De nieuwe Britsche minister van Buitenlandsche Zaken Om de autonomie in Noord-China I „PROTECTOR" I De steun-nota van Engeland Slachtoffers van de gladheid 1 Het nieuws van heden EDEN AANVAARDT HEDEN ZIJN FUNCTIE Éjj GOEDERENVERKEER MET DUITSCHLAND Incidenten aan de Libysche grens? De verhuizing der Lindberghs DE BAROMETER 5 INBRAAK-VERZEKERING aura 111 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 24 DECEMBER 1935 BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 -TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bi j vooruitbetaling DACBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 Ochtendblad EEN EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 19712 Hij zal den Volkenbond blijven steunen en het werk der ver zoening voortzetten De Engelsche pers is gunstig gestemd Gelukwensch van Laval aan Eden De indruk te Addis Abeba Hoare werpt voorloopig de politiek over boord Jing Joe Keng wil op voorwaar den de autonome regeering ontbinden De studenten blijven protesteeren De mist in Engeland Vliegtuigen landden te Lympne inplaats van te Croydon Koningin Elisabeth te Brussel Het Weer Verwondering over het stilzwijgen der Spaansche regeering Valladares ontving geen officieel verzoek Fransch-Britsche besprekingen Britsche legatieraad doodgeschoten Aan boord van een schip Ernstige botsing tusschen auto en tractor bij Gilze-Rijen Twee kinderen gedood en vier gewonden Hachelijk avontuur dat nog goed afliep Wr Nieuwe overeenkomst Maandag te Berlijn onderteekend Vermeerderde afzet van landbouwproducten Er zouden vechtpartijen, zonder gebruik van wapenen, zijn geweest Storing WAT DE TONG STREELT (pag. 4) Bericht van de ,Jfew York Times" bevestigd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et, tngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. LONDEN, 23 Dec. (Reuter). In officieele kringen wordt verklaard, dat Eden de oriënteering van Genève in de Britsche politiek zal handhaven; hij zal den Volkenbond steunen en tegelijk het werk van ver zoening voortzetten, dat volgens de voorschriften van den Raad gepaard moet gaan aan de economische actie tegen Italië. Eden zal morgen zijn functie aanvaarden en daarna enkele dagen Londen verlaten om vacantie te nemén; hij zal evenwel in contact blijven met het ministerie. De benoeming van Eden tot minister van Bui tenlandsche Zaken wordt door de Londensche pers als de gebeurtenis van het oogenblik be schouwd. Hoewel Eden in zijn kwaliteit van plaatsvervangend minister van Buitenlandsche Zaken tot de gegadigden voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken behoorde, is zijn be noeming toch een groote verrassing. Waarschijn lijk hebben de meeste aanhangers der regeering in het Lagerhuis verwacht, dat de keuze op Sir Austen Chamberlain zou vallen. De oppositie partijen wenschten daarentegen, dat Eden op volger van Hoare zou worden. In verband hiermede heerschte vreugde in de kringen van de Labourpartij en van de Liberale partij, welke vreugde döor alle aanhangers van de Volkenbondsgedachte wordt gedeeld. Alle bladen wenschen den betrekkelijk jeug digen nieuwen leider van de Britsche buiten landsche politiek geluk. De „Times" merkt met betrekking tot de be noeming van Eden op, dat zij in overeenstem ming is met de wenschen van de openbare mee ning en van 't volk. De versmelting der functies van minister van buitenlandsche Zaken en mi nister van Volklenbondsaangelegenheden doet een uniforme leiding der buitenlandsche politiek onder volledige controle en verantwoordelijkheid van het Kabinet verwachten, zooals dat in de laatste week is vereischt gebleken. De Daily Telegraph" verwacht dat de benoe ming alle kringen zal geruststellen, wier ver trouwen is geschokt geweest door een overigens slechts schijnbare wijziging in de houding van de Britsche regeering tegenover den Volkenbond. De ,,Morning Post" schrijft, dat Eden als grootzegelbewaarder en als minister voor Volken bondsaangelegenheden een onvermoeid aanhan ger van den Volkenbond is geweest. De „Daily Herald" hoopt, dat de Britsche politiek na deze benoeming als eenig doel zal hebben Mussolini door gemeenschappelijke stap pen te dwingen zijn aanval te staken en vrede te sluiten, welke de door het Volkenbondsstatuut gegarandeerde territoriale onschendbaarheid van Abessinië waarborgt. De „News Chronicle'' is van meening, dat Baldwin den eenigen stap heeft gedaan, welke in binnen- en buitenland de overtuiging zal ge ven, dat Groot Brittannië is teruggekeerd tot de politiek van den volledigen steun aan den Volkenbond en de sanctie-maatregelen. Minister-president Laval heeft Eden het vol gende telegram gezonden; „Ik maak van de gelegenheid van Uw benoeming tot minister van buitenlandsche zaken gebruik, om U be halve mijn gelukwenschen de verzekering van mijn zeer oprechte en vertrouwensvolle vriend schap te doen toekomen. Ik verheug mij, met U het werk van eendracht 'en vrede te kunnen voortzetten, waaraan onze landen gemeen schappelijk arbeiden." De benoeming van Eden heeft een gunstigen indruk gemaakt op regeeringskringen, die mee- nen, dat de buitenlandsche politiek van Enge land aan evenwichtigheid zal winnen, omdat slechts één minister de leiding zal hebben. Zij gelooven, dat het dank zij Eden mogelijk is, de toepassing' der sancties doeltreffender te doen zijn. Sir Samuel Hoare en zijn echtgenoote zijn per vliegtuig naar Zürich vertrokken en aldaar aangekomen. In antwoord op een vraag verklaarde Hoare: ,,Het is nog veel te vroeg om over mijn toe komst te spreken. Ik ga alle zorgen voor eeni gen tijd opzij zetten. Ik denk in Zwitserland te blijven tot ik geheel hersteld ben." Sir Samuel weigerde zich over den politieken toestand uit te laten. I Het hoofdkwartier der autonomisten in Noord-China. Links: het hoofd der nieuwe regeering Jin Joe-keng (in Chineesche kleeding), die zijn opvoeding genoot in Japan vergezeld van zijn secretaris Chih Chungmei, vroeger 'n koopman in Sjanghai PEKING, 23 Dec. (Keuter) Van Chinee sche zijde wordt medegedeeld, dat de leider van de regeering van Oost-Hopei, Jing Joe Keng, heeft voorgesteld de autonome regee ring te ontbinden, op voorwaarde, dat hijzelf deze ontbinding bekend zou maken, dat hij lid zou worden van den Politieken Raad van Hopei en Tsjahar, dat het gedemilitariseerd gebied het oude statuut zal handhaven en dat de Nank'ngregeering het bevel tot arres tatie van Jing Joe Keng intrekt. De studenten te Peking protesteerden tegen het plan der regeering, de wintervacanties te vervroegen en zij hebben besloten de propagan da tegen het autonomistische streven in Noord- China voort te zetten. Zesduizend studenten hebben te Hankau een betooging' gehouden om te protesteeren tegen het Japansche request aan den burgemeester van Hankau, waarin verzocht werd om in ver band met de molestatie van een Japansch on derdaan alle betoogingen te verbieden. In verband met de demonstraties van de stu denten tegen de autonomie, heeft men een con ferentie van de kanseliers van alle Chineesche universiteiten bijeen geroepen, waaraan ook ver tegenwoordigers van de studenten zullen deel nemen, teneinde deze kwestie te bespreken. LONDEN, 23 Dec. (Reuter). Door den mist waren verscheidene vliegtuigen gedwongen te Lympne te landen inplaats van te Croydon. Hieronder zijn ook toestellen van de KLM; de passagiers zijn per trein naar Londen gegaan. Hoewel de mist boven het Kanaal dikker werd, was te Lympne nog voldoende zicht, zoodat de toestellen gemakkelijk konden landen. De scheepvaart op Thames en Mersey is eveneens gedesorganiseerd. BRUSSEL, 23 Dec. (Reuter). Koningin Eliza beth heeft haar verblijf te Napels, bij de prin ses van Piemont, beëindigd, en is, na nog twee dagen te Rome te hebben vertoefd, van- fnorgen te Brussel teruggekeerd. Verwachting: Zwakke tot matigen Oos- telijke tot Zuidelijken wind, nevelig tot H half of zwaar bewolkt, weinig of geen neerslag, lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. EE EE Verdere vooruitzichten: Temperatuur om het vriespunt tot lichte dooi. illllflIllllllllllllilllllllllllllHilllllllllllllllllllllillllillllllllliillllllINli nilllllllllllllll HlllllllllllflIIIIIIIIIMIIHIIIIIIIIHIIUIllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIII ONDERL. VERZEKERING MIJ. DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN E UITSLUITEND voor: Kerken, Pastorieën Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïïliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiifiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiii i in 11 h ii i ii ti ilï MADRID 23 Dec. (Reuter). In politieke kringen heerscht groote verwondering over het stilzwijgen van het ministerie van bui tenlandsche zaken inzake de Britsche no ta met de vraag omtrent den wederkeeri- gen bijstand. Ook het bericht uit Londen, volgens hetwelk Spanje reeds bevestigend zou hebben geantwoord, brengt hierin geen wijziging. Na afloop van den kabinetsraad heeft een journalist aan Portela Valladares gevraagd, of de ministers zich bezig gehouden hadden met de bestudeering van de nota, die Engeland aan Spanje heeft gezonden. Portela Valladares gaf hierop ten antwoord, „dat het ministerie van buitenlandsche zaken niet officieel kennis droeg van de nota, die door Engeland gezonden zou zijn," en dat zij zich derhalve niet met deze kwestie hadden be zig gehouden. Naar vernomen wordt, zijn de Fransche en Britsche generale staven van leger en vloot kortgeleden te Parijs met elkaar in voeling ge treden met betrekking tot de kwestie der vei ligheid in de Middellandsche Zee, en hadden deze besprekingen een bevredigend 'verloop. Er zullen niet meer van deze besprekingen worden gehouden. Naar men meent te weten, heeft Eden te Genève met de vertegenwoordigers der ver schillende mogendheden besprekingen over dit punt gevoerd, en zijn toen vorderingen ge maakt. SJANGHAI 23 Dec. (Reuter). Toen heden ochtend hier het s.s. „President Mac Kinley" aankwam vanuit Hongkong, werd medegedeeld, dat Wiggin, de legatieraad van de Britsche ambassade te Tokio, aan boord van het schip was gevonden, gedood door een kogel in het hoofd. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat de dood kort na het vertrek van Hongkong is in getreden. Het Britsche consulaat te Sjanghai tast met betrekking tot deze zaak volkomen in het duis ter. SJANGHAI 23 Dec. (Reuter). De scheeps dokter van de „President Mac Kinley" deelde mede, dat legatieraad Wiggin zich gedood heelt door een revolverschot in den mond. Wiggin was gehuwd met een dochter van Vallin, den kamerheer van den koning van Spanje, en bekleedde diplomatieke posten te Kaïro, Rome en Washington. Ook onder de in het "buitenland vertoevende Italianen wordt goud ingezameld, offerschaal in de Italiaansche legatie te Parijs, bewaakt door een balilla De Maandagmorgen omstreeks 12 uur reed op den Bredaschen weg bij Gilze-Rijen een personenauto, waarin behalve de chauffeur gezeten waren ir. Los, uit Eindhoven, diens echtgenoote en zes kinderen, die op weg naar Leiden waren om aldaar het Kerst feest te vieren. Ter hoogte van café „Plan ken Wammes" reed de auto op een tractor met aanhangwagen, die tengevolge van de gladheid van den weg geslipt was en dwars over den weg stond. Bij deze botsing zijn twee kinderen om het leven gekomen. De gevolgen van de aanrijding waren ontzet tend; de personenauto werd totaal vernield. Uit dé brokstukken werden twee meisjes van resp. 5 en 4 jaar in deerniswekkenden toestand te voorschijn gehaald. Een jongetje van drie jaar bleek een armpje te hebben gebroken, ter wijl de chauffeur, ir. Los en diens echtgenoote snijwonden en schrammen hadden opgeloopen. De overige drie kinderen bleven ongedeerd. Dr. Hoeks uit Gilze en dr. Glabbeek uit Rijen waren spoedig ter plaatse, verleenden eer ste hulp en brachten de slachtoffers naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. Bij aankomst bleken de twee meisjes reeds te zijn overleden. De toestand van de overige slachtoffers is niet ernstig. Zondagmorgen om kwart voor negen is een personen-auto, bestuurd door ds. W. Barneveid, Ned. Herv. predikant te Warns en waarin nog twee andere personen de heeren J. Bouwsma en D. van Dijk, eveneens uit Warns afkomstig, op de St. Jansstraat te Bolsward geslipt en in het water terechtgekomen. De dominee ging naar Spannum, waar hij zou preeken. Toen er een auto van tegenover gestelde richting naderde, week ds. Barneveid uit, doch tengevolge van de gladheid van den weg slipte hij en gleed de auto in de gracht. Het voertuig kwam daarbij op de zijde te lig gen. Het portier kon niet geopend worden. De heer D. Ykema. die vanuit zijn woning het ge val had gadegeslagen, sprong te water en sloeg de ruiten van den wagen stuk. Hij slaagde erin een passagier naar buiten te trekken. Hij werd hierbij ernstig door het glas aan de pols ge wond, waardoor hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. De chauffeur van den anderen auto en diens medepassagiers, waren spoedig ter plaatse om verdere hulp te verleenen. De twee andere reizigers konden door hen uit den wagen wor den getrokken. Door dr. M. ten Cate werd de eerste geneeskundige hulp verleend. Zoo is dit hachelijke avontuur nog zeer goed afgeloopen. Nabij Athene is een trein tengevolge van een aardverschuiving ontspoord. Twee personen werden gedood en zeer velen gewond Men bericht ons uit Berlijn: In het Rijksministerie van Buiten landsche Zaken te Berlijn is Maandag een verdrag onderteekend tot regeling van het Duitsch-Nederlandsche goe derenverkeer in 1936. Voor den afzet van landbouwproduc ten uit Nederland, in het bijzonder van boter, eieren en kaas, is een regeling getroffen, die een vermeerderden afzet van genoemde producten in vergelijking met het vorige jaar mogelijk maakt. De overeenkomsten inzake de bij den invoer in Nederland gecontingenteerde goederen maken het Duitschland moge lijk, zijn waren in ongeveer gelijke hoe veelheid in Nederland af te zetten. De Regeeringsdienst bericht nog Maandag, 23 December 1935, heeft aan het Auswertige Amt te Berlijn de onderteekening plaats gevonden van een verdrag nopens de regeling van het Nederlandsch-Duitsche goede renverkeer voor het jaar 1936. Voor wat den afzet van landbouwproducten uit Nederland naar Duitschland betreft, is in het bijzonder ten aanzien van boter, eieren en kaas in dit verdrag een regeling vastgelegd, die voor het jaar 1936 een vermeerderden af zet van de genoemde producten, in vergelijking met het jaar 1935, mogelijk maakt. De in het bedoelde verdrag getroffen rege ling ten aanzien van den invoer van Duitsche artikelen, die in Nederland gecontingenteem zijn, komt daarop neer, dat ten aanzien van den invoer in Nederland uit Duitschland van die artikelen gedurende het jaar 1933 een aan passing aan de verhouding op de Nederland- sche markt is nagestreefd, waardoor verschil lende bedrijfstakken verderen steun zullen ge nieten. KAIRO, 23 Dec. (A.N.P.) De gisteren hier verspreide geruchten omtrent inciden ten aan de Libysch-Egyptische grens zouden in zooverre bevestigd worden, dat het volgens de jongste berichten tot kleine vechtpartijen zou zijn gekomen. Er werd echter nergens van de wapenen gebruik gemaakt. Ook zouden deserteurs op Egyp tisch gebied zijn aangekomen. In verband met het besluit van den minister van Defensie, om den diensttijd der reservisten met 6 maanden te verlengen, heeft de Egypti sche regeering besloten 4.000 soldaten, die an ders op 3i December hun diensttijd van 5 jaar zouden hebben uitgediend, nog 6 maanden onder de wapenen te houden. Deze maatregelen schrijft men toe aan den huidigen internationalen toestand, en o.a. aan het feit, dat Egypte zich bij de sanctiepolitiek heeft aangesloten. LONDEN, 23 Dec. (A.N.P.) Uit Alexandnë wordt gemeld, dat de geruchten over botsingen tusschen Britsche en Italiaansche soldaten aan de grens van Lybië door officieren van de Britsche luchtmacht te Mersa Matrun worden ontkend en als volkomen uit de lucht gegrepen worden beschouwd. VERDRAG MET DUITSCHLAND TOT REGE LING VAN HET GOEDERENVERKEER EN 1936 Eden aanvaardt heden zijn functie; hij zal den Volkenbond blijven steunen en het werk der verzoening voortzetten. Z. H. de Paus zal hedenmiddag voor het Kar dinaals-College den gebruikelijken Kerstwensch uitspreken. De verhuizing der Lindberghs naar Engeland bevestigd, doch door een vriend als tijdelijk verblijf van langeren aard genoemd. De Spaansche regeering zou niet officieel ken nis dragen van de Britsche nota inzake weder- zijdschen steun. Rond Aksoem zouden de Abessiniërs zich mo menteel bepalen tot kleinere aanvallen. De drievoudige moord te Batavia; gewezen politie-agent tot achttien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aardstortingen in het Soloksche (N.-L). Commissie benoemd, welke zal nagaan op welke wijze het vreemdelingen-verkeer bevorderd kan worden. Ernstig auto-ongeluk bij Gilze-Rijen; twee kin deren gedood; vier gewonden. In een stad is een tramlijn defect gewordenEen gedeelte van het electrische net is stroomloosDe wagens staan her en der lichtloos. Heel het tramverkeer in zoo'n stads wijk is stop gezet. Maar het tramver keer niet alleen. Want 't is wonder lijk hoe de groote-stadsmechanismen in elkaar grijpen. Binnen korten tijd is veel in de war. Het autobedrijf moet de taak der tram overnemen. En wie daarvoor geen geld heeft zal moe ten wachten of te voet gaan. Men had z'n tijd precies berekendNu komt men te laat in winkel, op kantoor of magazijn dan wel in het huisgezin. Alles is nu eenmaal in onze samenle ving op elkaar aangewezen. We neb ben allen onze eigen functie te ver vullen en wanneer we daarmede op houden dan brengen we allicht méér dan ons eigen werk in de war. Zoo'n storing in een stad geeft ons dit ter overweging. SPECIAAL VOOR U DAMES is de rubriek NEW YORK, 23 Dec. (ANP.) Het be richt van de „New York Times", dat de fa milie Lindbergh op weg naar Engeland is om zich daar blijvend te vestigen, schijnt juist te zijn. Het staat thans nJ. vast, dat Kolonel Lind bergh met zijn vrouw en zijn zoontje zich Za terdagavond te middernacht hebben inge scheept aan boord van het Amerikaansche stoomschip „American Importer", dat op 29 December as. te Cobh in Ierland aankomt en den volgenden dag te Liverpool. Volgens een naasten vriend van Lindbergh, wiens naam niet genoemd wordt, zou Lind berghs besluit verband houden met de wijze, waarop de zaak-Hauptmann door den gouver neur van New Jersey weer aan de orde is ge steld en waarmee Lindbergh het niet eens is. Het buitenverblijf van bet echtpaar Lindbergh te Hopewell is reeds geruimen tijd geleden ter beschikking gesteld van een instelling voor kinderverzorging. Dat de Lindberghs voorne mens zouden zijn zich voor goed in Engeland te vestigen uit veiligheids-overwegingen voor hun kind, zou echter onjuist zijn. Vermoedelijk zullen zij echter niet naar de Vereenigde Staten terugkeeren, vóór de Haupt- mann-episode achter den rug en vergeten zat zijn. Stand op Dinsdag 1 uur v.m. 754.2. Vorige stand 754.8.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 1