STADSNIEUWS Met twee kameraadjes op avomturemreïs Pip® VOO» UIKK» Haarlem, 23 Dec. WITTOP KONING - HAARLEM Apostolaat ter Zee ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a f 2.25 AGENDA Kerstfeest voor buitenlandsche schepelingen, die tijdelijk in IJmuidens haven vertoeven R.K. RAADSLEDEN Een bezwaar en een wensch S. P. RIJN IERSE 70 JAAR Handenarbeid VAN ONZE RECHTBANK Een vergeetachtige inbreker Nog een „zware" Een oneerlijke collectant Steunmisère Aanrijding Harmenjansweg 67a - Telef. 16100 De sjachermotor Nog een renner Clandestiene fabricage Prachtige en warme Pantoffels voor den Kerstboom SCHOENENMAGAZIJN TH. SMIT DOODELIJK ONGELUK TE HAARLEM T.wee maanden gevangenisstraf geëischt Twee maanden geëischt Voor de stille armen IS DE POLITIE TE HAARLEM TE STRENG? Schrijven aan den Minister BEGRAFENIS H. F METS Zeer groote belangstelling DAMES - ZWEMT IN STOOP'S BAD Bioscopen 24 December Bioscopen Liefdadigheidspredikatie Motordienst DOOR FLETCHER In dit blad heeft men kunnen lezen, dat Don derdag 19 December jl. aan het Sluisplein 25 te IJmuidten door Minister Deckers op feestelijke wijze het zeemanshuis van het Havendistrict UmuidenHaarlemVelsen geopend is. Het is met gevoelens van groote dankbaarheid dat ik memoreer wat toen door eendrachtige samenwerking is tot stand gebracht. In den Kerstnacht komen de scheepsbezoe kers uit Haarlem zoowel als uit Amsterdam naar de haven te IJmuiden om de schepelingen, van de aan de Kon. Hoogovens" en Staalfabrieken gemeerde schepen, op te wekken hen te verge zellen naar de H. Nachtmis te IJmuiden. Na afloop is het voornemen onzen buitenland- schen vrienden een feestelijk ontbijt in het Zee manshuis en verder een gezelligen Kerstdag te schenken, teneinde hun het gemis van eigen haard in verre landen, op dezen, zoo bij uitstek huiselijken dag, minder scherp te doen gevoelen. In ons Zeemanshuis is iedere zeeman wel kom, onverschillig van welke nationaliteit of religie. Zeer velen uwer hebben gehoor gegeven aan den oproep van de „Kerstmis op Zee"-actie. Nu gaat het om de buitenlandsche zeeliedten die in onze haven vertoeven. Welnu, met een zeer bescheiden bijdrage, zoo wel als met kleine geschenkjes in den vorm van een paar doosjes sigaretten, eten pijp, wat tabak, 'n wollen das of trui, maakt u den Kerstdag voor de tijdelijk in Umuidens haven vertoevende buitenlandsche schepelingen, tot een vreugde dag. Uwe gaven wordten vandaag en morgen gaarne in ontvangst genomen aan de volgende adressen C. Kalster, Kennemerlaan 103, IJmuiden; Aag. Swarte, Anegang 34, Haarlem en bij ondergetee- kende, Rustenburgherweg 9 te Bloemendaal. H. F. HEERKENS THIJSSEN, Penningmeester van het Havendistrict IJmuidenHaarlemVelsen van het Apostolaat ter Zee. Zaterdagmiddag vergaderde de Kring Haar lemVelsen van R. K. Raadsleden onder voor zitterschap van den heer M. L. A. Klein. Behandeld werd de agenda der in Januari 1936 te houden jaarvergadering van de. Fede ratie. Men was er spoedig mee klaar, daar er geen ingrijpende voorstellen op voorkomen. Als candidaat voor het Federatiebestuur werd aangewezen de heer J. B. Stokman, wet houder van Haarlemmerliede. Als voorstellen zullen worden ingediend bij de Federatie: a. stelling te nemen tegen de veelvuldige circulaires der regeering, waardoor het zelf bestuur der gemeenten in vele opzichten wordt beknot, soms haast tot nihil wordt geredu ceerd en b te ijveren voor het invoeren, eventueel verbeteren van de kindertoeslagregeling in de gemeenten, nu aan de lagere bestuursorganen, inzake de salarisnormen zoo weinig zegging schap wordt gelaten. De heer J. B. Stokman werd als afgevaardig de gekozen, terwijl de heeren Ph. Castricum en M. Klein, zoo mogelijk de jaarvergadering zullen meemaken. Den tweecten Kerstdag hoopt de heer S. P. Rij- nierse zeventig jaar te worden. Wij behoeven dezen overbekenden en populai- ren Overveener zeker niet bij onzen lezers te in- troduceeren. Het aantal bouwwerken, vooral villa's, dat door dten heer Rijnierse in stad en omtrek is uitgevoerd is bijna niet te tellen. Zijn vader werkte de „timmer en schilderzaak" reeds op tot groote hoogte en de thans 70-jarige heeft het daarbij zeker niet gelaten. De fa. Rijnierse is de oudste zaak op dit ge bied in Haarlem en omgeving, en vele gepension- neerde timmerlieden zullen dit kunnen getuigen. Jarenlang was de heer Rijnierse bestuurslid van den Ned. Aannemersbcnd ten voorzitter van de afdeeling Haarlem. Bij zijn aftreden werd hem het eere-lidmaatschap aangeboden. Hij is verder president-commissaris van de N.V. Ripperda te Haarlem. Een der laatste groote werken, die de heer Rijnierse tot stand bracht was de bouw van de R. K. school voor zwakzinnige kinderen aan den Kinderhuissingel. Het zal 26 December druk worden in het huis aan den Zijlweg 13 te Overveen. Uitslag van het examen ter verkrijging van het diploma in leerarbeid ingesteld door de ver- eeniging tot bevordering van het onderwijs in handenarbeid in Nederland en de R. K. vereteni- ging voor handenarbeid gehouden te Haarlem. Geslaagd de dames M. J. Blokpoet, S. Hoek stra te Midelburg, E. Roos, A. C. F. Kr'uijff Dames Visser te Utrecht, D. Ickelheimer te Haarlem, A. H. Beijst te Hilversum, A. C. Hu- mer te Zaandam, A. A. de Haan te Nieuwerkerk a.d. Usel, H. A. H. van der LaanBosch te Ber gen N.H.. Geslaagd de heeren J. P. Klerks te Bergen, C. J. Knook te Alkmaar, J. Q. Borgwat te Heerlen, H. Elsinga te Haarlem, R. v. d. Berg te Schie dam, M. G. v. Leeuwen te Bussum, A. J. Eek- hardt te Nijmegen, M. J. v. d. Velde te Zaandam. Een 36-jarige IJmuidenaar zou op den avond van 18 October ingebroken hebben in het kan toor van de machinefabriek en smederij „De Nijverheid" te IJmuiden. Twee brandkasten bewerkte hij tevergeefs. Tot zijn schade en schande liet hiji by het weggaan zijn net achter hetgeen natuurlijk een prachtig stuk van over tuiging was. De Officier van Justitie eischte tegen dezen, reeds 4 maal veroordeelden verdachte, 2 jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde hem hedenmorgen conform den eisch. Een 37-jarige timmerman had de slechte gewonte in het rayon Hedastraat, Jelgersma- straat e.a. te Haarlem hier en daar in te breken, hetgeen hem den eisch van 2% jaar gevangenisstraf door den Officier van Justitie deed hooren. De rechtbank veroordeelde hem conform den eisch. De Haarlemmer G. J. W. had eveneens een eigenaardige gewoonte. Hij bood zich aan voor het houden van allerlei liefdadigheidscollectes, waarbij dan telkens geld vermist werd. De Officier van Justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf. De collectant werd tot 8 maanden veroor deeld. Een werklooze uit Haarlem had in de maan den September en October 1934 opgegeven dat hy als bijverdienste 1 verdiende, terwijl hij in werkelijkheid bij het lossen van een schip gedurende een vijftal weken 6 i 7 per week had verdiend. De Officier van Justitie wees er op, dat verdachte nog nooit veroordeeld is. Doch uit generale preventie is een zware straf noodig en spr. eischte dan ook 6 weken hechtenis. Verdachte verdedigde zich met een beroep op zijn armelijke omstandigheden. Hij was finan- deel door zijn werkloosheid achteruitgegaan, zoo zelfs, dat hij geen kleeding kon koopen Maatschappelijk Hulpbetoon wees zijn verzoek om geld voor kleeding af. Daardoor was hij tot zijn daad gekomen. Uitspraak 6 Januari a.s. Een 27-jarige monteur-chauffeur uit Haar lem had op den avond van 18 Augustus jl. een ernstige aanrijding op het Kennemerplein te IJmuiden veroorzaakt. Met twee meisjes achter op zijn motor reed hij van Velsen naar Haar lem. Om half elf hadden de meisjes, twee dienstboden resp. uit Haarlem en IJmuiden, thuis moeten zijn en om half elf was het motorisch gezelschap pas bij de pont. Daarom werd er een spurt ingezet, die op het Kenne merplein noodlottig werd. De monteur maakte de bocht te groot, waardoor een voetganger, die den rijweg wou oversteken en inhield om den motor te laten passeeren, aangereden werd. De man kreeg een zware hoofdwonde, terwijl het glas van de motorlamp in zijn nand drong, waardoor eveneens een ernstige wonde ont stond. De aangeredene heeft eenige weken geen arbeid kunnen verrichterr. De chauffeur stond hedenmorgen voor de Haarlemsche Rechtbank terecht, verdacht van het veroorzaken van .lichamelijk letsel door schuld". De deskundige, luitenant W. v. Hulst, kwam in zijn rapport tot de conclusie, dat het ongeluk is veroorzaakt doordat verdachte de bocht verkeerd genomen heeft. Verdachte zelf beweerde, dat de voetganger doorgeloopen is. Zoowel hij als de voetganger zijn toen gaan weifelen, de motor begon te slingeren en daardoor ontstond het ongeluk. De Officier van Justitie weet het ongeluk aan de te groote snelheid van den motor en het feit, dat er twee meisjes op de duo zaten. Spr. eischte 3 weken gevangenisstraf met 1 jaar intrekking van het rijbewijs. Uitspraak 6 Januari. De rechtbank heeft hedenmorgen het vonnis van den kantom-echter bevestigd, waarbij een werklooze timmerman uit Zandvoort veroordeeld ws tot boeten van 40, 6 en 3 met 1 jaar intrekking van het rijbewijs, omdat hij op een gesjacherden en vlak daarop weer „ver"sjacherden motor in de Metzgerstraat te Zandvoort had gereden met ongeveer 65 K.M. snelheid, zonder rijbewijs en zonder nummerbewijs. De automobilist R. was door den kanton rechter veroordeeld tot boeten van 100, 60 en 7 maanden intrekking van het rijbewijs, omdat hij op 16 Juli met groote snelheid van de Groote Markt de Zijlstraat te Haarlem was in gereden, zonder te letten op den dienstdoen- den verkeersagent, waardoor deze, naar hij zeide, zich door opzij te springen, van een wissen dcod moest redden. De Officier van Justitie eischte op formeele gronden vernietiging van het vonnis en ver oordeeling tot eenzelfde straf. De rechtbank vernietigde het vonnis en ver oordeelde verdachte tot 10 boete of 10 dagen. Ben IJmuidenaar was door den kantonrechter veroordeeld tot twee maal veertien dagen hechtenis omdat hij zonder vergunning bak- kersvet en margarine gefabriceerd had. De Officier vana Justitie eischte bevestiging van het vonnis, hetgeen de rechtbank heden morgen ook inderdaad bekrachtigde. De nieuwe Bisschop van Haarlem, Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, tijdens de grootsche huldiging welke hem Zondag door Katholiek Hoorn werd gebracht NASSAUSTRAAT 1 - HAARLEM - TEL. 13490 Voor de Haarlemsche rechtbank stond heden morgen de 18-jarige kellner J. H. uit Olden- zaal terecht, verdacht van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld, n.l. het veroor zaken van de verschrikkelijke botsing tussohe» auto en motor in de Kruistochtstraat te Haar lem op 22 September j.l., waarbij de heer W. een schedelbasisfractuur bekwam. Later is de heer W. in het St. Elisabethsgasthuis aan de bekomen verwondingen overleden. Dr. Joosten Hattink legde als deskundige eenige verklaringen af omtrent de zeer zware verwondingen van den heer W. De tweede deskundige was de luitenant L. W. Haberkorn van de schoolcompagnie van den Motordienst. Getuige verklaarde dat de auto in orae was en de motor waarschijnlijk eveneens. Voorts dat de auto bij de botsing een veel grootere snelheid dan de motor moet gehad hebben, waardoor de berijder van den motor met dit vehikel tegen den grond geslagen is, hetgeen spr. uit de beschadigingen van den motor opgemaakt heeft. Inspecteur J. J. Sauer heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld. Op een vraag van den ver dediger, mr. Ali Cohen, deelde hij mede dat de heer W. goed ter plaatse bekend was. Een volgende getuige had op 22 September des middags om een uur per fiets m de Kruis tochtstraat gereden. Een auto kwam hem te gemoet van de Nagtzaambrug met vrij groote snelheid. Op den hoek v. Keulenstraat-Kruis- tochtstraat gaf de auto signalen. Zoowel getuige als inspecteur Sauer achtte het uitzicht op den hoek zeer ruim als men van de Nagtzaambrug komt. Een 37-jarige houtbewerker had met zijn vrouw op gerjoemd tijdstip in Kruistocht straat gewandeld. Ook deze getuige achtte de snelheid van den auto te groot. Uit de v. Keu lenstraat kwam een motorrijder, geheel rechts van den weg rijdend. Hij reed zeer kalm docli gaf geen signalen op het kruispunt. De chauf feur van den auto probeerde nog, door links uit te halen een botsing te voorkomen, doch dit mislukte. De motor botste tegen den auto op en werd totaal vernield, terwijl de berijder be wusteloos en zwaar gewond tegen den grond sloeg. Een neef van verdachte werd als getuige a décharge gehoord. Hij vertelde dat hij naast verdachte in den auto zat en naar de snel heidsmeter keek, welke 35 K.M. aanwees. Verdachte verklaarde dat hij op den ochtend van 22 September een hoeveelheid alcohol ge bruikt had. Op 17 Juni daarvoor had hij pas zijn rijbewijs gekregen, zoodat, naar de presi dent opmerkt, hij nog niet veel rijderservaring kon hebben. Het was verdachte onbegrijpelijk hoe het on geval is kunnen ontstaan. Hij reed met 35 K.M. snelheid. Plotseling dook de motor op voor den auto. De president wees er op dat de motor van rechts kwam, zoodat verdachte hem voorrang had moeten verleenen. Verdachte voegde nog aan zijn mededeelin- gen toe, dat hij op eenigen afstand van de plaats van de botsing toch had moeten stoppen, zoo- dat- hij geen reden had om snel te rijden. Ter plaatse is hij niet bekend. De officier van justitie eischtè 2 maanden ge vangenisstraf met 1 jaar intrekking van het rijbewijs. De maximumsnelheid Is ter plaatse 30 K.M. en verdachte heeft op een druk punt die snelheid overtreden. De verdediger, mr. Ali Cohen, zette uiteen dat de getuigen wat betreft de snelheid van den auto, zeer subjectief in hun oordeel zijn. Spr. achtte het ongeval een samenloop van om standigheden en pleitte clementie. Uitspraak 6 Januari. N.N. te Haarlem f 1. KtiJ Ook maakte hy kennis met de andere kinderen, en het eene jongetje, dat Peter heette was weldra goeie maatjes met den leuken stuurman. Deze vertelde dat mijnheer Delmonte eenige maanden geleden gestorven was en dat hij met Paulette getrouwd was en nu in Parijs woonde en voor zaken op reis was, toen hy op het station Pietje ontmoette. Besloten werd, dat de stuurman thans de zorg voor de beide kinderen op zich zou nemen, en ze zoo spoedig mogelijk bij hun ouders terug zou brengen, 's Middags" maakte het gezelschap nog een flinke wandeling in de omgeving van het dorp, waarbij de kin deren van den stuurman allerlei lekkers kregen. Eindelijk was het uur van afscheid aange broken. Piet en Wiet gingen met den stuur man naar het station, waar zij door allen uitgeleide werden gedaan. Vooral vrouw Hermann en de kinderen waren erg aan het tweetal gaan hechten, en het afscheid was nogal zwaar. Ze beloofden spoedig te schrij ven. Het bestuur van den bond van Ned. expedi teurs- en transportondernemers-vereenigin- gen, heeft aan den Minister van Justitie een adres gezonden, waarin het de onredelijke en onbillijke behandeling betreurt van de Haar lemsche politie, die vooral vrachtauto's con troleert en afkeurt. Het gebeurt n.l. meermalen, aldus het adres, dat de remproeven enkele uren duren en voor een zeer geringe afwijking een procesverbaal wordt opgemaakt, boete betaald moet worden en de reparatie op staanden voet moet ge schieden in een garage, die de politie aanwijst, terwijl in twijfel wordt getrokken of daar wel vakkundige behandeling plaats heeft. In het adres wordt tevens geschreven, dat het niet in de bedoeling van den wetgever kan zijn geweest, dat politieagenten optreden als acquisiteur, propagandist o.i.d. voor een be paalde garage. „Öns zijn gevallen bekend', dat een zeer geringe reparatie moest geschieden, die de chauffeur zeer gemakkelijk zelf kon ver richten, hetgeen echter niet werd toegestaan. Men moest en zou naar de garage, die de politie aanwees. Dit is een toestand, die als het ware een zekere terreur teekent ten opzichte van de auto rijders, waaraan zoo spoedig mogelijk een eind gemaakt moet worden. Wij willen niet zeggen dat bedoelde autorijders gebreken aan hun wagen hiebben, integendeel, juist niet, doch het geplaag van de politie begint hen te ver velen. Ten slotte verzocht de vereeniging om een con ferentie. Hierop kwam een brief in van den commissaris van politie, dat er geen redenen waren om in de alhier toegepaste soepele regeling wijziging te brengen. In het adres meent men, dat er zeer zeker aanleiding voor den Minister is om in te grijpen, opdat de betrokkenen vrij zijn hun reparaties te verrichten in de garage, die zij zelf verkie zen en waarvan zij zeker zijn dat hun vakkun dige hulp geboden wordt. Uit meergenoemd adres van de B. B. N. is wel gebreken, dat het tegendeel het geval is bij de garage, die de overheid aanwijst. Onder zeer groote belangstelling is heden middag op de Algemeene Begraafplaats te Heemstede ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den jeugdigen vlieger H. F. Mets, die verleden week Woensdag bij een vliegtuigbotsing in de lucht nabij Schiphol om het leven kwam. Reeds bij het vertrek van de ouderlijke wo ning aan den Kleinen Houtweg te Haarlem was de belangstelling zeer groot en moest de -litie voor de orde-regeling zorgen. Op de begraafplaats hadden o.m. het register geteekend: een deputatie van de kweekschool voor de zeevaart onder leiding van den com mandant D. H. v. d. Hiel en den officier J. J. Knuzinga, den Haarlemschen commissaris J. J. Thöne, de heeren a. F. Postma en S. de Mul namens de Ned. Luchtvaartschool, de heeren M. Pattist, H. Fuchs en J. Verwijs namens de K.L.M., de burgemeester van Haarlemmermeer, Mr. A. Slob, de directeur der le H.B.S. te Haar lem, Dr. W. v. d. Berg, talrijke particulieren, vooral uit luchtvaartkringen. Namens de N V. Koolhoven waren er voorts de tweede luitenant-waarnemer Vermeulen, na mens de R.V.A. te Utrecht de luitenant Harpein L. Numan, namens de H.BS.-vereeniging te Haarlem, H. T. Ruijs. In de aula werd allereerst het woord gevoerd door den voorzitter van het college van com missarissen der Kweekschool voor de Zeevaart, jhr. mr. L. H. van Lennep. Deze deelde mede, van den adjundant van H. M. de Koningin een brief ontvangen te heb ben, waarin H. M- verzocht Hare deelneming aan de familie kenbaar te maken. De heer Van der Hiel, directeur van de Kweekschool, sprak namens de fceraren en op de genoeglijke Damesuren. werkdagen 10—12 's morgens. Maandkaart, 10 Zwembaden 2.75 ZWEMMEN ONTSPANT DEN GEEST. Gebouw „St. Bavo" Haarlems Zanggenot 8 uur: Chr. Jongemannenver. 18 uur; R. K. Bevolkingsbureau 8 uur. Geb. Ned. Protestantenbond Volksliede- renavond Kunstkring „Heemstede", kwart over 8. Gem. Concertzaal „Weihnachts-Oratorium"; H. G. K., 8 uur. Cinema Palace „Het Mysterie van de Mondschein-sonate", op het tooneel: Jopie Koopmans en twee partners, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „De laatste Voorpost", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Shirley Temple in „De klei ne kolonel", op het tooneel 4 Keaths, Hoiland- sche accordeonvirtuozen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Rozenkrans", 7 en 9.15 uur. Gem. Concertzaal over 8. Concert H. O. V., kwart Cinema Palace „Het Mysterie van de Mondschein-sonate", op het tooneel: Jopie Koopmans en twee partners, 7 en 9.15 uur. Frans Hals „De laatste Voorpost", 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt „Shirley Temple in „De klei ne Kolonel", op het tooneel 4 Keaths, Holland- sche accordeonvirtuozen, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor „De Rozenkrans", 7 en 9.15 uur. leerlingen en wees op de groote vriendschappe lijkheid van den jongen Mets. Hij bracht ver der de deelneming over van den sergeant-vlie ger Hinriechs, tegen wiens vliegtuig dat van Mets botste. Hinriechs was wegens ongesteld heid verhinderd. Tevens sprak spr. namens den directeur van de Luchtvaartschool. Nog werd gesproken door dr. Van den Berg namens de H.BS B. te Haarlem, terwijl een oom dankte voor de belangstelling. Het stoffelijk overschot werd uitgedragen door leerlingen van de Kweekschool. De baar was bedekt met de vlag van de kweekschool en met talrijke bloemstukken. De collecte, die Zondag j.l. gehouden werd in de Kathedrale Kerk „St. Bavo" tfèn bate van de conferentie van de St. Vincentiusvereeniging na een predikatie van den weleerwaarden pater Teppema O.P. heeft de somma opgebracht van f 879.06. Zaterdagmorgen werd de bij het korps be-,* noemde reserve-kapitein W. J. van Dajn door den korpscommandant, majoor A. M. M. van Loon, beëedigd. De beëediging had plaats in tegenwoordigheid van officieren en onderofficieren. i,Co 66 85 90 1(0 „c 90 120 165 Port^en^ Kaap*** .••••- 65 90 125 Zoete W***» 85 125 185 samos 185 240 293 Bisschop £le8Ch Lh«T VS vahat 215 G€0®V 3 oude Genevet 2l5 Citroen 175 voorhurg-s^®^ 225 Cogna® Cognac Gr&Uen' 295 3 c 125 vana* advocaat ^55 punch WINKELS: TEL. KI. Houtstraat 57, 13676 Rijksstraatweg 8, 12033 Iedere kooper een Amsterdamstraat 64, 12612 keurig spel kaarten Voorzorgstraat 5, GRATIS. hk. Br.pl., 10644 19 De sigaret die de arme Rederdale Juist had opgestoken, voor hij dood neerviel! ant woordde hij. Hij nam een diepen haal groote God. Lesbia. veronderstel eens dat die sigaret vergiftigd was. Ze keken elkaar een oogenblik aan en knikten dan tegen elkaar, als in wederzijdsch be grijpen. Ja. zei Lesbia. die mogelijkheid bestaat. Jocelyn voer met de hand over zijn voor hoofd. Ik herinner me nu, zei hij peinzend, dat zijn sigarettenkoker in den zak van zijn overjas zat en dat hij, toen we in mijn kamer kwamen, zijn overjas uittrok en hem over den rug van een stoel hing. Hy haalde den koker uit zqn zak en stak hem er weer in voordat hy aanstak Veronderstel nu Ja. zei Lesbia toen hü ophield en de kamer weer op en neer begon te loepen. Ver onderstel wat! Veronderstel nu, dat die kerels Inderdaad zulk e«n verschrikkelijk vergif hebben on'dekt. als waarop je zoo juist doelde en dat zij, of een hunner Rederdale uit den weg wilden rui men wat was dan gemakkeiyker dan zyn sigaretten te vergiftigen terwijl zyn overjas in de vestibule bij de Vespucci's hing? Niets, erkende Lesbia. Maar je moet niet vergeten dat je van Vespucci's eeriyke ver bazing overtuigd was en dat de derde dien je voor een Amerikaan hield, nergens van kon weten. NatuurUjk, natuurlijk, gaf Jocelyn toe. 't Is juist daar, dat ik eenig licht bespeur. Dat brengt ons op von Schleinitz, Lesbia. Indien deze drie, Vespucci, von Schleinitz en de Amerikaan, de bende vormen, dan kent ieder hunner het geheim. Wat kan hem er van weer houden, Rederdale's sigarettenkoker uit zijn overjas te halen in de vestibule by Vespucci, dat geheimzinnige vergif of wat het dan is, er in te doen en naar zijn plaats terug te keeren, in de zekerheid dat Rederdale sterven zou en dat niemand aan hem zou denken? Je kunt er zeker van zijn Lesbia dat het zoo gebeurd is! Maar hoe kunnen we er het bewys van leveren? De sigaret, natuuriyk de sigaret! Dat ik daar niet eerder aan gedacht heb! Alvorens Lesbia kon antwoordden "had Jocelyn plotseling zyn hoed, zyn handschoenen en zijn wandelstok gepakt en snelde hij naar de deur. Ik heb een idee! zei hij, met zyn hand wuivend. Een prachtidee. Ik zal het je later wel vertellenBen je vanavond op het tuin feest van Lady Stemwold? Voor LesHa iets kon heggen om hem te weer houden was Jocelyn de kamer uitgeschoten en had hy het huis verlaten. Hy was ook Downingstreet reeds uit en bevond zich in het Park voor hy er zich een duideiyke voorstel ling van had gemaakt, waar hij precies op uit was. Juist! zei hy tot zich zelf, terwijl hij met zijn wandelstok door de lucht sloeg, tot ver wondering van verschillende politieagenten die hem evengoed kenden al den Eersten Minister. Juist, te drommel, zoo is het! Dat spoor zal ik volgen daar moet het zyn. Jocelyn liep door tot Victoria Street, ging die drukke winkelstraat in en raadpleegde zijn zakboekje, waar het kantoor was van Reder dale's broer van wien hij compagnon was. Hij vond het ten slotte op de bovenverdieping van een hoog gebouw en was zoo fortuinlijk mr. James Rederdale thuis te treffen. Ik ben bang, dat u denken moet dat ik voer een vreemde boodschap gekomen ben, zei hy, nadat ze de gewone gemeenplaatsen hadden gewisseld, 't Is een feit. mr. Rederdale, hoewel ik met uw broer slechts pas had kennis gemaakt teen hy door den dood werd getroffen dat ik genegenheid voor hem had opgevat en ik had gehoopt dat onze kennismaking biyvend zou zijn. Ik kwam hier om u te vragen my een aan denken van hem te willen geven. Met genoegen mr. Chenery, u kunt van den armen Val krijgen wat u maar wenscht Dan zou ik wel graag den sigarettenkoker willen hebben, waaruit hij zyn laatste sigaret nam, zei Jocelyn. James Pedcriale stond van zijn bureau op en opende de deur van een tusscheakamer. Ik heb al zyn toebehooren hier, zei hy. Ik heb het den dag daarop hier gebracht. Laten we eens ziten of we den koker kunnen vinden. Hij bevond zich in den binnenzak van de lichte overjas die hij het laatste uur droeg, zei Jocelyn. Dan moet hy er nog zijn, merkte zyn broer op, want er is nog niets aangeraakt. Misschien kunt u my de jas aanwyzen. Vijf minuten later verliet Jocelyn het gebouw met den sigarettenkoker van Valentine Reder dale in zijn vestzak. Hy riep een taxi aan en verzocht den chauffeur naar Down Street te ryden. Nauwelijks zat hij, of hij opende den koker en onderzocht den inhoud. Er zaten nog vijf sigaretten in, elk van hetzelfde merk van zeer lichte tabak. Ze droegen den naam van een zeer bekende firma van sigarettenfabrikan ten bij Piccadilly Circus. Jocelyn borg den koker weer weg, hij werd verteerd van onge duld en zoodra hij op zyn kamer was, belde hy om Janna way. Jannaway, vroeg hy, waar Is de sigaret gebleven, die mr. Rederdale juist had opge stoken, toen hy vieL Ik heb ze bewaard mijnheer, antwoordde de huisknecht, ik heb ze gehouden als een soort curiositeit. Op een teeken van zijn meester haalde Jannaway zyn curiositeit; Jocelyn nam ze haastig van hem aan en bekeek ze nauwkeurig. Hy kon een uitroep van verwondering niet onderdrukken. •t Was een ordinaire sigaret zonder merk of firmanaam. TWEEDE HOOFDSTUK Dien middag woonden mr. Pontifex en zyn dochter de tuinpartij by van Lady Stemwold te Wimbledon, een wijk die kort te voren door den hoogeren stand ontdekt was en waardig was bevonden om er te wonen, en dus ook gemakkelijk bereikbaar, hoewel het eens even ver van Londen lag Londen in de beteekenis van Mayfair Belcravia als de Zuilpool. Het was mr. Pontifex een inneriyke ergenis, dat hy aan die sociale plichtplegingen niet kon ont komen: hü moest er naar toe of hy gaarne ging of niet en zyn dochter trachtte hem aan het verstand te brengen, dat hy dan toch even goed kon gaan met een opgeruimd gezicht. Niettemin was hy in een alles behalve ver- zoenUjke stemming, toen hij in zyn auto stapte en naast Lesbia plaats nam en hij gaf rond uit zyn afkeer van tuinfeesten in het algemeen en van dit in het byzonder te kennen. U zoudt veel liever in een ouden boek winkel wat hebben rondgesnuffeld, niet, vader? merkte Lesbia op. Maar mannen van uw positie moeten nu eenmaal martelaars van zichzelf weten te maken. Zoo was het vroeger en zoo zal het nu nog wel zijn. Per slot van rekening, als u maar vriendeiyk rondkykt en tegen iedereen lacht, hebt u aan uw verplich tingen voldaan. Mr. Pontifex zuchtte in stilte. Hij hield er heelemaal niet van, tegen iedereen te glim lachen. Bepaalde staatszorgen drukten hem op dat oogenblik niet en dat was al heel ge lukkig, want hü was erg overstuur wegens de waarschuwing die men hem in het oude boek had toegestuurd. Nacht en dag vroeg hy zich af wat er ging gebeuren; de onzekerheid ont roofde hem slaap en eetlust. Hy dacht dat zyn kwelgeesten onverbiddelijk zouden zijn; dat zij voor menschen niet meer medeiyden toonen zouden dan zij getoond hadden voor z'n vee. Van niets en niemand ondervond hy eenigen steun. Marillier, in wien hy zooveel vertrouwen had gesteld, leek wel een heiblok; er was op het oogenblik geen beweging in hem te krygen; sir Philip Blackford had met zyn karakte ristieke ruwe openhartigheid die bü z'n vrienden niet altijd in goede aarde viel rondweg gezegd, dat, indien het geheimzinnige drietal zyn be weringen waar kon maken zy hem in eten strik hadden, dien zy konden toehalen, als het hun beliefde. Indien deze menschen hun bedreigingen, zooals ze door hun afgezant werden weergegeven ten uitvoer kunnen leggen, zei de eminente rechter, terwyi hy het bureau van den Eersten Minister bewerkte met een vuist waarmee een bokser eer zou hebben ingelegd, indien deze menschen de geheimzinnige slachters zyn van uw vee en dat met middelen zoo sluw en zoo subtiel, dat onze beste experts ze niet kunnen achterhalen, dan valt er voor ons niets anders te zeggen dan: God moge ons bystaan! Mannen die over een dergelijke macht beschikken, be- heerschen de wereld. Maar wat staat mij te doen? had de Eerste Minister hulpeloos gevraagd. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2