, die kon den zwemmen, namen vlotten, beladen met machinegeweren en ammunitie, op sleeptouw. De kleinste troep klom tegen den steilen oever aan den anderen kant op langs een geheim pad en viel de Italiaansche wacht in den Mai- temket-pas onverwachts aan. Van de rotsen ar namen zij het vijandelijk kamp op een afstand van 200 meter onder vuur. Meer dan een hau uur lang weerklonken de salvi in de bergen. De Italianen raakten in verwarring en trokken te rug. Tegen den tijd, dat zij versterking kregen, was van de aanvallers geen spoor meer te bekennen. Onder dekking van deze voorhoede trok de grootere Abessinische afdeeling op in de rich ting van Sjire, waar verscheidene Italiaansche posten in het donker werden overvallen. Bij het aanbreken van den dag verschenen Italiaan sche vliegtuigen boven het slagveld, om daar te ontdekken, dat de Italianen met hun vijanden handgemeen waren geraakt. Een hevig gevecht van man tegen man woedde beneden en de pi loten durfden geen gebruik te maken van hun machinegeweren en geen bommen te werpen, uit vrees, dat zij hun eigen kameraden zouden treffen. Op het oogenblik, zou men kunnen zeggen, bezetten de Italiaansche troepen den driehoek, gelegen tusschen Aksoem, Adigrat en Makalle. Dit is echter slechts tot op zekere hoogte juist. Zij hebben namelijk alleen de steden in defi nitief bezit en Abessiniërs bezetten verschei dene strategische punten in het bergachtige ge bied binnen den driehoek. De Italianen voelen er blijkbaar weinig voor hun verbindingslijnen verder door te trekken, terwijl de Abessiniërs wijselijk vermijden, een aanval op de steden te ondernemen, omdat die zwaar versterkt zijn. (Auteursrecht News Chronicle-A. N. P.) van Oorlog overweegt een plan tot reorganisa tie en versterking van het Japansche garni zoen in Noord-China tegen Mei 1936, teneinde het hoofd te kunnen bieden aan de eventueele moeilijkheden, die uit de jongste ontwikkeling zouden kunnen voortvloeien. Een definitieve beslissing zal vallen in een belangrijke conferentie, waaraan zullen deel nemen de generale staf en de legerleiding, de voornaamste vertegenwoordigers van het mi nisterie van Oorlog en twee verbindingsofficie ren, kolonel Kita en luitenant-kolonel Moeto, die dezer dagen te Tokio terug verwacht worden en uit Noord-China het reorganisatieplan me debrengen, dat zij hebben ontworpen in over leg met generaal-majoor Tada, tot voor kort commandant van het Japansche garnizoen in Noord-China te Tientsin. Tot dekking van de kosten van de voorgenomen uitbreiding zal 't ministerie van oorlog tegen Mei a.s. een sup- pletoire oorlogsbegrooting indienen. Volgens de beichten in de Japansche pers uit China neemt de anti-Japansche studenten beweging, die verleden week te Peking is be gonnen, een ernstig karakter aan en breidt zij zich over geheel China uit. Groepen studenten uit Peking, Tientsin, Woes- jang, Hankau, Sjanghai en Hangsjau trekken naar Nanking, waar zij de Chineesche regee ring een petitie willen aanbieden, waarin een beroep op het centrale regiem wordt gedaan om zich te verzetten tegen de autonomie van Noord-China en de souvereiniteit en onschend baarheid van China te handhaven. Vrijdag heb ben zoowel de manlijke als de vrouwel. leerlin gen van universiteiten en middelbare scholen in het geheele; land demonstratief de scholen ver laten, om hun anti-Japansche actie te voeren. Te Hankau zouden Chineesche studenten Ja pansche leerlingen hebben aangevallen en mis handeld, in verband waarmede men van offi- cieele Japansche zijde proteststappen zal doen. Vooral de Chineesche meisjesstudenten vertoo- nen in de anti-Japansche actie een groote ac tiviteit. BELGRADO, 22 Dec. Zaterdagavond zijn de ministers van openbare werken en van lichame lijke opvoeding, Popitsj en Konenowitsj, afge treden. In hun plaats zijn benoemd de vroegere ministers Zwetkowitsj en Kosjoelj. Volgens het telegraaf-agentschap „Avala" be schouwt men in politieke kringen deze reorga nisatie als een versterking der positie van het kabinet-Stojadinowitsj tegenover het parlement. De binnen- eh buitenlandsehe politiek zullen geen wijziging ondergaan. Tel. 10876, 13714, 11633. 12133 Eden volgt Hoare op als minister van Bui tenlandsehe Zaken; er wordt geen nieuwe Vol kenbondsminister benoemd. Kolonel Lindbergh uit Amerika gevlucht? Hij zou op weg zijn naar Engeland. Leven van zijn zoontje wordt voortdurend bedreigd. Onlusten te Caracas; regeering van Venezuela is den toestand echter meester. Reorganisatie van het Joego-Slavische kabinet; twee ministers vervangen. Hauptmann zal aan den vooravond van Kerst mis een gratie-verzoek indienen. Turkije, Griekenland, Joego-Slavië en Roemenië zouden bevestigend hebben geantwoord op het Britsche verzoek om steun. Italiaansche Senaat tot 12 Maart verdaagd." Versterking van het Japansche garnizoen in Noord-China. Aanslag van Wit-Russen op een Sowjet-trein? Er zouden meer dan 200 menschen gedood of gewond zijn. De Katholieken van Hoorn hebben Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Zondag op grootsche wijze ge huldigd en als geschenk den bisschopsstaf aan geboden. De spoorwegontvangsten hebben dit jaar tot 1 December 1.1. rond f 10.5 millioen minder opgebracht dan over hetzelfde tijdvak van 1934. Slechts enkele wedstrijden in de K. N. V. B.- competitie A. D. O. klopt Xerxes en Haar. lem wint van R. C. H. Groote zege van D. W. S. op H. F. C.; Stormvogels klopt Z.F.C., V. U. C. wint van Excelsior N. O. A. D. ver liest van Juliana P. E. C. brengt S. C. H. een nieuwe nederlaag, toe. Geen Belgisch voetbalelftal naar de Olympi sche Spelen te Berlijn. Kan de scheuring in den Ned. Biljartbond nog voorkomen worden? Aljechin bevestigt zijn uitdaging tegen Euwe. Verwachting: zwakke tot matigen, ver- anderlijke wind, aanvankelijk uit Weste- E= lijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, wei- nig of geen neerslag, des nachts lichte tot EE matige vorst, overdag om het vriespunt. E^ E= Hoogste barometerstand: 762.8 te Boe- da pest. Laagste barometerstand: 741.3 te Her- - EE nösan. Zon op 8.10 - onder 3.48 - Licht op 4.18 jH Maan op v.m. 6.07 onder n.m. 1.35 Nieuwe Maan 25 December EE De Centrale der Katholieke Jeugdvereeni- gingen te Munster is thans reeds meer dan vier weken gesloten. De huiszoeking is nog steeds niet beëindigd; ieder stuk papier wordt nagekeken en onderzocht of men niets kan vinden, waaruit zou kunnen blijken, dat de K. J. V. een staatsvijandelijke actie ondernomen had. De Algemeene Directeur van het Katholiek Jeugdwerk mgr. Ludwig Wolker, die meermalen in Rome rapport uitbracht aan'den H. Vader over den heldhaftigen strijd der Katholieke Duitsche Jeugd mag niet meer naar het buiten land reizen en in verband daarmee is het paspoort van mgr. Wolker afgenomen. In het centrum van Londen is Vrijdagavond in een warenhuis van 6 verdiepingen in Regent- street brand uitgebroken. Pas na twee uur slaagde de brandweer erin het vuur te blus- schen, en het gebouw te redden. LONDEN, 22 Dec. Van wei-ingelichte zijde wordt vernomen, dat op de Britsche vraag of zij bereid zijn tot het verleenen van militairen bijstand in geval van een aanval op de Britsche vloot tot nog toe de regeeringen van Turkije, Griekenland, Joe go-Slavië en Roemenië bevestigend hebben geantwoord. De afgevaardigde Yoennoes Nadi, die vaak beschouwd kan worden als de spreekbuis der regeering van Turkije, schrijft in een artikel, dat nu eens vooral moet blijken, of de Volken bond zijn wil kan opleggen, zoo noodig door gebruikmaking van militaire machtsmiddelen. Thans is het oogenblik gekomen, dat Genève oorlog moet voeren, om de collectieve veilig heid te handhaven. Men kan niet verlangen, dat Engeland alleen den oorlog verklaart. Het conflict is niet langer beperkt tot Abessinië en Italië; het gaat thans om de bescherming van het nieuwe systeem der collectieve veiligheid en de Volkenbond mag niet aarzelen met het bewijs, dat hij tegen den toestand is opge wassen. Naar vernomen wordt hebben een viertal Engelsche Transatlantische mailbooten, die een dezer dagen in den Piraeus moesten aanko men, opdracht ontvangen de reis te onder breken. Uit Cairo wordt gemeld, dat het ministerie van oorlog opdracht heeft gegeven, dat het reserve-personeel van het leger zes maanden langer in dienst zal worden gehouden. In Egypte bestaat algemeene dienstplicht, doch steeds wordt slechts een deel der weer bare mannen onder de wapenen geroepen. hij echter practisch hetzelfde werk, vertegen woordigde hij Engeland te Genève, voerde hij besprekingen over de buitenlandsehe politiek te Parijs en in andere hoofdsteden en behoorde hij tot de voornaamste adviseurs van den mi nister van Buitenlandsehe Zaken. Men herin nert zich nog zijn kortstondig verblijf in ons land, waar hij op Schiphol, komende uit Pa rijs en op weg naar Praag en Moskou, den mi nister van Buitenlandsehe Zaken Sir John Si mon ontmoette, die toen de 'geruchtmakende besprekingen te Berlijn met Hitler had, die in direct een der mede-oorzaken van zijn aftre den waren. Reeds toen, na het ontslag van Sir John Si mon, verwachtten velen, dat Eden als zijn op volger zou worden benoemd. Het scheen, dat men hem echter in de verantwoordelijke krin gen der regeering nog te jong achtte om hem een dergelijken verantwoordelijken post te laten bekleeden, hoewel volgens sommige ingewijden Eden een zeer veel scherper inzicht had in de juiste lijn der Britsche buitenlandsehe politiek dan zijn voorganger. Slechts weinige maanden later, eveneens door een tactische en politieke fout van een minister van Buitenlandsehe Za ken, die zich daardoor genoopt ziet, zijn ont slag te ijemen, wordt Eden toch op dezen be langrijken post geroepen. De nieuwe, jeugdige minister, die een ijve rig aanhanger van den Volkenbond is, geniet als mensch, mede vanwege zijn charmant en tot in details verzorgd uiterlijk, waar men in Engeland zoo gevoelig voor is, de reputatie van een „perfect gentleman". De benoeming van Eden tot Minister van Buitenlandsehe Zaken heeft te Rome grootcn indruk gemaakt; men had nJ. verwacht, dat Sir Austen Chamberlain Hoare zou opvolgen. LONDEN, 22 Dec. Zondag in den namiddag is officieel medege deeld, dat als opvolger van Sir Samuel Hoare tot Britsch minister van Buitenlandsehe Zaken is be noemd de tegenwoordige Volken bondsminister Anthony Eden. Naar verluidt zal in zijn plaats geen nieuwe minister voor Volken bondsaangelegenheden worden be noemd. De nieuwe Britsche minister van Buiten landsehe Zaken, Captain Robert Anthony Eden, werd in 1897 geboren en is dus pas 38 jaar oud. Ongetwijfeld is hij een der jongste, mis schien wel de jongste staatsman, die op het oogenblik in de internationale politiek een rol speelt. Eden's rol als minister van Buitenland sehe Zaken van het machtige Britsche Rijk zal zelfs zeer belangrijk zjjn. Ondanks zijn jeugdigen leeftijd heeft Eden ook voor hij minister in een Britsch kabinet werd, reeds belangrijk werk als vertegenwoor diger van Croot-Brittannië verricht, zoowel in de bijeenkomsten van de verschillende instan ties van den Volkenbond te Genève als bij be sprekingen met buitenlandsehe regeeringen te Londen of in de vreemde hoofdsteden. Eden bezocht, zooals de meeste Engelsche jongelui van goeden huize, Eton en vervolgens het Christ Church-college aan de Universiteit van Oxford. Hij sloot zich aan bij de Conser vatieve Partij en werd in 1923 voor Warwick en Leamington in het Lagerhuis gekozen. Reeds toen interesseerde hij zich voor de buitenlandsehe aangelegenheden, en in 1926, toen Sir Austen Chamberlain minister van Euitenlandsche Zaken was, werd hij benoemd tot parlementair particulier secretaris van den minister, welke functie nij waarnam tot 1929. Bij de vorming der Nationale Regeering in 1931 kreeg hij de functie van onder-staats secretaris van Büitenlandsche Zaken. In 1934 werd hij Lord Privy Seal zonder zetel in liet kabinet en speciaal bestemd voor Voi- kenbonds-aangelegenheden, terwijl hij daarna, bij het aftreden van Sir John Simon, minister voor Volkenbondsaangelegenheden werd. In al deze functies van de laatste jaren deed In politieke kringen heeft de benoeming teleurstelling verwekt. Van officieele zijde toont men zich gereserveerd, doch in de kringen, welke in nauw contact daarmede staan, heerscht ongerustheid over de gevolgen, welke hieruit voor de internationale situatie kunnen voortvloeien, aldus ontleent „De Courant" aan de „Daily Tel." In de zakenwereld vreest men, dat de econo mische sancties nu zuilen worden verscherpt. Men had gehoopt, dat na de mislukking der vredesvoorstellen van Hoare en Laval de sanc ties tegen Italië zouden worden opgeheven, maar vandaag werd algemeen toegegeven, dat men deze hoop had laten varen. Ook acht men het niet uitgesloten, dat de breuk in de Italiaansch-Engelsche betrekkin gen nog grooter zal worden. Anderen zijn echter optimistischer gestemd, doch zij bevin den zich in de minderheid. Zij wijzen er op, dat er een gevaarlijk dualisme heeft bestaan in de Engelsche buitenlandsehe politiek wegens het feit, dat er een speciale minister voor Volkenbonds-aangelegenheden was aangesteld, die het-vermoedelijk niet altijd eens is geweest met den Minister van Buitenlandsehe Zaken. Men gelooft van die zijde dat dit gevaar thans is uitgeschakeld. PARIJS, 23 Dec. (Reuter). De bijzondere cor respondent van de „Journal" te Londen schrijft: „Er is sprake van een aantal wijzigingen in het ministerie van Buitenlandsehe Zakten; het wordt meer en meer waarschijnlijk, dat Sir Robert Van Sittart den permanenten onderstaatssecretaris, zal worden verzocht zich terug te trekken. Het is mogelijk dat hij ergens gezant zal wor den. Volgens niet bevestigde geruchten zou hij wor den opgevolgd op het Foreign Office door Clerk, thans ambassadeur te Parijs. ROME, 22 Dec. De senaat is verdaagd tot 12 Maart. De president Foderzoni, heeft de zitting geslotten, terwijl de senaat zich onder stormach tig enthousiasme aansloot bij de gelofte van on wankelbare trouw aan het koningshuis en aan Mussolini, onder wier leiding het Italiaansche volk zich, zooals plechtig verklaard werd, veilig gevoelt. In de slotzitting verscheen ook de minister van pers en propaganda, graaf Ciano. SJANGHAI, 2<2 December (A. N. P.) De Wit-Russische pers te Charbin meldt, dat eind November Wit-Russen op den Amoer- spoorweg een Sowjet-trein in de lucht hebben doen springen. Daarbij zouden 201 personen gedood of gewond zijn. De aanslag zou gericht geweest zijn tegen verscheidene zeer hooggeplaatste Sowjet-ambte- naren, die onderweg waren naar Chabarowsk. m Uitsluitend met roomboter bereid TOKIO, 23 Dec, Het Japansche ministerie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1