GRATIS Een zonderlinge Kerstwereld Dampo R.K. Verkenners naar Rome leder pak HONIG's VERMICELLI HET JONGSTE MISSIE WERK VREDE OF OORLOG? voor Uw verkoudheid DINSDAG 24 DECEMBER 1935 „Ik verlang vurig, dat er zeer velen zullen komen," aldus de H. Vader VAN DEVIEZEN SMOKKEL VERDACHT Nederlander u>eet aan Duitsche politie te ontsnappen RADIOTELEFOON VERKEER VIA LONDEN Goedkoope Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken HET JULIANA-KANAAL Een schippersschool te Bom DE JEUGD IN NOOD RIJNVAART EN EVENREDIGE VRACHTVERDEELING Beperking van werking der Rijnvaartakte NIEUW SCHIP TE WATER GELATEN De Clio van d$ K.N.S.M. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-BRABANT Verheugende belangstelling voor de Miva Nationaal Verbond der K.J.M.V. SALARISKORTING IN DEN HAAG Jaarvergadering te Utrecht bevat ter kennismaking een HONIG's BOUILLONBLOKJE Steunt met Kerstmis onze jonge werkloozen Dwang en geweld stichten geen vrede Neem lock eens Wat Mijnhard* maakt is goed EEN NIEUWE DOUGLAS OP SCHIPHOL Bestemd voor Spanje INDISCHE PENSIOENEN GEEN WIJZIGING VAN DE FAILLISSEMENTSWET Nationale Commissie tegen het Alcoholisme Voorzitter Schuttevaer Mgr. J. P. Huibers Afscheid van den Katholieken Kring te Hoorn Mgr Huibers spreekt De bisschopsstaf DIEFSTAL OPGEHELDERD Dader zat reeds voor een ander delict gevangen KERSTGROETEN VOOR HET KIND HANDEL IN GESTOLEN RIJWIELEN PLOTSELINGE DOOD Door het Hoofdbestuur der Katholieke Ver kenners is aan Aalmoezenier J. Huysmans en commissaris J. v. Berkom, opdracht gegeven de Rome-bedevaart die de Katholieke Verken ners met Paschen 1936 zullen ondernemen, te organiseeren en zich met de leiding te belas ten. Bij hun jongste bezoek aan Rome hebben genoemde heeren eerst hun opwachting ge maakt bij Mgr. Dr. B. Eras, vertegenwoordiger van het Nederlandsche Episcopaat te Rome, die hen op buitengewoon welwillende wijze heeft ontvangen en hun alle mogelijke faciliteiten heeft verleend voor hun bezoek ten Vaticane. De eerste besprekingen over de Rome-bede vaart werden gevoerd op de Pauselijke Staats- secretarie met Mgr. Pizzardo, aan wien een aan- bevelingsschrijven van Mgr. P. Hopmans, Bis schop van Breda, werd overhandigd. In een particuliere audiëntie, die daarop "in de Pauselijke vertrekken werd verleend, vroeg de H. Vader met belangstelling naar het werk der Katholieke Verkenners in Holland. Z. H. de Paus gaf te kennep dat hij buitengewoon verheugd was, dat zijn kinderen uit Holland naar Rome komen om hun Vader te bezoeken. „Ik verlang vurig, dat er zeer velen zul len komen." zei de Paus. De H. Vader druk te verder zijn voldoening uit over het werk der Katholieke Verkenners, waarmede Z. H. zeer goed op de hoogte bleek te zijn, en drong nogmaals bij de leiders er op aan dat de jongens in zoo groot mogelijken ge tale naar het Vaderhuis zouden komen. Met de desbetreffende autoriteiten te Rome werden verder besprekingen gevoerd over het verblijf der Verkenners in de Eeuwige Stad. Er werd o.m. bereikt dat de bedevaartgangers bin nen de poorten der Stad van het Vaticaan mo gen overnachten. Naar wij vernemen, zal het programma der Bedevaart geheel in den geest der Verkenners worden samengesteld, met de bedoeling om de Katholieke Verkenners steeds hechter aan Rome en den Paus te binden en hen geheel in dienst te stellen der Katholieke Actie. Dezer dagen bezocht een inwoner uit Glaner- brug, H., zijn verloofde, die te Gronau in Duitschland woont. Hij ging met zijn meisje op de fiets terug, doch bij de grens werden zij door een Duitschen douanebeambte gear resteerd. Op het politiebureau te Gronau kreeg H. te hooren, dat hij van deviezensmokkelarij verdacht werd. H die de bekende gevolgen van zulk een verdenking aan zag komen, voelde er niets voor zich te laten insluiten en rukte zich los, sprong op een fiets, die voor het bureau stond en reed naar de grens, door de Duitsche politie achtervolgd. Hoewel op hem werd ge schoten. bereikte hij ongedeerd Nederlantsch grondgebied. Daarop kreeg H. een uitnoodiging om te Gronau zich te komen verantwoorden. Ondanks het aangeboden vrijgeleide bedankte hij voor de eer; het eenige dat men van hem kon ge daan krijgen was een onderhoud aan de grens, dat op niets uitliep. H.'s verloofde is later vrijgelaten. Van 23 December t/m 4 Januari as. bestaat gelegenheid tot het voeren van goedkoope Kerst en Nieuwjaarsgesprekken in het radiotelefoon- verkeer via Londen. Voor een gesprek van drie minuten bedraagt de verlaging in het verkeer met Australië, Zuid-Afrika, Britsch-Indië, Cey lon, Noord- en Zuid-Rhodesia f 18.75, voor Nieuw Zeeland f 13.75 en voor Canada (bij afwikkeling van het gesprek via Montreal) f 22.50. De voor- bereidingskosten blijven ongewijzigd. Naar wij vernemen zal het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart nabij de haven van Born aan het Juliana-Kanaal een bijzondere school voor schipperskinderen voor gewoon lager on derwijs stichten. De nieuwe school wordt daar ter plaatse op gericht in verband met het feit, dat sedert de opening van het Juliana-Kanaal steeds een groot aantal binnenvaartuigen te Born op lading ligt te wachten en zich dus een groot aantal kinderen van den leerplichtigen leeftijd steeds ter plaatse bevinden. Gewoonlijk liggen ongeveer 150 schepen in de haven van Born op lading te wachten. De school, die ruimte zal bieden aan gemid deld 60 kinderen, zal "voorloopig gevestigd wor den in een hulpschool, waarvoor het gebouw van de Staatsmijnen is gekocht. De school zal binnen eenige maanden worden geopend. tigheid der aarde en zal de Zaligmaker der We reld over ons heerschen." Moge de Christus, die ons heden geboren wordt, de winst zijn van Kerstmis 1935, de winst ook van deze arbeidsloozen. Kerstmis, feest van Vrede, ook voor henmits onze Christus erkenning spreekt uit onze daden. Waar "blijft voor hen deze beloofde Vrede, zoo zij het Offer en de Liefde niet terugvinden in onze werken? De Nat. Inzameling ten bate der Jeugdwerk- loczen is op vele plaatsen in vollen gang of wordt een dezer dagen gehouden. Veel geld is er noodig om het lot van deze duizenden te verzachten. Wilt allen. Uw offer brengen om bij te dragen de vredes-belofte aan deze duizenden te schenken. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft conclusie genomen in een zaak van den officier van justitie te Middelburg, waarbij deze in cassatie was gekomen van een vonnis van de rechtbank aldaar, waarbij G. V., schipper, is ontslagen van rechtsvervolging, ter zake van vervoer van de Waal naar Geerswijk (aan de Zandkreek) zonder goedkeuring van een be vrachtingscommissie. De procureur-generaal heeft geconcludeerd tot vernietiging van het vonnis der rechtbank op grond, dat tot het gebied, waar de Rijnvaartakte geldt, niet zou behooren de Oosterschelde en de Zandkreek, welke Noord- en Zuid-Beveland scheidt, omdat door een ander tractaat dan de Rijnvaartacte het gebied, dat door deze acte wordt beheerscht, zou zijn beperkt en wel door het Scheldetractaat van 1842, tusschen Neder land; en België gesloten. Deze beperking van de werking der Rijnvaart- acte omvat volgens den procureur-generaal, in gevolge het tractaat met België, alle binnen wateren tusschen de Westerschelde en den Rijn, met inbegrip o.a. van het Sloe, de Oosterschelde de Zandkreek en de Maas. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 3 Fe bruari. Van de twee motorvrachtschepen, welke de Kon. Ned. Stoomboot Mij. te Amsterdam eeni ge maanden geleden aan de N. V. Scheepsbouw- werf Gebroeders Pot te Bolnes in opdracht gaf, is Maandag het eerste, de Clio, met goed gevolg te water gelaten. De gebruikelijke doopplechtigheid werd ver richt door mej. T. Valstar, terwijl o.m. aanwe zig waren de heeren S. M. D. Valstar en D. Hudig, directeuren van de K.N.S.M. en ir. A. van Driel van de Scheepvaart Inspectie. Het schip, dat bestemd wordt voor het ver voer van stukgoederen in West-Indië en Mid den Amerika, wordt gebouwd met hoofddek en tusschendek (shelterdek-type). De hoofdafmetingen zijn: lengte 168.6 breed te 29.3", holte 17.9". Voor het vervoer van de lading zijn behalve de ruimte boven het tusschendek, twee laad ruimen gemaakt. De hoofdmachine, een 6 cylinder tweeacht machine van 400 E.P.K., zal door Stork in Hengelo geleverd worden. De dekwerktuigen voor het behandelen van de lading, evenals de ankerlier, zullen electrisch worden gedreven. Behalve 4 laadboomen van 2 ton elk, zal een zware laadboom voor 10 tons vracht aange bracht worden. Opvolger van den heer J. J. M. Rubert, als lid van de R.K. Staatspartij voor de Prov. Sta ten is mr. J. v. Hasselt, uit Bergen op Zoom. Deze en op hem volgende candidaten zullen deze benoeming echter niet kunnen aanvaar den, op grond van de reglementaire overeen komst in den Statenkieskring Bergen op Zoom, volgens welke werd bepaald, dat de heer ir. W. Eist, te Wouw, als eventueele opvolger van den heer Rubert zal optreden. De mededeeling der oprichting van een MIVA-Comité hier te lande, dat zooals in den naam Missieverkeersmiddelen Actie is uitge drukt, zich ten doel stelt aan onze Missionaris sen de beschikking te geven over moderne ver keersmiddelen, heeft in breeden kring der Nederlandsche Katholieken een verheugenden weerklank mogen vinden. Uit alle deelen des lands kwamen de gevraagde sympathiebetui gingen binnen, waaronder van verschillende kerkelijke en wereldlijke autoriteiten en ook de bijdragen, welke het Comité in staat moeten stellen zijn doel te verwezenlijken, hebben niet op zich laten wachten. Naast verschillende kleinere giften werd een vorstelijke schenking ontvangen van f 7000, waardoor het Comité zich, naar den te ken nen gegeven wensch van den gever, o. a. in staat ziet gesteld een breedere actie voor het werven van begunstigers te gaan ontplooien, in de hoop, dat de aldus bestede gelden nog rijker vrucht zullen dragen in het belang der zoo sympathieke doelstelling. Inmiddels is uit de spontaan verleende medewerking jwel reeds gebleken, dat het bijzonder doel van ons jongste Missie werk het katholieke publiek heeft aangespro ken en het Comité is er door versterkt in zijn verwachting, dat het vele Katholieken, die tot dusver lauw of onverschillig stonden tegenover Missie-arbeid, daarvoor zal gaan in teresseeren. Ook van den kant der Missionaris sen zelf heeft het MIVAComité een verheu gend blijk van belangstelling mogen onder vinden. Blijken? bij het secretariaat Keizers gracht 65 te Amsterdam, ontvangen bericht heeft n.l. de dezer dagen gehouden ledenver gadering der Vereenigde Missionarissen (een centrale der misioneerende orden) als haar vertegenwoordiger in het MIVA-Comité aangewezen den Zeereerwaarden Father O. Schoemaker van het Sint Joseph-Missiehuis te Roosendaal. In zijn jongste bijeenkomst heeft het MIVA- Comité zijn gedragslijn nog eens vastgesteld met betrekking tot schenkingen harerzijds Zooals met den aan Pater Ahlbrinck C.ss.R. voor de Missie in Suriname reeds geschonken auto door de MIVA werd aangetoond, zullen voor schenkingen in aanmerking komen de Missies in de Nederlandsche Koloniën, de Nederlandsche Congregaties in vreemde missie gebieden en de Congregaties, waarin Neder landers overwegend in aantal zijn. Het MIVA- Comité heeft in die bijeenkomst ook be sloten over te gaan tot de oprichting van een adviesbureau, waar Missionarissen belange loos objectieve voorlichting kunnen krijgen om trent moderne verkeersmiddelen. Men zal zich gemakkelijk kunnen voorstellen, dat bij de beantwoording van de vraag, welk verkeers middel voor die of die Missie het beste is, omstandigheden van allerlei aard een belang rijke rol kunnen spelen, waarvan de Mis sionarissen zelf zich dikwijls niet voldoend.- rekenschap kunnen geven. Het MIVA-Comité hoopt hun daarbij spoedig de helpende hand te kunnen bieden. In voorbereiding is de samen steling van commissies van deskundigen voor motorfietsen, motorbooten, auto's en vliegtui gen. Verschillende vooraanstaande deskundigen hebben zich reeds in antwoord op een desbe treffende uitnoodiging van het MIVA-Comité voor het omschreven doel beschikbaar gesteld, doch het Comité hoopt gaarne, dat deze publi catie voor meerderen nog aanleiding zal wor den hun medewerking aan te bieden. Ten slotte kunnen we nog mededeelen, dat kort na de oprichting der MIVA in ons land, ook in Frankrijk met de MIVA-actie in begon nen, zoodat nu de voornaamste Europeesche landen hun MIVA hebben. In Garmisch PartenJcirchen is ijshokey een geliefd spel van de dorpsjeugd gewor den, dat met of zonder schaatsen met enthousiasme wordt gespeeld De gemeenteraad van Den Haag heeft aan genomen het voorstel van B. en W. om 4 pCt. te korten op loonen en salarissen. Eveneens werd aangenomen het voorstel van B. en W. het aantal opcenten op de personeele belasting met 20 te verhoogen. Het Nationaal Verbond der K.J.M.V. in Ne derland vergaderde in hotel Kasteel van Ant werpen" te Utrecht. De voorzitter, de heer Herman Engels uit Leiden heette de moderatoren en afgevaardig den der verschillende bonden welkom en ver klaarde zich bijzonder verheugd met de aan wezigheid van den voorzitter van den Ned. R.K. Middenstandsbond, den heer Koops en den directeur van de Haarlemsche Hanze, mr. Bach. Rector Mol, afgetreden verbondsmoderator, werd dank gebracht voor het werk in het be lang der K.J.M.V. verricht en rector L. Beune mocht als zijn opvolger de welkomstwoorden van het verbond in ontvangst nemen. Spr. memoreerde het vele werk door het Ver bond in dit jaar verricht, o.a. nationaal werk programma, nationale bestuursdagen en uit gave van een Leidersblad. Medegedeeld werd, dat aan Mgr. Huibers 'n telegram van hulde en aanhankelijkheid is ge zonden. Onder applaus werd een subsidie van f 250. van den N.R.K.M. aanvaard. De secretaris, de heer Cor Kloppenborg, deed mededeelingen over het besprokene in de Nat. R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg, in welke commissie hij namens het Verbond zit ting heeft. Gevraagd werd, of er voor werklooze K.J.M.V.ers geen terrein te vinden zou zijn, om door middel van die commissie als leider in de werkkampen op te treden tegen een zakgeld. Een en ander zal nader onderzocht worden. De uitgaven van het Verbond zullen aan wezig zijn op de Vaticaansche Perstentoonstel ling te Rome. Aangedrongen werd op het collectief aan schaffen van demonstratie-vlaggen. Dan kwam in bespreking de uitvoering van het Nationaal Werkprogramma 19351936. Rector Beune deel de mede, dat dit program vrij goed wordt aan gehouden, maar dat voor de kleine plaatsen buiten het Haarlemsche diocees moeilijkheden met sprekers te boeken zijn. De dorpen liggen te ver uiteen om een combinatie mogelijk te maken. Getracht zal dan ook worden de eigen leden met behulp van het Leidersblad rijp te maken voor een eenvoudige bespreking der on derwerpen. Het Leidersblad bleek in een behoefte te voorzien en besloten werd dan ook het des winters iedere maand en des zomers om de twee maanden te laten verschijnen. Lof werd gebracht aan de organisatoren. De begrooting sluit, daar een voorstel werd aangenomen om de contributie van de bonden van 10 op 20 cent per lid te stellen. Hoewel opnieuw werd aangedrongen op het uitgeven van een zangbundel, mocht daartoe om financieele redenen geen gevolg gegeven worden. Overwogen zal echter worden of samen werking met anderen mogelijk is. Een marsch- lied en een excursielied voor de K.J.M.V. wer den in handen van de zangbundel-commissie gesteld. Het orgaan „De Keten" gaat langzaam vooruit en bedruipt zichzelf. Het beleid van re- De Nationale R. K. Commissie voor Jeugd werkloozenzorg te 's Hertogenbosch schrijft: Zonder uitzicht is de toekomst voor meer dan 160.000 jeugdwerkloozen. De weg tot inschakeling van deze arbeids loze bevolkingsgroep in het beroepsleven, wordt door opeenstapeling van economische moeilijk heden versperd en de tijd, dat het godsdienstig beginsel als maatschappelijke richtlijn en drijf veer bij de opruiming van de economische wan orde zal worden aanvaard, is nog verre. En zoo keeren zij zich met hun lot van el lende, uitzichtloosheid en mogelijken honger naar het licht van den Kerstnacht. Mochten ook zij rustig en vertrouwend in dit Licht met Christus de toekomst tegemoet gaan en nieuwe hoop hun hart vervullen. Morgen zal worden uitgedelgd de ongerech- Het vorig jaar tegenKerstmis verstom de op verzoek van den Vader der Christenheid, Z. H. den Paus van Rome, het krijgsrumoer in de vunze moeras sen van den Gran Chaco, waar de Bolivianen en do Paragueazen als roofdieren in de „jungle" elkander trachtten uit te moorden. Het feest van de geboorte van den goddelijken Vorst des Vredes werd in Zuid-Amerika ge ëerbiedigd door een althans tijdelijk staken van het oorlogsgeweld. Dit jaar ziet het er echter niet naar uit, dat Italië, hetwelk zich geroepen acht om met het zwaard in de vuist de ware Christelijke beschaving aan het barbaarsch gescholden Abessinië te brengen, het voorbeeld van de in de „beschaafde" wereld nu juist niet zoo hoog aangeslagen Zuid-Amerikaansche staatjes zal volgen, integendeel. Nieuwe Italiaansche troepentransporten ont rukken vlak voor Kerstmis duizenden Italia nen aan den familiekring om in de woestijn van Ogaden of het gebergte van Noord-Abes- sinië den Kerstnacht allesbehalve stil en hei lig te gaan maken. Er zijn wel geruchten ge gaan, welke beweerden, dat de Paus getracht zou hebben een Kerstwapenstilstand aan de Abessinische fronten te bewerken, maar met stelligheid bevestigd zijn deze geruchten niet. Indien de H. Vader werkelijk een beroep heeft gedaan op de strijdende partijen, dan schijnt dit beroep in ieder geval tevergeefsch te zijn geweest. Een diepe teleurstelling voor den Paus en een bedroevend voorbeeld voor de -wereld, zoowel voc'r de Christelijke alsj de niet-Christelijke. Een wapenstilstand in Abes sinië gedurende de Kerstdagen is natuurlijk niet afhankelijk van Italië alleen, ook de Ne gus negèsti, de Leeuw van Juda, de Koptische Keizer van Ethiopië zou er in moeten toestem men. Maar waarom zou Keizer Hailé Selassie, die óók Christen is, weigeren voor enkele da gen den strijd op te schorten, waar elke dag respijt den besten en betrouwbaarsten bond genoot van Abessinië, den regen, nader brengt? De Negus heeft geen haast, maar Mussolini wel. De Oost-Afrikaansche oorlog is kostbaar en Italië's schatkist laat steeds grootere plek ken van den naakten en harden bodem zien. Wanneer Mussolini de verovering van Abes sinië door Italië voorstelt als een noodzakelijken eisch ter uitbreiding van het ware Christen dom, dan past het volkomen in deze voorstel ling, dait hij zond-Jr aarzelen zijn militaire actie voortzet en zelfs de Kerstdagen niet ver loren wil laten gaan. Maar wie anders dan de Italianen zelf gelooft aan deze echoone voorstelling van bedenkelijke zaken? Men kan het den Italianen eigenlijk niet kwalijk nemen, dat zij overtuigd zijn van de heiligheid en het goed recht van hun Abessinische zaak. De Italiaansche pers en haar voornaamste figuur Gayda heb ben het Italiaansche volk zóó voorgelicht en doen dit ook thans nog, dat het wel moet ver ontwaardigd worden over de wijze, waarop de Volkenbond en meer nog Groot-Brittanniê Ita lië trachten te verhinderen zijn nijpende ex pansiebehoeften te bevredigen. De betreurens waardige geschiedenis der Parijsche vredes voorstellen heeft de Italianen in deze veront waardiging gesterkt en nu zij is uitgelcopen op den val van den hevig verguisden Sir Sa muel Hoare en de benoeming van den door Italië bepaald gehaten sanctionist Eden tot Britsch minister van buitenlandsche zaken, gaat hun verontwaardiging over tot verbitte ring. Wie zal den Italianen duidelijk maken, dat zij zich de Oost-Afrikaansche ellende had den kunnen besparen, indien Italië zich aan de door den Volkenbond voorgeschreven pro cedure had gehouden en' den weg van overleg in plaats van dien van oorlogsgeweld had ge kozen? Wie zal den Italianen ervan overtui gen, dat behalve het Britsche eigenbelang ook het internationale rechtsbeginsel op het spel staat en dat de meeste Volkenbondsleden zich uitsluitend terwille van dit rechtsbeginsel ach ter de sanctiepolitiek hebben geschaad? Zij le zen en hooren slechts, wat de Duce hun toe staat te lezen en te hooren. Bovendien, nu de onzalige oorlog eenmaal ontketend is, is het voor Italië een questie van zelfbehoud ge worden alle krachten in te spannen om hem te winnen. En zoo staan thans de partijen in het Ita- üaansch-Abessinisch conflict scherper dan ooit tegenover elkaar en zijn zij, ieder voor zich, meer danooit overtuigd van de recht vaardigheid van hun standpunt en van de he meltergende onrechtvaardigheid van dat van de andere. Het gevaar, dat het z.g. locale con flict, dat in werkelijkheid reeds uitgegroeid is tot een rechtsstrijd, welke voor heel de wereld van belang is, aanleiding en oorzaak zal wor den van een algemeenen wereldbrand, schijnt grooter dan ooit te voren. Klinkt de Engelen zang boven het stalletje van Bethlehem niet als een echo uit een vergeten tijd? Vrede op aarde den menschen van goeden wille! De volkeren zullen hun ongeregelde be geerten en verlangens moeten vergeten om hun wil weer te kunnen richten op het zuiver goede. Geweld noch dwang kunnen hen daar toe brengen, doch eigen overtuiging en een boven het tijdelijke en zuiver aardsche uitstij gend inzicht. Eerst dan zal een werkelijke Kerstvrede weer mogelijk worden. Doos 30ct dactie en administratie werd goedgekeurd. De Verbondsmoderator deelde nog mede, dat een speciaal program zal worden opgesteld voor de vakgroepen, waarmede Limburg vooral ver heugd was. Met den Middenstandsbond zal een en ander spoedig besproken worden. Na deze vlot geleide en vruchtbare vergade ring kwamen de moderatoren bijeen. Op Schiphol is heden een nieuwe Douglas D. C. 2 aangekomen, bestemd voor de Spaan- sche Luchtvaart Maatschappij „L. A. P. E." Deze machine werd te Bremerhaven, waar zü uit een oceaanstoomer was uitgeladen, gemon teerd en vervolgens in opdracht van de Fok ker Fabrieken door den toekenden Zwitseï- schen piloot Franz Zimmermann naar Am sterdam overgevlogen. De L. A. P. E. opent in het as. voorjaar een specialen sneldienst naar Las Palmas op de Canarische Eilanden, op welke lijn de nieuwe Douglas in gebruik zal worden genomen. Met het oog op het feit, dat deze lijn over een gebied voert, waar men veel last heeft van een microscopisch fijne zandsoort, is deze Douglas daartegen beschermd door bijzondere technische maatregelen, zooals een speciale verflaag over de geheele machine, bescher ming van bewegende deelen, enz. Het toestel zal vermoedelijk morgen naar Parijs doorvlie gen, waar het door de L.A.P.E. overgenomen wordt. Dit is de Derde Douglas welke door deze maatschappij werd aangekocht. Bij het afdeelingsonderzoek over het kortings- ontwerp betreffende de Indische pensioenen, herhaalden vele leden van de Eerste Kamer de ten vorigen jare door hen afgelegde verklaring, dat zij pensioenen onaantastbaar achtten, wijl naar hun gevoelen de premie moet worden beschouwd als verdiend salaris. Enkele andere leden sloten zich daarbij aan. Vele leden konden zich met deze opmerkingen niet vereenigen. Eenigen hunner waren van oordeel, dat bij vermindering van de wedden ook verlaging van de pensioenen moest intreden. Zij bepleitten wijziging van ons pensioenrecht in dien zin. Ook andere leden stemden met de voorgestelde regeling in. Weder andere leden verklaarden bereid te zijn doch thans voor het laatst hun stem aan die regeling te geven. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Coops betreffende wijziging van de Faillisse- mentswet heeft minister Van Schaik geant woord, dat hij bekend is met enkele gevallen, waarin huurders aan hun verhuurders mede deelden surséance van betaling te zullen aan vragen, wanneer de huur niet werd verlaagd. Dat deze huurders ook bij handhaving der oorspronkelijke huren aan hun verplichtingen zouden kunnen blijven voldoen, is hem niet ge bleken. Voor wetswijziging is, mede gelet op ver schillende waarborgen tegen misbruik in de Faillissementswet zelf de aanvrage om sur séance moet door een procureur zijn geteekend; de rechtbank kan zoodanige bepalingen maken als zij ter beveiliging van de belangen der schuldeischers, waartoe ook de verhuurder be hoort, noodig oordeelt; voor het tusschentijds doen eindigen van de huur overeenkomstig art. 238 is medewerking in eenigerlei vorm van de bewindvoerders noodig, enz.; geen voldoende grond aanwezig. Te Utrecht heeft vergaderd de Nationale Com missie tegen het Alcoholisme onder voorzitter schap van Ds. A. J. Montijn. De Commissie Stationsreclame heeft op vele stations en tal van andere plaatsen emaille bor den met onthoudersspreuken doen plaatsen. Tot afgevaardigden naar de Europeesche Sec tie van den Wereldbond tegen het Alcoholisme werden aangewezen Zijne Excellentie Minister Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine en de heer P. v. d. Meulén, terwijl voor de organisaties als zoodanig werden aangewezen Mej. Arriëns en de heeren Ds. D. Krevelen en Jhr. Mr. Dr. Ruys de Beerenbrouck. Ondanks de voor de geheelonthouding wat moeilijke tijden kon toch gesproken worden van levendige actie in alle organisaties en onver- flauwden strijdlust voor het komende jaar. In de plaats van wijlen mr. Harm Smeenge is mr. W. A. C. van Dam te Rotterdam gekozen tot algemeen voorzitter van de schippersver- ecniging Schuttevaer. Maandagavond heeft mr. H. P. Marchant een rede gehouden over zijn bekeering tot het katholicisme voor de leden van den Katho lieken Kring te Hoorn. Deze vergadering werd bijgewoond door Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, die zeven jaar lang moderator van deze vereeniging is geweest. Mgr. Huibers deed te ongeveer half negen onder luide toejuichingen door de Kringleden zijn intrede, waarna de voorzitter, de heer S. J. J. Luyckx de vergadering opende en eerst Mgr. en daarna mr. Marchant van harte welkom heette. Hierna verkreeg mr. H. P. Marchant het woord. Voordat spr. met zijn rede begon, dankte hij Mgr. Huibers voor de hooge eer hem te beurt gevallen, dat Mgr. op dezen avond tegenwoordig wilde zijn. Mr. Marchant hoopte, dat de zware taak, welke od de schouders van Mgr. was gelegd, altijd zoo zou mogen worden uitgevoerd als Mgr. dat wenschte. Hierna hield spr. zijn betoog over: „De weg naar Rome waarin spr. uitvoerig zijn over gang naar de Katholieke Kerk behandelde. Den Kringleden werd hiermede een bijzondere schoone avond bezorgd, wat meermalen bleek uit het spontane applaus tijdens de rede van mr. Marchant. Aan het slot van den avond sprak Mgr. Huibers een dankwoord tot Mr. Marchant. Mgr! wees er op. dat wij katholieken niet genoeg de gave van het geloof kunnen waardeeren. Als w.j zien, hoe Mr. Marchant veel tegenwerking had en zelfs zijn leidende functie in 't staatsbestuur heeft prijsgegeven voor zijn geloof, dan moet ons katholieken dat toch wel iets zeggen. Wij moeten daardoor worden aangevuurd, steeds ijveriger en beter onze plichtente vervullen, opdat ook de niet-katholieken gesticht worden door ons voorbeeld. Tenslotte sprak Mgr. een afscheidswoord tct de Kringleden. Zeven jaar was het moderator schap hem een vreugde geweest, daar in den Katholieken Kring zoo mooi alle standen te zamen waren gebracht voor ontwikkeling en ontspanning. Mgr. sprak den wensch uit en de verwachting, dat de katholieken van Hoorn den Kring trouw zouden blijven. Mgr. dankte den oud-voorzitter, den heer Nuyens voor het vele werk door hem in het be lang der Kring gedaan en hoopte, dat de nieu we voorzitter op denzelfden weg zou mogen doorgaan. Daarna sloot Mgr. deze bijeenkomst met den Christelijken groet. Door bemiddeling van het Instituut voor Ker kelijke Kunst te Amsterdam heeft de heer Nico Witteman, edelsmid, opdracht gekregen den staf te vervaardigen voor den nieuwbenoemden bis schop van Haarlem, Mgr. J. P. Huibers. Zooals bekend is deze staf het geschenk van de katholieken van Hoorn. Z. H. Exc. Mgr. Huibers zal te Hoorn de plechtige Nachtmis opdragen en daaronder zelf de predikatie houden. Zooals reeds gemeld werd wist een onbekende persoon zich in den avond van Zaterdag 14 De cember j.L te laten insluiten in den winkel van Vroom en Dreesmann te Maastricht. Door ver breking van een ruit en een buitendeur hernam de man zijn vrijheid, nadat hij zich in de lunchroom versterkt had en zich voorts van een bedrag van ruim f 400.aan zilveren en gouden sieraden, alsmede een regenjas en een paar handschoenen te hebben toegeëigend. Om zijn vlucht gemakkelijker te maken, kaapte hij ook nog een rijwiel van den be drijfsleider. Daar de dader geen enkel spoor, waaraan de politie houvast had, had achtergelaten, was het door de recherche onmiddellijk ingesteld onder zoek verre van gemakkelijk. Niettegenstaande dat onderzoek na een week speuren nog geen enkel bevredigend resultaat opleverde, zette de recherche haar opsporings pogingen onverminderd voort, met het gevolg, dat het bij een Zondag j.l. te Luik ingesteld on derzoek mocht gelukken een spoor te ontdek ken, dat leidde naar den vroeger te Maastricht gewoond hebbenden brandweerman, den 42- jarigen E. T„ die inmiddels in het Huis van Be waring te Tongeren voor een ander delict was gedetineerd en die Maandagavond door de Maastrichtsche recherche aan een verhoor is onderworpen. Hij bekende den diefstal te hebben gepleegd. Eenige voorwerpen, welke hij nog btf zich had werden herkend. Hoewel de dader de plaats waar de overige door hem ontvreemde voorwer pen zich in bewaring bevinden, blijkbaar trachtte geheim te houden, bestaat er goede hoop, dat de politie er in zal slagen ook deze nog te ontdekken. Door de justitie zal uitlevering van E. T. naar Nederland worden gevraagd. Zeer fraaie Kerstkaarten zijn overal verkrijg baar; naar het voorbeeld van de Engelsche dubbele kaarten in een couvert, en voor slechts 15 cent. Mogen er vele verzonden worden! Bijna overal, d. w. z. in 1000 plaatsen en ge huchten van Nederland verlangen de ijverige medewerkers niet beter dan er vele te ver- koopen. Voor de Rechtbank te Maastricht stond Maandag terecht K. W. v. W„ schoenmaker, van Duitsche nationaliteit, thans gedetineerd, wegens diefstal. Hij opereerde voornamelijk langs de Lim- burgsche Oostgrens en legde zich speciaal toe op het stelen van rijwielen, waarmede hij een zaakje dreef. Het O. M. eischte 3 jaar gevangenisstraf. Tijdens de Maandagmarkt te Roosendaal zakte de marktkoopman Spinner, wonende te Tilburg, plotseling ineen en overleed ter plaatse. Dr. Scheeren. die vrij spoedig aanwezig was, kon slechts den dood constateeren, als gevolg van hartverlamming.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1935 | | pagina 5