Zoekt gij betrouwbaar Personeel? 1 Plaats dan 'n „Omroeper" voor 80. OOO gezinnen f STADSNIEUWS FIJN EN NIET DUUR LAATSTE NIEUWS Handelsverdrag met Amerika Wat de tonq streelt PIELAGE CO. - ZIJLSTRAAT 18 - TELEFOON 11078 Weer onlusten Venezuela m KORTE INHOUD VAN HET VERDRAG De inzameling van metalen in Italië ipniiimminnill siuouniiuiiiuniiiuiuiiiiuuuuuiiuiiiiiiiuuuuiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiimiiiiiiiiiiiiiiiii? DINSDAG 24 DECEMBER 1935 gninnmiiiniiiiiiininiiiiiiiinin!!itnimnmnnnniTniiwnnm!TiTiimnniiiiiiiiiiiiiiiiiinninniiiniiiiiiininins VEREENIGING „HAERLEM" Tentoonstelling in de „Hoofd wacht" COMMISSIE VAN TOEZICHT L. O. Bezuiniging op de toelage? POST- EN TELEGRAAFDIENST Uitvoering tijdens de Kerstdagen HAARLEMSCHE BOLLEN- VEILING Faillissement geëindigd WAGEN OF GEBOUW? Gebouw, zegt de kantontechter VRIJWILLIGE BURGER WACHT Uitreiking medaille van bijzon dere verdiensten VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Maandag Stationsambtenaar jubileert AUTO IN HET WATER GEREDEN Door het ijs gezakt VOOR DE STILLE ARMEN VRAGENBUS BURGERLIJKE STAND De bakkers en Kerstmis MET KERSTMIS HAM VAN PIELAGE HEERLIJK EN DECORATIEF EEN ECHT FEEST0NTBIJT Brandstichtingen en moord- aanslagen Rome en de benoeming van Eden Geen vreugde, noch misnoegen Waar de door Nederland en Ned.- Indië verkregen concessies in hoofdzaak op neerkomen Vastgestelde reducties T arief bepalingen De Vorst-Bisschop van Brixen onder militaire bewaking? De Kerst-amnestie in Oostenrijk Uitgevaardigd door bondskanse lier Schuschnigg in een radiorede HET DEFECT AAN DEN VELSER ZINKER Reparatie nog mogelijk? Steenfabriek stilgelegd NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT suiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiira Een historische tentoonstelling in een histo rische omgeving. Zoo heeft de Vereeniging „Haerlem" de vele prachtige platen en schil derijen van Haarlem en omgeving uit het ver leden in een passende entourage gezet, alhoe wel het Hoofdwachtgebouw aan de Groote Markt nu niet bepaald als een ideaal tentoon stellingsgebouw beschouwd mag worden, vooral niet wat de verlichting betreft! Deze week tot en met Zondag a.s. iederen dag (ook de beide Kerstdagen) van 24 uur kan men in de Hoofdwacht geschiedenis leeren, maar in heel wat prettiger en gemakkelijk- ker aandoenden vorm dan in jaartallenboekjes, waarbij nog de aantrekkelijke eigenschap komt, het het het verleden van de eigen woonplaats is, dat men hier afgebeeld ziet. Interessant is het b.v. een vergelijking te maken tusschen den afgebeelden gevel van het stadhuis in 1630 en den huidigen. Zoo ook van de kazerne aan den Schoterweg in vroeger tijd, het kasteel van Brederode, toen het nog geen ruïne was, van Kraantje-Lek in de 18e eeuw, de Brouwerskolk, en het Spaame bij de Damstraat, waar zich indertijd een indrukwekkende los- en laad- kraan verhief en de uitmonding van de nu ge heel gedempte Beek nog te zien was. Daarnaast mogen genoemd worden de pren ten van bouwwerken, sedert de afbraakwoede van de 19e eeuw verdwenen, zooals de ScnaiK- wijkerpoort, de Kleine Houtpoort met de com miezenhuisjes, de oude buitenplaats „Het Klooster" aan den driesprong van den Scho terweg. Vermeldenswaard is in het bijzonder de af beelding van het Zijlklooster, staande in de Zijlstraat, waar thans het Postkantoor geves tigd is, en in 1881 afgebroken, waarbij een prachtig stuk bouwkunst in den toren voor Haarlem verloren ging. Dan het Klokhuis, dat vroeger aan het Klokhuisplein stond. Het torengebouw van Enschedé's drukkerijen is er nog het pendant van. Van artistieke qualiteiten is het schilderij van de Papentorenvest met de ruines van de bolwerken. De teekening van de vroegere lijn baan heeft een pittoresque hoekje afgvbeeld en geeft tevens een indruk van een oud-Haar- lemsch bedrijf. Meer „geschiedenis" zijn de platen van 't be leg van Haarlem (met natuurlijk! een portret van Kenau Hasselaer) en van de aan komst der gekwetsten in den oorlog van 1798. Wij zouden nog kunnen wijzen op de afbeel ding van het vroegereJodenbadhuis op den hoek van het Donkere Begijnhof en het Goud- smitspleintje (een afbeelding, welke in een ze ker Duitsch blad ongetwijfeld furore zou ma ken!), maar wij meenen met dezen green uit wat er tentoongesteld is, genoeg te hebben laten blijken hoezeer de expositie voor deskun digen en niet-deskundigen in de geschiedenis interessant is. Een vrij uurtje op een der volgende middagen is er goed besteed! De commissie van toezicht op het Lager On derwijs vergaderde Maandagavond ten Raad- huize onder voorzitterschap van den heer Th. Lancée. De voorzitter herdacht bij den aanvang der agenda het overleden lid P. Volger. In de vacatures werden de volgende candida- ten voorgedragen: in de vacature dr. P. P. v. d. Voorde dr. J. J. van den Andel; in de vacature ir. M. M. v. d. Maas, ir. W. G. Wycker- helt Bisdom en de heer J. C. Slagter; in de vacature C. M. J. Baas, de heeren C. M. J. Baas en M. Kooimans; in de vacature P. Volger, de heeren W. P. J. Ente en H. Boon: m de vaca ture W. J. Speller, de heeren W. J. Speller en G. Kloosterman; in de vacature J. A. Schell. de heeren A. Meilink en J. J. Bleeker.. Bij de rondvraag informeerde de heer E. H. Dik naar den aard van de op de gemeentebe- grooting beraamde bezuiniging op de toelage aan de commissie. De commissie deelde mede, dat de toelage voor onkosten der administratie, door de voor gestelde bezuiniging zou worden teruggebracht van 600 tot 300, terwijl alleen de uitgave van het jaarverslag ai 400 kost. De gratificatie voor den secretaris, vroeger 600. nu 450, zal worden gereduceerd tot 300, welk bedrag bedenkelijk dicht de vormen van een „fooi" benaderd. Daar tevens bleek, dat de uitgave van het jaarverslag in den vorm zooals die voorheen geschiedde, in belanghebbende kringen zeer gewaardeerd wordt en bijna onmisbaar gewor den is, werd besloten, tegen de geraamde be zuinigingen bij den raad te protesteeren. De directeur van het Post- en Telegraafkan toor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het postkantoor op den len Kerstdag, 25 December as., zai zijn openge steld als op Zondagen, derhalve van half 9 half 10 voor de afgifte van gewone en aange- teekende correspondentie en voor den verkoop van frankeerzegels. Op den 2en Kerstdag, 26 December a.s. zul len één briefpost- en één pakketpostbesteliing worden uitgevoerd, welke omstreeks 8 uur resp. 9 uur zullen aanvangen. De aangeteekende cor respondentie zal mede in de briefpostbestelling worden opgenomen. Op dezen dag vervalt uiteraard de gelegenheid tot het kosteloos af halen van correspondentie. Overigens is op den 2en Kerstdag de post dienst geregeld als op Zondag, met dien ver stande, dat gedurende de openstelling van half 9half 10 ook de gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Voor den Telegraafdienst is het kantoor op 25 en 26 dezer geopend als op Zondagen. De bijkantoren Aerdenhout, Schoterweg en Tempeliersstraat, alsmede de postagentschap pen. zijn op de beide Kerstdagen gesloten. De openstelling van de bijkantoren Bloemen- daal, Cverveen en Heemstede, van de hulpkan toren Bennebroek. Spaamdam, Santpoort-Sta tion- en Santpoort-dorp, s op de beide Kerst dagen voor den Post- en .den Telegraafdienst gelijk aan die op Zondagen. Ook op genoemde plaatsen wordt op den 2en Kerstdag één brief en pakketpostbestelling uitgevoerd, waarin aan geteekende stukken worden opgenomen. Wat be treft het kosteloos afhalen van correspondentie en het aanbieden van aangeteekende stukken op dezen dag, geldt voor deze kantoren dezelf de regeling als voor het hoofdkantoor. Het poststation Vogelenzang is voor den Post en den Telegraafdienst op den len Kerstdag geopend als op Zondag, op den 2en Kerstdag gesloten. Op laatstgenoemden dag heeft even wel eveneens een brief- en pakketpostbestel ling plaats. De bekende kwestie van de Haarlemsche Groenten- en Bollenveiling, heeft thans een eind genomen. De uitbetalingslijst in het fail lissement is thans verbindend geworden, omdat er geen verzet tegen is aangeteekend. De kwes tie die nog al wat stof had opgejaagd, is dus nu van de baan. Voor de betrokken leden be- teekent het des te prettiger Kerstdagen! Voor den Haarlemschen kantonrechter stond veertien dagen geleden terecht de 34-jarige bloemist v. V. uit Overveen. Hij zou volgens de dagvaarding in de maand November zonder vergunning van B. en W. van Bloemendaal op zijn bloemkweekerij een houten gebouwtje van 4 M. lang, 3 M. breed en 2 M. hoog hebben neergezet. Dit gebouwtje stond op wielen en de bloemist beschouwde het dan ook als een wagen, waarvoor hij geen vergunning noodig had. Het gemeentebestuur van Bloemendaal liet echter het gebouwtje door het gemeente- personeel afbreken. De ondergrond van dit strafproces is de prin- cipieele kwestie, of het door den bloemist ge construeerde bouwsel een wagen of een gebouw is in den zin der Woningwet. De Ambtenaar van het O.M. eischt f 25. boete of 10 dagen hechtenis. De Kantonrechter deed schriftelijk uitspraak en veroordeelde den bloemist tot 10 subs. 10 dagen hechtenis. Gisterenavond had op de binnenplaats van de Infanteriekazeme aan den Koudenhom een ge beurtenis plaats, welke van bijzondere beteeke- nis was voor de Haarlemsche Burgerwacht. Toen werd nJ. aan den eersten luitenant Th. Blikslager, commandant van de Stafcompagnie, den sergeant-instructeur van het corpsdepót J. Krediet en den tweeden luitenant W. C. Booy van Campen de medaille (met inscriptie) voor bijzondere toewijding, ingesteld door den Ned. Bond van Vrijwillige Burgerwachten, uitgereikt. Nadat de troep zich had opgesteld en de on derscheiden officieren waren aangetreden, speldde luitenant-adjudant F. A. Fuchs hun de medaille op. Dan hield luit.-kolonel C. L. Becking, com mandant van de Haarlemsche Burgerwacht, een korte toespraak, daarbij allereerst de bijzondere verdiensten van den heer Blikslager voor de Burgerwacht memoreerend. Door uw ambitie, dienstijver en energie, aldus spr., is het u gelukt een afdeeling te formeeren, welke er zijn mag. De medaille is u verleend om uw groote toewij ding als-officier. Als wij niet menschen hadden als u, die zich voor de volle honderd procent geven aan de Burgerwacht, dan zou de Burger wacht nooit zoo krachtig en bloeiend geworden zijn als ze nu is. Den heer Booy van Campen schetste sp*\ als den trouwen Burgerwachter van den ouden stempel. Ondanks zijn hoogen leeftijd van 72 jaar is hij toch steeds op de oeCnavonden aan wezig, terwijl hij ook door het organiseeren van schietwedstrijden en derg. zijn medewerking aan de Burgerwacht geeft. Spr. verheugde het bijzonder, dat de heer Booy van Campen onderscheiden was. Wat den sergeant-instructeur Krediet betreft, toen spr. drie jaar geleden commandant van de Burgerwacht werd, achtte spr. het noodig, dat een beroepsinstructeur werd aangesteld en als zoodanig werd toen benoemd de heer Krediet. Spr. heeft daarvan nooit spijt gehad, want ser geant Krediet heeft op uitmuntende wijze voor de instructie gezorgd. De wijze, waarop de re- cruten werden onderwezen en afgericht, was boven allen lof verheven. Spr. hoopte dan ook, dat sergeant Krediet nog vele jaren bij de Bur gerwacht zal blijven en den commandant zoo zal helpen als thans. Tenslotte feliciteerde spr. de onderscheidene officieren namens de Haarlemsche Burgerwacht en namens den Ned. Bond van Vrijwillige Bur gerwachten. Voor de Burgerwacht en de onderscheidene officieren was deze officieele uitreiking een prachtig slot van het jaar 1835! J. B., chauffeur te Noordwijk aan Ze,. Appèl Overti'. Motor- en Rijw.wet. Vonnis Kantonr. Haarlem bevestigt. F. F. v. W. Koopman te Haarlem. Appèl overtr. art. 83 A.P.V. Vonnis Kantonr. Haarlem bev. D. v. L., timmerman te A'dam, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Haarlem, „poging tot diefstal", 2 jaar en 6 maanden gevstraf O.V. met aftrek prev. hecht. A. R., zeeman te IJmuiden, thans gedetineerd in het Huis van Bew. te Haarlem, „diefstal" en „poging tot dief stal", 2 jaar gevstraf O.V. met aftrek prev. hecht. J. H„ stoker te Haarlem. Appèl overtr. A. P. V. Heemstede. Vonnis Kantonr. Haarlem bes. L. L. Koopman, te Haarlemmermeer. Appèl overtr. A.P.V. Haarlem. Vonnis Kantonr. Haar lem bev. G. J. W. te Haariem, electrotechniker, „verduistering". 8 maanden gevstraf O.V. bij verstek. J. C. V., bootsman te Heemstede, art. 247 Wetb. van Strafr. 8 maanden gevstraf, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, proeftijd 3 jaar met bijz. voorw. en opdracht. P. d. W„ chauffeur te Haarlem, art. 308 Wetb. v. Strafr. f 30 boete subs. 15 dagen hecht. O.V. J. v. K„ stuurman te IJmuiden. Appèl Overtr. Land bouwcrisis wet. Vonnis Kantonr. Haarlem bev. met uitz. der opgelegde straffen, 2 x 14 dagen hecht. O. V. met verbeurdverklaring van het inbeslaggenomen vet en margarine. H. B., aan nemer te Bloemendaal. Ontslagen van alle rechtsvervolging. J. J., timmerman te Zand- voort. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Von nis Kantonr. Haarlem bev. P. P. W. R., meubel fabrikant te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. f 20 boete subs. 10 dagen hecht. A.V. H. J. B„ chauffeur te IJmuiden. Appèl overtr. A.P.V. IJmuiden. Ontslagen van alle rechtsver volging. C. v. M., autohandelaar te Overveen. Appèl overtr. A.P.V. Bloemendaal. f 10 boete subs. 10 d. hechtenis. W. B., chauffeur te Zandvoort. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet, sub. lo. f 15 boete subs. 10 dagen hecht. O.V. Sub. 2o. 14 dagen hecht. V.V. en ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor 6 maanden V.V. met bijz. voorw. en opdracht. Sub. 3o. f 10 boete subs. 5 dagen hechtenis O.V. Een bekend ambtenaar op het station te Haarlem, de lieer g. H. Zonneberg, belast met de controle der plaatskaarten, zal op 1 Januari zijn zilveren ambtsjubileum vieren. Dit jubileum zal ongetwijfeld wel niet onopgemerkt voor den heer Bonneberg voorbij gaan. Auto in het water gereden; door het ijs ge zakt. Dit zijn de onderwerpen, waarover de heer A. J. Meyerink, de propagandist van den Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen, onder auspiciën van de Haarl. Reddingsbrigade voor Drenkelingen Maandag 30 Dec. a.s. des avonds 8.30 uur in hotel „De Leeuwerik" Kruisstraat Haarlem, een lezing, opgeluisterd door licht beelden, zal houden. Allen die autorijden of aan de ijssport doen wekken wij óp, deze zeer inte ressante lezing bij te wonen; ook zij die belang stellen in het werken eener reddingsbrigade zijn welkom. Toegangsbewijzen voor deze lezing zijn zoolang de voorraad strekt gratis iederen dag- verkrijgbaar aan de cassa van het Sportfond sen-Bad en op Vrijdagavond van 79 uur en Zaterdagmiddag van 2.304.30 uur bij het se cretariaat van de Haarl. Reddingsbrigade, KI. Houtstraat 111 rood. Stichting E. Bakkerij F. Dr. D. N. A. M. Mevr. H. A. H. Van N. N. 50.— 100.- 2.50 1.— 5. 10.— Voorts werden goederen ontvangen van: mevr. C., mevr. Schn., mevr. V., fa. W. dekens. Vraag: Kunt u mij het recept van een plum pudding (Er.gelsche kerstpudding) of van een anderen feestpudding geven? Antw.: Een recept voor den echten Engelschen plumpudding is als volgt: 250 gr blauwe rozij nen, 225 g'sm krenten. 10 gr. snippers, 25 gr sucade, 150 gr. kalfsniervc-t. 150 gr broodkruim, 10C gr suiker. 50 gr. bloem, 2 d.L. melk, of ge deeltelijk rum of brandewijn, halve citroen, halve theelepel gemalen kruidnagelgruis, halve theelepel gemberpoeder, een theelepel geraspte nootmuscaat. Bereiding: hak het vet in kleine stukjes, voeg er de dooiers bij, die met de suiker zijn geroerd, de overige ingrediënten en ten slotte het stijf geklopte eiwit. Doe de massa in een pudding vorm, die met boter is gesmeerd of in een ge- wasschen doek, die met meel bestrooid is. Kook haar gedurende 5 tot 8 uur in een pan met kokend water, waarin bij gebruik van den doek eerst een bord is gelegd. Geboren: 20 Dec.: d. van M. T. Barends— Taling; z. van M. CopHrebracka; d. van J. G. WillemseSpigt; 21 Dec.: d. van E. Hoogers van Slooten; d. van C. Schneider Visser; z. van H. M. MooijSoeilaart; z. van M. M. BekooijReiers; d. van J. M. Leen- dersv. d. Linden; d. van J. H. A. v. d. Mee Vredendaal; 22 Dec.: z. van E. KokZwart; 23 Dec.: z. van jV- E- KrooderHoek. Overleden: 20 Dec.: A. G. HendriksDüssel- dorf, 58 jaar, K. Hofstraat; J| P. Beek—Tolle- naer, 36 jaar, Hazepaterslaan; D. Veldhuis, 68 jaar, Eikenstraat; G. van EerdenDekker, 71 jaar, Eindenhoutstraat; J. H. Weller, 69 jaar, Begastraat; A. M. RademakerKastermans, 65 jaar, Bantamstraat; 21 Dec.: G. H. v. Zanten, 66 jaar, Nieuwenhuizenstraat. (Nadruk verboden) De drie samenwerkende organisaties, R. K. Bakkersgezellenbond, Christelijke Bond in de Voedings- en Genotmiddelen en Algemeene Ned. Bond van arbeiders in het Bakkersbedrijf, heb ben zich tot de patroons en het broodetend pu bliek gewend met het verzoek om voor de Kerst dagen het brood zoo in te slaan, dat de gezellen op die dagen niet behoeven te arbeiden. In navolging van grootbedrijven en warenhuizen leveren wij van heden af GELDERSCHE WORSTJES PER STUK VOOR 25 CENT Hetzelfde gewicht, maar natuurlijk veel beter. Daarvoor is onze naam borg. Inderdaad FIJN en niet duur. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) PORT OF SPAIN, 23 Dec. (Reuter) Te Cara cas werd de staat van beleg afgekondigd. Contrairas, de president ad-interim, heeft troepen gerequireerd voor de bestraffing van ongeregeldheden, plundering, brandstichtingen die door vijanden van de regeering Gomez wer den veroorzaakt. Reizigers die per vliegtuig aankomen zeggen, dat een strenge censuur wordt toegepast op dagbladen en radio. Twee theaters, die aan een vriend van wijlen president Gomez toebehoorden, alsmede de bu reaux van een dagblad werden in brand gesto ken. Ook werden een aantal huizen van vrienden van Gomez in de asch gelegd en de bewoners doodgeschoten. De aangerichte schade wordt op vele millioe- nen geschat. Een aantal functionarissen van het regime Gomez werden gevangen gezet om hen aan de wraak van de menigte te onttrekken. ROME, 23 Dec. (A.N.P.) De benoeming van Eden aan het hoofd van het Foreign Office wordt in vooraanstaande Italiaanscne kringen met volledige onverschilligheid vernomen, wordt van regeeringszijde verklaard. Men protesteert tegen de voorstellingen in de buitenlandsche Aan den inhoud van het Handelsverdrag tus schen Nederland en de Vereenigde Staten is liet volgende ontleend: Artikel 1 van het verdrag bevat de algemee ne en onvoorwaardelijke meestbegunstiging voor invoerrechten, uitvoerrechten en douaneforma liteiten enz. alsmede voor alle andere heffingen aan de grens, met een uitzondering voor bij uitvoer uit Nederland geheven monopolie-prijs verschillen tusschen Nederland en andere landen en voor de invoerheffing op steenkolen en co kes in de Vereenigde Staten van Amerika. Bij artikels 2 en 3 is overeengekomen, dat van de in de betrokken, bij het verdrag behoo- rende, lijsten opgenomen artikels van respec tieveiijk Nederland. Nederlandsch-Indië en de Vereenigde Staten van Amerika in respectie velijk de Vereenigde Ctaten van Amerika en in Nederland en Ned.-Indië geen hoogere of an dere invoerrechten of heffingen zullen worden geheven dan die in de lijsten vermeld. Artikel 4 zondert van het regiem, neergelegd in artikels 2 en 3, de compenseerende rechten uit. Krachtens artikel 5 wordt wederzijds ter zake van binnenlandsche belastingen de nationale behandeling verleend. Artikels 6 en 7 bevatten o.a. meestbegunsti. ging ten aanzien van de instelling van in- en uitvoerverboden en -beperkingen. Deze artikels regelen tevens de contigenteering en wel op de volgende wijze: a. vaste hoeveelheden voor een aantal thans aan contigenteering in Nederland onderworpen Amerikaansche artikelen, geldende voor den tijd van 1 Januari 19361 anuari 1937; hier van zijn de belangrijkste artikelen: cement, sloten, zink in bladen, gepelde rijst, schoeisel, wollen manufacturen, lint, band en veters, bo- venkleeding, kousen en sokken, overhemden, draad, draadnagels en krammen, saiaschroot. lijn- en katoenzaadkoeken, Ieder, lucifers, paar de vleesch, arcadian salpeter; b autonome contingenten voor de niet ge noemde artikelen: c. een proportioneel aandeel in de thans in d een proportioneel aandeel in de in de toe komst in Nederland of Nederlandsch-Indië in te stellen contingenteering van artikelen, waar bij Amerika belang heeft; e. een proportioneel aandeel zoowel voor Ne derland als Nederlandsch-Indië bij eventueele contingenteering in de Vereenigde Staten van Amerika; f. van 1 Januari 1937 af mogelijkheid van verlaging of verhooging van de thans aan nme- rika in Nederland verleende contingenten, op basis van bovenbedoelde proportioneele aan- öeelen, met mogelijkheid van onderhandelingen; g. regeling inzake de verleening van invoer vergunningen; h. voor zoover niet anders is overeengeko men, zal, tenzij bijzondere motieven aanwezig zijn, niet worden overgegaan tot contingentse ring van de artikeen, vermeld in de lijsten, waarvoor invoerfaciliteiten zijn bedongen. Bij artikel 8 is een regeling getroffen voor de werkwijze van monopolies. Bij artikel 9 is een regeling getroffen voor het geval van eene aanmerkelijke afwijking in de wisselkoersverhouding, met mogelijk heid van tusschentijdsche opzegging van het verdrag. Artikel 10 bevat eene voorziening inzake de toepassing van tariefbepalingen en sanitaire regelingen; in het laatste geval is een com missie van experts voorzien. Artikel 11 bevat de uitzonderingen op de meestbegunstiging voor grensverkeer, douane unies, in- en uitvoerverboden voor goud- en zilver, wapens munitie en ander oorlogsmate riaal en voor gevangenisgoederen, alsmede op het gebied van de openbare veiligheid, de po litie en de belastingwetgeving of om sanitaire of humanitaire redenen. Artikel 12 voorziet de mogelijkheid van on derhandelingen, respectievelijk van tusschen tijdsche opzegging van het verdrag, indien een van beide partijen maatregelen neemt in strijd met den geest van het verdrag. Krachtens artikel 13 heeft het verdrag geen betrekking op de Fhilippijnen, de Maagden- Eilanden, Samoa, Guam en de Panama Kanaal Zone. Bij invoer in deze gebiedsdeelen, uit gezonderd de Panama Kanaal Zone. zal even wel de behandeling van de meest begunstigae natie gelden. Volgens artikel 14, kan geen beroep worden gedaan op de gunsten verleend in het verkeer tusschen de beide moederlanden en hun over- zeesche gebiedsdeelen, alsmede, voor wat de Vereenigde Staten van Amerika betreft, Cuba en de Philippijnen. Bij artikel 15 is bepaald, dat, indien een der concessies, welke de partijen elkander bij dit verdrag hebben gedaan, door de werking van de meestbegunstiging tengevolge zou hebben een grooten invoer uit andere landen, de betrok ken concessie kan worden teruggenomen, met de vrijheid voor de andere partij om, bij ge- Nederlandsch-Indië geldende contingenteering van Amerikaansche artikelen: breke van overeenstmming over een compen satie, het verdrag tusschentijds op te zeggen. Het slotartikel 16 bepaalt, dat het verdrag wordt gesloten voor het Koninkrijk der Neder landen en voor de Vereenigde Staten van Amerika, uitsluitende Hawaii", Alaska en Porto Rico en drie jaren van kracht zal blij ven, te rekenen dertig dagen na de mededee- ling van de bekrachtiging door de Koningin en van de goedkeuring door den President der Vereenigde Staten van Amerika. De bepalin gen zullen echter op 1 Februari 1936 voorloopig in werking treden. Tenzij opgezegd met een opzeggingstermijn van zes maanden, zal het verdrag stilzwijgend verlengd worden. De door Nederland en Nederlandsch-Indië verkregen concessies komen in hoofdzaak op het volgende neer: A een reductie op het Amerikaansche tarief van invoerrechten van 50 voor: tulpen-, crocus- en verscheidene andere bloembollen; rozestruiken; blauwmaanzaad, koolzaad, radijs zaad, bloemzaden en andere tuinzaden; boe renkoolzaad, tnangelwortelzaad, spinaziezaad; spliterwten; zuurkool; parelgort: bordpapier; geweven etiketten, cacao, cacaoboter en choco lade; touw en touwwerk; jenever; Röntgen- apparaten; brouwersrijst; Goudsche tabaks pijpen en, van belang voor Nederlandsch- Indië, stroohoeden en kajepoetolie. B Een reductie van minder dan 50 voor: tabak; aardappelmeel; dextrine; Goudsche en Edammer kaas; sluitkool; rapenzaad; rutabaga- zaad; bietenzaad; peenzaad; cichorei wortelen; uien in fiesch; haring; trijp (poolweefsel) bristol karton; theobromine en cafeïne, eet bare gelatine; geraffineerde glycerine; litho- pone; amyl alcohol; foezelolie; „laundry sour"; ammonium silicofluorido; Haarlemmerolie, es sences en amyl acetate. C Het Amerikaansche invoerrecht, respec tievelijk de vrijdom van invoerrecht werd gecon solideerd voor: palmolie; tapioca; tapiocameel en cassave, narcissen, karwijzaad, karwijolie, zwavelzure ammoniak, zwavelzure kinine, mol- lenvellen; kinabast; gutta percha: aloë; gam bir; kapok; sisal; copal; citronella olie; sago; sagomeel; reptielhuiden, ongemalen peper; ongemalen nootmuskaat; ongemalen foelie; cassia en rotan. De Nederlandsche concessies aan de Ver eenigde Staten van Amerika ten aanzien van het tarief van invoerrechten zijn de volgende: A Het Nederlandsche tarief van invoerrech ten zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de vol gende artikelen: copieerpersen e.d.; kantoor - benoodigdheden; autobuitenbanden en autobin nenbanden; Amerikaansche grenen- en pijn boomenhout (vrijdom); koelkasten; koper in koeken; staven en blokken (vrijdom); terpen tijn (vrijdom); pure lard en steam lard (vrij dom); oleomargarine avrijdom); oleostearine; grease stearine schrijf-, reken-, tel- en boek houdmachines; tabak in bladen; personen- en vrachtauto's; automobielmotoren en -chassis; tractors; gezouten paarde vleesch; versche appe len en -peren; gedroogde pruimen; rozijnen; abrikozenpitten; grapefruit; gecondenseerde vruchten; asperges in blik; havermout; ge pelde rijst; zwavel (vrijdom); borax (vrijdom); hars (vrijdom); smeerolie (vrijdom); ruwe ka toen (vrijdom). B. Het tarief van invoerrechten in Neder landsch-Indië zal, zoolang het verdrag van kracht blijft, niet worden verhoogd ten aanzien van de volgende artikelen: versche appelen, ver sche druiven, gedroogde vruchten, zalm in blik, havermout, vruchten in water of jus of in wijn, geconserveerde groenten, tabak in bladen, lak- leder en overleder, automobielbuiten- en binnen banden, inwendige verbrandingsmotoren, koel kasten, schrijfmachines, personen- en vracht- automobielen, automobielchassis en toebehoo- ren. Ten aanzien van de monopolieheffingen in Nederland is het volgende overeengekomen. De heffing op versche appelen wordt van 4 ct. per K.G. bruto op 2 ct. per K.G. bruto terugge bracht in de periode van 1 Maart30 Juni en voor een maximale hoeveelheid van 13.550 ton. Van invoeren boven deze hoeveelheden in ge noemde periode zal weder 4 ct. geheven worden. Voor versche peren geldt hetzelfde als voor versche appelen, met dit verschil, dat de periode, waarin de heffing verlaagd zal worden, op 1 Februari zal aanvangen en dat de onder de ver laagde heffing toelaatbare hoeveelheid 2.300 ton bedraagt. De heffing op gedroogde pruimen wordt van 4ct. per K.G. op 2 ct. per K.G., die op grape fruit alsmede die op rozijnen van 2 ct. op 1 ct. per K.G. verlaagd. De heffing op abrikozenpitten van f 1.50 per 100 K.G. bruto, komt geheel te vervallen, ter wijl de bestaande heffingen op geconserveerde vruchten, asperges in blik en gepelde rijst niet zullèn worden verhoogd. pers, alsof de benoeming van Eden te Rome verrassing, bezorgdheid en zelfs verontwaardi ging zou hebben gewekt. Eden's benoeming op dezen verantwoordelijken post heeft noch vreugde noch misnoegen gewekt, aangezien men eerst wil afwachten, hoe hij zijn taak opvat. WEENEN, 23 Dec. (A.N.P.) Eenige Ween- sche christelijk-sociale bladen melden, dat de Vorst-Bisschop van Brixen, in Zuid-Tirol, dr. Johannes Geissler, sedert 15 December onder militaire bewaking staat, aangezien hij in een herderlijk schrijven aan de geeste lijkheid in zijn diocees zou hebben verzocht, geen propaganda te maken voor de inzame ling van metalen, daar dat behoorde tot de taak der fascistische partij. Het Weensche „Neuigkeits-Weltblatt" schrijft, dat de instructie van den Vorst-Bisschop, die streng aansluit bij de ideologie der Kerk, van tevoren door de bevoegde autoriteiten was ge zien en goedgekeurd. Als Italië werkelijk wil voorgeven, beschaving te brengen in een cultuur loos land, zal het tegenover een kerkvorst, die zijn plicht deed, anders moeten optreden, schrijft het blad. WEENEN, 23 Dec. (Reuter) Bondskanselier Schuschnigg bevestigde in zijn Kerstrede door de radio den vredeswil van het nieuwe Oosten rijk en deelde mede, dat ter gelegenheid van de groote amnestie in verband met het Kerstfeest 154 Socialistische veroordeelden van de 170 zich nog in arrest bevindende in vrijheid zullen worden gesteld. Zestien socialisten .konden niet van deze am nestie profiteeren, daar zij schuldig waren aan manslag. De strafvervolging tegen 19 leden van het vroegere uitvoerend comité der Sociaal-Demo cratische Partij, die reeds sedert geruimen tijd in vrijheid waren gesteld, werd geschorst. Zestien Nationaal-Socialisten die als gevolg van den staatsgreep tegen Dollfuss in 1934 wa ren veroordeeld, werd eveneens gratie verleend. In nog 60 andere gevallen is men van plan de amnestie toe te passen. Van 955 personen die tot administratieve straffen werden veroordeeld, werden de straffen opgeschort. Tenslotte werden 28 gedetineerden in het kamp Woellersdorf in vrijheid gesteld. Eenige ingenieurs van het Hoogovenbedrijf te Velsen, dat bij den zinker voor den gastoevoer onder het Noordzeekanaal door zeer geïnteres seerd is, zijn Maandag begonnen met een on derzoek naar de mogelijkheid van reparatie van het defect in den zinker, welke de kosten van den aanleg van een geheel nieuwen zinker niet te boven zouden gaan. Zooals bekend, moet met de verhelping van het euvel spoed betracht worden. De tijdelijke oplossing, die men thans aan de moeilijkheid gegeven heeft, kan n.l. niet langer dan tot het a.s. voorjaar bestendigd blijven, omdat dan de oude zinker ten westen van de ponten moet verdwijnen, wegens de kanaalverbreeding. Overigens zou kunnen worden volstaan met een slechts tijdelijke voorziening in het defect, omdat in de plannen voor den nieuwen tunnel ook plaats voor een zinker geprojecteerd wordt. De steenfabriek „Ekkersrijt" te Son is stil gelegd. Hoewel het staken der werkzaamheden te wijten is aan afzetmoeilijkheden, hoopt de directie, dat de stopzetting slechts een tijdelijk karakter zal dragen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 4