Het nationaal-socialisme en de Noordsche beweging Emm botterdam—z.-amerika lijn Met KERSTMIS en NIEUWJAAR De strijd aan het Noordelijk front New-Yorkscke Bears NIEUW HEIDENDOM NOG GEEN STAATSKERK Uit Vaticaanstad Sport en spel holland-amerika lijn DINSDAG 24 DECEMBER 1935 „Politieke" macht der Kerk bestreden sfaatde feesfdiseh voor U klaar Ut De Italiaansche actie aan het Somali-front Korte berichten Chineesch schip door zeeroovers overvallen Een ernstig Duitsch verkeersongeluk V os-Ra jchenbach Pijnenburg en Wals uit elkaar? -F- Ras, bloed en grond-evangelie de kern van het conflict tusschen Kerk en Staat De Abessiniërs blijven kleinere aanvallen doen rond Aksoem Het 78e legerbericht Heden spreekt Z. H. de Paus den gebruikelijken Kerstwensch uit De buit bedroeg 10.000 dollar DAMMEN FINALE VAN DE MEESTER- WEDSTRIJDEN Het verloop der voorlaatste ronde Zaterdag de eerste partij WIELRENNEN Wals zou een koppel vormen met W. Vroomen NEDERLANDERS TE PARIJS PijnenburgWals vijfde in 50 K. M.-koppelwedstrijd FAILLISSEMENTEN MARKTNIEUWS AMSTERDAMSCHE BEURS Nabeurskoersen van 23 December SPECIAAL VOOR U DAMES i. de rubriek WAT DE TONG STREELT (pag. 4) WISSELKOERSEN STOOMVAARTLIJNEN (Bijzondere correspondentie) Het nationaal-socialisme de uitdruk king is niet te sterk rekent op het oogenblik af met de politieke macht der Kerk. Het Derde Rijk sloeg het commu nisme neer, kluisterde de sociaal-demo cratie in zware ketenen, en onderdrukte meedoogenloos een muiterij in eigen ge lederen. Staat en party werden tot een eenheid verklaard. Alles en allen heeft men in de Duitsche eenheid van „Rasse, Blut und Boden" geiykgeschakeld. Alleen de Kerk bleef zich-zelve, liet zich niet geiyk schakelen. Dat was dus politiek en heel het machtsapparaat van den staat komt er aan te pas om deze zgn. anti-Duitse he en anti-nationale politiek onschadeiyk te maken. Het is in het huidige Duitschland aan de orde van den dag dat men hooge persoonlijk heden in by eenkomsten van veel meer dan officieusen aard, onder daverende toejuichin gen, woorden en volzinnen hoort uitkramen welke de geloovige Christen met den besten wil van de wereld niet anders voelen kan dan als vloeken en godslasteringen. In boeken, tyd- schriften en kranten die door het scherpe toe zicht dat de staat op hun inhoud uitoefent, reeds a priori een officieus tintje hebben, en die door de byzondere doeleinden welke zy dienen, of door de hooge positie van hun schrij- vers of uitgevers, dikwijls byna officieele pu blicaties worden, stuit men herhaaldelijk op uitlatingen tegen den godsdienst, welke in on verschillig welk ander land zeer zeker de aan dacht van de justitie zouden trekken. Reli gieuzen en geesteUjken van alle rangen en waardigheden worden voor de rechtbank ge bracht en tot zware straffen veroordeeld, dik wijls wegens feiten die ne<rgens ter wereld strafbaar zijn. Geheime staatspolitie contro leert in katholieke en protestante kerken de preeken en grijpt in wanneer er ook maar iets gezegd wordt dat zich niet heel nauwkeurig tot de verkondiging der geloofsleer beperkt. Daarentegen genieten eenige afvallige pries ters de grootste vryheid van spreken en zelfs op de door den staat georganiseerde cultuur avonden mogen zy besmeuren wat zoo velen Duitschers boven alles dierbaar is. Woedt er dan een kerkvervolging in Duitschland? Officieel neen! Gode zy dank, zoover is het nog niet gekomen. Maar de algemeene toestand stemt niettemin tot de grootste bezorgdheid. Wanneer toch de nazi's niet heel spoedig tot het inzicht ko men dat de groote gevaren welke zü voor hun stelsel in de Kerk zien, niet meer zijn dan de spookbeelden uit een benauw den droom, dan zou een strüd op leven en dood tusschen Kerk en Staat misschien wel onvermydeiyk kunnen worden. Het nationaal-socialisme gaat diep gebogen onder den zwaren last eener geestelijke erfenis welke stamt uit een tydperk dat het voor goed afgesloten gelooft te hebben, doch waarvan het de naweeën nog in de verste verte niet te boven is gekomen. Uit de loopgraven keerden twee generaties terug van mannen die nergens meer in ge loofden, die overal aan twijfelden en die alleen zeker wisten dat men eten moet om in het leven te biyven. Oorlog, revolutie, inflatie en werkloosheid hebben het Duitsche volk voor een goed deel los geslagen van den geesteUj ken en moreelen grondslag waarop het ge groeid en groot geworden was. Bandeloosheid en haat, dat was de leuze van vele apostelen die in de na-oorlogsjaren een al te grif ge hoor vonden. Ten slotte kwam Adolf Hitler. Aan degenen die zich onder de hakenkruis-banier schaar den, vroeg hy niet of ze zyn program gelezen hadden. Hy beloofde arbeid en brood aan de werkloozen. Hy beloofde een nieuwe bloei periode aan een verarmde boerenbevolking en een uitgemergelden middenstand. Hy beloofde samenwerking aan werkgever en werknemer die elkaar vernietigden in een zinneloozen klassenstrijd. Hy beloofde nationale bescher ming aan een onder schulden begraven in dustrie. Hy beloofde Duitschland vrijheid en onafhankeiykheid. Wat hy aan de regeering bracht, waren menschen die ofwel op het slagveld, ofwel binnen de grenzen, te midden van honger, gebrek, armoede en martelende onzekerheid, een vreeselUken strijd gestreden hadden. Al deze menschen waren behept met persoonlijke wenschen, verlangens en verwachtingen. Slechts and hield hen te zamen: name lijk de overtuiging dat Duitschland alleen weer zich-zelve worden kan, wanneer in een alge meene, geweldige krachtsinspanning waarbij elke Duitsche man en elke Duitsche vrouw alles geeft en offert wat hy, wat zy kan, heel het Duitsche volk zich schouder aan schouder plaatst om eensgezind alle moeiiykheden te overwinnen welke het scheiden van het eenig doel: een groot, sterk en vrij Duitschland. In „Mein Kampf" schryft Hitier dat een volk slechts strijden kan wanneer het een banier heeft en een leuze. Deze leuze behoeft geen andere verdienste te hebben dan dat ze duideiyk is en vat heeft op de massa. Een ba nier had hy het Duitsche volk reeds gegeven: het hakenkruis. De leuze welke het wachtwoord worden moest in den kamp voor een groot, sterk en vrij Duitschland, was: Eenheid! Een heid van een Duitsch ras. Eenheid van een door Duitsch bloed verbroederd volk. Eenheid van een door Duitsch land saamgehouden natie. Eenheid van ras, bloed en grond. Het was een leuze, doch de overmoed eener jonge revolutie maakte er een evangelie van. Men predikte den eeredienst van het ras waarin het bloed heilig en de grond een altaar werd. De onverbiddeiyke logica eischte dat andere rassen, zij het onder vele mooie woorden, minderwaardig ver klaard en uitgestooten werden uit de Duitsche volksgemeenschap. Onchristeiyke wetten moesten de zuiverheid garandee ren van het Duitsche bloed. Hier kon de Kerk niet lijdelijk toezien. Zü moest protesteeren en de Eeuwige Waarheid stellen tegenover wat onlogisch, onwetenschap- peiyk en onchristeiyk is. Doch het nationaal- socialisme kende de Eeuwige Waarheid niet, en omdat het evangelie der eenheid van ras, bloed en grond de blyde boodschap was van het groote, sterke en vrije Duitschland der toekomst, stond het vast dat de Kerk die dit evangelie bestreed, anti-nationaal was. Haar houding was volksverraad! Al het overige volgde1 vanzelf en de ge schiedenis er van is bekend. De staat poogt met zijn machtsapparaat den invloed der Kerk in te dammen. Groote geënsceneerde proces sen en sensationeel opgemaakte onthullingen moeten de verdorvenheid der geestelijkheid aantoonen. Quasi-wetenschap tracht den eer bied voor den godsdienst neer te halen en Christus' Kerk voor te stellen als een bijen korf vol gekrioel van machtsbeluste kleine menschen. Scheurmakers die al de vrijheden genieten welke men der Kerk weigert, lokken onder hooge bescherming schaapjes weg uit den éénen schaapstal van den éénen Herder. Wat dengene die de geschiedenis van twee jaren nationaal-socialistischen strijd tegen de Kerk bestudeert, met verbazing vervult, is het feit dat een doodgewone leuze welke ook slechts als leuze bedoeld was en aanvankelijk niet meer inhield dan een serie mooie woorden zonder daadwerkelijken inhoud, binnen zoo korten tijd ten gevolge kon hebben dat een betrekke- ïyk kleine kern van menschen die geestdriftig al hun krachten gaven aan het ideaal eener Duitsche eenheid, slechts bereikten dat zy rond veertig millioen protestanten en rond twintig millioen katholieken tegen zich in het harnas joegen. De eerste en voornaamste oorzaak hiervan is ongetwyfeld dat de Kerk in den ruimsten zin van het woord niet den minsten invloed heeft op het nationaal-socialisme. De kern der Hitler-beweging welke thans alle leidende po sities bekleedt, stamde uit de loopgraven en uit de clubs van jonge, nationaal voelende stu denten, doch niet uit de kerk. Men vindt on der de nationaal-socialistische leiders prac- tisch geen enkelen kerkehjk geloovige. Al deze menschen zyn a-religieus althans in den christelyken zin van het woord en de ge schiedenis, ook bij ons te lande, leert wat de Kerk te wachten staat wanneer a-religieuzen die zich-zelve bij uitstek geroepen achten om over kerkelijke aangelegenheden te oordeelen, juist omdat zy „onpartijdig" zyn, kerkpolitiek gaan plegen. Een tweede oorzaak is dat het nationaal- socialisme niet voor het eerst den handschoen op moest nemen tegen de Kerk. Hitier en zijn aanhang overwonnen de sociaal-democratie en het communisme ondanks dat „Rotfront und Reaktion" enkele bruinhemden in straat gevechten neerschoten en neerstaken veel en veel gemakkelijker dan den tegen stand van het Christendom dat de jonge be weging met groot wantrouwen gadesloeg en zyn geloovigen op allerlei manieren en ten slotte zelfs door een absoluut verbod, er bui ten trachtte te houden. Het nationaal-socia lisme heeft dit niet vergeten. Het bekijkt den geestelijke, hij zy priester of dominee, nog steeds als den 200 geduchten politieken „Hetz- kaplan". En het begrijpt niet dat er geen sprake is van „centrum-propaganda op den kansel", doch dat er integendeel zuivere ver kondiging der geloofsleer plaats heeft, wan neer er gepreekt wordt tegen de sterilisatie-wet. Een derde oorzaak welke overigens zeer nauw met de twee eerstgenoemde samen hangt, is het absolute wanbegrip van den godsdienst in leidende nationaal-socialistische kringen. Zy missen ten eenen male het aan voelingsvermogen van den innerlijken drang welke den geloovigen mensch op de knieën dwingt voor de Almacht van zyn God. Hier en daar vindt men soms overpeinzingen en meditaties over geloofswaarheden welke voor iederen katholiek en voor iederen protestant zonder meer grievend zyn, maar waarin men toch den wil om althans iets te begrijpen van hetgeen den geloovigen Christen innerlijk be roert, niet loochenen kon. Veel nut hebben deze overpeinzingen en meditaties echter niet. Altijd weer komt de schrijver tot de conclusie dat de mystiek waarvan hij het hoogere, het goddelijke niet aanvoelt, al zeer slecht past by den materieelen nood en de zuiver stoffelijke behoeften van het Duitsche volk. Is hy voorts radicaal, dan verwerpt hij die mystiek. Is hy „verdraagzaam", dan noemt hij die mystiek wezensvreemd voor de Duitsche natie. De hardnekkige tegenstand der Katholieke Kerk in Duitschland, het openlijk verzet der rechtzinnig protestantsche Belydeniskerk, de omvormings-schuwe onverschilligheid der Duitsche Evangelische Kerk en het uiteen spatten van de zeepbel der Duitsche Christe nen, het zyn allemaal verloren veldslagen welke de strategen op het ministerie voor Ker kelijke Aangelegenheden heel goed op hun juiste waarde weten te schatten, ook al om geven zy zich thans van een triomfantelijk maohtsvertoon. Dit machtsvertoon lijkt er vooral en bovenal op gericht te zijn, de groote en diepe teleurstelling over de volkomen ne derlaag op het kerkehjk front te verdoezelen en de onzekerheid te verbergen waarin men zich bevindt. De Duitsche Christenen die men eigenlijk reeds als afgedaan beschouwt, heeft men nu weer in grooten getale op de leidende posten gezet in de kerkcommissies welke de Duitsche Evangelische Kerk binnen twee jaren zelfstan dig moeten maken. Aan den anderen kant steunt men zooveel mogelijk het nieuw-heiden- dom der Noordsche beweging. Deze Noordsche beweging zou als zuiver Germaansch voelen de en geheel stoelende op den grondslag der Duitsche eenheid van ras, bloed en grond, als voorbestemd kunnen gelden om practisch een soort nationaal-socialistische staatskerk te gaan vormen. Doch zooveel heeft de kerkstrijd de na tionaal-socialistische leiding wel geleerd, dat zy aan een dergelijke dwaasheid niet meer schynt te willen denken, zy laat de nieuw-heidenen ongestoord hun gang gaan. doch koppelt zich niet aan hun lot. Alle pogingen der Noordsche beweging om ker kelijke belasting te mogen heffen dit is voor haar de eenige mogelijkheid om wet telijk erkend te worden stuiten af op een officieele weigering. ADDIS ABEBA, 23 Dec. (Reuter) De strijd aan het Noordelijk front schynt thans meer den vorm van kleinere schermutselingen aan te nemen. Naar verluidt staan de Abessiniërs reeds 6 K.M. voor Aksoem. Aan het Zuidfront zijn de gevechten nog niet hervat. De Aboena, het hoofd van de Koptische Kerk in Abessinië, heeft voor het geheele volk een vasten van zeven dagen en byzondere gebeden voorgeschreven, om een overwinning voor de onafhankelijkheid van het land af te smeeken. Uit Mogadiscio wordt door „Stefani" gemeld: De militaire actie in Somaliland in de periode van 5 tot 16 December wordt gekenmerkt door een intensen arbeid van de luchtvaart boven het Djoebagebied. Tusschen Filtoe en Neghelli wer den de troepen van Ras Desta ontdekt. De ver kenningsvluchten op lage hoogte uitgevoerd, lokten een hevig vuur van de Abessiniërs uit ge weren en klein Oerlikongeschut. De Italianen beantwoorddèn dit vuur met een hevig bombardement. Tijdens deze actie is een Italiaansch officier door een geweerschot gedood. De volgende dagen werd een sterke luchtactie gevoerd tegen de troepen, welke naby Neghelli kampeerden. Aan deze actie werd deelgenomen door 15 Caproni 101 bombardementstoestellen met groot succes. Vier toestellen werden door het vuur van den vijand getroffen, doch niet ernstig beschadigd. Het is waarschynlijk, dat de vliegtuigen, die de omstreken van het Asjangi-meer bombar deerden, de Abessinische troepenconcentraties op het oog hadden in het gebied, dat halverwege Dessie, het hoofdkwartier aan het Noordelyk front, en Makalle gelegen is. Naar het gerucht gaat, had het bombardement geen succes, want de Abessiniërs hadden zich verborgen, en er is in dit gebied geen burger bevolking. Maarschalk Badoglio seint het volgende 78ste legerbericht: Een Abessinische colonne van 5000 man sterk, heeft een aanval gedaan op onze linies by Abbi Addi in Tembien, waarbij zy in noordelijke richting optrokken. Onze afdeelingen zwarthemden en Erithreeërs hebben een tegen aanval ondernomen. De vijand werd door de terreinsomstandig heden begunstigd en probeerde tegenstand te bieden. Het gevecht was zeer verwoed. De Ita liaansche troepen, gesteund door de artillerie en de luchtvaartafdeeling, trokken voort. Er volgde een gevecht van man tegen man, waarby de vijand tenslotte werd teruggedrongen, op de vlucht gedreven en door Eritreesche afdeelin gen achtervolgd. Zoodra de verliezen der Italianen en van de vijandelijke troepen zullen zyn vastgesteld, zul len zij worden bekend gemaakt. De luchtvaartafdeeling in Eritrea heeft vij andelijke troepenverzamelingen in de zóne tus schen Kworan en het Ascianghi-meer met bom men bestookt. Vaticaanstad, 23 December Onze Romeinsche correspondent seint: Tot prefect van de congregatie der H. Sacra menten is als opvolger van kardinaal Lega benoemd kardinaal Mgr. D. Jorio, die in het laatste consistorie het purper ontving en se cretaris dezer congregatie was. Tot pro-prefect van de congregatie der Reli gieuzen is benoemd de nieuwbenoemde kardi naal Mgr. Vincento La Puma, voordien secre taris dezer congregatie. Morgenochtend omstreeks 12 uur zal Z. H. de Paus het kardinaalscollege in audiëntie ontvangen tot het uitspreken van den ge- bruikelyken Kerstwensch. De stadhouder van Thüringen, Bauckel, heeft in overleg met Rijksminister von Blomberg be sloten de wapenfabriek te Buhl, eigendom der Joodsche familie Simson, ter beschikking te stel len van den „Fuehrer." De familie Simson is uitgewezen wegens het uitbetalen van te lage Iconen aan de arbeiders en het niet aanbrengen van voorgeschreven hygië nische verbeteringen. In alle plaatsen van Italië is Zondag de plech tigheid van het offeren van de trouwringen aan den staat herhaald. Volgens de eerste gegevens zyn alleen reeds te Rome en omgeving meer dan 300.000 ringen ge offerd. De „Sunday Express" meldt uit Friedrichs- hafen, dat het nieuwe Duitsche luchtschip de L.Z 129, dat binnenkort zyn eerste proefvluchten zal maken, gedoopt zal worden met den naam „Adolf Hitier", Te Hopewell in den staat Virginia is een groote autobus door de afsluitboomen van de brug over de rivier de Appromatox gereden en in 't water gestort. Dertien menschen, o.w. de chauffeur, zijn verdronken. Nadat reeds eerder lichte aardschokken waren waargenomen, zyn Mapien en omgeving in het Zuiden van Stsetsjoean op 18 December geteis terd door een hevige aardbeving, die vijf uren duurde. Het aantal dooden zou zeer groot zijn. Op verscheidene plaatsen spleet de aarde, zoodat vele huizen totaal verwoest werden. Met goedkeuring van Hitier heeft de Minister van Oorlog den opperbevelhebber van het leger opgedragen een „soldatenbond" op te richten. Lid van dezen bond kunnen alle soldaten wor den, die sinds 1 Januari 1921 het leger hebben verlaten. Bij Koninklijk decreet is dr. Angelo de Ru- beis, secretaris-generaal van het Italiaansche ministerie van koloniën benoemd tot vice-gou- neur van Somaliland. Verscheidene booten verkeeren in het ijs van de Kaspische Zee in nood. De stoomschepen „Molodetz" en „Asia" zijn uitgevaren om hulp te bieden. De hbvige storm en de mist maken het onmogelijk, dat vliegtuigen aan het opspo ringswerk deelnemen. Roosevelt heeft een decreet onderteekend, waarby de N. R. A. wordt overgebracht naar de departementen van handel en arbeid. Hier door v.rirdt e eneinde gemaakt aan het zelf standig bestaan van den dienst. De stad Quetta, welke in Mei j.l. door een aardbeving werd verwoest, zal op dezelfde plaats worden herbouwd. De kosten hiervan worden op zes millioen pond sterling geraamd. Naar de „New York Herald Tribune" bericht zal Roosevelt 3 Januari aan het Congres de be grooting voorleggen, welke 7 milliard bedraagt. De uitgaven van de laatste begrooting bedragen 7.750 millioen dollar en het tekort bedraagt 3.2 milliard tegen 3.575 millioen in 19341935 en 3.889 millioen in 19331934. Het vliegtuig Monteiro Torres van den leider van het escadrille, dat den tocht UPortugal Afrika maakt, is op het traject BolomaKayes nabij Fall Pacounda omlaag gestort. De be manning bleef ongedeerd. De te Berlijn gevoerde onderhandelingen over de verlenging van het Duitsch-Finsche han delsverdrag, zoomede het tusschen beide lan den bestaande clearing-verdrag hebben geleid tot een verlenging der beide verdragen voor 1936. In het huis van oud-minister Popitsj, van Joego-Slavië, die Zondag is afgetreden, en in de bureaux van het centraal comité van de radi cale party, is een huiszoeking gedaan. HONGKONG, 23 Dec. (Reuter) Een klein Chineesch vrachtschip op weg van Amoy naar Tsjang Sjou Poekien is door zeeroovers over vallen, die als passagiers meereisden. Het schip werd in de Biasbaai aan den grond gezet. De buit bedraagt 10.000 dollar, twee gijzelaars werden meegevoerd. AKEN, 23 Dec. Maandagochtend heeft tus schen Roetgen en Walheim een auto-ongeluk plaats gehad. Een auto is in botsing gekomen met een van den tegenovergestelden kant komen de autobus, waarby de motor van den personen auto geheel werd vernield. De benzine-tank ont plofte. De vier inzittenden, die den wagen niet meer tijdig konden verlaten, zijn levend ver brand. Bij pogingen nog hulp te bieden werd de chauffeur van de autobus niet ernstig gewond. Van de finale om den meestertitel werd Zondag de voorlaatste ronde gespeeld. De ge detailleerde resultaten luidden als volgt: C. Janneman—G. Rump 11 W. KippingG. Pors 0—2 M. R. C. StahlbergJac. Buller 20 A. HagenaarsC. Oosterbeek 20 J. C. P. Kalden—P. Leyte 1—1 Door deze uitslagen is het spelen der laatste ronde van dit tournooi vrijwel overbodig geworden, en in overleg met de deelnemers is dan ook besloten geworden om de resteerende party en op twee uitzonderingen na alle remise te geven. Wat is namelijk het geval? In Rotterdam zyn Zaterdag de volgende par tyen tot een beslissing gekomen: C. Janneman—D. de Zwart 20 W. Kipping—J. Buller 2—0 A. Hagenaars—G. Pors 1—1 waardoor, mede met de uitslagen van Zondag, de stand als volgt wordt: M. R. C. Stahlberg 11 6 4 1 16 J. C. P. Kalden 10 5 4 1 14 C. Suyk 10 5 4 1 14 A. Hagenaars 11 4 6 1 14 C. Janneman 11 3 7 1 13 G. Pors 10 3 6 1 12 P. Leyte 10 3 5 2 11 C. Oosterbeek 11 3 4 4 10 G. Rump 11 2 4 5 8 J. Buller 11 1 4 6 6 D. de Zwart 11 0 5 6 5 W. Kipping 11 2 1 8 5 In dezen stand zyn de remise-uitslagen der volgende week reeds verwerkt. Er moet dus al leen nog worden gespeeld tusschen Kalden en Suyk, terwijl Leyte den jeugdigen IJmuidenaar, zyn clubgenoot, gaat vergezellen naar Rotter dam, en dan tevens zyn laatste party tegen Pors speelt. Stahlberg heeft zich in dit toumooi meer dan schitterend gehouden. Om als debutant reeds zulk een goed resul taat te behalen, is een uitstekende prestatie. Alles hangt nu af van den uitslag van Kal den—Suyk der volgende week. Wordt deze partij remise, dan heeft Stahlberg den mees tertitel gewonnen. Alleen by winst door een van beiden moet nog een herkamp plaats vin den tusschen den Amsterdammer en een der beide winnaars. Zooals wij reeds hebben gemeld, is het zoo goed als zeker, dat de match om het wereld kampioenschap dammen tusschen den titelhou der Rajchenbach en den Nederlandschen kam pioen Vos, Zaterdag 2<S Dec. a.s. in het Victoria- hotel te Amsterdam een aanvang zal nemen. In genoemd hotel zullen alle partijen plaats vin den, die in de hoofdstad gespeeld worden. De aanvang van elke partij, ook van die, welke in andere plaatsen zullen worden ge speeld, is bepaald op zes uur. Elke ontmoeting wordt op denzelfden dag uitgespeeld, zoodat hangpartyen niet zullen voorkomen. Dr. Max Euwe heeft zich bereid verklaard, den openingszet van de match te doen. Wy ver namen tevens, dat de doorgang van den wed strijd eenigszins werd vertraagd, doordat Raj- chenbach's antwoord niet bijtijds kwam. De wereldkampioen heeft nu eenige eischen gesteld, die door den Nederlandschen Dambond zijn ingewilligd, zoodat de aanvang op Zaterdag a.s. thans bijna zeker niet op moeilijkheden zal stuiten. Een nieuwe phase in de pntwikkeling van de match is, dat het oorspronkelijk aantal partijen van tien waarschynlijk zal worden uitgebreid tot vijftien. Er zyn namelijk uit andere steden voorstellen gekomen om ook daar eenige par tijen te spelen en de Nederlandsche Dambond heeft zich bereid verklaard, deze voorstellen nader te onderzoeken. Het hangt overigens nog af van het aantal aanvragen, hoe groot het aantal partijen zal worden, dat buiten de hoofd stad zal worden gespeeld. Ook voor die ontmoe tingen is de aanvang bepaald op zes uur. Er zal voor het bijwonen van de match en- tréegeld worden geheven. Werkloozen zullen tegen een zeer lagen prijs toegang hebben, ter wyl den leden van den Nederlandschen Dam bond eveneens een aanzienlijke reductie is toe gezegd. Het is niet de eerste keer, dat er berichten de ronde doen, die melden, dat het koppel Pijnenburg—Wals uit elkaar gaat, maar naar men ons thans verzekert schijnt het nu toch ernst te zyn. Beide renners zullen de contrac ten, die hen nog als koppel houden, afwerken en daarna elk him weg gaan. Wie in het ver volg de koppelgenoot van Pijnenburg zal zyn. is nog niet bekend, maar het schijnt in ieder geval reeds vast te staan, dat Wals met Willy Vroomen een koppel zal vormen. De resultaten van de Zondag op de winter- baan te Parijs gehouden wielerwedstrijden wa ren als volgt: Achtervolgingswedstrijd: Richard haalt Di Paco in, Haemerlinck haalt Pecqueux in. Tijdrace over 1000 M. met vliegenden start: 1. Kaers 1 min. 7,2 sec. 2. Lemoine 1 min. 12,2 sec. Idem met staanden start: 1. Kaers 1 min. 13,3 sec. 2. Lemoine 15,9 sec. 15 K.M. wedstrijd achter kleine motoren: 1. Montero 15 min. 9,4 sec. 2. Terreau op 125 M. 3. Tonnelier ot> 180 M. 4. Wals op 1000 M. Sprintrace over 10 K.M.: 1. Speicher 35 pnt., 13 min. 18,2 sec.; 2. Aerts 17 pnt.; 3. Buysse, Peïissier en Ignat met ieder 14 punten, 50 K.M. koppelwedstryd: 1. TonnelierPec queux 15 pnt., tijd 1 uur 4 min. 14,4 sec. Op een ronde: 2. HaemerlinckKaers 16 pnt.; 3. Van Hout—Lemoine 15 pnt. Op twee ronden: 4. Peïissier—Aerts 18 pnt. Op drie ronden: 5. Pij nenburgWals 19 pnt.; 6. RichardBuysse 6 p. 19 December opgegeven door v. d. Graaf Co. N.V. (afd. Handelsinformaties) 19 Dec.: J. van Hesteren, meubelstoffeerder, Amsterdam, Adm. de Xtuijterweg 167 huis. J. Kuyper, veehouder. Amsterdam, Spaamwou- derdijk 637. 27 Nov.: J. Timmer Mzn.. landbouwer, Hofstede „Horio", buurtschap Horst gemeente Ermelo. H.'van 't Net. weduwe van C. v. d. Laak, de Rijn', Nijkerk. J. Stil, aannemer. Hoogstraat 53. Zwolle. rectificatie S Wurms. sigarenmaker, Amsterdam (opgege ven 19 December); adres moet zijn Weesperstraat 51 huis. AMSTERDAM, 28 Dec. Aardappelen. Zeeuwsche Bonte en Blauwe 2.703.10, Zeeuwsche Eigen heimers 2202.40, Zeeuwsche Bevelanders 2.00 2.30, Zeeuwsche Poters 1.802.30, Zuid-Holl. Eigenheimers 2.00—2.20j Friesche Borgers 2.20— 2.40, Andijker Bonte en Blauwe 2.402.60, Dreni- sche Zandaardappelen 2.002.30, Duinzandaard appelen 3.503.75, alles per H.L. Aanvoer 224.400 K G AMSTERDAM, 23 Dec. Eieren. Kipeieren hoog ste prijs 5,10. middelprijs 4.204.70, laagste prys 4.00, eendeieren 3.30. Totaal aanvoer 50.000 stuks. Handel gewoon. graannoteering LIVERPOOL, 23 Dec. Tarwe. Maart 6.2 7/8; Mei 6.2 V2. (Medegedeeld door Simoons en Co., A. v. Vliet en Zn. en L. Slijper) Van 3.30—4.30 uur H. V. A. Mid. Cont. Oil Anaconda Beth. Steel Tidewater Pensylvania Tennessee 229A 117/16 16 9/16— A 28A 9A 18 A 5 Van 4.30—5 uur Unilever Wilson Cities Service Anaconda Beth. Steel Shell Tidewater Tennessee 101A 5% IK—15/16 16% 2811/16 9A 8 15/16—9 5 Slotkoersen Dec. 23 21 20 19 Allied Chemical 151 149% 146% 149 Am. Tel. lei 153 152 151% 151% Am. Tobacco B 96Ve 95% 96 95% Anaconda Copp. 28% 2PU 27 26% Bait. Ohio 16V8 16% 16% 15% Can. Pacific 10% 11 10% 10% Case Treshing 98 96% 95% 943/4 Cons. G. of N.Y. 30% 30 30% 301/4 Dup. de Nem. 137 137 136Vs 135% Gen. Electric 36% 36% 363/s 35% Gen. Motors 55% 55% 55% 543/4 Kon. Olie 46% 453/4 New-York Centr. 28% 27% 27% 26% Radio Corp. 12Vs 13 123/4 123/4 Stand. Oil NJ. 48% 48% 48% 48% U. S. Steel Corp. 45% 45% 45% 44% Westingh. Elect. 94% 94% 933/4 923/8 NEW-YORK, Dec. 23 21 20 19 Londen 492%| 4.93%| 4.93 I 4.93 Parijs 6.58% 6 58%| 6 59%| 6.591/4 BINNENLANDSCHE HAVENS IJMU1DEN. Aangekomen 21 Dec.: Zonnewijk, s„ Rotterdam (voor Velsen). 22 Dec.; Phrygia, s„ W.-Indië (lost te IJmui- den); Kkrunda, s., Leningrad (voor Zaandam); Dublin, s.. Port Talbot; Orpheus, s„ Spanje; Marga, s.. Hernosand (voor Zaandam); Vlie- stroom, s., Hull; Ufa, s., Leningrad; Britisch Tommy, s., Swansea; Leeuwarden, s., Londen; Costa Rica, s„ Hamburg; Tarakan. m.s., Bremen; Ceres, s., Hamburg; Hebe, s., idem; Rijnstroom, s., Leith; Lingestroom. s., Bristol; Flandria (Zweed), s„ Gothenburg. 23 Dec.: Ariadne, s., Kopenhagen; Eden Force, s„ Swansea; Rhein, s.. Hamburg; Mary, m.s., Duinkerken; Simon Bolivar, s., Hamburg; Mary, m.s., Duinkerken; Simon Bolivar, s., W.-Indië. Vertrokken 22 Dec.: Ramava, s„ Oostzee; Alt, s., Goole; Phrygia, s„ Hamburg; Seven Seas Sound, s., Dunston. 23 Dec.: Dirigo, tank, Port Arthur. AMSTERDAM. Aangekomen 22 Dec.: Dublin, Prt Talbot, steenkolen, J. P. Ooenhaven. Ruys Co.; Orpheus, Spanje, stukgoed, Levantkade, Verg. Cargadoorskantoor; Vliestroom, Huil, stukgoed. Handelskade, Holl. stoomb. Mij.; British Tommy, Swansea, gasolie, Petroleumhaven, Ruys Co.; Leeuwarden, Londen, stukgoed, Handelskade, Ge neral Steam Transport C'y; Ufa, Leningard, hout, Houthaven, Spliethoff; Costa Rica, Hamburg, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail; Ceres, Ham burg, stukgoed, Sumatrakade, Verg. Cargadoors kantoor. 23 Dec.: Tarakan, Bremen, stukgoed, Javakade, Mij, Nederland; Hebe, Hamburg, stukgoed, Su matrakade, Verg. Cargadoorskantoor; Rijnstroom, Leith, stukgoed, Handelskade, Holl. Stoomb. Mij.; Lingestroom. Powey, stukgoed en klei. Rietlanden, idem; Flandria' (Zweed), Gothenburg, stukgoed, Zeeburgerkade. Verg. Cargadoorskanoor; Ariande, Kopenhagen, stukgoed, Levantkade. idem; Eden Force, Swansea, steenkolen, Rietlanden, De Hum- ber Handel Mij.; Rhein, Hamburg, stukgoed. De Ruyterkade, Van Es van Ommeren: Mary, Duinkerken, petroleum. Petroleumhaven, Ned, Bevr. kantoor; Simon Bolivar, W.-Indië, stukgoed, Surinamekade, Vrachtmail. KON. HOLL. LLOYD WATERLAND, wordt 26 Dec. njn. 4 uur van B.-Aires te IJmuiden verwacht. AMSTELLAND, 22 Dec. van Amst. te Hamburg. MIJ. NEDERLAND TARAKAN. 23 Dec. van Bremen te Amst. TAWALI, thuisreis, 21 Dec. van Port Said. SALABANGKA, 21 Dec. van Batavia n. Amst. SILVER-JAVA-PACIFIC LIJN MAPIA, 20 Dec. van Calcutta te Los Angeles. HOLLAND-WEST-AFRIKA LIJN MAASKERK, 22 Dec. van Amst. te Hamburg. KON. NED. STOOMB. MIJ. ORPPHEUS, 22 Dec. van Spanje 'te Amst. COSTA RICA, 22 Dec. van Hamburg te Amst. CERES, 22 Dec. van Hamburg te Amst. HEBE. 23 Dec. van Hamburg te Amst. ARIADNE. 23 Dec. van Kpenhagen te Amst. SIMON BOLIVAR, 23 Dec. v. W.-Indië te Amst. ACHILLES, Rotterdam naar Middl. Zee, pass. 22 Dec. Dungeness. GANYMEDES, R'dam naar Middl. Zee, pass. 22 Dec. Dungeness. OBERON, R'dam naar Middl. Zee, pass. 22 Dec. Dungeness. TELAMON, 21 Dec. van Middl. Zee te R'dam. ALKMAAR, uitreis, 21 Dec. te Callao. BACCHUS, 22 Dec. van Palerm naar Catania. BENNEKOM, 21 Dec. van Liverpool naar Duin kerken. BERENICE. 22 Dec. van Belize n. PTert Barrios. DEUCALION, 21 Dec. van Liverno n. Napels. FAUNA, Middl. Zee naar Amst., pass. 22 Dec. n.m. 6 uur 20 Lydd. HERMES, 22 Dec. van Varna te Constanza. IRENE, Amst. naar Kopenhagen, pass. 22 Dec. n.m. 4 uur 30 Holtenau. JUNO, 21 Dec. van Tarragona te Valencia. MEROPE, Stettin naar Amst., pass. 22 Dec. v.m. 5 uur 30 Brunsbuttel. ODYSSEUS. 21 Dec. van Kingstn (J) n. Amst. ORESTES. 22 Dec. van Piraeus naar Candia. ORION. 22 Dec. van Alicante n. Napels. PERSEUS, 22 Dec. van Kopenhagen te Stettin. PLUTO, 23 Dec. van Amst. te Aarhuus. POSEIDON. 22 Dec. Van Jaffa naar Haifa. SATURNUS. naar Antwerpen, pass. 23 Dec. 12 uur 50 v.m. Ouessant. THESEUS. 23 Dec. van Amst. te Hamburg. TRAJANUS, 21 Dec. van Jaffa naar Haifa. VESTA. Middl. Zee naar Amst.. pass. 22 Dec. n.m. 6 uur 45 Lydd. EUTERPE, Amst. naar Bordeaux, pass. 22 Dec. Dungeness. ALWAKI, 21 Dec. van B.-Aires naar Rotterdam. ROTT. LLOYD KOTA GEDE, thuisreis, pass. 22 Pec. v.m. 5 tl Ohessant. KOTA NOPAN, 22 Dec. n.m. 2 uur van Hamburg naar Aalborg. MOD.JOKERTO, uitreis, pass. 22 Dec. n.m. 8 u. Las Palmas. TAPANOELI, Rotterdam naar Jacksonville, pass. 22 Dec. Dover. DEMPO, uitreis, pass. 22 Dec. n.m. 2 uur Fi- nisterre. BALOERAN, thuisreis, 22 Dec. n.m. 5 uur van Sabang. INDRAPOERA, thuisreis, 23 Dec. v.m. 9 uur te Southampton; wrdt 24 Dec. van. 8 uur te Rot terdam verwacht. SIBAJAK, uitreis. 23 Dec. te Belawan. BUITENZORG. 21 Dec. van Bintang n. Batavia. KOTA AGOENG, R'dam naar Bombay, pass. 21 Dec. Finlsterre. BOSCHDIJK, uitreis, 23 Dec. te Antwerpen. BREEDIJK, 22 Dec. van Philadelphia te Balti more. DINTELDIJK, 2o Dec. van San Francisco naar. Rotterdam. BINNENDIJK, thuisreis, 22 Dec. te Londen. EDAM, 21 Dec. van New-York naar Rotterdam. SPAARNDAM. 21 Dec. Van R'dam n. NewYork. VOLENDAM, 22 Dec. v.m. van New-York te Rotterdam. pass. 22 Dec. 21 Dec. van MIJ. OCEAAN ALCINOUS, Amst. naar Java, Perim. EURYMEDON, Java naar Amst., Marseille. HALCYON LIJN STAD VLAARDINGEN, 21 Dec. van Vlaardlngen naar Narvik. VER. NED. SCHEEPV. MIJ. HOLLAND-BRITSCH-INDIE LIJN STREEFKERK, uitreis, 22 Dec. van Suez. HOLLAND-AFRIKA LIJN BOSCHFONTEIN, 21 Dec. van Kaapstad naar Teneriffe. DIVERSE SCHEPEN RUURLO, 21 Dec. van Bagnoli te San RaphaeL BOEKELO, Susa naar Vlaardlngen'. pass. 22 Dec. Gibraltar. GROËNLO, 23 Dec. van Köping n. Antwerpen. OOTMARSUM, 21 Dec. van Rosario naar St. Vincent. AALSUM, 22 Dec. van Londen naar Narvik. HILVERSUM, 21 Dec. van B.-Aires n. Santa Fe. TROMPENBERG, Aalborg naar W.-Indië, pass. 22 Dee. Dungeness.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 2