Steun aan arme parochies Grootsche hulde aan den nieuwen bisschop Anthoiiy Eden aan het „Foreign Office" ZADELHOFFI KA THOLIEK HOORN EERT MGR. J. P. HUIBERS ROOKWORST FEESTGA VE VOOR DEN NIEUWEN BISSCHOP ITALIË ONTSTEMD r* MAANDAG 23 DECEMBER 1935 In een treffende rede heeft Z. H. Exc. het bisdom gesteld onder de bescherming van Maria „Sub tuum praesidium" het devies Aanbieding van het geschenk der parochie Geschenk van het kerkbestuur De burgemeester van Hoorn spreekt DOETINCHEM dan eerst smult UI I Toespraak van den Bisschop Groot vertrouwen op Maria Het wapen en devies RUBBERHANDEL Postvluchten Mr. Duys en de S.D.A.P. Niet bij afdeelingsvergadering toegelaten Smalfilm en geluid Bewonderenswaardige vinding van den Haarlemmer J. C. Mol DE VERMINDERING VAN ONZEN TUIN BOUW EXPORT In November tot staan gekomen DIPHTERITIS-EPIDEMIE TE GELEEN Burgemeester Rubert t De leeken betuigen hun eerbied Verscherping van de sancties? Li V W* Dezer dagen heeft Mussolini hij de inwijding van de nieuw-gebouwde stad Pontinia persoonlijk in een stalen helm goud ingezameld De Katholieken van Hoorn hebben gisteren op overtuigende wijze afscheid genomen van hun deken en pastoor en Z. H. Exc. Mgr. J. P. Hui- bers een enthousiaste hulde gebracht. De druilerige regen, die tegen drie uur boven de stad neerdaalde en alle kleur en leven scheen weg te nemen, kon niet verhinderen, dat een groote menigte zich tegen dat uur voor de pas torie verzamelde om getuige te zijn van de grootsche hulde, die Katholiek Hoorn den nieu wen bisschop van het diocees wilde bereiden. Feestelijk wapperde van vele huizen de Ne- derlandsche driekleur met pauselijken wimpel. Voor de kerk hadden zich opgesteld de jon gens van de Kruisvaart, de leden van Kolpings Lijfwacht, de meisjes der Graal, allen in hun kleurige uniformen en vele vlaggen meevoerend. In de verte kwam reeds de Harmonie Apollo" onder vroolijke klanken aangemarcheerd. Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers vertoonde zich nu in bisschoppelijk ornaat voor de pastorie, omringd door familieleden en veie geestelijken. Zoo nam Mgr. de hem gebrachte hulde in ont vangst, waarna de stoet zich formeerde en in feestelijken optocht naar de Parkzalen trok. Alle zalen wanen daar tot in de uitsterste hoeken ge vuld. Naar schatting waren hier ruim tweedui- zfènd parochianen aanwezig. In het midden der groote zaal was een podium opgericht, waarachter tusschen verschillende schilden ook het wapenschild van den nieuwen bisschop prijkte. En: daaronder de zinspreuk Sta en ga voort in de kracht des Heeren. Bij de inkomst van Mgr. Huibers in de zaal brak een hartelijke ovatie los. Duidelijk was het blijde enthousiasme merk baar, dat deze vele honderden bezielde, nu „hun" deken tot bisschop was benoemd en voor zijn heengaan nog eens in hun midden wilde ver toeven. Toen Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers op net po dium had plaats genomen tusschen zijn familie en geestelijken voerde het gemengde kerkkoor 't „Ecce Sacerdos Magnus" van E. Honig uit. De jeugdvereenigingen hadden zich met hun vlaggen opgesteld naast het podium. Onder de aanwezigen merkten we op vele Hoogeerw. heeren dekens uit Noord-Holland, verder vele priesters uit het dekenaat Hoorn, terwijl Burgemeester Mr. H. Leemhorst en de wethouders J. v. Bockxmeer en N. Plomper met den secretaris den heer H J. Room de gemeente vertegenwoordigden. Mede was aanwezig net Tweede Kamerlid de heer E. Stumpel. Hulde der geestelijkheid Het eerst voerde het woord de weleerw. heer C. Pouw, oudste kapelaan der parochie, namens de geestelijkheid. Spr. deed voorlezing van het besluit der benoeming en riep dan enthousiast uit: „Onze pastoor Bisschop! Leve de Bisschop!" (Daverend applaus). Kapelaan C. Pouw begroette den nieuwen bisschop als den Prins der Kerk, den Prins van Haarlems bisdom. Vervolgens heette spr. hartelijk welkom het gemeentebestuur, uit wiens aanwezigheid blijkt, dat de vreugde niet alleen beperkt blijft tot de katholieken, maar ook de niet-katholieken het feit waardeeren, dat een der burgers van Hoorn bisschop is geworden (applaus). zijn kudde, een herder, die niet zichzelf zocht en altijd leefde voor anderen. Hulde en dank betuigt thans de parochie aan dezen herder, die zeven jaren ononderbroken on der haar heeft gewerkt. Het is niet mogelijk alles te vermelden, wat Mgr. tijdens dit pastoraat te Hoorn heeft ge wrocht. Spr. vermeldt o-a. het verbreiden der devotie tot O- L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Verder het feit, dat de bisschop zijn volk heeft leeren zingen met de kerk. (Applaus). Zooals 't was in de kerk, zoo was het ook daarbuiten in het vereenigingsleven. De eenige demper op de snaren der vreugde is het feit, dat katholiek Hoorn zijn pastoor moet missen. Namens heel de parochie bood spr. hierna het feestgeschenk der parochie aan. Door de vele giften zal het mogelijk zijn den nieuwen bisschop den bisschopsstaf aan te bieden. Spr. wenschte, dat deze staf een blijvend be wijs zou mogen zijn van de trouw en de onder danigheid der parochianen aan hun bisschop- Met den wensch, dat dit Episcopaat een tijd perk van heerlijk bloeiend godsdienstig leven voor vele jaren zou tot stand brengen, besloot spr. onder luid applaus zijn rede. De R. K. Gemengde Zangvereeniging „Viribus Unitis", o.l.v. den heer R. Moeskops, zong hierna het „Gloria" van Hummel. De volgende spreker was notaris S. J. J- Luyckx, die den nieuwen bisschop huldigde na mens het Kerkbestuur. Spr. noemde het een duren plicht en een eer ste taak te bidden voor den Bisschop, die op een leeftijd, waarop anderen reeds gaarne aan rusten gaan denken, nu zoo'n zware taak op zijn schouders heeft gekregen. Spr. schilderde op prettige wijze de goede ver houding, die steeds in het Kerkbestuur heerschte Heel juist voelde Mgr. steeds de geestelijke behoeften der parochie aan en veel practisch werk heeft Z. H. Exc. als deken en pastoor tot stand gebracht. Velen in de parochie zullen hun pastoor noode zien vertrekken, want als ergens ziekte of ellen de heerschte. dan was pastoor Huibers daar. De armen en zieken zullen Mgr. Huibers zeker niet vergeten. Spr. noemde vervolgens de groote zorg van deken Huibers om de schoonheid der kerk te behouden en den fraaien koepel te sparen. Veel heeft deken Huibers tot stand gebracht. Als dank zal het Kerkbestuur een tegeltableau voorstellend de door Mgr. gestichte Mariaschool aanbieden, waarmede de herinnering aan het werk van Mgr. te Hoorn blijvend zal worden gehouden. Dan was het woord aan mr. H. Leemhorst, burgemeester van Hoorn. Deze memoreerde, hoe hij, nadat kapelaan Pouw hem direct met de benoeming in kennis had gesteld, kort na het bekend worden reeds zijn gelukwenschen had aangeboden op de pastorie. Thans wilde spr. namens het gemeentebe- U houdt natuurlijk ook van I echte Geldersche 8 Vraagt daarom Uw leverancier I het merk stuur den Bisschop nog eens officieel met zijn hooge onderscheiding feliciteeren. Op een tijd, dat anderen aan rusten mogen gaan denken, aldus spr., breekt voor den Bis schop een tijdperk aan, waarop de beslomme ringen zullen verdubbelen en de werkzaamhe den zullen vertienvoudigen. Nu Mgr. Huibers Hoorn gaat verlaten, wenscht de burgemeester hem toe: vale Episcope, vale. Het ga U in Uw verder bisschoppelijk leven goed. Als U in Uw paleis nog eens aan Hoorn zult willen denken. Mgr. „nihil obstat" daar is niets tegen. Hierna hield Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers een ontroerende toespraak, die inhield moedig voorwaarts te gaan op den af te leggen Bis- schoppelijken weg. Het is, aldus Mgr., een overstelping van ge voelens, die mij dezer dagen getroffen heeft en mij geslingerd heeft tusschen hoop en vrees. De gedachten, die bij me opkwamen, toen ik llVA/i uo, dat ik uitverkoren was tot Bisschop van Haarlem, zijn voor mij ontstellend ge weest. Menschelijkerwijze gesproken is er veel schoons in het bisschoppelijk ambt, dat aan trekt, maar wie eenigszins op de hoogte is, ziet zooveel moeilijkheden op geestelijk en fi nancieel gebied, de groote verwarring der gees ten en zoovele andere factoren, dat het om te bezwijken is voor een mensch, als hij dat moet dragen. Maar bovennatuurlijk gezien, is het iets schoons uitverkoren te zijn tot Apostel. Maar bovennatuurlijk gezien heeft de H. Chrysosto- mus gehuiverd bij de gedachte aan de groote verantwoording van zoovele duizenden zielen, terwijl een mensch zijn eigen ziel nauwelijks kan redden. Mgr. heeft zich de vraag gesteld, wat het toch geweest kan zijn, dat hij uit zoovele heilige en geleerde priesters was uitverkoren. Daarvoor is slechts één antwoord. Het ondoorgrondelijk raadsbesluit van de Goddelijke Drievuldigheid. Dat is het eenige, dat Mgr. moed geeft en kracht. De oneindige Almacht van den Vader heeft 't vastgesteld en mij, aldus Mgr. in eeuwigheid voorbestemd. En de zoon Gods heeft, toen Hij zijn Aposte len uitkoos als zijn vrienden, als voortzetters van zijn werk, ook mij geroepen. Mgr. kan God niet genoeg danken voor de genade en de gunst, mede Apostel te mogen wezen. Het is door het werk van den H. Geest, die de kerk bestuurt, door alle eeuwen heen, niettegen staande alle menschelijke aanvallen en fouten, dat Mgr. is waardig geacht voor het Apostolaat. Men herinnert Mgr. aan hetgeen hij altijd gezegd heeft dat alle genaden ons verleend worden door de voorspraak en den bijstand van Maria. Daarom is Z. H. Exc. ook direct gaan neer knielen voor de beeltenis der H. Maagd. Met ontroerde stem sprak Mgr. nu zijn groote liefde uit voor Maria op wie hij al zijn vertrou wen heeft gesteld en onder wier hoede hij zich volkomen veilig gevoelt bij de komende moei lijkheden. Maria heeft Christus geholpen geheel zijn le ven en bij zijn sterven stond zij onder zijn kruis. Toen Mgr. dit overdacht, heeft hij begrepen dat ook hem de moeilijkheden en kruisen niet zouden worden gespaard. Toen heeft hij het kruis, dat de bisschoppen van Haarlem steeds droegen genomen en het omhelsd vertrouwend op de hulp van Maria. Ik weet niet, aldus Z. H. Exc., wat mij bo ven het hoofd hangt, maar één ding weet ik zeker, ik mag niet verzaken, noch wankelen, aarzelen en mistrouwen, want ik heb den steun van Christus en Zijn Moeder. Mgr. geeft dan een beschrijving van zijn wa pen: een zilver veld, beeld van het geloof, met een rood kruis, dat spreekt van liefde en offer vaardigheid. In een veld de adelaar, symbool van den H. Joannes den Evangelist, patroon van den Bisschop en in een ander veld het hert met kruis in zijn gewei, beeld van St. Hubertus, het geslachtswapen van den nieuwen bisschop Hui- bers-Hubertuszoon. In het hart van het wapen bevindt zich de beeltenis van O. L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand. Daaronder de wapenspreuk: „Sub tuum praesidium" onder Uwe bescherming. De ontroering werd Mgr. te machtig, toen hij hierna zijn geheele bisdom stelde onder de be scherming van Maria, O. L. Vrouw van Altijd durenden Bijstand. Met een hartelijk woord dankte Mgr. ten slotte zijn parochianen voor hun medeleven in de zeven jaren, dat hij heel gelukkig onder hen heeft geleefd. Steeds zal de bisschop prettige herinneringen aan dezen tijd bewaren. Dankbaar is Mgr. voor het aangeboden ge schenk, den bisschopsstaf, waarvan Mgr. de zin nebeeldige beteekenis verklaart. Dan brengt Mgr. dank aan het gemeentebe stuur voor de steeds welwillende medewerking. Met de belofte, dat hij Hoorn nimmer zal ver geten, besluit Mgr. en vraagt ten slotte aan al len een klein gebed. Aan het einde van deze huldiging zongen allen gemeenschappelijk het Gregoriaansche „Credo". Zooals dat klonk, is het een bewijs, dat goede gemeenschappelijke zang in de kerk wel zeer goed mogelijk is. In de algemeene vergadering van de Ned. Ver. voor den Rubberhandel zijn de aftredende be stuursleden onder wie de voorzitter, de heer J. N. Burger, herkozen. De Perkoe toet vloog van Singapore naar Bandoeng. voortgezet en de benoeming van Eden moet de eerlijkheid van deze belofte bewijzen. Eden was allerminst ingenomen met de Parijsche voorstellen en heeft ze te Genève verdedigd op zulk een wijze, dat hij duidelijk te kennen gaf, hoe lief het hem zou zijn, in dien ze werden verworpen. Hij is in de oogen van Italië het „béte noire" der „schandelijke sanctie-politiek," de vast houdende tegenstrever van Italïë's viasthou- dendheid. De Britsche regeering heeft bij de Middellandsche Zee-mogendheden laten infor- meeren, in hoeverre Engeland op den bijstand van hen zou kunnen rekenen, wanneer Italië Engeland zou aanvallen, en de antwoorden, welke zij tot nu toe heeft gekregen, acht zij geenszins onbevredigend. Ook in den Volken bond wil Engeland een dergelijke enquête hou den. Het is duidelijk, dat Baldwin door deze vragen wil bewijzen, dat het hoofdargument, waarop Hoare met Laval meeging, is komen te vervallen en Engeland dus verantwoord is de door de publieke opinie gewenschte Vol- kenbondspolitiek weer op te nemen, daar waar het die zoo leelijk liet liggen. Eden voelt evenmin als Baldwin iets voor een op eigen gelegenheid handelen van Engeland, maar hij is tevens een man gebleken, die een waarlijk collectieve actie van den Volkenbond in het leven weet te roepen. In Italië is men over de benoemnig van Eden slecht te spreken, want de kansen van een petroleumembargo zijn daardoor gestegen. Het zal echter nog even duren, alvorens dit vraagstuk aan de orde wordt gesteld en Italië heeft dus in ieder geval nog een weinig tijd om zijn olievoorraden zoo hoog mogelijk op te voeren. De waarschuwing, welke de Amerikaansche regeering op grond van de neutraliteitswet tot de particuliere handelaars heeft gericht, heeft in de practijk weinig uit gehaald, want de Amerikaansche uitvoer van petroleum, katoen, ijzer enz. naar Italië is belangrijk toegenomen. Mocht Eden den Vol kenbond meekrijgen voor een uitbreiding en verscherping der sancties tegen Italië, dan is het niet onmogelijk, dat ook Amerika stren gere maatregelen zal gaan nemen. Ten slotte is door de benoeming van Eden en de opheffing van het speciale Volken bondsministerie een toestand in de Britsche buitenlandsche politiek opgeheven, welke een ongewenschte tweeslachtigheid in de hand werkte. Zondag is in alle kerken en openbare kapellen van het Bisdom Haarlem het volgende schrijven van het Ka thedraal Kapittel van Haarlem voorgele zen: HET KATHEDRAAL KAPITTEL VAN HAARLEM aan de geestelijkheid en de Geloovigen van ons Bisdom Te Deum laudarmis! Wij hebben weer een Bisschop. Onze maanden lang dage lijks herhaalde aanroeping van den H. Geest heeft verhooring gevonden. Paus Pius XI, de wettige Opvolger»van den H. Apostel Petrus aan wien Jesus Christus Zijn Kerk op aarde te besturen heeft toevertrouwd, heeft, gebruik ma kende van de volheid Zijner macht tot Bisschop van de Haarlemsche Kerk en tot Herder over alle priesters en geloovigen van dit gebied uitgekozen en aangesteld: Zijne Hoogwaardige Excellentie Monseig neur Joannes Petrus Huibers, Deken van het District Hoorn en pastoor van de pa rochiekerk van den H. Cyriacus aldaar. Op Zaterdag 14 December j.L heeft deze blijde tijding ons allen bereikt; in het Geheim Consistorie op Maandag 16 December heeft Zijne Heiligheid den nieuwbenoemden Bis schop gepreconiseerd, d.i. op plechtige wijze de benoeming afgekondigd. Dankbaar en blijde hebben alle katho lieken van dit diocees: priesters en leeken deze benoeming ontvangen. Wij hebben nu een opvolger van onzen nog altijd diep- betreurden Vader in Christus, Monseig neur Aengenent, zoo onverwachts van ons weggenomen. De nieuwe Bisschop is een persoon aan velen bekend. Zijn verleden belooft veel voor de toekomst. In velerlei verschillende werkkringen van kapelaan, seminarieleeraar, stichter eener nieuwe parochie en deken heeft hij allerlei erva ringen opgedaan, die hem zeker zullen be zielen met wijsheid bij het beslissen over de vele uiteenloopende vraagstukken die Hem door priesters en leeken zullen wor den voorgelegd. Juist in deze tijden nu de toestanden op geestelijk zoowel als op stoffelijk gebied zoo hachelijk zijn, heb ben wij een man noodig die uit eigen on dervinding veel practische kennis heeft opgedaan. Om den Hemelschen Vader, van wien alle goede gaven komen, voor deze keuze te danken zal op Zondag den 22sten Dec. in alle Kerken en Kapellen van het Bis dom, hetzij na de Hoogmis, hetzij onder de namiddag- of avondoefening een „Te Deum" worden gezongen. Beminde Geloovigen, wij zijn wel ver heugd over het feit dat de ledige plaats door het vroegtijdig verscheiden van Mgr. Aengenent achtergelaten, weer is inge vuld; doch laten we ons toch wel goed indenken: de nieuw-benoemde Bisschop smaakt geen onvermengde vreugde. Hij zal bij de eerste zich hiervoor aanbiedende gelegenheid ons wel zeggen dat de erfenis die Hij van Zijn Doorluchtigen Voorgan ger gaat overnemen, Hem als een lood zware last op de schouders komt vallen. Dezen zoo drukkenden last gaat Hij dragen voor ons, voor ons aller geestelijk en tijde lijk welzijn: dit is de plicht van Zijn ambt als Herder; zoo noodig geeft de goede Her der zelfs zijn leven voor zijne schapen. Doch om deze reden hebben wij den plicht Hem dezen last naar best vermogen te verlichten en draaglijk te maken. Dit doen wij door onze volgzaamheid en eerbied, door onze liefde en vooral door de hulp van onze gebeden: en voor zoover het zijn zware zorgen betreft op stoffelijk gebied, den nood der Arme Parochies, door aanbie ding van onze stoffelijke gaven. Het is waar, er zijn vele stoffelijke noo- den die in deze dagen gelenigd moeten worden. Maar onder die vele is voor den Bis schop de schuldenlast der hulpbehoevende kerken wel een der ergste, omdat Hij als Hoofd van het diocees tot taak heeft hier hulp te bieden, en dit helpen Hem slechts in zoo^rre mogelijk is, als de geloovigen Hem dè middelen daarvoor ten dienste stellen. Dit hebt gij priesters en geloovi gen op edele en milddadige wijze gedaan bij den vorigen Bisschop. Wij spreken met het volste vertrouwen de verwachting uit dat gij ook onzen nieuwen Bisschop niet hulpeloos zult laten staan. Er zijn reeds stemmen vernomen van edele diocesanen, die voorstellen den nieuwen bisschop volgens christelijke ge dachte bij het begin van zijn episcopaat met wijgeschenken tegemoet te treden: deze gedachte wenschen wij zoo krachtig mogelijk aan te moedigen. Het meest aan gename geschenk zal Hem zeker zijn een door het geheele diocees saamgebrachte som om van de schuld die op de noodlij dende kerken drukt een zoo groot moge lijk deel af te lossen. Wat gij ter eere van de nagedachtenis van Mgr. Aengenent in September zoo schoon gedaan hebt, dat vragen wij u nu nogmaals te doen ter verwelkoming van onzen nieuwen Bisschop. Daarom schrijven wij voor dat op Zon dag 29 December in alle kerken en in alle kapellen, waarover een Rector is aange steld, onder alle H.H. Missen eene collecte met open schaal zal gehouden worden voor dit doel. Wij verzoeken de Eerwaarde Geestelijk heid om zelf, gekleed in toga en superplie, met de offerschaal langs de geloovigen te gaan om hunne gaven voor den nieuwen Bisschop in ontvangst te nemen. En zal dit ons schrijven op Zondag 22 Dec. a.s. onder alle vastgestelde H.H. Missen van den kansel worden voorgelezen. Namens het Kathedraal Kapittel H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris. Gegeven te Haarlem, 17 Dec. 1935. GEBEDEN TOT INTENTIE VAN DEN NIEUWEN BISSCHOP Wij behoeven de Geestelijkheid, de religieu zen en de geloovigen niet aan te sporen om in de dagen, die de Consecratie van den nieu wen Bisschop voorafgaan, veel en vurig te bid den tot den H. Geest, opdat door Zijne over vloedige gaven de geest van onzen nieuwen Bisschop bovenmate moge worden verlicht en aan Hem worde geschonken de zoo noodige kracht om alles te doen, wat tot Gods eer bevorderlijk is en heilzaam voor de zielen. Wij bepalen bij dezen, dat tot en met den dag van de H. Bisschopswijding: le. na iedere vastgestelde H. Mis door pries ter en volk gezamenlijk worde gebeden „Kom H. Geest" met daarbij behoorend vers en gebed. 2e. alle priesters in elke H. His de oratio imperata bidden van den H. Geest (tam- quam pro re gravi). H. J. M. TASKIN, Kapittel-Vikaris. Zaterdag en Zondag vergaderde te Alkmaar het gewest Noordholland-Noord van de S.D.A.P. Onder de aanwezigen bevond zich ook mr. Duys, hetgeen aanleiding werd tot een uitvoe rige discussie. Tenslotte werd met 163 tegen 17 stemmen een resolutie aangenomen, die als volgt luidt: „Het gewest Noordholland-Noord spreekt als zijn meening uit, dat, volgens de interpretatie der statuten, aan een geroyeerd lid, hangende zijn beroep tegen dit royement geen toegang tot de vergadering kan worden verleend." De heer Duys verliet vervolgens onder pro test de bijeenkomst. Op uitnoodiging van den heer J. C. Mol, direc teur van de Multifilm te Haarlem, hebben wij Zaterdag een bezoek gebracht aan zijn ateliers aan het Kenaupark te Haarlem, waar hij sinds jaar en dag in zijn geheimzinnige studio's zijn wonderlijke en algemeen gewaardeerde bloemen-, kristallen- en andere wetenschappelijke films vervaardigt. De bedoeling van het bezoek gold ditmaal een kennismaking met een nieuwe vinding van Mol, n.l. opneming van geluid direct op smalfilm. Zooals men weet, werden de geluids-smalfilms tot dusver vervaardigd door verkleining van normaal- op smalfilm. Het systeem van Mol echter maakt het mogelijk beeld en geluid di rect op den smallen band op te nemen. Reeds geschiedde dit een enkele maal b.v. in Amerika, doch in Nederland is deze methode ge heel nieuw, zoodat Mol de eerste Nederlander is, die er in geslaagd is de geluids-smalfilm in di- recten zin tot stand te brengen. Hier zij aan toe gevoegd, dat Mol geen gebruik maakt van een bestaand systeem, door anderen gevonden, doch zijn eigen geluidssysteem toepast. Overbodig op te merken, dat wij hier voor een prestatie staan, die alle bewondering verdient. Reden voor ons om op onze filmpagina uitvoe riger op deze aangelegenheid terug te komen en daarbij ook de demonstratie te bespreken, welke de heer Mol ten beste gaf, een demonstratie, die overtuigend en verrassend was in alle op zichten. De export van onze tuinbouwproducten, die reeds zoo vaak een vermindering te zien heeft gegeven, blijkt in de maand November wat tot staan te zijn gekomen. Opvallend is hierbij, dat de hoeveelheid geëxporteerde producten wat verminderde, doch de waarde toenam. Zoo werd thans voor f 1.503.000 naar het bui tenland gezonden, tegen f 1.457.000 in dezelfde maand van het vorig jaar. De vermeerdering van den export in de af- geloopen maand is in hoofdzaak te danken aan den grooten afzet van appelen, peren en vruch- tenpulp, waarvan de export met plm. f 320.000 toenam. Van de overige producten verminderde even wel de export. De exportwaarde van de tuinbouwproducten naar Duitschland en Engeland, is in de afge- loopen maand iets gestegen, naar België ver minderde hij evenwel met meer dan de helft. De diphteritis-epidemie te Geleen heeft een zoodanig karakter aangenomen, dat op advies van den inspecteur voor de Volksgezondheid het gemeentebestuur heeft besloten alle lagere scholen en de bewaarscholen tot 2 Januari te sluiten. Een nader onderzoek zal dan uitmaken of zü weer geopend kunnen worden. Zondagmiddag te drie uur is in het St. Igna tius Ziekenhuis te Breda in den ouderdom van 43 jaar de heer J. J. M. Rubert, burgemeester der gemeente Woensdrecht, overleden. De heer Rubert had de vorige week Dinsdag een zware operatie ondergaan en sindsdien was zijn toestand zeer ernstig. De overledene werd in 1917 tot burgemeester van Woensdrecht benoemd. Sinds 1923 vervulde hij ook het ambt van gemeentesecretaris. De heer Rubert was lid der Provinciale Sta ten van Noord-Brabant. Onder zijn bestuur kwam het vliegveld van Woensdrecht tot stand. Verder heette spr. welkom de aanwezige geestelijkheid, die haar vriend heeft willen eeren. Tenslotte begroette spr. den broeder van den Bisschop, die met zijn familie hier aan het feest luister' bijzette. Kapelaan Pouw herinnerde aan de woorden van den bisschop bij zijn benoeming: „De priesters schijnen in hun schik te zijn." „Ja, Mgr", aldus spr., „de priesters zijn in hun schik en vooral de geestelijkheid van de pa rochie en van het dekenaat." De geestelijkheid is dankbaar voor de bezie ling van den nieuwen bisschop, voor voorbeeld van arbeid en gebed. Dankbaar, dat Z. H. Eerw. den geestelijken dichter heeft gebracht tot de H. Eucharistie en tot Maria. Vooral roemde spr. de kinderlijke liefde van den Bisschop voor O. L. Vrouw van Altijddu renden Bijstand. Misschien is de bisschop het meest verheugd, omdat tijdens zijn Episcopaat geestelijkheid en geloovigen dichter gebracht zullen worden bij Maria, 't Spijt de kapelaans der parochie, dat de pastoor heengaat. Mgr. was steeds voor hen een vaderlijke vriend, dien de geestelijken bij alles wat ze zullen doen als een voorbeeld zullen navolgen. Met een belofte, dat de geestelijken den bis schop in hun gebeden niet zullen vergeten, be sloot spr. zijn rede met den heilwensch: leve de Bisschop. (Applaus.) Na 'n orkestnummer van de Harmonie „Apol lo", o. 1. van den heer L. Koning, was het woord aan den heer J. v. d. Knaap, voorzitter van „Katholiek Hoorn". In een van enthousiasme trillend betoog schil derde spreker de groote vreugde, die Hoorn be zielt, nu deken Huibers tot zoo hooge waardig heid was uitverkoren. Aan Hoorn, dat toch niet de minste was van de steden van het diocees, is een groote eer te beurt gevallen. Nog lang zal het klinken: Onze deken is bis schop van Haarlem. (Applaus.) Komende ge slachten zullen op dit feit blijven wijzen. De kinderen van thans zullen zich later gaarne herinneren wat deken en pastoor Huibers voor hen in hun jeugd beteekend heeft. Spr. gaat dan na, welke hooge functies de bisschop bekleedt als vorst van het diocees en verklaart de beteekenis der bijzondere bisschop pelijke eereteekenen, het kruis, de myther. ring en staf. Wü hebben het geloof en de wetenschap, dat de Bisschop is gekozen door den H. Geest om met den Paus de strijdende Kerk te besturen. Spr. roemt Mgr. als een vader en herder voor Men behoeft het met de Italiaansche zienswijze inzake het Italiaansch- Abessinisch conflict niet eens te zijn om volmondig toe te kunnen geven, dat Italië in verband met de Parijsche voorstellen, welke door Baldwin haastig dood werden verklaard, nog vóór zij een kans hadden gekregen tot le ven te komen, allerwonderlijkst behandeld is. Wel niet wonderlijker dan Italië zelf den Vol kenbond behandelt, van welken het nog steeds lid blijft, al treedt het ook zijn rechtsbeginse len en rechtsregelen met militair gelaarsde voe ten, maar toch wonderlijk genoeg om Mussoli ni gelegenheid te geven nog wat rechter te gaan zitten op het chauvinistische oorlogspaard, dat in Rome het Italiaansche hart verrukkend pa- raderijdt, maar in Abessinië leelijke klappen krijgt. Hoe men het ook draait en keert, Hoare en Laval, de Britsche en de Fransche regeering, zijn het een moment eens geweest over deze compromitteerende compromisvoorstellen en hebben deze als een acceptabelen grondslag voor vredesonderhandelingen aan alle betrok ken instanties officieel voorgelegd. Itlaië nam ze in overweging, niet om ze zonder voorbehoud te aanvaarden, maar om er een officiéél ant woord op te kunnen geven. Vóór Italië echter zijn officieele meening kenbaar had gemaakt, liet de Britsche regeering de gedane voorstel len onder invloed van de verontwaardiging der publieke opinie vallen en offerde zij Sir Samuel Hoare op, terwijl de Volkenbond een resolutie aannam, welke Italië den indruk moest ge ven dat Genève alsnog op Italië's antwoord wachtte, alvorens de Parijsche voorstellen, waarmee verschillende raadsleden niet accoord gaan, definitief van de baan te schuiven. De Volkenbond, die de bittere pil voor Laval en Hoare zoo zwaar mogelijk wilde vergulden, heeft de Italiaansche pers daardoor de kans gela ten het volk te vertellen, dat de Volkenbond Italië heeft trachten te belasten met het odium van de mislukking der reeds bij voorbaat mis lukte bemiddelingspoging. Vandaar dat Italië thans een houding aanneemt alsof er te Genève een minderwaardige comedie is opgevoerd, waarbij de consequentie en doordrijverige hou ding van het zelfs zijn trouwringen in den oor logssmeltkroes werpende Italië bijzonder gunstig afsteekt als een overtuigend bewijs van zijn wilskracht en de waarachtigheid zijner princi- pieele overtuiging. De blunder van Parijs is zoodoende oogenschijnlijk een diplomatiek suc ces voor den Duce geworden, maar of hem dat veel zal baten, is een tweede. De tragi-comedie van het plan-Laval- Hoare, welke ook in Amerika een bui tengewoon slechten indruk heeft ge maakt en dat is heel belangrijk aangezien bij een eventueele verscherping der sancties de houding der Vereenigde Staten zoo geen beslissende dan toch een zeer voorname rol zal spelen is thans definitief geliqui deerd, ook al wenscht Italië de fictie te hand haven als zouden de Parijsche voorstellen geldend blijven en een uitgangspunt bieden voor mogelijke latere besprekingen. Baldwin doet zijn best om zijn ernstig ge schokt prestige zoo goed mogelijk te herstel len en heeft ten slotte aan Anthony Eden de voorkeur gegeven boven Austen en Neville Chamberlain en boven Lord Halifax om den op zijn neus gevallen Sir Samuel Hoare aan Buitenlandsche Zaken op te volgen. Baldwin beloofde, dat de Britsche Volkenbondspolitiek van vóór de verkiezingen integraal zou worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5